Stijgende tolopbrengst verkeer over Zeelandbrug SLOT Z.V.U.-SEIZOEN De Zierikzeese sluis en een open Oosterschelde STREEKNIEUWS Geslaagde paasviering bejaardensoos Brouwershaven Heeft uw kleuter 'n nieuw jasje nodig JOH. DEN BOER BV De steenglooiïngen bij een open Oosterschelde S.K.V.-winkel Kerkwerve gesloten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Viijdag 16 april 1976 Nr. 21879 3 Jaarverslag 1975 P.Z.B.M. Z1ERIKZEE, 15-4. De tolopbrengst Zeelandbrug in 1975, «lie geraamd was op 1' 6.143.000,—, heeft in wer kelijkheid bedragen f 6.614.948,50. Aldus wordt mee gedeeld in het jaarverslag over 1975 van de N.V. Pro- vineiale Zeeuwse Brug Maatschappij. Peilingen 0e tolopbrengsten nemen nog steeds toe. Sedert 1970 vertoont de tolopbrengst het volgende beeld: 1970: f 4.546.356,— 1971: f 4.824.596,85 1S72: f 5.073.321,15 1973: f 5.6p8.200,90 1974: f 5.790.456.— 1975: f 6.614.948,50 De tolopbrengst 1974 is nadelig be ïnvloed als gevolg van de schade- varing door de Taklift I. De hier door ontstane tclderving werd becij ferd op f 404.425, In 1975 zijn er bijna 265.000 mo torvoertuigen meer de brug gepas seerd dan in 1974, hetgeen een toe name betekent van 15,3 procent. Het verkeer dat de brug passeerde zag er in 1975 als volgt uil. (tussen haakjes zijn de overeenkomstige cijfers van 1974 geplaatst): voetgangers fiets bromfiets 31.612 (29.369); motoren scooters: 13.475 (10.394); personenau to's: 1.763.816 11.527.826); lichte vrachtauto's: 127.188 (114.484); zware vrachtauto's: 87.018 (73.959); totaal motorvoertuigen: 1.991.497 (1.726.663) In het verslag wordt geconstateerd dat de toename een duidelijk her stel betekent van de afname die vo rig jaar optrad als gevolg van de stremmingen op de Zeelandbrug en de gevolgen van de oliecrisis. Seizoengevoelig Het verkeer over de Zeelandbrug is sterk seizoengevoelig. Dat bete kent dat er zeer grote verschillen tussen de verkeersintensiteiten tij dens de zomer- en wintel-maanden bestaan. In 't bijzonder geldt dit vcor personenauto's, in mindere mate voor vrachtauto's. In de win termaanden is het op werkdagen drukker dan op weekenddagen. Sinds de openstelling van de Zee landbrug is de samenstelling van hei verkeer in geringe mate gewijzigd. In 1966 bedroeg het aandeel perso nenauto's circa 92 procent. In 1975 bedraagt dit percentage 88,6. Het vrachtautoverkeer bedraagt 10.8 'procent van het totale motorvoer tuigen verkeer. De groep vrachtauto's is de snelst groeiende verkeerscategorie, ge volgd door personenauto's. In 1975 zyn er op de Zeelandbrug 7 ongevallen gebeurd. Dat is een meer dan in 1974. Schadevaringen aan ducdalven cl' vaste brug dooi de scheepvaart zijn in het verslag jaar niet voorgekomen. ZIERIKZEE, 14-4. Dit het rapport, „dijkverzwaring Oosterschelde" van provinciale waterstaat in Zeeland blijkt o.a. dat zich bij niet-afsluiting bij de havens van Goes en Zierikzee bijzondere problemen zullen voor doen. Voor de Zierikzeese haven zal waarschijnlijk een nieuwe sluis moe ten worden gebouwd. De aanwezige keersluis werd nl. ontworpen met op de achtergrond de gedachte dat hij slechts tijdelijk als eerste kering dienst zou moeten doen. Na de af-1 sluiting van de Oosterschelde zou hij dan kunnen blijven funktioneren als tweede kering, of opgenomen wor den in een aanpassingsplan, waarbij hij als sluishoofd van een te bouwen schutsluis dienst doet. Wanneer de Oosterschelde open blijft zal een andere voorziening moeten