V.V.D. Westerschouwen sprak over de struktuurnota van de gemeente 3 Alleenwonenden gaan voor 1976 minder zuiveringslasten betalen Vluchthavcn te Zijpe bereikbaar voor brandweer STREEKNIEUWS ELLEMEET Goed bezochte ledenvergadering chr. nat. basisschool Kerkwerve BRIEF P.V.D.A. AFD. BROUWERSHAVEN AAN MINISTER OVER DREIGENDE SLUITING OPENBARE KLEUTERSCHOOL ZONNEMAIRE ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 13 april 197(1 Nr. 21877 Woningen bouwen naar behoefte RENESSE, 12-4. In <le leden vergadering van de afde ling Westerschouwen van de \.V.I)„ gehouden te Re- nesse in hotel „Het Wapen van Zeeland", werd de struktuurnota van de gemeente Westerschouwen aan een nadere beschouwing onderworpen. De voorzitter van de afdeling de heer M. J. Steur zette voor men tot de besprekingen over ging uiteen wat men met de nota gaat doen als deze is vastgesteld. De nota zal dan dienen als leidraad waarop de be stemmingsplannen in grote lünen kunnen worden afgestemd. Aandacht bij de besprekingen, werd gericht op de woningen voor permanente bewoning, de 2e wonin gen en de 'rekreatie. Uitgegaan wordt in de nota van een groei van 1 procent, wat voor de gehele ge meente een behoefte van 300 wo ningen in 10 jaar zou betekenen waarvan 55 procent te Burgh-Haam- stede zullen worden gebouwd, 35 procent te Renesse en 10 proeent te Noordwelle-Scrooskerke. NUTSSPAARBANK de ideale gezinsbauk! Reis- ver zekeringen NOORDWELLE t.o. Dorpshuis - woensdag i 1.00-12.00 uur. Doordat te Renesse in de laatste vier jaar geen bouw in de woning wet sector heeft plaats gevonden, heeft een behoorlijk aantal personen welke op enigerlei wijze verbonden is met deze plaats elders onderko men moeten zoeken. Gezien hel feit dat te Haamstede alleen al in het afgelopen jaar 80 woningen in deze sector zijn gebouwd, was de verga dering van mening dat er de eerste jaren te Renesse sociale woning beu w dient plaats te vinden. Bouw werd ook noodzakelijk ge acht in de kleine kernen om deze leefbaar te houden. Algemeen was men wel de mening toegedaan dat er niet aan de hand van percentages gebouwd moet worden, maar dat men dit moet doen naar behoefte. Met de bouw van 2e woningen in de gebieden daar momenteel nog voor aangewezen zag men mede in verband met de werkgelegenheid, de middenstand en de detailhandel geen bezwaar. Horeca Grote bezwaren werden aange voerd tegen de mogelijkheid van het vestigen van horecabedrijven op de hoek Serooskerkseweg-Kraaije- steinweg. Als men plannen heel't om in de Noordstraat (centrum) meer sfeer te gaan scheppen dan zullen daar horecazaken moeten komen. Over het geheel genomen 'voelde men wel voor het verkeersarm ma ken van de Hogezoom te Renesse en Noordstraat te Haamstede (de eerste straat is urgenter) maar niet voor het geheel vrij maken. Diegenen in Zeeland - die alleen wonen - zullen voor 1976 minder zui- veringskosten aan de waterschappen behoeven te betalen dan de gezinnen (waartoe ook echtparen zonder kin- derën worden gerekend). Het is wel noodzakelijk dat elke alleenwonende schriftelijk om die verminderde aan slag verzoekt. De regeling voor dit jaar is zo: Voor een woonruimte van meer per sonen is de aanslag gebaseerd op drie inwoner-equivalenten of vervuilings eenheden; voor een alleenwonende Tegen het vestigen van een kamp winkel, welke aangepast is aan het desbetreffende kampeerterrein, had men geen enkel bezwaar. Hoewel er een afwijkende mening was, werd er met klem op aange drongen dat er bü de nog te verde len ruimte van de rekreatie van een evenwichtige verdeling tussen 2e woningbouw en sociaal-toerisme zal worden uitgegaan. Bij .een aantal leden bestond wel de vrees dat de 2e woningbouw de overhand had. Bevreesd was men voor het uitdunnen van de cam pings waarbij wordt uitgegaan van 