LANGEREIS HET VERLEDEN VAN OPA Het probleem van de nederzettingen kwelt Israëlische politiek Numerus fixus Vlaggetjesdag Rampzalige ontwikkeling op prijzenfront KOOPJES HALEN „WICO" voor vijf studierichtingen Toekomst vliegveld Midden- Zeeland hangt in de lucht BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIK7.EESCIIE NIEUWSBODE Domic „lus 13 mei l'J7C Nr. 21892 7 Het Israëlische kabinet moet zich noodgedwongen gaan bezighouden met het vestigingsbeleid in bezet Jordaans gebied. Premier Rabin had dit liever nog wat uitgesteld en te recht, want het is een zo emotioneel geladen punt dat er grote politieke misère van kan komen. En daaraan, met de kans op een regeringscrisis, heeft Israël nu niet bepaald behoef te op dit moment. De druk in eigen land - en enige publicaties van Ame rikaanse oorsprong - dwingt hem nu met zijn collega's in het kabinet tot een beslissing te komen. In zekere zin heeft het kabinet zelf schuld dat de spanning zo groot is geworden. Vorig jaar besloot de ver antwoordelijke minister Peres (van defensieeen illegale bezetting van een stuk gebied door ultra-nationa listische demonstranten op te lossen door ze weliswaar te verwijderen maar toch ook weer niet radicaal te vervolgen en het bezette gebied uit te gooien .De groep werd voorlopig ondergebracht in een militair kamp in de buurt, het kamp KardoemHet zou waarschijnlijk beter zijn geweest als minister Peres en het kabinet toen hard ingegrepen hadden. Nu werd Kardoem aanleiding voor groe pen als de religieuze fanatici van Gusn Emunim om met opzet het re geringsverbod om nederzettingen te stichten in het gebied Samaria, te overtreden. Als de nederzettingen er eenmaal waren zou het kabinet wel bakzeil moeten halen. En of ze nu op de bedoelde plaats of een eindje ver derop onder militaire bewaking aan- ivezig waren zou weinig verschil ma ken. Maar nog daargelaten dat het kabinet daarover zeker moeilijk tot overeenstemming had kunnen ko men, voor premier Rabin was het ook niet aantrekkelijk al te hard op te treden. In zijn eigen partij vindt men zowel voorstanders van totale kolonisatie, of annexatie, als degenen die het verstandiger vinden daartoe niet over te gaan, wil men nog ooit vrede kunnen sluiten met de buren. Te emotioneel geladen Het uitgangspunt van de religieuze chauvinisten is dat overal waar eens Israël geweest is nu joden zich vrij moeten kunnen vestigen. Dat is het standpunt waarmee men de Arabi sche wereld en trouwens ook de V.N. niet hoeft te benaderen. Daar is al genoeg moeite om de staat Israël de oude grenzen tijdens de stichting van de staat te gunnen omdat die ook niet helemaal kloppen met de oorspronkelijke opzet van de deling. Een regering die in Israël ook al te onverbloemd dit standpunt gaat delen kan bij de huidige atmosfeer op geen lang bestaan rekenen, daar voor is de zaak te emotioneel gela den. En wat meer is: de geloofwaar digheid van een regering die het niet doet gaat aan geloofwaardigheid in boeten bij ieder gesprek met de Ara bische landen, die juist door de re cente conflicten op de westelijke Jordaanoever meer dan ooit in de zaak geïnteresseerd zijn geraakt. Waarschijnlijk is het Peres fout ge weest dat hij verwacht had dat de diverse gematigde figuren het er bij de verkiezingen in het bezette gebied DEN HAAG, 12-5. Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschap pen zal voorlopig studentenstops voor v«f studierichtingen instellen over eenkomstig het advies van de Aca demische Raad. Hij wil 1897 eerstejaars toelaten tot de studie geneeskunde (vorig jaar 1785), d75 tot tandheelkunde (vorig jaar 463), 175 tot diergeneeskunde (vorig jaar 150), 285 tot farmacie (vo- beter zouden afbrengen, terwijl ze in wezen zijn weggevaagd. Hij had gerekend op figuren die een onder onsje met koning Hoessein over de toekomst misschien mogelijk had ge maakt - nu de P.L.O. er zo sterk is kan men dit wel vergeten. Dat zijn twee factoren die ener zijds de interne spanning in Israël opjagen en anderzijds de politieke mogelijkheden naar bulten beder ven. Om nog maar niet te reppen dat in menige partij een scheuring kan ontstaan bij een al te stellige uitspraak: de emotionele kwestie van de vestiging buiten de eigenlijke staatsgrens heeft voor- en tegenstan ders waartussen de scheidslijn be paald niet parallel loopt met die tus sen de partijen. DEN IIAAG, 12-5. Zaterdag 15 mei wordt in Scheveningen weer vlaggetjesdag gevierd, de ..dag van de Nederlandse zeevisserij". De vis sersvloot zal dan met vlaggen ver sierd in de Scheveningse havens liggen, althans de schepen die niet in de Keltische zee op haring gaan vissen, want die mogen te midder nacht in de nacht van vrijdag op zaterdag al uitvaren. Haringvissers die in de Noordzee gaan vissen mo gen woensdag 19 mei uitvaren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De begrotingstekor ten van de Nederlandse gemeenten bedragen in 1976 in totaal 284,8 mil joen gulden. Dit is ongeveer 77 mil joen lager dan de tekorten van 1975. Dit blijkt uit de resultaten van een enquête over de gemeentebegrotin gen van 1976, die gehouden is door de raad voor de gemeentefinanciën. De resultaten van de enquête zijn bekend gemaakt. Nederland telt op het ogenblik 842 gemeenten. ROTTERDAM. In Rotterdam wor den op het ogenblik 35 personen be handeld in verband met een besmet telijke vorm van longtuberculose. Twed van hen zijh opgenomen in een sanatorium, zo heeft dr. H. A. van Geuns, directeur-geneesheer van het consultatiebureau t.b.c.-bestrijding in de Maasstad meegedeeld. LEEUWARDEN. Een Friese ven nootschap, gaat op 30 kilometei; af stand van Bagdad de hoofdstad van Irak, een compleet dorp bouwen, be staande uit honderd woningen, een gemeenschapsruimte, een hospitaal- tje en een boerderij geschikt voor ruim 2400 stuks rundvee. In maart dit jaar is door de minister van land bouw van Irak in aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur de beer G. Meihuizen het contract getekend. r:g qaar 268) en 819 tot geschiedenis (vorig jaar 770). Bij het vaststellen van de aantal len heeft de bewindsman de advie zen gevolgd van de universiteitsra den en van de akademisc.he raad. Hij verwacht dat op niet te lange termijn in de fakulteit der letteren geen studentenstop meer nodig zal zijn. Nu is er nog een stop voor één studierichting: geschiedenis. DEN HAAG. Het prü-siiulexcü- fer van de gezinsconsumptie is vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek van midden maart tot midden april gestegen met 2,1 pro cent. De kosten van de gezinscon sumptie zijn sinds half december 1975 tot nu toe gestegen met 4,6 pro cent. Dit olies op basis van 1969-100. DEN HAAG. De gemeente Den Haag wil het naaktstrand bij Sche veningen graag uitbreiden. Het strand is nu nog 200 meter breed maar b. en w. van de residentie wil len er zeker 500 meter van maken: het liefst in de richting Wassenaar. Dit houdt in dat het naaktstrand ook voor een deel op Wassenaars grondgebied zou komen te liggen. Hiertoe hebben b. en w. aan Wasse naar gevraagd of deze gemeente zo snel mogelijk een besluit wil nemen over een eventuele uitbreiding. DEN HAAG. Reëele groei van het inkomen van loontrekkenden en zelfstandigen lijkt alleen bereik baar door verlaging van belasting en premiedruk. Dat zegt het over legorgaan van de centrale onderne mersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf als reactie op de voor