„Stad en Lande"-leden bezochten stadhuis en kerk te Brouwershaven „WSCO" Examens jeugd-voorturneursus sportvereniging „Duiveland" VOORMALIGE BASISSCHOOL OOSTERLAND WERD GEBOUWD IN DE JAREN 1903-1904 KOOPJES HALEN Verton's Schoenen 4 STREEKNIEUWS Geslaagde excursie in eigen omgeving T.S.E.-FORMATION IN ZENITH Salomo's mijnen gevonden INGEZONDEN STUKKEN De kelderruimte in het stadhuis van Brouwershaven. Na de restauratie werd hier o.a. de toiletgroep ondergebracht. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 24-5. Zaterdagmiddag organis- seerde de Vereniging „Stad en Lande van Schonwen- rhiiveland" een excursie naar Brouwershaven. Circa veertig personen namen hieraan deel. In de raadzaal van het in de ja ren 1970-1973 gerestaureerde stad huis werden de deelnemers verwel komd door loco-burgemeester P. de Moor. De heer en mevrouw Jansen lichtten de geschiedenis van het stadhuis toe. liet achterste deel van het pand is aanmerkelijk ouder dan het voorste. In de raadzaal werden behalve twee schilderyen van het Slot Windenburg te Dreischor, ook een Laatste Oordeel bewonderd. In de ruime burgemeesterskamer hangt een groot schilderij, voorstel lend de redding door de loodschok- ker van Brouwershaven van de be manning van het Oostenrijkse brik „Pegno d'Amicizia" in 1852. Een kast, afkomstig van één van de Goese schuttersgilden, verfraaid - over eenkomstig een door de schenker gemaakte bepaling -, de kamer van de Brouwse burgervader. Uiteraard ontbreekt een fraai in gebonden exemplaar van de wer ken van Jacob Cats niet op het stadhuis De 18de eeuwse rentmees ter Jacob Moolenburgh kijkt thans neer op zijn 20ste eeuwse opvolgers. De gevangenis, waar eens de be ruchte 18de eeuwse oplichter J'an Cato Kamerling opgesloten was, werd bezichtigd. De zolder van het stadhuis is het geriefelijke onder komen van Gemeentewerken ge worden. In de huidige secretarie be vindt zich een Gothische haard. In de hal van he.t stadhuis hangt een schilderij uit 1606 met daarop een aangespoelde walvis op de Springer plaat bij Brouwershaven. Via de kelder van het stadhuis komt men aan de achterzijde van het gebouw. St. Nicolaaskerk Op het programma stond vervol gens een bezoek aan de St. Nico laaskerk. Mevrouw de Jonge, koste res van de kerk, vertelde met grote deskundigheid over de geschiedenis van haar kerk. Met de bouw werd waarschijnlijk in 1293 begonnen. In de huidige kerk zijn nog de contou ren te ontdekken van het eerste kerkje. In de loop der eeuwen werd de kerk verder vergroot. Het mid denschip dateert uit 1300, de zij beuken uit 1400 en het koor uit het eind van de 15de eeuw. Het orgel werd gebouwd in 1557 door de orgelbouwer Hendrik Nic he f te 's-Hertogenbosch. Tijdens de laatste restauratie in 1968 kreeg het Advertentie BIJ orgel haar oorspronkelijke- rose kleur térug. Ds. Westerhout schonk in 1779 een afsluiting tussen de preekkerk ëri het koor. Bij de laat ste restauratie werd deze afsluiting verwijderd, waardoor de weldadige lichtwerking beter tot haar recht komt. De kansel dateert uit 1773 en is een geschenk van de in Brou wershaven geboren Hoobius de Krijger. Een scheepje uit 1806, vervaardigd naar een model van een konvooi schip uit 1724, herinnert aan de maritieme banden van Brouwers haven. In het koor stond dn de Mid deleeuwen het hoofdaltaar gewijd aan Petrus en Paulus. Boven in het koor ziet men twee beeldjes Nico- Jaas en Jacobus voorstellend. In de Rooms-Katholieke tijd waren de pilaren beschilderd. Met de vaandels op de feestdagen en de altaren van de gilden in het koor moet de kerk in de tijd voor de reformatie van