LANGEREIS HET VERLEDEN VAN OPA Portugal twee jaar een ander land later Jongen na val overleden ZlElilKZEESClIE NIEUWSBODE Donderdag 29 april 1976 Nr. 21885 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS De Staatsloterij maakt geschiedenis Al 250jaar Op de dag af twee jaar na de gro te Portugese revolutie toont niet al leen de stembus dat intussen een heel ander Portugal is ontstaan. Het revolutionaire elan is aanzienlijk be koeld en er is een duidelijke zwaai naar rechts. Alleen: de cijfers zeg- geti in dit opzicht lang niet alles. Als de socialisten en communisten ver liezen hebben geleden toil dat nog riiet zeggen dat ze geringer in getal zijn geworden. Wel kan men vast stellen dat velen eertijds bij de ver kiezingen ïnx>r een grondwetgevende vergadering zijn meegesleept, door het onophoudelijke ideologische ge praat en. hun stem hebben gegeven aan Soares en Cunhal. Intussen heb ben deze politici noch dé militaireji de heilstaat kunnen leveren waarop men misschien gehqopt had. Of in leder geval had men verwachtingen dat bij het wegvagen van de dicta tuur de zaken tenminste wat beter zouden worden. Nu daarvan zo wei nig terecht is gekomen is in veler ogen de vroegere periode van Sala- zarisme lang zo zwart niet als ze werd afgeschilderd - er waren ten minste niet zulke straatrellen. In me-hig opzicht is het sinds 25 april 1974 slechter geworden. Dat komt dan wel voornamelijk doordat de algemene recessie juist een zwak land als Portugal extra treft en doordat de rekening van een koppig volgehouden Afrikaans koloniaal avontuur Werd gepresenteerd, maar op het eerste gezicht kan men de re volutionaire regeringen er ook tame lijk logisck voor aansprakelijk stel len. In de afgelopen twee jaar is me nigeen- die makkelijke denktrant dan pok maar gaan volgen. Iets wat des te makkelijker ging doordat het bedd van de politiek lang niet altijd hartverheffend 'is geweest. Politici die met eikaar ruzieden of er geen land bezig was naar de knoppen te gaan. Regeringen die niet al te veel presteerden. En bovenal: politieke ideologieën voerden tot verhitte dis cussies of de schade van enige tien tallen jaren ingehaald moest wor den. Weinig optimisme Nu kijkt men aan tegen een ge wéldige werkloosheid, versterkt door een golf vluchtelingen uit Mozam bique en Angola, een formidabele inflatie - kortom men voelt pas goed hoe arm het land is. Aan die armoe is niet direct veel te doen, dat erkent men gauw. Maar op zijn minst hoeft men er dan toch niet chaos bij te hebben, is een gevoel dat mensen anti-links- maakt. Eerst kon dat niet links was alles wat met de revolu tie. van doen had en daar kon men niet aan komen. Maar dat is veran derd. De politie in de blauwe uni formen is er weer - lange tijtP-hield ze zich op de achtergrond, beducht dat Iedere kleine en vergeeflijke hardhandigheid uitgelegd zou wor- den als een teken van fascisme. Mi litairen zouden de orde xcel handha ven. Die zijn na de vergeefse coup vorig jaar op hun beurt verdwenen, konden ook verdwijnen nu de politie weer als noodzakelijk geaccepteerd wordt. Liever dan in termen van fascisme, socialisme, communisme maoisme en zo nog een lange rij meer, spreekt men in termen van: de wederopbouw moet nu snel begin nen; door praktische maatregelen, niet door gepraat. Hoe in de minder geëxalteerde sfeer van nux zonder dat men door een mode van links is goed meege sleept te worden, denkt over het landsbestuur heeft de stembus uit gewezen. Echter niet zodanig dat het vormen van een krachtdadige en doeltreffende regering al te gemak kelijk is geworden. De socialisten bijvoorbeeld die wel eens de illusie hadden gekoesterd zo sterk uit de verkiezing te komen dat ze - mei wat steun van sympathisanten - al leen konden regeren, kunnen dat wel vergeten. Voor een regering van na tionale eenheid zijn de twisten van de afgelopen twee jaar te hevig ge weest en nog te vers in het geheu gen. Toch zal het daarvan moeten komen. Men kan nog wel eens vre zen dat een militaire staatsgreep, ditmaal van rechts, gestimuleerd wordt door de politieke vaagheid van het ogenblik. Maar anderzijds zijn de tegenstellingen binnen