De Zeeuwse boer wil zelfstandig ondernemer blijven Minister Pronk niet somber over de Unctad Tweede Kamer van kabinet wacht af Wiegel wil het aftreden Van Thijn over de K.V.P. laaR* MASII HAM AT MASH De sociale verzekeringen Wist het kabinet van data af? DELTADIJKEN Uitslag enquete SPORTKONINGIN ST. HILAIRE Dustin Hoffman "Lenny" voor het éérst samen: Willeke van Ammelrooy Rutger Hauer r van de Hugo Claus AGENDA 2 Nauwelyks is de angst en vrees rond een pylerdam door de Ooster- schelde wat geluwd, of het probleem wordt verplaatst en gezet in het ka der van een geheel open Schelde met verhoogde dyken. Een nieuw alterna tief dus, hoewel feitelijk niet nieuw, want dijkverhoging en versterking is in de loop der eeuwen altijd panacee geweest voor bescherming van het achter de dijken gelegen land en zijn bewoners. Het nieuwe/oude idee van ver hoogde dyken is sterk naar voren gekomen, als gevolg van het nu al wel bekende rapport van het inge nieursbureau Dwars, Heederik en Verhey, dat .een snelle en goedko pere) beveiliging van het Ooster- scheldebekken bepleit, door middel van dijkverhoging. De noodzaak van voorzichtigheid in dit opzicht, is levensgroot aanwe zig. Het is moeilijk met dezelfde kracht van argumentatie te pleiten voor een open Schelde-bestel met verhoogde dijken, als destijds voor een doorlatende pijlerdam. Het is - het moet hier nog maar eens gezegd - een kolossale verworvenheid, dat zo'n pijlerdam tot de mogelijkheden blijkt te behoren, sterker dat het fei telijke besluit tot de bouw er ligt. Een nieuw alternatief zou ons in ziens een dieper stekende studie vergen, dan nu - zij het zakelijk en niet zonder optimisme - door ge- uoemd ingenieursbureau is gedaan. Om hiervoor te pleiten zou in eer ste instantie feilloos moeten worden vastgesteld, of - en in hoeverre - de schelpdiercnkultuur door een vermin derde waterdoorlaat (pijlerdam) gaat geschaad worden. Het zelfde geldt trouwens voor eventuele benadeling van flora en fauna in de Oosters- chelde in het algemeen. Als blijkt dat deze „schade" niet groot - d.w.z. acceptabel is - dan komen pleidooien voor dijkverhoging in een ander, minder gunstig, licht te staan. Het lijkt nl. al te symplistisch dijkverho ging, met alles wat daarbij komt, ls als een bagatel voor te stellen. Zo'n optimale verhoging is een hele zaak en er komt het nodige bij kijken. Als er tyd voldoende zou zijn evenwel, ook deze nieuwe propositie volledig uit te diepen, te berekenen en de konsekwenties duidelijk te ma ken, dan behoort een overweging al tijd nog tot de mogelijkheden. Met betrekking tot de Oosterschel- de evenwel moet wel. het spreek woord van „het onderste uit de kan" in gedachten blijven. De pylerdam is als een voor de partijen aanvaard baar kompromis, uit het vuur van de strijd gesleept. Wie door wil knokken, moet wel weten waar mee bezig te zijn en de risiko's onderken nen. GOES, 31-5. llt*t grootste deel van de hij de Z.L.M. (Zuidelijke Luiulhouwniaulsehuppij) aangesloten hoe ren wil vrij ondernemer blijven. Van een vastgesteld minimum-inkomen wil hij niets weten. Dit is de uitkomst van een enquête die de Z.L.M. in het afgelopen winter seizoen onder de leden van alle afdelingen heeft laten houden. Daaruit blijkt dat 67 procent van de bij dc Z.L.M. aangesloten boeren een minimum inko men afwijst, omdat men zelfstandig ondernemer wil blijven. 