JU GIEPS GOUDEN VIJFJE Het Libanese drama: zoveelste vervolg Magere melkpoeder voor Mauretanië Tekort aan thermometers in Sowjet-Unie Vrouw schoot op haar man Snorfiets mag op 5 mei nieuwe meubelen op onze lenteshow ook tweede paasdag van 14.00 tot 17.00 uur toegang vrij d e u r I o o ZltlilKZKESCm; NIEUWSBODE Visdag 16 april 1976 Nr. 21879 BLIK DOOR HET WERELD Intermeubel Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS 9 De Syrische bemoeienis niet de chaos in Libanon wordt dagelijks grotere. Officieel is er niets aan de hand maar het aantal Syrische sol daten dat de grens overkwam is in tussen al geschat op zesduizend man - een forse macht onder de plaatse lijke omstandighedenWat de Sy riërs er vooral mee hopen te berei ken is dat het de strijdende partij en onmogelijk wordt gemaakt in volle omvang oorlog te blijven voe ren. Want er wordt wel om de an dere dag ongeveer een bestand ge sloten of verlengd, maar het schie ten houdt niet op. Integendeel, en de wapens worden hoe langer hoe forser: artillerie, pantservoertuigen en dergelijk zwaar materiaal blijkt aan beide zijden volop aanwezig. Alle afspraken, wapenstilstandover eenkomsten inkluis, worden duide lijk al na enkele minuten verbroken. De Syriërs manoeuvreren nu zo dat ze de strijdende partijen van elkaar scheiden, wat intussen de enige ma nier lijkt om een eind te maken aan de strijd. En - daarover bestaat geen verschil van mening - de oplossing kan pas gevonden worden als het schieten ophoudt, overigens zonder al te veel zekerheid dat er een op lossing is. De reakties op deze vre destichtende Syrische aktiviteit -riin zeer verschillend. Merkwaardig is dat juist de linkse moslimgroepen (plus de rebellerende legereenheden die zich bij hen aanslotenhet bit terst zijn. Syrië, een links moslim land, verraadt hen, zo voelen deze groepen het, die liever de kans had den gekregen op eigen militaire kracht een nieuw links en islamie- tisch Libanon te vestigen. Het is te begrijpen dat zij teleurgesteld zijn dat juist hun geestverwanten hun die kans willen ontnemen. Syriës president Assad mag dan een geestverwant zijn, maar hij heeft alle reden om voorlopig tevreden te zijn als het 'hem lukt zo vlak voor zijn eigen hoofdstad een haard van onrust tot bedaren te brengen. Uit Egyptische monden is al eerder de idee geopperd om een gezamenlijke Arabische vredesmacht naar Liba non te sturen voor hetzelfde effekt, maar dat vergt wel wat meer tijd. En al is de idee hezelfde, er steekt wet een andere bezorgdheid achter. Btfna gesloten ring Syrië heeft al eerder de banden met Jordanië nauwer aangehaald en als het nu ook in feite de macht gaat uitoefenen in Libanon dan kan As sad een front kommanderen dat op een betrekkelijk klein stukje na heel Israël omsluit. Wat een perfekte uitgangsbasis zou kunnen zijn voor een nieuwe oorlog waar Egypte dan desnoods buiten gelaten kan wor den. Egypte, dat het enige land nu is dat naarstig probeert van de Is raëli's verloren gebied terug te krij gen 'heeft daardoor zich vervreemd van de anderen die ook wel het een en ander verloren hebben. Het is een faktor die uiteraard ook de Israëli's argwanend bekijken. Het verheugt hem uiteraard niet om Syrische troepen aan de noordflank van hun grens er bij te krijgen. Maar - curieuselijk via de VS - schijnen ze ingestemd te hebben met de Sy rische aktie, mits deze vredestich tende troepen maar niet naar het zuiden van Libanon komen. Daar overigens doen Palestijnse eenheden die sterk beheerst worden door de Syriërs naar verluidt hetzelfde werk, o.a. door de bevoorrading van de linkse Libanezen met wapens tegen te gaan. Als puntje bij paaltje komt heeft Israël liever te maken met de Syriërs - of onder hun invloed staande bestuurders - dan met de felle linkse moslims, die minder dan de Syriërs hun vijandschap jegens Israël onder de kontrole van nuchter