ascon Gespreksgroep Zierikzee stak dieper bij tweede ronde „Gratis kooi" op „Eendracht" voor Richard Bin te Zierikzee KISSINGER OVER AFRIKA V.S. betalen Unesco niet DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA De V er stedelij kingsnota RIJDENDE TRAVAILLE Opnieuw geste „Slavenkas" Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon ZIERIKZEESCHE In dit nummer: Nog geen dorpshuis voor Oosterland (1797 - 1889) mtorjfs 1E2^ML^/^NT|ES en BEZORGING eletfWnbl 1tQ>^25S. Voor telefoonnummers na half zes zie p^gma* Zonder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81.00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Vrijdag 23 april 1976 132ste jaargang Nr. 21882 *AARIN OPGENOMEN WASHINGTON, 22-4. „Onverant woordelijk en ontoelaatbare" Sow- jet-inmenging in Afrika blijft een zeer gevaarlijk element, aldus Kis singer donderdag op een persconfe rentie voor zijn reis naar Afrikaan - iv. landen. Hy zei dat de V.S. zich tegen on verantwoordelijke daden zullen blij ven verzetten en militair in staat zijn dat te doen. De V.S. willen tevens aan een vreedzamer wereld blijven werken. Ten aanzien van de S.U. volgt zijn land deze tweevoudige politiek. De Afrikaanse problemen moeten door de Afrikaanse landen zelf wor den opgelost en hij zal dit tijdens zijn twee weken durende reis naar zeven Afrikaanse landen, die vrijdag begint, duidelijk maken. VERENIGDE NATIES. Syrië heeft een antwoord op positieve toon ge geven op het recente initiatief van VN-seki'etaris-generaal Kurt Wald- heim om te komen tot nieuwe on derhandelingen over een vreedzame regeling in het Midden-Oosten. Dit heeft een VN-woorvoerder donder dag meegedeeld. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 voor zo'n beleid uit het gehele land moeten worden aangedragen. Belangrijk kunnen worden de z.g. n. „groeisteden" buiten de Randstad. Daar moet de bevolkingsgroei (en synchroon hiermede de industriali satie) zich manifesteren. Lange pen delroutes naar stiltegebieden wor den hierdoor voorkomen. Het be langrijkste zijn de arbeidsintensieve bedrijven. Op dit punt biedt de in dustrialisatie in Zeeland geen over tuigend beeld (milieuvervuilend en niet arbeidsintensief). „Groeisteden" De in de Nota neergelegde zorgen over de „output" van mensen (woon- verkeer) van de Randstad naar Bra bant en Gelderland werd erkend. Er zullen maatregelen moeten komen de leefbaarheid in de steden opti maal te vergroten, teneinde het el ders wonen in de toekomst in de hand te kunnen houden. Middelen: groen in de steden en grootscheepse renovatie van woonwijken. In het totaal programma dienen de menselijke belangen en de vrijheid van handelen niet te zeer in de knel te komen. Ook in dit opzicht zal dus sprake moeten zijn van een kompro- mis. PARIJS, 22-4. Uit protest tegen de anti-Israëlische houding van de Unesco heeft de Amerikaanse rege ring de Amerikaanse bijdrage over het jaar 1975 niet betaald, en op haar begroting ook geen post inge ruimd voor de contributie over 1976. De Verenigde Staten zijn ook nog 2,7 miljoen dollar aan achterstallige contributie over de jaren 1973-74 verschuldigd. Dat betekent dat de Unesco, de V.N.-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, in totaal 41.666.852 dollar moet missen, een bedrag dat neerkomt op een kwart van de totale geraamde in komsten voor het begrotingsjaar 1975-76. CONTACTLENZEN ZIERIKZEE: Oude Haven 31 Tel. (01110) 4321 DIRKSLAND: Ziekenhuis v. Weel en Bethesda Tel. (01877) 2302 Aanpassing en controles alleen volgens afspraak. Punt uit de „Wegwijzer" was hier na: het voorkomen van congestie en onevenwichtige stedelijke opbouw, met name in sterk verstedelijkte ge bieden. Bij de benadering zullen de konklusies van de Club van Rome - zo meenden sommigen - tot leidraad moeten worden gekozen. Anderzijds werd gewezen op een al in gang ge zette accentverlegging van milieu naar werkgelegenheid. Toch zal via de Nota materiaal Vrieze te Renesse gesignaleerd op de Laan van St. Hilaire te Zierikzee, waar een paard hoefbeslag kreeg. Nu de hoefsmeden praktisch zijn verdwenen op de verschillende dor pen, kwam de verplaatsbare tra- vaille er voor in de plaats. De heer De Vrieze heeft een zaak in ruiter sportartikelen en dé travaille past dus wel in zijn professioneel kader. Voor de hoefsmid aan het werk be stond veel belangstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 22-4. I» „Moiidragoii" vond donderdag avond de tweede gespreksronde plaats van de groep Zierikzee in het kader van de inspraak niet betrekking tot de erstedelijkingsnota. Gespreksleider was ook ditmaal de lieer J. Weusteiienk van liet Provinciaal Ophon worgaan. Het eerste deel van de bespreking had nog een meer algemeen oriënterend karakter, waarna men later overging tot een gedetaileerder bespreking met als leidraad de hoofdstukken in de „Wegwijzer voor de inspraak", een - op zich nog uitvoerige - samenvatting van het lijvig