Rabobank 9 HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Bespreek nu Vriendschapsband van DD.R. met Moskou is meer een leiband Sleep-inn te Renesse gaat voor Pinksteren weer open 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER een gezellige busreis bij de Rabobank. EFTELING of de BEEKSE BERGEN Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 20 mei 1976 Nr. 21896 Advertentie Het negende partijcongres van de Socialistische Eenheidspartij van Oost-Duitsland zal xvel net als alle voorgaande geweldig in het teken staan van de verbondenheid met het Russische broedervolk. Dat is in Oost-Berlijn altijd al veel opvallen der geweest dan in welk ander Oost- europees land ook en de D.D.R. hecht aan tradities. Die band met het broe dervolk is overigens niet in alle op zichten altijd even aangenaam ge weest voor de D.D.R. In het begin, toen er inderdaad alleen maar spra ke was van een bezettingszone, mocht de S.E.D. wel opereren onder toezicht ook van de militaire com mandant maar die hield zich veel meer bezig met het volgens de regels van de kunst leegroven van fabrie ken om de herstelbetalingen binnen te halen. Van die herstelbetalingen heeft de Oostduitse economie lang last gehad, temeer omdat men wel moet bedenken dat het gebied in dit opzicht zeker niet het belang had van bijvoorbeeld de Roer en de in dustriegordels bij Hamburg, langs de Rijn en Main. Niettemin slaagde de D.D.R. erin zo'n beetje alle economische rampen te overwinnen, inclusief het weglo pen van de bevolking: door de be faamde muur te bouwen. Van het leegroven onder dit motto is intussen geen sprake meer, maar dat wil niet zeggen dat de D.D.R. meer vreugde kon beleven aan de vriendschaps band met Rusland. Het treffendste voorbeeld daarvan is dat zo'n tien jaar geleden Erich Apel, de organi sator van het economisch herstel, zich liever een kogel door het hoofd joeg dan opnieuw een handelsak koord met de Sovjet-Unie te sluiten waarbij de D.D.R. er onvoordelig, af kwam. Vele leveranties moesten oostwaarts tegen prijzen die ver on der die van de wereldmarkt lagen, wat des te zuurder aankwam als de Russen dezelfde artikelen later keu rig tegen wereldmarktprijzen ver kochten en zo de winst opstreken die de D.D.R. anders zelf had behaald. Bovendien is vanuil Moskou steeds geprobeerd via het apparaat van Co mecon, de economische samenwer king van de Oosteuropese landen, tot een taakverdeling te komen waar door de Oostduitse mogelijkheden werden ingetoomd om in het westen te verkopen. Traditionele band blijft knellen Daarvan hadden ook andere'~lan-~ - den last en sommige zagen wel kans daarmee toch een beetje de hancl te lichten, maar de Oostduit sers lukte dat maar niet. De Oost duitse industrie voelt zich ook de dupe van de prijspolitiek der Rus sen bijvoorbeeld bij de olieleve ringen en de gasaanvoer, waarbij de D.D.R. meer wordt gerekend dan westerse klanten. Voorbeelden zijn er ook te over van gedwongen leve ranties van goederen die de D.D.R. zelf eigenlijk ook hard nodig had. De Russen kochten die dan goedkoop in de D.D.R. die zelf duur in het wes ten mocht kopen. De verschillende gevallen waarin de D.D.R .de bonds republiek een poot uitdraait - in ruil voor terugkeer van verwanten, op heffing vani'reisbelemmeringen enzo voort; het lijkt vaak een onsmake lijke chantage - kan men dan ook best verklaren door de geweldige geldnood waarin het overigens eco nomisch' zo sterke Oost-Duitsland verkeert. De schulden van de D.D.R. in het westen zijn intussen zo hoog o}>gclopcn dat met fatsoen niet meer geprobeerd, kan worden te