denken houden. DEN HAAG, 15-4. Het Nederland se Rode Kruis heeft donderdag per schip tien ton magere melkpoeder (waarde bijna f 15.000) naar de Afri kaanse staat Mauretanië gestuurd. De poeder is bestemd voor de slacht offers van de aanhoudende droogte in dat land. De nationale Rode Halve Maan- vereniging van Mauretanië deed onlangs via de liga van Rode Kruis verenigingen in Genéve een beroep op de zusterverenigingen bij te springen in de hulp aan de tiendui zenden droogteslachtoffers. Advertentie Win een gratis huwelijksreis Deelnemerskaarten verkrijgbaar bij Meelstraat 3t Zierik zee Het probleem dat blyft echter is dat alles nu toegespitst lijkt op het aftreden van president Franjieh. Als voor hem een opvolger is gekozen is echter niet als bij toverslag alles weer pais en vree. De gerechtvaar digde grieven van de arme moslims zijn er niet mee uit (je wereld gehol pen en bovendien hebben maanden van strijd zoveel haat aangewakkerd dat die pas in een lange periode van - desnoods gedwongen - rust ivat kan afnemen. Syrië doet wat kenne lijk onvermijdelijk is. Maar welke zorgen en lasten het zich ermee op de hals kan halen, en voor hoe lang, dat is iets waarover president Assad waarschijnlijk ook maar liever niet denkt. MOSKOU. 15-4. In de Sowjet Unie heerst een jaarlijks tekort van 5 miljoen thermometers. Dit meldde de „Pravda" van woensdag. In Rusland worden per jaar 22 miljoen thermo meters geproduceerd, terwyj, er 26 tot 28 miljoen nodig zyn. Het blad neemt stelling tegen de praktijken van een groot aantal apothekers die alleen thermometers verkopen wanneer de klant er goe deren bijkoopt die hij niet nodig heeft, maar de apotheker in over vloed voorradig heeft. De Pravda weet nog te melden, dat een aantal thermometers ge kocht wordt vanwege het kwik dat er in zit. PUTTEN, 14-4. De 38-jarige mevr. G. van R. heeft de rijkspolitie te Putten bekend een poging tot moord te hebben gedaan op haar 48-jarige echtgenoot L. G. Het echtpaar dat aan de Wildfos- terweg in de buurtschap Koudhoorn (gem. Putten) woont, had al enige tijd huwelijksmoeilijkheden. Op de avond van de 7e april heeft de vrouw volgens de rijkspolitie ge dacht: Nou moet het maar gebeu ren. Zij heeft toen met een 6.35 mm pistool een schot gelost op haar echt genoot. De kogel kwam in zijn hoofd terecht en bleef in de kaak steken. De gewaarschuwde arts dacht aan vankelijk dat het slachtoffer een on geluk was overkomen en liet de man naar een ziekenhuis in Ermelo bren gen. Daar echter werd geconstateerd dat G., die loodgieter van beroep is, een kogel in het hoofd had. De po litie werd gewaarschuwd en G. werd met spoed naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht. Daar zou men van daag (donderdag) de kogel uit de kaak verwijderen. De rijkspolitie noemt zijn toestand redelijk. DEN HAAG, 15-4. Minister Wes terterp van verkeer en waterstaat heeft toestemming gegeven met in gang van 5 mei de snorfiets (een brommer die niet harder kan rijden dan 20 km/uur) zonder helm te be rijden. Het betrokken artikel van het reglement verkeersregels en ver keerstekens, waarin de draagplicht van bromfietshelraen is geregeld, is hiervoor aangepast. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kisinger, heeft woensdag te gen zwarte leden van het Ameri kaanse congres gezegd dat hij van plan is tijdens zijn aanstaande Afri kaanse reis leiders van Afrikaanse bevrijdingsbewegingen te ontmoeten. MOSKOU. Het Russische persbu reau Tass heeft woensdag gemeld dat Nobelprijswinnaar Andrei Sa- charov en zijn vrouw in Omsk, Si berië, enige uren zijn vastgehouden omdat zij zich agressief hadden ge dragen tegen het personeel van de rechtbank waar de dissidente schrij ver Moestafa Dzjemiljov terecht staat. BUENOS AIRES. Jorge Ricardo Kenny, verkoopleider van het Ar gentijnse filiaal van de Amerikaanse autofabriek Chrysler is