Hart- en vaatziekten in ons land volksvijand nummer één" Milieudefensie zet zich in voor bedreigd leven in Noordzee Eindexamen Latijn buiten normen Texel krijgt dubbeldeksboot F.N.V. wil een volledige prijskompensatie Doden in Libanon Brood twee cent duurder Maximumprijs voor aardappelen ingetrokken VOOR K.Z.H.M.R.S. WAS 1975 RUSTIG JAAR 11 BATAVUS SNORFIETS hemo special Ondernemers Centrale Zierikzee AGENDA 2 Advertentie DEIN HAAG, 17-5. De Nederlandse Hartstichting heeft al enkele jaren geleden de hart- en vaatziekten „volks vijand nummer één" genoemd, een kwalificatie die in de jaren-vijftig nog was voorbehouden aan de woning nood. Volgens cijfers van de Hartstich ting die zich daarbij baseert op ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1974 in Ne derland 109.300 mensen overleden van wie rond 50.000 aan hart- en vaatziekten. Van die 50.000 overleden er rond 26.000 aan een aandoening van de zogenaamde kransvaten van het hail (die het hart van bloed voor zien maar die door ziekteprocessen verstopt zijn geraakt), van wie weer 19.400 als gevolg van een acuut hart infarct (12.400 mannen en 7000 vrou wen). Per jaar worden in Nederland roncl de 50.000 mensen door een hart aanval getroffen. Nederland heeft hiermee een triest wereldrecord in bezit. De Groningse cardioloog prof. J. Nieveen heeft het vorig jaar een _extra zorgelijke ontwikkeling ge noemd dal steeds meer mensen, mannen zowel als vrouwen, op steeds jongere leeftijd het aan hun hart krijgen. De cijfers over 1974 lijken in getallen iets gunstiger dan die uit de voorgaande jaren (de sterke jaarlijkse toename was er uit), maar volgens prof. Nieveen mag dal geen reden zijn de vlag uit te steken: vol gens zijn inzichten is er slechts sprake van „verzadiging". Bij uw vakhandelaar: zierikzee - weststraat 5 - 7 aan hart- en vaatziekten. In „75 jaar statistiek van Nederland", een uit gave van het CBS, is te zien hoe de sterfte aan hart- en vaatziekten per 10.000 inwoners tussen 1920 en 1973 is verdubbeld van 15 tot 30. Dit terwijl de sterfte aan bijvoorbeeld tuberculose daalde van 15 in 1920 tot bijna nul thans per 10.000 inwoners. Andere cijfers: de zuigelingensterfte daalde per 1000 levendgeboren kin deren van meer dan 150 in 1900 tot minder dan 20 in 1970. Het aantal artsn in Nederland was in 1900 1 op bijna 2000 inwoners, in 1970 globaal 1 op 300. DEN HAAG. 17-5. De kandidaten voor het schriftelijk eindexamen la- tijn dienen opnieuw dit examen te kunnen maken, waarbij de opgave dan niet buiten het examenprogram ma gaat. Tot deze slotsom zijn leraren ge komen, die namens vele collega's de Tweede-Kamercommissie voor on derwijs en wetenschappen een brief hebben gestuurd.. Ook wordt gewezen op de moge lijkheid het cijfer, dat het schoolon derzoek heeft opgeleverd, als eind cijfer te accepteren, maar dan blij ven er ook onbillijkheden. De eindexamenkandidaten moes ten zich over een stuk fraai latijn van Cicero buigen. Het was uit „De Officciis" (over de plichten), een er kend filosofisch werk. TEXEL. 