33 procent voelt wel voor een mi nium inkomstenregeling onder be paalde voorwaarden. Zo zal bijvoor beeld de zelfstandige bedrijfsvoering niet mogen worden aangetast. Op de tweede plaats zou het eigen vermo gen moeten worden vrijgelaten en voLgens die 33 procent zou het mi nium inkomensbeleid aan een goede SCHIPHOL, 31-5. De Wereldhan delsconferentie in Nairobi is niet mislukt, aldus minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking. die maandagavond op Schiphol is terug gekeerd uit Nairobi. Of men kan spreken van een ge slaagde conferentie, hangt volgens de minister echter af van de verwe zenlijking van de tenslotte aangeno men resolutie, waarin de rijke lan den zich hebben verplicht met de derde wereld te onderhandelen over het grondstoffenvraagstuk. En of die onderhandelingen zullen slagen hangt weer af van de belangrijkste indu strielanden (Amerika, Engeland, Ja pan en West-Duitsland), die zich te rughoudend hebben opgesteld tegen over het grondstoffenplan van de derde wereld. Het is de hoop van mi nister Pronk, dat het gemeenschap pelijk front van zestien rijke landen, die helemaal of een heel eind met het geïntegreerde gx'ondstoffenplan van de ontwikkelingslanden willen meegaan, de tegenstanders van dit plan zullen kunnen meeslepen. DEN HAAG, 31-5. In de Tweede Kamer wordt- nu het kabinetsbe raad terzake is afgesloten - intussen rekening gehouden met de mogelijk heid dat het „voorbereidend over leg" in de ministerraad zal leiden tot een tweede regeringsverklaring over de gang van zaken bij de om streden levering van reactor-onder delen aan Zuid-Afrika. ZIERIKZEE. De Franse jumelage-stad St. Hilaire-dn-Harcouët, heeft er een koningin bij: een sportkoningin voor het seizoen 1076/1977. De verkiezing vond plaats in het kader van een kommerclële manifestatie en de gelukkige werd mej. Colette Lemartinel. afkomstig uit Lapenty, een klein plaatsje in de buurt van St. Hilai re. De foto toont mej. Lemartinel, te midden uan haar êre-dames en de heer Lemarêchal, voorzitter van de plaatselijke V.V.V. (I.j. Bi) alle sportgebeurtenissen en eventuele sport uitwisselingen zal de nieuwe koningin acte de presence geven en dat zal stellig gaan mei dc nodige Franse charme. (Foto: „La Gazette de la Manche") afvloeiingsregeling gekoppeld moe ten zijn. Oogstkalastrofe Na de oogstkatastrofe van twee jaar geleden, waarbij 10 procent van de Zeeuwse boeren een beroep moest doen op de bijstandshulp via de rijksgroepsregeling zelfstandigen, ontstond zich bij de organisaties de vraag of er niet gestreefd moest wor den naar een inkomensregeling die voor de boer een minium inkomen zou garanderen. Over deze vraag hebben de Zeeuwse landbouwers in de afgelo pen wintermaanden onder leiding van hun voormannen gepraat. Uit deze gesprekken is duidelijk naar voren gekomen, zo meent de ZLM. dat de Zeeuwse boer van mening "is dat de boerenorganisaties moeten bevorderen dat er zowel in Den Haag als Brussel een zodanig prijs beleid wordt gevoerd voor de gega randeerde produkten, dat de boer zijn bedrijf kan laten draaien als zelfstandig ondernemer. LEUSDEN, 1-6. Oppositieleider Wiegel zal vandaag (dinsdag) in de tweede kamer het aftreden eisen van het kabinet Den Uyl, zo heeft hij maandag gezegd op een persconfe rentie in Leusden. Volgens de fractievoorzitter van de V.V.D. is de poistie van het kabinet onmogelijk geworden, nu het de or ders voor onderdelen van kerncen trales voor Zuid-Afrika heeft laten voorbijgaan. Wiegel zei dat het kabi net er wel degelijk van op de hoogte was, dat 28 mei de uiterste datum was waarop de regering kon beslis sen over de exportkredietgarantie. DRONTEN. 31-5. Als het kabinet- Den Uyl zou bezwijken door druk van de K.V.P.. dan zal dat volgens P.v.d.A.