woensdag in Moron, een voorstad van Buenos Aires doodgeschoten. MAUBEUGE. De Franse douane heeft in de trein Parjjs-Brussef de 25-jarige, in Middelburg wonende, Hongkong Chinees I. K. II. aange houden die met negen-cn-een-kwarl kilo heroïne van het soort bruine suiker op weg was naar Amster dam. NEW DELHI. India heeft donder dag de eerste stap gezet tot volledig herstel van zijn betrekkingen met China door een beroepsdiplomaat aan te wijzen als zijn ambasadeur in Peking. LISSABON. Het geofysisch insti tuut van de universiteit van Coin) bra heel't donderdagochtend kort na zeven uur een sterke aardschok in het noorden van Portugal gemeten. Do schok gaf 4 graden aan op de schaal van Richter. SAN FRANCISCO. Patricia Hearst die na een operatie aan een dicht geklapte long in het ziekenhuis ligt, heeft de autoritieten nader ingelicht over haar ontvoering door het Sym- bionese 'bevrijdingsleger (SLA) en de misdaden die zij later, nadat zij zich bij het SLA had aangesloten, heeft helpen plegen. HOUSTON. Sinds het overlijden van Howard Hughes, nu, negen da gen geleden, heeft men nog geen testament gevonden, zo heeft een woordvoerder van de groep die de bezittingen van de multimiljonair beheert, woensdag in Houston be kendgemaakt. NEUQUEN, Argentinië. Bij de Argentijnse stad Neuquen is, woens dagavond een vliegtuig van de Ar gentijnse staatsoliemaatschappij verongelukt. Volgens officiële krin gen zijn alle 37 inzittenden daarbij om het leven gekomen. CAIRO. Het persbureau voor het Midden-Oosten weet te melden dat Saddam Hoessein, vice-voorzitter van Iraks revolutionaire comman- doraad, zijn voorgenomen bezoek aan de golfstaten dat donderdag zou beginnen, heeft uitgesteld na de ontdekking van een door Syrië ge smeed complot hem te vermoorden. BREST, Frankrijk. Door windsto ten van 100 kilometer per uur is de Nederlandse sleper Baracuda nog niet kunnen beginnen met het pom pen van olie uit het wrak van de supertankboot Olympic Bravery, 's werelds kostbaarste wrak. TEL AVIV. De Israëlische minis ter van defensie Péres heeft in een interview de nieuwe Palestijnse lei ders op de westelijke Jordaanoe- ver gemaand tot vreedzame coëxi stentie en economische samenwer king met Israël. NEW YORK. Indonesië heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties meegedeeld dat het volk van Oost-Timor zich reeds beschouwt als Indonesiërs en dat de voormalige Portugese kolonie „integraal deel van Indonesië uitmaakt". TWEEDE PAASDAG MAANDAG 19 APRIL NED. 1: Voor wie op deze Tweede Paasdag de deur niet uitgaat, heeft de NOS vanmiddag een sfeerrijk programma te bieden in het concert Voorjaar in Wenen, dat om half vijf begint. Hiervoor kan men terecht, bij de natuurfilm Paradijs der die ren, waarin het leven van de bavia nen onder de loep wordt genomen. Het voorjaarsconcert wordt gege ven door het Weens Symphonie Or kest o.l.v. Heinz Wallberg. De NOS zit ook in de vooravond op de buis. Op Tweede Paasdag heeft zich het nodige op sportgebied afgespeeld en Studio Sport doet van een en ander verslagVervolgens neemt de VARA de zender over. Om te beginnen kunnen jong en oud zich amuseren bij de rubriek Horen, zien, zwijgen. Presentator Maarten van Rooyen laat zien hoe Charlie Chaplin en Harold Lloyd zich op rolschaatsen staande houden. Vervolgens de kwis Twee voor twaalf. Spelleider Joop Koopman moet de kijkers twee nieuwe koppels kandidaten voorstel- ten. Het kwiswerk wordt gevolgd door het tweede deel van Samen of apart, het programma over integra tie tussen kleuter-, basis- en buiten gewoon onderwijs. Het journaal wordt gevolgd door het tweede deel van de nieuwe serie Berly's lot, over een r>rouw die nadat haar kinderen het huis uit zijn, de achterstand die ze in haar jeugd opliep gaat proberen in te halen. De VARA verlaat de buis met het gedicht De idioot in bad van M. Vasalis. NED. II: Om zeven