de strijdkrachten te groot om te ver wachten dai die de benodigde eens gezindheid op kan brengen. Wat be tekent dat Portugal maar moet zien. zo goed en zo kwaad als het gaat uit de onduidelijkheid van het moment iets op te bouwen dat een zonniger toekomst kan zijn. Maar al te opti mistisch kan niemand op de tweede verjaardag van de revolutie geweest zijn. UTRECHT, 28-4. De 10-jarige Pe ter van den Akker uit Utrecht is overleden in het ziekenhuis aan zijn eerder by een val opgelopen verwon dingen. De jongen was aan een slagboom van een brug gaan hangen toen deze door de brugwachter weer omhoog werd gedaan. Volgens een politie man is *hij waarschijnlijk bang ge worden -W*is~-de jongen van een hoogt evan ongeveer vijf meter ge vallen. Zwaargewond bracht men hem naar een ziekenhuis, waar hij nog is geopereerd aan zijn verwon dingen. VRIJDAG 30 APRIL NED. I: De koningin is jarig, 's Morgens om half elf begint het traditionele défilé. Dick Passchier geeft het commentaar bij de beelden van de aan koningin Juliana en haar familieleden voorbij trekkende groe pen en verenigingen uit hel hele land. 's Avonds brengt de VARA de Franse tv-film De dood van eën berggids. Een erg spectaculaire film die vorig jaar in Monaco werd on derscheiden. Een ervaren alpinist wordt vermist, waarna een hulp ploeg erop uit trekt. Hij wordt ge vonden, maar de jeugdige leerling die in zijn gezelschap was, is dood. Na deze soms huiveringwekkende film is het tijd voor Hof van Hol land. Een kleinuur lang wordt ge dold met de Nederlandse recht spraak. Dat gebeurt o.a. met Piel KamermanCarola Gijsbers van Wijk en Paul Brandenburg. Op het journaal volgt het parlementaire programma Haagsche Kringen. De Haagse Pulchrie Studio is ingericht als parlementaire salon, waarin par lementariërs van diverse pluimage al dan niet harde uitspraken doen over aktuele zaken in de vaderland se politiek. Een klein half uur is verder beschikbaar voor een show van de Amerikaanse pianist Oscar Peterson. Zijn gast is ditmaal de componist Count Basie. Al dan niet samen vertolken deze jazzgroothe- den nummers als Easy does it, Blue and Sentimental en Jumping at the woodside. NED. II: In de vooravond gaan de dertig best verkochte singles van de de week over het scherm. Afhanke lijk van wie er dienst heeft, wordt de nationale hitparade gepresenteerd door Ad Visser of Krijn Torringa. Na achten gaat het doek op voor de Wie-kent-kwis. Vier paren die bin nen één maand trouwen, krijgen van spelleider Fred Oster de gele genheid hun uitzet met enkele waar devolle spullen aan te vullen. Om kwart voor tien wordt het verhaal van de Hammond-familie vervolgd. Erward en Jennifer voelen een schok als zij te horen krijgen dat de echte moeder van hun aangenomen kind de jongen wil terug hebben. Het toeval wil, dat de echte moeder getrouwd is met Alan Hawkins, die een geliefd chauffeur is bij de Ham monds. Tot half twaalf is de buis tenslotte voor Televizier Magazine, dat de kijker drie kwartier infor matie aan te bieden heeft. VRIJDAG 30 APRIL NED. I: 10.25 Felicitatie door de minister-president; 19.30 Défilé pa leis Soestdijk; 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Dé dood van een berggids; 20.45 Hof van Holland; 21.35 Journaal; 21.50 Haagsche kringen; 22.35 Oscar Pe terson; 23.00 Gedicht; 23.01 'n Broer tje dood aan 'zich schikken; 23.25 Journaal. NED. II: 18.15 Défilé paleis Soest dijk; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.25 Wie-kent-kwis; 21.45 De gebr. Hammond; 22.35 Televizier; 23.30 Journaal. ZATERDAG 1 MEI NED. I: In de middaguren kan men kijken naar een rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd Manchester United en Southampton. De ploegen strijden in het kader van de Engelse Cup Final. Met de te kenfilm Wat is er met de kippen soep gebeurd, gaat de VARA des avonds van start. Het verhaal gaat over kinderen die met elkaar een film gaan maken. Klokke half acht lachen met Tommy Cooper. De Engelse komiek-goochelaar ontvangt in zijn show o.a. Lynsey de Paul, lan Hendry en Patrick Durkin. Henk van Montfoort houdt op deze 1 mei zaterdag zijn Hier-is-de-Vara-show in het