Bouw van een nieuw dorpshuis Oosterland voorlopig van baan Eind juni referendum in Spanje Bergman wil Zweden verlaten Toenemend elektriciteitsverbruik KOOPJES HALEN „WICO" Ontwikkeling bij Daf-Trucks Aardappelen duurder „URANIA" NAAR DE V.S. AGENDA GELUIDEN 2 Raad van Duiveland niet akkoord met door herv. gemeente gevraagde faciliteiten IN IEL WERKF.ltlv, 22-1. De hou» van een dorpshuis le Ooslerlaiul is voorlopig van de baan. De gemeenteraad van Duivland kon namelijk niet akkoord gaan met bel voorstel van b. en om le voldoen aaneen aantal voor waarden die door de Hervormde gemeente werden ge koppeld aan de bereidheid om het oude bestaande ver enigingsgebouw aan de St. Joosldijk aan de gemeente le verkopen. van de iiuidige gebouwen en grond 1' 40.000,- - bedragen, zodat de totale kosten t' 403.000,— bedragen en hier van afgetrokken de genoemde subsi die zal de gemeente zelf nog op tafel moeten brengen I' 130.750,— Aldus liet voorstel van b. en w. Onbillijk l)e bedoeling van b. en w. was bel verenigingsgebouw, dat ernstige te kenen van verval loont, aan te ko pen en er een nieuwe grote zaal te genaan te bouwen, met onder andere toneelaecomodatie. De raad kon echter niet akkoord gaan met de door de Hervormde ge meente aan de verkoop verbonden faciliteiten. In de gehouden raads vergadering, onder leiding van bur gemeester J. D. de Kam, leidde dit nog tot een besloten zitting. Daarna werd bekendgemaakt dat het voor- MADRID, 22-4. Het Spaanse volk zal zich op 26 juni kunnen uitspre ken over democratische hervormin gen en een verandering in de (ko ninklijke) successiewet, zo meldde het liberale weekblad Cambio 16 donderdag. Cambio, dat zich beroept op offi ciële zegslieden, schrijft dat premier Carlos Arias Navarro de datum van het referendum eind april in een na tionale tv-toespraak zal bevestigen. STOCKHOLM, 22-4. De bekende Zweedse filmregisseur Ingmar Berg man zal zijn land verlaten uit pro test tegen de wijze waarop de Zweedse belastingautoriteiten tegen hem zijn opgetreden. In een „afscheidsbrief" in het Stockholmse avondblad „Expres sen" noemde hij donderdag deze au toriteiten „een verzameling poker spelers die bezeten zijn van zucht naar prestige". Volgens hem zouden zij zich tegenover hem aan bedrei gingen en afpersing schuldig hebben gemaakt. Bergman schreef dat hij zijn films voortaan in het buitenland zal ma ken. stel van b. en w. voor nader beraad werd teruggenomen, zodat de bouw voorlopig niet zal kunnen plaatsvin den. Wensen Hervormde gemeente De Hervormde gemeente wil het oude gebouw aan de gemeente verkopen voor f 40.000,met daaraan verbon den de voorwaarde dat het gebouw kosteloos beschikbaar wordt gesteld voor bijeenkomsten die vallen onder verantwoordelijkheid van de kerke- raad. Als vaste bijeenkomsten wer den genoemd: de zondagsschool, de jeugdkapel, de crèche en de Her vormde vrouwenvereniging, plus een aantal jaarlijkse vergaderingen zoals de nieuwjaarsbijeenkomsten, ge meente-avond, ambtelijke vergade ringen, vergaderingen kerkeraads- commissies, zendingscommissie en verder jeugdwerk, enz. Bovendien verlangt de diakonie een vertegen woordiging van evenveel kerkeraads- leden in de beheerskommissie -als vertegenwoordigers van de gemeente Duiveland en tot slot: kosteloos ge bruik van vervangende ruimte tij dens de werkzaamheden van de bouw. Subsidie De mening van b. en w. was dat de gelegenheid moest worden aangegre pen, om zodoende van het dorpshuis- probleem te Oosterland af te raken. Temeer omdat in het kader van het extra werkgelegenheids-programma 1976 voor de bouw van