lenen. Ulbricht is ermee begonnen als trouwste satelliet strikt aan de lei band van Moskou te lopen en nooit de minste poging te doen in een on afhankelijker positie te komen zoals bijvoorbeeld de Roemenen, Polen en Hongaren nog wel een beetje lukte. Het is niet duidelijk of het schuldge voel uit de oorlog hierin nog zo sterk meespeelde of dat Moskou van zijn kant de teugels niet wilde laten vie ren in een land dat een grens vormt met de NATO-wereld. Maar dal de broederlijke band af en toe verdacht veel lijkt op een klassieke koloniale overheersing is onmiskenbaar. Maar het partijcongres zal er ook dit keer zeker in de leuzen geen verandering in kunnen brengen. Waarschijnlijk ook niet achter de schermen in stil te. De traditionele band blijft knel len. Melkwijk kan groter 1)EN HAAG, 19-5. De raelkwij- ken in Nederland zouden, om er voor de bezorgers een zo goed mo gelijke boterham uit te kunnen ha len, gemiddeld 65 procent groter moeten zijn dan ze zijn. De melkbezorgers zouden dan on der de huidige omstandigheden een jaarinkomen van f '25.000 a t' 30.000 kunnen halen bij een werkweek van 40 a 45 uur, al zullen er ook zijn die een kerkweek van 50 uur moeten maken. Dit staat -in het rapport onder zoek naar mogelijkheden van de be zorgende melkdetailhandel", dat de vakgroep marktkunde en markt, on derzoek van de landbouwhogeschool in Wageningen onder leiding van prof. dr. ir. M. T. G. Meulenberg heeft uitgebracht aan het bedrijf schap detailhandel in melk- en zui- velprodukten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Iemand, die een pand heeft gekraakt en weigert dit op aanzegging van de eigenaar te ontruimen, dient daarvoor straf baar te worden gesteld. Een meer derheid van de Tweede Kamer heeft zich dinsdag op dit standpunt gesteld, dat vervat ligt in de anti- kraakwetten van justitie-minister Van Agt. Volgens die wetten kan de politie na een verzoek van de eigenaar onmiddellijk de krakers sommeren het pand te verlaten. VENLO. In een woning in "Venlo heeft de politie' het stoffelijk over schot gevonden van de 24-jarige Venlonaar K. K. Uit sectie bleek dat de man is gestorven aan over matig druggebruik. De Venlonaar stond bij de politie bekend als spui ter van harddrugs, voornamelijk heroine. DEN HAAG. De meeste automobi listen hebben geen bezwaar tegen het verplicht dragen van autogor dels. Dat is gebleken uit een onder zoek dat het instituut voor sociaal wetenschappelijk en economisch on derzoek verricht heeft in opdracht van minister Westerterp (verkeer en waterstaat). Speciale aanbieding van de Rabobanken op Schouwen-Dulveland: Dagtocht naar de f22 j" p.p. incl. entree kinderen t/m 12 jaar 18, Vertrek 29 mei a.s. Inlichtingen en boekingen bij alle Rabobanken op Schouwen-Dulveland en Tourlngcarbedrljf van Oeveren. gefcf en goede raad DEN HAAG. Met tllccn de stem men van de Boerenpartjjfractie te gen heeft de Tweede kamer dins dag uitgesproken, dat de zorg voor woonwagens, hun standplaatsen en de financiering van cenen ander toe vertrouwd moet worden aan hel departement van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Tot dus verre was veel van dit beleid ge concentreerd bij het departement van C.R.M. DEN HAAG. De eerste maanden van dit jaar is het aantal aangiften van fietsdiefstal in verscheidene gro te steden in Nederland volgens de politie „spectaculair" toegenomen. Met name in Den Haag en Eindho ven neemt het aantal fietsdiefstallen onrustbarende vormen aan. DEN HAAG. In doorsnee was in ons land vijf jaar geleden op elke 3 mannen 1 vrouw in het arbeidspro ces