GIEPS GOUDEN VIJFJE Cambodja en de herleefde domino-theorie Moord na berisping Nieuw dagblad onnodig Gezinshelpsters demonstreren Vuurtoren beschermd BLIK DOOR HET WERELD Waf biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE nm^a» n aj.ni 197e n. sjot 7 Dat Norodom Sihanoek ineens af treedt als staatshoofd van Cambodja kan nauwelijks meer interesseren. Sinds zijn terugkeer uit Peking - waarmee hij overigens geen over dreven haast heef tg ehad - had hij in zijn land toch niets te ver- tellen, maar diende hij uitsluitend als een boegbeeld op het schip van staat. Zijn traditionele populariteit nog uit zijn dagen als prins was voor de werkelijke machthebber Khieu Sampan goed bruikbaar. Plus Siha nouks onmiskenbare patriottisme. Want al hebben zijn stunts als staatshoofd menigrhaal verwonde ring opgewekt, dat hij de belangen van zijn land nijver diende staat buiten twijfel. Zijn carrière is nogal tragisch. Lange tijd heeft hij zeer verstandig geprobeerd Cambodja buiten de strijd in Vietnam (en die in Laos) te houden. Dat vooral de Vietcong nog al gebruik maakte van zijn grondge bied om er trainingskampen in te richten en er de bevoorrading over heen te leiden kon hij eenvoudig niet beletten. Zijn militaire macht was daarvoor niet toereikend en boven dien zou hij er zijn aanzien mee ver speeld hebben bij de bevolking die ongetwijfeld inzake Vietnam sympa thie had voor de opstandige groepe ringen. Wel deed Sihanouk zijn best om zo min mogelijk de Amerikanen of de regering van hun vrienden in Saigon te ergeren - hij had er geen belang bij bij de oorlog in Cambodja te importeren. ENGSTINGEN, 12-4. Een West- duitse soldaat op wachtdienst heeft zaterdag zijn sergeant doodgeschoten, nadat deze hem had berispt wegens onjuist rapport uitbrengen, zo heeft de politie maandag bekendgemaakt. Het incident vond zaterdag plaats, in de aanwezigheid van 15 andere sol daten. ROTTERDAM, 12-4 Het oprich ten van een nieuw dagblad met een bepaalde politieke signatuur, waar over de laatste maanden is gespro ken. wordt door de directie van de Nederlandse dagbladunie financieel onverantwoord, commercieel zonder toekomst en voor de meningsvor ming in ons land niet noodzakelijk geacht, zo blijkt uit het NDU-jaar- verslag over 1975. OSS 12-4. Ongeveer 500 mede werksters van de katholieke gezins zorg in de regio Oss hebben maan dagmorgen deelgenomen aan een demonstratieve optocht tegen het beleid van staatssecretaris Meijer van CRM. Het protest richt zich voor al tegen het plan vande staatssecre taris om in de toekomst degenen, die gebruik maken van de gezinshlulp, naar draagkracht daarvoor te laten betalen. De bijstandsuitkeringen voor gezinshulp komen dan te vervallen. ZIERIKZEE. Padvinders, welpjes en kabouterhier in juichstemming voor het nieuwe klublokaal aan het Groene Weegje. De opening van hel nieuwe honk werd verricht door dr. J. C. Röhner. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dat zo af en toe een uitloper van de Vietnamese strijd over zijn grens kwam, blies hij nooit hoger op dan hij met het oog op de Vietcong in zijn land wel moest doen. Onder de ze weinig bevorderlijke omstandig heden deed hij ook nog zijn best om in Cambodja de maatschappij wat te verbeteren. Dat hij daarbij zo voor zichtig tewerk ging bezorgde hem de tegenstand van de Rode Khmers dw meer in revolutie geloofden. De VS maakten een eind aan deze even wichtskunstenarij door een staats greep tegen Sihanouk te stimuleren waarna generaal Lon. Nol nog een tijdje kapitein mocht zijn op een snel zinkend