vreugdevolle aanblik hebben, gebo den. Eerste predikant Vanaf 1577 greeg Brouwershaven in de persoon van Gerardus Pauli haar eerste predikant. De namen van de predikanten, van de ouder lingen en. van de diakenen vindt men in het westelijke deel van de kerk De consistorie dateert uit het midden van de 16de eeuw. De schouw met de gesneden eikenkap uit 1650 en het passende meubilair geeft dit vertrek een eigen sfeer. OOSTERLAND Zendingscollecte Onder leiding van de heer D. I. van de Velde, werd ook in de maand mei weer de maandelijkse huis-aan- huiskollekte gehouden ten bate van de Mbuma-zending hier ter plaatse, door Joke Bakker, Marco Goud zwaard. Inke van Haaf ten. Saar Joppe. Qurina en Rianne van der Maas en Edic en Kees Meerman. De opbrengst was in mei de mooie .som van f 224,20. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In de Belgische spiegeltent van het literair café op het Museumplein in Amsterdam wordt heden (dinsdag) een interna tionale bierlentoonstelling geopend, die tot zaterdag 29 mei duurt. Op de tentoonstelling zijn bijna 50 ver schillende biersoorten uit Nederland. België, Engeland. Duitsland, Frank rijk, Tsjecho-Slowakije en China vort egen woordigd Advertentie Het avondmaalszilver werd in 1970 helaas gestolen. In en buiten de kerk bevinden zich vele graf zerken. Onder meer vindt men hier grafzerken van de familie Van Bor- selen en van de moeder van Jacob Cats. Buiten de kerk bevinden zich een aantal dcor Stad en Lande ge restaureerde grafzerken. Via het geboortehuis van Jacob Cats, werd teruggekeerd naar de Markt waar dc Renaissancestijl op getrokken gevel van het stadhuis uit 1599 werd bewonderd. BROUWERSHAVEN, 25-5. Zater dagavond 29 .mei a.s. zal de T.S.E.- Formotion een optreden verzorgen in roos Zenith ie Brouwershaven. Een aanvaardbaar alternatief voor degenen, die niet van plan zijn de Rolling Stones in Den Haag ie gaan beluisteren. De T.S.E.-Formal'ton, bekend van twee optredens in Zon nemaire, kan binnenkort ook op de draaitafel beluisterd worden. Er zal namelijk over ongeveer twee maan-' den een L.P. verschijnen met ver- schillehcle groepen en artiesten. Dc T.S.E.-Formation heeft getekend voor twee nummers. Verder bestaat een grote kans dat ook een single van de T.S.E.-Formation het dag licht zal zien. Kortom, de muziekwe reld ziet „muziek" in de T.S'.E'.-For mation. Of de jeugd deze mening kan delen, is te.bepalen op zaterdag 29 mei in sociëteit „Zeiiith" te Brouwershaven. Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 GEMERT. In de nacht is uit een woning in het Brabantse Gemert an tiek ter waarde van f 40.000, gesto len. De buit bestaat hoofdzakelijk uit tinnen voorwerpen, bovendien werden een schilderij en een klok ontvreemd. ARNHEM. In een woning in de wijk Sint Marten in Arnhem is het stoffelijk overschot gevonden van de uit Wuppertal afkomstige H. J. Ratgeber. Blijkens het eerste onder zoek is de jongeman geen natuurlij ke dood gestorven, maar moet hij zijn overleden aan een overdosis ver dovende middelen. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van de ambts aanvaarding van president Habib Bourguiba van Tunesië heeft Am nesty International bij het Tunesi sche staatshoofd aangedrongen op amnestie voor de politieke gevange nen. Amnesty schat dat er 120 poli tieke gevangenen in Tunesië zijn. AMSTERDAM. Twee nog onbe kende jongemannen hebben rond een uur een juwelierszaak op het drukke Koningsplein in de hoofd stad beroofd van sieraden ter waar de van enkele honderdduizenden guldens. Tot de buit behoorden twee kostbare briljanten. AMSTERDAM. De stichting opbouwwerk voor Surdnamers in Amsterdam, (SOSA) heeft maandag volgens afspraak bij het gemeente bestuur van Amsterdam een plan ingediend voor een andere opzet van de opvang en begeleiding van de honderden Surinaamse drugsver slaafden in de hoofdstad. Zebra-wedstrijden Bergen op Zoom qÖSTERLAND, 24-,5. JBij de on langs te Kapelle (Z.