17-5. De raad van com missarissen van „Texels eigen stoom bootonderneming" wil dat uiterlijk in 1980 een dubbeldeksveerboot in de vaart komt. Een gemeentelijke stu die over de veerverbinding Texel- Den Helder komt tot de slotsom, dat het aanschaffen van een dergelijke boot noodzakelijk is. i1 VI* la« 268 «wallvu Op basis van de statistieken valt uit te rekenen dat gemiddeld 2G8 Ne derlanders per dag een hartaanval krijgen, zwaar dan wel licht. Voor hen allen is ziekenhuisopname noodzakelijk. De grootste groep slachtoffers zit in de categorie mannen tussen 45 en 50 jaar. De grote stijging,van het aantal hart- en vaatziekten is in getreden na 1945. In 1970 bijvoor beeld overleden rond 55.000 mensen UTRECHT, 18-5. De federatieraad van de Federatie Nederlandse Vak beweging (NVV èn NKV) heeft zich maandag uitgesproken voor een vol ledige prijscompensatie per 1 juli. De FNV zal in het komende overleg met regering en werkgevers over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de tweede helft van 1976 voorstellen de prijscompensatie te verwezenlijken in een voor alle werknemers gelijk bedrag, dat is gebaseerd op het in komen van de modale werknemer (24.500 gulden). Voorzitter Wim Kok van de FNV heeft dit maandagavond op een pers conferentie na afloop van de verga dering van de federatieraad meege deeld. BEIROET, 18-5. B(j de gevechten in Libanon zijn maandag 207 doden gevallen en 346 mensen gewond, zo is van welingelichte zydc vernomen. De burgeroorlog heeft in zes da gen tijd minstens 655 mensenlevens, en 1267 gewonden geëist. Zondag al leen al vielen ongeveer vijfhonderd doden door zware artilleriebeschie tingen in de Libanese hoofdstad en haar buitenwijken. DEN HAAG, 18-5. De minimum- broodprijs gaat volgende week dins dag, 25 mei, twee cent per 800 gram omhoog en te verwachten valt dat dit ook het geval zal zgn met de gewone bakkersprjjs. Dit blijkt uit mededelingen van het ministerie van economische zaken. De minimum-broodprijs wordt dan voor: verpakt gesneden witbrood f 1,22, ander witbrood f 1,15, ver pakt gesneden bruinbrood f 1,19, an der bruinbrood f 1,12 per 800 gram. Wadlopers bereiken Borkum PIETERBUREN. 18-5. De wadlo- pers dit maandag uit Pieterburen zijn vertrokken om als eersten de oversteek naar het Duitse eiland. Borkum te voet te bereiken, heb ben hun doel dinsdagochtend be reikt. Ze hebben overnacht op de zandplaat Lutjehorn in de Eems. De wadlopers, gidsen van het Wadloopcentrum Pieterburen, ko men in een volgboot terug. AMSTERDAM, 17-5. De Vereni ging Milieudefensie wil zich in sa menwerkingsverband gaan inzetten voor het tegengaan van de bedrei gingen van de Noordzee. V.M. heeft daartoe contact gezocht met de Wad denvereniging en de Stichting Natuur en Milieu. Het ongeluk van de tanker „Ur- quiola" voor de Spaanse kust, waar bij grote hoeveelheden olie in zee te recht zijn gekomen, is naar de me ning van de Vereniging Milieudefen sie weer eens gebleken dat het leven in de zee beslist niet meer veilig is. De uitgestroomde olie bedreigt het leven in de zee, de broodwinning van de vele Spaanse kwekers van oes ters -en kreeften en do toeristenindu strie. maatschappijen blijven grotendeels buiten schot, doordat de schade aan de natuur in elk geval veel groter is dan in geld kan worden uitgedrukt. Ook die in geld uit te drukken schade wordt vaak niet geheel betaald", al dus de V.M. Herhaling De V.M. ziel deze ramp niet als een op zichzelf staand geval. „Naarmate er meer gevaarlijke stoffen vervoerd worden, zullen dergelijke ongelukken steeds meer voorkomen. Het gebruik van chemische middelen om de olie vlek te bestrijden, maakt de zaak er alleen maar erger op, omdat de olie dan als een koek naar de bodem zakt en daar. lange tijd het leven onmoge lijk maakt. De verantwoordelijke Gemeente wil zelf mais verbouwen HELMOND, 17-5. Het gemeentebe stuur van Helmond ontwikkelt plan nen om op gemeentegronden van gemeentewege mais te laten verbou wen. „Op die manier kan de ge meente* elk moment over de gronden beschikken, bijvoorbeeld om een be stemmingsplan uit te