schip. Nog geen blok Sihanouk zocht zijn heul bij de' Chinezen en verzoende zich met de Rode Khmer. En hij keerde terug. Maar de harde hancl van de Rode Khmer kan deze in de Franse tradi tie geciviliseerde man niet bekoord hebben. Bijvoorbeeld de deportatie van vrijwel alle inwoners van de hoofdstad Phnom Penh om op het platteland irrigatiewerk te herstellen en land te bebouwen. Nuttig en no dig misschien, maar de bron van gro te ellende voor velen. Sihanouk moet er genoeg van gehad hebben om dit soort zaken nog met zijn naam te versieren. Het zou onzin zijn om het nieuwe grote Vietnam, het nu rode Laos en het zeer orthodox-kommunistische Cambodja te zien als een blok - on derling zijn sterke verschillen, ook in de relatie tot Moskou en Peking. Maar niet in de overtuiging dat de staatsstruktuur ook in andere lan den bevrijdmoet worden van het systeem dat vele nog hebben als overblijfsel uit de koloniale tijd. De „domino-theori" van eertijds, die de noodzaak van de Vietnamese oorlog verklaarde omdat anders de één na de ander alle staten van Zuidoost-Azië zouden vallen, her leeft dan ook weer. In Maleisië bij voorbeeld dacht men door de nood toestand van I960 en het daarop vol gende offensief in de jungle verlost te zijn geraakt van de rebellen Daar is echter de laatste tijd de kommunistische guerrilla wéér aktief. Politiechefs zijn vermoord en Maleisische troepen kammen iveer de oerwouden uit op zoek naar voed sel- en wapendepots die ze ook vinden. Het aantal der guerrillastrij ders is nog niet zo gek groot en bo vendien meent men te weten dat hun organisatie in drieën uiteen is gevallen door ruzies over de te vol gen strategie. Maar men weet ook dat in eigen land deze groepen haast onverslaanbaar zijn omdat ze zich terug kunnen trekken over de grens met Thailand dat in te grote chaos leeft om er veel tegen te onderne men. En Cambodja ligt eveneens vlak bij - een basis die zich met gro te klem aanbiedt als het gaat om het verbreiden van welk kommunisme dan ook. DEN HAAG, 13-4. De gietijzeren vuurtoren uit 1375 op de zeekant te Scheveningen naar een ontwerp van Quirinus Harder is op de aanvul lende ontwerpRjst van beschermde monumenten geplaatst. Deze twaalfhoekige toren werd vervaardigd door de gieterij van de firma Nering Bogel te Deventer. Een opschrift Iaat zien, dat de toren werd gebouwd „onder de regering van Willem III, koning der Neder landen enz. enz. enz., tijdens het be stuur van den minister van marine W F. van Erp Taalman Kip, voor draailicht tweede grootte 1875" De oorspronkelijke koepel werd in 1921 vervangen door een glazen koepel. De huidige koperen bekleding van dek oepel dateert uit 1958. Bij de vuurtoren behoren twee panden die eveneens op de monumentenlijst werden geplaatst. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De Amerikaanse ma rine en de Centrale Inlichtingen dienst (CIA) zijn al zeker tien jaar in het geheim bezig met het africhten van dolfijnen voor bepaalde opera ties. Dit meldde de Newyorkse krant „Newsday", op grond van een ver klaring die de geleerde Michael Greenwood tegenover een senaats commissie heeft afgelegd. HONGKONG. Bij een oproer in Tsjengtsjow, de hoofdstad van de provincie Honan in Midden-China, is vorige week iemand gedood, zo meldde Radio-Peking. De onlusten waren van dezelfde aard als die van vorige week maandag op het Tien- An-Menplein in Peking. LONDEN. 