uur schiet de TROS uit de startblokken met een aflevering uit de Amerikaanse serie Run Joe run. Nog steeds is de Duitse herdershond Joe op de vlucht. Wel wordt hij telkens belaagd, want er staat degen die hem vangt een hoge prijs te wachten. Epeneens voor de klok van acht uur kan men kijken naar het 25e deel van de science- fictionserie Doctor Who. De invasie van de Androïden staat nu voor de deur. Sarah is nu ook een Androïde. Styggron en Chedaki zien toe hoe zij het vuur op Doctor Who opent. Na het journaal projekteert de TROS voor de derde maal Zaal Concordia op het scherm. Feestavonden waarop een groot deel van de vaderlandse artisten hun brood moeten verdie nen. Met medewerking van o.a. Ma ya Bouma, Herbert Joeks, Wim Pon- cia en Allard van der Scheer wordt weer een facet van het verenigings leven op een uiterst vrolijke wijze belicht. Tot aan het moment waar op Aktua TV moet beginnen, biedt de buis een aflevering van de mis daadserie Baretta. In een door zeer velen gerespekteerd figuur ziet Tony Baretta de topman van een drugs bende. Geleidelijk aan komt vast te staan dat onze politieman het bij het rechte eind heeft. Maar in de loop van het onderzoek begint Ba retta ook steeds meer sympathie voor zijn tegenstander te voelen. Tot bij e'.ven tenslotte op deze buis ak- tualiteiten, opgediend door de man nen van Aktua TV. MAANDAG 19 APRIL NED. I: 16.00 Nieuws: 16.02 Fa- radijs der dieren: 16.30 Voorjaar in Wenen18.45 Informatie Spanjaar den; 18.55 Nieuws; 19.05 Studio Sport; 20.00 Horen, zien, zwijgen: 20.20 2 voor 12; 21.00 Samen of apart; 21.35 Journaal; 21.50 Beryls lot; 22.45 Gedicht; 22.46 Symbiose: 22.50 Journaal; 22.55 W.K. IJs hockey. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Run, Joe run19.3U Doctor Who; 20.00 Journaal; 20.25 Zaal Concordia; 21.25 Baretta; 22.15 Aktua TV; 22.55 Journaal. DINSDAG 20 APRIL NED. 1: De TROS start om zeven uur met de tekenfilm Donald Duck als proefkonijnen. Donald en zijn neefjes zijn door professor Ludwig von Drake uitgekozen als studie- objekt. De hooggeleerde Von Drake komt erachter dat Donald de oor zaak van vele problemen is. fto\ de klok van acht uur komt de m.u van zes miljoen weer eens in aktie. Een persoonlijke adinseur van de president is onWoerd. Voor zijn vrij lating wordt voor een miljoen gul den aan goud geëist Portret van een eigenwijze jonge filmster. Dat is de titel die Simon van Collem gegeven heeft aan het programma over de aktrice Karen Black. Karen Black heeft in haar nog niet zo erg lange filmloop baan gespeeld In films als The great Catsby, Airport '75 Nash ville en The day of the Locus. Een artiste van eigen bodem ontvangt Henk van der Meyden in het sleutel gatprogramma TV-Privé, dat aan sluitend op het NOS-joumaal wordt uitgezonden. Die artieste is Conny Stuart, een van de grote sterren in de Nederlandse theaterwereld. Be- hali>e over haar suksesvolle loop baan op de theaterepodia zal Van der Meyden haar uiteraard, nieuws gierig als hg is, ook enige vragen stellen over haar privéleven. Voor de rubriek Het heilig vuur zijn zes tig minuten op deze zender gereser veerd, die besteedt worden aan de voorgeschiedenis en de hoogtepunten van de kunstenaarsgroep Cobra, die voor de na-oorlogse kunstontwikke ling zo belangrijk is geweest. De groep Cobra, met o.a. Karei Appel, heeft in haar bestaan belangrijk bij gedragen aan het abstrakt-expres sionisme. NED. II: In een blauw geruite kiel stond hg aan het grote wiel. Dat was Michiel de Ruyter. Op 29 april is het 300 jaar geleden dat deze vader landse zeeheld stierf. Ter gelegen heid daarvan komt de NCRV van avond met een dokumentaire over een markante periode uit het leven van Michiel Adraenszoon de Ruyter. Maar voor het zover is, gaan er eerst nog drie andere programma's over het scherm. Om te beginnen het vierde deel van de avonturenserie De geheime