HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS <3 Vanuit de westelijke Jordaanoever tekenen van Israëlisch verval KOOPJES HALEN „WICO" Nota over Waddenzee Hagel schaadt chianti Plan tot beperking verblijf van pleziervaartuigen in het Veerse Meer BLIK DOOR HET WERELD Verzeker uw crematiekosten door lid te worden van de KoninklijkeVereniging voor Facultatieve Crematie VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS ZltHIKZI'LSCME NIEUWSBODE vuiüag 3» mH me N. Advertentie Vraag een folder met inlichtingen aan: Kon. Ver. voor Facultatieve Crematie, Antwoordnr. 1394, Den Haag. Plaats: Naam: Bon in envelop zonder postzegel opsturen. Of neem contact op in uw regio met: 1976 J. Lustig, Renesse, tel. 1455. Twee maanden onrust in het door Israël bezette gebied langs de Jor- daan hebben nu tien levens geëist van Palestijnen. De bitterheid is gro ter dan ooit tevoren en te voorzien is dat in de komende maanden nog meer botsingen zullen iwlgen, ook al ontwikkelt de Israëlische legerlei ding nu methoden om dit soort onge lukken door nerveuse schutters te voorkomeji. Dit op zichzelf is al een belangrijk verschil met bijvoorbeeld een nog fellere onrust die in hetzelf de gebied heerste in de jaren 1967 tot 1969. Toen waren de conflicten eigenlijk veel scherper en de Israë lische tegenmaatregelen aanzienlijk harder. Maar de stemming op de Jordaanoever is veranderd en daar mee ook de Israëlische mogelijkhe den. De eerste grote golf van demon straties en de harde tegenmaatrege len vielen in een periode toen Israël nog hoop had door de bezetting iets te bereiken. De bezette gebieden werden in menig opzicht geïntegreerd met de staat Israël die werkgelegen- hei bood en die wat allerlei graad meters van de welstand (medische verzorging, het aanbod in de win kels) het bezette gebied liet lijken op Israël. Daarenboven bleef door een politiek van open bruggen over de Jordaan het contact met de rest van de Arabische wereld, zij het voorna melijk Jordanië, bewaard. De hoop was dat op deze manier vooral on der het meest invloedrijke deel van de bevolking het besef zou groeien dat op de duur uit een Israëlisch- Arabische samenwerking best iets goeds kon voortkomen en dat in ie der geval realiteitsbesef eiste dat men rekening hield met Israël. Nu, die droom heeft men intussen moeten opgeven. Het is niet toeval lig dat de demonstraties van nu steeds oudere scholieren en studen ten in de voorste gelederen hebben, groepen die zich intussen vereen zelvigd hebben met de Palestijnse zaak zoals die bepleit wordt door de PLO van Arafat. Interne strgd Dat dit instituut door tot de VN door te dringen, door erkend te wor den in de Arabische top, door wen sen ingewilligd te krijgen in VN-or- ganisaties als UNESCO, door de mi litaire kracht die ze in Libanon ten toon spreidt zich een groter aanzien in de wereld heeft verworven is wel kom aanvaard. En als Israël gehoopt had door een liberaal beleid te bevor deren dat „realisten" op de Jordaan oever zouden verzoenen met de ge dachte van de staat Israël dan is dit verkeerd uitgepakt. De successen van Arafat hebben integendeel het nationaal zelfbewustzijn aangewak kerd en de overtuiging gesterkt dat hoe dan ook de bezetting zeer tijde lijk moet zijn. Dat eind van de be zetting zal komen door invloed van buiten, maar daarop wensen deze radicale groepen niet stilzittend te wachten. En hoezeer deze opvatting de overhand heeft gekregen blijkt uit de grote meerderheden die on langs bij de verkiezingen die kandi daten die sympathiek tegenover de PLO staan. Advertentie BIJ 'S-GRAVENZANDE. De vijfling van 's-Gravenzande, die op 17 januari van dit jaar te Rotterdam werd ge boren, is feestelijk door de