HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Europa krijgt haast een eigen zee Stomme fout kost het E.G.- landbouwfonds vele miljoenen Aktienummer „De Zuidwester" van N.V.V. Zeeland 7 BLIK DOOR HET WERELD Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 me! 1976 Mr. 21895 De Europese Gemeenschap wil ook een visserijzone van tweehonderd, mijl uit de kust uitroepen, dat lekte - niet toevallig - uit na het einde van de conferentie over het zeerecht in New York. Een zonder voorzichtige manier van aankondigen ivas uiter aard geboden want het is nogal een moeizame procedure vaak om een EG-besluit. tot stand te laten komen. Bovendien is wel zeker dat niet alle lidstaten er zo gelukkig mee zullen zijn. Engeland bijvoorbeeld dat juist overhoop ligt met IJsland over zo'n visserijzone zou op die manier zijn eigen positie sterk ondergraven: het kan moeilijk nog IJsland kwalijk ne men wat het zelf - weliswaar in Europees verband - ook doet. Een «nder aspect van de zaa.k is natuur lijk ook dat het afkondigen van zo'n voor anderen verboden zone best voorafgegaan kan worden door over leg met andere partijen over de na delen die zij ervan ondervinden en hoe dit een beetje op te lossen. Ten slotte was de IJslandse zone bijzon der onaangenaam ook voor de VV'est- duitse vissers die er plachten te ko men, maar Bonn heeft met Reykja vik een overeenkomst gesloten waar over de Duitse staatssecetaris Wi- sclinewski zich onlangs zeer tevre den toonde. Wat voor de Britten doorslag kan geven is dat IJsland niet alleen door vis te vangen voor een groot deel van de nationale inkomsten moet zorgen, maar vooral door de vis weer te verkopen. En de Europese Ge meenschap is daarbij een niet te ver waarlozen klant. Nu Londen en Reykjavik, naar tal van keren geble ken is, niet best met elkaar kunnen praten, levert een gesprek tussen Brussel en de IJslanders misschien meer op. Meer voor de Britten en meer voor de IJslanders die voor rechten op het gebied van invoer heffingen best zouden waarderen. Niet dat het bedekt aangeduide Europese initiatief om een tweehon- derdmijlszone in te stellen ingege ven is door de kwestie-IJsland. Met meer interesse kijken de Brusselse voormannen van Europa naar tvat de V.S. doet. Nog zeker twee zittingen nodig Daar is de wet om zo'n zone in te stellen al getekend door president Ford en op 1 maart volgend jaar kan de regeling ingaan. Tenzij voordien een br eed-internationale overeen komst op dit gebied verwezenlijkt kan worden. En dat waarover de grote zittingen van de zeerechtcon ferentie gaan. Daar komen wel meer zaken aan de orde, zoals wie de mi nerale schatten op de bodem van de oceanen mag exploiteren, doorvaart- rechten doordat bij uitbreiding van de zones heel wat internationaal vaarwater ineens tot territoir van een land wordt - kortom tal van as pecten die echter allemaal zodanig in elkaar grijpen dat men wel moet werken aan een groot allesomvattend akkoord. Nu is weer zo'n zitting af gewerkt en de vergaderaars menen er nog zeker twee nodig te hebben. De volgende is weer in New York en zal begin augustus beginnen en pas achter in september eindigen. Dan komt er weer een begin 1977 plus een slotconferentie om alles keurig tot een pakket samen te voe gen. Dat wil zeggen dat de conferentie reeks nog niet afgerond is als de V. S. al hun 200-mijlszone uitroepen op 1 maart. Maar nadat de conferentie is besloten moeten de nationale re geringen nog aan de gang zodat het al bijzonder optimistisch is als men aanneemt dat die hun maatregelen begin 1978 kunnen laten ingaan. Dat is dan nog het snelste tempo dat de SCHOUWEN-DUIVELAND. Het is weer volop de tijd van de paarde bloem. Het voorjaarswindje zorgt voor de verspreiding van de pluizen van deze volgens „het boekje" meest voorkomende gele composiet. De paardebloem komt voor op allerlei grondsoorten; de stengel is altijd éénbloemig, hol en bladerloos. De plant bevat bitter, wit melksap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) V.S. misschien hebben hopen te be vorderen door zelf hun wetgeving vast in orde te maken. Overigens wel degelijk na de