Mej. G. M. Verkaart kreeg pauselijke onderscheiding „Benemerenti" uitgereikt Open brief Bruse kleuterschool heeft het te verduren STREEKNIEUWS Kruin op molen te Nieuwerkerk Echtpaar L. J. C. Schot-Schot vierde diamanten huwelijksfeest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydas 28 Ulei 192# Nr. 2190# 3 Gouden medaille Mej. Verkaart krijcjt de gouden me daille opgespeld door haar broer. (FotoZierikzeescjie Nieu wsbode) ZIERIKZEE, 26-5. Woensdagavond werd tijdens een gezellig samenzijn en een korte plechtigheid in de ka tholieke pastorie de pauselijke onderscheiding „Béne- merenti" uitgereikt aan mejuffrouw G. M. Verkaart. Deze hoge onderscheiding viel haar ten deel vanwege de grote toewij ding die zij altyd aan de dag heeft gelegd gedurende de 23 jaar dat z(j de parochiekerk van de H. Willi- brordus te Zierikzee heeft schoonge maakt. Mejuffrouw Verkaart werd toege sproken door pastoor H. de Graaf. Hij bedankte haar voor het vele werk, waardoor zij de kerk proper en netjes wist te houden. Reeds bij het bereiken van haar 65-jarige ver jaardag, met Pasen jl., had mejuf frouw Verkaart te kennen gegeven met het werk te willen stoppen. De pastoor en het kerkbestuur hadden toen op bescheiden wijze afscheid genomen en op deze avond wilde men dat temidden van de familie van mejuffrouw Verkaart nog eens overdoen. Pastoor De Graaf zei dat mejuffrouw Verkaart zich altijd in dienst van de Heer had gesteld door zijn Huis zo goed te onderhouden. Vervolgens las hij de vertaling voor van de tekst op de oorkonde behorende bij de onderscheiding: „Paus Paulus VI heeft welwillend besloten om aan mejuffrouw Gerar- da Maria Verkaart te verlenen de gouden medaille Benemerenti, die ingesteld is voor ieder die zich bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het Christelijk geloof, en geeft haar tevens het verlof om deze me- Advertentie NUTSSPAARBANK de ideale gezinsliank! Groei spaar- bewijzen aan toonder OOSTERLAND Koninginneplein - maandag 11.00-12.00 uur daille te dragen.. Vaticaanstad,- 16 maart, 1976". r Verzorging bloemen- Aan de heer J. Verkaart,-broer van de onderscheidene,^ was het ver volgens de eer zijn zuster de gouden medaille op te spelden. Namens het kerkbestuur wenste de heer L. S. P. van Velthoven mejuffrouw Ver kaart geluk met deze onderschei ding. Hij roemde haar inzet en het vele werk dat zij tijdens de kerk- verbouwing had verricht. Ondanks de rommel die zo'n verbouwing met zich meebrengt had zij altijd ge- (Vervolg van pag. 1) duiden erop dat hët niet moeilijk is om op papier een program van uitvoering in de tijd vast te leg gen, maar dat praktische haal baarheid van een dergelijk pro gram als gevolg van allerlei onvoorzienbare factoren een heel andere zadk is; om een verhoging van de Oos- terscheldedijken tot. deltanorm in het jaar 1985 te bereiken zou het nodig zijn alle democratische spelregels via een noodwet opzij te zetten; voorbij wordt gegaan aan het feit dat vrijwel elke ki lometer dijk conflictsituaties op levert met geschreven en onge schreven regels waardoor de nodige besluitvormingsprocedu res onvermijdelijk veel meer tijd zullen vergen dan in de optimis tische veronderstellingen ten aanzien van de tijdfasering is aangenomen; niet vergeten moet worden dat een open Oosterschelde met hoge dijken rondom de eilanden het landschap in ernstige mate aantast; het laat zich aanzien dat de tijd, die gemoeid zou zijn met een wijziging van de deltawet aan zienlijk langer uitvalt dan veel al wordt verondersteld. Ruiten worden ingegooid BltUINISSE, 27-5. De kleuter school te Bruinisse heeft het de laat ste weken zwaar te verduren, de ra men van de lokalen die grenzen aan de Dreef zijn het mikpunt van van dalen. Binnen drie weken werden maar liefst tien ruiten ingegooid. De leidsters die 