Zeeuws Landschap wil slikken en schorren kopen bij Sint Philipsland De waterstaatzorg hoort bij waterschappen Vier vuisten slaan weer toe Bliksem sloeg in paraplu Muurschildering uit 15e eeuw Betere leesmethode voor blinden Unie van Waterschappen: AGENDA 2 MIDDELBURG, 12-5. De Stichting Zeeuws Landschap kan een groot stuk buitendijks natuurgebied kopen, namelijk de zeedijk met schorren en slikken nabij St. Philipsland. Koningin Juliana naar Vlissingen VLISSINGEN, 12-5. In aanwezig heid van koningin Juliana en minis ter Vredeling van defensie zal op donderdag 3 juni bü de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te yiissingen het geleide wapenfregat „De Ruyter" in dienst worden ge steld door de commandant, Kapitein ter Zee R. H. Post. Het schip werd bij dezelfde werf op 9 maart 1974 te water gelaten, waarbij de doop werd verricht door mevrouw J. A. Roest-Stuij, echtge note van de toenmalige bevelheb ber der zeestrijd krachten. Vele autoriteiten zullen de indienststel- ling bijwonen, terwijl de plechtig heid muzikaal zal worden opgeluis terd door de Marinierskajel der Ko ninklijke Max-ine. De „De Ruyter" is het negende schip dat de naam van Neerlands beroemdste vlootvoogd draagt. Met de indienststelling ervan beschikt de Koninklijke Marine thans over twee geleide wapenfregatten. Het geleide wapenfrègat HR HS Tromp werd op 3 oktober 1975 in dienst gesteld. Springstof onder Vlissingse brug VLISSINGEN, 12-5. De explosie venopruimingsdienst van Culemborg heeft woensdag in Vlissingen een la ding springstoffen die ip de tweede wereldoorlog onder een brug in de binnenstad was aangebracht, on schadelijk gemaakt. Er zou een bedrag van ruim een half miljoen gulden mee gemoeid zijn. Het ministerie van C.R.M. heeft zich bereid verklaard de aan koop voor vijftig procent te subsi diëren. De provincie Zeeland zal volgens Gedeputeerde Staten van Zeeland 250.000 gulden uit het ontwikke lingsfonds toe kunnen voegen aan het natuurbeschermingsfonds, zodat de aankoop mogelijk wordt. In een voorstel aan de staten vra gen GS niet alleen een bedrag van 250.000 gulden beschikbaar te stel len, maar de stichting Zeeuws land schap ook een krediet te verlenen voor de andere helft van het bedrag. Dit bedrag zal dan na het uitke ren van de subsidie door C.R.M. wórdén terugbetaald. De stichting heeft grote haast in verband met hpt feit dat er maar voor één maand optie op het gebied "is verleend. Saeftiuge Het Zeeuws landschap is sinds 1 januari ook beheerder van het 2580 hectare grote natuurgebied het Verdronken Land van Saeftinge. Aan de deur wordt veel verkocht BADHOEVEDORP, 12-5, Op het ogenblik wordt ca. 13 procent van alle in Nederland afgezette kruide nierswaren,- inclusief zuivel^r'odük- ten aan dé deur verkocht. Ongeveer 70 procent van de afzet van de aan gesloten groothandel is gericht op de rijdende winkels. Dit zei drs. J. Rab- bie, directeur vah de coöperatieve vereniging voor de Nederlandse melkhandel S.R.V., op de jaarverga dering. Toch moeien alle werkzaamheden bij de stichting in tegenstelling tot andere provincies nog door onbe taalde vrijwilligers worden gedaan. Enkele maanden geleden namelijk veegde provinciale sinten een voor stel van G.S. van de tafel, dat de aanstelling van een beroepskracht voor de stichting mogelijk had moe ten maken. Melk moet terug naar school DEN HAAG, 12-5. Met een dronk uit een enorm glas melk heeft het Tweede-Kamei'lid