nnvELA^ TEMME Bronzen mensen zitten op de juiste plaats aan het water Reis „Stad en Lande" Bruse vereniging Helpt Elkander' vierde zesde lustrum STREEKNIEUWS éleve de zelfbewuste vreuw, met een eigen kijk ep stijl en mede. Jaarlijks reisje Nieuwerkerkse bejaardensoos ging naar Rhenen School Sirjaiisland wint beker bij zwemwedstrijden in ,Dol-Fijn' deurloo Z.V.U. legt de laatste hand aan komend winterprogramma OUDEWATER, 21-5. Te Oudewater zitten - hij het water - mensen gezellig oji een hank: man, vrouw, kind. Geen mensen van vlees en bloed, maar in brons gestolden, die de herinnering levendig houden aan de bekende schrijver Herman de Man. De beeldengroep staat op de juiste plaats. Dat -OP de juiste plaats" moet er wel bü. want er is heel wat tram melant geweest om dat monument op die plaats te krijgen. Het kostte namelijk enkele parkeerplaatsen en ook als auto's moeten wijken voor kunst, kunnen er moeilijkheden ko men. Toch heeft men het weten op te lossen in Oudewater. De beeldhouwster Ineke van Dijk heeft „gewonnen" en kreeg haar beelden op de plaats, waar zij ze wilde hebben. Een in koper gegraveerde kwalifi- kati'e van de schrijver staat er bij een zoeker naar het hart. van mensen, die in het hart van 'Holland leven". Herman de Man 1893-1946. Dat is nog vrij recent nieuws uit Oudewater, vroeger behorend tot Zuid-Holland (zo staat het nog in vele atlassen), maar thans „liggende" in de provincie Utrecht en daarmee is een stokoude situatie van eeuwen terug, hersteld. Allemaal volgens loco-burgemees- ter B. E. C. G. Arke en gemeentese- krelaris J. Th. Spruijt, die zaterdag het gezelschap „Stad en Lande "-le den allerhartelijkst ontvingen „ten Feest met historisch tintje BRUINISSE, 20-5. Met een geva rieerd programma vierden de leden van de Hervormde vrouwenvereni ging „Helpt Elkander" hun zesde lustrumfeest. Behalve het grote aan tal leden waren er ook vele afge vaardigden van andere verenigingen onder andere Gereformeerde vrou wenvereniging, Christelijke Vrou wenbond. bejaardensozen. C.J.V. personeel bejaardentehuis e.a. Verder waren aanwezig burge meester T. C. Hekman en echtgenote en de oud-presidentes" de dames v. d. Sar, v. d. Brink en Jumelet-van Rhee die niet meer te Bruinisse woonachtig zijn. Het oud bestuurslid mevrouw De Gruyter was uit Gouda overgekomen om deze avond bij te wonen. Een oud-presidente woont nog te Bruinisse, nl. mevrouw De Koning-Jumelet, zij- was eveneens aanwezig. De avond werd geopend cjoor de presidente mevrouw De Waal-.Jumelet die alle aanwezigen hartleijk welkom heetten. Vervol gens werden do eerste vier verzen van Psalm 100 gezongen, waarna de presidente voorging in gebed. Me vrouw Kik-Boudeling las Jakobus 3 vers 1 tot )2 en hield daarop een prachtige inleiding aangaande „De zonden der tong." Na een korte pauze waarin een tweede kopje koffie of thee werd geserveerd, werd een lied gezongen gemaakt op het dertigjarig bestaan van de vereniging. Veel hilariteit veroorzaakte het op rijm gemaakte historische verslag „De droom" door mevrouw Van Oeveren-Zondervan. Veel uit de begintijd van de vere niging werd belicht in „Voor tie vuist weg" door een viertal be stuursleden t.w. mevr. De Jonge, mevr. De Ronde, mevr. Kik en mevr. Ottens. Zo vertelde rii dat de vereniging destijds dop? ds. Marsman is qpge- - richt en mevrouw Jumelet-van Rhee tot présidente' werd gekozen. De vereniging is""gestartniet 'vijf'en De 3-beukige hallen - Grote of St. MicHa'èlskerk te Oudewater. Veel bouwkundige parels in de huizenrijen te Oudewater, maar al tijd 'uit een periode na hel fatale jaar 1575, met gruwelijke gebeurte nissen, die een weerspiegeling von den op