wood/lock Aktiviteiten Stad en Lande in het voorbije Monumenten jaar '75 Libië zwicht voor eisen van dé kapers Verwording in Belfast Dijkverzwaringsrapport Provinciale Waterstaat Leven duurder Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee mm feaoo en de piraten van toen MRMMM INITIATIEF STICHTING DIJKVERHOGING 00STERSCHELDE Zesling in Engeland Twintig Zeeuwse kleuterschooltjes met sluiting bedreigd Acht kinderen verbrand 2 Gedokumenteerd exposé AGENDA Diepe droefheidsduik Advertentie- ZIERIKZEE, 14-4. „Het Moiiumenteiijaar 1975 heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan een verdere be wustwording van onze cultuur-historische waarden", aldus eeu verslag vau de Vereniging Stad en Lande over hel Monumentenjaar, opgenomen in hel jongste npnuner van het Mededelingenblad. lie. Stad en Lande blijft van me ning dat de stenen in 'een histori sche omgeving bete;- tot zijn recht zouden komen. De „Leeuw van Ju- da" werd opnieuw op hel pand in de Meeistraat aangebracht. Bezwa ren werden ingediend tegen het plan „Havenkwartier", met name tegen de aanleg van het zgn. Verlengde Groend- 1. Dit bezwaarschrift werd gegrond verklaard. Verdere bezwa ren golden het ontwerp-bestem mingsplan „Dam-Oude Haven" (ge plande doorbraak Oude Haven). Wapenbord. Herinnerd wordt aan uitgereikte onderscheidingen 'aan dè lieren J. L. ÏJraber te Dréischor, de gemeente iZierijtzeé, de gemeente Brouwersha ven 'en het Bandgóed Slot Haam stede, zulks door het Nationaal Co mité Mónuméntènjaar 1975. Alferlei aktiviteiten waren er in het Monumenten jaar, w.o. een bij eenkomst georganiseerd over de pro blematiek van de ruimtelijke orde ning, toegespitst op de inspraak in het overheidsbeleid. Stad en Lande zette zich in voor het standbeeld van Jacob Cats te Brouwershaven. Bezwaar werd ge maakt tegen een storende lichtre- klame in de Smalstad. In die plaats werd een grafsteen gerestaureerd. het waterschapsbestuur werd gepleit voor het opvullen van hia ten in dé beplanting'Jangs Stapels- weg onder Zohiiemaire, met wilgen. Dit leverde echter bezwaren op, maar de bestaande beplanting zal worden gehandhaafd. Het gemeen tebestuur van Brouwershaven werd verzocht de restanten van het kas teel „Herkenstein" in het bestem mingsplan „Zomerdorp Den Osse" in te passen. Inspraakprocedures te Brouwershaven worden geprezen. Bezwaren Bezwaar werd gemaakt - met het Zeeuws Coördinatieorgaan - tegen het bestemmingsplan „Rekreatie- plan'' te Bruinisse. Verwaarlozing werd gekonstateerd bij de boerderij Advertentie MANILLA, 14-4. Libië is woens dag gezwicht voor de dreigementen van de Filippijnse kapers om de DC-8 van Philippine Airline (P.A.L.) mef alle inzittenden op de luchtha ven van Benghazi op te blazen en heeft de kapers asiel verleend. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van P.A.L. in Manilla. Alle gijze laars zijn vrijgelaten. De drie Fi lippijnse kapers hadden gedreigd het toestel om 14.15 uur (onze tijd) op te blazen. BELFAST, 1 3-4. Dinsdagavond zijn in een park in Belfast twee ka- Iholieke jongens van S cn 12 jaar door een stuk ef 15 protestantse jongens met benzine besprenkeld en in brand gestoken. Zij liepen brandwonden aan ge zicht en handen op. De oudste, die het ziekenhuis na verbonden te zijn kon verlaten, heeft het kind van noht voor enger behoed door het door het gras te rollen., De jongste was woensdag nog in liet ziekenhuis, maar verkeert niet in levensgevaar. Om rode reflektor HILVERSUM, 14-4. Veilig Ver keer Nederland (VVN) vindt dat dc invoering van een rechthoekige rode reflektor achterop fietsen veel te lang op zich Iaat wachten. Al vijf jaar geleden hebben proeven aan hel licht gebracht dat reflectoren belangrijk bijgedragen tot een betere zichtbaar heid. Maar doordat hei lol I97I5 heeft moeten duren voordat de nik - dienst de keuringseisen had vastge steld, is het ding nu nog niet inge voerd. aldus VVN aan de Hagevveg (1) en