inwoners van het dorp ingehaald. Namens de bevolking van het plaatsje werd een grote speelkamer aangeboden, die binnenkort zal worden gebouwd. Tweede van links op de foto is me vrouw Den Outer, geheel rechts de vader, de heer Den Outer. Is dit alles al niet aangenaam voor Israël in verband met de betrekkin gen naar buiten, een onvoorziene on aangenaamheid is de invloed die dit alles heeft op de Arabische minder heid binnen de eigen grenzen. Een typisch voorbeeld is dat de univer siteit in wording van Ramallah in bezet gebied) nam steeds meer Ara bisch sprekende studenten uit Israël aan tot de overheid ingreep. Die minderheid, tot dusver om verschil lende redenen solidair met de staat Israël - vermoedelijk omdat ze zich beter voelde in een moderne samen leving en min of meer neerkeek op de primitiviteit van de Palestijnen - gaat meer en meer de Palestijns- Arabische trots op eigen cultuur de len. De slappe manier waarop de Israëlische regering - uit angst voor kabinetcrises en andere interne strijd - optreedt tegen de fanatieke groot-Israëlaanhangers die neder zettingen op de westelijke Jordaan oever bouwen, stimuleert dit na tuurlijk ook nog. Na elke fase van de strijd om het bestaan temidden van een onvrien delijke Arabische wereld is Israël eigenlijk steeds hechter tevoorschijn gekomen. Voor het eerst constateert men n\L tekenen dat de inwendige samenhang van de staat Israël aan het vervallen is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Koningin Juliana heeft op paleis Soestdijk het door de Antiliaanse schrijfster Sonia Gar- mers geschreven boek „Lieve konin gin, hierbij stuur ik u mijn doch terin ontvangst genomen. Sonia Garmers is een Antilliaanse journaliste die in het boek spreekt over een moeder die op de Antillen woont en leeft. GRAVE. Hooibroei of kortsluiting zijn er vermoedelijk de oorzaak van dat een grote varkensschuur in Gra ve afbrandde. Het gebouw en de ma terialen gingen totaal verloren en er kwamen 28 fokzeugen om. De rijks politie te Grave schat de totale scha de op ruim f 125.000, ARNHEM. Een bijna één jaar oud mannelijk ijsbeertje, afkomstig uit noord-Rusland, is door bezoekers van Burgers' Dierenpark in Arnhem met stenen doodgegooid Dit is uit sec tie gebleken., nadat dierenverzorgers het jonge diër dood in zijn dieren verblijf aantroffen. VLISSINGEN, 26-5. Het bestuur van bet Recreatieschap „Het Veerse Meer" heeft alle gemeentebesturen rond het Veerse Meer geadviseerd de Algemene Politieverordening van hun gemeente zodanig aan te passen, dat het in de toekomst onmogelijk wordt voor een pleziervaartuig om langer dan 24 uur aan een openbare steiger te blijven liggen. In het Veerse meer zijn vijf recre atie-eilanden, allen voorzien van ligsteigers voor pleziervartuigen. Aan die steigers mag de waterspor ter gratis overnachten. In het zo juist verschenen jaarverslag van „Het Veerse Meer" staat, dat hiervan misbruik wordt gemaakt. Diverse pleziervaartuigen worden hier voor een hele vkantie afgemeerd, zodat er voor de passanten geen plaats meer DEN HAAG. Mr. Pieter van Vol lenhoven zal zaterdag 19 juni in Kin derdijk (gom. Nieuwlekkerland) in gezelschap van de prinsjes Ma arils en Bernhard do molendagen openen, die daar jaarlijks iedere zalerdag gedurende de maanden juli en augustus worden gehouden. HILVERSUM. Ook dit jaar zullen de omroeporganisaties om beurten middagtelevisie verzorgen in de va kantiemaanden. Dit gebeurt van 28 juni tot en met 8 augustus op dins dag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur via Nederland I. NUTH. In het Limburgse Nuth zijn bij een familieruzie drie doden ge vallen, zo heeft burgemeester J. Rut ten van Nuth bevestigd. De schiet partij