's morgens in dc lokalen komen vinden dc stenen en de glasscherven. Voor het schoolbe stuur, leidsters en ouders is het een zaak om moedeloos van te worden. Alle moeite wordt gedaan om de school zo goed mogelijk uit de finan ciële problemen te hqjiden, terwijl (waarschijnlijk) de opgeschoten jon geren er „plezier" aan beleven de ruiten te vernielen. Misschien kunnen de ouders eens een waarschuwend woord laten ho ren om de school voor de Bruse kleu tertjes te sparen voor deze vorm van „vrije-tijds-besteding". tracht de kerk er zo netjes mogelijk uit te laten zien. Tenslotte bood de heer Van Velthoven haar een boeket bloemen aan. Pater V. v. d. Reyt be dankt mejuffrouw Verkaart voor dc verzorging van de bloemen in de kerk. Tot slot bleef men onder het genot van een drankje nog enige tijd bijeen. „Op grond van al deze overwegin gen ontbreekt dus de basis om ver hoging van dc zeedijken langs de Oosterschelde als een bruikbaar en aanvaardbaar alternatief naast een afsluiting met een half open dam op te voeren", aldus dc open brief. De ondertekenaars van deze brief houden daarom regering en parle ment aan de afspraken die in no vember 1974 zijn gemaakt met be trekking tot de detaveiligheid van het Oosterscheldegebied in het jaar 1985. Zij gaan ervan uit dat met de bouw van een half open dam kan worden voldaan aan deze eerste eis, terwijl het bovendien mogelijk zal blijken om de belangen van milieu en visserij verregaand te waarbor gen door in de zeearm de getijdebe weging voor een belangrijk deel te handhaven. De Werkgroep concludeert dat het voor regering en parlement hoogste tijd is om de knoop door te hakken. „Aan de jaren slepende dis- kussie over de Oosterschelde behoort een einde te worden gemaakt. Zee land wil nu weten waaraan het toe is", aldus de Werkgroep Deltaveilig heid 1985. Tot de ondertekenaars van op^n brief behoren onder andere: xtir. J. van Aartsen, oud-commissaris dei- koningin in Zeeland, E. Baerends, burgemeester van Middenschouwen, W. Dón, fraktievborzittér PvdA Prov. Staten Zeeland, A. J. G. Doeleman, landbouwer te Nieuwerkerk, J- D. de Kam, burgemeester van Duive- land, drs. G. M. Kerkhof, voorz. Prov. A.R. Organisatie Zeeland, A. P. Schouwenaar, voorz. gew. Zeeland PvdA. In memoriam J. H. Motmans In zijn wóriittg tè Schüddebeurs overleed zondag 23 mei jl. op bijna 69-jarige leeftijd dè heer Joannes Hubertus Motmdns, chirurg en vrouwenarts in ruste. De heer Motmans werd geboren te Arnhem, waar hij zijn jeugdjaren doorbracht en de middelbare school opleiding voltooide. Zijn studiè tot arts volbracht hij aan de Universi teit te Utrecht, waarna hij zich spe cialiseerde als chirurg en gynaeco loog aan het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. De heer Motmans begon zijn praktijk als chirurg in zijn geboortestad, waarna hij zich in 1946 als chirurg-gynaecoloog van het voormalige ziekenhuis te Noordgou- we vestigde als opvolger van de toenmalige chirurg, dokter Aris. Na de opheffing van het zieken huis te Noordgouwe werd dokter Motmans chirurg en gynaecoloog van het na de watersnood van 1953 te Zierikzee verrezen Zweedse Rode Kruis ziekenhuis; hij beëindigde zijn praktijk als zodanig op 1 december 1973. Dokter Motmans heeft als chirurg op Schouwen-Duiveland gedurende bijna twintig jaar een unieke taak volbracht, omdat hij de gehele chi rurgische praktijk vanaf 1946 tot omstreeks medio 1965 voor de gehele regio op een éénmanspost heeft ver richt. Bovendien was de overledene chirurg en vrouwenarts van de zie kenafdeling van de Corneliastichting tot opheffing van die afdeling. Hij heeft zich bij de uitoefening van zijn praktijk leren kennen als een all-round chirurg, zeker niet minder als een bekwaam vrouwen arts, met een groot hart voor zijn patiënten. In het ziekenhuis werd nimmer