Komt Goeree-Overflakkee bestuurlijk bij Zeeland? „DE SCH0UWSE WINKEL" TE RENESSE IN NIEUWE JAS HEROPEND Philipsland's burgemeester ziet geen heil in kabinet deurloo Koopt U elke dag een slaapkamer Slaapkamer show STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 april 1976 Nr. 21878 In oktober 1975 was dat ook het geval toen drie van de vier genieen ten op het eiland daarvoor pleitten. ïMiddelhamis nam met een kleine stemmenmeerderheid een ander standpunt in. Intussen is ook in een rapport over het stadsgewest Rotterdam waarbij Goeree Overflakkee volgens het wetsontwerp van minister De Gaay Fortman zal gaan behoren ge constateerd. dat Goeree-Overflak- kee qua struktuur nauw aansluit bij de eilanden behorende tot de pro vincie Zeeland. Terwijl in verband mej de recreatieve funktie van Goeree-Overflakkee ten opzichte van Rotterdam en omgeving een lichte voorkeur bestaat voor inde ling bij Rijnmond. Overigens menen b. en w. van Goedereede dat dit. laatste argument duidelijk wordt afgezwakt. Blijkens een nieuw rapport zal in de derde nota op de ruimtelijke ordening de rekreatieve functievervulling zich meer richten op de gebieden die nauw aansluiten bij de stedelijke wooncentra. Advertentie Nee toch! Laat U daarom eens goed voorlichten over alle mogelijkheden die er zijn Gratis advies Vrije toegang op onze G revel ingeiidam Door de tn 1966 gereedgekomen Grevelingendam is het contact met Schouwen-Duiveland veel nauwer geworden en zo wil men ook in de toekomst de brandweren van Sehou- wen-Duiveland en Gaeree-Overflak- kee nauwer laten samenwerken. Deze samenwerking is er uiteraard Huishoudkundige voorlichting De Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande (HVP) heelt hel programmaboekje 1976- 1977 huishoudkundige voorlichting uitgegeven, waarin informatie wordt verstrekt over kursussen en projek- ten. Wat Zeeland betreft kunnen kursussen - en inleidingen - worden aangevraagd bij het provinciaal se cretariaat, Noordeinde te KloeVinge. Het programma voor Zeeland ver meldt o.a. de volgende cursussen: Weet wat u eet; Eet gezond; Tuin kruiden, groente en fruit; 'Bewust huishouden; Consument, reclame en kopen; Reparaties in de huishouding: Stoelen opknappen en bekleden; Goed verzorgd van top tot teen; Gasten ontvangen; Zelf kleding ma ken; Passénd maken van patronen; Kneepjes van het vak; Maak er nog eens wat van; De tuin; Verzorgen en verwerken van snijbloemen en ander materiaal; Verzorgen van ka merplanten. Verder kunnen inleidingen en de monstraties worden georganiseerd over „gebruik van minder bekende voedingsmiddelen". Op het Pro gramma staat b.v. de inleiding „kleutervoeding en gebit" met korte demonstratie van verantwoord snoep en de inleiding „kleding én mode". De wegbermen Steeds meer wegbeheerders gaan er toe over het maaien van wegber men te beperken, enerzijds uit eko- nomische overwegingen, anderzijds uit overweging van florabeheer. Grassen en onkruiden laat men door groeien tot ze in het volledige rij- pingsstadium gekomen zijn. Op de aangi'enzende percelen krijgt men hierdoor veel onkruidzaad met alle nadelige gevolgen voor de land bouw van dien. De landbouwers vin den dit. zeer bezwaarlijk. Dit is voor de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond (N.C.B.) aanleiding om o.a. het rijk, de provincie en gemeente besturen te verzoeken om meer aan dacht aan het onderhoud van de wegbermen te besteden. meelstraat 31 zierikzee ZIERIKZEE. De „kaai" heeft zijn onderhoud nodig. Baggermij Prins van Wijngaarden is bezig de jacht haven bij het Luitje uit te diepen. Gëbaggerd wordt met een motor- kraanponton. die cle bagger in on- derlossers stort, die op hun beurt afvoeren naar de Oosterschelde. Op drachtgever is de gemeente Zierik