Zeeuwse instellingen positief over wijzigingswet vergoeding gezinsverzorging Tweegesprek Steun voor zonne-energie- projekt KOOPJES HALEN „WICO" Opnieuw Chilenen naar Nederland Echtpaar gewond bij explosie in een caravan Marihuana uit het water Vier ton oud papier verast Duitse Paas-toensten S i i tudens zeilen op weg naar de kust J 1 0 verdronken Vliegtuig stort neer op huis AGENDA t Mededeling RUK 2 In het beroemd geworden tweege sprek tussen Godfried Bomans en Miehei van der Plas, destijds in druk verschenen, wordt feitelijk alles overhoop gehaald wat mensen in het algemeen op het gebied van de reli gie bezig houdt, maar in het bijzon der rond de hoogtijdagen van de christelijke kerk. Men kan immers wel driftig willen verdedigen dat alle mensen gelijk zijn, maar naar opvattingen en leefpatroon is dat niet het geval. Er is een onderscheid, dat samenhangt met achtergrond, milieu, godsdienstbeleving en dat soort moeilijker omschrijfbare zaken. Juist op de markante data in het „kerkelijk jaar" blijken die verschil len, Zo ook met en rond Pasen. Pa sen is ook naar zijn uiterlijkheid al een blij feest, maar de diepste zin is natuurlijk een geestelijke. Opstan ding moet/mag letterlijk worden ge nomen en dat grijpt heel diep in in een mensenleven, die feitelijk alles zou moeten afmeten naar die abso lute maatschaf. Probleem voor de gesprekspart ners, die wij noemden: hoe het is, als het niet zo is? Vegeteren niet velen op de overgeleverde voorraden van geloof en mystiek, zonder er zelf deel aan te hebben en - een vraag - kunnen mensen altijd maar doorle ven in een ijzige poolnacht van a- religieuse uiterlijkheden? Het boek heet dan ook: „In de kou" en niet eerder tevoren wellicht is het on- derwerpelijke probleem zo energiek en anderzijds zo weinig zwaarwich tig aan de orde gesteld. Het is een „handleiding" voor velen, die infor matie zouden willen op dit terrein. Naarmate immers de marge groter werd. waarin kerkelijk gebonden mensen zich konden, mochten en moesten gaan bewegen, groeit die problematiek met het jaar. Er is dan ook allerlei onrustig zoeken en tasten en soms wordt al weer terug ver langd naar de ge-ijkte, welommuur- de kaders uit vroeger jaren. Feitelijk geldt dit voor alle groepen in de sa menleving, zowel voor de „Brave burgerheren", „De Rooie Rakkers", „De Mannenbroeders" en de verte genwoordigers van het rijke Roomse leven. Op een bepaalde manier zijn allen min of meer afvallig geworden van de stringente regels en bepalin gen, die in de glorietijd nog onver zwakt overeind stonden en maatstaf- gevend waren voor leven en werken. Zo'n rechte lijn terug is er natuur lijk niet. Ook of juist op dit gebied, geldt het „Panta Rei", alles beweegt, alles verandert, maar het onderken nen van het probleem en de grotere bewegelijkheid kan wel voeren naar nieuwe - niet minder inhoudsvolle - vormen en gedachten. Op deze stel ling stoelt het begrip „kerk en we reld". Het gaat niet langer meer om het koesteren van eigen, behagelijke die - doorgaans barre - wereld zijn intimiteit, maar de vensters naar open gestoten en in die nieuwe for mule kunnen velen zich vinden of hervinden. De „ijskoude nacht" van de twee gebrevetteerde schrijvers, hoeft dus nog niet absoluut genomen. Er zijn lichten aan de kust en hier en daar jjsbrekers onderweg, om het beeld aan te houden. Dat is bij alle wee, heel interessant met Pasen 1976. DEN HAAG. 15-4. De ministeries van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van ekonomische zaken zullen voor twee derde bijdragen in de kosten van een onderzoekprojekt voor energiebesparing van de N.V. ..Philips" gloeilampenfabrieken, al dus vrijdag het ministerie van eko nomische zaken. Het projektvoorstel dat door de N.V. Philips bij het ministerie van ekonomische zaken is gepresenteerd, beoogt een twintigtal nieuw te bou wen woningwet-woningen van zon- ne-energie en van energiebesparen de systemen te voorzien. De huizen, die gebouwd zullen worden door de woningstichting Aerl Swaens in het bestemmingsplan „Cobeek Noord" te Veldhoven, zul len wroden gebruikt om de volgende systemen te beproeven. Advertentie BIJ DEN IIAAG, 15-4. Het kabinet heeft besloten opnieuw een veertig tal Chileense politieke vluchtelin gen