Veel meer dan miljoen buitenlanders „over de vloer" Evenementenkommissie „Renesse Vooruit" is gereed met programma KEERPUNT IN LIBANON „De vervuiler betaalt" PAASTOERISME IN EUROPA Fatale botsing DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeer drukke Paasdagen STRAND AL IN TREK ZEEUWSE BLOESEMS Met het oog op „het seizoen" BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -afL'£b^%]>ril 1976 2ste jaurtórug Nr. 21880 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1669» REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Kombi-oefening brandweer Rode Kruis DEN HAAG, 19-4. Tijdens het paasweekeinde hebben naar schatting van het National Bureau voor Toerisme 1,1 miljoen buitenlandse toeristen een bezoek ge bracht aan Nederland enkele tienduizenden meer dan het recordbezoek van 1974. Vcrig jaar waren er met de (vroege en koude) Pasen slechts 700.000 buiten landse bezoekers, bet Nationaal Bureau voor Toerisme is tot deze raming gekomen op grond van tellingen aan de grensovergangen. Wat de attraktiepunten betreft: Keukenhof was weer de onbetwiste topper met 156.000 bezoekers (1975: 75.000 en 1974: 160.000), gevolgd door Maduro- dam 71.000 (44.000 en 64.000), diergaarde Blijdorp met tussen de 45 en 50.000 (24.000 en 35.000). de Efteling met 45.000 (25.000 en 40.000) en het Euro Recrea tiecentrum met 34.000 (9.000 en 18.000). BEIROET, 18-4. In de burgeroor log in Libanon is zaterdag een wen ding gekomen. De christelijke pre sident Soeleiman Frandzjieh onder tekende de grondwetsverandering die het parlement had aangenomen en waaronder direlct een nieuw staatshoofd gekozen kan worden. Hij heeft daarmee de weg voor een poli tieke oplossing geopend. Tegelijk begonnen de Syrische troepen die onlangs waren binnen gekomen zich over de grens terug te trekken als onderdeel van een nieu we bestandsovereenkomst. De gevechten rijn in het hele land geluwd. Zoals altijd vormden de Duitsers het grootste contingent bezoekers. Relatief gezien waren er ook veel Fransen voorts Belgen, Engelsen en Scandinaviërs. Ook in Duitsland ge legerde geallieerde militairen heb ben ons land en onze toeristische trekpleisters bezocht. Van de buiteiüandse bezoekers hebben velen de tocht naar de in volle bloei staande bollenvelden, de kust en gro(e steden ondernomen. Het Nationaal Bureau voor Toe risme is van oordeel dat de topdruk te tijdens dit eerste vrije, lange weekeinde van het jaar een gevolg is van aanhoudend mooi lenteweer na een aanvankelijk vrij kil begin van het voorjaar. In rijen van vier Donderdagavond begon de komen de drukte zich aan de grens al af te tekenen, gevolgd door een grote drukte op Goede Vrijdag, toen de Duitse automobilisten in rijen van vier ons land binnentrokken. Mede door deze vroege entree heeft de in tocht zich over verschillende dagen verspreid. Daarom bleef ook file vorming aan de grensposten beperkt Op Goede Vrijdag was de invasie het grootst, maar ook de volgende zaterdag heeft een behoorlijk woordje meegesproken. DEN HAAG, 19-4. Het wetsont werp geluidhinder is voor de Raad van Advies voor de ruimtelijke or dening aanleiding te bepleiten, dat de uitwerking van het algemene uit gangspunt „de vervuiler betaalt" nog eens opnieuw wordt bezien. De raad schrijft dit in een advies, dat in de komende vergadering (22 april in Den Haag) van de raad zal worden behandeld. Genoemd prin cipe, dat aan meer milieuwetten ten grondslag ligt, roept bij de raad en kele vragen op. Zo vraagt de raad zich af of de beheers- en apparaats kosten van de overheid, zoals ver- gunnnigverlening, geluidbewaking, toezicht, beleidsonderbouwend on