Muziekleerkrachten en ,kleuterschoolzaak' aan de orde Slijterij ,,'t Kraanplein" wordt donderdag 3 juni heropend Het N.V.V. en de F-16 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Brouwershaven WANDELAARS TE OUWERKERK BANKSTEL MEUBELRAMA Na ongewilde onderbreking 2EELN^3 ZIERIKZEESCHE Dinsdag 1 jnui 1976 132ste jaargang Nr. 21902 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: Zeeuwse boer wil zelfstandigheid, BROUWERSHAVEN, 31-5 - De raad der gemeente Brouwershaven vergaderde maandagavond in open bare zitting onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Schouweiiaar. Afwezig met kennisgeving was de heer A. C. Dalebout. N.a.v. de ingekomen stukken informeerde mevrouw Loschacoff-de Kanter of er al iets naders bekend is inzake het onderzoek betreffende detachering van muziekleerkrachten der muziekschool voor het basisonderwijs. Wethouder Van Ast (onderwys) deelde mede, dat deze zaak nog in onderzoek is maar dat het geen goedkope zaak zal worden. Tevens zal het veel mankracht vergen aldus de wethouder. De heer C. J. de Munnik vroeg waarom de brief van de oudercom missie der kleuterschool betreffende opheffing van deze school dd. 6 april 1976 niet is behandeld in de raads vergadering van 26 april. De voorzitter lichtte nader toe. dat hierover veel diskussies hebben plaats gehad en dat deze pas defini tief 11 mei jl. in het kollege van b. en w. aan de orde is geweest. De heer De Munnik informeerde verder waarom de zaak nog niet is rechtgetrokken betreffende een ver laging van de reinigingsrechten voor ..alleenstaanden". De bejaarden heb ben wel een lager tarief. Het is voor de administratie een moeilijke op gave om het bij te houden en ook het bestuur van de R.D. vindt het een moeilijke materie. Bij het opstellen der begroting 1977 zal nader worden bezien of er voor de alleenstaanden wat aan kan wor den gedaan, aldus de voorzitter, maar „ik ben niet optimistisch". De raad beschikte gunstig op het verzoek van de tennisvereniging „Brouwershaven", behelzende kwijt schelding van de jaarlijkse huursom van f 1000,gezien ook de andere sportverenigingen in de gemeente sedert 1972 geen terreinhuur meer hoeven te betalen. Algemene politieverordening De wijziging der Algemene Politie verordening werd vastgesteld. Het betrof hier vooruitlopende op de vaststelling van een nieuwe A.P.V. gewenst Nhet bedrijfsmatig gebruik van vaartuigen voor het vervoer van personen in groepsverband aan een vergunning te binden. Voor met na me de snortvisserij worden vaartui gen gebruikt in de werkhaven Den Osse en de jachthaven te Brouwers haven. De heer J. K. Goemans stelde dat zijn fraktie het een goede zaak vindt dat er eisen worden gesteld. „Wanneer we zien - soms stomver baasd - waarmee men de Grevelin- gen opgaat, dan zouden voorschrif ten voor kleinere boten veel urgenter zijn. Er zijn reeds verschillende slachtoffers te betreuren". Hij drong aan of hieraan iets te doen is. De heer C. J. de Munnik drong er op aan dat er voor kleine boten zekere beschermende maatregelen getroffen worden. -De voorzitter merkte op dat dui delijk onderscheid moet gemaakt tussen bedrijfsmatige schepen en kleine bootjes. Voor de eerstgenoem de schepen is de verantwoording van het gemeentebestuur noodzakelijk. Voor de particuliere boten is het geen gemakkelijke taak om het uit varen toe te staan of te verbieden. Met de collega's in de regio zal et- naar moeten worden gestreefd om in de nieuwe A.P.V. aandacht te be steden om maatregelen op te nemen voor de kleine boten, wat niet ge makkelijk uitvoerbaar zal zijn, hoog uit b.v. het voorschrijven van zwemvesten. Goedgekeurd werd ver volgens de intrekking en vaststelling van rechtspositieregelingen. Vastgesteld werd de vergoeding voor vakonderwijs 1975 betreffende de School met de Bijbel te Brou wershaven en idem betreffende de Christelijke Nationale School te Zonnemaire. De kleuterschool In behandeling kwam hierna de opheffing van de openbare kleuter school te Zonnemaire. De voorzitter lichtte allereerst de raad in over-een gemaakte