HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Europese communistische partijen zijn niet meer wat ze geweest zijn Jongetje in koelkast gestikt 7 BLIK DOOR HET WERELD VENS TER ZIERIRZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 25 mei 1976 Nr. 21899 VOORNAAM EN STIJLVOL Clippertassen U j Attachékoffers \frjl. I dam 9 LENGKEEK LEDERWAREN zierikzee In Oost- en West-Europa beide heerst weinig geestdrift voor het on vermijdelijk deelnemen van commu nisten aan de Italiaanse regering, zo niet dit keer reeds dan toch zeker een volgend maal - en dat kan in Italië al heel spoedig zijn. Regelrech te afkeuring was al te horen van bij voorbeeld de Westduitse kanselier Schmidt, de Franse president d'Es- taing en de Amerikaanse minister Kissinger die vooral vrezen dat zo wel E.E.G. als N.A.T.O. gewoon niet kunnen werken met een communis tische regering in Rome. En opval lend is dat vanuit de Sovjet-Unie in het geheel niets is gekomen waarbij de C-P.f. enige baat zou kunnen heb ben. Waarom Giscard en Schmidt en zoveel anderen niet enthousiast zijn is niet zo moeilijk te verklaren. Ze beschouwen alle communistische partijen als een soort dependances van Moskou en bijvoorbeeld N.A.T. O. en E.E.G. hebben trekken in zich die neerkomen op het maken van eert bolwerk tegen het Oöstëuropese blok. Merkwaardigerwijs is de ge ringe Russische geestdrift precies op het omgekeerde gebaseerd. Daar ziet men niet graag een communistische partij tot aanzien stijgen die niet al te trouw is aan Moskou. Het heeft er veel van dat de laatste argumen tatie juister is dan de eerste, die te veel toonbeeld is van een ingenuan- ceerd zwart-iuit-denken. Of Moskou het nu leuk vindt of niet - en het is zeker niet zo in dit geval - over de hele wereld doorwasemt een natio nalisme de communistische partijen. Dit geldt bijzonder sterk voor Viet nam bijvoorbeeld en het geldt sterk voor Italië. Zeker, bepaalde doctrines hebben al die partijen althans for meel wel in hun vaandel, maar daar enboven hebben ze interesse voor wat goed is voor het eigen land. De Italiaanse communisten by- voorbeeld voelen er in het geheel niets voor van hun land zoiets te maken als Tsjechoslowakije dat re gelrecht gemuilkorfd is door Mos kou. Dat is niet van vandaag of gis teren: De veroordeling v>an het Rus sische ingrijpen indertijd na Dubcek kreeg bij de C.P.I. de vinriigste ver oordeling. Het is ook niet toevallig dat Moskou al jaren sleutelt aan een grote conferentie van de Europese communistische partijen. De ge dweeste Oosteuropese landen zullen alles ondertekenen wat Moskou wijst, maar men kan niet tol een goed einddocument komen door Italiaans en Frans verzet. Het is iëts wat voor de Italiaanse communisten zo klaar is als een klontje dat het geen aanbeveling verdient het machtsevenwicht in Europa te ver zwakken zodat de Russische invloed in Rome Praagse vormen kan aan nemen. En daarom kan men aanne men dat een C.P.I. in een Italiaanse regering zeker niet zijn best zal doen om de N.A.T.O. te verlaten of zelfs maar de Amerikaanse basis te laten verwijderen. Niet uit liefde voor de V.S. of Frankrijk en Duitsland, maar gewoon omdat de Italiaanse belan gen zo het beste zijn gediend. Afwegen van belangen geeft de doorslag Geldt dit al in machtspolitiek op zicht, economisch ligt het niet an ders. Iedereen in Rome, communist of niet, weet dat de Italiaanse eco nomie meer te verwachten heeft van de E.E.G. dan van een opname in het door Moskou gedomineerde Oost europese Comeconpact. Hier hoeft verder geen politieke keus gemaakt te worden, dóódsimpel afwegen van belangen geeft wel de doorslag. RENESSE. Het in aanbouw zijnde kleedlokaal