schatten van de Rode Zee. Adji en zijn mannen weten het kamp van de avonturier Henry de Monfreid te overmeesteren. Leerlin gen van het christelijk gymnasium uit Leiden en het christelijke lyceum uit Arnhem bestrijden elkaar ver volgens in de scholierenkwis Twee kamp. De NCRV brengt na het nieuws van acht uur het derde deel van de Cfostduitse serie De gebroe ders Lautensack. De hoofdfiguur, Oskar Lautensack, staat nu op het hoogtepunt van zijn roem. De Nazi's namelijk maken gretig gebruik van de occulte gaven van Lautensack. Onder de titel 't Is my van Herten aangenaam wordt een markante epi sode uit het leven van De Ruyter belicht. Als mens moet De Ruyter, geboren in Vlissingen, een geweldige persoonlijkheid zijn' geweest. De Ruyter overleed op 29 april 1676, 69 jaar oud, in de Baai van Syracuse aan verwondingen die hij had opge lopen in de zeeslagtegen de Fran sen bij Etna. De aktualiteitenrubriek Hier en nu informeert de kijker over aktuele zaken binnen en bui ten on re landsgrenzen. DINSDAG 2ü APRIL NED. 1: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Donald Dxick; 19.55 De man van zes miljoen; 21.05 Karen Black; 21.35 Journaal; 21.50 TV-pri vé; 22.30 Het heilig vuur; 23.30 Jour naal. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 De ge heime schatten van de Rode Zee; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 De gebroeders Lautensack; 21.15 't Is my van Herten aange naam; 22.00 Hier en nu; 22.40 Songs of praise; 22.50 Journaal. WOENSDAG 21 APRIL NED. I: De NCRV neemt het mid dagprogramma voor haar rekening. Om half vier kan de jeugd kijken naar een film over de lange en ge vaarlijke trektocht die de ooievaars jaarlijks tussen Europa en Afrika maken. Judit Bosch speelt de vrien delijke fee in de Kijkdoos. Met on der meer een verhaal over een vos en een houthakker. Na het tiende deel van Kim (hoe is Simon Frazer aan zijn eind gekomen?) wordt het middagprogramma besloten met De trom van Pandoera. In deze rubriek 3 onderwerpen: te dik zijn, maar toch van lekker eten houden, een portret van Lucy Singeling die een rol speelt in de film Elckerlyc en een optreden van Willem Nijholt met het Pandoera-orkest. In de rubriek Van gewest tot gewest o.a. aandacht voor een film over de Haarlemmerhout, en een bejaard echtpaar dal hinder ondervindt van de aanleg van een nieuwe weg. Met een onderbreking van het NOS-joumaal van half tien, trekt tussen adht en elf uur de film De kardinaal over het scherm. De kardinaal is een zeer boeiende film, die een beeld geeft van de jarqn van de Tweede Wereldoorlog. De hoofd persoon is kardinaal Innitzer, die aanvankelijk de kant van de Nazi's koos om zijn kerk in tact te houden. Het antisemitisme, het gemengde hu welijk en de rassendiskriminatie in de V.S. komen aan de orde in het verhaal, waarin de kardinaal het bindend element is. Vervolgens in Panoramiek een reportage over de demokratisering in Spanje. Tot slot brengt Studio Sport een samenvat ting van de finalewedstrijd in groep A in het toernooi om de wereldkam pioenschappen ijshockey. NED. II: Een historische avond: Veronica maakt haar televisiede buut. Als legale omroep heeft Vero nica haar eerste TV-uitzending in haar bestaan, nadat zij al enkele maanden regelmatig op de radio te beluisteren is geweest. Maar alvo- ren het zover is heeft de IKON nog twee programma's aan te bieden. Om zeven uur het eerste deel van de driedelige Deense serie De familie Christensen, een dokument over de omstandigheden waaronder de mees te kinderen in het Europa van de negentiende eeuw opgroeiden. Daar nabrengt de IKON de kerkelijke in formatierubriek Kenmerk. Om half negen dus de eerste uitzending van de VOO. Veronica aan land is de titel van een feestelijk programma, dat wordt uitgezonden vanaf het Vero- nicaschip Nordeney, dat in Zaandam ligt, en vanuit het Jaarbeurskon- grescentrüm in