ingeschakeld. Dit blijkt uit een nieuwe reeks uitkomsten van de volkstelling 1971, die het C.B.S. nu heeft gepubliceerd. SOMEREN. Dinsdagmorgen is in de Brabantse gemeente Someren een begin gemaakt met de bestrijding van een rupsenplaag vanuit de lucht. Daarbij wordt gebruik gemaakt van twee landbouwvliegtuigjes. In het betreffende gebied zijn enkele we gen door de politie afgezet. DEN HAAG. Half september vorig jaar functioneerden in ons land 2503 kindercentra: 2280 peuterspeelzalen, 55 peuterklassen, 152 kinderdagver blijven en 16 halve-dagverblijven. In 1970 werd het aantal kindercentra geschat op 400 a 450. Binnen de kin dercentra werkten vorig jaar 12.084 personeelsleden, van wie 2.744 vrij willigsters, voornamelijk binnen de peuterspeelzalen. Zij hadden 105.000 kinderen onder hun hoede. Nog voor het a.s. Pinksterweek- einde wordt de sleep-inn aan de Rampweg te Renesse weer openge steld. Vorig .jaar boekte de sleep- inn ruim 4.000 overnachtingen. Een aantal waar men voor het komende seizoen zeker weer op kan rekenen, gezien de stijgende l\jn van het aan tal overnachtingen in de afgelopen jaren. Alvorens, deze voor Zeeland vrij unieke gelegenheid weer gebruikt kan worden, moeten er nog de no dige schoonmaak- en reparatie werkzaamheden verricht worden. Hiervoor treedt 29 mei een groep vrijwilligers aan. Deze vrijwilligers onder meer studenten, mensen uit het onderwijs, leerlingen van het v.w.o., werklozen en mensen van de sociale akademie, zullen tijdens het gehele seizoen de gastvrijheid ge stalte geven en waarborgen. De Stichting Renesse, eigenaresse van de sleep-inn, heelt, op zich ge nomen de sanitaire afdeling voor de opening in orde te laten brengen. Tevens heeft zjj een mondelinge |i toezegging gedaan dat het complex ZATERDAG 22 MEI NED. I: Drie onderwerpen 's mid dags bij de VARA. Op de eerste plaats O gaat dat zo, dat ditmaal nuttige tips voor vakantiegangers in petto heeft. O.m. komen de kunst van het fotograferen en de vraag wat men in het buitenland het bes te kan eten, aan de orde. In de ru briek Familieportret stelt Jeanne van Munster vervolgens de familie De Groot uit Sliedrecht aan de kij kers voor. Voor de jeugd gaat even na vijf uur het doek op voor De film van Ome. Willem. Een half uur vro lijkheid met Teuntje, Toon en Au gust. De NOS neemt daarna de zen der over voor een reportage van het concours hippique in Aken. Met een heel ander sportgebeuren opent de AVRO haar avondprogramma. Een stuk spektakel levert de reportage op van de Rallycross 1976. Het Euro circuit van Valkenswaard is het strijdtoneel van de coureurs. Onder ROTTERDAM. De Rotterdamse superslijter Flip van T. is door de "economische politierechter in Rot terdam veroordeeld tot een geldboe te van f 5.000. Van T. had eind janu- ai-i van dit jaar in zijn slijterijen - 25 filialen in de randstad - jonge merkjenever voor f 11,75 te koop aangeboden, een prijs die f2,on der de vastgestelde minimumprijs lag. AMSTERDAM. Het girale beta lingsverkeer in ons land is vorig jaar opnieuw in omvang toegeno men. De stijging gemeten naar het aantal opdrachten bedroeg naar schatting 8 procent en ging van 736 naar 797 min. De bankgirocentrale verwerkte 256 min opdrachten, waaronder 67 min betaal- en euro- chêques. UTRECHT. De arbeidsbureaus zullen dit jaar tijdens de zomer maanden weer proberen te bemid delen om scholieren aan een va- kantiebaan te helpen. Vorig jaar hebben ze voor ruim 4500 jongens en 3200 meisjes vakantiewerk ge vonden. de titel Circus Alioy wordt het twee de deel vertoond van een omvang rijke circusvoorstelling. AVRO's Sportpanorama neemt de volgende drie kwartier voor haar rekening. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze rubriek met beelden zal komen van de voetbalwedstrijd tussen Neder land en België die vanavond wordt gespeeld. Vanavond wordt het twee de deel uitgezonden van de misdaad serie Hardheid 10. Het gaat er zeer spannend naar toe. Een en ander wordt in de hand gewerkt door de almachtige baas van e'en diamanten monopolie in Johannesburg. Nadine, de vrouwelijke hoofdpersoon in de reeks, raakt verliefd en dat maakt haar taak er niet eenvoudiger op. NED. II: De KRO komt om zeven uur in de lucht met een aflevering van de vrolijke tekenfilmreeks The Flinstones. Belangrijke kegelwed strijden staan voor de deur en uiter aard willen Fred en Barney een gooi doen naar de hoogste eer. Na het journaal zet de KRO de filmprojek- tor in werking voor de meeslepende rolprent Als de nacht valt. Hoofdrol speelster is de Engelse actrice Susan Hampshire. Haai- tegenspeler is de succesvolle acteur Albert Finney. Als de nacht valt gaat over een psycho paat die een vrouw heeft vermoord en met haar lichaam enige vreemde dingen doet. De man wordt butler in een riante villa, die wordt be woond door een invalide oude dame. Deze heeft een dochter die naar de gunsten van de man dingt. Maar zelf geeft hij de voorkeur aan het dienst meisje van de familie. Klokke tien nemen de mannen van Brandpunt bezit van de buis om de kijkers te informeren over allerhande aktuele zaken. De KRO-avond wordt afge rond met het derde deel van de zeer informatieve serie De Olympische Spelen. Vanavond bijzondere aan dacht voor die deelnemers aan de Olympische Spelen van weleer die zich extra moeite moesten getroosten om de olympische top te bereiken. ZATERDAG 22 MEI NED. I: 10.30 Teleac15.30 Nieuws; 15.32 O, gaat dat zo; 16.15 Familie portret; 17.10 De film van Ome Wil lem; 17.40 Paardesport; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws19.05 Ralleycross; 19.55 Cir cus alioy; 20.50 Sportpanorama; 21.35 Journaal; 21.50 Pepe Lienhard show orkest; 22.00 Hardheid 10; 23.25 Jour naal; 23.30 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Ti-ta-lovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flinlstones; 19.30 Kareltjes kolderieke kapriolen; 19.50 'l Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Als de nacht valt; 22.00 Brandpunt; 22.40 De Olympische Spelen; 23.30 Journaal. ZONDAG 23 MEI NED. I: 's Middags om vier uur roept de NOS De Muis voor herha ling op. Een feit waarmee de klein sten onder de kijkers waarschijnlijk ingenomen zullen zijn. Aansluitend komt Studio Sport met een verslag van de wielerwedstrijd Bordeaux- Parys. Na de voetbaluitslagen komt het IKOR in de rubriek Vesper met de eerste van een serie van zes uit zendingen onder de titel Zes psal men voor onderweg. Warmte en nos talgie zitten verpakt in de korte film De Viool die de KRO aan het begin van haar avondprogramma heeft ge zet. Maker van De Viool is de cineast George Pastic die als thema gebruik te de hechte vriendschap tussen een kind en een oude man. Met muziek wordt de volgende drie kwartier ge vuld. De Vierde Symfonie van Peter Tsjaikowski wordt vertolkt door de Berliner Philharmoniker o.l.v. Her- bert von Karajan. Vervolgens komt de KRO met cle herhaling van het blijspel Twee op de wip. Dit stuk is het verhaal van een meisje (Willeke Alberti) die ervan droomt een bal letschool te beginnen en die in kon- takt komt met een jongeman (Je roen Krabbé) die een mislukt huwe lijk achter de rug heeft. Er ontstaat een verhouding tussen die