HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS De dominotheorie kwam ten onrechte uit de mottenballen Nieuw woord: „Inkomens aanwasdeling" Amerikaans- Russische film Lijk gevonden van Chinees Kinder uitbuiting in Mexico Meer werkloosheid in Engeland d e u r I o o BLIK DOOR HET WERELD Koopt U elke dag een slaapkamer Slaapkamer show Wal biedt de BEELDBUIS ZIERIKZKESCUE NIEUWSBODE vrua.g n »prii ui« Nr. 21882 9 Een dominotheorieover Euro pa's geleidelijk verval tot het kom- munisme wordt nu door de Ameri kaanse minister Kissinger met grote nadruk verkondigd. Nu moet erbij gezegd worden dat hij met zijn vqr- maan vooral zijn eigen burgers las tig valt die daardoor overtuigd mo gen worden dat Kissinger en Ford pal staan tegen het kommunisme. Iets wat er bij het Amerikaans pu bliek altijd vlot ingaat. Binnen het kader van Fords verkiezingskam- pagne is er dus wel een redelijk funktie voor zo'n theorie, al zullen de meeste Europese bondgenoten van de VS er minder door zyn ge sticht dat voor hen een dominotheo rie uit de mottenballen is gdhaald. Eertijds diende zo'n theorie als ex- kuus voor het Amerikaans ingrijpen in Vietnam - als daar één land kom- munistisch werd zou de rest op de rij af mee omtuimelen. Wat Europa betreft zou de grote kans op kom- munisten in het Italiaanse kabinet ertoe leiden dat in meer Europese regeringen „satellieten van Moskou" aan de top van belangrijke departe menten krijgen. Waarmee de hele defensie van de NATO tegen de Russen eigenlijk in duigen valt. Nu is het slechts een kwestie van tijd voor in Rome de kommu- nisten mee te regeren. Dat is niet zozeer omdat de Italianen snakken hun staat om te vormen tot iets als Tsjechoslowakije of de DDR. Zij kij ken alleen naar de prestaties van nu al meer dan dertig jaar regeren door kabinetten waarin de christen-de- mokraten de toon aangeven. Nu iets fraais hebben die er niet van ge maakt en geleidelijk aan is op pro vinciaal en gemeentelijk niveau de CP1 naar voren gekomen als een partij die in staat is bestuurders te leveren die niet korrupt zijn en die heel wat noodzakelijke hervormin gen inderdaad tot stand brengen. Waarbij komt dat de Italiaanse Com munistisch partij, nimmer een te slacfse volgster van de Moskouse lijn, haar eigen Italiaanse karakter steeds duidelijker toont. Eerste cn tweede klasse Tot cn met uitspraken van par tijleider Berlinguer dat voor hem Italië echt de NATO niet uithoeft, omdat hij die liever niet te zuak ziet - tenslotte is het aan het machts evenwicht tussen Oost en West te danken dat er vrede heerst. Toch stelt zoiets Kissinger - en de meeste Amerikanen - niet zo erg gerust. Voor alle zekerheid zou een mede door kommunisten geregeerd Italië bcpahlde NATO-inJormalie niet krijgen opdat die niet tersluiks aan de Russen wordt doorgegeven. Een strategische voorzichtigheid die te begrijpen valt. maar waardoor men de NATO wel gaat opdelen in leden van de eerste en tweede klasse. Veel goeds kan dit het bondgenootschap niet doen. In andere Wcsteuropese landen is de angst voor het samenwerken mei kommunisten niet zo groot. Frank rijk is een kandidaat hiervoor, bij voorbeeld. Ongetwijfeld zouden de meeste partijen daar het heerlijk vinden als ze het zonder de kom munisten afkonden, maar als de kie zers daarover anders denken is daar niet veel tegen te doen. Op zijn best kan men proberen zo goed te werken dat de verleiding kommunistisch te stemmen kleiner wordt. Nu dat is in Italië waarschijnlijk voorlopig geen haalbare kaart meer. Dit weet Kissinger natuurlijk net zo goed. En hij zal ook ivel beseffen dat hij niet alleen Italianen ergert door zwh zo intens met de gang van zaken in Rome te bemoeien. In dc eerste plaats past het ministers niet zich zozeer te mengen in zaken die zozeer tot de basis van de eigen demokratie behoren. Maar in dit ge val komt daarbij dat zulk soort uit- Nee toch! Laat U daarom eens goed