zee. ZIERIKZEE Vereniging Stad en Lande Op dinsdag 27 april wordt in de Mondragon-foyer de ledenvergade ring gehouden van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland. Op deze vergadering vindt bestuursverkiezing plaats i.v.m. het aftreden van de leden mevrouw M. E. Jansen-Glas, J. L. Braber en mr. W. P. Martenes, die allen herkies baar zijn. Voorgesteld wordt twee leden aan het bestuur toe te voegen, t.w. de heren J. A. A. Fransen van de Putte te Serooskerke en P. Jonker te Zierikzee. Besproken wordt de te maken zomerexkursie naar Gent. Een lezing wordt gehouden door jhr. mr. M. W- C. de Jonge over het onderwerp: „Het beleg van Zierikzee 1575/'76". BRUINISSE, 13-4. Op de gehouden ledenvergadering van de afdeling SGP te Brïiinisse sprak burgemeester G. v. d. Berg uit St. Philipsland over „Het kabinet Den Uyl en z\jn gedogers". In zijn inleiding schetste hij de opkomst van het politieke leven, in de achterliggende historie. In het bijzonder be lichtte hij twee nu regerende partijen, P.v.d.A. en A.R.P. Hij tekende daarbij aan dat het politieke leven vooral na de tweede wereldoorlog veel is veran derd. Helaas geraakte de principiële stellingname op de achtergrond. Na een moeizame kabinetsforma tie werd' het kabinet met zijn „ge dogers" gekonfronteerd met een gro te economische teruggang. Voorheen uitgedachte economische hulpmidde len falen of leveren niet het gewen ste effekt óp. Getuige de neergang in de wereldhandel is de situatie in het buitenland ook niet rooskleurig, maar vertoont sommige positieve tendensen. In -tegenstelling tot bijv. Duitsland en de V.S. blijkt dat de lang verwachte opleving in het Ne derlandse bedrijfsleven maar slecht van de grond komt. Immaterieel gebied Het resultaat van drie jaar kabi net Den Uyl op immaterieel gebied is evenmin veelbelovend, eerder ver ontrustend, vooral voor een toe schouwer uit de SGP-gelederen. Men wenst geen rekening meer te houden met God en Zijn Woox-d; principiële zaken worden diskutabel gesteld, de zedeloze verwording wordt al gro ter, gezagsverhoudingen maken een kritieke fase door; in het onderwijs zit men ook niet stil: er komt weel een herstrukturering; linkse en marxistische indoktrinatie op scho len wordt al meer gehoord. Uiter aard kan men dit kabinet niet al deze zaken toeschrijven. Als over heid dient men echter de zondige mens beperkingen op te leggen. Dat is zelfs een goddelijke opdracht. Daarom heeft de SGP de taak de overheid hierop te wijzen en op te komen voor Gods Woord en eer, dag en instellingen. Hij wenste de raads leden Van Gilst en Van den Bos dan ook pi-incipiële vasthoudendheid toe. YVilma B.V. Voorts merkte burgemeester v. d. Berg op, de rekreatieve aktiviteiten van de Wilma b.v. als zeer zorgelijk te zien. Immers de Wilma b.v. is een belegger die uitsluitend op rende ment van investeringen uit is en zich niet gelegen laat liggen aan le vensbeschouwelijke opvattingen van de Bruse bevolking. Bovendien ver wacht hij eerder negatieve dan posi tieve invloeden voor de Bruse mid denstand. Ook acht hij het een taak voor het gemeentebestuur van Brui- nisse attent te zijn op woonwijken in de vorm van bestemmingsplannen en voorbereidingsbesluiten e.d. „Ik heb helaas in een gemeente moeten kon stateren dat door de komst van bars en dancings hele straten en wijken tot verpaupering hebben geleid", al dus burgemeester G. v. d. Berg. SCHARENDIJKE Oefening brandweer en Rode Kruis Dinsdagavond om 19.30 uur werd Scharendftke gealarmeerd door de brandsirene. De reden was een gecombineerde oefening van brandweer en Rode Kruis, Westhoek Schouwen. Gefingeerd was een gasontploffing in de Jeugdsoos „Tracé" aan het Baken, waarbij 11 slachtoffers be trokken waren, waarvan zelfs 1 do delijk