Gespreksgroep Schouwen- Duiveland over regionaal voorzieningspatroon Leden kwamen poolshoogte nemen inzake „caravan-zaak" Amerikaans Unctad-voorstel Doden bij hotelbrand DE ZIERIKZEESCHE COURANT Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon De verstedelijkingsnota ROMANTISCH EFFEKT Dit nummer bestaat uit 16 pagina" BANKSTEL MEUBELRAMA K.G.B.-agenten in Nederland? Hoge Raad te Haamstede £EEI_A^3. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (tlm 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. Vrijdag 7 mei 1976 132ste jaargang Nr. 21889 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Raadsvergadering Gemeente W'schouwen Oosterland - Telefoon (01114) 149S Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. Van sommige mensen moet men niet zeggen, dat ze God vrezen, maar bang voor Hem zijn. Diderot Heeft u/hog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Integratie Integratie van samenstellende de len voor ogen houdend, is openbaar vervoer een belangrijk punt. „Grote voorzieningen" kunnen alleen in de grote centra worden aangetroffen c.q. geschapen en uit de regio's moe- Advertentie DEN HAAG, 6-5. Tweede-Kamer voorzitter Vondeling heeft donder dag minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken schriftelijk om klaarheid gevraagd inzake een re cente publikatie van de namen van in Nederland werkzame K.G.B.-agen ten. ,De klaarheid dient op de kortst mogelijke termijn te komen", aldus dr. Vondeling in zijn brief. Het weekblad Elseviers Magazine berichtte veertien dagen geleden dat het beschikte over een lijst met na men van- K.G.B.-spionnen in Neder land. NAIROBI, 6-5. De V.S. hebben donderdag voorgesteVd een radicaal nieuwe internationale bank op te richten die als tussenpersoon moet optreden tussen de westelijke multi nationale maatschappijen en de ontwikkelingslanden die hen vrezen en wantrouwen. Dit voorötel werd gedaan in een toespraak van minister Kissinger op de Unctad-conferentie! in Nairobi. De bank zou er garant voor moeten staan dat partculiere maatschappij en niet door radikale regeringen worden genationaliseerd en de ont wikkelingslanden beschermen tegen uitbuiting door de multinationals. Particuliere maatschappijen zou den lagere, maar meer gegarandeer de opbrengsten moeten aanvaarden terwijl de radicalere ontwikkelings landen hun droom moeten laten va ren dat zij alle industrieën op hun grondgebied zouden nationaliseren. ZIERIKZEE, 6-5. Voor «le derde maal in successie is de Gespreksgroep Schouwen-Duiveland bijeen geweest in het kader van de diskussie-voorbereiding van de Verstedelijkingsnota. Gespreksleider was opnieuw de heer J. Weustenenk. De vergadering werd donderdag gehouden in „Mondragon" en was minder druk bezet dan gebrukielyk, hetgeen echter aan de intensiteit van de debat ten niet af deed. In de nota wordt het instrumentarium aangedragen, waar door regionale achterstanden en ongelijkheden óp het gebied van de sociaal- ekonomische ontwikkeling kunnen verminderd. Voorbeelden: nieuwbouw, groeikernen, voorzieningen, openbaar vervoer, parkeren, bijzondere wetten (milieuhygiëne) en dat soort zaken. Onontkoombaar bleek dit instru mentarium af te checken op de bruikbaarheid in de eigen regio, al hoewel voorop staat dat de nota de problematiek als één landelijk pak ket aanbiedt. Bij op de regio afge stemde diskussies moet toch altijd, het grote geheel in acht worden ge nomen. In het kader van het „instrumen tarium" kwam een treinverbinding met Schouwen-Duiveland ter sprake, die niet als opportuun werd ervaren. Integendeel; een trein zou nog meer mensen aanvoeren en het me rendeel van de automobilisten zou toch „de wagen" prefereren, waar door congestie ontstaat. Anti- stinnileringsmaatregelen Bovendien werd opgemerkt dat er op