landen geraadpleegd te hebben die te lijden krijgen van de maatregel - iets wat in het IJs landse geval achterwege bleef; de grootste grief der Britten. Het Euro pese voornemen nu door lekkage in het nieuws te brengen is waarschijn lijk de Brusselse methode om de Europese landen ook maar niet lan ger te laten xuachten op de uitkomst van een inderdaad moeilijke maar wel bijzonder langdurige conferentie. Zeker nu tal van landen zo hun pro blemen hebben met de visserij steekt er iets aantrekkelijks in wat meer zeegebied je eigendom te kunnen noemen. Ook al zwemt daardoor geen vis meer in de zee. BRUSSEL, 14-5. Een stommiteit van ambtenaren van de diensten van de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de E.G.) gaat het Euro pese Landbouwfonds waarschijnlijk enkele honderden miljoenen guldens kosten. De strop is in Brussel voorlopig berekend op een 245 miljoen gulden. Ze is ontstaan omdat Europese han delaren in mout bijna een jaar lang geprofiteerd hebben van veel te hoge exportsubsidies voor dit produkt. ALMERIA. In de Spaanse stad Almeria is zondagavond het dak van een kerk ingestort met het gevolg dat zes mensen het leven lieten en elf werden gewond. Volgens de po litie zijn vijf van de doden vrouwen op leeftijd, evenals de meeste ge wonden. BRUSSEL. Het bericht dat de Eu ropese commissaris Altiero Spinelli zich voor de Italiaanse parlements verkiezingen van 20 juni op de kan didatenlijst van de communistische partij heeft laten zetten, is in Brus sel als een bom ingeslagen. BONN. De luxe-auto van een ju- welenhandelaar, waarin zich edel stenen ter waarde van twee miljoen gulden bevonden, is van het par keerterrein van een hotel in Bonn gestolen. De politie heeft tot dusver geen spoor kunnen vinden. SINGAPORE. Saigon, een stad van 3,5 miljoen inwoners, telt een mil joen werklozen. Volgens het Zuid- vlctnarnesc radiostation beslaat hot merendeel van hen uit bedelaars, verslaafden aan verdovende midde* len, prostituees, wezen en militairen van het vorige bewind. NEW DELHI. Met een held uit de vrijheidsbeweging van Bangladesj aan-het hoofd zijn 4000 mensen naai de grens met India gewandeld om vreedzaam te protesteren tegen de wijze waarop India zich het water van de rivier de Ganges toeeigent. HANNOVER. Boven het Quern- heimer Moor ten noorden van Brockum in Nedersaksen zijn een Phantom-straaljager van de West- duitse luchtmacht en een zweefvlieg tuig met elkaar in botsing gekomen. De twee inzittenden van de straal jager konden zich met hun schiet stoelen in veiligheid brengen, maai de twee inzittenden van het zweef vliegtuig zijn om het leven gekomen. CAIRO. De binnenste stenen van de pyramiden van Gizeh bij Cairo zijn zo vochtig dat het zoeken naar geheime kamers van de farao's met röntgenstralen er ernstig door wordt gehinderd, aldus Alyhelmy Moussa van de Ein-Shams-universiteit. MADRID. In Spaanse regerings kringen is vernomen, dat de Spaanse regering een voorgenomen rechtse betoging in Madrid op 20 mei, ter herdenking van de dood van Franco en uit protest tegen democratise ringsplannen heeft verboden. BRUSSEL. De Europese consu mentenbonden willen dat de minis ters van landbouw van de E.G., die volgende week in Brussel vergade ren, besluiten de heffing van invoer rechten op nieuwe aardappelen nog drie maanden langer op te schorten. Ze hebben hiertoe een dringend be roep op de ministers gedaan. MARSEILLE. Een visser uit Cas sis, bij Marseille, heeft een vijf meter lange haai met een gewicht van een ton „in zijn netten" gevangen. Op dé kade van Cassis tentoongesteld wek te het „monster" de nodige beroering onder de talrijke toeristen. WASHINGTON. Het Amerikaanse leger blijft Amerikanen in binnen- en buitenland in de gaten houden, hoewel het geen duidelijk omschre ven opdracht heeft om dat te doen. De senaatscommissie voor de gehei me diensten verklaarde zondag dat het miltaire spioneren vooral door de landmacht sterk is afgenomen, maar niettemin voortgaat „krachtens zeer flexibele richtlijnen van het minis terie van defensie". SANTIAGO DE CHILE. In drie gevangenkampen zitten nog onge veer duizend politieke