een maxi-schilderij, dat een plaatsje in het stadhuis heeft gevon den. stadhuize" en daarbij uiteraard heel wat 'historische bijzonderheden over Oudewater (beschermd stadsgezicht) prijsgaven. Stadhuis Het stadhuis intussen is „oud" maar de nieuwigheid 'ligt er nog op. Het is een getrouwe copy van het uit 1581 daterende stadhuis, dat destijds door brand werd verwoest. Nietwaar, „chaque ville a.son histoire" („iedere stad heeft zijn geschiedenis") .en Oudewater is geen uitzondering. Een vergelijking met Ziqrikzee ligt een beetje voor de hand, zeker wat betreft de tragiek van de 16e eeuw. Evenals Z'iei ikzee werd Oudewater in dat jaar door de Spanjaarden (11.000 man) belegerd en ingenomen, maar de rest van de historie ginds is heel wat triester, want vrijwel de gehele stad werd uitgemoord en Zie rikzee - men weet. hoe - ontsnapte aan diit trieste let. Na de orgie van bloed en vuur, waren er maar drie honderd bewoners van Oudewater meer over. Grote kerk dertig leden en de kontributie was vijftien cent per maand. Daarnaast spaarden de dames twee en een hal ve cent per week voor de aanschaf van de gordijnen voor het nieuwe kerkgebouw. Toepasselijke naam De vereniging kreeg de naam ..Helpt Elkander" die.in het. begin bij de daad gevoegd werd omdat in die- tijd nog geen gezinsverzorgende in stantie was wanneer een moeder ziek werd. Een bijdrage werd gele verd door mevrouw. Vérspoot-Stocl. die een lied zong waarvan het re frein door de aanwezigen werden meegezongen. De vereniging telt momenteel zeven on zestig leden, waarvan er elf lid zijn vanaf de op richting. Deze elf dames plus dc oud-presidente en sekretaresse me vrouw De Gr.uyter kregen een bloe metje aangeboden. Felicitaties burgemeester Burgemeester Hekman feliciteerde het bestuur met dit jubileum en zei erg trots te zijp dat Bruinisse zo'n aktief verenigingsleven Heeft. Ds. De Jonge zei 'tot het bestuur; blijf bouwen aan uw vereniging en geel' jonge leden een kans". Hij overhan digde de presidente het Handboek bij de Bijbel. Tot de rij van sprekers die het bestpur feliciteerden behoor den verder mevrouw v. d. Sar, me vrouw v. d. Bripk, mevrouw IJze- lenberg-Olree, di,e evenals mevrouw Jumelet-vah Rhee de presidente een enveloppe met inhoud aanbood. Een boekenbon werd aangeboden namens bestuur, personeel en bewoners van bejaardentehuis „In 't Opper". Ver der sierde vele prachtige bloemstuk ken (jeze feestelijke avond. Na het spelen van een spelletje bingo, waarmee prijsjes te winnen waren werden nog enkelè' liederen gezongen. Nadat mevrouw IJzelen- berg-Olree nog een verslagje van deze avond op rijm had voorgele zen, werd de avond door mevrouw 'De'Jonge beëindigd 'niét '"dóilkgeoed. Kostbaar bezit is de Grote of St. Michaëlskerk, dat - fraai gerestau reerd - het centrum van Oudewaler domineert. Van Kruiskerk wérd het monument - door uitbreiding - tot een 3-beukige hallenkerk, met als oudste voorloper, een tufstenen Ro maanse kapel (1100). De Grote kerk is een typisch „strenge kerk" en dat doelt niet lou ter op de leer, maar (ook) het inte rieur toont een strakheid en recht lijnigheid, die op zich toch weer bij draagt tot de eigen, duidelijk prote stantse karakteristiek. „Een bloemetje zou hier niet mis staan". deelden we (onschuldig) mee aan de vriendelijke maar nogal al bevlogen kostersvrouw, die het gezel schap rondleidde. Maar dat was te gen het zere been: „een mens moet zijn eigen bloem zijn", zei ze, waarop ik antwoordde: „slechts een boter bloemetje te zijn en die kun je niet in de kerk zetten". Preekstoel Een verhaal apart vergt de preek- stoel, afkomstig uit een Dordtse kerk. sierlijk geschapen uit fraai eiken