uitzichten zoals het centraal plan bureau die voor 1976 heeft gepubli ceerd. AMSTERDAM. De rechtbank te Amsterdam heeft de 43-jajrige Tune sische kok Abdelkrim uit Amster dam vijf maanden met aftrek van het voorarrest opgelegd wegens een poging tot verkrachting van een 17- jarig' meisje uit Amsterdam, dat al jaren bij zijn gezin als huisvrien- dinnetje over de vloer kwam. DEN HAAG. De voorbcreidin gen voor het staatsbezoek van Ko ningin Juliana en prins Bemhard eind mei aan Italië zijn op verzoek van Italië voorlopig opgeschort. Het is niet bekend wanneer het konink lijk paar nu naar Italië zal gaan. AMSTERDAM. Het afzien van een deel van de prijscompensatie per 1 juli a.s. kan geen bod vooraf zijn in het driepartijen-overleg tussen overheid, werknemers en werkge vers. Dit heeft de algemene bond van onderwijzend personeel (A.B. O.P.), aangesloten bij het N.V.V. en deel uitmakende van de federatie Nederlandse vakbeweging, ver klaard. DEN HAAG. 12-5. Het Konsu- menten Kontakt heeft het jongste prijsindexcijfer voor de gezinscon sumptie „tekenend" genoemd „voor een rampzalige ontwikkeling op het prijzenfront". „Sinds het BTW- prjjzenrampjaar 1969 zjjn we niet meer geconfronteerd met een derge lijke prijsstijging in één maand'', aldus een woensdag dpor de organi satie uitgegeven commentaar. „De consument heeft van medio december tot midden april al 0,6 procent meer aan prijsstijgingen ge ïncasseerd dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Zeker gezien de prijsverhogingen die nog in aantocht zijn, zoals ziekenhuistarieven, brood, koffie, suiker en benzine, is op het moment eerder sprake van een om buiging naar boven van de prjjs- spiraal dan van de zozeer gewenste benedenwaartse richting.'' ZATERDAG 15 MEI NED. I: Het middagprogramma komt voor rekening van de KRO. Een triest bericht voor de jeugd: de vrolijke tekenfilmserie Wiekie de Viking verdwijnt van de buis. Na nieuwe avonturen van Droef de hond in De rode autobus moet voorts afscheid genomen worden van de al tijd uitstekende serie Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, me neer? In de 45e en laatste aflevering vinden de Hamelaars hun vaderland terug. In de vooravond wordt door de VARA een spektakulaire film voor de jeugd op de buis geprojek- teerd. De film Vliegen hemelhoog vertelt &e geschiedenis van de lucht vaart, bekeken door de ogen van een zestienjarige jongen. Met zijn drie vriendjes brengt hij veel uren door in een vliegtuigwerkplaats, waar experts aan de restauratie van oude vliegtuigen werken. Klokslag acht maakt Rudi Carell zijn opwachting. Gasten in Rudi's Spelshow zijn de drie temperamentvolle zangeressen The Three Degrees. Rond kwart voor tien wordt de aandacht van de kijkers gevraagd voor het program ma Hoe bestaat het? Veertig minu ten voor onmogelijke mogelijkheden, opged ist door o.a. At ie Dijckmeester, Hans Emmering en Bob de Lange. Vervolgens een half uurtje dolle pret met een aflevering van de ko mische serie Man over de vloer. Er is best nog plaats voor een ander persoon in de flat die Robin, Chrissy en Jo met elkaar delen. Maar moet dat nou een meisje of een jongen worden? VARA's dagsluiting wordt verzorgd door Simon Carmiggelt met het verhaal Pinksteren uit de bundel Wij leven nog. NED. II: Voor de allerkleinsten wordom zeven uur begonnen met The Flintstones. Fred beleeft een nachtmerrie als een nieuwe buur man zijn rustig leventje komt ver storen. Na deze tekenfilm kan de jeugd zich amuseren bij de kolde rieke kapriolen van de filmkomiek Harold Lloyd, die zich o.m. als han delsreiziger presenteert. Na achten vervolgt de KRO haar programma met een aflevering van de detective serie Ellery Queen. De vloek