vergeefs een beroep gedaan op dokter Motmans; hij was een man die altijd klaar stond. Dé overledene heeft zich niet al leen ontplooit als een bekwaam me- dikus van ds praktijk, want hij be schikte evenzeer over grote bestuur lijke kwaliteiten. Vanaf april 1948 was hij nl. bestuurder van het Al gemeen Ziekenfonds Schouwen-Dui veland, waarvan hij op 1 januari 1C59 als voorzitter werd benoemd. Ongetwijfeld was hij een bekwaam bestuurder en deskundige op het gebied van het verzekeringswezen. Hij volgde de ontwikkelingen op het xiekent'ondsgebied op de voet. Verder had de heer Motmans een werkzaam aandeel in de totstandko- imng van de „S.B.Z.", de Stichting Bedrijfspensioenfonds Ziekenfonds wezen. Een bijdrage leverde hij ook aan de invoering van een pool, waar door ervoor gezorgd werd dat de kosten van de vrijwillige verzeke ring verdeeld worden over een groot aantal verzekerden. Hij beijverde zich eveneens voor de totstandkoming van automatise ring van dc ziekenfondsadministra tie en voor de modernisering van het ziekenfonds-kantoorpand aan het Havenpark. De crematie heeft, op verzoek van dc overledene, in stilte plants gehad op 26 mei. Rekreatiegids Van de Provinciale Zeeuwse VVV verscheen de Rekreatiegids 1976. De ze gids, die is ingebonden in het tijd schrift „Zeeland-vakantieland", om vat 32 pagina's boordeval met tips en suggesties voor een plezierig ver blijf in Zeeland. Daarbij is niet al leen uitgegaan van tips voor vakan tiegasten, de gids is zeker ook een handige leidraad voor leuke week end-uitstapjes voor de Zeeuwen. In de gids wordt aandacht besteed aan meer dan zeventig toeristische en rekreatieve ontspanningsmoge lijkheden, zoals fiets- en autoroutes, attrakties, te bezoeken boerderijen, kerken, musea, molens, zwembaden, midgetgolf, speeltuinen, zeilseholen e.d. De rekreatiegids- 1976 is ver krijgbaar bij alle plaatselijke VVV's, de Provinciale VVV in Middelburg en de tijdschriftenkiosken. Expositie in Zeeuws Kunstenaarscentrum De kunstenares Barbara Jean ex poseert van 5 tot 24 juni aanstaan de in het Zeeuws Kunstenaarscen trum aan de Lange Noordstraat te Middelburg. De expositie wordt op zaterdag 5 juni aanstaande geopend door de heer Robin Adèr, conserva tor van het museum Boijmans- van Beuningen te Rotterdam. NVV-jongerenblad „Stroming" Onlangs verscheen „Stroming", liet NVV-,jongeren Contactblad, gemaakt voor en door werkende jongeren in Zeeland. In dit nummer wordt o.m. een verslag gegeven over het week end dat enkele Indcistriebondsjonge- ren hadden in het „Zilveren Schor" te Arnemuiden. Distriktsbesluurder Henk Bijvank sprak hier over de struktuur van de Industriebond. Het staat een oproep in voor alle vervoersbondjongeren in Zeeland en West-Noord-Brabant om onrechtvaardigheden in hun werk te ontdekken en ze helpen op te lossen. Het blad bevat verder het konsept werkplan voor de tweede helft van 1976. Een overzicht wordt gegeven van het huidige bestuur in Zeeland. Onder dc kop „Hakken voor Angola" wordt opgeroepen tot steun aan de Angolese bevolking. Een rake teke ning werd gemaakt over het abortus- kompromis tussen P.v.d.A. en V-V.D. Tot slot wordt nog een kort verslag gedaan over de feestavond in hotel „Britannia" wegens het 90-jarig be staan van de Industriebond N.V.V. Een feestavond waaraan meewerk ten de VAR A's drive-in-show en de Dizzy Man's Band. Koorconcert in Herv. kerk ie Dirksland Aanslaande zaterdagavond 29 mei, wordt in de oude hervormde kerk van Dirksland een concert gegeven door';de cantor ij van de Grote of St. Laurënskerk te Rotterdam onder lei ding van Barend Schuurman, terwijl de organist, van deze kerk, Piet Westhoeve, enige orgelsoli ten ge hore zak brengen. Dit concert wordt georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. De cantorij begint het programma