-Tweede Kamer-fractieleider Ed van Thijn ernstige gevolgen heb ben voor de bestuurbaarheid van Nederland. Hij achtte samenwerking met de K.V.P. dan „voor jaren uitgesloten". Hij zei dit maandagavond op een P.v.d.A.-bijeenkomst in Dronten. Hij verwijt de K.V.P. „harde taal en scherpe woorden" en vroeg zich af wat daar achter kon steken. De P.v.d.A. was volgens hem wellicht behept met een wat overdreven wan trouwen tegenover de K.V.P., maar hij vond wel dat men mocht weten waaraan we in de politiek toe zijn. Van Thijn riep nog even de vorige kabinetten in herinnering, waaraan ook de socialisten deelnamen. „We weten nog maar al te goed hoe die aan hun eind zijn gekomen, toen zij aan de voroavond van belangrijke maatschappijvernieuwingen stonden. Dat mag geen derde keer gebeuren", aldus Van Thijn. KORTÉ BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DE BILT. Minister Van Agt van justitie vindt dat uitspraken van de voorzitter van het bestuur van de Bloemenhovenkliniek, mevrouw mr, Anneke Goudsmit, aantonen dat er in de kliniek onzorgvuldig te werk wordt gegaan, zo zei de minister maandag op een C.D.A.-bijeenkomst in De Bilt. ROTTERDAM. De 90-jarige M. Klein uit Rotterdam dacht 46 gou den tientjes te krijgen voor de tien duizend guldens, die hij neertelde. Bij nader onderzoek bleken zij vals te zijn. De oplichter, de 54-jarige T. van H„ heeft niet veel plezier be leefd aan zijn gemakkelijk verdien de geld. Hij is door de politie in de cel gestopt. DEN HAAG. „Ik ben niet op een kabinetskrisis uit. maar het kan an derzijds niet zo zijn dat het voortbe staan van het kabinet belangrijker zou zijn dan een minimale bescher ming van ongeboren leven". Minis ter Van Agt (justitie) heeft dit voor de televisie gezegd in een vraagge sprek mt KRO's Brandpunt over de Bloemenhovekliniek in Heemstede. DEN HAAG. Op de concerten van de Rolling Stones in Den Haag zijn 25 mensen gearresteerd. Zaterdag middag hield de mobiele eenheid 12 man aan wegens openlijk geweld, in de loop van zendag werden 13 men sen gearresteerd wegens hel verko pen van verdovende middelen, voor al hasj. DEN HAAG. In de eerste v o. maanden van dit jaar heeft do c.a.-,- afgifte van de Nederlandse Gasunie 37.7 miljaid kubieke meter bedragen tegen 34.8 miljard kubieke motor in hetzelfde tijdvak van 1975. Dit komt neer op*een stijging van acht pro cent. In april was de gasafgifte (8.03 miljard kub meter) één procent gro ter dan in april 1975 (8.01 miljard). DEN HAAG/WASHINGTON. De aan verrassingen zo rykc voorverkie zingen in de Verenigde Staten wor den dinsdag voortgezet met een strijd in drie staten t.w, Montana. Rhode Island en South Dakota. Numeriek gezien leveren deze staten slechts een kleine bijdrage aan het totaal van af gevaardigden dat op de twee partij- conventies de definitieve presidents kandidaat gaat aanwijzen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.S. DONDERDAGAVOND Speciale voorstelling van: jeren^producer DavidV. Pleiter «SS regipBob FosSO Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar llllüüüiilHlIllllllllllllllllllllllllll A.S. VRIJDAG-, ZATERDAG- en ZONDAG AVOND (Eerste Pinksterdag) naar de roman van iPïet ftömer Jennifer Willems RietHenïus scenario,regie Herbert Curïël produktie George Sluizer Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! A.S. MAANDAGAVOND (Tweede Pinksterdag) en DINSDAGAVOND BEKROOND MET DE GOUDEN PALM 1970 TE CANNES gives a To* pr«*«nto»r| een Ingo Premmger Produkiie DONALD SUTHERLAND ELLIOTT GOULD TOM SKERRITT Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar DEN HAAG, 1-6. De sociale verze keringen moeten op dc helling. Tot deze conclusie komen staatssecretaris I'. J. Mertens, de werknemers voorzitter