gevangenen, zo heeft de Chileense minister van justitie, Miguel Schweitzer, gezegd. Onder hen bevindt zich ook de se- kretaris-generaal van de Chileense communistische partij, Luis Corva- lan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister mr. Max van der Stoel van buitenlandse za ken gelooft nog steeds dat de ont spanning tussen Oost en West zinvol is. Niet alleen omdat de keeerzijde, een schrpe konfrontatie, niete aan trekkelijk en mogelijk ook gevaar lijk is, maar ook omdat het nog steeds mogelijk is de ontspanning meer inhoud te geven. ZIERIKZEE, 17-5. In een speciaal aktienummer van „De Zuidwester", het blad van de N.V.V. distrikt Zee land te Middelburg, wordt een op somming gegeven van cursussen, die in het komende seizoen in N.V.V. -verband door de (kader)-leden zul len worden gegeven. Zo wordt een cursus regionaal welzijnsbeleid georganiseerd door de Henri Polak Stichting, het scho- lings- en vormingsinstituut van het N.V.V. voor een groep leden of ka derleden in een bepaalde regio. De inhoud van de cursus zal toege spitst worden op het welzijnsbe leid in Zeeland. Verder wordt uit voerig aandacht besteed aan de streekkaderschool, thema-cursussen, de scholing commissie-leden, een cursus basisscholing en diverse be lastingcursussen bestaande uit: cursussen voor opleiding tot in- strukteurs. Herhalingscursussen voor dn- strukteurs. Cursussen voor invullers-nieuwe lingen. Cursussen voor invullers-gevor derden. Tot ölot wordt een toelichting gege ven op de lessen van de studieclubs. EINDHOVEN. Tijdens een inval in een café in de Eindhovense bin nenstad heeft de politie zestig gram kalk en negentig gram kunstmest ge vonden. Volgens politiewoordvoer der P. Gaanderse was het waar schijnlijk de bedoeling deze stoffen te verhandelen als heroïne. Het ge bruik met name van kunstmest kan volgens hem bijzonder gevaarlijk zijn. DONDERDAG 20 MEI NED. I: De E.O. heeft vanmiddag al een uitzending met een afleve ring van Het kleine huis op de prai rie, waarin Pa Ingalls moet bemid delen in een moeilijk konflikt. Om zeven uur opent de E.O. haar avond programma met De Kinderkrant. Een half uur gevarieerd aanbod voor de jeugd, met o.a. een dierenfilm, een bijbelverhaal en een puzzel. Vervolgens is het de beurt aan de rubriek Windkracht 16, waarin in eerdere uitzendingen gestelde vragen worden beantwoord. Drie kwartier duurtisde Amerikaanse film De Amish mensen uit 't verleden. Een produk- tie over de gemeenschap van oud doopsgezinden die leeft in de staat Pennsylvania in de V.S. De gemeen schap, die van oorsprong uit Zwit serland afkomstig is, heeft een apar te kuituur. Praktisch alles wat ze nodig heeft, verbouwen en maken de Amish zelf. De E.O. vervolgt haar programma met de aktualiteitenru- brjek Nader Bekeken, daarna is er een kwartier geestelijke muziek in de rubriek Van U wil ik zingen. Om tien uur komt de VPRO aan bod met Machiavelli, over de lagen en listen, deugden en ondeugden in politiek en kuituur. NED. II: De VARA begint haar uitzending met de eerste aflevering van een zesdelige Duitse serie over de Afrikaanse kuituren die lang zaam verdwijnen. De eerste afleve ring van de serie getiteld Terra Africa, gaat over de Pygmeeën in Kameroen. In de seniorenshow Dat ik dit nog mag meemaken wordt weer eens flink de draak gestoken met de problemen in de bejaarden wereld. Daar zorgen o.a. Coen Flink, Leen Jongewaard, Adèle Bloemen- daal en Wieteke van Dort voor. Na het journaal en Achter het nieuws weer een half uur Britse humor met een aflevering van Daar komen de schutters. Het peloton van kapitein Mainwaring heeft een weekend kamperen in het vooruitzicht. Maar rust is de manschappen niet ge gund, want als een Duits vliegtuig neerstort is het hun taak om de be manning gevangen te nemen. Na 25 minuten konsumentenvoorlichting in de rubriek Koning Klant gaat het doek op voor VARA's Internationale. Het spelprogramma onder leiding van Koos Postëma mag zich verheu gen in een konstant waarderingscij fer van de kijkers. Achter het nieuws komt om tien voor elf nog eens terug op de buis. Het gedicht Terugblik, geschreven door Herman Romer, besluit de VARA-avond. DONDERDAG 20 MEI NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 Het kleine huis op de prairie; 16.