getroffen. KERKWERVE Vergadering Oranjecomité In de vorige week werd een ver gadering gehouden van het Oranje comité. Besproken werd wat er op 30 april a.s. te Kerkwerve moet gaan gebeuren. De voorzitter, de heer A. Lemsom, opende de verga dering door al'le aanwezigen welkom te heten. Door omstandigheden waren noch de afgevaardigden van de openbare basisschool, noch die van de kleuterschool aanwezig. Ge praat werd vooral over de kinder spelen. Aan het eind van de verga dering kwam het volgende program- NUTSSPAARBANK <le ideale gezinshank! Groei spaar- hewijzen aan toonder OOSTERLAND Koninginneplein - maandag 11.00-12.00 uur ma uit de bus; 8.00 uur: Kloklujden en vlaggen hijsen. 9.30 uur: Kinder spelen op het sportveld, x 11.uu uur: Voor de jeugd van 12-16 jaar is er gelegenheid om te hoepelen (Deel name f 1,13.30- uur: Puzzelrit voor auto's en motoren. X>e deelne mers moeten in Kerkwerve woon achtig zijn. Inleggeld: f 3.Start punt: Verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. 17.00 uur: Prijsuitrei king in het Verenigingsgebouw. 20.00 uur: Oranjebal in het Vereni gingsgebouw. (Entree: kinderen t m 16 jaar f 1,17 jaar en ouder f 2. ZONNEMAIRE Kledingaktie Evenals op andere plaatsen werd cok hier een kledingaKlie gehouden voor de Stichting „Mensen in nood". In totaal werd 300 kg kleding inge zameld. Een dankwoord aan de bur gerij is zeker op zijn plaats. DREISCHOR Stafmuziek Leger des Heils Het Stafmuziekkorps van het Le ger des Heils te Amsterdam, komt op zondag 25 april spelen in de kerk te Dreischor. Medewerking wordt verder verleend door de kerkkoren van Colijnsplaat en Dreischor, voor deze gelegenheid samengevoegd tot een kombi-koor. Het orgel wordt bespeeld do:r Bram Beekman te Middelburg. Gemeenteraad Goedereede RENESSE, 13-4. Dinsdagmiddag werd In Rcnesse weer een vernieuwde zaak geopend. Het betrof „De Schouwse Winkel" aan de Lange Reke. Tot vorig jaar werd nog gewerkt in een deel van het voormalig postkantoor, maar hierin was de ruimte erg klein, terwijl het pand zelf in zeer slechte staat verkeerde. Het werd dan ook in de herfst tot aan de grond toe afgebroken waarna oen geheel nieuw en groter pand werd opgebouwd, waarin de winkel met zijn 90 nV vloeroppervlak een grote plaats inneemt. liet is nu ongetwijfeld gezellig winkelen in de vergrote winkel waarin men zich heel wat beter langs de verschillende rekken met vooral speelgoed, verlichtingsartike len en souvenirs kan bewegen. Twee verkooppunten brengen vooral bij drukte uitkomst. Vooral de ingang werd verruimd, (erwijl de etalage is opgebouwd met verplaatsbare lig- planken waardoor deze ruimte in een minimum van tijd kan worden ver anderd. Bij het konstrueren van de voorzijde is rekening gehouden m«M het dorpsbeeld. Men heeft opzettelijk niet gekozen voor een groot raam. maar een glasoppervlak verdeeld in vijf ramen en vijf bovenraampjes die naar behoefte kunnen worden ge opend. Het pand is in zijn totaliteit ongeveer tweemaal zo groot als het vorige. Voor de dorpsring betekent het zonder meer een verbetering. Hel was dan ook met trots dat de beide bedrijfsleiders de dames S. Meerhof-Fonieine' en P. de Roo- Meerhof dinsdagmiddag de meer dan honderd belangstellenden in hun met meer dan zeventig bloemstukken versierde nieuwe zaak konden be groeten. ook al wat betreft de inrichting van het Grevelingenbekken omdat de zuidkant van Plakkee en de noord kant van Schouwen-Duiveland sa men met Grevelingendam en Brou- wersdym dit bekken vormen. Selektie-kommissie benoemd gezinsvervangend tehuis Een dezer dagen werd de selektie- kommissie benoemd, die gaat beor- delcn welke personen in aanmerking kernen voor bewoning van het in aanbouw zijnde gezinsvervangend tehuis Schouwen-Duiveland aan cle Touwbaan