voorlichten over alle mogelijkheden die er zijn Gratis advies Vrije toegang op onze latingen vanuit zo hoge Washing- tonse bron eerder de gevreesde ont wikkeling bevorderen dan hem rem men. Zelfs als men ervan uitgaat dat het in de eerste plaats Kissingers werk is om de Amerikaanse positie zo sterk mogelijk te maken ten op zichte van de USSR dan is het uit de mottenballen halen van de do minotheorie geen gelukkige greep: kommunistische regeerders in Rome mogen de VS niet bekoren, als alle overigen zich ook ergeren aan hun grote vriend wordt de NATO er ook niet steviger op. LUNTEREN, 22-4. „Wat de ge meenschap sociaal wenselijk acht voor de zwakkeren onder ons, moet op basis van solidariteit door alle leden van die gemeenschap worden opgebracht. Dat kan op basis van een soort „inkomensaanwasdeling". Aldus voorzitter P. M. de Wit van de Christelijke Bedrijfsbond HBV (personeel in de handel, bank en verzekeringswezen) donderdag op de algemene vergadering van zijn organisatie in Lunteren. Die inkomensaanwasdeling zou kunnen worden verwezenlijkt door een andere samenstelling van het looninkomen. WASHINGTON, 22-4. Op 4 mei wordt in Washington de voorschouw gegeven van de eerste Amerikaanse- Russischc speelfilm die in de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten is opgenomen. Het script van „De Blauwe Vogel" is ontleend aan Maurice Maeter- lincks „L'Oiseau Bleu'' uit 1909 en er treden acteurs en actrices in op als Elizabeth Taylor, Cicely Tyson, Will Geer, de Russische balletdan seres Nadya Pavlova, Margarita Terekhova en clown Oleg Popov. De voorschouw in Washington wordt gepresideerd door de vrouw van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, mevrouw Walter Stoes- sel jr. en mevrouw Anatoly Dobry- nin, echtgenote van de Sowjet- ambassadeur in Washington. Onder de genodigden zullen regerings functionarissen. diplomaten en ver tegenwoordigers van de Washing- tonse society zijn. AMSTERDAM, 22-4. De Am sterdamse recherche heeft donder dagmorgen rond tien uur in een Chinees gokhuis in de Binnen Ban- tammerstraat het lijk gevonden van een nog onbekende jonge Chinees. Volgens de politie is de man, die badend in het bloed werd aange troffen. door steek- of schotwonden om bet leven gebracht. Donderdag middag zal sectie op het lijk wor den verricht. Dertig rechercheurs van de groep ernstige delicten on der leiding van commissaris Toore- naar zijn een onderzoek begonnen. MEXICO-STAD. 21-4. In Mex co worden I miljoen kinderen uitgebuit, verklaarde woensdag Ignacio Zuni- ga. sokretarisgeneraal van de fede ratie van werkende jongeren in Mexico. In dc hoofdstad alleen al, zei hij, zijn tweehonderdduizend gevallen van kinderarbeid en in sommige provincie- worden kinderen vanaf hun negende jaar te werk gesteld n dc landbouw of aangespoord tot prostitutie. Dc kinderen wordt geleerd on waarheid te spreken tegen inspek- icurs van de arbeid, onder bedrei ging met ontslag. Dit valt dan weer slecht bij de ouders, die van de kin- derinkomste» leven. LONDEN, 22-4. Het aantal werk lozen in Groot-Brittannië is van half maart tot half april met 7.200 toe genomen tot 1.185.800, met correctie voor seizoensinvloeden en schoolver laters alsmede volwassen studenten buiten beschouwing gelaten. Dat heeft het ministerie van werk gelegenheid in Londen donderdag be kendgemaakt. De werkloosheid bleef 5,2 procent van de beroepsbevolking. Zij bedroeg vorig jaar half april 3,3 procent. Het cijfer is het hoogste voor een april maand sedert het begin van de sta tistische verwerking op de huidige manier in 1948. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Utrechlse ge- meente De Bilt wil begin 1977 een bevolkingsonderzoek onder mannen van 42 tot 62 jaar houden naar de bloeddruk en de toestand van het hart. De mannen krijgen daarbij inspraak: Als ze niet willen dan hoeven ze niet. Eind deze maand krijgen de bijna drieduizend betrok kenen een enquêteformulier waar op ze kunnen aangeven of ze wel of niet meedoen, en zo nee, waarom niet. DEN HAAG. De rechtbank te Den Haag heeft donderdag de 26- jarige M. B. wegens diefstal van kostbare aquarellen en middel eeuwse handschriften conform de. eis van de officier van justitie ver oordeeld tot tien maanden,waar van twee voorwaardelijk gevange nisstraf. ALHPEN AAN DE RIJN-DORD RECHT. De AR-fractievoorzitter mr. Aantjes en AR-partij voorzitter De Boer delen de zorgen van prof. Goudzwaard ten aanzien van de totstandkoming van het Christen- Demokratisch Appèl (CDA). De twee AR-voormannen zeiden dit tijdens partijbijeenkomsten in resp. Alphen aan de Rijn en Moordrecht. ROTTERDAM. Aan boord van het Deense booreiland C-4 I, dat ligt bij de werf van Verolme in het Rotterdamse Botlekgebied, is een 44-jarige Britse administrateur om het leven gekomen. De man, Alex ander Betram Struthers uit Aber deen, beklom met een aktentas in de hand een dertig meter hoge ladder, toen hij plotseling mis greep en zijn evenwicht verloor. fVan 12 meter hoogte stortte de Brit ruggelings omlaag. Hij was op slag dood. UTRECHT. De ijzergieterijen Asselberg en Holland (een volledige dochter van de verenigde machine fabrieken) in Bergen op Zoom heb ben besloten te fuseren. Bij de twee bedrijven werken in totaal 925 men sen. Er zal binnen het geïntegreer de bedrijf slechts werk zijn voor 770 mensen. SCHIPHOL. De KLM kan zich nauwelijks voorstellen dat de rond vluchten met Fokker F-27 Friend- schiptoestellen, zoals die het afge lopen paasweikende werden uitge voerd, de omwonenden van Schip hol wezenlijk overlast hebben be zorgd. Een woordvoerder van de KLM heeft dit desgevraagd meege deeld naar aanleiding van de plan nen van het bestuur van de stich ting geluidshinder Schiphol om na te gaan of het mogelijk is rond vluchten boven Schiphol en in de omgeving van de luchthaven ib de toekomst te verbieden. DEN HAAG. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft aan on geveer 5000 rij-instructeurs een in- structeursbewijs uitgereikt. De meeste van hen hadden al een Va- mor- en Mi-diploma of een verge lijkbaar diploma. Zij konden daar mee zonder meer een instructeurs- bewijs krijgen. DEN HAAG. De socialist Al- bers wil van minister Boersma ho ren hoe het komt dat het in Neder land blijkbaar moeilijker is de open staande vraag naar arbeidsplaatsen te verminderen dan in de andere EEG-landen. Ons nieuwe feuilleton In het bejaardencentrum viert opa Langereis zijn 85e verjaardag. Temidden van kinderen, kleinkinderen en be langstellenden. Op verzoek gaat hij episoden uit zijn leven vertellen. Hoe hij als elfjarige jongen wegloopt van huis, om dat hij niet bij een boer wil werken, maar graag „jager" wil worden. Dat is - iue schrij ven rond 1900 - op een paard zitten, dat een schip trekt. Denkt u maar eens aan het „jaagpad". Het paadje, waar over het paard liep. Zijn hele leven laat hij zo de revue pas seren. Maar hij vertelt niet alles. Waarschijnlijk heeft ie der mens in zijn leven wel eens iets uitgehqald, waarover hij zich al dan niet later schaamt, maar waaraan hij in ieder geval vast niet graag herinnerd wordt. Er is echter iemand in het gezelschap, dat alles heeft af geluisterd en de oude man dc volgende ochtend in zijn ka mer bezoekt. En vertelt wat hij heeft vergeten te vertellen. „Het verleden ran opa Lan gereis", wordt door deze man op onbarmhartige wijze opge rakeld en als het ware voor Jacobs ogen uitgespreid. Wie is die man, die zo goed alles weet Uit opa Langereis' verle den? OOSTERHOUT. De Oosterhout- se politie heeft in de nachl van dinsdag op woensdag drie jonge Italianen op heterdaad betrapt bij een inbraak in oen juwelierszaak in het winkelcentrum Arendshof. Een van de drie probeerde te vluchten, maar kwam na een waarschuwings schot van de politie tot andere ge dachten. ZONDAG 25 APRIL NED. I: Om vier uur