voeren", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Wanneer gemeentegronden voor agrarische doeleinden worden ver huurd aan derdeh, omdat ze niet meteen nodig zijn, valt dat onder de pachtwetgeving. Daarna is het niet meer mogelijk om zondermeer over die gronden te beschikken", aldus de woordvoerder die daaraan toe voegt dat -de verbouwde mais ook nog geld oplevert. DEN HELDER. Met een helikopter van de marineluchtvaartdienst is maandagavond een zieke man van de Franse trawler „La Belle" van boord gehaald. Een marinearts die de patiënt aan boord had onderzocht, vond dat de man naar een zieken huis in Den Helder moest worden gebracht. De trawler bevond zich len westen van Callandsoog. DEN HAAG, 18-5. Minister Lubbers van economische zaken heeft maan dag na overleg met het produktschap voor aardappelen, besloten met ingang van heden (dinsdag 18 mei) de maximum-prijsbeschikking voor bintjes in te trekken. De kleinhandelsprijs van aardappelen, ook die van bintjes, is dus van dinsdag af vrij. De ministers van economische za ken en van landbouw en visserij, hebben tot intrekking van de prijs- beschikking consumptie-aardappelen besloten omdat de daling van de marktprijzen, zowel van bewaar- aardappelen als van vroege aardap pelen, aanhoudt. Bintjes van 35 mm doorsnede en groter, die vorige week op de Rotterdamse beurs f 120,tot f 140,per 100 kg opdrachten, deden daar maandag 17 mei f 110,tot f 115,Zoals bekend gold de ma ximumprijs voor Bintjes van 35 tot 55 mm doorsnede, de meest gangbare consumptiemaat. De beschikking tot intrekking van de prijsbeschikking verschijnt he den-dinsdag in de Staatscourant. De toeslag voor de groothandel, die handhaving van de maximumprijs bij de kleinhandel mogelijk moest maken, gaat nu ook verdwijnen. Vo rige week was zij nog 60 cent per kg: maandag 17 mei werd zij op 20 cent gebracht en met ingang van 18 mei zal er geen toeslag meer zijn. (Vervolg van pag. 1) Paardenmarkt Een vrij eensluidend antwoord kwam op de vraag: hoe geven wij de paardenmarkt een nieuwe in houd? De meeste aanwezigen dach ten aan een braderie. Een dergelijk evenement blijkt in andere plaatsen goede resultaten te hebben en het zou een goede manier zijn om de dag van de paardenmarkt, die een beetje begint af te sterven, weer nieuw le ven in te blazen. Een braderie voor de eigen winkel blijkt echter in Zierikzee vrij veel problemen op te leveren, vandaar dat gedacht wordt aan het Haven plein. Uit de op deze vergadering aanwezige leden werd een kommissie gevormd voor ccn volgend jaar te organiseren braderie. Van de Texelse Middenstand, die in maart van dit jaar een 2-daags bezoek aan Schouwen-Duiveland bracht, was een uitnodiging voor een tegenbezoek ontvangen. In principe bestond er onder de leden wel en thousiasme om in het najaar aan deze uitnodiging gehoor te geven. Naar aanleiding van een verzoek door een bedrijf te Zierikzee aan b. en w. wegens Hemelvaartsdag de koopavond voor eenmaal naar de vrijdagavond te mogen verplaatsen, was door het college advies van de Ondernèmers Centrale ingewonnen. Het bestuur van de centrale had ge adviseerd op de vrijdagavond na Hemelvaartsdag te sluiten. Bestuur en leden waren van mening dat b. en w., gezien dit advies, geen indivi duele ontheffing moet verlenen. G&chenkl)onnen V.V.V. Door de evenementenkommissie van de V.V.V. was het verzoek bin nengekomen, cadeaubonnen te ver strekken op de toeristendagen langs de route van de zeemeermin. Mid denstanders, die bereid waren ca deaubonnen beschikbaar te stellen, konden dit na afloop