Uw bank is op Koninginnedag gesloten» Hoogspanningslijnen oorzaak dood van miljoenen vogels Oosterschelde dicht: freudiaanse verschrijving van de bewindsman? ONZE PEZZELRUBRIEK Noord-Hollanders liggen langst in het ziekenhuis Wisenten uitgezet in natuurpark Als je er om vraagt... „Flitsen" uit het buitenland „Gezondheidszorg- betalen uit algemene middelen" Advertentie DEN IIAAG. 22-4. Het is de socia list Giebels opgevallen dat in de En cyclopaedia Brittanica, op gezag van haar medewerker Johannes P. A. Gruijters, wordt meegedeeld dat de Oosterschelde al is afgedamd. The Oosterschelde (Eastern Scheldt) is already dammed", staat er, met er onder o.a. de initialen J. P. A. G., die van de Nederlandse minister van volkshuisvesting blijken te zijn. Nou kan daaruit een aantal con clusies worden getrokken, maar Gie bels heeft de minister schriftelijk ge vraagd welke de juiste is: a. De E.B. heeft met vooruitziende blik de uitkomst van het aanstaande kabinetsberaad en kamerdebat over de Oosterschelde voorspeld. b. De minister heeft via de E.B. een wereldwijde aktie tegen afdam ming van de Oosterschelde willen ontketenen. DEN HELDER. „Dat durft u toch nietwas ongeveer het commentaar van personeelsleden van een xco- ningbouwvereniging in Den Helder, toen een van hun huurders dreigde de stortbak van zijn toilet door de ramen van hun kantoor te smijten uit gramschap dat het ding niet werd gerepareerd. En daar vloog donderdagmiddag inderdaad de stortbak door de ra men het kantoor in, wel voor con sternatie en enige ravage zorgend maar verder geen ongelukken ver oorzakend. De man was boos geworden omdat hij naar zijn mening veel te lang (drie weken) op een nieuw exem plaar van dit nuttige huishoudelijk apparaat moest wachtenWoensdag, het wachten moe, had hij het kapotte exemplaar zelf gesloopt in de hoop dat de niéuwe direct zou komen. De mededeling echter dat hij daarvoor een schriftelijk verzoek moest indie nen, was hem te veel. Hij snelde naar zijn anto, waarin de stortbak lag en reageerde zijn agressie af met een krachtige worp. Niets blijft hem echter bespaard, want nu zal hij een nieuw exemplaar zelf moeten kopen en betalen. c. Het is een Freudiaanse verschrij ving van een man, die zichzelf kwelt door het voortijdig einde van zijn ministeriële loopbaan op te roepen. D. De auteur stonden de namen van de verschillende Zeeuwse zeega ten niet helder voor de geest, e. Er is sprake van een drukfout. DUBLIN. De Ierse politie heeft een voorgenomen parade van de Sinn Fein (de politieke vleugel van de illegale IRA) aanstaande zondag verboden. De Sin Fein wilde de op stand van de Ieren tegen de Britse strijdkrachten in 1916 herdenken. TEHERAN. De sjah van Perzië heeft gratie verleend aan 172 ge vangenen die waven veroordeeld door een militair tribunaal. De gra tieverlening kwam vanwege de ge denkdag van de kroning van zijn vader Reza Sjah. ADDIS ABEBA. Negentien maanden na de val van keizer Haile Selassi en acht maanden na diens dood hebben de militah-e leiders van Ethiopië woensdag voor de eer ste maal een program voor de toe komst van het land bekendgemaakt. De richtlijnon daarvan wijzen in de richting van een „volksdemocratie" MOSKOU. Meer dan 300 Sow- jetburgers hebben oproepen on dertekend ten behoeve van Moes- tafa Dzjemilov, de dissidente Krim- tartaar die kort geleden is veroor deeld tot twee en een half jaar werkkamp wegens belastering van de staat. Dit is in dissidente krin gen vernomen. LONDEN. In Belfast is een 15- jarige jongen aangehouden onder verdenking van een moordaanslag op een gevangenisbewaker Deze. man werd maandag door een schot levensgevaarlijk aan het hoofd ge wond. Er werd nog een gevangenis beambte neergeschoten, vermoede lijk door leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Ditmaal heeft de vrijdag-puzzel echt geleden onder de Paaspuzzel in de „Z.N.