het dorpshuis te Oosterland een subsidiebedrag van f 272.250,zal worden toegekend. De bouw van het dorpshuis, inclusief ar chitectenhonorarium zal f 363.000, bedragen, terwijl de aankoopkosten De heer Romeijn (V.V.D.) vond het allemaal mooi en prachtig dat Oos terland een nieuw dorpshuis krijgt, Uil gunde het df Oost t rianders van harte en wist dat het broodnodig is, maar de voorwaarden die de diakonie heeft gesteld vond hij een onverteer bare zaak. zeer onbillijk, en verder voorzag hij op den duur een ernstig tekort ontstaan. Spreker kon hier niet mee instemmen. Hij zag graag het voorstel teruggenomen. Dat was volgens de voorzitter niet mogelijk gezien de beschikbare subsidieverle ning. Bovendien vond de voorzitter - en dat was wethouder Overbeekc met hem eens - dat het met die ge wraakte „faciliteiten" wel af zal lo pen. De heer Romeijn was het hier niet mee eens; hij telde twaalf „faci liteiten" en wees er verder nog opv dal dit „eeuwigdurend" is, zodat de gemeente er mee blijft zitten. Met nog verschillende raadsleden was ook de heer Hillebrand (P.v.d.A.) het niet met de gang van zaken eensj trouwens de 'gehele fraktie van zijn partij kon zich niet met het voorstel vereningen. Spreker vroeg of er geen alternatief vooi* te vinden.is en of er feitelijk wel geprobeerd is deze trans- aktie zonder die voorwaarden'te rea liseren. Verder kon die èverirëdige vertegenwoordiging van de kerkeraad in de beheerskommissie bij hem geen genade vinden. Na langdurig beraad werd besloten het voorstel in besloten vergadering „verder te behandelen, zodat pers mensen en publiek de gang in moes ten om na een half uur terug te mo gen keren en te vernemen dat de bouw van een dorpshuis te Ooster land voorlopig van dc baan is. Het voorstel werd teruggenomen voor nader beraad. Verkoop grond Besloten werd aan de heer drs. J. C. Erbrink te Zierikzee te verkopén 182 ca grond te Nieuwerkerk, deel'uit makende van het perceel Ooststraat 7 aldaar. Gebleken is namelijk dat de ARNHEM, 22-4. In dc eerste vijftien weken van dit jaar is het elektriciteitsverbruik in ons land met 4,4 procent toegenomen in ver gelijking met dezelfde periode van 1975, toen het verbruik met 7 pro cent. steeg. Over geheel 1975 was de groei slechts 2 procent, vooral ver oorzaakt door een sterke teruggang in de tweede helft van het jaar, met name bij de industrie. In de eerste maanden van 1976 is duidelijk sprake van een toeneming van het huishoudelijk stroomge- bruik, terwijl de industrie zich enigszins herstelt en weer meer stroom gaat afnemen. gemeente Duiveland mede-eigenaar is van bedoelde 182 ca. Deze situatie is waarschijnlijk ontstaan door de watersnoodramp van 1953. De heer Erbrink betaalt voor de grond f 3, per m- of in totaal f 546, In 1974 werd besloten door de raad tot de verkoop van zeven percelen bouwgrond in het bestemmingsplan Nieuwerkerk II, aan Bouwbedrijf Meuldijk Van der Linde B.V. Ter uit voering van dit besluit zijn drie per celen in eigendom overgedragen, ter wijl dit met vier percelen nog niet. hel geval is, omdat het genoemde bouwbedrijf inmiddels failliet is ver klaard Besloten werd to verkopen voor de prijs van i' 36,75 per ca, ex clusief b.t.w., de volgende percelen in het bestemmingsplan Nieuwerkerk II: a) Aan C. Simpelaar te Zierikzee een perceel groot 559 ca, voor de prijs inclusief b.t.w. van f 23.830,17; b) aan R. A. A. Vooron te Nieuwerkerk een perceel groot 590 ca voor de prijs in- clusief b.t.w. van f 25.151,70; c) aan M. P. J. Hollestelle te Nieuwerkerk een perceel groot 585 ca voor de prijs inclusief b.t.w. van f 