worden getroffen die mini maal zal moeten bestaan uit de bcuw van een nieuwe keersluis, doch wellicht uit zal groeien tot een plan voor een schutsluis. Uiteindelijk blijkt dat zowel af sluiten als open houden van de Oos terschelde bepaalde aanpassingswer- ken nodig zal maken, die in beide situaties vergelijkbaar zijn. De Zeelandbrug In het rapport wordt de Zeeland brug een apart probleem genoemd waar zonder nadere studie geen con crete plannen voor mogelijk zijn. Bij het ontwerp is uitgegaan van een erosie die nog slechts een beperkt aantal jaren zou optreden. Wanneer tot het openhouden zou worden be sloten, dan zullen wellicht uitge breide bestortingen om de pijlers noodzakelijk blijken; ook bij de kruising met de versterkte dijk op Noord-Beveland zijn extra maatre gelen nodig. Advertentie NUTSSPAARBANK »le ideale gezinsbank! Termijn sparen met hoge rente OTJWERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- Aan de noordzijde van pijler 4 zijn geringe verdiepingen geconstateerd aan de rand van het bestortingsveld, die echter nog geen reden tot ingrij pen gaven, omdat het grotendeels opruiming van eerdere aanzandingen betreft. Bovendien, zo wordt medegedeeld, is in deze omgeving in 1974 een be- storting van 1 ton per vierkante me ier aangebracht, zodat een snel om zich heen grijpende erosie niet kan worden verwacht. In het overige brugtracee zijn hoofdzakelijk aanzandingen gecon stateerd als gevolg waarvan het to taalbeeld over 1975 als gunstig kan worden gekenschetst. Vergadering aandeelhouders W.M.Z. De algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Watermaat schappij Zuid-West-Nederland zal gehouden worden op donderdag 10 juni aanstaande in het hoofdkantoor te Goes. Na afloop van het officiële gedeel te zal een inleiding met lichtbeelden worden gegeven over de infiltratie van water, en met name het infiltra- tieprojekt voor Schouwen-Duiveland. Vaartocht Bosk Ged. Staten stellen provinciale staten voor om aan de afdeling Zee land van de Bond van motorisch ge handicapten (Bosk) een bijdrage toe te kennen van f 1.456,ter dekking van de kosten verbonden aan het houden van een vaartocht aanstaan de zomer. De vaartocht zal gemaakt worden op de Oosterschelde met een rondvaartboot van de R.T.M. Tarieven drinkwater zullen blijven stijgen „De gemiddelde kostprijs van het drinkwater zal vrij snel stijgen als gevolg van het feit dat moeilijker te zuiveren water van verder weg moet worden gehaald. Dit betekent dat aan verhoging van de tarieven jaarlijks niet te ontkomen is. Ver wacht wordt dat de stijging voors hands per jaar 10 procent plus infla tie zal gaan bedragen". Aldus wordt meegedeeld in de „Nieuwsbrief" voor aandeelhouders van de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland. ZIERIKZEE Uitstapjes jeugdsoos Brogum Op de Tweede Paasdag organiseert jeugdsoos Brogum voor leden en niet-leden een uitstapje per bus naar de Efteling in Kaatsheuvel. Op 7 mei aanstaande vindt in Bro gum een voorlichtingsavond plaats over het onderwerp jeugdwerkloos heid. Verder gaan zo'n vijftig Brogum- leden op zaterdag 29 mei a.s. naar hef optreden van Rolling Stones in het stadion van F.C. Den Haag. Op het programma staat ook een trip naar het concert van David Bowie in de Ahoy-hal te Rotterdam, en wel op vrijdag 14 mei. Padvindsters in aklie Op vrijdag 23 april gaat een groep adspirant-padvindsters (meisjes van 11 tot 16 jaar) beginnen met het P.V.