Milieuhygiëne Zeelan wil geen lozing van a op Oosterschelde Negatief over brievenbusreklame Werkgevers haven: „Geen prijscompensatie" Van Doorn kondigt afscheid aan „Sfeer goed" in Suriname Duingebied gaat dicht voor publiek Voortdurende impasse op de Unctad- bijeenkomsl Grole hasj-vaiigst Opening informatiecentrum kernenergie in Borssele KAP OP MOLEN TE NIEUWERKERK AGENDA MIDDELBURG, 2 l-S. I).- Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (V.M.heeft beroep aangetekend bij de Kroon tegen liet verlenen van een lo/insvergnnning aan het bedrijf General Eleetrie Piaslies 15. V. in Bergen NIEUWERKERK. Heden (dinsdag)morgen werd een belangrijk punt bereikt in de restauratie van de in het jaar 1S44 gebouwde korenmolen van Nieuwer- kerk. Op de molen werd nl: met behulp van een veertig tons .kraan de geres taureerde kap geplaatst, waarbij uiteraard de vlag in top ging. (.Op deie mo- lenresta'uratie komen wij nog nader terug.) (Foto: ZierikzeescHe Nieuwsbode) van de NCRV HILVERSUM, 24-5. Het zomer- programmapakket van de NCRV-te- levisie bevat veel nieuwe onderde len, zodat er wein.ig herhalingen zul len worden uitgezonden. Op 5 juli start een 10-delige Engels-Duitse serie over wereldvermaarde ontdek- ders. Behalve in het buitenland ge kochte T.V.-spelen staan drie Ne derlandse produkties op het pro gramma: Het solotoneel van Henk van Ulsen „Het Fenomeen'', een blijspel van Bernard Shaw en een stuk van 'Tsjechow. Nieuw zijn ook een Schotse polltiserie en een Ca nadese misdaadserie. Het, internatio nale „Spel zonder grenzen'' komt acht maal op het scherm. De Ne derlandse bijdrage komt op 10 sep tember uit Groningen. Tussen nieu we jeugdprogramma's wordt een herhaling van de laatste serie „Swiebertje" aangekondigd. De actualiteitenrubriek „Hier en Nu" bereid een reeks specials over aspecten van de volksgezondheid voor. Deze reeks wordt aan het eind van he't seizoen gemaakt. AMSTERDAM, 24-5. Ongeveer een op de drie Nederlanders staat i negatief tegenover de ongeveer zeventig miljoen brievenbusreclame j) die per twee weken bij alle Nederlandse gezinnen terecht komen. Een gezin ontvangt ongevraagd zeker een keer per dag een brochure folder, huis-aan-huis-blad of andere vorm van reclame in de*brie- a venbus. Een en ander is gebleken uit een opdracht van liet Genoot- schap voor Reclame uitgevoerd onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. De gratis huis-aan-huis verspreide advertentiebladen vormen de grootste groep van brievenbusreclame (25 procent), terwyl ook de 4 levensniiddelenbedrijven (21 procent) en overige plaatselijke be- r drijven (17 procent) een belangrijk deel voor hun rekening nemen. De brievenbusreclame van warenhuizen, reisbureaus, liefdadige in- stellingen en postorderzaken, wordt het beste bekeken. De reclame y van banken, tijdschriften, cursussen en boeken/platen, worden rela- tief slecht bekeken, aldus het onderzoek, dat is uitgevoerd onder f ruim 2000 mannelijke en vrouwelijke gezinshoofden. De vrouwe- lijke deelnemers bleken eerder geneigd brievenbusreclame in te kijken. op Zoom. DEN HAAG, 24-5. C.R.M.-minister Van Doorn heeft in de P.P.R.