van de Farao heet het verhaal, ivaarin een archeoloog wordt vermoord, na dat hij eerst de waarschuwing in de wind heeft geslagen om een aantal koningen met rust ie laten. Pierre van Ostade maakt zijn opwachting met het amusementsprogramma Bij ons inDitmaal viel de keus op de Bollenstreek. En uiteraard is dan Herman Emmink van de partij met het lied Tulpen uit Amsterdam. Voorts verlenen medewerking aan dit onderhoudende programma de Zangeres zonder naam, Jacco van Renesse en Henny May, Euson en Barbra en Bas. Na een uitzending van de aktualiteitenrubriek Brand punt komt de KRO tenslotte met het tweede deel van de tiendelige se rie over de Olympische Spelen. ZATERDAG 15 MEI NED. I: 10.30 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Wickie de Viking; 16.00 De rode autobus; 16.45 De weg naar Ha- melen; 18.15 Teleac; 18.45 Informa tie Marokkanen; 19.05 Vliegen he melhoog; 20.00 Rudi Carell show; 21.20 Solo de guitarra; 21.35 Jour naal; 21.50 Hoe bestaat het22.30 Man over de vloer; 22.55 Simon Carmiggelt; 23.05 Journaal; 23.10 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 Kareltjes kolderieke kapriolen; 20.00 Journaal; 20.25 Ellery Queen; 21.20 Bij ons inde bollenstreek; 22.10 Brandpunt; 22.50 Olympische Spelen; 23.40 Journaal. ZONDAG 16 MEI NED. I: Het middagprogramma begint met de edukatieve kinder serie Sesamstraat. Een klein half 11 „De beurtschipper daar vertelde me, dat ze hier een jager konden ge bruiken. Als u er nog geen hebt, zou ik graag willen De vrouw keek de jongen bij de reling van top tot teen aan en boog zich toen in het vooronder: „Teeuw d'r is een jongen voor het paard Gelijk zakte ze zelf weer naar be neden. Enkele sekonden later kwam een lange, magere man omhoog. Ook gekleed in een schipperstrui en met een pet op. Hij kwam aan dek en bleef vlak voor de jongen staan. „Wie ben jai? Weer kom jai van- daen?" „Ik heet Jacob en kom van de Ewijcksluis en ik zou graag bij u ja ger wórden." „Ewijcksluisdat is een hil end hier vandaen. He je al dukkèr op een jaagpaard zeten?" „Nee, maar wel op een boeren paard. Ik kan goed met paarden om gaan, schipper. En ik ben ook sterk." „Wel, wel... dat is heel wat. Ja cob. En weet je vader, dat je hele maal hier bent?" „Ja, schipper. Mijn vader zei: je bent nu dertien jaar, nu moet je zelf voor je kost gaan zorgen." De lange man knikte enkele ma len. „Da's heel verstandig. Je kenne niet altaid bai moeder pappot blai- ve. heej?" Hij keek met enige be wondering naar de jongen. „En ben je helemaal komme lopen van hois? Dan zul je zeker wel wat lusten. Kom dan maar mee naar onderen. Een paar sneden brood zijn er altijd wel voor je." 4 Zo begon de carrière van Jacob Langereis, die als twaalfjarige jon gen van huis wegliep, omdat hij niet bij de boer wilde werken, want daar zag hij voor zichzelf geen toekomst. uur daarna wordt overgeschakeld naar het circuit van Zolder, waar de Grand Prix van België voor For mule-1 racewagens verreden wordt. Na de voetbalsuitslagen neemt de IKON de zender over met een uit voering van de Bach-cantate nr. 166. De AVRO begint het avondprogram ma met. een aflevering van de na tuurserie Het wonder der natuur. De kijker mag rekenen op spekta- kularie opnamen van de Niagara- watervallen, alsmede van het die renleven. Vervolgens presenteert de AVRO de Britse tv-film Uit liefde gekozen. De hoofdrol wordt hierin gespeeld door Diana Rigg, bij veel kijkers bekend als Emma Peel uit de serie De Wrekers. Uit liefde ge kozen vertelt over een zakenvrouw die door tragische omstandigheden de moed 'in het leven verliest en zich in een klooster terugtrekt. Deze vrouw maakt vervolgens kennis met een jonge novice, die de naam van haar overleden