brengt de NOS een nieuwe aflevering van de educatief-amusante kinderserie Se samstraat op de buis. Vervolgens kan men beelden zien van de eindronde van het wereldkampioenschap ijs hockey. Na de voetbaluitslagen van 'Frits van Turenhout neemt de IKON de zender over voor een uilvoering van de Cantate BWV 42 van J. S. Bach, Am abend aber desselbigen Sabbats. De KRO komt om zeven uur 's avonds in de lucht met de fa milie Flintstones. Fred wordt toan- hopig van de nieuwe buren. Als een sfeervolle voorbereiding op het tv- spel Herberg In 't Misverstand, wordt de Vierde Symfonie van Beet hoven uitgevoerd. Men ziet de Ber liner Philharmiker onder leiding van Herben vo?i Kara jan. Rond de klok van acht uur begint de W-serie van Anton Coolens roman Herberg In 't Misverstand. Cooien die leefde tussen 1897 en 1961 was een Neder lander, maar uit zijn romans spreekt een Vlaamse geest. Daarom is het niet verwonderlijk dat de Vlaamse televisie het grootste aandeel heeft geleverd in dit toneelspel dat haar fijn het leven tekent van de bewo ners van De Peel. Het tv-spel ver plaatst de kijkers naar een oude dorpsherberg, verzamelplaats van een groep mensen die onderling van aard verschillen maar die allen deel uitmaken van het dorpse leven. Op zekere dag wordt de gemeente secretaris tot burgemeester van een andere plaats benoemd. Als in een roes wordt dit feit door de stamgas ten gevierd. Omstreeks half elf volgt dan nog het programma Heel de mens. In deze uitzending een gesprek met een man die zich vertrouwd heeft weten te maken met het idee, dat hij elke volgende dag in zijn le ven doöd kan zijn. NED. II: In deel 17 van Rogues rotseiland is sprake van een ont snappingsscène. Commandant R. slaagt erin Spinetti uit de gevange nis te bevrijden. Na vijftien minuten Panoramiek is het tijd voor Studio Sport. Aangenomen mag worden dat voldoende aandacht zal worden be steed aan de voetbalwedstrijd, die het Nederlands elftal tegen de Rode Duivels heeft gespeeld. Het abortus vraagstuk is het onderwerp van ge sprek in de daarna volgende uilzen ding Ot en hoe zit dat nou met Sien? De abortus-problematiek komt ter sprake naar aanleiding van het feit, dat de Tweede Kamer over enige weken een uitspraak zal moe ten doen over de strafbaarheid van abortus. IJshockey-fans moeten om negen uur op deze zender afstem men om de finalewedstrijd in het kader van de wereldkampioenschap pen te zien, die vandaag is gespeeld. Vervolgens is het tijd voor Infor meel, de rubriek waarin W. L. Brugsma met deskundigen praat over maatschappelijke ontwikkelin gen in de nabije toekomst. De ru briek Beeldspraak besluit deze avond met een portret van de Haarlemse toneelschrijver Gerard Lemmens, die sinds enkele jaren opvallend veel sukses heeft. ZONDAG 25 APRIL NED. I: 14.30 Téleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Sesamstraat; 16.27 W.K. ijs hockey; 16.55 Toto; 17.00 Am abend aber desselbigen sabbats; 18:15 Te- leac; 18.55 Informatie Turken; 19.00 Maandag 26 april, 19.30 uur, Nederland I: 'n Rondje theater. Met o.a. Hildegard Knef naar aanleiding van haar nieuwste film. Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 Beethoven-concert; 20.05 Herberg in 't Misverstand; 22.25 Heel de mens 22.55 Hoop doet leven; 23.15 Jour naal. NED. II: 18.25 Woord voor woord; 18.30 Paulus de boskabouter; 18.35 Rogues rotseiland; 19.00 Panoramiek; 19.15 Studio Sport; 20.30 Ot en hoe zit het nou met Sien?; 21.00 W.K. ijshockey; 21.30 Nieuws; 21.35 Infor meel; 22.35 Beeldspraak; 23.05 Jour naal. MAANDAG 26 APRIL NED. I: De KRO begint de avond met een aflevering van de Flintsto nes. De grappige hoofdpersonen uit het stenen tijdperk brengen een be zoek aan een film waarin twee fami lies vreselijk met elkaar kibbelen. Fred en Barney menen dat zoiets tussen hen en hun vrouwen volstrekt onmogelijk is. De tijd leert anders. In 'n Rondje theater geeft o.a. Hilde gard Knef