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 19.30 Windkracht 16; 19.55 Mensen uit het verleden; 20.40 Nader bekeken; 21.20 Van U wil ik zingen; 21.25 Tenslot te; 21.35 Journaal; 21.50 Machiavelli; 23.10 Journaal, NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 Terra Africa; 19.30 Dat ik dit nog mag meemaken; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 Daar komen de schut ters; 21.15 Koning Klant; 21.40 VARA's internationale; 22.50 Achter het nieuws; 23.25 Gedicht; 23.26 Den Haag vandaag; 23.40 Journaal. VRIJDAG 21 MEI NED. I: Van Nature bijt om zeven uur de spits af. Enkele onderwerpen waarin het dier in zijn natuurlijke omgeving centraal staat, worden door Tanja Koen gepresenteerd, zo als het safaripark in Arnhem, een dierenhospitaal in Londen en het kinderspreekuur bij een dierenarts. De volgende 65 minuten gaan op aan een programma waarin even eens een dier centraal staat; het paard. Deze viervoeter en zijn berij der komen in de ring voor de finale van de NCRV Springtrofee 1975- 1976. Tegen negen uur begint Onder behandeling, het gevarieerde maga zine over zaken die de gezondheid van de mens betreffen. Onder be handeling besteedt ditmaal aan dacht aan het zieke kind thuis, en in het ziekenhuis, het zelfonderzoek bij Advertentie Vrijdag 21 mei, 20.25 uur, Neder land II: Hardheid 10. Nadine wordt hier bedreigd door het hoofd van een konkurrerende smokkelaarsben de Jussuf genaamd. vrouwen en de dure medicijnen. De rubriek Open Boek biedt o.m. een gesprek tussen Karei van 't Reve en de Russische in Parijs wonende dis sidente schrijver Andrei Sinjawski. Ook wordt een gesprek gevoerd met de Nederlandse schrijfster Ankie Peijpers. Een half uurtje bont ver maak zit verpakt in een aflevering van de serie Nee eerlijk niet. Voor CD en zijn vrouw Clara worden de financiële problemen steeds groter. De rekeningen stapelen zich op, maar zolang Charles geen baantje heeft, komt er geen geld binnen. De IKON neemt bezit van het scherm met het programma Nestgeur en voorkeur. Een 25 minuten durend portret van Wim Spit, de voorzitter van het NKV. NED. II: De belangrijkste klim mers op de muizkale hitladder wor den gepresenteerd in de Nationale Hitparade. Na het journaal wordt het startsein gegeven voor de Duitse misdaadserie Hardheid 10. De hoofdpersoon in deze serie is een zekere Nadine. Deze vrouw smokkelt in de eerste aflevering een grote, ruwe diamant uit een verboden dia- mantgebied in Zuid-Afrika. Dit is de aanleiding tot een reeks geweld dadige gebeurtenissen, waarbij me nig slachtoffer valt. De serie bestaat uit vijf afleveringen. Nog meer se riewerk om tien uur. Dan een afle vering van De Hammonds. Voor Da vid ziet het er somber uit: het ont slag hangt boven zijn hoofd. Voorts acht Merroney het noodzakelijk dat Edward wat minder aandacht gaat schenken aan zijn privé-perikelen. De toch al verhitte toestand wordt nog groter als gevolg van een tele gram dat uit Frankrijk wordt ont vangen. De laatste 55 minuten heeft de AVRO op deze zender gereser veerd voor de aktualiteitenrubriek Televizier Magazine. VRIJDAG 21 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Van nature; 19.50 Finale springtrofee; 20.55 Onder behande ling; 21.35 Journaal; 21.50 Praten met de minister-president; 22.00 Open boek; 22.45 Nee, eerlijk niet; 23.10 Muzikale dagsluiting; 23.15 Nestgeur en voorkeur; 23.40 Jour naal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.25 Hardheid 10; 22.00 De gebroeders Hammond; 22.50 Te levizier; 23.35 Journaal. 