teken van de dag van de ar beid. In het Rotterdamse Ahoy Sportpaleis presenteert hij zelf pra tend en zingend aktief, onder meer Bill Haley and his Comets, Hein Si mons de P oolse illusionist Moretti, Tante Leen, de Rotterdamse Stem des Volks, Anneke Grönloh, Johnny Jor- daan en Joop Smits. Tussen de be drijven door eèn skelterwedstrijd met prominente Nederlanders, een tolschaatsnummer achter motoren en. informatie van het Achter het NieuwsteamNa het journaal een aflevering van de Engelse serie Be ryls lot. Dochter Rosie is aan de haal met Jimmy Sears. Ook Beryl is op stap. Zij is voor bijles bij AU- stair Duncan. Vader Tomzit thuis tevergeefs op het tweetal te wach ten en maakt zich met de minuut ongeruster. De buurt leeft al spoe dig met hem mee. Na de aktualitëi- ten leest Simon Carmiggelt uit zijn bundel Slenteren het verhaal „Nog eens" voor. Met het laatste nieuws en het Lied van de Week wordt de uitzending afgesloten. NED. II: Bij de KRO is het Wicky de Viking die als eerste deze avond het sop van de t.v.-zendtijd kiést. De Vikingen willen dat Faxe in het huwelijksbootje stapt. Er is al een geschikte kandidate voor hem ge vonden: Oele. Filmwerk van heel wat oudere datum volgt om half acht Wicky op: Beelden uit de oude doos met Harold Lloyd als hoofdpersoon. Na het journaal een show van Wil lem Ruys, de opvolger van de BB- kwis. Ook nu gaat het weer om echtparen die allerlei vragen moeten zien te beantwoorden. Goede ant woorden worden rijkelijk beloond mei prijzen, die worden aangeprezen door Pierre van Ostade. Drie afleve ringen van Willem's show zijn voor lopig gepland. Precies om tien uur brengt de KRO ander geschut in WÊÊÊÊÊÈËÈÈËÊMÈÈÊÊÈÊÈÊÈÈÊÈÊÊÊÊÈÊÊÈÊÊËÊÈ 4 uaarover vallen wel eens woordei met de boer, want Cnossen is kerk- vopgd en geldt in het dorp als een notabel. Bovendien bevriend met de dominee. Langereis is niet op zijn mond gevallen en zegt tegen zijn boer: „As je een aer es laet melken 's ochtends, heb ik miskien wel es zin om naer de kerk te gaen". Maar daar peinst de boer niet over. Zijn huwelijk is kinderloos gebleven; de vaste meid helpt zondagsmorgens al in het huishouden, zodat hij die niet hoeft te vragen af en toe eens zon dagsmorgens te melken. Het driemansschooltje, halverwege de Woeringerwaard, is een oud ge bouw met kleine ramen, waar het al tijd schemerig is en waarin de kin deren nauwelijks zon krijgen. De juffrouw, die de beide eerste klas sen beheert, heeft nog wel idealen en als er kinderen tussen zitten, die voor wat hun intelligentie betreft boven anderen uitsteken, doet ze al het mogelijke om dit kind extra te onderwijzen. Zo doet ze dat ook bij Jacob Langereis gedurende de beide jaren van haar bewind over hem. Dan gaat hij met vlag en wimpel over naar de derde klas, waar mees ter Turfstra de scepter zwaait, een altijd sjachrijnige Fries, die aan een Wognumse arbeidersdochter is blij ven hangen na een uitbundige ker- misviering met als gevolg, dat men duidelijk maakte: je zult er verstan dig aan doen als je zo spoedig mo gelijk met. haar trouwt. Gelukkig kreeg Turfstra, pas afgestudeerd, meteen een benoeming aan het schooltje nabij de Woeringerwaard. Er was zelfs een klein huisje, niet ver van het schoolgebouw, dus wat wil je nog meer? Maar Jelle Turf stra had dc rest van zijn leven heim wee naar dc Friese greiden. de me ren en het. ouderlijk huis in Nijega, waar hij eens in het jaar met vrouw en kinderen heenging: op dc fiets naar dc Zuiderzee, daar op de boot naar Harlingen en verder weer op stelling: scherpschutters die voor spanning en sensatie zorgen in een nieuw e Gun smoke-aflevering. Hoofdpersoon is een zekere Nick, die heel goed om kan gaan met pistolen en geweren, maar heel wat minder goed weet om te gaan met zijn va der en zijn zusje Elenye. Voor het wel en wee van vandaag de dag te kent om half twaalf de NOS-jour- naalploeg. ZATERDAG 1 MEI NED. 1: 10.30 Teleac; 14.15 School televisie; 14.55 Nieuws; 14.57 Voet bal; 17.05 Ren je rot; 17.35 Suske en Wiske; 18.15 Teleac; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Rosie en de nutshell kids; 19.30 De Tommy Cooper show; 20.00 Ahoy, hier