hout. Destijds was dit echter niet zichtbaar, omdat de stoel dik onder de verf zat, een maatregel uit do Franse tijd. toen een belasting op eikenhout werd ingevoerd. „Die van Oudèwater" hébben de preekstoel fantastisch schoon ge krabd en het is een sieraad gewor den. Verder in deze. kerk de oor spronkelijke beiaard. Alle klokken netjes op een rijtje in de kerk, want het geluid is er uit na al die eeuwen en het avontuur in de oorlog, toen de bellen werden weggevoerd, maar - als door een wonder - aan de smeltoven ontsnapten. Typisch voor hel exterieur van de kerk is de za deldaktoren. In de kerk tenslotte trekken de aandacht een ((opgegra ven) middeleeuws doopvont en een gedenksteen ter nagedachtenis van Willebrord Snellius, een beroemd 17e eeuwse wis- en natuurkundige. OOSTERLAND Kollekte Mbuma-zending In de maand mei van dit jaar is er weer gekollekteei-d met de bekende busjes van huis-tot-huis, ten bate van het zendingswerk van de Mbu ma-zending. Onder leiding van de heer D. I. van de Velde koliekteerden Joke en Annie Bakker, Marco Goud zwaard. Jeanet van der Hulle, Edie en Tineke Meerman en Qurina en Rianne van der Maas. De opbrengst was ditmaal de mooie som van f 217.waarvoor zeer veel dank aan de milde gevers en geefsters en de koJlektantjes. Oud papier Zaterdag 28 mei wordt ten bate van de Mbuma-zending weer oud papier opgehaald. De wagen start om 9 uur. Gebundeld gereed gezet bevordert een snelle afvoer van het papier. BRUINISSp Reisje „Laus Deo'' Leden van dc gemengde zangver eniging „Laus Deo" hebben afgelo pen yrüdag hun jaarlijks reisje ge maakt. Omstreeks acht uur vertrok het gezelschap vafiaf de Nederlands Hervormde kerk met een bus van firma yan Ocvercn uit Zlerikzec. Via' de Grevelingenclam reed men naar Harmeien waar gestopt werd voor het nuttigen van de koffie. Van daar reed men naar Haarzuilen waar kasteel „De Haar" bezichtigd werd. waar veel Chinese oudheid te zien is. Nadat ook nog de omliggende parken bekeken waren werd de bus weer opgezocht om naar de Loós- drechtse plassen te rijden. Daar werd in restaurant „De Roef" de lunch gebruikt, waarna een rit werd ge maakt door 't Gooi. Gereden langs het prachtige landschap en paleis Soestdijk kwam men in Utrecht aan waar de dames gelegenheid kregen te winkelen in winkelcentrum ..Hoog Katarijnen". In Houtem werd in restaurant „Roskam" een diner ge bruikt waarna de thuisreis weer werd aanvaard. Na een zeer geslaagde reis met re delijk weer arriveerde het gezel schap omstreeks kwart voor negen weer te Bru. Tijdens de reis was de stemming in de bus opperbest en werden er verschillende liederen ge zongen. Voor de goede verzorging van de reis werd chauffeur Tuinman hartelijk bedankt die op zijn beurt het gezelschap weer dankte voor de goede sfeer. Zeskampploeg De Bruse zeskampploeg die afge lopen zaterdag de derde wedstrijd heeft gespeeld te Schoonrewoerd is op een gedeelde derde plaats geëin digd. Eerste werd de thuisclub. Schoonrewoerd, en Bru moest de derde plaats delen met Hoogvliet. In de algemene rangschikking staat Bruinisse op de vijfde plaats. De Bruse ploeg heeft zich zaterdag goed geweerd en was dan ook zeer tevre den met dit resultaat waar men er gens niet op gerekend had. De vier de wedstrijd van de zeskampspelen zal 18 juni aanstaande plaatsvinden te Maurik. Vondsten in hoofdstad AMSTERDAM. 