-Bevel.) gehóu den examéns tèv afsluiting^ van de jeugtlvocriu niet» rsiis 2ijh.de .volgen de leden van.-de sportvereniging „Dviivelayd" geslaagd; \Tonnie Lia Stouten, .C.hjristiöa va'ir der.- ifyijjè, Jclanda Dprs.G Eia Ötóüten en Janet Ista, Verder: Bert Goudzwaard en Ronald Waasdorp. WASHINGTON, 24-5. In Saoedi- Arabië zijn mogelijk de goudmijnen van de legendarische koning Salo mo gevonden zo heeft de Ameri kaanse regering maandag in Wash ington bekendgemaakt. Amerikaanse en Saoedische geolo gen, werkzaam in een bergachtige streek tussen de steden Mekka en Medina, Mahd Adh Dhahab (Goud trog), zeggen bewijzen te hebben ge vonden dat een sinds lang verlaten mijn in dit gebied waarschijnlijk Ophir is, de goudbron van de koning over Juda en Israël. Volgens de Bijbel is bijna 3.000 jaar geleden 34 ton goud van Ophir naar Jeruzalem gebracht door Salomo's arbeiders. Die hoeveelheid goud zou nu ongeveer 350 miljoen gulden waard zijn. Aan. de 'vérenigiiigswedstrijdeh welkezaterdag j'l. -te Bréda werden georganiseerd door de .gymnastiek vereniging;; „-Prins Hendrik''," onder .auspiciën van .de Zeeuws'-Brabahtse,- - Turnkring van het Koninklijk. .NeT~ dé'rlan'ds1 Gymnastiek Vë'rbónd. .werd door dfie 'ploegen, Van de -'sportvereniging: „Duivelarid'' deel genomen. De meisjesploeg, bestaande uit: Ina van den Berge, Mieneke van dei- Maas, Christina van der Hulle, Ja- net Ista> Tonie Lia Stouten en Jo- landa Dorst, behaalde een eerste prijs. Voor het eerst in de geschie denis van de sportvereniging Duive land werd door een damesploeg deelgenomen.- Deze bestond uit de volgende dames: A. J. Beije, A. van den Berge, mevr. T. Capelle-Roksv R: Dalebout, M. Kramer en. L. Rotte. Deze ploeg behaalde een tweede prijs. De jongensploeg behaalde de derde prijs en bestond uit: Martin Beije, Johan Capelle, Bert Goud zwaard en Ronald Waasdorp. Voor de deelneemsters, deelnemers en de leidinig weer een mooi succes. HANDBAL Scheidsrechtersdiploma Vorige week behaalden vijf Delta- Sport leden het diploma voor hand- balscheidsrechter. Het waren: Le- 11 ie Nuyens. Cees de Vos, Geraird Boer, Bauke Vleeshouwer en Koos van Zwieten. Van de 50 te behalen punten, behaalde Cees de Vos44 punten en werd hiei-mede.de koplo per. De" kursüs heeft negen Aveken geduurd. De „Zeeuwse Herberghe" en het „Duyvelants Kóffyhuys" boden de Delta Sportleden een gastvrij on derdak gedurende de'gehele .kursifs. De „sozeri- voetbal-pretdag" te Zonnemaire Wij menen protest te moeten aan tekenen tegen uw verslag van de „Sczen-voetbalpretdag" in Zonne maire, in de krant van 18-5 '76. Het incident dat plaats vond tij dens de finalewedstrijd Theseus- Big 'S, dat u - ons inziens - een veel te grote plaats hebt gegeven in uw verslag, heeft géén afbreuk aan de dag op zich. De spelers van Theseus, de veroorzakers van het incident, hebben later hun verontschuldigin gen aangeboden. Maar los van dat, wij menen dat u de dag onrecht hebt aangedaan door het hele artikel een negatieve atmo sfeer te laten uitademen. In feite was deze dag één van de zeldzame keren dat alle sozen van het eiland samen een aktiviteit op poten hebben gezet. Ons lijkt dit gegeven een heel wat beter en positieve uitgangspunt voor het maken van een artikel! Hoogachtend, Het bestuur van de jeugdsoos „Theseus", Zonnemaire. OOSTERLAND, 24-5. De voorma lige basisschool aan de Groene Poort tc Oostcrland is gebouwd in de jaren 1903-1904, en ingebruik genomen op 1 oktober 1904, ter vervanging van het aloude schoolgebouw tussen kerk en toren dat toen voor gemeentehuis verbouwd werd, en door de bevol kingsaanwas van het dorp tc klein voor schoof geworden was. Tot 1 september 1950 bleef het ge bouw alleen openbare school, doch bij de stichting van een Chr. School op Reformatorische Grondslag werd het gebouw in tweeën gedeeld en kregen beide scholen ieder de helft. Op dit ogenblik worden nog enige lokalen gebruikt als depandance voor de openbare school aan de Dr. Schutterstraat, terwijl ook de open bare kleuterschool in het gebouw gevestigd is, hetgeen echter binnen kort afgelopen zal zijn daar beide dan hun intrek zullen nemen in de school waar laatst de Chr. .school is uitgetrokken toen de nieuwe school aan de Weelstraat klaar gekomen is. Wat er nadien met het gebouw ge beuren zal is nog onbekend. Volle digheidshalve zij nog vermeld dat de grond waarop de school en de onder wijzerswoning op zijn gebouwd, gra tis geschonken werd aan de gemeen te door de toenmalige Ambachtsheer van Oosterland c.a. Jhr. mr. H. A. Steengracht van Duijvenvoorde, een oud-oom van de tegenwoordige Ambachtsheer. L. A. C. „Verlaten" school aan de Groene Poort.. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na het protest in de finale van de „Sozen-voetbalpreldag" (men verliet het veld en wilde niet meer verder spelen) voelt het bestuur van „The seus" zich nu weer geroepen protest aan te tekenen tegen het verslag waarin hun misdraging aan de kaak werd gesteld. Helaas, ondanks de aangeboden verontschuldigingen, heeft men bij „Theseus" nog steeds niet begrepen dat, wanneer men in een voetbalwed strijd uit protest het veld verlaat (en zeker in een finalewedstrijd), men zich schuldig maakt aan wangedrag, dat in de georganiseerde voetbalwe reld wordt bestraft met een schorsing die wel de moeite waard is. Juist omdat dit écn van de zeld zame keren was dal alle sozen van Schouwen-Duiveland bijeen waren, had men bij Theseus moeten beseffen dat staken van een wedstrijd dan niet de juiste manier is om hieraan een positieve bijdrage te leveren. Dat het hele verslag een negatieve atmosfeer heeft, is voor rekening van Theseus. Dc aandacht welke aan hel incident is geschonken, is klaarblij kelijk voor hel bestuur van Theseus niet genoeg geweest, gezien hun rc- aktie. waarin zij aantonen nog steeds niet door te hebben wat zij hebben aangericht. Dat hun daad geen en kele invloed op dc dag op zich heeft gehad, bewijst hun kortzichtigheid, daar de reaktics, welke ik na het ge beurde van anderen vernam, wel van geheel andere aard waren. Duidelijk is in het verslag vermeld dat de organiserende kommissie „op zich" geen enkele blaam over hel ge beurde treft. Mogelijk heeft men bij Theseus ook de kop van het. verslag over het hoofd gezien. Hel is zelfs zo dat een aantal kom missieleden een kwartier lang op het veld bezig zijn geweest om de spelers van Theseus te overreden om do wed strijd weer te hervatten; evenwol zonder resultaat. Dat het een positieve zaak is als dc jeugdsozen van Schouwen-Dul- veland eens bij elkaar komen, zal be slist niet worden betwist. Het is evenwel een foute gedachte als men denkt dat dit gegeven moet preveleren boven een ernstig inci dent dat op deze dag door één van de deelnemers wordt veroorzaakt en een schaduw werpt op het gehele gebeu ren van deze dag. JOOP DE WIT sport cedakt ie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4