Utrecht. Aan het programma werken groepen en ar- Advertentie meelstraat 31 zienkzee tiesten mee zoals: de George Baker selection, Don McLean, Earth and Fire, The Cats, The Walker Bro thers, Marian Rosenberg. The Sil ver Convention en de Nederlandse Fransman Dave. Het optreden van dit gemeleerde artiestengezelschap, wordt vooraf gegaan door een doku mentaire over de zestienjarige ge schiedenis van Veronica. Hierna kan men kennis maken met de Ameri kaanse politieserie, waarvan in de komende tijd regelmatig afleverin gen zullen worden uitgezonden. Die serie Starsky en Hutch, gaat over een dynamisch detectiveduo. De flitsende akties van dit duo zijn be paald niet van sex en humor ont bloot. Het laatste nieuws gaat er op deze' gedenkwaardige avond om half twaalf uit. WOENSDAG 21 APRIL NED. 1: 15.00 Telenc; 15.30 De ooievaarstrek; 16.10 Kijkdoos; 16.50 De reizen van Kim; 17.15 De trom van Pandoera; 17.40 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 De kardinaal; 21.35 Journaal; 21.50 De kardinaal; 23.05 Panoramiek; 23.35 Studio Sport; 00.15 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; 19.30 Ken merk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Veronica aan land; 22.30 Starsky Hutch; 23.30 Journaal. 70 Op de vijfde januari kreeg Giep 's middags enkel bezoek van Fokje. „Mam kan niet", zei ze. „Als je be looft je niet op te winden, zal ik zeggen waarom niet. Er is niks met mam of met mijn zusters, dus maak je niet ongerust. Maar beppe is van nacht overleden. Helemaal onver wacht. We wisten, dat het einde in zicht was, maar hebben het jou niet gezegd. Dat vonden wij beter, maar nu moet je het natuurlijk weten." Giep knikte begrijpend, al had de ze mededeling hem wel even een schok gegeven. „Ze kon niet meer beter worden, ik wist het. Kanker, he? Ja, voor die vreselijke ziekte is nog altijd geen kruid gewassen. Mem is er zeker heen?" Zijn dochter knikte. „Met Jeltje en Tonnie. Meneer Van der Wilp heeft zolang de leiding op de zaak. Dat zit wel goed. Zoals die man zich uit slooft voor de zaakIk heb be loofd er straks even heen te rijden, maar ik denk niet, dat het nodig is, want meneer Van der Wilp is gewel dig!" 's Avonds was Evert er. Hij liet zijn aanstaande vrouw verontschul digen. „Fokje heeft zich flink gehou den,'' zei hij, ,maar ze is vanmiddag ook naar Dronrijp gereden. Tenslot te was ze naar haar grootmoeder vernoemd, nietwaar?" Giep knikte begrijpend. „Fijn, dat jij er bent, Evert. Hóe gaat het met de studie?" De jongeman lachte even. „Op een laag pitje. We hebben momenteel andere dingen aan 't hoofd." „Zo?" Giep keek hem geïnteres seerd aan. „Trouwplannen soms?" De man schudde het hoofd. „U mag het nu wel weten, want Fokje heeft er zeker nog niet op gezin speeld? Dacht ik al. Kijk, ik kan twee kanten uit, he? Hier in de stad blijven op het stadhuis en te zijner tijd promotie maken, als ik m'n G.A. 2 gehaald heb. Maar ik kan ook pro beren ergens burgemeester te wor den. Daartoe stel ik serieuze pogin gen in het werk. In overleg met mijn superieuren, waaronder de burgemeester hier, heb ik gesollici- teeerd. Naar een betrekkelijk kleine gemeente in Noord-Holland. Mijn politieke richting is afgestemd op de meerderheid in de raad aldaar. Dat is een klein winstpuntje. Enneik heb dus een paar krui wagentjes. Als ik wordt benoemd - en ik denk, dat mijn papieren in deze tamelijk gun stig zijn - gaan Fokje en ik natuur lijk op korte termijn trouwen". „Dat doet me machtig veel plezier, Evert," antwoordde de man in bed opgewekt en goedkeurend knikkend. „Indertijd, toen Fokje voor de dag kwam. met het plan om samen te gaan leven zonder meer, zat me dat niet erg lekker, snap je? Des te meer ben ik nu blij om je toekomstplan nen. Ik hoop, dat je zult slagen". „Fokje en ik zijn incognito uiter aard al wezen kijken. Het is een lan delijke gemeente in de kop