met. enige prachtige psalmbewerkin gen van Jan Psz Sweelinck terwijl de organist aansluit met een echo fantasie van dezelfde componist. Sweelinck is de belangrijkste Neder landse componist uit de zestiende eeuw, organist van de oude kerk te Amsterdam. Behalve orgelmuziek componeerde hij veel vocale muziek, waaronder bewerkingen van alle 150 psalmen. Na koor- en orgelmuziek van Buxtehude en Pachelbel volgen' motetten van twee duitse componis ten van deze eeuw, t.w. Ernst Pep ping en Hugo Distier. Tot slot van het prgoramma zijn werken van Re- ger (koraalvoorspelen) en Brahms te beluisteren, t.w. „Fest- und Gedenk- sprüche" voor 8 stemming koor. Het is een driedelig werk over het ver bond van God met het volk Israël en is gecomponeerd op tèkstèn uit o.a. de psalmen en Deuteromium. De cantorij van de St. Laurens- kerk, opgericht in 1966, beoefent de kerkmuziek in de ruimste zin van het woord. Vocalisten en instrumen talisten musiceren steeds op de twee de en vierde zondag van de maand in het kader van de liturgie. In de cantatediensten, elke derde zondag van de maand, wordt steeds een uit gebreider stuk kerkmuziek ten ge hore gebracht, zoals cantates en mo tetten. Daarnaast verzorgt de Lau- renscantorij de laatste jaren regelma tig radiouitzendingen en werkt mee aan concerten in en buiten Rotter dam. Op het repertoire staan onder meer motetten van de zestiende tot de twingtigste eeuw, een veertigtal cantates van Bach, diens Mattheus Passion en Weinachtsoratorium naast een groot aantal liedbewerkin gen. De dirigent Barend Schuurman studeerde na zijn gymnasiumoplei ding theologie aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam en aan de universiteit van Straatsburg, Na de NIEÜWERKÊRiC. 26-5. Zoals ge meld werd dinsdagmorgen de in Re stauratie zijnde korenmolen voor zien van een geheel nieuwe kruin, liet was zeker imposant te zien hoe dit zware deel door een grote kraan omhoog gehesen werd. Door de goede voorbereiding nam het karwei slechts enkele minuten in beslag. Direkt nadat de kruin met vlag in top op z'n element was gezet, weiden de reeds klaar liggen de molenwieken op hun plaats ge bracht. Hel werk werd uitgevoerd door het hijskraan-bedrijf „Delta Rczenkranz" B. V. te Vlaardingen. De gehele restauratie is in handen van de fa. Van Beek te Rijnnters- woude. Aanwezig bij dit bijzonder gebeu ren dinsdagmorgen waren burge meester J. D. de Kam, wethouder S. Overbeeke en de gemeentesecre taris J. v. d. Maas, alsmede de ge meente opzichters van Duiveland de heren Schuilingh, Haak en Van Vooren. De kruin weegt met alles erop en eraan ongeveer 15 ton. Met deze molenrestauratie ziel Nieuwerkerk weer een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. voltooiing van deze studie volgde zijn opleiding tot koordirigent aan hel Koninklijk Conservatorium te Den Haag, waar hij tevens fluit stu deerde bij Frans Vester. In 1966 werd hij benoemd tot cantor van de St.. Laurenskerk. De organist Piet Westhoeve werd geboren te Ouddorp. Hij studeert or gel aan het Rottei-dams Conserva torium bij Arie J. Keijzer. Examens machineschrijven en stenografie Op de te Bergen op Zoom gehou den examens machineschrijven en stenografie slaagden onderstaande personen voor het diplöma Steno grafie: Mej. J. A. Boot, Haamstede; mej. J. W. de Jonge, Scharendijke; mej. W. C. Kristelijn, Rotterdam. Voor het diploma machineschrij ven slaagden: mej. N. D. Jonker, Brouwershaven; de heer P. L. Koo- man, Burgh-Haamstede; de heer J. M. Bodbijl; mej. I. Stoel en de heer N. L. van Kooten, Kerkwerve; de heer H. J. Schiettekatte, Nieuwer kerk; de heren J. M. Stouten, M. G. bij de Vaate, L. A. v. d. Berge, Oos tereland: de heer A. F. D. de Vos, Schuddebeurs; mej. A. Louwerse, Scharendijke; de heer J. v. d. Maas, Westenschouwen; de dames J. H. Flikweert, mevr. J. R. M. v. d. Sneppen» P. A, de Spirt, E. G. O. G- Stelt, mevr. Z. S. v, d, Zande, M. C. A-. Eekman. J. ,M. de Jonge, J. G# de Bil, W. L. Kouijzer» J. W. Ros kam, H.' H. Versteeg (met-Lof), P. y. d. Vlies, L.