derzoek e.d., door de bron gedragen moeten worden of door de gemeen schap, die die immers in zijn tota liteit met het te voeren beleid gebaat is. Zou bij de kostenverdeling geen rekening moeten worden gehouden met de in het verleden genomen be leidsbeslissingen, waarbij hetge- luidhinderaspekt onvoldoende in de belangenafweging was betrokken, aldus vroeg de raad. DEN HAAG. Tydens het afgelo pen paasweekeinde zgn elf mensen bij verkeersongelukken in verschil lende delen van het land om het le ven gekomen. HAMBURG, 19-4. By het mooiste paasweer sedert tientallen jaren heeft zich tijdens de feestdagen in midden- en zuid-Europa een enorme stroom toeristen in beweging gezet. Ongeveer 15,8 miljoen Westduit sers waren tijdens de Paasdagen met de auto op weg, van wie 3,7 het buitenland opzochten en 12,1 mil joen ontspanningsoorden in eigen land bezochten. Het belangrijkste reisdoel van de Westduitsers buiten de grens was Oostenrijk. Daarna volgden Neder land, Zwitserland, Frankrijk en Ita lië. In Italië werden de meeste toe risten in Rome en Venetië geteld. De overheid van de Lagunenstad meld de rond 50.000 buitenlanders. In Ro me verzamelden zich volgens onof ficiële schattingen op Eerste Paas dag ruim 200.000 mensen op het Sint Pietersplein, waar paus Paulus op een balkon van de Sint Pieter een toespraak hield en zijn zegen Urbi et Orbi gaf. VERVIERS, 19-4. Bij een frontale botsing van twee personenwagens zijn maandagmiddag op de weg van Waimes naar Malmedy in België vijf mensen, van wie vier Nederlan ders, op slag gedood. Het zijn H. Kuipers (67) uit Am sterdam, die de Nederlandse auto bestuurde, Jan Hamers (13), Wilhel- mina Feldkamp (53), een vierde nog niet geïdentificeerde Nederlander en de Belg C. Hansay (20) uit Malmedy, die de Belgische wagen bestuurde. Het ongeluk gebeurde toen de Belg bij het inhalen frontaal op de NedeiTandse wagen reed. RENESSE, 20-4. Ook dit jaar heeft de Eveneineiiten- kommissie van de plaatselijke V.V.V. „Renesse Voor uit'" voor het seizoen een aantrekkelijke evenementen- lijst samengesteld. Op 5 juni zal de reeks worden ge opend met een concert door de fanfare „Luctor et Emergo", in de muziektent op het dorpsplein. ZEELAND. Net zoete getij is gekomen; in Zeeland zijn de eerste bloesems Ie bewonderen. Dit plaatje werd gemaakt te Capinge. Bloeien er in deze regio ook al bomen? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vanaf 20 juni zal de heer W. L. Kristelijn iedere donderdagavond een rondleiding verzorgen rond Slot Moermond. Om zeven uur wordt vanaf de ingang van de slotlaan ver trekken. Deze rondleidingen worden gehouden tot en met 26 augustus. Op 23 juni wordt de eerste bijzon dere dienst van het seizoen gehou den in de Hervormde kerk te Renes se. Het wordt een „Renesse-avond" met medewerking van „Luctor et Emergo" en het schoolkoor „De Duin piepers" en een nog nader vast te stellen koor. Op 28. 29 en 30 juni zal de drie daagse wandeltocht worden gehou den zal vanaf het V.V.V.-kantoor worden gestart, om 19.00 uur. voor een tocht van 9 km. De laatste avond zullen de wandelaars worden inge haald door „Luctor et Emergo". Op I juli treedt in de Hervormde kerk een strijkersensemble op, met medewerking van het Zierikzeesch Kamerkoor. Op 1, 2, 3, 5, 6 en 7 juli wordt in Slot Moermond de expositie „Nijver Schouwen" gehouden. Deze omvat, naast door bewoners van Schouwen gemaakte voorwerpen, ook zaken van heel andere aard. De tentoon stelling is geopend 's middags van 14.