-aldie- kranl zijn afscheid aangekondigd. „Als er weer een progressief kabi net komt, dan moeten ze een goeie zien te vinden die mij kan opvolgen", aldus de bewindsman. In een artikel zegt hij geen enkele ambitie te heb ben om zich opnieuw te laten „in huren". Ze moeten, aldus de minis ter, maar mensen nemen die minder belegen zijn dan ik. DEN HAAG, 24-5. De Surinaam se oppositieleider, Lachmon, is maandagmorgen in Nederland aan gekomen. Hij zei dat de sfeer in zijn land goed is en dat de bevolkings groepen er nog in dezelfde harmo nie leven als toen het land vorig jaar onafhankelijk werd. „We zul len moeten proberen die harmonie te bewaren want alleen als er ver trouwen blijft bestaan tussen de verschillende groeperingen zijn we in staat het land snel op te bouwen. Ik hoop dat de Surinaamse regering en de oppositie geen stappen zullen ondernemen, die kunnen leiden tot een vertroebeling van de sfeer", al dus Lachmon. ta. BRUSSEL, 24-5. Het Belgische duingebied tussen Blankenberge en Zeebrugge zal voor het publiek ge sloten worden.. De Belgische minis ter van openbare werken, Defradgne heeft daartoe besloten. Het politie- L ezicht in het duingebied zal ver scherpt worden. De Belgische minister is tot zijn besluit gekomen omdat het betref fende duingebied een belangrijke wetenschappelijke waarde heeft. Te vens is besloten dat in het bewuste stuk duin de beplanting zal worden hersteld en dat nieuwe beplanting zal worden aangebracht TENERIFFE (Can. eilanden). Vredig liggen de drie- en viermaslers in de haven van het eiland Tenerife, ter wijl de bemanningsleden de laatste hand leggen aan de voorbereidingen voor het tweede gedeelte van de „Tal Ship's Races", die maandag begon met doel Bermuda. Op de achter grond de hoge bergen van hef eiland. In die vergunning wordt het be drijf toestemming verleend om af valwater te lozen op de Oosterschel de. Het gaat om 4800 kubieke nieter per etmaal. Dit bedrijfsafvalwater mag maximaal 0,2 kilo phenol bevat ten. Phenol staat bekend als een stof, die in hoge concentraties voor vis giftig is en in lage concentraties smaakbedervend werkt. Het lozings- punt nabij Bergen op Zoom in de kom van de Oosterschelde ligt vrij dicht bij oester- en mosselkullures van de Oosterschelde. wanneer hel lozen van 't bedrijfsafvalwater op de Oosterschelde wordt toegestaan, dan wordt daarmee het risico ingebouwd dal tengevolge van een ernstige be drijfsstoring plotseling een te hoge concentratie phenol in het bedrijfs afvalwater kan voorkomen. De lo zing hiervan in de Oosterschelde kan een aanslag betekenen op de bijzon der goede kwaliteit van het Ooster- scheldewater. Dit risico kan echter worden uitgesloten zolang geen ver gunning voor hel lozen op de Oos terschelde wordt afgegeven, /o zegt de V.M.Z. in haar bezwaarschrift aan de Kroon. Voorwan rtle In de vergunning stelt minister Wësterterp de -voorwaarde, dat het bedrijf voorzienigen gaat treffen om het afvalwater in de toekomst via de afvahvaterpersleïding Waarde naai de Westerschelde- te lozen. Dit is nu nog niet mogelijk omdat het afval water een te hoog zoutgehalte heeft voor het persstation in Bergen op Zo'om.' De Vereniging Milieuhygiëne Commissie postreklame ingesteld AMSTERDAM, 24-5. Nederlanders met bezwaren tegen ongevraagde postreklame kunnen vanaf heden terecht bij een beoordelingskommis sie, die toezicht houdt op de nale ving van de kort geleden ingestelde code voor postreklame en „huissam- pling" (het aan huis aanbieden van produkten). Deze geschillenkommis- si^ bestaat uit drie leden: een verte genwoordiger van de konsumenten- organisaties, één van de postorder bond en één nog te benoemen onaf hankelijke voorzitter. De vice-voor- zitter van het genootschap voor re- klame, J. R. Bouten, maakte dit maandagmorgen in Amsterdam be kend. MIDDELBURG. 24-5. Op 11 juni wordt het informatiecentrum bij de kerncentrale in Borssele officieel in gebruik gesteld. Het centrum is van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) die met behulp van deze permanente expositie en diverse audiovisuele middelen aan de bezoe kers wil laten zien het hoe en waar om van de elektriciteitsopwekking door middel van kernenergie. Gelet op de funktie van het informatie- Zeekind achl het niet juist, dal op grond van problemen in het organi satorische en financiële vlak, zoals deze in de overweging van de minis ter naar voren worden gebracht, be sloten wordt om de lozing van het bedrijfsafvalwater op de Ooster schelde toe te staan. NAIROBI. 