30 per ha, een norm welke lager is dan door de kampeerraad wordt ge steld. Economisch zal dit zware offers gaan vergen van de rekreanten die dan voor het zelfde geld naar Zuid- Europa kunnen. Aandacht werd ook nog besteed aan zoals het genoemd werd het drama bestemmingsplan Hogezoom-Lagezoom, dat onnodig wordt geremd en tegen gehouden door de andere frakties in de raad. Paaszang 1976 Op Tweede Paasdag zal in de chr. ger. kerk, Zevengetijstraat, de jaar lijkse Paaszangdienst worden gehou den. Medewerking wordt verleend door de koren De Lof stem, Sjaloom en De Sjofar en diverse instrumen talisten, allen o.l.v. Mar van der Veer. De schriftlezingen en deklama- lie, afgewisseld door koorzang, sa menzang en beurtzang worden ver zorgd door de heer K. T. de Jonge. De organist is Anton den Boer en trompettist Jan Terpstra. HAAMSTEDE Middenstanders zeggen het met bloemen Middenstanders in Haamslede hebben ingehaakt op een bloemen- aktie waarbij zij wekelijks aan 5 gezinnen in hun plaats zo maar een fraai boekt bloemen gaan aanbieden Iedereen in Haamstede komt hier voor in aanmerking zonder enige koopverplichting dus alleen een leuk gebaar. Deze a kt ie duurt een jaar lang, zodat 260 gezinnen in Haam stede het komend jaar verrast wor den door onderstaande zaken: Supermarkt Bouwman-Kloet; Bak ker-Textiel-Modes, Pedicure mevr. Deurloo, De Kleurcnwaaier Doe het zelf, P. C. Bouwman Fietsen-Brom- fietsen, Brood- en Banketbakkerij Hogenaar. Éiektro Sanitair Saman, Het Geschenkenhuis, Cafetaria „De Graaf van Haamstede", en Bloe men- en Tuincentrum C. W. Jon ker die ook de bloemen bezorgt. De aktie wordt gecoördineerd door Reklameburo Eurofleur te Veendam. geldt maar één zo'n eenheid voor de berekehing van de zuiveringsheffing. De Zeeuwse waterschappen hebben nu door middel van advertenties in de verschillende Zeeuwse bladen alle alleenwonenden opgeroepen zo spoe dig mogelijk schriftelijk het verzoek om vermindering in te diénen bij het bestuur van het Waterschap in het gebied waarvan zij wonen. Het gaat om de waterschappen Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord- Beveland, Walcheren, Zuid-Beveland, Het vrije van Sluis en het Hulster Ambacht. SCilUDDEBEURS. E'en RTM-Uns heeft maandagmiddag een versplinterde ruil opgelopen. Zowel aan politic-zijde als aan RTM-zijde gist men naar de oorzaak van het gebeuren. De mogelijkheid beslaat dat het een verdwaalde kogel van vUur- of luchtbuks geweest is. maar hel kan ook een projektiel van een katapult of zo maar een opspattend steentje geweest zijn. Kr waren geen gewonden. De rijkspolitie, afd. Westenschouwen gaat intussen door met hel onderzoek. Zeeuws Tijdschrift De nieuwste uitgave van het Zeeuws Tijdschrift - nummer één van jaargang zes- en twintig - staat voor het overgrote deel in het teken van aan de historie gewijde bijdragen. In dit nummer werd o.a. opgenomen de eerste aflevering van een artikelenserie van dr. F. L. Bos over episoden uit de tijd der af scheiding, en wel „Kerkje spelen in het land' van Axel''. Uitvoerig be licht verder de heer M. C. Verburg in dit nummer het boek „De Kon- ninklijké Weg" van G.A. de Kok. Het boek werd geschreven ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van de Kon. Mij De Schelde. Ir. J. F. Hondius schreef een ar tikel over „De oude moederkerk van Zuid-Beveland1", getiteld ,,Wat verbergt de kerk van Wemeldinge?" De schrijver behandelt vooral de ge schiedkundige wederwaardigheden en de oorsprong van deze kerk. Verder plaats de heer A. C. W. v. d. Vet in dit nummer „Vraagtekens óp dun ijs''; in 't bijzonder be schouwt hij het „Zeeuw" zijn onder de Zeeuwen en de belangstelling over en weer voor het Rotterdam se en het Zeeuwse. De SAKOR-collecte In de week van 19-25 april wordt er door de SAKOR wederom