-Extra", laatste editie. De stapel inzendingen was dunner dan normaal. Een dubbele pluim dus voor degenen, die wel oplosten en in zonden. De eerste prijs is ditmaal bestemd De heer B. van Dommelen Kerkstraat 37 BRUINISSE De tweede prijs gaat naar: De heer W. Dooge Jonkersweg 1 OOSTERLAND De oplossing van de puzzel is de volgende: De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. Ned. munt; 12. technische commissie (afk.)14. nauwe opening; 15. teken, signaal; 16. muzieknoot; 17. waterbewoner; 19. de onbekende (afk. Latijn); 21. heen en terug (afk. Latijn); 22. ver binding; 23. soort hert; 25. figuur v*.h. ganzenbord; 27. opgewekte stemming; 29. eenheid van elektri sche spanning; 30. plaats tussen Ze venaar en Doetinchem; 32. plezier; 33. vreselijk; 34. tak van sport; 36. boomloot; 37. voorzetsel; 38. daar aanvolgend (afk.); 39. snavel; 41. op die manier; 42. plantengeslacht; 43. overdekking v.e. stookplaats; 44. boksterm (afk.); 45. meisjesnaam; 47. spade met gekromd blad; 48. laagtij; 50. grote bijl; 52. middellijn van de ziel van vuurwapens; 55. plaats waar water uit de grond op komt; 56. club van schilders enz.; 58. te gener tijd; 59. biersoort; 60. kostbare stof; 62. kledingstuk; 63. planeet; 64. proper; 65. oude lengte- eenheid; 67. uiting van kou; 68. snij - werktuig: 69. bijwoord: 7U. g rappe maker; 72. hoogte; 74. muzieknoot; 75. beidende kindervriend. VERTIKAAL: 1. het ijverig be zig zijn voor een doel; 3. merkte ken in maten en gewichten; 4. on volwassen mens; 5. Japanse munt; 6. titel (afk.); 7, overblijfsel bij ver branding; 8. Burgaarse munt; 9. ge vierde artiste; 10. voegwoord; 11. rijst vermengd met parmezaanse kaas; 13. zeer schadelijk insekt; 16. deelnemer aan een komplot; 18. blaaswerkluig; 20. troep samen ge hoed wordende dieren; 22. vreem de munt; 24. bijbeldeel (afk.); 25. staafje om iets vast te zetten; 26. aanhangend strookje (b.v. aan een postzegel); 28. niet parkeren (afk.); 30. veiligheidslamp voor mijnwer kers; 31. handboord aan een over hemd; 34. roofvogel; 35.. beroemd komponist van operettes; 38. dub bele schijf in het damspel; 40. man nelijk dier; 44. de gezamenlijke mi nisters; 46. muziekinstrument; 49. bloem; 51. vogelz'ekte; 53. oude lap; 54. steengruis; 55. niet koud; 57. tegenover (afk.); 59. muzieknoot; 61. zedelijk zuiver; 63. zangsolo; 66. stuk hout; 67. waterblaasje; 70. let ter v.h. Griekse alfabet; 71 chemisch symbool; 72. maat voor arbeidsver mogen (afk.); 73. muzieknoot. "Wij willen graag voorkomen banken op vrijdag 30 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Koninginnedag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken en spaarbanken. HORIZONTAAL: 1. judo; i. kuil; 7. ooi; 8. ^or; 10. kap; 12. vol; 13. serie; 15. mud; 17. sir; 18. canasta; 20. los; 22. as; 23. bes; 24. sap; 26. 11.; 27. bal; 28. tja; 29. kim; 31. ezel; 35. soep; 37. orakel; 38. tap toe; 39. snit; 41-. orde; 43. nuf; 45. gil; 46, vod; 47. al; 49. min; 51. wol; 52. nu; 53. gom; 55. notaris; 58. ruw; 59. taf; 61. lelie; 62. bok; 63. las; 65. lek; 66. dak; 67. trog; 68. soms. VERTIKAAL: 1. jol; 2. ui; 3. open; 4. kris; 5. ik; 6. tam; 7. oor; 9.oranje; 11. pul; 12. vis; 13. sas; 14. ets; 16. dol; 17. sage; 18. cel; 19. aak; 21. slap; 23. balatum; 25. pis tool; 27. berin; 30, moord; 32. zon; 33. gek; 34. dam; 36. eed; 39. shag; 40. finale; 42. eeuw; 44. Fin; 46. vos; 42. lot; 50. nol; 51. wie; 52. nuk; 54. mal; 56. telg; 57. riks; 58. rok; 62. fat; 62. bas; 64. Sr.; 66. dm. GENEVE. Ministers en andere hoge functionarissen uit een aantal olie-exportlanden zijn in Geneve bijeengekomen voor geheim beraad. Het hotel waar ze vergaderen wordt zwaar bewaakt door de politie. Of ficieel is