'Drie Britse zondagsbla den hebben gemeld dat „Bintish Pe troleum" en de „Koninklijke/Shell Groep" met andere oliemaatschap pijen betrokken zijn bij een steek penningen-affaire, die schenkingen aan Italiaanse politieke partijen in de jaren 1971 en 1972 behelst. HONG KONG. De nieuwe Chinese premier Hoea Koeo-Feng heeft een boodschap van de Amerikaanse pre sident Gerald Ford ontvangen, waar in deze hem gelukwenst met zijn be noeming en voorts hef vertrouwen uitspreekt dat „door onze gezamen lijke pogingen de betrekkingen tus sen onzé landen zich zullen blijven ontwikkelen". NEW YORK. De Amerikaanse maatschappij United Technologies (voorheen United Aircraft) heeft toe gegeven dat zij voor bijna twee mil joen dollar (ca. vijf miljoen gulden) aan steekpenningen heeft betaald aan funktionarissën van landen in de „niet geïndustrialiseerde gebieden der wereld". NAPELS. De in ballingschap le vende Russische schrijver Andrei Sinjavski heeft in Napels verklaard dat hij niet geloofde dat westelijke communisten ooit een vrije maat schappij zouden kunnen bouwen als zij aan de macht kwamen. PARIJS In de 24 landen die zijn aangesloten by de OESO (orga nisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling) zijn de ver- bruikersprijzen in februari gemid deld met 0,7 procent gestegen. In januari stegen de prjjzen met 0.9 procent, Dat heeft de OESO bekend gemaakt. MADRID. Een lid van de Spaanse Guardia Civil is geelektrocuteerd toen hij- een Baskische vlag van een hoogspanningskabel wilde halen in Baracaldo in de provincie Viscaye. De 41-jarige Miguel Gordo Garcia stierf tijdens het transport naar het ziekenhuis. JERUZALEM. De Israëlische re gering heeft een speciale conimissie voor veiligheidskwesties in het leven geroep'en waarin 11 van de 20 ledên van het kabinet zitting hebben. WASHINGTON. Volgens het dag blad Washington Star raadpleegt Sy rië door middel van de Amerikaanse ambassades in Damascus en Tel Aviv Israël, om er zeker van te zijn dat haar militair optreden in Libanon, niet leidt tot Israëlische vergeldings- akties. STUTTGART. In de Duitse bonds republiek zijn binnen een uur drie zweefvliegers verongelukt. NEW YORK. Volgens het Ameri kaanse weekblad Time dat in New York verscheen, zijn sinds de machts overname door de Rode Khmer in Cambodja, ongeveer een half mil joen Cambodjanen vermoord of om het leven gekomen' door ziekte of honger. HONG KONG. Kader en man schappen van het Chinese volksbe vrijdingsleger hebben hun trouw toegezegd aan voorzitter Mao Tse- Toeng en beloofd dat zij al zijn mars bevelen zullen opvolgen, zo berichtte het Chinese persbureau. CAIRO. Er is een nieuwe fase in getreden in de Chinees-Egyptische betrekkingen zo menen waarnemers in Cairo, nu de Chinezen Cairo heb ben beloofd dat zij de reserveondei-- delen zullen leveren voor de wapens die Egypte in de Sowjet-Unie heeft gekocht. ATHENE. Minstens 30 mensen zijn gewond geraakt toen maandagoch tend een trein op een andere trein inreed bij een station in een buiten wijk van Athene. DONDERDAG 15 APRIL NED. I: De VPRO begint, om ze ven uur met een slapstickfilm van Laurel en Hardy voor de jeugd. Na een ontmoeting met interessante en aardige Nederlanders in Netty Ro- senfelds rubriek Landgenoten, mel den de heren Bie en Koten zich om hun simplistische ideeën uit te dra gen. Tegen acht uur volgt een nieu we aflevernig van de satirische serie All in the family. Gloria is vier maanden zwanger en dan reeds be ginnen de twistgesprekken of de aanstaande vader ja dan nee bij de bevalling aanwezig mag zijn. Archie Bunker heeft daar natuurlijk zijn eigen ideeën over. De VPRO heeft beslag kunnen leggen op een twee delige serie over Mongolië, waarvan het