met kantine op hel sportterrein De Laone te Renesse begint gestalte te krijgen. Bij de sportvereniging Renesse hoopt mkn dat nog voor het camping toernooi het geheel in gebruik kan worden genomen, waardoor het mogelijk zal zijn de gasten op een waardige ma nier te ontvangen. (Foto: Zicrikzeeschc Nieuwsbode) Juist dit karakter van de Italiaan se C P. - en in menig ander land is het precies zo - maakt de Sovjet- Unie niet zo happig op al te groot verkiezingssucces van de Italiaanse C.P.. waardoor op de meest rebelle rende Oosteuropese landen als Roe menië weer extra impulsen worden losgelaten om niet te zeer aan de Russische leiband te lopen. Dat zul ke impulsen bestaan is niet een kwestie dat in die landen het com munisme niet wordt geëerd, maar dat men de welvaart van het eigen land toch belangrijker is gaan vin den. Wat bijvoorbeeld tot de conse quentie voert dat de regering van Giscard bestreden wordt - en fel - door de Franse C.P. maar dat com munistische broeders uit het oosten dat beuhnd juist overvloedig prijzen omdat ze meer belang daarbij heb ben dan bij het helpen van de zus terpartij. Tegenover deze wat koude zake lijkheid die een nationalisme in al lerlei communistische partijen heeft bewerkstelligd doet het ouderwets en onredelijk aan dat de rooms-ka- tholieke kerk in Italië begonnen is met banvloeken te dreigen jegens ge lovigen die communistisch stemmen - een middel dat toch wel uit de tijd lijkt. Dat diverse figuren van niet- communistische signatuur als gasten prijken op communistische lijsten is niet zozeer een kwestie van sympa thie voor de doctrine als wel een nuchtere keus dat zo iets te bereiken valt voor het land. In wezen is het een veroordeling van de partijen die zo lang met de christen-democraten aan het hoofd het voor het zeggen hadden ener niets van maakten. En die manier niet alleen de C.P.I. kan- sen gaven maar deze partij tot de natuurlijke vergaarbak maakten van allen die ernst willen maken met de bestrijding van de Italiaanse misère. Een succes voor de C.P.I. natuurlijk, maar mede ook de reden waarom deze communistische partij in het geheel niet meer kan lijken op die in Oosteuropa en ook niet op het type partij dat ten tijde van Stalin zo braaf prees iaat Moskouse meester wees. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft vier nieuwe onderzeeboten die raketten kunnen lanceren operatio neel. aldus het Amerikaanse tijd schrift „Aviation week and Space Technology". Hiermee is het aantal Russische raketten boven de SALT- grens gekomen, aldus het blad. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft bekendgemaakt dat zij met 25.000 militairen manoeuvres gaat houden bij de Finse grens onder de kode- naam .Sever". Dat gebeurt van 14- 18 juni bij de steden Petrozavodsk, Sestroretsk en Vyborg. BENICA. Het ongeluk met een bus met scholieren die bij San Francisco van de weg raakte en tien meter lager ondersteboven terecht kwam heeft het leven gekost aan 28 van de 54 inzittenden. SEOEL. Ongeveer dertig mensen zijn om het leven gekomen en bijna zeventig zwaar gewond doordat een passagierstrein op een spoorweg overgang nabij Seoel op een tank auto reed. Twee rijtuigen ontspoor den, sloegen om en raakten in brand. De twee inzittenden van de tank auto vonden eveneens de dood. ATHENE. In Griekenland is een algemene staking begonnen. Zij is uitgeroepen door een aantal niet bij de overkoepelende federatie aange sloten vakbonden en richt zich tegen een wetsontwerp dat naar de me ning van deze bonden de rechten van hun leden, waaronder het sta kingsrecht, om politieke redenen be knot. Het ontwerp wordt in het parlement behandeld. De staking