dochter draagt en bovendien sprekend op het meisje lijkt. Jan Brusse vertelt vanavond weer over enkele wetenswaardighe den uit zijn tweede vaderland Frankrijk. De resterende zeventig minuten zendtijd besteedt de AVRO aan de Amerikaanse semi-dokumen- taire Zo maar een zondag. Het mo- Advertentie BIJ Dat betekende elke dag van 's mor gens voor dag en dauw tot 's avonds laat hard werken. En bovendien nog zondagsmorgens en 's middags. Voor enkele luizige guldens. Te weinig om te leven en net teveel om ervan dood te gaan. Sinds hij bij 't Zand die jon gen had zien zitten op 't jaagpaard, dat een schip door het kanaal trok, was er voor hem maar één ding wat hij wilde: Ook jager worden op een sëheepspaard. Langs kanalen en ri vieren. De hele wereld door. Maar die wereld was voor Jacob Langereis voorlopig beperkt tot het trajekt De Stolpen-Alkmaar en te rug. Maandags- en donderdagsnachts werd er weg gevaren van De Slolpen om tegen zessen in de ochtend hf te meren aan de kade in Alkmaar, vrij dags zo dicht mogelijk bij de kaas markt, voorzover er plaats was. In de middag werd er dan weer weg gevaren, nadat in de loop van de ochtend en het begin van de middag alle mogelijke pakken, dozen, vaten, manden en soms ook kleinvee weg- gestouwd was in het grote ruim. Terwijl er ook wel eens betalende passagiers meevoeren, want de trek schuit ging vrijdags al om drie uur weg en dan was nog niet overal de markt afgelopen. In het roefje was plaats voor twaalf mensen, maar Jacob kon zich later niet herinneren, dat deze beperkte ruimte ooit vol was geweest. Woensdags- en zater dagsmorgens moesten, voorzover ze niet gehaald werden, de dozen, mandèn, pakken en wat er alzo meer aan boord was gebracht, op de plaats van bestemming worden af geleverd. waarvoor twee en een halve cent extra per colli werd be rekend. Wat altijd nog goedkoper was dan 't spoor, want daar bere kenden ze precies het dubbele: een stuiver per colli. Als cr niet geva- Zaterclag 15 mei, 20.00 uur, Neder land I: De Rudi Carrell show. Mei als gasten The Three Degrees. torrijden in al zijn spektakulaire fa cetten wordt in deze dokumentaire belicht. De tv-kijker volgt op de voet de profrijder Mert Lawwill in een periode die hem louter tegenslag bracht. NED. II: Voor de jeugd biedt de buis om half zeven een nieuwtje. De NOS start dan met de nieuwe se rie De kinderen van nummer 47A, het verhaal over een groep ouderloze kinderen, die zich zonder volwas senen best weten ie redden. Na een uitzending van Panoramiek is het tyd voor Studio Sport. Vijf kwartier lang beelden van de belangrijkste sportevenementen van dit weekein de. Vervolgens neemt Aart C. Gisolf, arts, de zender over voor de rubriek Dokter ja, dokter nee. In deze uit zending komen zaken-als het zieken huis, het ziekenfonds en de specia list aan de orde. Uit de serie De ivonderbaarlijke beginjaren van de film komt de NOS daarna met de tweede aflevering, waarin de eerste twintig jaar van de speelfilmindu strie onder de loep wordt genomen. Het onderwerp van de rubriek Zienswijze is vanavond het zgn. Hiernamaals, een woord dat onder invloed van moderne religieuze en maatschappelijke ontwikkelingen voor menigeen een andere inhoud heeft gekregen. Ook een tv-spel staat op het NOS menu. Het stuk Onvoltooid verleden tijd, over vijf leerlingen van een middelbare school die na een jaar of acht nog eens bij elkaar komen. De vonken vliegen er af als zij herinneringen gaan opha len. Na het laatste nieuws is de zen der nog tot half twaalf in de lucht voor het programma Avondrood. Dit is de titel van een bekroonde voor stelling van het Amsterdams Werk theater. ZONDAG 16 MEI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 