een be roep gedaan op de Nederlandse be volking, om via een nationale kol- lekte, de kinderbescherming - de jeugd welzijnszorg - té steunen. De Nederlandse kinderbescherming biedt aan duizenden kinderen en jeugdigen in ons land de zo nodige opvang wanneer dit in een normale gezinssituatie niet mogelijk is. Tevens biedt zij hulp en begelei ding aan de jeugd, maar ook aan de ouders wanneer er in de opvoeding iets dreigt mis te gaan of reeds is stuk gelopen. Naast de overheidssub sidie blijft uw financiële steun, in deze tijd misschien meer dan ook, een noodzaak. De vele vernieuwingen en veran deringen op het gebied opvang en begeleiding brengen dikwijls extra hoge kosten mee. Maar ook waar het levensgeluk van hel kind centraal staat zijn er. altijd weer uitgaven, on voorzien doch dubbel noodzakelijk. Steun de Nederlandse kinderbe scherming in haar vaak moeilijke taak om de jeugd waarvoor zij klaar staat, de- nodige hulp zo goed moge lijk te bieden. ZIERIKZEE Pipo en de piraten Zondag- en maandagmiddag aan staande (eerste en tweede Paasdag) worden in de Zierikzeese Concert zaal speciale kindervoorstellingen gegeven van de avontuurlijke „Pipo" film: „Pipo en de piraten van toen", waarin de bekende Nederlandse clown wordt bijgestaan door Mam- malou, Klukkluk, Pom en vele an deren. Pipo reist met zijn gezelschap in een kermiswagen door de wereld. Zijn circus bestaat verder uit zijn zus Pom, die een poppentheater be zit. Tijdens een voorstelling steelt een ongure zeeman de buiksprekers pop Judy. Pipo, Klukkluk en Plom gaan er direkt achteraan en dat be tekent het begin van een reeks span nende avonturen aan boord van een piratenschip. Filmvoorstelling „Woodstock" Zaterdagavond en op de avond van de eerste en tweede paasdag wordt in de Concertzaal vertoond de be faamde pop-film ..Woodstock", met onder meer Joan Baez. Jimi Hendrix, Sant ana. The Who. Country Joc the Fish en vele andere. ..Woodstock" is een verhaal van liefde, vrede en muziek. In de film zijn groepen met wereldnaam te horen en te zien. Niet alleen de groepen en artiesten zijn dc moeite van het bekijken waard want ook hot publiek zelf vormt een totaal-beeld van het doen en laten van deze tijd. Schoorsteenbrandje Maandagavond omstreeks zes uur ontstond bij de familie K. in de Boe- renweg via de open haard een schoorsteenbrandje. Dc brandweer had het vuur snel onder kont role. De ontstane schade was goring. BUUINISSE. 12-4. lid hoofd van het arrondissement Vlissingen van dc direktie Zeeland van dc Rijkswa terstaat deelt mede dat aan het ver zoek tot de bereikbaarheid maken van de vluebthaven aan het Zype voor de brandweerauto, voor zoveel mogelijk zal worden void aan. In het kader van het dit jaar uit te voeren onderhoudsbestek van het Rijk zullen enige voorzieningen wor den getroffen. Aangezien gebruik kan worden gemaakt van in de on middellijke omgeving aanwezig wa ter, wordt het vooralsnog niet nodig geacht een net van brandkranen langs de haven aan te leggen. De in druk bestaat dat de pompkapaciteit van de brandweerauto voldoende moet zijn om het water uit de haven, dan wel uit het Zijpe op te brengen. Plattelandsvrouwen Heden (dinsdag)avond wordt in het dorpshuis te Ellemeet een bij eenkomst gehouden van de Bond van Plattelands vrouwen afdeling Noordwelle en omstreken. Mevrouw R. Apon-Snel, lid van de platte landsvrouwenbond, zal een lezing met dia's houden over mode en leef gewoontes van de Egyptenaren tot heden. Mevrouw Apon heeft jaren les gegeven in mode, stoffen e.d. KERKWERVE Vergadering NCVB Op woensdag 14 april a.s. wordt in het Verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat weer een vergadering gehouden van de N.C.V.B. afdeling Kerkwerve. De bijeenkomst zal in het teken staan van het komende Paasfeest. Mevr. De