14 Jacob keek de vrouw een beetje verrast aan. „Zeiden ze dat?" „Niet beter te weten. Je ging op een morgen vroeg naar de boer en daar ben je nooit aangekomen. Trouwens, niemand heeft je ooit meer gezien. De veldwachter heeft aangenomen, dat je ergens was ver ongelukt." Hij begon te glimlachen. „Nou, ik leef nog, hoor! Ik werk bij een beurtschipper. Al een paar jaar. Wie bent u? En waar is iedereen?" De vrouw zuchtte. „Dan weet je vanzelvers nergens van, heej? Je vader is verleden jaar op de boer derij verongelukt. Van een hooiwa gen gevallen en z'n nek gebroken. Je moeder is enkele weken geleden her trouwd, met ene Vennik. Arie Ven- nik. Ze zijn verhuisd, je moeder en je zusters, want de boer moest een nieuwe arbeider hebben en daarom moesten ze het huis uit Jacob Langereis is ontgoocheld weggefietst van het voormalige ou derlijk huis. De nieuwe man van zijn moeder heeft een klein eigen spulletje. Onder Bargorn (Westfries voor: Barsingerhorn) of daarom trent. Helemaal aan de andere kant van Schagen, halverwege Haring huizen, heeft de nieuwe bewoonster gezegd. En dat is "m te ver om nu nog heen te rijden. Hij is lange af standen fietsen helemaal niet. ge wend en al doodop van het twee en een half uur duwen op de pedalen. Hij moet ook nog terug naar de „Geertje" en heeft nu vrijwel de hele weg tegenwind. Een andere keer dan maar; er komen nog meer zondagen. Die avond, als bij weer aan boord is en brood eet met zijn baas en vrouw, vertelt hij heel in het kort, dat zijn vader op de boerderij een ongeluk heeft gehad, dat zijn moe der en zussen zodoende weg moes ten uit het arbeidershuisje, want de boer had een nieuwe knecht en die moest er wonen. Dat zijn moeder in tussen hertrouwd was met ene Arie Vennik, wonende tussen Bargorn en Haringhuizen. Teeuw Breebaart heeft belang stellend geluisterd en denkt na. „VennikVennikde naam komt rne bekend voor. Zelf kom ik van Kolhorn en dat is niet eens zo gek ver van Bargorn. Ik zal wel eens voor je informeren bij Aris, de vrachtrijder. Hij woont aan de Kreil en kent iedereen in wijde omge ving*'. Donderdagsmorgens is Teeuw Breebaart op de Schager markt. Hij heeft een paar pakjes voor vracht rijder Aris met bestemming Kol horn, want tot zover brengt deze man de pakjes weg met zijn honde- wagen. Het is druk op de markt, maar Breebaart pikt Aris er al gauw tussen uit. Ze geven elkaar de hand. Breebaart nodigt de man uit een borreltje te gaan drinken, maar Aris weigert. Eigenlijk had Bree baart dat kunnen weten: Aris staat bekend als „fijn'' of „dolerend'' zo als de afgescheidenen van de Her vormde Staatskerk ook wel ge noemd worden. Maar dat is voor Breebaart vast geen probleem; ie der mag van hem proberen op eigen wijze zalig te worden en als Aris het niet meer heeft kunnen vinden in de Hervormde kerk, is dat zijn zaak. Dus babbelen ze wat op straat. Op zijn vraag, of de vrachtrijder ene Vennik kent, onder Bargorn of Ha ringhuizen. zegt de man: „Jazeker. Hij was al een paar jaar weduw- door HENK VAN HEESWIJK naar, heeft vier kinderen en. is kort geleden hertrouwd, met een weduwe uit de Oudesluis of daaromtrent, wier zoon twee jaar geleden veron gelukt is en nooit meer gevonden en verleden jaar haar man op de boerderij." Breebaart knikt een paar malen en hoort Aris verder uit. Zodoende komt hij zo goed mogelijk te weten, waar dlie Arie Vennik ergens huist. Met zijn eigen vier kinderen en de twee van zijn tweede vrouw. Maar dat Jacob Langereis helemaal niet verongelukt is, verzwijgt hij. Terug aan boord, tijdens de mid dagmaaltijd, neemt Teeuw zijn knecht onderhanden. „Jij bent weg gelopen, zeun, twee jaar geleden. Dat is heel wat aars dan jij ons op de mouw speld hebt. Jij wou niet bij die boer van je vader werken. Nou, misschien heeft het zo wel moeten zijn. Ik heb 't adres van je stiefvader. Je moest er kommende zondag maar es heen gaan". Daar kan Jacob niet onderuit. Hoewel hij eigenlijk helemaal geen zin heeft, want hoe zal die stief vader van hem zijn? Als-ie maar niet denkt, dat ik op zijn spul kom werken. Ik blijf aan boord. Ik blijf op het water. Met lood in de schoenen maakt hij zondagsmiddags de tocht. De wegen zijn in deze streek slecht. Van De Stolpen via Schagerbrug naar Schagen, dan nog een kilome ter of drie en hij is in Barsinger horn. Teeuw Breebaart heeft ge probeerd uit te leggen, waar die Arie Vennik woont, maar Jacob moot het toch nog een keer vragen. Ergens tussen de twee dorpen vindt hij eindelijk.hot kleine, halfweggc- zakte boerderijtje. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7