acte de presence wier nieuwste film binnenkort in ons land in première gaat. De Mijl op zeven bus rijdt ditmaal door het Mergel land van Zuid-Limburg. Na een ont moeting met bisschop Simonis uit Rotterdam in de 'rubriek Uit de agenda van een bisschop, volgt een nieuwe editie van de rubriek Een stuk van jé leven. Daarin een ont moeting met mensen die iets op hun hart hebben dat het doorvertellen waard is, zoals over hun werk of hun manier van leven. Rond kwart over tien tenslotte is het tijd voor het praatprogramma In de keuken van Berend Boudewijn. Jan Wolkers is de gast die deze maal op bezoek komt om in Berends keuken iets te bereiden en onderwijl iets vertellend over zijn leven en zijn manier van schrijven. Jan Wolkers mag gere kend worden tot de bekendste auteurs uit de moderne literatuur. De hu 51-jajrige auteur heeft in de crisisjaren min of meer een zwer vend bestaan geleid. Vervolgens be gon zijn studie voor kunstschilder. terwijl ook het beeldhouwen zijn in teresse kreeg. Zijn eerste roman ver scheen in 1962. (Kort Amerikaans). Van de vele boeken die daarna nog verschenen is Turks Fruit één van de bekendste. NED. II: De TROS begint haar uit zending metihet tweede deel van de serie Kleine wonderen van de grote natuur. In een Russisch filmpje wordt hei leven van de bevers, de zwarte beer en de onder-water-spin belicht. Liedjes van Nederlandse ma kelij worden vervolgens onder de kijkersaandacht gebracht in de NL Disco-show. Ferry Maat praat de rij van toppers en tippers aan elkaar en presenteert bovendien de gastar- tiest van de maand. Na het journaal een aflevering van de misdaadserie Derrick. Een zakenvrouw wordt in een buitenhuis vermoord. In eerste instantie valt de verdenking op haar echtgenoot, die zowel de enige erfge naam is als dn het bezit is van een mooie vriendin. Hierna een onschul dig programma met de zangeres Martine Bijl. In een veertig minuten durende shoio, de laatste die zij voor de TROS maakt, is zij de gastvrouwe van o.a. Marco Bakker, Albert Mol, Pia Beck en Herbert Joeks. Met Al- bert Mol doet Martine een panto mime-act. De rubriek Aktua TV rondt met 50 minuten aktualiteiten de TROS-avond af. MAANDAG 26 APRIL NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Téleac; 18.45 Informatie Surinamers; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 'n Rondje theater; 20.20 Mijl op zeven; 21.25 Uit de agenda van een bisschop; 21.35 Journaal; 21.50 Een stuk van je leven; 22.20 In de keu ken van Berend; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 NL disco show; 20.00 Journaal; 20.25 Derrick; 21.25 Martine; 22.05 Aktua TV; 22.55 Journaal. 1 En het feit bijvoorbeeld, dat onze jarige al vanaf de opening van ons bejaardencentrum inwoner is en het nog altijd hier prettig en gezel lig vindt is misschien - als ik dat op een dag als vandaag eens zo mag uitdrukken - het beste bewijs, dat we met voldoening op al die jaren kunnen terugzien. Elke dag opnieuw proberen wij, van hoog tot laag, het leven van onze mensen genoeglijk en zorgloos te maken „Bah", wat een hoogdravende zin nen," verzuchtte een der verzorg sters. „Ik denk, dat opa Langereis liever een borreltje heeft dan te moeten luisteren naar al dat ge zwam." Al was het fluisterend uit gesproken, er waren er in de onmid dellijke nabijheid van de jonge zus ter toch enkelen, die in ieder geval een deel van deze ontboezeming had den gehoord en de spreekster er le lijk om aankeken. De oudere ver pleegster, tot wie deze fluisterende woorden gericht waren, geneerde zich een beetje en reageerde enkel met een „ssst!" Want de direkteur van het bejaardencentrum was nog altijd niet uitgesproken. Dus bepaal den de vrouwen zich tot verder luis teren. Laat ik dan mogen besluiten met de wens - en ik ben ervan over tuigd, dat ik hiermee ieders tolk ben - met de wens, dat het opa Langereis nog vele jaren gegeven zal mogen zijn te genieten