Boon-Tol uit Spijkenisse zal op deze avond spre ken. Voor aanvang: zie agenda. DRÈISCHOR Geslaagd Onze dorpsgenoot Ernst Braacx behaalde dezer dagen aan de afde ling Goes van de Zeeuwse Muziek school het diploma A voor bugel. NIEUWERKERK Leesbibliotheek De algemene leesbibliotheek te Nieuwerkerk, kan a.s. vrijdagavond geen zitting houden, maar inplaats daarvan op zaterdagavond, a.s, dus 17 april (6.45 uur tot 7.30 uur), dit in verband met de kerkdiensten op Goede Vrijdag-avond. OOSTERLAND Tijdelijke onderwijskracht aan Chr. basisschool Nu de tijdelijke onderwijskracht aan de Chr. Basisschool alhier, hoofd de heer D. Morks, laatsl een auto ongeluk overkwam was moest weer naar een vervanger gezocht worden. Na veel zoeken en schrijven bleek het zeer moeilijk een vervanger voor de heer Dekker, die uit Stellendam af komstig was. te vinden. Gelukkig bleek tenslotte de uit Oosterland af komstige mevr. E. Sweistra-Stouten, woonachtig te Zeist, bereid de school als tijdelijke leerkracht te helpen. Zij is werkzaam in de derde en in een gedeelte van de vierde klas. KERKWERVE, 12-4. In de zaal van de Chr. Gereformeerde kerk te Kerkwerve werd maandagavond de ledenvergadering gehouden van de Chr. Nationale school „Samuël". De heer B. A. Huigens, voorzitter van het schoolbestuur, opende de vergadering met het^ laten zingen van Psalm 133 1 en "las vervolgens een gedeelte uit het bijbelboek Lucas, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen welkom. Hierna las de secretaris, de heer C. v. d. Wekken Azn., de notulen van de vorige vergadering. Daar er geen opmerkingen kwamen werden deze goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. Francke, vroeg of er opmerkingen waren n.a.v. de uitgereikte balans. Enkele vragen kwamen naar vo ren. De balans werd goedgekeurd. Paaszangdienst in de Hervormde kerk Op zondagavond 18 april a.s. zal de avondgodsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk alhier een Paas zangdienst zijn waarin zal voorgaan de pastor loci, ds. M. C. van' der Meer. Verder zal de Chr. Gemengde Zangvereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven" directeur de heer J. P. den Dekker medewerking aan deze dienst verlenen zomede enige koper blazers van de plaatselijke muziek vereniging. „Oosterlands Fanfare", directeur de heer Jac. Capelïe. Het belooft weer een mooie dienst te worden. Zweefvliegtuig moest noodlanding maken Een zweefvliegtuig van de vlieg basis Gilze-Rijen afkomstig, maakte zondagmiddag een noodlanding op een përceel bouwland van de land bouwer W. P. Biemond gelegen aan de Nieuwe Bosweg alhier. De pi loot, die op weg was naar Haamstede zag zich genoodzaakt wegens het ontbreken van termiek een nood landing te maken, die goed slaagde zonder persoonlijk letsel voor de be stuurder of averij aan het éénper soonstoestel Het toestel werd later door een aanhangwagen achter een personenauto weggehaald. Doordat het toestelletje vrij dicht bij de rijksweg was neergekomen, trok het geval nogal veel bekijks. BRUI2VISSE Rekonstruktie kruispunt Noorddijkstraat-Deltastraat geheel gereed Met het aanbrengen van dc be planting is de rekonstruktie van het - kruispunt Noorddijk 'Delstraslraat geheel gereed gekomen. Hiermede is een belangrijke verbetering in de verkeerssituatie ter plaatse verkre gen. Deze wegverbetering heeft als niet onbelangrijk bijkomstig voor deel dal het aldaar geslichte nieuwe café restaurant uniek is komen te liggen. Na dit alles kwam het jaarverslag van de secretaris aan de beurt. Er waren weinig schokkende gebeurte nissen in het afgelopen jaar. Wel memoreerde de secretaris de komst in augustus van een nieuwe onder wijzeres, mevrouw Troos-Offringa. Het ledental van de schoolvereniging was gegroeid. Werkgroepen Verder werden de opgerichte