24.938,55. Door de Vereniging van Ned. Ge meenten is weer een wijziging in de (model)bouwverordcning aangebracht waardoor b. en w. van de gemeente de bevoegdheid wordt verleend tot het stellen van nadere eisen inzake de bereikbaarheid en de toeganke lijkheid voor rolstoelgebruikers van voor publiek bestemde gebouwen, wanneer voor de aan te brengen voorzieningen geldelijke overheids steun kan worden verstrekt Loziugs verordening Verder kwam ter tafel de vaststelling van de lozingsverordening riolering. Dc technische commissie, ingesteld en belast met de advisering inzake de lozing van afvalwater etc., is van oordeel dat het afvalwater, afkomstig van bedrijven, voor de riolering zo wel als voor de zuiveringsinstallatie, in zo goed mogelijke staat moet wor den gebracht, eer er lozing op het ge meentelijk riool mag plaatsvinden, hetwelk inhoudt dat die bedrijven die nu nog op legale wijze hun afval water lozen in dc riolering, in het vervolg gedwongen kunnen worden de nodige voorzieningen te treffen, bv. door het bedrijfsafvalwater ge scheiden te houden van.huishoudelijk afvalwater, faecaliën en regenwater. Na het van kracht worden van de „lozingsverordening riolering" zullen nieuw te vestigen bedrijven, en ook reeds bestaande bedrijven, in het be zit moeten komen van een lozings vergunning en derhalve zonder meer moeten voldoen aan de bepalingen van genoemde verordening. Besjoten werd vast te stellen de „lozingsver ordening riolering", overeenkomstig de model-lozingsverordening riole ring van de Vereining van Ned. Ge meenten. Door de dienst gemeentewerken is een nieuwe kaart gemaakt waarop de gebieden zijn aangegeven waarop de toepassing van kracht is voor een bijzondere kampeer-exploitatiever- gunning. Ged. staten hadden aan een eerder genomen besluit hun goed keuring onthouden, omdat zij van mening zijn dat de begrenzing van de gebieden logischer en duidelijker gekozen dienden te worden. De re creatiecommissie heeft gunstig gead viseerd over de nieuwe ontwerp- kaart, die voor iedereeen ter secreta rie ter inzage ligt. Advertentie Dit deelde donderdag ir. J. H. Bakker van de S.E.P. .Samenwer kende Elektriciteits-produktiebe- drijven) mee in de vergadering van kemmissarissen. Deze vergadering vond voor 'het eerst plaats in tegen woordigheid van de pers. Dc commissarissen gingen ak koord met een statutenwijziging waardoor de mogelijk wordt ge schapen meer bestuurders (gedepu teerden en wethouders) op fè nemen in de raad van toezicht. Dit is een orgaan dat de besluitvorming in de raad van commissarissen in overleg met de directie van de SEP vqorbe- reidt. BIJ DEN HEI,DEK. dingsschip van ne de „Uraniri vaar Plymouth Het zeilend ovici de koninklijke mari- is van Den Helder vertrokken, om deel te nemen aan dc tall-shiprare naar dc Verenigde Staten, ter gelegen heid van hel 200-jarig bestaan van de V.S. Het was direkt al hard wer ken geblazen aan boord, toen de spinnaker moest worden uitgebracht. EINDHOVEN, 22-4. Met interne overplaatsing (eventueel na een „re organisatieverlof"), omscholing en vervroegde pensionering zal het strukturele personeelsoverschot bij DAF Trucks in Eindhoven moeten worden weggewerkt. Over werkne mers voor wie binnen het bedrijf geen enkele oplossing kan worden gevonden, zal nog nader overleg met de vakbonden worden gevoerd. DEN HAAG, 22-4. De meest ge- cc nsumeerde aardappelsoort, het bintje wordt maandag vijftien cent per kilo duurder. Dc maximumprijs voor een kilo verpakte bintjes wordt f 1.20 (was f 1,05), een kilo onverpakte bintjes gaat f 1,15 