eerste deel vanavond ivordt uit gezonden en het tweede volgende week donderdag. De dokumentaire Hei onbekende Mongolië is mede tot stand gekomen dank zij de mede werking van Prof. Owen Lattimore, Mongolië-kenner bij uitstek. Mon golië is het thuisland van Djengis Chan eii zijn mannen die eertijds plunderend naar het westen trokken en daarbij de oevers van de Elbe bereikten. Vanavond ivordt vooral aandacht besteed aan het leven op het platteland. Om negen uur gaat het doek op voor het programma Herenleed. Een half uur voor Cher ry Duyns, Armando en Johnny van Doorn over weemoed en verlangen. De zendtijd na het NOS-journaal be looft een opmerkelijk stuk televisie. Wim van der Linden, Gied Jaspers Ellen Jeus en Wim 'T. Schippers zijn v er antvj o ordelijk voor het show- en avnoturenprogramma De óndergang van de Ondn. NED. II: De VARA begint van avond aan een nieuwe dertiendelige serie die als titel draagt Beryls lot. De hoofdpersoon is een vrouw die haar lot in eigen hand neemt en de gezegdes „een mens is nooit te oud om te leren" en het leven begint bij veertig" ter harte neemt. De vooravond is gereserveerd voor twee onderwerpen. In de eerste aflevering van een nieuwe Finse natuurserie kwam men kennis maken met het dierenleven in Oost-Afrika. Daarna bezorgt Maarten van Rooyen de kij kers een half uur vrolijkheid met fragmenten uit de slapstickfilms in zijn rubriek Hoven, zien en zwijgen. Na het NOS-journaal en de eerste editie van Achter het nieuws gaat de eerste aflevering van de nieuwe serie Beryls lot van start. De hoofd rol van de ondernemende vrouw wordt gespeeld door de Engelse ak- trice Carmel Mc Sharry. In de se rie is zij getrouwd met een melk boer. Door haar geforceerde huwe lijk heeft zij wat opleiding betreft niet verder kunnen komen dan de lagere schoolAls de kinderen het huis uit zijn, neemt Beryl Humphries de gelegenheid waar om de achter stand in te halen. Na de kennisma king met Beryl neemt Johan van Minnen de zender over om in zijn programma de Ombudsman enige problemen van kijkers op te lossen. Klokke tien volgt de vierde afleve ring van Terug naar de natuur, de amusante serie over het boerenle ven van Tom en Barbara Good. Na nog eens 35 minuten aktualiteiten in Achter het nieuws wordt de V AR A- avond besloten met het gedicht Van daag van Ad van Rijsewijk. DONDERDAG 15 APRIL NED. I: 15.00 Van hart tot hart; 16.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Laurel en Hardy; 19.25 Land genoten; 19.40 Simplisties verbond; 19.55 All in the family; 20.20 Het on bekende Mongolië; 21.00 Herenleed; 21.35 Journaal; 21.50 De ondergang van Onan; 23.15 Journaal. NED. II: 18.15 W.K. IJshockey; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Dierenleven in Oost- Afrika; 19.30 Horen, zien en zwijgen; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 Beryls lot; 21.35 De ombudsman; 22.00 Terug naar de natuur; 22.30 Achter het nieuws; 23.05 Gedicht; 23.06 Journaal23.10 'Lied 'van de week. VRIJDAG 16 APRIL NED. I: De TV-avond van de TROS begint met een aflevering van de science-fiction De man van zes .miljoen. Steve August stelt alles in het werk om een vriend te redden, die zich met de misdaad bezig is gaan houden. Tot kwart voor negen is daarna de buis voor Bert de Vries en zijn kwis Alles of niets. Drie kan didaten worden getest op hun parate kennis, specialismen en reaktiever- mogen. Met een onderbreking voor het NOS-journaal wordt hierna de tv~film Ten dode opgeschreven uit gezonden. Een ontroerende produk- tie, die gebaseerd is op werkelijke