in ons land op te nemen. Deze vluchtelingen, die thans nog verblijven in Argentinië, zullen werden aangewezen door de VN- Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen. Ook vorig jaar reeds werd een rantal vluchtelingen uit Chili tol ons land toegelaten. Premier Den Uyl, die een en an der donderdagavond meedeelde, ver wacht dat de Chilenen al op betrek kelijk korte termijn in ons land zullen arriveren. Ook Zweden, De nemarken en Nieuw-Zeeland zullen Chilenen opnemen. Het betreft hier een groep Chi leense politieke vluchtelingen, die uitwijzing uit Argentinië staat te wachten. Hen is reeds aangezegd dit land te verlaten. DEN HAAG. Ook naar de mening van minister-president Den Uyl zijn er „redelijke vorderingen" gemaakt in het. overleg met Amsterdam om te komen tot de gezondmaking van de financiële situatie van *s lands hoofdstad. De premier deelde mee, dat het kabinet donderdag de uit gangspunten van het kabinet voor het overleg heeft bekrachtigd. MIDDELBURG, 15-1. De negen Zeeuwse instellingen voor gezinsverzorging en maatschappelijk werk vin den de nieuwe maatregelen die het ministerie van e.r. m. heeft getroffen met betrekking lot hel financie ringssysteem van de gezinsverzorging zinvol. Dit in tegenstelling tot sommige instellingen in andere provincies. Wel vindt men in Zeeland dat de tijd van voorbereiding om aan het nieu we systeem te wennen voor de in stellingen te kort is geweest. De wij zigingswet vergoeding gezinsverzor ging zal op 19 april van kracht wor den. CHARLESTON. Zuid-Carolina, 15 -4. Amerikaanse rechercheurs heb ben donderdag uit het water ter hoogte van het Kiawah Island in Zuid-Carolina marihuana ter waar de van 1,3 miljoen dollar gevist. De recherche vermoedt dat smok kelaars om de een of andere reden in paniek raakten en hun lading overboord zetten. De marihuana leek afkomstig te zijn uit Columbia in Spaans-Ameri- ka. KAATSHEUVEL. .15-4. Bij' een brand donderdag in gebouwen van de firma Koenen in -Kaatsheuvel is circa 400.000 kilo oud papier verlo ren gegaan. Hef schadebedrag is nog niet berekend. De brand is vermoe delijk ontstaan door laswerkzaam- heden. De vrijwillige brandweer van Kaatsheuvel bluste het vuur, geas sisteerd door de korpsen van Loon op Zand en' Sprang-Capelle. In de praktijk is gebleken dat het nieuwe financieringssysteem vooral op bejaarde cliënten als onbegrijpe lijk en onsympathiek overkomt. Dit zei de heer W. Cuppen, voorzitter van de gezamenlijke instellingen voor maatschappelijk werk en ge zinsverzorging in Zeeland, donder dagmiddag tijdens een persconferen tie in Middelburg. Onaangename taak De leidsters van de bureau's ge zinsverzorging die belast zijn met de leiding en begeleiding van de gezins verzorgsters en gezinshulpen, krij gen in dit nieuwe systeem een nogal onaangename taak toebedeeld. In de nieuwe wet gaat men namelijk voor gezinshulp betalen naar inkomen. De leidster zal dus, alvorens te kunnen uitmaken, of en voor hoeveel uren een cliënt hulp nodig heeft, eerst de inkomensgegevens bij haar klanten moeten opvragen. Tot op heden wer den deze gegevens door de sociale diensten van de gemeenten verza meld. De Zeeuwse instellingen vre zen nu dat de leidster als buffer moet gaan fungeren tussen klant en instelling. De leidsters zijn volgens de heer Cuppen niet opgeleid voor Om bestrijding' jeugdwerkloosheid UTRECHT, 15-4. De vijf samen^ werkende eentrales van overheids personeel willen dat de overheid a'ïs grootste werkgeefster een groot aah~' tal maatregelen treft om de jeugd werkloosheid terug te" dringen. Ze hebben minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken gevraagd de arbeidstijdverkorting voor ambte naren van 60 jaar en ouder uit te. breiden en geen mensen in dienst te nemen of te houden die ouder zijn dan 65 jaar. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 17 april, zondag 18 april en maandag 19 april Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dr. J. Stenger, Haamstede, telefoon (01115) 1861 van vrijdagavond 18.00 uur tot zondagmiddag 12.00 uur .daarna tot dinsdagmorgen 8.00 uur dr. J. Simons. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruiuisse, t tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruiuisse, tel. (01113) 1418. heeft dienst voor Duïveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Ot zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Tweede paasdag: geopend van 12.00-12.30 uur en van 18.00- 18.30 uur. Zierikzee Brogum, 20.00 uur filmvoorstelling. Zaterdag 17 april Zierikzee Concertzaal, 20:00 -uur, film Wood stock. Vinotheek, 21.00 uur, dansavond dansklub Zierikzee. Bruinisse 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Zondag 18 april Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, Pipo en de piraten van toen: 20.00 uur Wood stock. Haamstede Ger. Kerk, zangdienst, 19.00 uur. Scharendijke Dorpshuis. Prijsuitreiking Osprey- zeilwedstrijden, 20.00 uur. Maandag 19 april Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, Pipo en de piraten van toen; 20.00 uu* Wood stock. Chr. Ger. Kerk. Paaszangdienst, 10.00 uur. Dinsdag 20 april Zierikzee Pand Paternosterstraat, 20.00 uur, P.v.d.A-fraktievergadering, Do karavon stond op de kamping Family Land in Hoogerheide. Door een gaslek is de explosie ontstaan op het moment dat de man een sigaret opstak. De kleding van man en vrouw raakte in brand. Andere kampingbezoekers wisten de vlam men te doven en verleenden eerste hulp. zo'n specialistische voorlichting, die in feite buiten haar competentie valt. Om misverstanden bij de mensen die gezinshulp nodig hebben zoveel mogelijk te voorkomen zullen leid sters en gezinsverzorgsters in Zee land de komende weken alle cliënten bezoeken om de nieuwe bepalingen van de wet nader toe te lichten. ARNHEM, 15-4. Donderdagmor gen rond 9 uur is de stroom Duit sers, die ons land met de Paasdagen wil bezoeken, op gang gekomen. Bij de belangrijke doorlaatpost Bergh-Autoweg bij Zevenaar, ston den de auto's met vooral Duitse toe risten in twee rijen te wachten om te worden doorgelaten. Rond tien uur was de stroom tot drie rijen aangegroeid. Deze drukte duurde tot ongeveer één uur, waarna het aan de grens weer wat rustiger werd. Volgens het VVV-kantoor aan de grens hebben bijna alle toeristen dé kuststreken als reisdoel. Er is ook veel belangstelling voor Amsterdam De indruk bestaat, dat het wat druk ker is dan vorig jaar, toen de Paas dagen vroeg in het jaar vielen. Dc Koninklijke Marechaussee bij de grenspost rékent ook voor Goede Vrijdag op veel verkeer. v LOOSDRECHT, 15-4. Donderdag is de 16-jarige Hans Sparnaay uit het Utrechtse Breukelen tijdens zei len op de Loosdrechtse Plassen ver dronken. De jongen zat samen met een vriend in een boot. Deze botste tegen een transportschip waarop de zeilboot omsloeg. De vriend wist zwemmend de wal te bereiken. Naar het lijk van de jongeman wordt nog gedregd. Amsterdam paradijs voor zakkenrollers AMSTERDAM, 15-4. Ondanks de vele waarschuwingen van de Am sterdamse politie is het aantal ge vallen van zakkenrollerij en auto plundering vorig jaar fors gestegen ten opzichte van voorgaande jaren. Tiij de Amsterdamse politie wer den vorig jaar ruim 3400 aangiften van zakkenrollerij gedaan, bijna ze ven maal het aantal aangiften van 1973 (1275) en meer dan drie keer zeveel als in 1974 (2704). Het aantal geplunderde auto's steeg van 4640 in 1973. 7574 in 1974 tot. ruim 10.000 vorig jaar. Volgens de Amsterdamse politie is een groot aantal gevallen van zakkenrollerij en autoplundering te wijten aan on voorzichtigheid van de slachtoffers. APELDOORN. Z.H. prins Maurits, oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, die op 17 april zijn 8ste jaardag viert. (Foto: Foto Stokhayzen) HOOGERHEIDE. 15-4. Een echt paar uil Rotterdam heeft donderdag brandwonden opgelopen bij een ex plosie in een karavan. De man is met ernstige verwondingen opgeno men in het ziekenhuis van Bergen op Zoom en later doo'rvervoerd naar een hospitaal in Rotterdam. De vrouw kon na behandeld te zijn naar huis. CIUDAD BOLIVAR, Venezuela, 16 -4. Een Venezolaans luchtmacht- vliegtuig is donderdag in de buiten wijken van de stad Ciulal Bolivar op 650 kilometer ten zuidwesten van Caracas, neergestort op een huis. De twee inzittenden vayi het vliegtuig en een gezin van acht per sonen in de woning zijn om het le ven gekomen. Kopzorgen van Kurt Waldheint NEW YORK, 15-4. Cambod ja is binnen de Verenigde Na ties in zeker opzicht een actief land. De landendelegaties krijgen plaatsen toegewezen naar de naam van hun land in volgor de van het Engelse alfabet. Cambodja viel dus onder de C. De revolutie kwam en Cam bodja werdKhmer, later Kampuchea, wat verhuizing naar het blok landen onder „K" betekende. Vervolgens keerde Khmer of Kampuchea terug tot „Cambodja". Deze week deelde het secre taris-generaal Kurt Waldheim mee, dat hel voortaan „demo cratisch Kampuchea" wil he ten, en een zetel wil hebben onclèr de D-landen. t 4 4 IS u r gh 'Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk NCVB-af- deling. 