gebeurde in de flatwoning van het echtpaar H„ dat al enige tijd in onmin leefde. Mevrouw H. en haar vader wilden daar kleding ophalen, maar werden opgewacht door de echtgenoot van de vrouw. Deze schoot met een jachtgeweer beide mensen dood en sloeg daarna de hand aan zichzelf. DEN HAAG. Het streven de ver schillende delen van de universiteit van Amsterdam zoveel mogelijk in de binnenstad te vestigen heeft grote nadelige financiële consequenties voor het rijk gehad, aldus heeft een onderzoek van de Algemene Reken kamer aangetoond. Het had 50 mil joen gulden goedkoper gekund, als men had gewerkt volgens een goed totaalplan en bijtijds de randgebie den van de stad als vestigingsplaats had benut. SCHIPHOL. Daags voor Hemel vaartsdag is op Schiphol een oecu menische gebedsruimte geopend. Het is een kapel in de vertrekhal op de tweede etage van het stationsge bouw, die uitsluitend bereikbaar is voor luchtreizigers en personeel op de luchthaven. DEN HAAG. Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen wil ook een studentenstop voor biologie. Hij wil de totale capaciteit vaststel len op 935 plaatsen voor eerstejaars, 15 meer dan de academische raad had geadviseerd. Kleurstoffen in cosmetica DEN HAAG. 26-5. Het Konsumen- ten Kontakt en de Bond voor Weten schappelijke Arbeider (B.W.A.) zeg gen in een gezamenlijke publikatie in het orgaan van de consumenten organisatie,. dat zij zich zorgen ma ken over het gebruik van kleurstof fen in cosmetica. Van lang niet alle kleurstoffen, die in cosmetica wor den gebruikt, staat namelijk de on schadelijkheid voor' de gezondheid geheel vast. Er moet nu eindelijk eens een lijst komen van gegaran deerd veilige kleurstoffen in lippen stiften. Aan een dergelijke lijst, waarop alleen de stoffen staan, die mogen worden gebruikt, wordt nu al jaren in EEG-verbad gewerkt. Er is echter nog steeds geen richtlijn tot stand gekomen. overblijft. De rijkspolitie te watèr, die dagelijks op het Veerse Meer pa trouilleert en dit probleem ook on derkent, kan niets uitrichten tegen deze langblijvers. Met een aangepaste politieverordening zal dit wel moge lijk zijn. Het recreatieschap „Het Veerse Meer" zegt het overigens te betreuren dat deze maatregel moest worden getroffen. Paalworm In het jaarverslag wordt ook ver meld dat de paalworm zich in 1975 niet verder heeft uitgebreid. Zoals bekend tast deze worm zachte hout soorten aan dus ook steigers en-sche pen. Scheepseigenaren raadt men dan ook aan hun schip minstens eens per jaar schoon te maken en van een nieuwe laag verf te voorzien. Verder pleit men voor het gebruik van hout soorten, die tegen de paalworm be stand zijn. DEN HAAG, 26-5. Er mag in het Waddengebied geen indijking plaats hebben, waarbij een groot deel van de Waddenzee is betrok ken. De kwelders langs de kust van Friesland en Groningen moeten in stand worden gehouden. Het scheepvaartverkeer naar en van de Waddeneilanden zal niet worden uitgebreid. In beginsel zul len geen nieuwe pijpleidingen door de Waddenzee worden aangelegd. Op bestaande en in aanleg zijnde industriegebieden mogen alleen nieuwe (industrieën worden geves tigd als aan bepaalde milieu-hygië nische normen wordt voldaan. Nieu we vestigingen op de industrieter reinen van Delfzijl en Eemshaven moeten een wezenlijke versterking zijn van de zeehaven-industriële structuur. Het Eemshaventerrein zal alleen landinwaarts mogen wor den uitgebreid. Dit zijn enkele punten uit een door de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening uitge brachte nota over de hoofdlijnen van de ontwikkeling van de Wad denzee en de beleidslijnen van de regering. ROME, 26-5. Hagelbuien zoals sinds mensenheugenis niet zijn voor gevallen, hebben