crox. Hatvaruie ^jdeMelktT^ Gemeenteraad van Zierikzee bracht aantal problemen onder aandacht van commissaris dr. C. Boertien DE ZIERIKZEESCHE COURANT zóóó'n idee pakje grasboter 250 gram van 2.24 teak bergmeubel MEUBELRAMA Informatief gesprek met frakties ZIER I SCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 inei 1976 132ste jaargang Nr. 2189G WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Opening Rode Kruis-gebouw Zierikzee kuipje 500 gram 14& De raad van Zierikzee kwam. op de bezoekdag van de commissaris in de raadzaal bijeen voor een informatief gesprek met dr. Boertien, waarbij vele aktuele problemen aan de orde konden worden gesteld. gebracht door de heer B. Leydek- ker, die een financiële tegemoetko ming in deze gevallen gewenst acht als de tolheffing niet zoals aanvan kelijk verwacht in 1978 zal komen te vervallen, maar eerst in 1985. De behoefte aan een verpleeghuis voor de regio werd onderstreept door wethouder C. Bij de Vaate. De behoefte aan verpleging van de ou dere mens neemt toe en kan op een honderdtal verpleegbedden wor den- geschat. (In de verpleeginrich ting De Corneliastichting zijn een vijftigtal verpleegbedden). Dr. Boertien wees er al een eerste reaktie op deze problematiek op, dat de vergrijzing als zodanig als argu ment voor de verpleeginrichting niet voldoende is. Er zal een diep gaand onderzoek naar de werkelijke verpleegbehoefte voor bejaarden op Schouwen-Duiveland moeten plaats vinden. De heer Den Boer merkte wat de tolheffing betreft nog op, dat een tegemoetkoming voor de be volking van Schouwen-Duiveland - men heeft hier nooit kunnen profi teren van kortingen als bijv. op de veren in Zeeuws Vlaanderen - op z'n minst genomen bijzonder prettig zou zijn. Begroeting en rondrit Het bezoek van de commissaris en mevrouw Boertien vond dinsdag middag een officieel begin om kwart-over-twee voor de ingang van het stadhuis. Als comité van ontvangst waren bij de begroeting aanwezig burgemeester en mevrouw J. M. J. de Meester-Post, gemeen tesecretaris R. van Ommeren en mevrouw C. van Ommeren-Ver- woert, wethouder C. Bij de Vaate en mevrouw J. A. Bij de Vaate-Le- gemate en wethouder M. C. Doele- man en mevrouw J. A. Doeleman- Buijze. De receptioniste van de ge meente, mej. J. v. d. Have bood mevrouw Boertien een bloemstuk- je aan, waarna in de trouwzaal van het stadhuis koffie en thee werd geserveerd. (Vervolg pag. 2) Advertentie 4.98 geWig vantJorviertjagZOmei t/m zaterdag 22 mei ALLEEN VOOR MELK UNIE OF MENKEN LANDBOUW PRODUKTEN Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Al is dit waanzin, er zit toch methode in. Shakespeare Verwachting tot vrijdagavond: Wisselvallig Vannacht tijdelijk regen, morgen wisselend bewolkt met vooral in het binnenland hier en daar een bui; meest matige wind eerst zuidelijk morgen ruimend naar zuidwest tot west; minima ongeveer 7 graden; maxima van 13 graden aan zee tot 17 graden in het binnenland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturenomstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei. Zon op 4.37, onder 20.36 Maan op 1.25, onder 12.49 Laatste kwartier: 20 mei (22.22) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 mei 8.51 21.08 2.25 15.03 Doodtij: 23 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-5. Het K.N.M.I. deelt mee: ook vrijdag blijft ons land binnen de (invloedssfeer van de pressies. Een lagedrukgebied boven Midden-Engeland trok donderdag naar het oosten en zal vrijdag dicht boven onze omgeving liggen. Met het passeren van het bijbehorende front wordt nog wat koelere en on stabielere lucht aangevoerd, waarin zich plaatselijk buien kunnen ont wikkelen. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren strekt zich uit over Spanje en Italië naar zuidoost Eu ropa. Vooral in Joegoslavië, Grieken land en een groot deel van de Bal- kanlanden zorgt de zwakke rug van hogeluchtdruk voor vrij rustig en zonnig zomerweer met middagtem- peraturen omstreeks 25 graden. meester. Hij vond de gang van zaken frustrerend, vooral ook door de af wijzende houding van het >veigen provinciaal bestuur", In zijn antwoord kon commissaris Boertien voor Zierikzee toch weer enig perspectief openen: de gewenste op-classificatie is opnieuw aanhan gig gemaakt in de I.P.O.-Commissie die een advies zal uitbrengen. Dr. Boertien verwachtte ook dat in dit kader de „verdwenen" brief van de gemeente alsnog aan de orde zal ko men. Werken en wonen Werkgelegenheid, woningbouwbe leid en Oosterschelde waren de on derwerpen die door de heer A. K. W. Verschelling onder de aandacht van de Commissaris werden ge bracht. De werkgelegenheid geeft te Z'ierdkzee reden tot zorg, vooral ook omdaf hier een vrij zwakke arbeids markt is. Veel zal afhangen van het voortbestaan van de motorenfabriek Smit en Bolnes: sluiting zal ramp zalige gevolgen voor geheel Schou wen-Duiveland kunnen, veroorzaken Wat betreft de woningbouw pleit te de heer Verschelling voor een be leid dat voorziet in de bouw voor de eigen bevolking. Hy vond dat het weinig zin heeft mensen van el ders naar Zierikzee te halen als hier toch geen werk is. De heer Ver