moet twee dagen duren. LONDEN. Inbrekers hebben uit de vitrine van een Londense speelzaal juwelen ter waarde van 90.000 pond (ca. 500.000 gulden) geroofd. De sie raden waren het eigendom van de exploitant. BELFAST. Onbekenden hebben in de Noordierse stad Londonderry een politieagent en een agente van een vrouwelijk politie-hulpkorps met schoten vanuit een hinderlaag zwaar gewond. MANILLA. De tropische wervel storm „Olga" heeft bij haar passage over de Filippijnen tot dusver 46 slachtoffers gemaakt, zo is zondag in Manilla bekend gemaakt. De tyfoon raasde met snelheden boven de 100 kilometer per uur over het hoofd eiland Luzon. JERUZALEM. In verband met de dood van een Arabische betoger in Cisjordanië 2al een Israëlische offi cier zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Minister van defen sie Shimon Peres heeft dit in de mi nisterraad aan zijn kollega's doen weten. AGANA, Goeam. President Gerald Ford heeft Goeam tot rampgebied verklaard naar aanleiding van de orkaan Pamela die aan minstens drie mensen het leven heeft gekost en minstens 80 procent van de bouwwerken op het eiland in de Stille Oceaan heeft getroffen. MÜNCHEN, 24-5. Vijftien ver schillende soorten vitaminepillen hebben Mohammed Ali, die in de nacht van maandag op dinsdag te gen de Brit Richard Dunn voor de zestiende maal zijn wereldtitel in het zwaargewicht zal verdedigen, te ruggebracht op zijn ideale gewicht. ENSCHEDE, 24-5. De 4-jarige Je roen de Bruin uit Enschede is zon dag door verstikking om het leven gekomen. Het kind was in een onge bruikte koelkast gekropen, die op het erf van de woning van zijn ouders stond. Hij was al enkele uren zoek toen hij levenloos in de afge sloten koelkast werd aangetroffen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Haagse politie heeft een bende opgerold, die ervan wordt verdacht op grote schaal win keldiefstallen en inbraken te heb ben gepleegd en mensen geld en goederen te hebben afgeperst. Maan dagmorgen arresteerde de Haagse recherche voorlopig de laatste vier man van de bende, maar de politie sluit niet uit dat nog meer arresta ties zullen volgen. DEN HAAG. De dader van de do delijke schietpartij in Den Haag heeft zich vrijwillig gemeld bij de politie. Het is de 23-jarige H. M. L. uit voorburg, zonder beroep. Hij meldde zich bij het politiebureau aan de Wilheimina van Prpisenweg. Hij had het pistool, waarmee hij de do delijke schoten op de 21-jarige leer ling-verpleegster Johanna Gijsberta van Adrichem had gelost, nog bij zich. LISSE. De Keukenhof heeft dit voorjaar ruim 850.000 mensen bin nen zijn poorten gehad. Voor de helft Nederlanders en voor de helft bui tenlanders. Met name de Engelsen waren dit jaar bijzonder goed verte genwoordigd, aldus een woordvoer der van de grootste bloementuin van Nederland. BREDA. In 1975 heeft de Neder landse vereniging tot steun aan hët Koningin Wilhelminafonds ruim 22,5 miljoen gulden bijeen gebracht voor de kankerbestrijding. Na aftrek van alle kosten kon ruim 22,25 miljoen gulden aan de stichting Koningin Wilhelminafonds worden afgedragen. DEN HAAG. Staatssecretaris W. Meijer van C.R.M. wil het Neder landse deel van de Dollard aanwij zen als beschermd natuurmonument. Het bedoelde gebied is ongeveer 5.000 hectare groot en ligt ten wes ten van het buitendijkse tracé van het afwateringskanaal vanaf de punt van Reide tot aan de dijk van de Kerkhovenpolder en loopt in het oosten tot de Nederlands-Duitse grens. Als de man weer vertrokken is, knikt Jacob met voldoening. Dat heeft hij mooi gezegd. Een dag of wat geleden heeft hij een boekje ge kocht over goede omgangsvormen en manieren. Daarin studeert hij in zijn