over het doel van de be sprekingen niets meegedeeld. ROME. De regerende Italiaanse Christendemocraten zijn besprekin gen begonnen met de Sociaaldemo craten en de Socialisten. Het is een laatste poging om vervroegde alge mene verkiezingen, en een moge lijke regeringsdeelname van de Communisten, te voorkomen. De kans dat de besprekingen slagen wordt niet groet geacht. NEW YORK. In de Veiligheids raad van de Verenigde Naties is een ontwerpresolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op Indo nesië zijn strijdkrachten zonder uit stel uit Oost-Timor terug te trek ken. TOKIO. Volgens een binnenkort te verschijnen boek hebben Russische tanks in 1945 twaalfduizend Japanse burgers afgeslacht. Het bloedbad zou hebben plaatsgehad op 14 augustus 1945 (Japan was toen als zo goed als verslagen) tijdens de Russische op mars door Mantsjoerije, welk deel van China aan het begin van de oor log door Japan was overweldigd^ LONDEN. De Londense Times schrijft dat de Zuidafrikaanse re gering heeft besloten geen verdere militaire steun te verlenen aan Rhodesië bij diens strijd tegen de zwarte Afrikaanse guerrillabewe ging. NIAMEY. In Niger zijn zeven personen terechtgesteld die ter dood waren veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte staats greep van 15 maart jl. dit is van officieële zijde in Niamey verno men. MADRID. De Spaanse regerings commissie inzake grondwetsher vorming heeft haar werkzaamheden beëindigd waarna het plan van pre mier Carlos Arias Navarro om het politieke systeem aan te passen overgaat in handen van de regering en de Cortes (parlement). MEXICOSTAD. Bij een inval in een clandestien laboratorium bij Durangp, op ca 300 km ten noorden van Mexicostad, zijn tien- kg zuive re heroïne in beslag genomen. De waarde daarvan op de zwarte markt wordt geschat op ca 40 miljoen gul den. JERUZALEM. Een versterkt Israëlisch leger slaagde er in de be zette delen van Jordanië uiterlijk rustig te houden en er kwamen slechts kleinere ordeverstoringen voor. In Tulkarm bleven de winkels dicht en werden de kinderen van school thuisgehouden. DAKAR. Arabische en Afrikaanse ministers van buitenlandse zaken, die in de Senegalese hoofdstad Dakar bijeen zjjn om de eerste Arabisch- Afrikaanse topconferentie voor te bereiden, hebben donderdag een ont- werpverklaring aangenomen waarin naast de apartheidspolitiek en het kolonialisme ook het zionisme wordt veroordeeld als een racistische dis criminatie. MILAAN. De Italiaanse indu strieel Carlo Alberghini die op 4 fe bruari werd ontvoerd is donderdag ochtend vroeg door de Italiaanse rijkspolitie bevrijd. Deze had in een Milanese straat de schuilplaats ont dekt waarin de ontvoerders de in dustrieel gevangen hielden. KARS. De Turkse provincie Kars, nabij de grens met de Sowjet-Unie,. is getroffen door een aardbeving van m.ddelgrote kracht. Persoon lijke ongelukken deden zich niet LONDEN. De haringstand in de Noordzee kan alleen worden be schermd als er een eir.de komt aan de huidige overbevissing. Dit zei de Bri.se staatsecretaris voor Schot land, Hugh Brown. BRUSSEL. De werkloosheids uitkeringen die België betaalt aan werkloze gastarbeiders zijn vorig jacr gestegen tct rond 245 miljoen gulden. Dit cijfer heeft de Belgi sche min'sler van arbeid en tewerk stelling, Califice, verstrekt in ant woord op schriftelijke vragen van een Belgische volksvertegenwoor diger. BOGOTA. In Columbia heeft het anti-cummunistische vakver bond dat circa een miljoen leden telt, zijn leden opgeroepen tot een algemene staking om te protesteren tegen de moord op zijn leider, Jose Mercado. Deze staking van zeven uur zou moeten samenvallen met de begrafenis van Mercado. BEIROET. Donderdag is een van de bloedigste dagen geweest in de Libanese burgeroorlog, die nu meer dan een jaar