16.27 De Grand Prix van België; 16.55 Toto; 17.00 Bach-can tate nr. 166; 18.15 Teleac; 18.55 In formatie Turken; 19.00. Nieuws; 19.05 Het wonder der natuur; 19.30 Uit liefde gekozen; 21.10 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 21.20 Zo maar een zondag; 22.30 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Ti-ta-tovenaar; 18.35 De kin deren van nummer 47A; 19.00 Pano ramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Dokter ja, dokter nee; 21.05 De won derbaarlijke beginjaren van de film; 21.30 Nieuws; 21.35 Zienswijze; 22.35 Onvoltooid verleden lijd; 23.15 Jour naal; 23.20 Avondrood. door HENK VAN HEESWIJK ren werd of er geen pakjes meer weg te brengen waren, zette Teeuw Breebaart zijn knecht elders aan het werk. Hij had dicht bij het kanaal een stukje weiland en een boelje, waarin het paard kon schuilen bij slecht of koud weer. In de helft van het weitje kon het paard grazen; het andere was hooiland en de op brengst daarvan werd verzameld en bewaard voor de winter, want bie ten kostten ook geld. Pas als alle hooi op was, werd er bieten en stro gevoerd. Jacob Langereis was zijn werk enthousiast begonnen. Wonder bo ven wonder gaf het jagen weinig of geen problemen. Enkel bij de brug gen. als hij moest loshaken om voor bij de brug weer vast te maken, gaf wel eens moeilijkheden, omdat hij hierin nog te onbedreven was. Maar Breebaart toonde zich een verstandi ge en geduldige man, die wol be greep, dat elk begin moeilijk was. Voor het overige was hij heel tevre den over zijn knechtje, die gewillig en nergens te beroerd voor was Zelfs niet zwad harken en opperen, Dat was immers altijd maar één dag! Zo moest hij ook één dag in de week naar Schagen. Met de hand wagen. Dat was een tamelijk eind en vond hij dat helemaal niet pret tig, want de mogelijkheid bestond altijd, dat hij toevallig zijn moeder of iemand anders, die hem kende, tegen het lijf zou lopen. Dan trok hij zijn pet diep in de ogen, keek niet rechts of links, leverde zijn pakken en andere vracht af. beurde het geld, nam soms ook weer vracht voor Alkmaar mee en verdween dan zo gauw mogelijk weer uit het stadje. (wordt vervolgd) LOUIS. De twee jaar oude Margaret Morris uit het Amerikaanse Louis heeft alle reden de Ierse setter „Red" dankbaar om de hals te vallen. De hond die drie weken geleden bi de familie werd opgenomen redde dit weekeinde het leven van het meisje, toen de auto waarin zij zat in brand vloog. „Red" sprong door de autoruit naar buiten, draaide zich om, sprong terug en haalde Margaret door de scherven naar buiten. MIDDELBURG, 12-5. De maat schappij voor nijverheid en handel, departement Zeeland heeft in een telegram aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat een drin gend beroep op de minister gedaan het vliegveld Mid den-Zeeland te behouden. Dit vliegveld, dat vijf jaar gele den op initiatief van de maatschap pij tot stand kwam, werd vorig jaar met sluiting bedreigd, nadat enkele gemeenten lin Midden-Zeeland had den geweigerd nog langer bij te dragen in de exploitatietekorten. Op het laatste nippertje wist voorzitter G. Hoegen van de sichting vliegveld Midden-Zeeland het exploitatiete kort van f 30.000 bij elkaar te krij gen. Voor dit jaar ds de situatie echter weer onzeker. De maatschappij voor nijverheid en handel vindij dat het vliegveld Midden-Zeeland, gezien de regionale en infrastructurele belangen, met name voor de recreatie en de ver bindingen bij eventuele calamiteiten, behouden dient te blijven. In het telegram vraagt de maatschappij aan de minister voldoende financiële steun om het voortbestaan van het vliegveld mogelijk te maken. 4 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7