vrije tijd. Daaruit heeft hij ook het woord „principaal" overgeno men. Dat klinkt. En imponeert. Er komt na verloop van een weck een tweede bod: tweeduizend, maar ook geen cent meer. En binnen acht dagen beslissen, anders heeft dc packet geen interesse meer. Binnen afzienbare tijd begint men toch met een tweemaal 's weekse vaart tussen Den Helder en Alkmaar. Dan is vrouw Breebaart nergens meer. Die avond wordt er aan boord druk overlegd. Doen of niet doen? Wie het onderste uit de kan wil heb ben, krijgt het lid op de neus. Maar het kan ook bluf zijn. Terwijl zc er over nadenken, schiet dc vrouw iets te binnen. Ze haalt het ijzeren kistje met waardepapieren van de plank en zet het voor zich op de smalle ta fel in de roef. En opent bet. Jacob kijkt belangstellend toe. De vrouw zoekt en vindt tenslotte een doku- ment. dat ze naleest. Waarna ze en kele malen knikt. Ze schuift het pa- pie door aan haar knecht cn zegt: „Lees dat eens na; ik heb er wei- n g verstand van, maar als ik dit zo bekijk, kan de packet niet zo maar een beurtvaartdienst beginnen tus sen Alkmaar en Den Helder." Jacob Langereis is niet dom; op school was hij onbetwist een van de besten. Als hij mogelijkheden had gekregen om verder te studeren, zou er misschien een bolleboos uit hem zijn gegroeid. Maar de taal, die dit dokument bevat, is hem vreemd. Al begrijpt hij langzamerhand, won neer hij het dokument een paar ma len heeft doorgelezen, dat dit een Consent, een vergunning is. ver leend aan schipper Teeuw Breebaart om met een schip goederen te ver voeren tussen De Stolpen, inbegre pen de omgeving, en Alkmaar, visa versa. En ook toestemming heeft om met ditzelfde schip goederen te vervoeren voor transito-vekeer. Wat dit laatste inhoudt, is hem niet ge heel duidelijk, maar één ding be grijpt hij ondei'hand terdege: om met een schip vracht te vervoeren, moet je een Consent hebben, afge geven door het Provinciale Bestuur. Maar hoe zit dat eigenlijk, als do schipper dood is? Gaat zo'n Consent dan over op zijn w.eduwe? Ze spreken er lang en breed over en als resultaat komt er uit de bus, dat Jacob, als ze dinsdagsmorgens in Alkmaar meren, naar het station gaat om vandaar met de trein naai Haarlem te reizen. Daar zetelt het provinciale bestuur, daar zal hij dan inlichtingen vragen. Voor Jacob Langereis is de trein- icis een openbaring, want al heeft hij dikwijls genoeg de treinen zien rijden, langs de Oudesluis en als ze voor de gesloten spoorbrug in Alk maar lagen te wachten tot de trein gepasseerd was, hij heeft er nog nooit in gezeten. De vrouw heeft hem een paar schoenen van haar man gegeven. Die Teeuw enkel op zondag droeg tijdens de kerkgang. Ze zitten Jacob weliswaar een tik keltje te ruim. maar alla, het gaat. Al is het voor Jacob, die z'n hele le ven lot nog toe nooit anders dan op klompen heeft gelojfen, een raar gevoel. Zo licht en toch lijkt het, of zijn voeten ineens veel zwaarder ge worden zijn. In de trein kijkt hij zijn ogen uit naar het wisselende landschap. Waar dc bollen hier en daar al in bloei staan. Hij heeft ogen lekort om alles in zich op le nemen. En verwondert zich over alles, wat hij ziet. Wat is dc wereld toch groot! In Haarlem aangekomen, beleeft door HENK VAN HEESW1JK hij nieuwe sensaties. Daar rijden stoomwagens. Om je een ongeluk te schrikken, als zo'n snuivend rotding vlak langs je heen gaa.t Maar de mensen in deze grote stad schijnen er helemaal aan gewend te zijn. Jacob loopt dicht tegen de huizen kant. Wat is het hier verschrikkelijk druk! Fietsen en sleperswagens en er rijden dilligences en handkarren en dan die stoomwagens. Automo bielen worden ze genoemd. Nou. hij vindt ze maar