is de VARA; 21.35 Journaal; 21.50 Beryls lot; 22.45 Achter het nieuws; 23.05 Simon Carmiggelt; 23.15 Journaal; 23.20 Lied van de week. NED. II: 18.45 Ti ta tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Wickie de viking; 19.30 Kareltjes kolderieke kapriolen; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal20.25 De Willem Ruis show; 22.00 Brandpunt; 22.40 Gunsmoke; 23.30 Journaal. ZONDAG 2 MEI NED. I: De middaguitzending be staat uit de gebruikelijke bestand delen Sesamstraat, Openbaar kunst- bezoek en voetbal en toto-uitslagen. Om vijf uur komt het IKON met de canate Du hirte Israël Ilöre van Jo- hann Sebastian Bach, uitgevoerd door het Rotterdams Kamerkoor en het Residentie Bachorkest. Met gees telijke muziek in de ruimste zin van het woord begint de NCR1/ haar pro gramma op deze zondagavond. Tal van koren en musici, verlenen aan de uitzending hun medewerking. Voor de muzikale bijdrage zorgen o.a. de Franse klarinettist Jean Christina Michel, de organist Johan Beeftink en de trompettist Jac. Struiksma. Opnieuw muziek in het om half acht beginnende programma Licht klassiek met variaties. Het the ma van ditmaal is: De liefde in de muziek. Gebaseerd op de verslagen die in 1967 werden gemaakt van het proces tegen de schrijvers Daniel eh Sinjawski is het vanaf half negen uit te zenden toneelspel „Het pro ces Daniel en Sinjawski", dat door de Canadese t.v. werd gerealiseerd. Beide schrijvers werden destijds tot meerdere jaren dwangarbeid veroor- deld vanwege „agitatie en propagan da, bedreven met het doel de Sou- de fiets naar het einddoel van dc reis. Daar verbleef men dan een vol le week, soms nog langer, hielp meester Turfstra mee op het land en verdiende zo een extra centje, ter wijl de kinderen zich wel op het erf van de kleine boerderij vermaakten. Om daarna weer terug te keren naar de miezerige school en het naargees tige huisje. Voor weer een jaar. Nee, meester Turfstra was er de man niet naar om Jacob Langereis of wie dan ook te stimuleren zich te bekwamen in de voornaamste vak ken. Jelle deed automatisch zijn werk en was elke dag weer blij, als om kwart voor vier de schoolbel luidde. Van hem had Jacob zodoende weinig of niets te verwachten. Maar in de school was een soort biblio theekje, waar in de regel heel spo radisch gebruik van werd gemaakt. Hier mocht Jacob eens in de week een boek uitzoeken om mede te ne men naar huis. Vader Langereis zag niet veel in dat gelees. Dat was voor „prefes ters", maar niet voor een arbeiders kind. Nu Jacob acht jaar was ge worden, kon hij zomers ook wel eens meehelpen bij de boer, vooral in de hooitijd. Dat gaf allicht een paar kwartjes aan het eind van het seizoen. Dat was dus heel wat nut tiger dan met zijn neus in de boe ken zitten. Heeds van die tijd af dateerde Ja cobs aversie tegen alles, wat boeren werk was: melken, de stallen uit mesten in de winter, de varkens vre ten geven, zwad harken, hooi opste ken, schoffelen tussen dc aardappe len of de bieten, rooiennoem maar op. Geleidelijk aan ging Jacob in de zomermaanden vrijwel elke avond ook een paar uur op de boer derij werken. ..Om het alvast te le ren" werd er spottend gezegd, want het lag natuurlijk voor de hand, dat Jacob als elk arbeiderskind verko len was om na de zes klassen lagere school naar de boer te gaan. Zodra Zondag 2 mei, 21.45 uur Nederland 1: Klassiek gala v. Ned. kunstenaars. Met o.a. de pianist Daniël Wayen- berg. jetmacht te ondermijnen en te ver zwakken". Als sluitstuk van de uit zendingen wordt om kwart voor tien een reportage gebracht van het Klassiek Gala van Nederlandse kun stenaars. Het gebeuren had half april plaats in de Utrechtse Jaar beurs Congreszaal, onder auspiciën van de Lions Club Zandvoórt. Tot de optredenden behoren o.a. Caroline van Hemert, Daniël Wagenberg, Marco Bakker, Herman Krebbers, Emmy Verhey en vele anderen. NED. II: De uitzendingen op dit net beginnen met. de Woord voor ivoord bijbelvertellingen en een af levering uit de serie Rogues Rqck. In Rogues Rock slagen Spinetti en zijn bende erin om uit pure alkohol cog nac te maken. Intussen wordt door de tegenpartij geprobeerd Tom te