drs. J. A. P. M. Beekmans woensdag op het Binnen hof in Den Haag de officiële start ge geven aan de actie „Melk moet terug naar school" van het Centraal Schoolmelkcomité. Nadat de voor zitter van het Produktschap Zuivel, drs. H. Schelhaas, in een kort toe spraakje had beloofd te zullen doen wat hij kan voor de schoolmelkvoor- ziening, mochten leerlingen van de Petrus Dondexs-basisschool en de Tilanus-mavo uit Den Haag voor het eerst het schoolmeik-ganzebordspel spelen en de vragen van de school- melk-quiz beantwoorden. De onge veer 250 lee,rlingen deden dat onder leiding van de televisiepresentatrices Judith Bosch en Ria Bremer. BAD HARZBURG, Wcst-Duits- land, 12-5. In het Westduitse Bad Iiarzbiirg is dinsdag de bliksem in geslagen in de paraplu van een 61- jarige vrouw. Het slachtoffer liep ernstige brandwonden op. UTRECHT, 13-5. Twee jaar gele den werd in Nederland een apparaat geïntroduceerd waarmee blinden drukwerk kannen lezende optaedn. Inmiddels zijn er GO blinden die een optacon gebruiken en acht instruk- teurs die de blinden met het instru ment leren omgaan. Nu is komen vast te staan dat de optaccm voor menige blinde een waardevolle aan vulling is op braille en het gespro ken boek, start drs. Nel van der Hei den, zelf blind, aan hel psycholo gisch laboratorium van de Rijksuni versiteit Utrecht binnenkort een on derzoek naar een betere methode voor het gebruik van de optacon, waardoor hopelijk meer blinden op een snellere manier van het appa raat profijt kunnen trekken. Woens dag keurde de universiteitsraad in Utrecht de instelling van een per- soneelspost goed die drs. Van der Heiden in staat stelt met het onder zoek te beginnen. De optacon is een apparaat dat uiterlijk lijkt op een draagbare cas setterecorder. Aan het snoertje zit echter geen mikrofoon vast, maar een „mini-televisiecamera", die de gedrukte letters aftast en omzet in vibrerende reliefletters die de blin de met zijn wijsvinger op het appa raat voelt. Het lezen mei de optacon vereist meer /concentratie dan het lezen van braille, maar het geeft de blinde dan ook veel meer mogelijkheden. Het is bijvoorbeeld onmogelijk om een en cyclopedie of een ender groot na slagwerk in braille te drukken, om dat in de tijd die daarvoor nodig is de gegevens alweer verouderd zou den zijn. Advertentie De springstof die in vijf kisten verpakt was, is van Duitse makelij. De spi*ingstof heeft al die jaren on der de brug gemonteerd gezeten. De T j brug. wordt momenteel afgebroken. ,,Jj6y611(16 Stclfl De mijAopruimingsdienst verwacht dat er nog meer springstof in de om geving zal worden gevonden. De graafwerkzaamheden zijn in afwach ting van het verdere onderzoek ge staakt. Transport volbloeds SCHIPHOL, 12-5. Op weg van Zuid-Rusland naar Noord-Amerika hebben twintig Arabische volbloeds zich woensdagochtend, met de be- rustig in het onvermijdelijke van geroutineerde reizigers, op het win derige vrachtplatform van Schiphol uit twee grote autotrucks laten over laden in een Boeing 707 vliegtuig van Pan American. De ranke paar den hadden al een reis van enkele weken achter de rug en begonnen nu aan het laatste grote projekt óver de oceaan naar New York. Ze kwa men uit een plaatsje in het Kauka- sus gebergte, waren eerst te voet naar een transportbedrijf geleid, daar per auto naar het dichtstbij zijnde spoor gebracht cn begonnen toen aan een treinreis van bijna 2500 km dwars door Rusland naar Klaipeda (het voormalige Memel) in Litouwen. Onderweg moesten de wagons enkele malen worden afge haakt om .aan een nieuwe trein le worden gekoppeld. In Klaipeda mochten de dieren een dag op adem komen. BURGHSLUIS. Bij de Plompe To ren is een begin gemaakt met de doorvoer van de uitloop van dc rioolwaterzuiveringsinstallatie te Burgh-Haamstede. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 12-5. Een Europees informatie- en documentatiecentrum over monumentenzorg en historische bebouwing „De levende stad" is maandag officieel opgericht. De stichting hoopt nog dit jaar studie zalen en een Bibliotheek over de problemen en de herlevingskansen van de oude binnensteden in Neder land en overig Europa te openen in het onlangs gerestaureerde huis De Pinto aan de Sint Antoniestraat in Amsterdam. UTRECHT, 12-5. Bij restauratiewerkzaamheden aan een uit 1200 stammend huis in Utrecht, viakbij de Dom, dat in de zestiger jaren op de nominatie stond te worden afgebroken, hebbep ambtenaren van de dienst openbare werken afdpling gebouweii en monumenten een muurschildering uit de 15e eeuw ontdekt. In dc kelder van het huis stuitte men ook op allerlei fragmenten van gebrandschilderd glas In lood met decoraties van druivenranken uit dezelfde periode. Een kiein gedeelte van de muurschildering is op dit moment zicht baar. Het meeste bevindt zich nog achter een aantal kalklagen. Tot nu toe zijn enkele figuren en een groot aantal gehelmde soldaten met lansen bovenwater gekomen. De belangrijkste kleuren zijp rood, vleeskleurig roze en oker. De muurschildering heeft waar schijnlijk een bijbels motief, zo zegt A. F. E- $ipp> die zeer nauw betrokken was bij de ontdekking. De muurschildering heeft een omvang van 4,5 bij 1,2 meter en is er waarschijnlijk één uit een serie van drie of vier. Van dc andere zijn echter maar zeer kleine delen bewaard gebleven. De naam vap de kunstenaar is nog niet achterhaald. DÈN RAAG, 12-5. De waterstaatzorg in Nederland hoort bij de waterschappen thuis en nergens anders. Ook niet hij de provincies niehwe stijl, zoals door som mige politieke partijen is gesuggereerd. Het beheer van dijken, boezem wateren etc. is zo bepalend voor de veiligheid van öiis volk dat dc zorg daarvoor alleen overgelaten kan worden aan gespecialiseerde orga nen". Dit heeft mr. Th. A. J. Vos- ters, voorzitter van de unie van waterschappen woensdag in Den Haag gezegd. Volgens mr. Vosters zou er een ideale situatie in de vvaterstaalzovg zijn ontstaan, wanneer na de invoe ring van een nieuw binnenlands be BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Aanstaande vrijdag-, zaterdag- en zondagavond: Wanneer zij in dc stad konten is dc boot weer aan PAUL SMITH MICHAEL COBY REGIE: FERDINANDO BALDI EASTMANCOLOR JJ BJtO CINIRAfim IT Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar stuur-, de waterschappen onder een onafhankelijke instantie hun hui dige werkzaamheden blijven uitvoe ren. Tot nu opereren de schappen onder verantwoordelijkheid van de j rovinci.es. „Maar wanneer er meer 3 rovincies komen, zouden sommige waterschappen verantwoording ver- chuldigd zijn aan twee of meer provinciale besturen op wiens grondgebied zij dan komen te lig gen. De waterschappen zouden dan onbestuurbaar werden", aldus Vos ters. Muskusrat Tijdens de persconferentie van de unie in Den Haag kwam verder naar voren dat de bestrijding van de muskusrat nog grote problemen oplevert. „Tot nu toe hebben we die beesten aardig in