twee, maar op het kritieke moment kan de jongen niet tot het besluit komen om voorgoed het leven mei de jonge vrouw te gaan delen. Na de trekking van de Algemene Loterij Nederland vervolgt de KRO mei de film. Orono- que. Het is het verslag van twee jon gemannen, Aat den Ouden en Theo van der Sandeover hun expeditie waarbij ze drie maanden lang onder zeer primtieve omstandigheden op elkaar aangewezen waren. NED. II: De NOS gaat van start met de met het tweede deel van de vrolijke jeugdserie De kinderen van nummer 47A. Na een kwartier ach tergrondinformatie over gebeurte nissen in binnen- en buitenland in de rubriek Panoramiek begint Stu dio Sport aan de haar toegewezen zendtijd. Ongetwijfeld wordt er te ruggeblikt op de wedstrijd die het Nederlandse voetbalteam gisteren tegen de Belgische formatie heeft gespeeld. Vervolgens is de buis voor het informatieve programma Ot.... en hoe zit het nou met Sien? De vraag die aan de orde komt, is hoe de tegenwoordige vrouw zich voor bereidt op de zogenaamde overgangs jaren. In de serie De wonderlijke be ginjaren van de film heeft de kijker een ontmoeting met de Engelse ac teur Peter Ustinov. Aan de hand van verschillende fragmenten zal Usti nov het hebben over de verschillen de thema's van de cowboyfilm. W. L. Brugsma ontvangt in zijn rubriek Informeel een aantal welingelichte personen die het met elkaar zullen hebben over maatschappelijke ont wikkelingen in de nabije toekomst. De avond wordt besloten met het t.v.-spel Naar het oosten. Hierin wordt behandeld de machtsverhou ding tussen twee klasgenoten, die zich voorbereiden op een reis naar het Verre Oosten. ZONDAG 23 MEI NED. I: 14.30 Teleac; 16.00 Nieutus; 16.02 De muis op herhaling; 16.27 Studio Sport; 16.55 Toto; 17.00 Ves per; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 De Viool; 19.30 Peter Tsjaikofsky-con- cert; 20.15 Twee op de wip; 22.00 Al gemene Loterij Nederland; 22.10 Oronoque; 22.55 Humanisme; 23.15 Journaal. NED .11: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Ti-ta-tovenaar; 18.35 De kin deren van nummer 47A; 19.00 Pano ramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Ot en hoe zit het nou met Sien?; 21.05 De wonderbaarlijke beginjaren van de film; 21.30 Nieuws; 21.35 In formeel; 22.35 Naar het oosten; 23.10 Journaal. na het seizoen grondig verbouwd zal worden, omdat dc tegenwoor dige accomodatie niet meer aan het doel beantwoord. „Slaapkooien" in Knorresteijnde sleep-inte Renesse waar jongeren ook dit seizoen weer voor een gerin ge vergoeding kunnen overnachten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 15 Het ziet er allemaal een beetje ar moedig uit, als hij van zijn fiets stapt en blijft staan om te kijken. Kozij nen en deuren schreeuwen om verf. Op het erf staat een hond de wiel rijder wantrouwend aan te kijken. Verder is er niemand te zien. Over het slecht onderhouden pad loopt hij het erf op. Het onkruid links en rechts tiert welig. Op het stukje land naast de boerderij, waarin enkele soorten groenten groeien, is ook al geruime tijd nietg eschoffeld. Alles ademt hier een sfeer van slordig heid. Jacob kan met honden omgaan, is er ook helemaal niet bang voor, dus aait hij zonder vrees de hond over dc kop en loopt verder naar achte ren, waar hij een deur opent en in het donkere achterhuis kijkt. „Volk binnen?" roept hij. Het duurt even, dan komt er een meisje te voorschijn. Maar Jacob herkent ondanks het weinige licht binnen vrijwel mcleen zijn oudste zuster, die nu tien jaar is. „Neeltje!" roept hij blij uit. „Ken je mc nog? Ik ben Jacob!" Dan gebeuren cr