ondingen. Hel mag hier allemaal zonder meer. Nee, hij zou niet graag in zo'n drukke stad willen wonen: elke dag honderd kansen om overreden te worden of op een andere manier een ongeluk te krijgen Een vriendelijke ambtenaar staat hem te woord, bekijkt het Consent en het bewijs van overlijden van de eigenaar van de bcurtdienst. De man raadpleegt een kollega. die een dik boek te voorschijn haalt en er enige tijd in bladert. Dan schijnen ze iets gevonden te hebben, want ze kijken elkaar aan cn knikken. Als Jacob in de loop van de mid dag terugkomt aan boord cn aller eerst dc schoenen uittrekt om zijn pijnlijke voeten te wrijven, zegt hij tegen de vrouw: „Dit consent is tot vijf jaar na de dood van dc baas gel dig; dan is het vervallen en kan iedereen, die een behoorlijk schip bezit een consent aanvragen voor de beurtdienst tussen De Stolpen en Alkmaar. Gedurende deze vijf jaren bent u eigenaresse, vrouw. De amb tenaar raadde aan de beurtdienst tij dig te verkopen. Ik heb ook ge vraagd of er een ander nu een beurt dienst tussen De Stolen en Alkmaar zou kunnen beginnen, of tussen Alk maar cn Den Helder, maar dat kan deze vijf jaren in elk geval niet." (wordt vervolgd) Maandag 31 mei, 19.50 uur. Ned. I: Hardheid 10. Nadine en Piet hebben zich verstopt in een oude bunker. Via een half ingestorte gang pro beren zij verder te vluchten. zijn imposante opnamen van schil derachtige negerstammen, kudden olifanten, buffels, leeuwen, giraffen en cobra's en een echte oerwoud- brand. Óm half elf biedt het team van TROS Sport een vooruitblik op het vermoedelijk beslissende duel in de eredivisie, morgen tussen PSV en Feyenoord. NED. II: Voor de jeugd projek- teert de KRO om zeven uur een af levering van The Flintstones op hel scherm. Fred en Barney gaan er in een roeibootje op uit. Als zij een ei landje ontdekken begint een grieze lig avontuur. In de volgende tien minuten wordt aandacht besteed aan het werk van De Zonnebloem de instelling waar later op de avond alles om te doen is in de Willem Ruis Show: Vervolgens een kort verslag van de viering van he' bisschopsjubileum en het afscheid van kardinaal Alfrink als aartsbis schop van Utrecht. De Willem Ruis Show staat zoals gezegd in het te ken van de aktie Harten 5. In deze aktie wordt van iedere Nederlander vijf gulden gevraagd ten behoeve van De Zonnebloem die ook dit jaar weer een aantal langdurige zie ken wil vergasten op een vakantie. Aan de $how wordt meegewerkt door o.a. Pierre van Ostade, Rita Corita, Dore Smit, Harry Mulisch en Rijk de Gooyer. De daarna volgende veertig minuten worden in Brand punt besteed aan aktualiteiten. De KRO heeft als laatste onderwerp het vierde deel van De Olympische Spe len, de serie over een aantal olym pische sporten. ZATERDAG 29 MEI NED. I: 11.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De holle bolle boom16.15 Weet je wel; 16.30 Sluif-es-uit; 18.],5 Teleac; 18.4 5 Informatie Turken 18.55 Nieuws; 19.05 Kleine wonde ren van de grote natuur; 19.10 De bal is rond; 19.35 De man van zes mil joen: 20.25 De mijnen van koning Salomo; 21.35 Journaal; 21.50 De mijnen van koning Salomo; 22.25 Sport: 23.05 Journaal23.10 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 Harten 5-gala; 19.40 Afschud kardinaal Alfrink; 20.00 Journaal; 20.25 De Willen Ruis show; 22.00 Brandpunt; 22.40 De Olympische Spelen; 23.30 Journaal. Advertentie VR1DAG 28 MEI NED. I: 18.15 Teleac: 18.45 Kort weg; 18.55 Nieuws; 19.05 Het intie me leven van de grijze zeehond; 19.30 Vrij dagavondshow; 20.45 Hof van Holland21.35 Journaal; 21.50 Haagsche Kringen22.35 Oscar Pe terson; 23.00 Gedicht; 23.01 Gesprek met Barbara