van de stichting van de ar beid, Wini Kok, zijn collega in dit kollege namens de werkgevers, mr. C. van Veen, en prof. dr. C. Goed hart, hoogleraar in de staathuishoud kunde aan de universiteit van Am sterdam, in een ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de sociale verzekeringsbank uitgegeven brochu re „75 jaar sociale verzekeringen". Naar het oordeel van de staats secretaris is het van het grootste be lang om, met behoud van de verwor venheden, te komen tot een verbe terde of geheel nieuwe visie op de vorm en de inhoud van de sociale verzekering. „Er zal daarbij wel niet zyn te ontkomen aan andere opstel lingen en wellicht aan het stellen van prioriteiten. De maatschappelijke ontwikkeling en de levende mensen vergen dit". De reaktorvaten DEN HAAG. 31-5. De directie van Rijn-Schelde-Verolme (RSV) heeft maandag in een persconferentie ge zegd, dat het kabinet er volledig van op de hoogte was, dat het contract voor de levering van onderdelen voor een twee reactoren omvattende kernenergiecentrale aan Zuid-Afrika aan een ander consortium zou toe vallen, als Nederland uiterlijk 28 mei het contract niet zou hebben ge tekend, De Zuidafrikaanse klant kwam door de besluitloosheid van de Nederlandse regering in een dwang positie, want de offertes van de bei de andere consortia, die op de voor- keurlijst van ESCOM stonden, lie pen evenals die van het Amerikaan- se-Zwitsers-Nederlandse consortium op 31 mei af. De ESCOM was dus wel genoodzaakt de order elders te plaatsen. Rupsenplaag' in Haarlemmermeer HOOFDDORP. 31-5nln de gemeen te Haarlemmermeer is momenteel een rupsenplaag. In de openbare groenvoorzieningen zoals plantsoe nen en perken maar ook bij de be woners in de tuinen worden hele trossen rupsen aangetroffen. Het zijn rupsen van de bastaard-satijn vlin der en de ringelrupsvlinder die de Haarlemmermeerse bomen, planten en heesters kaal vreten. De gemeen telijke plantsoenendienst kan de be strijding niet aan. De gemeente heeft nu de hulp ingex'oepen van de bevol king. Zij wijst er op dat het best de takken en bladei'en waai'op de tros sen voorkomen kunnen woi-den af gesneden en worden vei'brand. Burgh Oude school. Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dinsdag 1 juni Zierikzee Aanvang programma m.s. „J. Hen- rv Dunant", 19.10 uur. Renesse Bovenzaal dorpshuis, 20.00 uui\ ver gadering Kamer van Koophandel en Fabrieken (struktuurplan). Dreischor Gymzaal. Laatste les: „Meer bewe gen voor Ouderen". 16.30 uur. Oostcrland 7.30 uur. vertrek reisje Herv. Vrou wenver. „Martha". Woensdag 2 juni Zierikzee RTM-Slation, 13.30 uur, vertrek Plattelandsvrouwen ofd. „Schou wen". wandeling Schelphock. Chr. Ger. Kerk. Korenavond Schou- wen-Duiveland. 19.30 uur. Haamstede Kombischool, 19.30 uur. vergadering C.N.S. „Onder de Wieken". Donderdag 3 juni Goes ..Prins van Oranje", 19.30 uur, voor lichtingsbijeenkomst Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- cn Noord-Zeelad. Zierikzee Herv. Vereningingsgehouw 20.00 uur Herv. Vrouvveng: oep „Wees een Ze gen". Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling ..Lenny". Oostcrland Ds. J. BQcrmansschool. Ledenverga dering Chr. Schoolvereniging 19.30 uur: Vrijdag i juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film: ..Het jaar van de kreeft". „Huis van Nassau". Vergadering „Zang en Kleur", 20.00 uur. Dreischor Doxpshuis, 20.00 uur, officiële ope ning bazar l.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvei*eniging -„Crescendo". Zaterdag 5 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Het jaar van de kreeft". Dreischor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens, bazar l.