23-5. In Am sterdam is maandag de eerste officiële publikatie verschenen over de hoofdstedelijke bodem vondsten in de periode van 1954 tot 1974. De resultaten van twintig jaar stadskernon- derzoek zijn samengevat in het boek opgravingen in Amster dam" samengesteld door de afdeling archeologie van de Dienst Publieke Werken en het Amsterdams Historisch Mu seum. Naast de inventarisatie van het onderzoek en de op gravingsresultaten bevat de 525 bladzijden tellende catalo gus ook een vergelijking met de belangrijkste stadsopgra- vingen elders in Europa. Flitsen uil het buitenland ROSARIO." Tijdens vuurgevechten met militairen zijn in de Argentijnse stad Rosario, 340'km noordwestelijk van Buenos Aires, vier gucrilleros gedood. LUSAKA. President Keiineth Kaunda van Zambia heeft de pers meegedeeld, dat er „paniek" heerst bij Westelijke oliemaatschappijen naar aanleiding van een Zambiaans ihitatef, deze ondernemingen ge rechtelijk te doen vervolgen wegens het verkopen van olie aan Rhodesië. Dam 19 Zierikzee NIEUWERKERK, 20-5. Vorige weck is de bejaardensoos op stap geweest, bet was n.l. weer de tijd voor de jaarlijks weerkerende reis. Met een bus van de firma v. Oeveren uit Zierikzee, vertrok de stoet reeds om 9.00 uur in de morgen. Hel doel van de reis was dit keer Ouwehandsdierenpark in Rhe nen. Na een flinke rit werd allereerst halt gehouden voor de broodmaal tijd. Na rustig en gezellig het nodige te hebben gebruikt heeft het gezel schap nog geruime tijd rondgewan deld en volop genoten van het mooie zomerweer. Ook van hel vele schoons in de natuur in de mei maand hebben allen bijzonder zich kunen verlustigen. Daarna stapte men het dierenpark in. Vanzelfspre kend is daar veel te zien. Vervolgens stapte het reisgezel schap weer in de bus om via Schoonhoven huiswaarts te rijden. Bij de veerpont van Schoonhoven werd nog koffie gedronken en ten slotte dacht men vlot door te stoten via Rotterdam naar Zeeland. File Dit pakte enigszins anders uit, want de bussen kwamen in een file terecht en men kreeg daardoor een uur vertraging. Toch bleek dit niet zo'n bezwaar te zijn want de stem ming in de bus was goed en zodoen de zag men eens aan wat via de ra dio zo vaak wordt gezegd: opont houd door file-vorming. Na een klein uurtje loste dit wat op en zo mocht de stoet rondom 7 uur behou den in Oesterland in „De Blauwe Keet" arriveren, waar de warme maaltijd klaar stond. Misschien, mede door het verlaat zijn. smaakte een en ander uitstekend. Ook daar werd nog geruime tijd gezellig na gepraat en reed men rond 9 uur op huis (Nieuwerkerk) aan. Mevrouw Wandel dankte chauffeur en mede werksters voor al hun werk. Het was een fijne dag geweest. Vermeld zij nog dat „Meubelrama" te Nieuwer kerk de bejaarden in de „Blauwe Keet" een extra konsumptie heelt aangeboden. SIRJANSLAND, 23-5. Op maan dagmorgen werden in liet zwembad „Dolfijn" te Nieuwerkerk zwemwed strijden gehouden lussen de openbare basisscholen van Ouwerkerk en Sir- jansland. Dat daarbij een kleine school niet altijd de mindere behoeft te zijn, bleek bij de einduitslag, waarbij de Sirjanslandse zwemmertjes met een iets grotere beker dan hun Ouwer- kerkse rivalen naar school terugkeer den. -De wedstrijden, georganiseerd door het zwembadpersoneel o.l.v. de heer Brung'er, bestonden uit het af leggen van 50 meter borst- en rug slag, het zover mogelijk onder water zwemmen en een estafette, gevormd door ploegen van de snelste jongens en meisjes van beide scholen. Opval lend was dat de meisjes bij het on derwater zwemmen veel betere re sultaten behaalden dan de jongens. n dc tijd van 3 min. 58,5 sec.; Quwer- ;crk eindigde in de tijd van 4 min. 6,4 cc. Het onder water zwemmen werd ij de meisjes gewonnen door Mentine los, Ouwerkerk, met 28,33 meter, ter- zijl Fred van der Graaf uit Sirjans- ind met 21,34 meter de beste jongen De uitslagen Schoolslag meisjes: 1. Annita Heij- boer, Sirjansland 54,7 sec.; 2. Mentine Bos, Ouwerkerk 56.8 sec.; 3. Caty