oud is. Meer dan 100 mensen werden gedood, ongeveer 360 liepen verwondingen op. PARIJS. Een Cambodjaan die zegt dat hij een hoge funktionaris in de Rode Khmer is geweest, heeft op een persconferentie in Parijs gezegd dat hij in september van het vorig jaar persoonlijk heeft deelgenomen aan de terechtstelling van 5000 men sen in Cambodja. BERLIJN. De Oostduitse vredes- raad heeft zijn vredesmedaille toe gekend aan Robert en Michael Meeropol, de zoons van het Ameri kaanse echtpaar Ethel en Julius Ro senberg dat in de Verenigde Staten werd terechtgesteld wegens spionage voor de Sowjet-Unie. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap had eind vorige maand 5.387.067 werklozen, zo blijkt uit de jongste gegevens die de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de E.G. heeft verschaft. BERLIJN. In Leipzig zijn ver scheidene functionarissen van een Oostduits houtveredelingsbedrijf tot hoge gevangennisstraffen veroor deeld, omdat zij jaren lang door fraude de staatsonderneming voor honderdduizenden marken zouden hebben benadeeld. NEW' YORK. De Amerikaanse „Summa Corporation", houdster maatschappij van het merendeel der door Howard Hughes nagelaten be drijven, is op zoek naar het testa ment - als dat er tenminste is - van de op 5 april overleden kluizenaar miljardair. ATHENE. Het militaire hof van appèl in Athene heeft donderdag de straffen verlicht, die in september en december 1975 waren opgelegd aan officieren, onderofficieren en manschappen, die zich als leden van de militaire politie aan martelen hadden schuldig gemaakt. SALISBURY. Premier Ian Smith zal binnen tien dagen plannen be kendmaken om Afrikanen in de Rhodesische regering op te nemen. Dit heeft een hoge funktionaris don derdag in Salisbury meegedeeld. UTRECHT, 22-4. De ziekenfonds verzekerden die in 1974 in een zie kenhuis werden opgenomen, bleven daar gemiddeld 18,7 dagen. De pro vincie Noord-Holland spande de kroon met een gemiddelde van 20,2 dagen en Noord-Brabant sloot de rjj met 16,5 dagen. Per 1000 verzekerden kwamen er gemiddeld 109 in een ziekenhuis, te recht: de meeste in Utrecht, Zeeland en Limburg (met achtereenvolgens 119, 118 en 117 perlOOO) en de minste in Groningen, Drenthe en Friesland (resp. 91, 95 en 97). Deze gegevens staan in het don derdag verschenen jaarboek-1974 van het Landelijk Informatie Sy steem Ziekenfondsen (LISZ). Het is gedetailleerder dan het eerste jaar boek. In tegenstelling tot dat over 1973 vermeldt het nu ook cijfers over de verrichtingen. In 1974 was 68,7 procent van de Nederlandse bevolking verzekerd bij een ziekenfonds (variërend van 72,8 pet. in Limburg tot 60,6 pet. in Utrecht. De verzekerden hadden de „beschikking" over bijna 5000 spe cialisten, 333 ziekenhuizen met ruim GENEVE. De Verenigde Staten hebben donderdag aan het slot van de voorjaarszitting van de ontwape ningsconferentie in Geneve duideljjk gemaakt, dat zij vooreerst niet kun nen afzien van het nemen van kern proeven. 100.000 bedden en ongeveer 4800 huisartsen. In Noord-Brabant en Limburg was de gemiddelde prak- tijkomvang het grootst en in Utrecht en Zeeland het kleinst. JMNTEREN. 22-4. Als de volks verzekering ziektekosten en de wet gezondheidsvoorzieningen nog jaren op zich laten wachten zou rr.oeie-> worden bekeken of de kosten van de gezondheidszorg rechtstreeks uit de algemene middelen kunnen xcorden gefinancierd. De keuze voor zo'n op lossing maakt de omweg via cc\- verzekeringssysteem overbodig. Een daarmee gepaard gaande verhoging van de belastingen zou kunnen wor den gekompenseerd doordat de pre mies voor AAVBZ, ziektekosten- en ziekenfondsverzekering wegvallen. Deze suggestie deed vtce-voorzit- ter L. de Graaf van het CNV op de algemene vergadering van de Chris telijke bedrijfsbond HBV in Lante ren. De