van de verga dering melden bij heö bestuur. Tijdens de rondvraag werd ge ïnformeerd naar de plannen van b. en w. betreffende een nieuwe jacht haven. Voor de definitieve beslissing betreffende de Oosterschelde, kan door de 'gemeente echter niets vast worden besloten. Verder werd ge vraagd of de totstandkoming van een jachthaven eeri verandering in het kooppatroon noodzakelijk zou ma ken. Over het algemeen stond men hier niet zo positief tegenover, daar de inbreng van jachthavenbezoekers vrij laag blijkt te zijn. Dinsdag 18 mei Zierikzee Havenplein, 21.15-22.00 uur, optre den „Kunst en Eer" en majoretten- korps „Rust Roest". Geref. Kerk, 19.45 uur. vergadering N.C.V.B. Burgh RAVASA, Niciiwerkerk Gemeentehuis. 20.00 uur, gemeente raad Duiveland. Herv. verenigingsgebouw, 19.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 19 mei Zierikzee Paternoslerslraal 1. 19.30 uur ope ning nieuwe Rode Kruis gebouw. Chr. Geref. kerk, 16.30 uur, repetitie kinderkoor „De Sjofar". „Huis van Nassau", 20.00 uur, Vrou- wenkontakt P.v.d.A. Hervormd Ver. gebouw. 20.00 uur, vergadering N.C.V.B. Concertzaal, 20.00 uur, toneelvoor stelling leerlingenvereniging Goese Lyceum („Hotel Kippegaas"). Kerkwerve Verenigingsgebouw. 19.45 uur, ver gadering N.C.V.B. Donderdag 20 mei Goes „De Prins van Oranje", 10.00 uur bij eenkomst Welfare-vrijwilligsters. 19.00-21.00 boeken bibliotheek. uur, verkoop Reddingsrapport „President Jan Leis" ZIERTKZEE, 17-5. Van de Koninklijke Znid-Holland- se Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen verscheen het jaarverslag over 1975. Uit dit verslag blijkt dat, dank zij het vrij rustige weer voor de kust in 1975, geen zware redding is te melden. APELDOORN: De /nmilie Van Vollcnhorcn behoorde interring (ot de be- lancjstellenden, die een rit in een oude stoomtrein van Apeldoorn naar Zut- phen meemaakten. Vooral de prinsjes Maurits en Bernhard vonden het be jaarde ijzeren paard prachtirj - vooral toen ze mei hun Radeer even een kijkje op de plaat mochten nemen. De prachtige zomer heeft wel veel mensen naar het water gelokt, maar zeer ernstige gevolgen heeft dit niet gehad. Dit is mede te danken, vol gens het verslag, aan de inzet van de bemanningen, die vele water sportliefhebbers behouden aan wal wisten te brengen. Ook het „grotere" werk moest gedaan, zoals blijkt uit de vele rap porten betreffende afhalen van pa tiënten. het helpen van vissersvaar tuigen en het assisteren van koop vaardijschepen. Het was een be langrijk jaar voor de ontwikkeling van het reddingsmateriaal. Tijdens de 13e Internationale Conferentie van Reddingsmaatschappijen te Hel sinki konden de ontwikkelingen op dit gebied uit vrijwel de gehele we reld besproken en bestudeerd wor den. Ook de K.Z.H.M.R.S. kon daar aan een bijdrage leveren door de prestatie van het nieuwe klimnot. met grijplijn. Ne vele verhuizingen, ervaarde men de bijna ongekende weelde van een vast home, waarin men orde op zaken kon stellen. De nieuwe havenlichten van de Waterweg werden voorzien van ma teriaal om schipbreukelingen te hel pen. die op de kop van één der dammen stranden. Het jaarverslag besteedt verder aandacht aan de ontwikkeling van het nieuwe loop- net. Bij storm kan nu met minder angst, gedacht worden aan de in gang van de Nieuwe Waterweg met zijn lange blokkendammen. De „Pres. Jan Leis" Een greep uit de reddingsrappor ten van de dubbelschrocfmotorred- dingboot „President Jan Leis", ge stationeerd te Burghsluis. vertelt over de volgende gebeurtenissen: Ter hoogte van de Hammen negen zag de bemanning