fout betreffende het leer lingenaantal. Was er aanvankelijk gesteld dat het aantal over 1975 19 9/10 leerling had bedragen dit moest zijn 16 2/3 leerling. Aan de school is dus gedurende vier jaren onder de norm van het vereiste aantal van 20 leerlingen les gegeven. Volgens ar tikel 11 van het kleutei'onderwijs- wet is er geen mogelijkheid meer om de school in stand te houden on danks de opgestelde prognose voor de komende jaren, waaruitblijkt dat het aantal kleuters 20 of meer zal kunnen bedragen. Het college stelde de raad ook voor om m.i.v. 1 augustus 1976 de kleu terschool te Zonnemaire op te hef fen en aan de hoofdleidster der school mej. C. G. de Moor per ge lijke datum eervol ontslag te verle nen. Dependance Wanneer het voorstel van b. en w. wordt aanvaard is het college voor nemens de minister van onderwijs en wetenschappen te verzoeken het schoolgebouw te Zonnemaire als de pendance van een andere school in deze gemeente te beschouwen op grond van het Bouwbesluit. „Wat betreft de inwilliging van dit ver zoek ben ik redelijk optimistisch, ge let op het reeds genoemde gesprek ten departemente en de uitspraak van de minister gedaan in antwoord op vragen van enkele leden van de Tweede Kamer. Indien toestemming wordt verleend tot instandhouding van de school, zij het als dependan ce dan zal aan de verlangens van velen worden voldaan. Immers de mcgelijkiheid tot het geven van kleu teronderwijs te Zonnemaire blijft dan verzekerd". De heer J. K. Goemans (V.V.D.) zou graag nader geïnformeerd wor den over het gesprek dat ten depar temente is gevoerd. De voorzitter deelde mede, dat een gesprek heeft plaats gehad met de directeur van het kleuter- en basisonderwijs. Er werd meegedeeld dat de slui ting een taak is van de raad, welke bij de wet moet worden uitgevoerd; daar is niet aan te tornen. Hierna moet het kollege met spoed een dependance aanvragen wat met de nodige welwillendheid zal worden bekeken, aldus de directeur. N.a.v. gestelde vragen door kamerleden over deze materie kan worden mee gedeeld dat inzake de dependances de minister een grote marge tot ma noeuvreren heeft. Hij wil daar erg soepel in zijn en stelde dan ook als eerste voorbeeld de kleuterschool te Zonnemaire. De minister heeft alle begrip voor de scholen in de kleinere kernen. De heer J. A. v. d. Bijl (P.C.G.) vroeg zich af of er een gerede kans bestaat dat er een wetswijziging komt t.a.v. de integratie kleuter-ba- sisonderwijs. De voorzitter: wanneer die er komt zal dat zeker nog enige jaren duren. De heer v. d. Bijl stelde verder dat zijn fractie blij is met de dependance maar vond het een trieste zaak dat hiervoor ieder jaar een vergunning moet worden aangevraagd. Hij zag dat liever eens per 3 jaar. De schoolraad De heer C. J. de Munnik (P.v.d.A.) vroeg of de schoolraad was vergeten Hij betreurde het nog steeds dat er geen onderwijscomisise bestaat die in deze materie de wethouder zeker ter zijde had kunnen staan. Wethouder Van Ast gaf nog een nadere toelich ting op de gestelde vragen. Zo zal nader bekeken moeten worden bij welke school we de dependance on der moeten brengen daar het aantal kinderen van beide scholen meer dan 34 moet bedragen. Het aantal van 17 zal zeker nog naar beneden moeten. De wethouder bestreed opnieuw de waarde van een onderwijscommis sie, zulks in tegenstelling tot de heer De Munnik. Bij de commissie R.O. zien we ook dat deze vertragend werkt, en wanneer er gediskussieerd moet worden, laten we het dan in de raad doen, in het openbaar, aldus de heer Van Ast. De heer Goemans zei er van over tuigd te zijn dat het kollege alles in het werk heeft gesteld om deze zaak tot een goede oplosing te brengen. Laten we hopen dat de minister goed gehumeurd is wanneer de aanvraag voor een dependance binnenkomt". De heer De Munnik zei het niet eens te kunnen zijn met de wethou der dat een onderwijscommissie geen nut zou hebben. Wethouder Van Ast zei tenslotte nog dat het hem zwaar was tegen gevallen, dat de ï'erontrustte ouders, die de bewuste „brief" hebben onder tekend