zich al genoeg zuigkracht van dit gebied uitgaat. Dit behoeft geen ex tra stimulansen. Als het welzijn een duidelijk accent wil blijven krijgen, zijn soms wel anti-stimuleringsmaat regelen nodig, zulks in het kader van een zoeken naar evenwicht. "Wél wérd onderstreept dat per regio de welzij nsbevorderende faktoren zo dienen gerangschikt, dat landelijk op dit punt een zo groot mogelijk har moniemodel ontstaat. Dam en brug Uitgangspunt echter is dat 'n diver - tissiteit van leefbaarheidsaspecten bestaat; dat wil o.m. zeggen allerlei soorten voorzieningen, die als fak toren niet allemaal onder één noe mer zijn te brengen. Gewezen werd op de voorgeschre ven integratiemogelijkheden van het gebied (Zeeland) door de aanleg van de dam en de brug. In verband met de „karavan-kwes- tie" kwamen leden van de Hoge Raad in 's-Gravenhage, zich donder dag persoonlijk op de hoogte stellen van de wagens in de duinen. (Foto: Z.er kzeesche Nieuwsbode) ROME, 6-5. Bü een hotelbrand in het Italiaanse wintersportcentrum Cortina d'Ampezzo zijn In de nacht van woensdag op donderdag vier mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn twee leden van een Mexicaans reisgezelschap die in de rook stikten en twee per soneelsleden die om aan de vlam men te ontkomen uit een venster op de vijfde verdieping sprongen en te pletter vielen. De brand, ontstaan op de parterre, is waarschijnlijk door een ontplof fing voorafgegaan. Advertentie ten deze met het openbaar vervoer bereikbaar worden; zulks komt de leefbaarheid ten goede, omdat het bijdraagt aan een grote divertissiteit van mogelijkheden, voorzieningen, aanwezigheden, die samen het wel zijn uitmaken. Tegen deze achter grond zijn bruggelden en tollen - momentelij k wellicht niet te ver mijden - in het grote geheel rem mend faktoren, die zeker in de toe komst geen uitbreiding gedogen. Regionale gezindheid Asolute noodzaak voor de vervul ling van een kernfunktie (Zierikzee b.v.) is dat het regionale denken en het regionaal voorzieningspatroon hierop is afgestemd. Als een bepaal de voorziening voor de regio nood zakelijk is, moet de gehele regio daaraan medewerken, omdat - als het een goede voorziening is - ook alle mensen uit de regio daarvan profiteren of van moeten kunnen profiteren. Subsidies van de rijks overheid zijn daarbij onontbeerlijk, maar niet minder de regionale ge zindheid van de gemeentebesturen in het gebied. Stichting samenlevingsopbouw Verwachting tot zaterdagavond: Warm Zonnig en warm met maximum tem peraturen omstreeks 28 graden; zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen; in de kuststrook overdag zeewind met lagere tempe raturen; minimum temperaturen on geveer 11 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16 Maan op 13.28, onder 2.07 9 mei. Zon op 4.56, onder 20.18 Maan op 14.46, onder 2.33 10 mei. Zon op 4.54, onder 20.20 Maan op 16.07, onder 2.59 Eerste kwartier: 7 mei (6.17). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 mei 9.25 21.52 2.58 15.41 9 mei 10.47 23.15 4.05 16.51 10 mei 12.06 5.18 17.56 Doodtij: 9 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In het weerbeeld komt zater dag maar weinig verandering, zodat opnieuw op zonnig en warm weer gerekend mag worden. Een hoge- drukgebied trekt van de Noordzee geleidelijk naar het oosten. Langs de westflank ervan stroomt warme en droge lucht naar onze omgeving. Hierin kunnen de middagtemperatu- ren tot zomerse waarden oplopen. Op het noordelijk deel van de oce aan heerst een levendige depressie- aktiviteit. Door de aanwezigheid van het hogedrukgebied kunnen de fron ten ervan niet tot het vasteland van west-Europa doordringen. In bijna geheel Europa komt droog en zonnig weer voor met middagtemperaturen rond 25 graden. Oceaanfronten, die tot Ierland, Schotland