Graaf zei nadrv.kkelijk dat zijn suggestie alleen het overwegen waard zou zijn als realisering van de bestaande plannen inderdaad nog jaren op zich laat wachten. Het CNV hoopt van niet, maar vreest van wel, zo liet De Graaf doorschemeren. LELYSTAD, 22-4. In het natuurpark Lelystad zijn donderdag vanuit Polen drie wisenten gearriveerd. Dit wilde rund, ook wel aangeduid met Europese bizon is in de vrije natuur uitgestorven. De dieren behoren tot de fokgroep van bedreigde diersoorten die de Amsterdamse dierentuin Artis met de Rijksdienst IJsselmeer- polders in het op natuurlijke wijze omheinde terrein huisvest. Men wil op deze manier dieren terugplaatsen in de streek waar ze in vroeger tijden in het wild voorkwamen. In het natuurpark, dat uiteindelijk 90 hectare groot zal worden, verblijven al geruime tijd een elandenpaar en een complete rendierkudde. Uit vondsten van fossielen is gebleken dat in Nederland en Belg'ie in het verre verleden de steppe wisent voorkwam, evenals de mammoet, de wol- harige neushoorn en het rendier. ARNHEM, 21-4. Per jaar vliegen zich in ons land, met zijn ruim drieduizend kilonieter hoogspanningslijnen, ongeveer één miljoen vogels dood tégen de elektrici- teits- en bliksemdraden van de hoogspanningsmasten. De meeste slachtoffers vallen on der de spreeuwen (150.000) en de postduiven en kieviten (beide 110.000). Voor dc meeste vogelsoorten heeft deze vorm van sterfte waar schijnlijk geen effect voor de grootte van de soort. Oplettendheid is wel geboden bij de grutto en enkele zeld zame soorten zoals aalscholver, lepe laar en purperreiger. Dit concludeer! het rijksinstituut vor>r natuurbeheer in Arnhem, dat tussen oktober 1972 en december 1973 e.n onderzoek heeft laten verrichten naar dc omvang en ernst van het draadslachtofferprobleem. Het dezer dagen gereed gekomen rapport over deze vorm van vogelsterfte is onder meer gezonden naar de direkteuren van de elektriciteitsbedrijven en een groot aantal milieugroepen. Naast de spreeuw, de postduif en de kievit, vallen verder de meeste slachtoffers onder de kramsvogel, de houtduif, de grutto, de wilde eend. dc zanglijster, de koperwiek, de meerkoet en de waterhoen. Bij deze soorten vallen jaarlijks ongeveer 10.000 slachtoffers of meer. Ondergronds ..Als men het indrukwekkende aantal draadslachtoffers wil vermin deren moet men proberen bij eik'e uitbreiding van het hoogspannings net zoveel mogelijk ondergronds ka bels aan te leggen", aldus een van de conclusies van het rapport. Is deze verkabeling moeilijk uit tc voeren dan kan men de bliksemdraden voor zien van spoelen, strips of andere preventieve voorzieningen. Gebleken is dat aan dc bliksem- draad bevestigde strips zorgen voor minder slachtoffers. Ook andere pre ventieve maatregelen zoals flappen, ballen, krullen en spiralen met lus sen. l\jken aan de verwachtingen tc voldoen. Deze maatregelen hebben echter geen effect op het aantal slachtof fers dat 's nachts vliegt. Het rapport pleit dan ook voor een nader onder zoek naar een bcveiligingsmethode voor nachtvliegers (onder andere meerkoet cn waterhoen). Het RIN-rapport vraagt extra r indacht voor de trajecten waar veel slachtoffers verwacht kunnen wor den of kwetsbare soorten dc hoog spanningslijnen regelmatig passeren. Met name wil men voorzieningen aan de hoogspanningslijn in dc Hil- versumse gemeente, waar purperrei gers regelmatig passeren op weg naar hun voedselgebiedcn bij dc Vechtplassen. Dc lijnen in dc Zaanstreek die door lepelaars worden gepasseerd en het gedeelte van het koppelnet Bor- sele-Gccrtruidenbcrg. dat bij de Oosterschelde parallel aan hel Rjjn- Schcldckanaal komt te lopen. Tijdens dc voedseltrek passeren daar regel matig ganzen, eenden en steltlopers. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5