- Wilbrink: (met. Lof), F. C. A. Èeekman, J. M. de Jonge, J, C. Sprengelmeijer, Zierikzee; de heer C. J. de M'unnik,- Zonhemaire; de heer P. de. Ruiter, Noordgouwe. Allen werden opgeleid door Type- school Koetsdijk Oudenbosch. ZIERIKZEE Bezoek Rode KfUisitHIp „J. Henry Dunant" Op dinsdag 1 juni a.s. brengt het schip van het Nederlandse Rode Kruis, m.s. „J. Henry Dunant" weer een bezoek aan Zierikzee. Het schip zal afmeren aan ,,'t Luitje''. Dooi* het Rode Kruis Zierikzee, afd. Jeugdzaken en Rekreatde werd een. programma voor de patiënten samengesteld. Namens h.et Rode Kruis en de gemeente Zierikze zal een - welkomstgroet worden gespro ken. Er zullen .prentbriefkaarten van Zierikzeè worden uitgereikt door dames van het Rode Kruis, af deling Welfare, ondër leiding van mevrouw A. C. Kouwer-Gagëstein. Verder zullen de dames van de So- roptimis'tenclub Schouwen-Duive land een presentje uitdelen. De avond zal grotendeels worden ge vuld met een programma van voor dracht en muziek, uitgevoerd door mevrouw N. d. d. Bruin horst (voor dracht), mevrouw H. G. J. de Regt- de Rijke (piano) en de heer E. A. de Looff (dwarsfluit). Filmvoorstelling Vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 mei wordt in de Concertzaal de film „Dokter Pulder zaait papa- veres vertoond. In de hoofdrollen spelen Kees Brusse, Henny Orri. Ton Lensink en Dora van der Groen. De film vertelt hoe ingrijpend hel leven van dokter Pulder veranderd na een bezoek van zijn oude studie vriend de beroemde neurochirurg Hans van Inge Liedaerd, die een krimineel verslaafde blijkt te zijn en dokter Pulder van zijn morfine beroofd. Na vereloop van tijd komt doktere Pulder in kontakt met me vrouw Mies. de vroegere mattressé van Van -Inge Liedaerd, zelf ver slaafd, afgetakeld en een-volkomen bizar wezen geworden met een en kele glimp van een glorieuzer verle- den. De relatie met mevrouw Mies, die ook dokter Pul<3er aan de drank brengt, begint hem zelf ook te gronde te richten. Hij komt in de ge vangenis door dronken een ver keersongeluk te veroorzaken. Reisje C.P.B. Op donderdag 3 juni a.s. hopen de leden van de C.P.B. het. jaarlijkse reisje te maken. De tocht gaat dit maal naar Rottei'dam om een be zoek te brengen aan het Postorder bedrijf Van Termeulen. 's Middags •gaat dé reis verder naar Den Haag waar het Kostuummuseum wordt bezocht. De reis wordt afgesloten met een diner in Rotterdam. Geslaagd Aan de universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen psychologie mej. Carla van den Boom, afkomstig uit Zierikzee. SCHARENDIJKE Oud papier Zaterdag a.s. wordt weer oud pa pier opgehaald voor ZSC'62. Ver zocht wordt om het oyd papier zo veel mogelijk gebundeld gereed te zetten. ZIERIKZEE, 25-5. Hèt ëcHtpaar L. J. C. Schot (83 jaar) en A. Schot- Schot (82 jaar) vierde dinsdag jl. het diamanten huwelijksfeest. Het echtpaar mocht de felicitaties in ontvangst nemen van burgemeester Th. H. de Meester. Gelukstelegrammen werden ont vangen van H.M. de Koning en van de commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. De heer Schot kwam in 1912 naay Zierikzee en voerde zeer veel jaren het beroep van mosselschipper uit. Tijdens het 1100-jarig b.estaan van Zierikzee in 1949 was de heer Schot tijdelijk burgemeester van het stadje „Oud Zierikzee". Het zestig-jarig bruisdpaar is nog goed gezond, heeft twee dochters, vier kleinkinderen on één achter kleinkind. Burgemeester wenst zijn „oud-kolle- ga" - van „oud-Zierikzee" - van harte geluk met zijn diamanten hu welijksfeest. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3