werk groepen genoemd; één voor onder houd en één voor buiten-schoolse ac tiviteiten. Elke werkgroep telt negen personen. Het toezicht op de werk groepen berust bij het hoofd van de school, de heer C. J. van Sluys. De bestuursverkiezing verliep zeer vlot. Aftredend en herkiesbaar was de secretaris, de heer C. v. d. Wek ken. Met grote meerderheid werd hij herkozen. Wederzijds werden dank- woordèn gesproken. Na de pauze hield de heer Van Sluys een korte inleiding op de films die vertoond zouden worden. Het thema hiervan was dat de mensen vooroordelen moeten vergeten. Het volgende punt op de agenda was de rondvraag. Hierin werd de kwestie van de te kleine keuken van het woonhuis besproken. Tegen uitbi*ei- ding van deze keuken kwam nie mand in opstand. Verder waren er geen dringende vragen. Advertentie BROUWERSHAVEN. 12-4. Tij dens dc bestuursvergadering van dc PvdA afd. Brouwershaven is beslo ten i.v.ni. dc dreigende sluiting van dc openbare kleuterschool te Zon- ncmaire de volgende brief te zenden aan dc minister van onderwijs prof. II. J. van Kemcnadc, de voorzitter van de ondcrwijskommissic in dc Tweede Kamer de heer C. Laban en aan dc frakticvoorzitter van dc Tweede Kamcrfraktle van dc PvdA drs. E. van Thijn. Dc inhoud van dc brief luidt kis volgt: ..Als bestuur van de P.v.d.A. afd. Brouwershaven, willen wij het vol gende onder uw aandacht brengen. In de gemeente Brouwershaven zijn momentcel nog 4 kleuterscholen t.w. in de kernen Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwc en Zonne- maire. De kleuterschool te Zonnemaire heeft thans een te klein aantal leer lingen om de school in stand te mo gen houden, dc minister heeft n.l. beslist dat deze gesloten moet wor den. Het zal u bekend zijn dat een kleuterschool 30 leerlingen moot hebben om opgericht te kunnen wor den en s/:i van dit aantal, dus 20 is voldoende om de school in stand te mogen houden. Uit de 3 peildata over 1975 is ge bleken dat het gem. aantal leerlin gen op 19,9 kind lag. Wij maken hier via u nu bezwaar tegen sluiting van genoemde school en doen dan ook een beroep op u om al het mo gelijke in het werk te stellen om sluiting te voorkomen. Wij wijzen u op de volgende stel lingen. a, dat dc kinderen verstoken zul len blijven van deze vorm van onderwijs daar het. bezoeken van een school in een andere kern bijzonder moeilijk is omdat dan dc ruimte ontbreekt voor de op vang; d. dat dc zo noodzakelijke „onder bouw" voor de lagere scholen komt te vervallen, waardoor deze scholen binnen enkele jaren on getwijfeld in grote moeilijkheden zullen komen te verkeren; c. dat het verplaatsen van de kin deren uit Zonnemaire naar an dere kernen van de gemeente zeer hoge kosten met zich zal meebrengen, onder andere voor de uitbreiding van de daar aan wezige schoolgebouwen, alsmede hel dagelijks vervoer der leer lingen, terwijl er dan een keurig, goed geoutilleerd gebouw ge sticht in 1956. zal moeien wor den afgestoten; d. dat dc leefbaarheid van hel dorp Zonnemaire met 600 inwoners ernstig wordt aangetast. Nu u kennis hebt genomen van bovengenoemde stellingen, lijkt hel ons dat het ernstig moet worden overwogen of liet norm aantal van 20 leerlingen, moet worden verlaagd naar b.v. 15 leerlingen. Gezien de belangrijkheid van de leefbaarheid in de kleine kernen, is het zeer ze ker noodzakelijk dat er kleuter- en basisscholen aanwezig zijn, omduf deze dc basis vormen voor de leef baarheid in dc kleine kernen. Wij willen u er nog op wijzen dal in de raadsvergadering van 27 april a.s. het besluit moet worden geno men en vertrouwen er op. dal deze voor de kleine kernen zo n belang rijke zaak. dan ook uw volledige in zet zal krijgen". Aldus de brief van het bestuur van de P.v.d.A. afd. Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3