- werk, mogelijk geworden door de in gebruikneming van het nieuwe club lokaal „De Lelie". De groep staat onder leiding van mevr. A. v. d. Schee-Papeveld, bij wie men zich ook vervoegen kan voor opgave voor het lidmaatschap. (Tel. 01110-4589). WESTERSCHOUWEN Produklie pompstation W.M.Z. De produktie van het drinkwater- pompstation Haamstede is in de pe riode van 31 december 1975-29 ma art 1976 opnieuw toegenomen in verge lijking met het zelfde tijdvak een jaar eerder. In de eerstgenoemde pe riode werd namelijk geproduceerd 407.790 m:'; vorig jaar was de pro duktie nog 381.678 m\ BROUWERSHAVEN Opbrengst Simavi-kolfekfe De Simavi-kollckte heeft te Brou wershaven opgebracht een bédrag groot f 209,61. Een woord van dank wordt gebracht aan gevers en geef sters en ook aan de dames die heb ben gekollekteerd. KERK WER VE SCHARENDIJKE Kerkdiensten Goede Vrijdag/Pasen Hedenavond (Gbede Vrijdag) zal in de Nederlandse Hervormde kerk te Kerkwerve een gezamenlijke dienst worden gehouden met de Hervormde gemeente Scharendijke. Aanvang half acht. Op Paasmorgen wordt een geza menlijke dienst gehouden in de Her vormde kerk te Scharendijke. De dienst vangt aan om tien uur. In de ze dienst wordt medewerking ver leend door het Scharendijkse kerk koor „Sursum Corda". De autobezitters van Kerkwerve worden om half tien bij de Her vormde kerk verwacht, zodat zij de genen, die geen vervoer hebben, mee kunnen nemen. BRUINISSE Rommelmarkt De leden van jeugdsoos „De Pul" komen zaterdagmorgen weer om nog verkoopbare spullen op te halen voor de rommelmarkt die zij tijdens de visserijdagen gaan organiseren. De opbrengst is zoals bekend voor de „Nierstichting Nederland". Verkoop warme bolussen De leden van C.J.V. „Obadja" en „Daniël" gaan maandag 19 april een warme bolussen-verkoop houden. Dit zal gedaan worden in de gemeenten Bruinisse en Duiveland. De C.J.V.-ers komen met. de bo lussen langs de deur, en ze kosten een rijksdaalder per vijf stuks. De opbrengst is gedeeltelijk ter verster king van de kas, en een gedeelte voor een liefdadig doel. Eierschilderlestijn voor de jeugd in dorpshuis De jeugd van Bruinisse in de leef tijd tot tien jaar kunnen zaterdag middag in het Dorpshuis eieren gaan schilderen. Dit schilderfestijn dat begint om twee uur wordt georgani seerd door de leden van jeugdsoos „De Pul". Tweede Paasdagmorgen om tien uur is het eieren zoeken ge blazen langs de dijk van ,,'t Nieuw- landje". Dit geldt eveneens voor de jeugd tot tien jaar. ZIERIKZEE.- Het Z.V.&-theaterseizv£n?wQ.rdt op zaterdag-24 april a.s. be sloten mei.een voorstelling van de komedie,,,'n Vuile .egoïst". In de Zierik zeese coricer.tza'al. treden: op. Guus.Hermus, Ko van'Dijk, Georgette Hagen doorn en Bep' Dekker. Foto; een' toneel onderonsje tussen Ko van Dijk en Guus Hermus. BROUWERSHAVEN, 15-4. De be- jaardensociëteït te Brouwershaven kan weer tèrugzién op een geslaagde Paasviering in het verenigingsge bouw. Een hartelijk welkomstwoord werd hen toegeroepen door de presidente mevr. Schouwenaar-Lindenbergh, inzonderheid tot ds. en mevr. Kroon, het bejaardenkoor o.l.v. de heer P. Pannekoek en de begeleidster mevr. Slager-de Oude. De bijeenkomst werd begonnen met samenzang van het lied „Daar juicht een toon" waarna ds. Kroon voor ging in gebed. Het koor zong vervolgens op voor treffelijke wijze de liederen „Van U wil ik zingen" en „Komt heffen wij een lofzang aan". Hierna wisselden koor- en samen zang elkaar af, waartussen nog