in korte tijd al lerlei dingen. Neeltje is geschrokken, uit een gil cn loopt naar voren. „Ja cob!" schreeuwt ze. „Hij staat ach ter!" Moeder Vennik doet haar middag dutje met haar man Arie. Schrikt wakker, maar is bij het horen van het woord ...Jacob" mcleen uit bed, loopt in haar ondergoed naar achte ren en ziet Jacob staan, in zijn mooie zondagse pak. Het weerzien is ont roerend. De andere zus komt ook te voorschijn, maar is bang, want Jacob is toch dood? Hoe kan hij hier dan staan? Is hij een geest of is hij echt? Jacob begrijpt, wat er in haar moet omgaan en zegt, zijn arm aanbiedend „Knijp maar, dan zul je merken, dat ik echt van vlees en bloed ben". Ten slotte komt ook vader Vennik uit bed en kijkt de jongen onderzoekend aan. Er wordt die middag veel gepraat. Aric Vennik, die in Jacob meteen een goedkope kracht ziet, zegt op korte toon: „Je mmoste hier maer blaive, want er is werk zal op de boerderij. Het komt goed oit, dat je er bent". Jacob glimlachte enkel. Hij is in eens niet meer bang. Ook niet voor dit miezerige mannetje, dat nu zijn stiefvader is geworden. Natuurlijk is er altijd wel wal op de boerderij te doen, maar hij heeft er nog steeds geen zin in. Hij vraagt enkel lachend: „Wat kan ik verdienen, Vennik?" Hij heeft geen zin om „vader" tc zeggen en boernee. in zijn ogen is dit geen boer, zoals hij dit woord altijd heeft geïnterpretteerd. De man begint een groezelige pijp, die eens wit is geweest, te stoppen. „Daar praten we later wel over". Maar dat is niet naar Jacobs zin. „Ik weet wel. wat ik heb, Vennik, maar niet wat ik krijg. Bovendien kan ik mijn baas zo maar niet in de steek laten, heej? Ik zal op z'n minst een rijksdaalder in de week moeten hebben De boer lacht grimmig. „Een rijks daalder! Laet me niet lachen, zeun. Je hewwe hier de kost voor 't kou wen en je moeder zorgt voor dc kle ren. We kunnen beginnen met een kwartje in de week Jacob schudt zijn hoofd. „Dat heb ik alleen al aan fooien in de weck", antwoordt hij op kalme toon. „Het spijt m voor je. Vennik. maar dat gaat niet door". door HENK VAN HEESWIJK „Je benne aers minderjaerig, zeun. We kenne je dwingen". Jacob knijpt een oog half dicht, als hij tot de man zegt: „Jij niet, Vennik, al ben je honderdmaal mijn stiefvader. Ik ben twee jaar geleden weggelopen, omdat ik er geen zin in had hard tc werken voor een hap zuurkool zonder spek en brood met mosterddoop. Cnossen heeft nooit anders gedaan dan zijn mensen uit buiten en daarom zag ik geen toe komst in hetb oerenwerk. Ik ben aan boord van een beurtschipper: Teeuw Breebaart van Kolhorn. Mis schien heb jew el eens van hem ge hoord? Daar blijf ik. Het werk be valt mc, ik verdien cr goed enne misschien ga ik vólgend voorjaar wel over naar een packetboot, Word ik matroos". Het klinkt allemaal heel deftig. Vennik wil nog wat zeggen, maar Jacobs moeder knikt begrijpend en zegt: „Jacob heeft gelijk: Cnossen betaalde altijd al een paar kwartics minder dan de andere boeren. Ik kan Jacob geen ongelijk geven. Jij gaat vanavond weer aan boord, dat spreekt vanzelf. Als die schipper goed voor je is cn je hebt cr schik, blijf je er Kom af cn toe eens aan, he?" Dan deelt Jacob zijn schatten uit: het reukwater voor zijn moeder, de zakjes met snoepjes voor beide zus jes en dan komen tenslotte de siga ren voor dc dag. Zelf rookt Jacob niet. De sigaren zijn gelukkig nog heel. Hij legt het zakje voor Vennik neer op de tafel. „Leg die pijp van daag maar opzij. Vennik, en steek een sigaar op. Het zijn goeie. Ze ko men uit Alkmaar." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7