bevrijden. Tussen zeven en negen uur achtereenvolgens Panoramiek, Studio Sport en Horizon. Het drie luik wordt gevolgd door Metro's Mu sic, het muziekprogramma van Dolf van der Lindens Metropole Orkest. In het programma de zangeres Greetje Kauffeld, bugelspeler Ack van Rooyen, altsaxofonist Piet Noor- dijk en de zanger Marc Murphy. La ter op de avond Beeldspraak, waarin ditmaal de schijnwerper wordt ge richt op Bernard van Beurden, de veelzijdige Nederlandse musicus. In de rubriek Markant wordt een tv- portret uitgezonden, van de schrijver diplomaat-musikus Lou Lichtveld, alias Albert Helman. Geruime lijd maakte hij deel uit van de Suri naamse regering. ZONDAG 2 MEI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 16.27 Openbaar kunstbe- zoek; 16.55 Toto; 17.00 Cantate van Bach; 18.15 Teleac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Ruimte; 19.35 Lidht klassiek met variaties; 20.30 Het proces Daniel en Sinjaws ki; 21.45 Klassiek gala van Neder landse kunstenaars; 22.55 Journaal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Ti-ta-lovenaar; 1S.35 Rogues rotseiland; 19.00 Panorainiek; 19.15 Studio Sport: 20.30 Horizon; 21.00 Metro's music; 21.30 Nieuws; 21.35 Markant; 22.35 Beeldspraak; 23.00 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK hij dertien was cn van school kon, zou hij zeker drie kwartjes in dc week kunnen verdienen, als hij goed zijn best deed. Jacob Langereis kreeg wel zo'n grondige hekel aan de boerderij, dat hij telkens weer an dere listen bedacht om zich te kun nen drukken: schoolblijven, hoofd pijn, huiswerkMaar het hielp nauwelijks. Woensdag- en zaterdag middags was het: verkleden en naar de boer. Die had allerhande kar weitjes te doen en of hij maar zo goed wilde zijn om een beetje aan te houden, want wie niet werkt, zal ook niet eten. In de schaarse vrije uren zwierf Jacob door het land, ving visjes in dc sloten, .stal op z'n tijd appels of peren in de weinige boomgaarden in deze contreien of als hij trek had. groef hij een raap uit, die hij met zijn zakmes in stukken sneed en dan opat. Want hij had niet enkel lees honger, zijn maag rammelde ook al tijd. Als hij bij dc boer in het lange hok de eieren moest vergaren, keek hij schichtig naar buiten of er nie mand in dc buurt was cn dan brak hij een ei stuk en slurpte dc inhoud zo snel mogelijk naar binnen. Om de eierschaal daarna in de rulle grond te trappen. Af en toe, als fcijn vader een goeie bui had, mocht hij vaders fiets lenen om een eindje te rijden en zo kwam hij op een keer - hij was toen tien jaar oud - in 't. Zand terecht, bij het Noordhollandse ka naal. Tjonge, dat was even een brceje sloot! En zag zijn ogen uit, als hij een schuit zag aankomen, ge trokken door ccn paard, dat. door gaans gejaagd werd door ccn jongen over het. pad, dat vlak aan dc oever liep en eveneens zo genoemd werd: het jaagpad. Dat vond Jacob Lange reis zijn ideaal: op avontuur gaan op zo'n mooi paard, dat een schip trok. (wordt vervolgd) Advertentie Het zal je lot maar wezen. Kamperen. De geur van vrijheid en hét buitenleven opsnuiven, zeggen ze. Voorlopig staik mooi te rommelen met haringen en scheerlijnen. Toch vind ik het fijn dat we in de Staatsloterij hebben meegespeeld. Anders zouden we die prijs niet hebben gewonnen en dit jaar met ons hele gezinnetje niet met zo'n eindeloze bungalowtent op vakantie kunnen gaan. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen, Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten f 25,- per stuk, 'n vijfje f 5,-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht, 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2'A op zo'n 800.000 prijzen van f 10,-tot f500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 tJLV. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Na overmaking van f 25,- (of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voor de le trekking uw Iotnummer(s). Als uw overschrijving voor het eind van de maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens permaand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070 - 653955.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 13