25-5. De rijke en ar me landen in de wereld hebben maandag verklaard, dal zij hopeloos zijn vastgelopen op de voornaamste vraagstukken bij de herstructure ring van de econqmie in de wereld. Hoewel volgens fjtnktionarissen enige voortgang was gemaakt tij dens vergaderingen in het week einde in het kader van de V.N,-con ferentie over handel en ontwikke ling (UNCTAD), bestond er nog steeds een „wijde kloof' met be trekking tot twee hoofdpunten: de schulden van de derde wereld en de vorming van een gemeenschappelijk fcnds voor grondsoffen en goederen. President Jomo Kenyatta van Ke nia heeft de leiders van de aan de UNCTAD deelnemende landen naar zijn buitenverblijf ontboden en hen op het hart gedrukt, dat zij ertoe moeten bijdragen, dat het vertrou wen versterkt wordt tussen de indu striële en ontwikkelingslanden op dat een nieuw tehuis voor de mens heid kan worden gebouwd. Zomerplannen centrum wil de PZEM ter gelegen heid' van de opening een themaon- derwerp aan de orde stellen en wel „Public relations ten behoeve van de elektriciteitsbedrijven in het bij zonder over kernenergie''. De heer J. N. A. Groenendijk, direktëur van het PR-adviesbureau Hollander en Van der Meij b.v. in Den Haag, heeft zich bereid verklaard om over dit onderwerp een lezing te houden on der titel „spookverhalen opruimen?" De bijeenkomst begint 's middags om drie uur. ROTTERDAM, 24-5. Volgens de voorzitter va de Scheepvaart Vere niging Zuid (S.V.Z.) (werkgevers ha- Tuinder onder eigen traktor verongelukt NIEUWENDIJK, 24-5. De 59-jari- ge tuinder P. Walraven uit het Bra bantse Nieuwendijk is maandag morgen bij werkzaamheden in dc boomgaard van zijn bedrijf om het leven gekomen. De man raakte met zijn traktor in een sloot. Enige tijd later werd hij dood onder de traktor gevonden. Politie schiet dolle koe dood KINDHOVEN, 24-5. Met een wel- gemikt schot heeft een Eindhovense politieman maandagmiddag om streeks half diie een deüo koe dood geschoten. Het beest was al om half negen s morgens ontsnapt toen ho het gemeentelijk slachthuis werd binnengebracht. Ondanks verwoede pegirgen van hel slachthuispc: so- neel bleek het onmogelijk de koe te vangen. Toen om half twee de poli tie werd gewaarschuwd k« n dc vluchtende koe met vorc r.de krach ten een wei worden ingedreven waai hot heest werd ner-i ge-ehoteo „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. Een Britse en een Franse Concorde hebben maandag het tijdperk van supersonisch vlieg verkeer tussen Europa en Noord- Amerika geopend. De twee sneller dan het geluid vliegende toestellen, met tesamen 155 passagiers aan boord, maakten de overtocht twee maal /o snel als normale straalver- keersvliegtiiigen. ven Rotterdam) kan er geen sprake van zijn dat de S.V.Z. ingaat op ak- ties die tot doel hebben uitbetaling van een prijscompensatie af te dwin gen. De voorzitter van de S.V.Z. L. J. Pieters schrijft dit in het maandag verschenen maandblad „Haven- nieuws" van deze organisatie. Pie ters doelt in dit verband op de aktie van afgelopen woensdag, toen enkele honderden Rotterdamse havenarbei ders demonstreerden voor uitbeta ling van twee procent prijscompen satie en voor behoud van de koop kracht. PARIJS. Uit de Seine zjjn zondag zeven ton dode vis gehaald over een lengte van 15 lctn. De vis is volgens de brandweer aan zuurstofgebrek gestorven. DJIBOUTI. Een Frans legerhef- schroefvliegtuig. een Puma SA-330, is maandag bij Holhol ten zuidwes ten van Djibouti neergestort en in brand gevlogen. Acht militairen von den dé dood en zeven liepen ernstige brandwonden op. De doden zjjn de twee piloten en zes man van bet vreemdelingenlegioen. LONDEN. 