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. Op 7 juli wordt in de Hervormde kerk een orgelconcert gegeven door de organist J. van Dijk, m.m.v de sopraan Jeannette Knol-Van Belt en een violiste. Op 13 juli is de wielerronde van Renesse. Het camping-voetbaltoer nooi vindt plaats van 12 tot 17 juli, op het sportveld aan de Laone. In de Hervormde kerk wordt op 14 juli een internationale zangdienst ge houden, m.m.v. een zanggroep uit Eibelshausen cn een vokaalgroep. De kermis is dit jaar op 19, 20 en 21 juli. Het Zeeuws Jongenskoor treedt op in de Hervormde kerk op 22 juli en op 24 juli is er op het dorp een optre den van „Luctor et Emergo". Juttersfeest Een frisdrankenfabrikant organiseert op 27 juli een juttersfeest op het strand bij do duinovergang Jan van Renesscweg. De deelnemende jeugd gaat eerst vanaf de overgang Jan van Renesseweg naar de overgang Schol- derlaan, onderweg alle ongerechtig heden opruimend. Terug op het uit gangspunt zal er gegraven worden op een afgezet stuk strand om in het zand verstopte prijzen te vinden. De gospelgroep „The Light Bea rers" komt op 28 juli in de Her vormde kerk en op 4 augustus in de ze kerk de brassband „Excelsior"uit Kloetinge. De reeks bijzondere dien sten in de Hervormde kerk van Re nesse wordt op 11 augustus besloten met een orgelconcert door Bram Beekman. Tot besluit van de evenementense rie is op 21 augustus het traditionele kampvuur, voorafgegaan door een lampionoptocht. Hieraan zal weer worden medegewerkt door „Luctor et Emergo". Iedere woensdagmorgen (tot 13.00 uur) zal gedurende het seizoen op het dorpsplein een toeristenmarkt zijn. De mogelijkheid bestaat dat op een enkel punt nog een wijziging in deze voorlopige evenementenlijst zal wor den aangebracht. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nfeuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 RENESSE, 19-4. Tijdens de Paasda gen kreeg de Westhoek in het alge meen en Renesse in het bijzonder de eerste „zomerse" drukte te verwer ken. Reeds op vrijdag was het druk en in de loop van zaterdag stroom de het vol. Er viel in de natuur al genoeg te genieten, maar hoe mooi het weer ook, typisch strandweer was hel nog niet. Niettemin zoch ten toch heel wat toeristen het strand op, vooral ook hengelaars. De ■jas moest nog wel aanblijven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De geschiedenis leert, dat mensen niets uit de geschiede nis willen leren. Hegel Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend zonnig Droog en zonnig, maar in het Wad dengebied ook wolkenvelden; matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind; minima van 6 graden aan zee tot 2 graden in het noordoosten; maxima van 11 graden op de Wad den tot circa 18 graden in het zuid oosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 14. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 april. Zon op 5.30, onder 19.48 Maan op 2.03, onder 11.41 22 april. Zon op 5.28, onder 19.49 Maan op 2.33, onder 12.48 Laatste kwartier: 21 april (8.14). HOOG- EN IA AG WATER Hoogwater Laagwater 21 april 8.18 20.39 1.45 14.19 22 april 9.20 21.50 2.53 15.35 Doodtij: 23 april. IIKT WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven de Noordzee, dat de beide paasdagen voor droog en zonnig weer zorgde, zal ook woensdag het weer in Ne derland gunstig beïnvloeden. Het hoge drukgebied houdt een oostelij ke stroming in stand waarmee droge lucht wordt aangevoerd waarin vrij wel geen bewolking voorkomt. Ook in grote delen van West-Europa was het tijdens de paasdagen droog en zonnig. In het westelijk deel van de Middellandse Zee echter veroor zaakt een oude depressie veel be wolking waaruit hier en daar wat regen viel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1