kosten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken donderdagavond desgevraagd 'meegedeeld. De prijs verhoging is noodzakelijk, omdat de schaarste van de aardappelen op de internationale aardappeimarkt nog verder is toegenomen, aldus de woordvoerder. Donderdagmiddag heoft Ihet ministerie hierover een gesprek gehad met hef produkt- schap voor aardappelen. TIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat het weer bij ons dagenlang beïnvloedde, ligt tussen IJsland en Schotland. Het hogedrukgebied verandert weinig van plaats en wordt aan de noord zijde nog versterkt door een krachtig hogedrukgebied boven midden- Groenland. De noordoostelijke stro ming voert ook zaterdag koude en onstabiele lucht naar onze omgeving. Er zal dan ook een wisselende be wolking zijn waaruit plaatselijk een bui valt cn het blijft koud. De kou de lucht is inmiddels over de Alpen tot noord-Italic en zuid-Frankrijk doorgedrongen. Het front dat de voorste grens vormt van de koude lucht, veroorzaakt daar veel bewol king en regen, waarbij plaatselijk ook onweersbuien tot ontwikkeling komen. Stations aan dc noordkant van dc Pyrcncën meldden vrijdag morgen rcgenhoeveelheden tussen 15 en 30 mm. Dode en drie gewonden op circuit Zandvoort ZANDVOORT. 22-4. De 38-jarige Utrechtse brigadier van politie H. van der Vegt is donderdagmorgen bij een ongeluk op het circuit van Zand voort om het leven gekomen. De brigadier zat met twee kollega's en een instrukteur in een auto, die op het schievlak met de linker wielen van de weg raakte en daarna en kele malen over de kop sloeg. De instrukteur moest met verwondingen in een ziekenhuis worden opgeno men. De andere twee politiemannen raakte licht gewond. De drie Utrechtse politiemannen kregen op het circuit in Zandvoort rijlessen. Dienstplichtige arts overleden na een veldloop HAVELTE, 22-4. De 26-jarige dpi. arts W. Smeenk uit Bedum, is don derdagmorgen na een veldloop onwel geworden en op weg naar een zie kenhuis overleden. Smeenk, afdelïngsarts van de 109 afdeling veldartillerie, deed mee aan een sportdag die de artillerie-onder delen in de Johannes Post-kazerne in Havelte hadden georganiseerd. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 24 en zondag 25 april Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H, Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Niekerk, tel. 01114-1938 heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va* 16.30-17.30 uur. Oc zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Dreischor Hervormde kerk, 18.30 uur, concert met brassband Heilsleger en koren. Maandag 26 april Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Dinsdag 27 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afd. Schouwen-Duiveland van de C.P.B. „Mondragon" (foyer), 19.30 uur, ver gadering Stad en Lande. Woensdag 28 april Zierikzee Brogum, 20.00 uur filmvoorstelling. Corneliaslichting, 20.00 uur, cursus gerontologie. „Huis van Nassau", 20.00 uur, verga dering Vrouwcnkontakt P.v.d.A. Donderdag 29 april Burgh Camping „Duinrand". Ver. v. Onder wijzers (essen), 9.30 uur v.m. Kerkwerve Reis bejaardensociëteit. Vertrek 13-30 uur, vanaf het verenigingsgebouw, (±20.00 uur weer thuis). Maandag 3 mei Zierikzee „Mondragon"-foyer. Vergadering „Beter Wonen". 20.00 uur. Donderdag 6 mei Goes „Prins van Oranje", 10.30 uur afd. Zeeland Ned. Plattelandsvrouwen bond. Vrijdag 14 mei Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. A.R.-kiesvere- niging, 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bi) de Vaate (01110) 2338 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 15 april l/m 15 mei Zierikzee „'t Lange Uus" kunsttentoonstelling. 