bezorgdheid uitgesproken over de bedreigde Rie- kusweel. Bij Kapclle (Duiveland) werd een naambord geplaatst. Bezwaar werd gemaakt tegen het ontwerp-bestem- mingsplan „Jachthaven Scharendij- ke", met name tegen een horeca- vergunnirug met een grondlaag op 5.70 plus NAP. B. en w. van Westerschouwen verleenden toestemming voor het plaatsen van een pomp op de reeds aanwezige bak bij de hervormde kerk te Burgh. De pomp werd he laas beschadigd door vandalisme. Een bedrag van f 100 werd toegezegd voor het aanbrengen van een uit 1651 daterende klok aan de kerk van Haamstede. Stoephekken Subsidie werd le Zierikzee ver leend voor het plaatsen van een stoephek voor het pand Havenpark 32 en twee voor hel pand Kraan plein 6. Bij „Beter Wonen" werd een verantwoorde plaatsing bepleit varu twee gevelstenen in de Plevier straat. Het bestuur van „Beter Wo nen" voelde niets voor deze sugges- Stad en Lande wil verwijdering van het wapenbord van (;le Rijksbe lastingen, waardoor de levensboom boven de deur van het pand (Oude Haven 51) wordt versluierd. Dit bord zal - i.v.m. nieuwbouw - in de toekomst verdwijnen. Op initiatief van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen vonden besprekingen plaats tussen de oudheidkundige verenigingen in Zeeland over onder linge samenwerking. Stad en Lande is voorstander va neen samenwer kingsorgaan tussen alle verenigingen in Zeeland. Slreekafchivaajl Een beroep werd gedaan op dc Ver. v. B. W. S. tot onderzoek naar de mogelijkheden van een streekar- chivaat. Grote belangstelling be stond voor het landbouwmuseum te Dréischor. In principe wérd beslo ten tot het uitgevén van een Jaar boek. Hiertoe werd een kommissie ingesteld, bestaande uit mevrouw J. C. Reitsma d'Ancona (voorzit ster), de heer J. L. Braber, J. Klepper, dr. A. cle Vin, W. P. de Vrieze en H. Uil, sekretaris. Als titel van het jaarboek werd gekozen: „Kroniek van het land van do zee meermin (Schouwen-Duiveland)". (Vervolg van pag. 1) naai kunnen met een langere hoogte volstaan, die hier is aangenomen op NAP 8 m. Het tracé van de waterkering volgt vanaf de inlagen onder Ou- werkerk eerst de huidige zeewering die binnendijks wordt verzwaard. Van de Gouweveerpolder wordt een klein gedeelte afgesneden terwijl de dijk 'daarna dwars over de slikken voor de Gouweveerpolder binnen dijks van de inlaagdijk van de Gal gepolder de polder de Zuidhoek binnenkomt. Ten noorden van de voormalige veerhaven De Val wordt de zeewering binnendijks verzwaard daarna volgt dun een zeewaartse verzwaring van de inlaagdijk tot de Oost-Havendijk; deze laatste wordt binnendijks verzwaard evenals de West Havendijk. De Val Vanaf de haven De Val zal in westwaartse richting een doorgaan de verdediging van de geulrand moeten worden aangebracht, die wellicht later nog meer in diepte dient te worden uitgebreid. De oe ververdedigingen nabij de haven hoofden van Zierikzee zullen verder moeten worden aaneengesloten en uitgebreid. Een geulrandverdediging waarin reeds aanwezige oeververdedigingen worden opgenomen is geprojcktcerd vanaf de hoofden van Zierikzee tot de Flaauwersinlaag. Hierbij kunnen de dieper gelegen gedeelten van het beloop eventueel in een latere fase van een verdediging worden voor zien. De reeds aanwezige verdediging langs de Flaauwersinlaag en Wevers inlaag zal moeten worden genorma liseerd, wat inhoudt dat enige uit breiding in de diepte noodzakelijk is. Ditzelfde geldt eveneens voor de cevenverken bij de Koudekerkse inlaag en de haven van Burghsluis. Teneinde een verdergaande inscha ling van de vooroever voor de Schelphoek tegen te gaan, is er van uitgegaan dat langs dc geul van de Hammen een doorgaande verdedi ging noodzakelijk is, vooral om aan tasting en van de flanken van de reeds aanwezige oeverwerken te voorkomen. Westelijk van de haven van Burghsluis kan voorlopig groten deels een afwachtende houding wor den aangenomen behoudens een vastlegging van