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Zondag 6 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film: „Het jaar van de kreeft". Maandag 7 juni Zierikzee Concei'tzaal. 20.00 uur, film: „Mash". Dreischor Dox-pshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens, bazar l.b.v. nieuwe instru menten muziekvereniging „Crescen do". Dinsdag 8 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Mash". Donderdag 10 juni Goes Alg. vergadering aandeelhouders N.V. Walermij. Zuid-West-Neder land, 15.00 uur hoofdkantoor van de vennootschap. Dreischor 8.15 uui\ vertrek bejaardenreisje. Vrijdag 11 juni Zierikzee Stadhuis. 20.00 uur, opening ten toonstelling „Terugblik op een be leg". Zaterdag 19 juni Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Zierikzee, m.m.v. Combo Outermans. Dreischor Muziekmiddag „Crescendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende koi'psen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele tent aan de Ring. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 (01110) 2416; IWAN Nu was ik dus enkele weken uit de roulatie", zoals dat heet en de fa meuze ontdekking is dan wel dat al les gewoon door gaat, hoewel fa meus, dat is gewoon onzin. Het gaat allemaal gewoon door en zo'n paar weken vliegen om, omdat de medi sche wereld restrikties heeft gesteld aan het bestaan. Zo is uiteraard die medische wereld wel; restrikties, be perkingen, dit mag xoel en dat mag niet, want zo'n paar weken zijn geen vakantie. Om de hier en gunder niet. Je moet rusten en pillen slikken en niet alles zomaar eten; een heel ge-emmer bij elkaar en als het lan ger zou duren, kwam je terug bij de rammelaar en de babyluier. Gut, een mens is maar een zwak wezen. Er is zó iels aan de hand en als alles gewoon is, denk je daar niet aan. In zo'n situatie heb ik behoefte aan heel verschrikkelijke dingen. om een beetje op de relativerende loer te kunnen gaan. Daarom heb ik voor u gelezen over Iwan de Ver schrikkelijke, die ureemde snuiter van een tsaar, die in de zestiende eeuw het grote Qussische rijk re geerde. Toestanden hoor: kijk de tsaar was doorgaans wel zo vrien delijk dat hij grote feesten organi seerde en de hele toenmalige „jet set" zat aan. Karpoenen, pasteinen, speenvarkens en hektoliters geestrijk vocht werden rijkelijk gekonsu- meerd. Dat was dus allemaal wel gezellig. Daar kwam echter een bediende met een reuzebeker aandragen. Zei de vleier: ..broeder de tsaar laat u groeten en biedt u zijn beker aan". Dat was aardig van de tsaar. De man - meestal een in ongenade ge vallen Bojaar - dronk de beker fris drank uit. Moest hij wel doen. an ders werd hij onmiddellijk opge knoopt. Het hielp hem niet, want na twee minuten werd hij dood uit de feestzaal gedragen. Zat vergif in de beker. De maaltijd echter ging gewoon door en nu was het fijne trukje van lwan om enige tijd nadien weer een ander te laten groeten en de beker aan te bieden. Wel, wel begon die man te bibberen en te zweten. On nodig echter, trant hel tras een be ker mol de heerlijkste wijn, zonder vergif. Het is dus tenslotte allemaal nog weer andere koek dan reaktorvaten voor Zuid-Afrika en dat wilde ik nu maar even doorgeven. Vreselijk ei genwijs natuurlijk en uit zijn verband gelicht, maar ja. zo gaat dat soms en de zon laat het mooi afweten. Heeft ons kennelijk al te veel ver wend: als hel dan draait gaai hei mondjesmaatHet heeft allemaal niets mei „Iiran" te maken, maar soit, zo'n eerste dag is altijd een beetje chaotisch. Vandaar! SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2