te Zierikzee. In deze kommissie hebben de na volgende personen zitting: de heer J. Couwenhoven, maatschappelijk werker bij de stichting dienst so ciaal pedagogische zorg in Zeeland; de heer 1. Havenaar, psycholoog bij de stichting sociale voorzieningen voor gehandicapten in Zeeland; de heer L. Lodiers, arts te Noordgouwe. Verder zal de nog te benoemen di recteur/directrice deel uitmaken van het team. In de maand september a.s. zullen de eerste bewoners hun intrek kun nen nemen in Schouvvenoord. De bouwwerkzaamheden verlopen volgens schema en d.d. 9 juli 1976 z.al de oplevering door de hoofdaan nemer geschieden. De interieurverzorging van Schou- vvenoord is opgedragen aan het ar chitectenbureau Rothuizen 't Hooft te Goes, dat haar binnenhuis- architecté. mevrouw Cora Mesman, met de uitvoering hiervan heeft belast. Brogum-sooskrant Deze week verscheen het lente nummer van de Brogum-sooskrant in de bus, waarin o.a. verslag wordt uitgebracht van de laatst gehouden bestuui'svergadering. Uit de mede delingen blijkt dat op 15 mei a.s. in Zonnemaix-e een gezamenlijke dag zal worden gehouden voor de jeugd- sozen van Schouwen-Duiveland. Op het pi'ogramma voor de ko mende weken staat o.a. filmverto ning (16 apx'il); uitstapje naar De Efteling (19 april); aktiviteiten Z.O. V. (30 april); voorlichtingsavond jeugdwerkloosheid (7 mei); sozendag te Zonnemaire (15 mei). Jongeman bij werkzaamheden in „Onderdak" gedood Gistex*en (woensdag)morgen tegen twaalf uur is de negentienjarige A. M. van Achterberg uit Zierikzee bij werkzaamheden in de zwemhal van het sportcomplex „Onderdak'' om het leven gekomen. De jongeman was bezig op een stellage die in het water was gebouwd de t.l.-verlich ting te vernieuwen van de zg. licht- straten in het zwembad. Hij is daar bij met de stroom in aanraking ge komen en geëlektrocuteerd. De ar- beidsinspektie en de recherche van de rijkspolitie stellen een onderzoek in. Het slachtoffer was sedert onge veer een maand in algemene dienst van de Stichting Sportcenti*um Schouwen-Duiveland. Ledenvergadering „Beter Wonen" Op maandag 3 mei wordt de al gemene ledenvei'gadering gehouden van de Woningbouwvereniging „Be te Wonen". De vei'gadering vindt plaats in de Mondragon-foyer. BURGH II AAMSTEDE Afd. N.C.V.B. Op dinsdag 20 april wordt in de rekreatiezaal van de Ger. kex-k een bijeenkomst gehouden van de N.C.V.B.-afdeling. De heer F. Schoonakker te Zierikzeee vertoont zijn dia-serie: „Flora en fauna rond de Oostex'schelde". GOEDEREEDE - De «emeenteraail van Goerlereerle zal zich heden-donderdagavond opnieuw uitspreken over <le herindeling van de provincies en opnieuw valt te verwachten dat men zal pleiten voor aansluiting van het eiland Goeree-Overflakkee hij de provincie Zee land. Vergadering S.G.P. ZIERIKZEE. Het weer hielp deze u-eek een handje mee om het opva renden van het M.S. „Prins Willem Alexander" naar de zin te maken. Toen de zon doorkwam werd van die welkome gelegenheid geprofi teerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het brandweerkorps Scharendijke onder leiding van onder-edt. C. Dor reman was spoedig ter plaatse met de hogedx'uk/Tagedruk-eenheid. Verrassend vlug was ook het brandweerkorps Kerkwerve onder leiding van ondei'-cdt. J. M. van Langeraad aanwezig. De gewonden werden naar buiten gedi'agen en overgegeven aan de Rodekruishelpers en E.H.B.O.-ers. De ambulanceauto was in de kortste tijd ter plaatse. De leider van de Rode Kruis-ko- lonne, dokter H. J. Simons uit Re- nesse had de leiding van de genees kundige hulp. De slachtoffers wei den met de ambulance overgebracht naar het Gei*. Jeugdgebouw. Hier werd een uiteenzetting gege ven over de inzet tijdens de oefe ning. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3