geen enkele stap hebben on dernomen om deze zaak alsnog op te lossen, zoals ze zeiden voor te staan in hun brief. DEN HAAG, 31-5. De argumenten die minister Vredeling van defensie het vorige jaar mei in zijn nota aan de Tweede Kamer heeft gebruikt voor het aankopen van de Ameri kaanse Genera] Dynamics F-16- straal jager als opvolger van de Lockheed F 104 „Starfighter" zijn, naar de mening van de Industrie bond NVV, hoe langer hoe poreuzer gebleken. Dit heeft distriktsbestuur- der Henk Vos van het distrikt Am sterdam van deze bond, maandag avond meegedeeld op een perskon- ferentie in Nieuwspoort in Den Haag. De heer Vos voegde er aan toe dat de minister nu maar moet zorgen dat die argumenten water dicht worden gemaakt voordat het definitieve kontrakt voor de leve ring van 84 F-16-straaljagers wordt getekend. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE, 31-5. Onder een nieuwe eigen naam: Slijterij ,,'t Kraanplein", wordt donderdag .3 juni a.s. ('e bekende dranken import handel, gevestigd aan liet Kraanplein 2, weer in gebruik gesteld. C'genaar-zaakvoerdcr is de heer M. I'. Pankow, voorheen drie en een half jaar zaakvoerder van de toenmalige Drankenimport J. .1. Duimel te Rotter dam. Na ecu zakelijk niet ongunstige ontwikkeling gedurende genoemde drie en een half jaar, moest de zaak op 4 februari plotseling worden gesloten, als gevolg van zakelijke strubbelingen in het net van slijterijen, onder vigeur van genoemde Rotterdamse zakenman. OUWERKERK. Een flink aantal wandelaars vertrok zaterdag (2 uur) - voorafgegaan door een drumband uit Dreischor - voor de 8 en 15 km wandeltochten door de fraaie om geving. Voordat aan de tocht werd begonnen, maakten de deelnemers een ererondje door het dorp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bct-taat uit 1') pagina's Het volk beoordeelt Gods macht vaak naar die van de priesters. Napoleon De slijterij ,,'t Kraanplein" te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na de sluiting bleek er geen op lossing te zijn de zaak op dezelfde voet voort to zetten on in moi werd besloten tot liquidatie van het kol- Iektief van Drankenimport J. J. Dui mel De ontwikkeling was uiteraard zeer ten ongcrieve en spijt van de filiaalhouder, de heer Pankow, die alles in het werk stelde het pand in eigendom te krijgen, teneinde de zaak zelfstandig te kunnen voortzet ten. Nieuwe naam Voor zo'n interne transaktie is het een en ander nodig, maar de opzet gelukte en zo wordt donderdag a.s. dc zaak in eigen beheer heropend onder de nieuwe naam ,,'t Kraan plein". De nieuwe eigenaar is voornemens dezelfde - succesvol gebleken - ver kooptechniek toe te passen, met die variant echter, dat de afdeling wij nen in de toekomst een wat duide lijker accent gaat krijgen. Verwachting tot. woensdagavond: Zonnige perioden Droog weer met flinke zonnige pe rioden, matige aan de kust in de mid dag vrij krachtige noordwestelijke wind, minimumtemperaturen om streeks 9 graden, maxima morgen van 15 graden aan zee tot 19 graden in het zuidoosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 juni. Zon op 4.25, onder 20.51 Maan op 8.50, onder 23.45 3 juni. Zon op 4.24, onder 20.52 Maan op 10.01, onder 00.00 Eerste kwartier: 5 juni (13.20), HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 juni 5.57 18.09 11.29 23.59 3 juni 6.34 19.13 12.14 Springtij: 31 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag zal het weer in Ne derland lijdelijk een verbetering on dergaan. In de westelijke stroming, die in stand gehouden wordt door een omvangrijk hogedrukgebied bo ven het zuidelijk deel van de Atlan tische oceaan en een depressie ten zuiden van Groenland. trekken zwakke frontale storingen via de Britse eilanden en dc Noordzee naar Midden-Europa. Deze storingen brengen bij ons van tijd tot tijd wat regen. Een dergelijke storing be reikte dinsdagmorgen onze kust. De ze wordt echter gevolgd door een rug van hogeluebtdruk die woensdag voor meer zon zal zorgen. Het blijft vrij koel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1