toom kunnen hou den en is de schade beperkt geble ven tot ingezakte watergangen maar wanneer de ratten aan de boezem kaden 'gaan beginnen is de kans op overstromingen zeer groot", aldus een deskundige van de unie. Het aantal gevangen ratten neemt de laatste jaren sterk toe: in 1974 50.000 tegen het vorig jaar ruim 70.000. Een gunstige ontwikkeling in de Nederlandse water-huishouding noemt dc unie de opkomst van de gi askarper. Deze vis eet uit de slo ten het onkruid op. dat anders een dichte bodembegroeiing vormt. Door dit onkruid verstikt het water en onstaat rotting. Dc graskarpers ech- ter voorkomen dit op een natuur lijke cn goedkope manier, aldus de unie. Dc komende jaren zullen er zeker 200.000 van deze vissen uitge zet worden. Ten aanzien van zuiveringsinstal laties voor afval- cn oppervlakte water deelde de unie tenslotte mee dat er momenteel zo n 530 van zijn. Dit aantal moet in 1980 tot 600 opge lopen zijn. Dan^ zal vrijwel het to tale ..bedreigde'' water in ons land gezuiverd kunnen worden. Mr. Osiers Het wel ed waarschu wing horcti „dat wc ons niet arm moeten zuiveren. Behalve milieu aspecten. zal ook de economische haalbaarheid van waterzuivering In hel cog gehouden moeten worden". LA CARUNA. In de havenmon ding van het Spaanse La Caruna is woensdag een met 110.000 ton ruwe olie geladen Spaanse tanker aan dc grond gelopen en ontploft. Door dc grote hoeveelheid „crude" die uit dc brandende tanker is weggestroomd wordt de Spaanse noordwestkust be dreigd met een ecologische ramp. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De stichting stam boek ronde- en platbodémjachten gaat met zes oud-Hollandse schepen deelnemen aan „New York-opera tion Sail 1976". Deze groep gaat de „Eendracht" escorteren tijdens de grotp parade op de rivier de Hud son op 4 juli a.s. DEN HAAG. Clat Nederland, een beweging voor solidariteit met de centrale Latijnsamerikaanse arbei dersbeweging, wil een onderzoek in stellen naar het gedrag van de Ne- dex-landse ambassades in de ver schillende landen van Latijns Ame rika. Dat staat in het mei-nummer van Clat-nieuws, het tweemaande lijks blad van Clat-Nederland. DJEN HAA(G. Bij de Scheveningsc havenhoofden, op eèn ingepolderd stuk zee, zal mogelijk een dorp ver rijzen. Zo'n 4000 woningen gegroe peerd rond een aantal jachthavens kunnen op dat gewonnen stuk land komen, zo staat in een plan dat de ontwikkelingsmaatschappij Poly - zathe het gemeentebestuur van Den Haag heeft aangeboden. MIDDELBURG. Het geld dat Ne derland beschikbaar stelt voor ont wikkelingshulp wordt te veel voor sociale en te weinig voor praktische doeleinden aangewend. Dit zei ir. F. Posthuma, vooi-malig direptepr van de havenbedrijven in Rotterdam, tijdens een bijeenkomst van het de partement Zeeland van de maat schappij voor nijverheid en handel in Middelbux-g. AMSTERDAM. De drie kruide niersorganisaties in ons land, de Ne derlandse Katholieke Kruideniers- bond, de Christelijke Kruideniers- bond en de Vereniging van Levens middelenhandelaren A.N.K.B., zul len volgens de plannen op 1 januari 1977 in elkaar opgaan. De voorzitter van de A.N.K.B., de heer Th. M. Juf- fei-mans, heeft dit op de jaarverga- dering van zijn organisatie meege deeld. DEN HAAG, 13-5. Een nog onbe kend groepje vervalsers heeft dc Rijkspostspaarbank voor ruim twee ton opgelicht. Door vervalste spaar bankboekjes samen met eveneens valse legitimatiebewijzen aan te bic den op postkantoren konden dc op lichters telkens forse bedragen op nemen. Dc postale recherche heeft nog geen spoor van dc daders. 