Re- meeus, Ouwerkerk 60,5 sec. Schoolslag jongens: 1. Fred van dc Graaf, Sirjansland 55,8 sec.; 2. Riny Deurloo, Sirjansland 60,6 sec.; 3. Paul Rouw, Ouwerkerk 61,3 sec. Rugslag meisjes: 1. Annita Hcij- boer, Sirjansland 69 sec.; 2. Caty Re- meeus, Ouwerkerk 74,2 sec.; 3. Men tine Bos, Ouwerkerk 74,6 sec. Rugslag jongens: 1. Arnold Leger stee, Ouwerkerk 68,7 sec.: 2. Fred van der Graaf, Sirjansland 70,2 _sec.; 3. Jeroen Manrii, Ouwerkerk 75.9 sec. De estafette 4 x 50 meter school slag werd gewonnen door Sirjansland meelstraat 31 zierikzee Ahveer voor winterseizoen ZIERIKZEE. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het Z.V.U.-pro gramma 1977 78. Het programma zal aan de Z.V.U.-leden bekend gemaakt worden in dc inmiddels bekende folder „Uit in Zeeland". De folder zal dit jaar veel uitgebreider zijn dan andere .jaren, maar daar staat tegenover dat de maandelijkse edities zullen vervallen. Het is derhalve uitermate be langrijk dat men dc programmafoldcr goed bewaart. Alle Z.V.U.-leden kun nen het vouwblad op dezelfde dag, en wel op 20 augustus a.s. ontvangen. Het abonnemenlsprogramma - be staande uil 11 voorstellingen - ziet. er als volgt' uit: Vrijdag 30 september: „Bitter Le mon", een komedie van Dimitri Frenkel Frank, m.m.v. Jenny Arcan, Carol van Herwijnen en Lou Lan- dré. Vrijdag 7 oktober: „Een klein con cert" met Liselore Gerritsen met in strumentale begeleiding. Zaterdag 5 november: „Ciocirlia Roemeens Folkloristisch Ensemble. Vrijdag 11 november: Cabaret groep „Don Quishocking". Vrijdag 2 december: Toneelgroep Theater met „Dc Spaanse Braban der", toneelspel van G. A. Bredero. De titelrol zal gespeeld worden door Eric van Donk. Vrijdag 6 januari: Rients Grate- ma met zijn nieuwe programma „Geen zee te hoog". In dit program ma zullen tevens optreden Nellekc Burg (winnares .Jean Louis Pisuise- prijs 1976), Sylvia Alberts, Marc Nicolai en Jan Simon Minkema. De muzikale begeleiding zal opnieuw in handen zijn van een combo o.l.v. Cees Bijlstra. Vrijdag 27 januari: „De speur hond" een thriller van Anthony Schaffer, m.m.v. Guus Hcrmus en Jeroen krabbé. Dinsdag 14 februari: Amsterdams Philharmonisch orkest. Vrijdag 10 maart: „Verwarringen", blijspel van Alan Ayekbourn. m.m.v. Kitty Janssen. André v. cl. Heuvel. Pieter Lutz e.a. Vrijdag 17 maart: Theatergroep Funhouse met „Alter Eight". Zaterdag 15 april: Toneelgroep Theater met ..Le Bourgeois Gentil homnje" (Nederlandse titel nog niet bekend), komedie van Molière. De hoofdrol zal gespeeld worden 'door Bernhard Droog. Moeilij kei- Van Z.V.U.-zijde wordt er overi gens op gewezen, dat de samenstel ling van een/het winterprogramma moeilijker is geworden, door het feit dat hel spelen in de provincie voor sommige kabaretiers en gezel schappen blijkbaar niet meer inte ressant genoeg is. Niettemin is voor het komend seizoen een goed pro gramma voorbereid kunnen worden. Een geluk is dat de pogingen hel Roemeens Folkloristisch Ensemble „Ciocirilia" naar hier te krijgen met sukses zijn bekroond. Moeizaam was ook het arrangeren van het Amster dams Philharmonisch Orkest, maar ook dat is gelukt. De operette (22 oktober) „Wiener Blut" door de Hoofdstad Operette, is buiten het abonnementsprogramma gehouden. Behalve de „grote" evenementen organiseert de ZVU een drietal kof fieconcerten in de Concertzaalfoyer. Het Kastelenconceul (Slot Haamste de) wordt gehouden op vrijdag 1 juli. Op dinsdag 27 december vindt het traditionele kerstconcert plaats in de trouwzaal van het stadhuis. Tenslotte komt er een aantal toneel voorstellingen voor de leerlingen van basis- en voortgezet onderwijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 6