stuk, dat Verstedelijkings- nota heet. Inzet in eerste instantie was de vraag wat de „verdraagzaamheid" is van een gebied, niet in geestelijke, maar in toeristische zin. Het een moet tegen het ander afgewogen worden op het punt van de streek dienende belangen. Vooral in gebie den die niet tot landschapspark kun nen worden verklaart), is het oppas sen geblazen. Zo koos de Westhoek voor het 61000-slaapplaatsenmodel, maar rond 40.000 zou voor het ge bied beter zijn, zo meende men. Advertentie Kompromissen Aan de orde kwam ook het vrije wonen en uiteraard „het milieu", waarop een divertissiteit van fakto- ren inwerken. In de praktijk zullen kompromissen moeten worden ge hanteerd en kernvraag is: waar gaan we heen met de industriële struk- tuur? Groeit het door, zo het door groeit of moeten er remmen in wer king gezet? Wie bepaalt de mate van welzijn? Alleen de „filosofie van het flexibele" ten aanzien van woon- en natuurgebied (wisselwerking) kan een oplossing bieden. Op dit punt ontstaat een spanning tussen vrij heid (van lagere bestuursorganen) en dirigisme van bovenaf. Stedelijke ophouw Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De doorwrochte geschiedenis van een gewone familie te kent de maatschappij beter dan een maatschappelijke ver handeling ZIERIKZEE, 22-4. De 17-jarige Richard Bin te Zie rikzee is donderdagmiddag - hij loting - de gelukkige winnaar geworden van een gratis kooi op het varend zeezeilschip „Eendracht", voor een in liet najaar te maken reis. De nautische trip bij uitstek werd - evenals vorig jaar - aangeboden door de „Slavenkas". De trekking werd verricht door burgemeester Th. II. de Meester, in tegenwoordigheid van de Slavenkas- vertcgenwoordigers, de heren R. van Ommeren en J. C. van Bevercn, en een viertal jongelui, die potentiële kanshebbers waren. Een vüfde was al eerder afgevallen, daar hy nog geen zestien jaar bleek te zijn en dat is voorwaarde. In evereens Lemming met zijn naam wist de burgemeester - fei telijk handelend als voorzitter van het Komité Zeeiand Varend Zeezei- schip - de spanning „meesterlijk te rekken, wijzend op de vroegere ma ritieme bedoelingen van de Slaven kas, die late: wat moeilijker te vin den waren, al waren er projekten, als steun bij de expositie ZZ'70 en de aankoop van een schilderij voor het maritiem museum. Intussen gaat het er bij het zei len op de „Eendracht" niet om re- klame te maken voor een koopvaar dij- of marine - opleiding, al zal dit voorkomen, maar het samen zeilen is vooral bedoeld om jonge mensen van verschillende aard, opleiding, milieu ervaringen te laten opdoen in teamverband. Het is een belangrijke ervaring voor het verdere leven. „Het gaat om eendrachtige sa menwerking", aldus dc heer De Meester, die vertelde over zelf op gedane ervaringen tüdcns reizen met de „Eendracht". Op zee - zo blijkt - komen de ech te eigenschappen van de man naar voren; bravour vooraf is echt geen waarborg dat de man in kwestie goed bruikbaar is aan boord. Be langrijk is ook dat er aan boord „geen rechts of links'' bestaat in politieke zin; „er bestaat alleen stuurboord en bakboord" en dat be tekent: er moet gewerkt het schip in de vaart te houden. Slavenkas In een repliekje wees de heer Van Ommeren nog op het vroegez-e dui delijke sociale aspekt van de Slaven kas, terwijl de bestedingen later een meer kultureel karakter kregen (kleuterschool), terwijl nu juist weer meer het maritiem aspekt een accent krijgt. Hij dankte de burgemeester voor de trekking. Drie knapen moes ten teleurgesteld, maar mogelijk gaat één van hen toch mee op kosten van pa, want dat kan ook. Dc gelukkige winnaar is als leer ling-monteur werkzaam bij de fa. Weltevreden. Hij kwam daar na zijn opleiding aan de LTS te Zierik zee. Voor dc uitzonderlijke reis, krijgt hij vast vrij-af van zijn baas. Advertentie Oosferland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.O. Land/Rover Ranger/Rover. ZIERIKZEE. Dit is de gelukkige Richard Bin, hier aan het roer van een heel wat kleiner jacht dan de „Eendracht". Wordt hij straks zo nu en dan ook een roerganger op de grote reis? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot zaterdagavod: Aanhoudend koud Wisselend bewolkt en enkele ver spreid voorkomende buien; matige tot krachtige wind uit noord tot noordoost; minimumtemperaturen ongeveer nul graden en plaatselijk nachtvorst; maxima omsti-eeks 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 proeent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 april. Zon op 5.24. onder 19.53 Maan op 3.21, onder 15.00 25 april. Zon op 5.22. onder 19.5.5 Maan op 3.41, onder 16.04 26 april. Zon op 5.20. onder 19.57 Maan op 4.02, onder 17.08 Nieuwe maan: 29 april (11.20). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 april 12.05 5.33 18.12 25 april 0.29 13.08 6.33 19.04 26 april 1.24 13.59 7.18 19.42 Doodtij: 23 april.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1