feiten. De bestseller van John Gun- ther was Üe basis voor deze film. Het in 1949 uitgekomen boek ver haalt van de laatste maanden van Gunthers zoon Johnny die aan een kwaadaardige hersentumor leed. Na de fatale uitslag van het medische De show, dooi' Giep Geugies op touw gezet en uitgevoerd door zijn drie oudste dochters, in samenwer king met magazijnchef Van der Wilp, die ook over verkoopkapaciteiten bleek te beschikken, werd een on gekend sukses. Verscheidene klan ten, die Geugiese persoonlijk ken den en korter of langer zakenrela- tis waren, betuigden hun medeleven. Maar belangrijker was, dat ze flin ke aankopen deden. En toen zater dagsavond tegen half tien dc laat ste klant in zijn wagen stapte en wegreed, zakte Tonnie weg in een crapaud en stak een sigaret op. „Mensen!" riep ze voldaan uit, „wat een dag! Er is zeker voor een kapi taaltje verkocht vandaag en ik heb alsnog geen idee, hoe we al deze be stellingen zo snel mogelijk kunnen verwerken en bezorgen, doch dat is goed voor de komende maandag. Ik kan geen pap meer zeggen en heb zeker geen droge draad meer aan m'n lichaam. Straks duik ik meteen in bad, maar eerst een drankje •Jongens, ga zitten en tast toe. Veel is er niet over, maar voor ons ruim voldoende. Zulke nathalzen zijn we nu ook weer niet. Meneer Van der Wilp, u ook natuurlijk, want we zijn u geweldig dankbaar. Wat had den we eigenlijk zonder u moeien beginnen?" De man stak eveneens een siga ret op, bescheiden lachend, maar toch wel gevleid door al die lof. „Dat was al het minste, wat ik voor de baas kon doen. dus „Nou, het was fantastisch, in cên woord." merkte Fokje vriendelijk op. Tonnie dronk sherry en wees naar de doos met sigaren, die nog over was gebleven. „Neem die maar mee. meneer. En ook een fles sherry. Kan uw vrouw mee genieten." Zondag 18 april, 22.05 uur, Neder land I: Corry en Caterina. Een show rond Corry Brokken (links) en Ca terina Valente. onderzoek, realiseert John Gunther, een journalist, dat zijn zoon nog korte tijd zal leven en hij feitelijk weinig van de jongen afweet. Hij besluit de tijd die nog rest aan zijn kind te wijden. Van luchtiger aard is het programma waarin de kijker drie kwartier kan vertoeven in het gezelschap van de Franse chanson nier Charles Aznavour. Openhartig vertelt de zanger over zijn leven, zijn vrouw en kinderen en over zijn chansons, waarvan hij ook enkele suksesnummers zal zingenOnder de titel ik ben niet wat je ziet wordt een film vertoond over een jonge vrouw die toen ze geboren werd ten dode was opgeschreven, als gevolg van hersenletsel en multiple sclero se. Dank zij het doorzettingsvermo gen van haar ouders en haar zelf wordt ze tot een volwaardig mens. NED. II: De ontwikkeling in het vaderlandse hitwezen worden tussen zeven en acht uur breed uitgemeten in Toppop. Van het wel en wee in de Hammond-familie kan men na het journaal kennis nemen. Brian Hammond, die in het ziekenhuis ver blijft krijgt alle steun van zijn moe der als hij hieruit komt. Paul Mer- rony voelt zich niet zo lekker, zowel op het zakelijke vlak als in de pri- vé-sfeer zijn er dingen die hem zor gelijk stemmen. Omstreeks kwart voor negen verschijnt het hoofd van Willem Duys in beeld en dat bete kent dat Voor de vuist weg staat te beginnen. Een opmerkelijk onder deel van de Vuist zal het optreden zijn van het orkest 'van de Brit Syd Lawrence. Het laatste wóórd is ten slotte Oceaan de mensen van de ak- tualiteitsrubriek Televizier Magazi ne. Eindredakteur Jaap van Meekren koos voor vanavond onder meer een reportage over de handel in baby's. VRIJDAG 16 APRIL NED. I: 18.15 Teleac18.50 Woord voor woord; 18.55 Kortweg19.00 Nieuws; 19.05 De man van zes mil joen; 19.55 Alles of niets; 20.45 Ten dode opgeschreven; 21.35 Journaal; 21.45 Ten dode opgeschreven; 22.30 Charles Aznavour; 23.15 Ik ben niet wat je ziet; 23.40 Het lied van de week; 23.45 Journaal. NED. II: 18.5 5 Paulus; 19.00 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 De gebroeders Hammond; 21.10 Voor de vuist weg; 22.30 Tele vizier; 23.25 Journaal. 