15 april l/m 15 mei Zicrikzec ,,'t Lange Uus" kunsttentoonstelling. 9.00-12.00: 13.30-17.30. Do.: 19.00- 21.00 uur. Z. en ma. gesloten. Donderdag 13 mei Zicrikzec Hcrv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen". De Zecuwsche Herberghe, 20.00 uur, algemene vergadering, zaalvoetbal rayon Zierikzec. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede-station. ?n.nn uur, voorjaarsvergadering V.V.V. Burgh Haamstede. Briiinissc Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Vrijdag 14 inei Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. A.R.-kiesvere- niging, 20.00 uur. Paternosterstraat 1, 20.00 uur, frak- tievergadering P.v.d.A. „De Zeeuwsche Herberghe", 20.00 uur, ontmoetingsavond N.V.S.H. Schouwen-Duiveland. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Haamstede Rusthuis Duinoord, 14.30 uur, afslui ting bejaardensociëteil. Zaterdag 15 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Vinotheek (Concertzaal), 21.00 uur, dansavond dansklub Zierikzee. Gomeentekwekerjj (Boerenweg), 10.00 tot 12.00 uur, gelegenheid tot bezich tiging kassen. Zonnemairc Jeugdsozendag Schouwen-Duiveland. Dreischor „Steiger" eind Ooslweg-Noorddijk, 14.00 uur, viswedstrijd voor leden H.S.V. „Dreischor". Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis" 19.30-20.30 uur re ceptie S.K.N.W.K. Kerkgebouw Geref. Gem. aan de Molenstraat, 20.00 uur, zangavond. Oostcrland Muzifektent, 19.30 uur, concert „Nu met Hope". Zondag 16 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 17 mei Zierikzee Hotel Van Oppen, 19.30 uur, algeme ne ledenvergadering Stichting On- derneemrs Centrale Zierikzee. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. „Huis van Nassau", 20.00 uur, ver- gardering Ver. Philatelica. Dinsdag 18 mei Middelburg Provinciaal Hervormd Kerkcentrum, 19.30 uur, open huis Dokumentatie- cëntrum. Zierikzee Havenplein, 21.15-22.00 uur, optre den „Kunst en Eer" en majoretten- korps „Rust Roest". Geref. Kerk, 19.45 uur, vergadering N.C.V.B. Burgh RAVASA, 19.00-21.00 uur, verkoop boeken bibliotheek. Bruinisse Herv. verenigingsgebouw, 19.45 uur, vergadering N.C.V.B. Woensdag 19 mei Zierikzee Paternosterstraat 1, 19.30 uur ope ning nieuwe Rode Kruis gebouw. Chr. Geref. kerk, 16.30 uur, repetitie kinderkoor „De Sjofar". Donderdag 20 mei Goes „De Prins van Oranje", 10.00 uur bij eenkomst Welfare-vrijwilligsters. Herv. Ver.gebouw. Afdeling Zeeland Dierenbescherming, 20.00 uur. 13.30 uur, tocht door de Domeinen, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Burgh RAVASA, 19.00-21.00 uur, verkoop boeken bibliotheek. Zonnemairc Café Bommenede. 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering afdeling Brou- wex-shaven Ned. Rode Kruis. Zaterdag 22 mei Goes 10.00 uur „Prins van Oranje", Stu diedag N.V.S.H. Brouwershaven Wandeltocht A.S.V. Brouwershaven. Markt, 14.15 uur, excui'sie „Stad en Lande". Maandag 24 me) Zonnemairc Wijkgebouw Groene Kruis, 14.00 uur, start zuigeling- en kleutercursus. Zaterdag 29 mei Bruinisse Herv. verenigingsgebouw. 11.00 uur- 17.00 uur, postzegelruilbeurs. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jelefoonnrs. na hall iet Redaktie: In verband met ziekte van de re- dakteur is de redaktie uitsluitend bereikbaar onder nr. (01110) 2416. Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2