dinsdag in het be roemde Chianti-wijngebied in Tos cane enorme schade aangericht. De stenen waren een tot twee cm dik, In tien minuten ttfd werd in de sa men 5.00b ha beslaande wijngaarden voor vele miljarden lire vernield. ZONDAG 30 MEI NED. I: De NOS biëdt behalve De muis op herhaling en de voetbaluit slagen ook een reportage aan van de GrandPrix van Monaco voor for mule I-racewagens. De IKON neemt vervolgens de zender over voor een vesperviering in de Nederlandse Hervormde kerk in Bunnik. De 19 Zelfs niet met een stoomboot. Dus u hoeft zich helemaal niet te haas ten met de verkoop". Twee dagen later zegt vrouw Breebaart tot haar knecht: „Ik heb in Alkmaar gezegd, dat ik voor vijf en twintig honderd de zaak met al les wil overdoen. En geen cent min der. Ze zouden er nog over naden ken, zei men op het kantoor van de packet, maar veel kans gaven ze me niet. Wat denk jij ervan, Jacob?" Hij kneep één oog dicht. „Voet bij stuk houden, vrouw. Ze happen wel toe, als u maar geduld hebt". Maar de packet zag andere mogelijkheden om het vrachtvervoer tussen Den Helder en Alkmaar tot zich te trek- .ken. Een week nadat vrouw Bree baart het kantoor van de packet had bezocht, kreeg ze een brief, waarin stond, dat de packet geen belang stelling meer had voor de beurt- dienst tussen De Stolpen en Alkmaar visa versa. Tot grote ontsteltenis van vrouw Breebaart, die haar knecht het schrijven liet lezen. Ook Jacob werd bleek. „Dat is erg", zei hij. En de weduwe jammerde: „Had ik dat bod van tweeduizend nu maar aan genomen; nu heb ik niets meer". 6 In de dagen daarna was de ver standhouding tussen vrouw Bree baart en haar knecht niet al te best. Jacob dacht vaak na en kwam gelei- deliijk aan lol de slotsom, dat de packet iets in zijn schild voerde. Ze zijn natuurlijk wat van plan, dacht hij. Maar wat? Door zijn omgang met alle moge lijke schippers en hun knechten, ook met die van de rederij Packetvaart, kwam hij bij stukjes en beetjes de plannen van de maatschappij te we ten. En op een middag, toen ze te- NCRV begint haar avondprogramma met geestelijke muziek. Aan het pro gramma Ruimte verleent een groot aantal koren zijn medewerking. De volgende veertig minuten zijn voor Schatten van mensen, een pro gramma van onder anderen Gerard van den Berg, waarin mensen In beeld komen die een voorwerp be zitten. wat voor hen grote emotionele waarde heeft. Om kwart over acht begint een vijftig minuten durend programma met de Griekse zangeres Nana Mouskouri. Tijdens haar op treden in de Royal Albert Hall in Londen zingt zij onder meer de nummers I dreamed you, Take me home, The white rose of Athens en Plaisir d'amour Het tv-spel Het Fe nomeen van Marie-Louise Doudart de la Grê gaat over een van de spektakulairste processen die na de Tweede Wereldoorlog in ons land zijn gevoerd. Het is een proces tegen de kunstschilder Han van Meegeren, wiens persoon gestalte wordt gege ven door de akteur Henk van Ulsen. Van Meegeren werd ervan verdacht tijdens de oorlogsjaren kontakten te hebben gehad met de Nazi's. Voor het toneelstuk werden onder meer gesprekken met Van Meegeren zelf gevoerd. NED. II: De NOS-avond begint om zeven uur met een brok vertier voor de jeugd. In het derde deel van De kinderen van nummer 47A wordt de 13-jarige Willy verliefd op miss Hayes. Een van de redenen is dat zij erg veel van voetbal weet. Na een kwartier Panoramiek volgt Stu dio Sport. Vermoedelijk valt van daag in de eredivisie de belangrijk ste beslissing: Feyenoord of PSV voetbalkampioen van Nederland. De informatiein het programma Hori zon bestaat uit een dökumentaire over de Noordzee, Met de Noordzee, de drukst bevaren zee. ter wereld zijn grote belangen gemoeid. In