een rubberboot mt een man er in en een man bui ten de rubberboot in liet waterhan- gen. De mensen werden aan boord genomen en aan de Flauwers aan wal gezet. Van de m.s. „Gevert" werd het bericht ontvangen dat vcor de Zeelandbrug een jacht ten anker lag met een defelcte motor. De bemanning werd bijeen geroe pen en men vier uit naar de opge geven positie. Het jacht werd op sleeptouw genomen en naar Co- lijnsplaat gesleept, waar do schip per vertelde, dat zijn startmotor stuk was. Een vervelend geval was hel ma ken van loos alarm door een jacht ter hoogte van de Roompot, de gas- boei R5. Toen men bij het jacht kwam. bleek men nergens van af te weten. Maar het jacht had wel een lichtkogel van hei strand zien af komen. Op het strand zei men dat het jaeht de kogel had afgeschoten. Uit Hansweert werd bericht ont vangen dot een jacht aan de Rogge- plaat aan de grond zat. Toen de red dingsboot bij het jacht kwam. werd gevraagd twee dames mee naar de wal te nemen omdat windkracht 8 a 9 was opgegeven. Om zes uur was de reddingsboot weer terug bij bet jacht en toen het vlot was. werd het naar binnen gesleept. Het jaarver slag eindigt met een overzicht van lasten en baten over 1975. Dit over zicht sluit met een exploitatie ver lies van f 10.142.26. Herv. Ver.gebouw. Afdeling Zeeland Dierenbescherming, 20.00 uur. Haamstede 13.30 uur, tocht door de Domeinen. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Burgh RAVASA, 19.00-21.00 uur, verkoop boeken bibliotheek. Scharendijke Gerei'. Jeugdgbouw, 20,00 uur, ver gadering AR-kiosvoreniging Mid- denschouwen. Zonnemairc Café Bommenede, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering afdeling Brou wershaven Ned. Rode Kruis. Vrijdag 21 mei Zierikzee Chr. Geref. kerk, 20.00 uur, Jubi leumzangavond „De Lol'slem". Nieuwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, feestavond voor leden en donateurs van SKNWK. Zaterdag 22 mei Goes 10.00 uur „Prins van Oranje", Stu diedag N.V.S.H. Zierikzee Werkvoorzieningsschap „De Zuid hoek", Havenstraat 1. 9.00-12.00 uur Open Huis. Brouwershaven Wandeltocht A.S.V. Brouwershaven. Markt, 14.15 uur, excursie „Stad en Lande". Paviljoen „De Vier Bannen", 17.00 uur, opening Aquarium-tentoonstel ling. Maandag 24 mei Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. A R.-kiesvere niging, 20.00 uur. Zonnemaire Wijkgebouw Groene Kruis, 14.00 uur, start zuigeling- en kleutercursus. Dinsdag 25 mei Oosterland Chr. Scholenkomplex, Weelstraat. 20.00 uur, ledenvergadering „Riidda Barnen". Vrijdag 28 mei Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe", 19.30 uur, open toernooi snelschaakkam pioenschap Schouwen-Duiveland. Zaterdag 29 mei Bruinisse Herv. verenigingsgebouw, 11.00 uur- 17.00 uur, postzegelruilbeurs. Vrijdag 4 juni Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur. officiële ope ning bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Zaterdag 5 juni Dreischor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens, bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Maandag 7 juni Dreischor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens, bazar t.b.v. nieuwe instru menten muziekvereniging ..Crescen do". Donderdag 10 juni Goes Alg. vergadering aandeelhouders N.V. Watermij. Zuid-West-Neder land. 15.00 uur hoofdkantoor van do vennootschap. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half res Redaktie: In verband met ziekte van de re- dakteur is de redaktie uitsluitend bereikbaar onder nr. (01110) 2416. Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2