schelling meent dat bouwplaatsen vooral in de binnenstad moeten worden gezocht. Verdere bouw in buitenwijken is niet gewenst. De uitspraak van minister Wes terterp dat vrijwel zeker de Ooster schelde zal worden afgesloten met een half-open dam - een pijlerdam - vond de heer Ver schelling verheu gend. Niettemin is naar zijn mening dijkverhoging een goed alternatief dat zeer de moeite waard is. Dr. Boertien herinnerde in ver band met Smit en Bolnes aan het ovet deze zaak gehouden Statende- bat en aan het ETI-rapport. Het probleem wordt ernstig bekeken. „Wat we kunnen doen zullen we niet nalaten", aldus de commissaris. De plaatselijke woningbehoefte kan in de eerste plaats gerekend worden als behorend bij het gemeentelijk beleid. Verzoening Dr. Boertien liet geen twijfel bestaan over zyn vreugde en in stemming met de door de minister als „vrywel zeker" aangekondigde half-open dam voor de afsluiting van de Oosterschelde. Deze oplos sing kan in Zeeland aanleiding ge ven tot een verzoening van de vele belangentegenstellingen. De com missaris wees erop dat Ged. Staten van mening zyn dat een geheel open Oosterschelde met toepassing van dyksverhoging „volstrekt onbereik baar'' is. Burgemeester De Meester zei tot de conclusie te zijn gekomen dat een meerderheid van de Zierikzeese raad op dit moment ongetwijfeld zou kiezen voor de half-open dam. Openbare veiligheid en recreatie in Zierikzee en op Schouwen-Duive land werden aan de orde gesteld door de heer J. Roskam, die wees op de geringe sterkte van de politie in verhouding met de grote recre- atiedrukte in de zomer. Het verkeer neemt in het toeristenseizoen even eens zeer sterk toe; op Schouwen- Duiveland vindt ongeveer een derde deel varr alle overnachtingen in de recreatieve sektor van geheel Zee land plaats. Dr. Boertien benadruk te dat onderbezetting van het poli- tie-apparaai een groot probleem is, niet alleen in Zeeland maar in het v gehele land. Ai vele malen zijn de 'Zeeuwse moeilijkheden onder de aandacht van de betrokken be windslieden gebracht maar het lijkt een onoplosbare zaak. Dr. Boertien vroeg zich overigens af of de ge hanteerde normen nog wel goed zijn, omdat de drukte niet alleen gedu rende de zomer erg toeneemt maar als gevolg van de tweedè Woningen ook in de weekends buiten het sei zoen. Dé „normale'' bevolkingsaan tallen kloppen dus eigenlijk niet erg. Tol en verpleging Het ontbreken van een verpleeg huis voor bejaarden op Schouwen- Duiveland heeft triéste gevolgen als de man of vrouw voor verpleging wordt aangewezen op de verpleeg- huizen in Koudekerke,. Rilland Bath of Goes. Bovendien komen de fami lieleden in een dergelijk geval te staan voor bezoeïckosten die mede als gevolg van de tolheffing Zee- landbrug bezwaarlijk kunnen wor den. Deze problematiek rond de ou der wordende mens in de regio - vijftien procent van de bevolking is ouder dan 65 jaar - werd naar voren Algemeen Z eelandia-direkteur de heer M. Doeleman H.J.zn. (I.) offreet dr. Boertien bij zijn bezoek een po pulaire Zierikzeese lekkernij: paling- brood uit de oven van de heer A. C. v. d. Linde (r.), bakker in de kon- trole-bakkerij van het bedrijf. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie ZIERIKZEE, 18-5. Als een bijzonder nuttig en infor matief „intermezzo" tussen bet middag- en avondpro gramma, dat was samengesteld rond bet bezoek van de commissaris der koningin in Zeeland en zijn echtge note, mevrouw J. B. Boertien-Velema, aan Zierikzee, vond in de namiddag in de raadszaal van liet stadhuis een informeel gesprek plaats tussen de leden van de gemeenteraad, onder leiding van burgemeester Th. H. de Meester, en dr. C. Boertien. Burgemeester Th. H. de Meester ontvangt Zeeland's Commissaris der Ko ningin in het stadhuis. Het gesprek betekende dat alle frakties in de gelegenheid werden gesteld hun zegje te doen. Dat resulteerde in een gesprek over de volgende onder werpen: de zg. op-classificatie van de gemeente Zierikzee, de werkgelegen heid. de woningbehoefte, de afsluiting van de Oosterschelde, openbare veiligheid en recreatie, en de noodzaak van een verpleeginrichting voor bejaarden op Schouwen-Duiveland. De heer W. den Boer herinnerde de commissaris aan de voor de ge meente Zierikzee tot nu toe teleur stellende gang van zaken met be trekking tot de door de gemeente zo zeer gewenste op-classificatie. Voor de heer Den Boer was het een open vraag of bepaalde brieven over dit onderwerp wel in de advise rende I.P.O.-Commissie (Inter Prov. Overleg) aan de orde zijn geweest. De aanwijzing van Zierikzee als historische stadskern heeft geleid tot een grote uitbreiding van de werk zaamheden van het ambtelijk appa raat en van de bestuurders. „Er zijn vele goede redenen aan te voeren voor een hogere classificatie", aldus de heer Den Boer. Burgemeester De Meester heiin- nerde aan een schrijven van novem ber 1974 van de gemeente, dat ken nelijk nooit in de I.P.O.-commissie aan de orde is geweest. „In de amb telijke sektor wil men niet naar ons luisterenhet. lijkt wel of we tegen een muur praten", aldus de burge- 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1