voor- - drachten werden gebracht door de dames Bolkenbaas-v. d. Weele en mevrouw Bos-de Vos. De traktatie op deze middag was geschonken door de Centra van 't Hof. Met aandacht werd een verhaal beluisterd, dat werd voorgelezen door mevr. M. Besterveld-Vlaander. Het koor sloot met de liederen „Leer mij Uw weg, o Heer" en „Paaslied'' waarna de presidente een dankwoord sprak voor deze feeste lijke bijeenkomst en de medewerking van velen. Na het dankgebed door ds. Kroon werd deze viering besloten met het zingen van „Op Uw woord, o leven van ons leven". De kollekte bracht f 67,65 op. Advertentie Kom dan eens even binnenwippen. Ribjasjes, poplinjasjes en jacks vanaf maat 74 t/m 92 St. Domusstraat 58 - Zierikzee - Telefoon (01110) 2345 Zaak bestond bijna honderd jaar ZIERIKZEE. Dit beeld - Struis en Kuis - van de Zierikzeese beeldhouwer Ad Braat, is le zien op de kunstexpositie in ,,'t Lange Uus" te Zierikzee. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. 15-4. Wanneer de Oosterschelde open blijft, zullen de steenglooiingen over grote opper vlakken moeten worden vernieuwd en uitgebreid. Aldus wordt gecon stateerd in het inmiddels bekende rapport dijkverzwaring Oosterschel de van provinciale waterstaat in Zeeland. Blijkens een ingesteld onderzoek moet op Schouwen-Duiveland een oppervlak van 400.000 vierkante me ter glooiing worden vernieuwd. Voor alle betrokken gebieden tesa- men (Sch.-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland. De Brede Watering van Zuid-Beveland) is gebleken dat van de bestaande glooiingen ruim 70 procent, dat wil zeggen een totale oppervlakte van bijna 1.000.000 vier kante meter, moet worden ver nieuwd. Voor die vernieuwingen zullen in het algemeen betonblokken worden gebruikt. Berekend wordt dat dit een totaalbedrag zal vergen van 1.000.000 maal f 50,of f 50.000.000,Deze investeringen zullen moeten worden gedaan in de zelfde tijdsperiode waarin de dijks- werken plaats vinden. KERKWERVE, 15-4. Zaterdag 10 april j.l. was de S.R.V. winkel van de fa. J. C. van der Hcyden-van Gelder, voor hel laatst geopend. Dc winkel, aan de Weelweg 8, had bijna haar honderdjarig bestaan kunnen vieren. Om het geheugen op te frissen volgen hier de namen van hen die eens de winkel hun bezit konden noemen. In 1879 begon Nehemia Hendrikse een bakkerij op Kerk werve in genoemd pand. Het brood werd per kruiwagen bezorgd. Latei- deed hij de zaak over aan zijn zoon, Johannes Hendrikse. Er werden ook wel wat andere levensmiddelen in de winkel verkocht. Hij was 25 jaar bakker. Na al die jaren ging de zaak uit de familie. Alles werd ver kocht aan J. Blom. Deze hield het maar twee jaar vol. V. d. Hulle had het op Kerkwerve beter naar zijn zin. Hij was hier 18 jaar. Toen kwam de winkel terug in de familie Hendrikse. Broodbakkcrij De schoonzoon van Johannes Hen drikse, J. van IJsseldijk nam dc zaak over. in 1943. Deze bakte ook nog zelf het brood. In 1955 werd de win kel VéGé-winkel. In 1967 kwam Van IJsseldijks' zoon Joost in de winkel terecht. Hel brood zou voortaan uit Haamstede komen, van W. J. Ge- leijnse. In 1970 werd er weer gewis seld. In de periode van 1970-1976 dreven J. van Gelder en zijn schoon zoon en dochter J. C. v. d. Heijden- van Gelder de winkel. In 1972 werd de winkel S.R.V. gedoopt. Nu is het dan gebeurd met de winkel, en dat is eigenlek een be treurenswaardige zaak voor een dorp als Kerkwerve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3