19.45. Woensdag 21 april Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Donderdag 22 april Bruinisse .,'t Durps'uus". Jeugdwerk-avond. 19.30 uur. Ver.-gebouw. NCVB-afdeling, 19.45 uur. Zaterdag 24 april Zierikzee Concertzaal. Toneel Z.V.U., 20.00 uur. Renesse Vogelwacht. Excursie „Watergat", 14.00 uur. Bruinisse 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beat- band „Vol Schouwen's Hoop". Zondag 25 april Dreischor Hervormde Kerk, 19.30 uur, concert met brassband Heilsleger en koren. Vrijdag 28 april Zierikzee Brogum. 20.00 uur filmvoorstelling. Maandag 2 mei Zierikzee .,Mondragon''-foyer. Vergadering „Beter Wonen". 20.00 uur. Donderdag 6 mei Goes „Prins van Oranje'', 10.30 uur afd. Zeeland Ned. Plattelandsvrouwen- bond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na half iet Redaktie: M. J. Bij de Veale (01110) 2938 J. P. Jong scHeap (01110) 2416 Adeertendee: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Wij verzoeken organisatoren, se- kretarissen e.d.die van Paasmani- festaties (paassamenkomsten) (korte) verslagjes in de krant willen, gege- véns c.q. programma's toe te zenden aan de redaktie dan wel zulke ver slagjes .zelf in te sturen. Op deze wijze- kan ook het krante-personeel toekomen aan éigen paasviering. Red. De moeilijkste ruk in het jaar is van de oudejaarsoliebol tot het paasei en die ruk zit er nu weer bij na op. Een fijn gevoel natiiurlijk, ook al snapt iedereen wel dat de maand jes - bij wijze van spreken - de jaren meenemen. Het draait maar door hé? Wie zegt: hij of zij is ook al- ouder aan het worden, spreekt een waarde-oordeel uit over zichzelf. Die zeggers immers komen allemaal zelf achterop, want de tijd diskrimi- neert niet. Enfin, hoe het weer met Pasen ook zal zijn, „de merel loopt onder he- gen"; de Jorsylia knalt geel in al lerlei tuinen en tuintjes de lucht in en hier snel de mededeling dat bij ons in de tuin ma merel nu toch haar vier eitjes heeft gelegd en heel deftig en trots zit te doen op haar zorgvuldig in een vuurdoorn wegge stopte nest. Dat is dus allemaal best geweldig. Los van geestelijke paasoverwe- gingen, slaan wij ook weer voor het kleur - en verf-dilemma. Moeten de eieren gewoon op z'n kips op tafel komen of gekleurdDal gefroezel met verf heeft nog nooit tol werke lijk gunstige resultaten geleid. In de Balkan-landen kunnen ze dat, met figuraties en zo en kleurenbanden, allemaal erg mooi, maar met zo'n waterverfei lijkt het soms net of de dooier er uitgelopen Is. Moeilijk, zeer moeilijk. Ilier dan nog de absolute tip voor de paasdagen als het weer niet mee zit en als u het mij vraagt, gaat het weer niet meezitten; te koud, zeg maar en te donker. Fluks dus groen en bloemen in huis en ditmaal valt het oog sm: Hydrangea macrophyllu, of gewoonde hortensia, een „stcen- brcekdchtige", met kleuren die va riëren van wit tot rood. Niet goed, geld terug bij wijze van spreken en dan naar de Impatiens ivalleriana, of het vlijtig Hesje, in variëteiten van wit tot donkerroze en om hei allemaal nog feestelijker en kleuri ger te maken de Jasminum gracilli- mum. of de kamer jasmijn, een klim plant met fijne blaadjes en gulle witte bloemen. De Latijnse namen mag men ver gelen en desnoods de vaderlandse namen ook, maar men moet zich wel zat kijken naar de weelde aan bloe men en een beetje blij zijn met hor tensia. liesje en jasmijn, een hand reiking naar misschien zelf een an der leefpatroon. Kijken naar kleur met Pasen 1076 en ook daarmee erg gelukkig zijn en dromen van de zo mer, die komt met zon en alweer kleur. Hoe ook, goede paasdagen voor iedereen! SCH1ERE1 LANDMAN i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2