Ward; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop20.00 Journaal; 20.25 Hardheid 10; 21.50 De gebroeders Hammond; 22.40 Te- levizier; 23.25 Journaal. ZATERDAG 29 MEI NED. I: Vanmiddag beëindigt het AVRO-kinderprogramma Stuif-es- in het winterseizoen en ter gelegen heid daarvan is het programma om gedoopt in Stuif-es-uit. Ongetioij- feld zal presentatrice Ria Bremer herinneringen ophalen aan de meest geslaagde uitzendingen van dit sei zoen. Met een Russisch filmpje over zeehonden i7i New Fóünrnand in de rubriek Kleine wonderen van de grote natuur, komt de TROS 's avonds uit de startblokken. Dertig minuten later gaat het doek op voor De bal is rond. Voetballers van MVV en Feyenoord treden tegen elkaar aan in een duel op diverse spel- en behendigheids fronten. Vervolgens een aflevering van De man van zei miljoen. Er is sprake van een ge heimzinnige fietsenmaker. Super man Steve Austin moet de verdwij ning van een geheim agent oplossen en hij vermomt zich als havenarbei der daarvoor. De TROS zet zich ver volgens aan de bijna twee uur du rende film De mijnen van koning Salomo. Het verhaal speelt zich af in het Afrika van 1897, waar volgens de legende de diamantenschat van koning Salomo zou zijn verborgen- Het gebied is een lokaas voor vele avonturiers. Kameraman Robert Surtees kreeg in 1950 een oscar voor VRIJDAG 28 MEI NED. I: De V AR A-avond wordt geopend met de Engelse natuurfilm Het intieme leven van de grijze zee hond. Evenals zovele anderen is de grijze zeehond een bedreigde dier soort. De volgende vijf kwartier gaan zitten in het amusementspro gramma Vrijdagavondvrij, waarvoor presentator Henk van Montfoort zijn beste pak heeft aangetrokken. Gas ten in deze show zijn Ted de Braak, Conny Vandenbos en de Anita Kerr Singers. Verder zijn er komische acts van het Belgische duo Gaston Berg mans en Leo Martin en het vader landse tweetal Mini en Maxi. Ook op het V AR A-menu staat Hof van Holland, het satirische programma over de rechtspraak in ons land. Drie kwartier lang is Vrouwe Jus- titia het slachtoffer van een reeks komische sketches. Wie op de hoog te toil blijven van de politieke ont wikkelingen in ons land zal na het journaal ongetwijfeld afstemmen op Haagsche Kringen. Met een half uur jazzmuziek gaat de VARA ver volgens tot elf uur door. Een afleve ring uit de reeks Oscar Peterson pre senteert, met ditmaal als gast de musicus Bernie Senensky. Na het gedidht Vannacht in mijn slaap van J. C. van Schagen, neemt de IKON bezit van de buis. De IKON zendt een gesprek uit met de Engelse eko- nome Barbara Ward, die in interna tionale kerkelijke kring met kracht heeft gepleit voor grotere ekonomi- sche rechtvaardigheid. NED. II: Om zeven uur dienen diegenen zich voor de buis te scha ren, die van AVRO's Toppop willen vernemen wat de recente ontwikke lingen zijn in de vaderlandse dave rende dertig. Na het journaal breidt de AVRO verder aan de Duitse mis daadreeks Hardheid 10. Er is nu een financier gevonden voor de Maren- gomyn van Piel van Straaten, maar het projekt wordt van begin af aan gesaboteerd. Nadine heeft het niet zo begrepen op de beioaker die ver volgens in dienst wordt genomen. En niet ten onrechte zal spoedig blijken. Nog meer seriewerk met een aflevering van De Gebroeders Hammond. De weer kinderloze Jen nifer weet Merroney in haar zake lijke loopbaan te dwarsbomen. Uiteraard is de trots van Merroney hierdoor flink gekrenkt. David keert terug uit Frankrijk maar zijn terug komst wordt overschaduwd door an dere gebeurtenissen. De laatste 45 minuten zijn voor de aktualiteiten in Televizier Magazine. Wat biedt de BEELDBUIS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7