24-5. In do Engelse ha len Heysham heeft de politie maan dag aan boord van een Turks vracht schip hasjiesj ter waarde van 400.000 pond (circa twee miljoen gulden) in beslag genomen. Hel schip, de Milhal Pasa. was Heysham aangelopen om lading voor Turkije in Ie nemen. De 375 kilo gram hasj werd ontdekt door spe ciaal op drugs afgerichte speurhon den. Dinsdag 25 mei Oosterland Chr. Scholen komplex. Weelstraat, 20.00 uur, ledenvergadering „Radda Barnen". Haamstede V.V.V.-kanloor, 13.00 uur, start aulo- rally. Oosterland Chr, Kleuterschool. 20.00 uur. leden vergadering. Donderdag 27 mei Nicuwerkerk Vanaf 14.00 uur. start oriënterings- rit M.A.C. „Sparta", inschrijving vanaf 13.30 uur hij Ons Dorpshuis. Sirjansland Sportveld camping Wijdenes, 14.00 uur, demonstraties L R. „De Schouw- se Ruiters". Oosterland Cafetaria „Neffen d'Eule", 20.00 uur, afscheidsbal duo „Jaap en Kees". Vrijdag 28 mei Zierikzce „De Zeeuwsche Herberghe", 19.30 uur, open toernooi snelschaakkam pioenschap Schouwen-Duiveland. Muziektent (Havenpark), 19.30 uur, concert Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Kerkwcrvc Zaal Chr. Ger. Kerk aan de Bealrix- straat, 19.30 uur, distriktsavond Chr. Ger. Jeugdverenigingen van Zeeland. Zaterdag 29 mei Zierikzee Sporthal Onderdak, 14.30 uur, aan- van sportwedstrijden. Concordia, 20.30 uur prijsuitreiking. Ouwèrkerk Dorpshuis, 14.00 uur, start wandel tocht. Nicuwerkerk Muziektent, 19.30 uur, concert „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope". Bruinisse Herv. verenigingsgebouw, 11.00 uur- 17.00- uur, pfestzegelruilbeurs. Dinsdag 1 juni Oosterland 7.30 uur, vertrek reisje Herv. Vrou wenver. „Martha". Woensdag 1 juni Zierikzee RTM-Station, 13.30 uur, vertrek Plattelandsvrouwen afd. „Schou wen", wandeling Schelphoek. Haamstede Kombischool, 19.30 uur, vergadering C.N.S. „Onder de Wieken", Donderdag 3 juni Zierikzee Herv. Vereningingsgebouw 20.00 uur Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Vrijdag 4 juni Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur, officiële ope ning bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Zaterdag 5 juni Dreischor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens, bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Maandag 7 juni Dreischor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens. bazar t.b.v. nieuwe instru menten muziekvereniging „Crescen do". Donderdag 10 juni Goes Alg. vergadering aandeelhouders N.V. Walermij. Zuid-West-Neder- land, 15.00 uur hoofdkantoor van de vennootschap. Dreischor 8.15 uur, vertrek bejaard en reisje. Vrijdag 11 juni Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, opening ten toonstelling „Terugblik op een be leg". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na half zet Redaktls: In verband met ziekte van de re- dakteur is de redaktie uitsluitend bereikbaar onder nr. (01110) 2416 b.g.g. 4669. Advertenties: (01110) 2118 DEN BOSCH. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft maandagmorgen tijdens een werk bezoek aan het provinciaal bestuur van Noord-Brabant dp verwachting uitgesproken dat de hartchirurgic in het Eindhovense Catharina-zic- kenhuis nog dit jaar hervat kan worden. Een zelfde mening Is de geneesheer-directeur van dl( zie kenhuis dr. R. van der Sande toege daan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2