en het midden van Skandinavië doordringen, ver oorzaken daar veel bewolking en plaatselijk regen. De maxima komen daar niet boven de 15 graden. In de nacht van donderdag op vrijdag kwam in Denemarken op veel plaat sen nachtvorst voor. Ter bevordering van de desidera ta, waarvan de Nota rept, zou een Regionale Stichting Samenlevings opbouw goed wérk kunnen doen," maar hiervoor heeft c.r.m. de subsi dies gecoupeerd. In oprichting komt voor Schouwen-Duiveland wel een „Schouwse Culturele Raad". De ge meenten alleen immers kunnen op dit terrein door gebrek aan man kracht niet veel doen. Culturele ambtenaren oefenen dit vak vaak uit in deelfunkties en hoe moet het dan (Vervolg pag. 4) ZIERIKZEE. En dit is dan het romantisch effekt van de historische straat verlichting, zoals die voor het eerst aan het Havenpark werd ontstoken op koninginnedag. Als dat niet aan vroeger herinnert (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 6-5. Om de situatie zelf ter plaatse in ogenschouw te kunnen nemen, hield de Hoge Raad donderdag in het groepsbureau van de rijks politie te Haamstede een bijzondere zitting, waarin de zaken in behandeling werden genomen tegen H. D. P. uit Langenberg (West-Duitsland), H. J. van T. uit Vlaardingen, mevrouw C. V. van B. uit Rotterdam en W. H. v. d. G. uit Rotterdam, grondeigenaren in het gebied Duinpolder te Haamstede, waar zij caravans hadden geplaatst. De vier verdachten waren reeds eerder door de kantonrechter te Zie rikzee en de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een boete van f 250, subsidiair tien dagen hechtenis, waar tegen zy bij de Hoge Raad in beroep waren gekomen. In de morgenzitting vi'oeg de pro cureur-generaal, mr. P. H. A. Bos, vrijspraak voor P., T. en mevrouw B., daar hij van mening was dat de overtreding van artikel 47 van de woningwet verjaard was, met als gevolg dat deze drie zaken niet ont vankelijk worden verklaard. In de middagzitting vroeg de pro cureur-generaal tegen W. H. van G. een boete van f 100,Deze ver dachte had toestemming gegeven om op zijn grond door derden een aan hun toebehorende caravan te laten plaatsen. hWES dM gy.zóowmoeteneaan De advocaat van de vier verdach ten, mr. L. J. den Hollander, voerde aan dat de gemeente Westerschou- wen in het verleden een slecht be leid heeft gevoerd. In de zestiger ja ren heeft de gemeente de kans gehad om de dertig hectare omstreden ge bied van de Duinpolder te kopen voor f 0,10 per m2, wat men niet heeft ge daan. De grond kwam hierna In het bezit van de Exploitatiemaatschappy „Ver zicht", die stukjes er van aan parti- kulieren ging verkopen, die er cara vans op gingen plaatsen. Mr. Den Hollander legde er hierbij de nadruk op dat dit allen mensen zijn die bijzonder veel van de natuur houden en al heel veel goeds hebben gedaan aan aanplant enz., waardoor het gebied nog aan rijkdom heeft ge wonnen. Een bijzonder vreemde zaak vond mr. Den Hollander het dat deze vier verdachten zijn gedagvaard, terwijl er rond hen links en rechts tientallen staan die ongemoeid worden gelaten. Even zo vreemd is de zaak tegen Van G., die is verbaliseerd in de zin van artikel 47 van de woningwet, ter wijl hij zelf niet heeft gebouwd en bedoelde caravan, welke als bouw werk wordt aangemerkt, ook niet zijn eigendom is. Vele duizenden caravans zijn in dit gebied geplaatst, doch hier van is er niet één geplaatst met een bouwvergunning, zo betoogde mr. Den Hollander. Op grond van rechtsongelijkheid - hij vond dat de vier verdachten op willekeurige wijze waren behandeld - vroeg mr. Den Hollander de zaak tegen v. d. G. niet ontvankelijk te verklaren. De uitspraak volgt over veertien dagen, 's morgens om tien uur, in het paleis van justitie in Den Haag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1