hetbovenste deel van de geulrand en een uitbreiding van de oeverwerken bij de Westbout' Inlagen Langs de zuidkust van Schouwen bevinden zich de inlagen. Wegens waterstaatkundige motieven wordt de inlaagdijk versterkt, over het al gemeen in zeewaartse richting. On danks deze verzwaring lijkt het niet onmogelijk een belangrijk deel van de inlagen - zij het wellicht met enkele kleine aanpassingswerken - in hun huidige vorm te handhaven. In verband met de rangorde wordt dit natuurwetenschappelijk van groot belang geacht. De hoogteligging van de eventuele hoofdwaterkering wordt hier voor namelijk bepaald door de ligging ten opzichte van de stormstreek; zo doende kan voor dit gebied met zijn betrekkelijk beschutte ligging vol staan worden met een kruinshoogte van NAP 9,5 m, bij het Havenka naal van Zierikzee tot NAP -f 8 m bij de aansluiting op de duinen bij Westenschouwen. DEN HAAG, 14-4. Het prijsindex cijfer van het C.B.S. is van medio februari op medio maart gestegen van 164,7 naar 166,3, een stijging van 0,9 procent. DEN IIAAG. Dc gemeente Den Haag mag geen werktijdverkorting doorvoeren voor 63- en 64-jarige ambtenaren. Dit heeft Jict ministerie van binnenlandse zaken gezegd in antwoord op plannen die het ge meentebestuur in deze richting had. A.s. zaterdagavond, Eerste- en Tweede Paasdag 3 cfcyr of peace, mu/ic...and love" tierjvj icon boot loo coder country joe tho liih ooibr,stffli& noih cio g-jlkricrichfeharciu. ji/rj hendrl* san'ona. johnsebaiKon. tha-rono ily lbo lomïy c'onc lenytorj aHcrthe wbo end 400,000 olStr boouWul ptefl». oMnibymichael wadleigh .policed bybob maurice I a wadleigh-maurice, lid. production technicolor® Aanvang 20.00 uur - Toegang alle leeftijden Eerste en tweede Paasdag: Kindermatinée De nieuwe Nederlandse 'avonturenfilm met de vriend van jong en oud - MAMMALOU -KLUKKLUK- PLOM en vele onderen. REGIE; KEES VAN EYOC INKLEUREN COPRODUKTIE CINECENTRUM - EURO CENTRA FILM IN HET V0QRPR0GRAMMA: Aanvang 14.30 uur. Entreeprijzen f 2,50 en f 3,- VLISSINGEN, 14-4. De provinciale enderwijs commissie in Zeeland zal zich op vrydag 7 mei aanstaande be raden over een brief van dc Vereni ging voor Openbaar Kleuteronder wijs in Zeeland. In dc brief klaagt deze vereniging haar nood over dc dreigende sluiting van zo'n twintig plattelandskleutcr- scholen n Zeeland de komende jaren Het dalend geboorteoverschot doet zich vooral gelden op het platteland, zo zegt de brief. Kleine dorpskleu- lérscholen halen nu dikwijls de li- Boekje voor minister DEN IIAAG, 14-1. Dc Stichting Dijkverhoging Oosterschcldc beeft minister VVcstcrtcrp van verkeer en waterstaat dinsdag in Den Haag een boekje aan geboden met als titel „Oosterschcldc opcn/diclit". Daarin worden de veel zijdigheid van het gehele Oostcrschcldc-problccm en alle meningen (binnen cn vooral buiten Rijkswaterstaat) nog eens op een rijtje gezet. Volgens de ssckreiaris van dc stichting, de heer J. B. Morreau, be stond er zo langzamerhand behoef te aan een dergelijk boekwerkje, dat overigens geen nieuwe gegevens be val over deze kwestie. ..De beslaan de gegevens hebben we in een nieuw licht geplaatst". Dc heer Morreau. die toegaf dat zijn stichting duidelijk voorstander is van een dijkverhoging inplaats van een slormstuwcaissondam, zei sterk de indruk te hebben dat zowel in het verleden als nu ieder voorstel tot dijkverhoging al bij voorhaal werd en wordl afgewezen. De slich ting Oosterschelde is vooral bevreesd dat zich een herhaling van de wa tersnoodramp in 1953 zal voordoen. ücllaveilighcid „Het gaal bij dc dijkverhogingen niet om de technische onhaalbaar heid, maar om de oplossing van eni ge praktische vraagstukken waaron der dc bescherming van verschillen de dorpskernen", zo meent de stich ting die de te bereiken veiligheid en de bescherming van 'I milieu centraal stelt. Dc heer Morreau zei dat hel verkrijgen van deltaveilighcid via dijken geen grotere waterstaatkun dige problemen schept dan het ver krijgen van veiligheid door afslui ting. Wel is er meer zorg en inspan ning nodig omdat er verbouwd moet worden aan de beslaande situatie, aldus de stichting. NEW CASTLE, 14-4. Een onder- wijzers vrouw uil New Casllc (Eng.) beviel van een zesling. Twee van de borelingen) meisjes zijn inmiddels overleden. Donderdag 15 april Zierikzee „'t Lange Uus", 20.00 uur, expositie. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Ouwerjicrjk Dorpshuis. Vergadering „Nieuw Le ven", 19.30 uur. Bruinisse Gemeentewerkplaats, (J9.00-19.30 uur, verlichtingsaktie A.N.W.B. Zaterdag 17 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Wood stock. Vinotheek, 21.00 uur, dansavond dansklub Zierikzee. Bruinisse 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Zondag 18 april Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, Pipo en de piraten van toen; 20.00 uur Wood stock. Haamstede Ger. Kerk, zangdienst, 19.00 uur. Scharendijke Dorpshuis. Prijsuitreiking Osprey- zeilwedstrijden, 20.00 uur. Maandag 19 april Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, Pipo en de piraten van toen; 20.00 uur' Wood stock. Chr. Ger. Kerk. Paaszangdienst, 10.00 uur. Dinsdag 20 april Zierikzee Pand Paternosterslraat, 20.00 uur, P.v.d.A-fraktievergadering. Burgh/Haamsledc Rekreatiezaal Ger. kerk NCVB-af- deling. 19.45. Woensdag 21 april Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Donderdag 22 april Bruinisse ,,'t Durps'uus". Jeugdwerk-avond, 19.30 uur. Zaterdag 24 april Renessc Vogelwacht. Excursie „Watergal", 14.00 uur. 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Zondag 25 april Dreiscjior Hervormde Kerk, 19.30 uur, concert met brassband Heilsleger en koren. Maandag 3 mei Zierikzee „Mondragon"-foyer. Vergadering „Beter Wonen". 20.00 uur. Donderdag 6 mei Goes „Prins van Oranje", 10.30 uur afd. Zeeland Ned. Plattelandsvrouwen- b.ond. miet van 20 leerlingen niet meer. Zij hebben dan geen recht meer op rijkssubsidie en moeten noodge dwongen sluiten. Volgens de heer P. Cornelis, secretaris van dc Vereni ging voor Openbaar Onderwijs in Zeeland is dit een trieste ontwikke ling. Want als je uit een gemeen schap dc kleuterschool weghaalt, dan zaag je ook dc poten onder de basisschool vandaan. Verlaging limiet De Vereniging voor Openbaar On derwijs (V.O.O.) in Zeeland heeft de provinciale onderwijscommissie ge vraagd bij de minister aan te drin gen op verlaging van dc limiet van 20 leerlingen per school. Desnoods als een soort tussenregeling totdat, dc nieuwe wet op het basisonderwijs van kracht is geworden. Zeeland heeft in totaal 230 kleu terscholen waarvan er zo maar »ct liet vastgestelde aantal van 20 leer lingen haalt. ïï«*t ziet cr naar uit dal liet kleuterschooltje in Zonncmairc en dal van Ossenisse in Zccuws- Vlaanderen al deze zomer gesloten zullen nioclcn worden. Dat wil de Vereniging voor Openbaar Kleuter onderwijs in Zeeland voorkomen. ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: j (01119) 660 GOTHENBURG. 14-4. In een va kantiehuis in Omsala bij Gothen burg in Zweden zijn in dc nacht van woensdag op donderdag acht men taal gehandicapte kinderen in de leeftijd van 9 tot 18 jaar bij een brand omgekomen. Zeven andere kinderen en drie volwassenen kon den zich in veiligheid brengen. Do brand is door omwonenden ontdekt. De oorzaak is niet bekend. RUDKOKBING. Denemarken, 14-4. Ken Deense secretaresse van 22 len tes was co gebroken over hel afbre ken van haar verloving, dal zij op een brug uit haar auto stapte en ccn duik van 30 meter in de rivier maak te. Daar werd ze als hel ware opge vangen door twee mijmerende vis sers. Dc vissers roeiden dc secretaresse naar de wol in het kust plaatsje Rud- kocblng op Lavgclavdliet hoofd van de politic daar zei: „Wc zullen haar dc wanhoopsdaad niet aanreke nen, maar een bekeuring wegens fout-parkeren zit er wél in".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2