van zijn leven. In ons centrum. In een goede gezond heid. Ik heb gezegd!" „Hoera! Lang zal-ie leven, lang zal-ie leven De twee bejaardenverzorgsters, de jonge zowel als de oudere, keken glimlachend toe hoe iedereen pro beerde zo gauw mogelijk bij de ja rige te komen om hem te kompli- menteren met het behalen van deze mijlpaal: vijf cn tachtig jaren. Dat is Joch wel oen gezegende leeftijd, zou de direkteur zeggen. En zo kon je het zeker bekijken. De jongste zuster vroeg: „Hoe lang is het geleden, dat dit centrum werd geopend?" „Dertien jaar," antwoordde de ander. „Ik ben er van de oprichting af in dienst. Meneer Langereis was een der eersten, die zich hier instal leerde. Ik herinner me nog, dat bin nen enkele weken alle tachtig plaat sen bezet waren. En nog is er een wachtlijst, al wordt die de laatste paar jaren wel minder. Omdat er pas weer zo'n verzorgingstehuis voor bejaarden bij is gekomen. Als A- klasser heeft hij eigen appartemen ten. Met algehele verzorging. Onze jubilaris profiteert van zijn voorde len. Nu ja, hij zal best behoorlijk geld hebben gehad. Of misschien nog bezitteh." Ze keken toe, hoe de een na de andere naar de jarige liep en hem de hand drukte. Soms vergezeld van een klein geschenk, wat doorgaans een doos sigaren inhield, want de jubilaris rookte nog dagelijks vijf of zes sigaren. Dc oudere zuster wees verstolen naar enkele jongere men sen. „Dat zijn zijn kinderen en kleinkinderen." verduidelijkte ze. „Twee dochters cn een zoon heeft hij. Ze komen hem maar heel spo radisch bezoeken." De jongere keek enkel toe. Ze werkte hier nu een jaar en vond het prettig. Weliswaar waren er wisseldienstcn, omdat er in twee ploegen werd gewerkt cn eens in de zoveel weken had ze ook drie nach ten dienst. Dit alles wist ze, toen ze solliciteerde. Er waren verschillen de gegadigden, maar zij was uit hen gekozen, omdat ze over de nodige diploma's beschikte. Bovendien ver pleegkundige was. De ander vervolgde: „Hij is erg verguld, omdat hij sinds enkele we ken de oudste bewoner hier is. Vrij kort na elkander zijn een één en ne- door HENK VAN HEESWIJK gentigjarige en een vrouw, die bijna honderd was overleden. Nu zijn er drie van vier en tachtig en sinds vandaag een van vijf en tachtig". De verzorgsters moesten weer aan het werk. De jarige was nu zo ongeveer door iedereen gelukge wenst. Er werd koffie met koek ge serveerd. Er klonk zachte achter grondmuziek. Iedereen had een plaats opgezocht om rustig te kun nen genieten van de ochtendkoffie. De kinderen en kleinkinderen van de jarige zaten om hem hoen. De jonge zuster hielp moe bedienen, hoewel dit haar eigenlijke werk niet was, maar op een dag als deze stak je allemaal een hand uit als dat de gemeenschap ten goede kwam. Zus ter Robbertsen kwam zodoende met een blad vol koppen koffie naar de hoofdtafel, waar de direkteur troon de met enkele bestuursleden van de stichting, die het centrum beheerde. Hij sprak met de huismeesteres, die haar orders had gegeven en nu zelf ging zitten om te genieten van de koffie en de koek. Jannie Robber- sen hoorde flarden van het gesprek. Het ging natuurlijk over de jubila ris. Ze hoorde een keer het woord „geld". Ja, zo wist het wel: opa Langereis had de beste appartemen ten in dit huis, want hij betaalde er voor. Wat zou hij vroeger eigenlijk hebben gedaan? De persoon in kwestie, om wille van wie dit speciale uitgebreide kof- fie-uurtje was georganiseerd, keek vergenoegd om zich heen. Knipoog de af en toe naar zijn oudste doch ter. die ook al bijna vijftig was cn al lang niet meer moeders mooiste scheen te zijn, zo ze dat ooit was ge weest. Van haar vergleden zijn blik ken naar de schoonzoon, dc ver vroegd uit do dienst ontslagen be roepsmilitair mot een zeer mager pensioentje. De man, die eigenlijk altijd overal te lui voor was. (wordt vervolgd) meelstraat 31 zierik2pé

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9