een co-produktie van NOS eri BBC ko men tal van facetten aan de orde, zoals de zeérechtkonferentie in New York, nieuwe vaartuigen voor de kustbewaking, oliewinning in de Noordzee en de mogelijke afsluiting van de Oosterschelde. De volgende 25 minuten gaan op aan de vierde aflevering van de interessante serie De wonderbaarlijke beginjaren van de film. Centraal in deze aflevering staat de Western. Een heel ander soort Amerika krijgen de kijkers te zine in de daarop volgende döku mentaire over de Amerikaanse kran tenkoning William Randolph Hearst. W. R. Hearts is de grootvader van de deelname aan het Symbiose be vrijdingsleger verdachte Patricia Hearst. Na deze boeiende dökumen taire biedt de NOS het korte tv-spel Blijf bij'ons eten, uit de reeks van èindexamemverkstukken van de drie toneelscholen in ons land. rugvoeren naar De Stolpen, zei Ja cob tot de weduwe: „Ze hebben een stoomwagen gekocht, zo'n automo biel; die wordt verbouwd. Er komt een vrachtbak op en daarmee gaan ze elke dag heen en weer rijden van Alkmaar naar Den Helder: de ene dag heen, de andere weer terug; drie keer in de week dus. En nemen on derweg alle vracht op". „Dus ook aan De Stolpen?" vroeg de vrouw geschrokken. Schouderophalend antwoordde de jongen: „Zal best. Maar ik denk niet dat het zo'n vaart zal lopen. Er zul len veel mensen zijn, die hun vracht goed niet aan zo'n stinkding durven toevertrouwen. Die toch de beurt schipper trouw zullen blijven". „Ik weet dat zo net nog niet, Ja cob. We leven in een moderne tijd en de moderne techniek kun je toch niet tegenhouden. De tijd van de trekschuit is zo goed als voorbij. Nee, ik had wijzer moeten zijn en het be drijf voor tweeduizend moeten ver kopen. Nu heb ik niets!" „Dat is niet waar, vrouw, want u verdient elke week. We zijn vrijwel iedere vaart behoorlijk geladen, heen en terug. En u bentt gezond. Ik moet dat nog zien, met die vrachlautomo- biel. Van Den Helder naar Alkmaar is toch nog een dikke veertig kilo meter. Als zo'n wagen met pakken en vaten en noem maar óp dat ach ter elkaar moet rijden, wordt hij toch zeker gloeiend heet!" Deson danks zag Jacob met gemengde ge voelens de vrachtauto voorbijgaan, enkele maanden later, als ze onder weg waren. Dan keek Jacob het ve hikel na en dacht: als hij zo achter elkaar doorrijdt, maakt hij zeker in twee uur en een kwartier de hele rit naar Den Helder. Dan wordt de pac ket wel een geduchte concurrent. ZONDAG 30 MEI NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 14.30 TeleacJ6.00 Nieuws; 16.02 De tv-muis op 'herhaling; 16.27 Auto sport; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Ruimte; 19.35 Schatten van mensen; 20.15 Nana Mouskouri; 21.0 5 Het fenomeen; 22.35 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Ti-ta-tovenaar; 18.35 De kin deren van nummer 47A; 19.00 Pano ramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Horizon21.05 De beginjaren van de film; 21.30 Nieuws; 21.35 William Randolph Hearst; 22.35 Blijf bij ons eten; 23.15 Journaal. MAANDAG 31 MEI NED. I: Aan de kop van de AVRO- avond staat een aflevering van de satirische serie Mash. Hawkeye en Trapper John worden tot hun vreug de naar een kliniek in Tokio ge stuurd. De twee vrolijke artsen heb ben wilde plannen en willen de bloemetjes eens goed buiten zetten. Vervolgens start een nieuwe Engelse serie M'n ouwe baas. De hoofdper soon is een weduwnaar, een zekere Sam Cobbett, die op straat wordt gezet omdat de buurt wordt afge broken. In de woning van zijn doch ter vindt hij een nieuw onderkomen. De volgende vijf kwartier worden besteed aan slotaflevering van de Duitse misdaadserie Hardheid 10. Martin Melchior slaagt erin zijn vroegere echtgenote Nadine door