68 Hielkje kwam ook even kijken, want ze had gezien, dat er op het parkeerterrein nog twee auto's ston den, die van Giep zelf en van haar dochter Fokje, waaruit ze konklu- deerde, dat de show nu wel ten ein de zou zijn. Fokje zwaaide met haar hand. „We zitten even uit te blazen, ma," ver klaarde ze. Ze lag languit op een bank en had baar schoenen uitge gooid. „Ik bel Evert nog even op. want ik blijf maar hier slapen. Ik ben hondsmoe van dit ongewone werk. O mensenwat heb ik nu een respekt voor paps." Een goed uur later had iedereen gebaad en zaten de drie dochters in k mono nog even in de kamer van de koffie te genieten, die Hielkje intus sen had gezet. Ze zei: „Morgen komt Rinskc. Met oom Douwe. In Leeu warden zijn ze allemaal geschrok ken. Meneer Stroet heeft een fruit mand laten bezorgen het leek wel een winkeletalage. Die mand heeft minstens honderd gulden gekost. En een bloemen De zuster weet niet meer, waar ze nog vazen kan neer zetten." Tonnie zei: „Ik heb Van Baaider vanmorgen gebeld. Hij wist nog ner gens van. Nou, die schrok even. Was nu ineens bereid om dadelijk te ko men helpen, maar ik antwoordde, dat d t nu niet meer nodig was. Dat we ons best konden redden zonder hem. Kan-ie zich realiseren, dat hij helemaal niet zo onmisbaar is. als paps misschien heeft gememoreerd. Ik kreeg eei*st dat roodharig kreng aan de telefoon en „Tonnie toch!" riep haar moeder gechocqeert uit. „Sorry. ma. Maar ik kan haar wel verbranden. Dat moet je kunnen be grijpen; zij is wellicht de aanleiden- Familieroman door HENK VAN HEESWIJK de oorzaak geweest van papa's in farct." „Wie is dat roodharige kreng?" vroeg Fokje belangstellend. .Mevrouw Van Baaider," lichtte Jeltje toe. „Iedereen in de buurt waar ze woont, heeft een hekel aan haar. Daarom zal ze wel weg wil len uit Hoogerbroek." De volgende middag gingen 'de vier dochters met Douwe Westra op ziekenbezoek. Ditmaal bleef Hielkje thuis. Giep was al iets beter. De pijn was zo ongeveer verdwenen, maar hij moest wel stil blijven lig gen. Ondanks was hij blij en dank baar, dat de show zo goed was ge slaagd en dat zijn vier dochters er allen waren. En zijn zwager Douwe. Terug in Schalen veld zei Douwe: „Ik maak een foto van moeder en de vier dochters. Ik laat hem in no time ontwikkelen, afdrukken en vergro ten. Dan sturen we er een aan jullie vader in het ziekenhuis. Nou?" De meisjes vonden het geweldig. Tonnie zei: „Even wachten, want dan trek ik wat anders aan. Ik ben niet zo fotogeniek in deze jurk". Even later waren behalve Fokje ook de a ndere meisjes naar boven ge gaan om zich te verkleden. Douwe nam enkele foto's. Moeder Hielkje in het midden met links haar jongste en rechts haar oudste dochter. Daarnaast enerzijds Tonnie, anderszijds Jeltje. De zon scheen net door de ramen en toverde oen gou den glans op de blonde haren der vijf vrouwen. Douwe klapte na het afknippen vergenoegd zijn toestel dicht. „Daar zitten vast wel een paar mooie tussen," zei hij op over tuigende toon. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7