van de provincie. Heel rustig net buiten de grote wegen. De burgemeester daar ging per 31 december vertrekken, vanwege de pensioengerechtigde leeftijd. Zodoende." Fokkelina Westra werd vrijdags op het kleine'kerkhof begraven. In het bijzijn van alle kinderen en aan getrouwde kinderen, alsmede voor zover mógelijk de kleinkinderen. De enige, die ontbrak was Gerrit Geu- gies, maar hij was verontschuldigd, omdat hij nog altijd in het zieken huis lag. „Veilig in Jezus' armen", speelde de organist in de aula. Hielkje, zich zo goed mogelijk be heersen wist, dat dit voor wat haar moeder betrof waarheid was. Terug in Schalenveld, ging het leven van alle dag verder. Met werk voor de twee dochters in de grote hal en het kantoor, samen met Van der Wilp, de chauffeur, de magazijn knecht en de kantoorjuffrouw. Ter wijl Hielkje noodgedwongen zelf weer handen uit de mouwen moest steken, want Rinske was nog altijd bij haar tante in Snakkerburen. Niet zozeer meer om daar haar tante te helpen, al gebeurde dat vanzelfspre kend, maar meer vanwege het feit, dat ze daar een jongen had leren kennen, met wie ze al heel gauw goed overweg kon. Hielkje vertelde het een paar dagen na de begrafenis in Dronrijp aan haar man tijdens het bezoekuur. „Hij heet Scholtse. Zijn vader is direkteur van de Raiffeisen- bank. Zelf werkt Kees - dat is zijn voornaam - op het kantoor van de meubelfabriek. Ja, bij Maarten Stroet. Bij de afdeling boekhouding, als ik het goed gehoord heb. Hij is ook van onze kerk. Onze Rinske is weg van hem. Ze komen te zijner tijd wel eens een weekeind naar Scha lenveld, als jij weer thuis bent. En dat zal zo heel lang niet meer du ren." Op 22 januari werd Giep door zijn vrouw opgehaald van De Lichtcn- Familiefoman door HENK VAN HEESWIJK berg. Op hartelijke wijze uitgeleide gedaan door zusters en de hoofdver pleegster, nadat de dokter de avond tevoren al afscheid van hem had ge nomen. Terwijl Hielkje met vaardige hand de auto de stad uit reed, de grote weg op in de richting van hun woning, dacht Giep: Goddank, dat dit weer achter de rug is. Jammer, dat ik me nog zo moet ontzien, maar met Gods hulp kom ik er te zijner tijd weer behoorlijk boven op. Thuis kreeg hij de verrassing van zijn leven; de grote salon was ver sierd en bij de ingang van het ver trek hing een karton: „Welkom thuis"! Overal stonden bloemen. Maar de grootste verrassing voor hem was wel het feit, dat niet enkel zijn vier dochters er waren, maar ook hun respektievelijke verloofden of vrienden: Evert, Nico, Piet en Rinske's vlam Kees. Giep werd door zijn dochters geknuffeld en ge zoend, terwijl de vier mannen hem de hand drukten. Maar de klap op de vuurpijl was misschien wel de foto, die Douwe indertijd had ge maakt en nu, in een lijst boven de deur hing. Giep keek er getroffen naar: mijn gouden vijfje. Wat ben ik rijk gezegend met vier zulke schat ten van dochters en wat ben ik blij, dat ze allen goeie vrienden hebben. Toen iedereen gelegenheid had ge had vader Giep te verwelkomen, zakte men in stoelen en fauteuilsom te genieten van de koffie met koek, die inmiddels was ingeschonken. En vernam hij als extra feestklank, dat Evert met ingang van 15 februari benoemd was als burgemeester. „Als u het goed vindt, gaan we morgen in ondertrouw," voegde Fokje er aan toe. In de middag, toen een uitgebreide maaltijd op tafel stond en Giep in het rond keek naar zijn struise doch ters en hun vrienden, zelf gezeten naast zijn vrouw aan het hoofdeinde van de tafel, wist hij. dat hii na dit eten zou lezen uit de Bijbel. Want op een dag als deze was daarvoor maar één loflied: Psalm 103. Terwijl hij het las, rustig, weer helemaal op zijn oude manier, wist hij met de psalmdichter: Looft de Hecre, mijn ziel, die mijn krankheid heeft genezen, die al mijn ongerech tigheden heeft vergeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9