9.00-12.00; 13.30-17.30. Do.: 19.00- 21.00 uur. Z. en ma. gesloten. Vrijdag 23 april Zierikzee Hotel Van Oppen. Afd. Veilig Ver keer Nederland. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergaderzaal Geref. Gem., Molen straat, J9.30 uur. staatkundig Geref. Studievereniging „Schouwen-Duive land". Bruinisse Gemeente-avond Hei-vormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 24 april Zierikzee Concertzaal. Toneel Z.V.U.. 20.00 uur. Renessc Vogelwacht. Excursie „Watergat", 14.00 uur. Dorpshuis, 20.00 uur, voorstelling toneelvereniging „Op Drift". Café „Dc Drie Schapen", 20.00 uur, Bingo-avond. Bruinisse 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, bcal- band „Vol Schouwen's Hoop". Zondag 25 april Zicrikr.rr Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling King Kong. Geluiden, fijne geluiden dan, die zijn belangrijk. Ze zijn ook onverge telijk en ze wekken - om het weer even ingewikkeld te zeggen - asso ciaties. Je hoort een geluid en ja hoor, je bent daar weer, toen en toen en met geuren is het nel zo. De rijdende „sturvalje" was hier en dat wordt zich de dorpssmid van vroeger herinneren, met de smede rij, met alles er op en er aan. De smid had het gewoon. Dat was zelf een ijzeren man, met geweldige knuisten en hoe hij de voorhamer hanteerde. Hoe hij trok aan de blaas balg en hoe het vuur dan opvlamde. Even later liet hij de moker neer vallen op het gloeiende ijzer en de vonken zorgden voor vuurwerk. Dc smid was er ook bij met de kinderziekten; dat klinkt gek, maar het zit zo. Al de vriendjes naar school of buiten spelen, maar jij was mooi koortsig en moest in bed blij ven. Het konden wel mazelen zijn of wat anders. De zon speelde door hef raam van de slaapkamer; een verre kar dokkerde over niet zo per- fekt geplaveide wegen en in de ver te viel altijd de metalen stem van de smidshamer op het aambeeld. Dal was zo karakteristiek en onvergete lijk dat het niet in geld of woorden is u\t te drukken. Het xoas de verklanking van een absoluut geluksgevoel, dat nauwe lijks bewust werd ondergaan, want een kind ondergaat de gevoelens niet gedifferentieerd. Het is gelukkig of ongelukkig en het onderscheidings vermogen is niet groot genoeg, om de nuanceringen daartussen te on derkennen. Dat komt later pas alle maal. Er waren trouwens nog heel veel meer intieme geluiden. Het schar relen van mussen onder de dakpan nen, dat ritselen en piepen en het tuttige monkelen van kippen hoor den er ook bij en het diffuse geluid van zacht pratende mensen ergens in een tuin of op straat. En daarbo ven uit dan dus altijd de smidsha mer. Voor zo'n uur van geluiden, zou men een jaarsalaris over hebben. Om het nog eenmaal zo te horen, om nog eenmaal die mélange van zoete aanspreekbaarheid en broze klanken te ondergaan, bewust of on- bewusl, het zou heerlijk zijn. Als de avond viel teas er een an der, wel fijn, maar toch wat grieze lig geluid. Van een verdcropstaand huis, werden - niet zonder geweld - de buitenjalouzieënin één ruk neer gelaten. Dat was toch altyd even schrikken. Die geluiden, ach gut ze zijn alle maal overstemd door lawaai van deze tijd; de motor heeft hel ge wonnen. Het aambeeld is verdwenen en de smid ook en wie luistert er nu naar mussen, kippen en zacht pra tende mensen? Gelukkig is er de herinnering aan die geluiden, zo teer. zo brrkclijk, zo sentimenteel voor mijn part. dat jc er feitelijk niet over zou moeten schrijven, hjaar soit SCH1EREILANDMAN r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2