chantage in het nauw te drijven. Na dine vlucht naar een dorpje in de Ardennen, maar als Martin en Ab dul, haar vroegere vriend, daar ook opduiken ontstaat een hevig gevecht, met als inzet een zeer kostbare partij diamanten. Na die spanning een mu zikale ontspanning met het zange resje Anita Meyer. Na haar succes volle single The alternative way heeft zij haar eerste l.p. gemaakt. Met een brok autoracerij vult de AVRO de laatste vijftig minuten die zij te besteden heeft. Een hoogtepunt in het Amerikaanse raceseizoen is ieder jaar weer de 500 mijl van In dianapolis. Voordat het laatste nieuws op de buis komt, is er een korte uitzending van de Stichting Symbiose. NED. II: Om zeven uur om te be ginnen het vierde deel van Run Joe run. Twee kwajongens zien Joe voor een wolf aan en hebben het gemunt op zijn kostbare pels. Vervolgens is hetde beurt aan Doctor Who, die zich in zeer benarde omstandigheden bevindt. Hij wordt door de Zuster van de Vlam tot de dood op de brandstapel veroordeeld. Na het journaal staat de buis een uur bol van het Nederlandse lied. In Op los se groeven presenteert Chiel Mon tague het kijkervolk de Nederlandse talige top en vraagt hij aandacht voor nieuw plaatwerk dat in aan merking komt voor een plaats bij de top. Om half tien een aflevering van de politieserie Baretta. Als was vrouw verkleed zit de held achter een advokaat aan, die een onderwe reldfiguur een envelop met honderd duizend dollar afhandig heeft ge maakt. Baretta wordt vervolgens in het nauw gedreven door de beschul diging, dat hijzelf een half miljoen dollar heeft achterover gedrukt. Tot ongeveer kwart over elf is de TROS tenslotte op het scherm met de ge vierde en verguisde aktualiteitenru- briek Aktua TV. MAANDAG 31 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Informatie Surinamers; 18.55 Nieuws; 19.05 Mash; 19.30 M'n ouwe baas19.50 Hardheid 10; 21.15 Anita Meyer; 21.35 Journaal; 21.50 Sport- panorama; 22.40 Symbiose; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Run, joe, run; 19.30 Doctor Who; 20.00 Journaal; 20.25 Op losse groeven; 21.30 Baret ta; 22.20 Aktua t.v.; 23.10 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK In Alkmaar was de opening van de vrachtlij n per automobiel het ge sprek van de dag. De Alkmaarse Courant had er een heel stuk over geschreven, want een verslaggever had de openingsrit naar Den Hel der en terug meegemaakt en be schreef dit als het begin van het benzinetijdperk. In Schagen kende men de stoomwagens ook al, want na notaris Backx hadden al een paar andere mensen zo'n ding gekocht. Heel in het begin verordeneerde de veldwachter, dat er in de stad stap voets móest worden gereden en dat er iemand met een rode vlag voor de stoomwagen moest lopen en als er niemand voor te vinden was, wilde hij het wel doen. Dan keek hij de belanghebbende veelbetekenend aan. Voor geld mocht de veldwachter het natuurlijk niet doen, maar een neu tje sloeg hij nooit af. Maar ook dit was voorbij. In de stad waren bor den aangebracht, waarop stond, dat motorvoertuigen niet harder dan twhalf kilometer per uur mochten rijden. Al spoedig ondervond men de concurrentie van de Packet. Als de boot in De Stolpen aan de wal lag, reed de vrachtautomobiel helemaal door naar Schagen en laadde daar heel wat in, dat anders door Jacob of Piet met de handwagen werd op gehaald voor vervoer naar Alkmaar. Met de automobiel was het er im mers binnen hooguit twee uren! En veel duurder was het ook niet. Ze konden het best merken. De verstandhouding tussen de weduwe Breebaart en haar eerste knecht, die altijd zo vertrouwelijk was geweest, verkoelde door deze gebeurtenissen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9