Palestijnse nationalisten winnen de verkiezingen Egypte gaat Russen de deur wijzen Vakantiever voer deze zomer sterk omlaag Syrië wil onderdrukten Frites-staking in Libanon te hulp schieten Reinigingsoperatie in Laos Algemene Wel Gezondheidszorgverzekering vertraagd Saoedi-Arabisch vliegtuig door Israël „opgebracht" Massa arrestaties in Baskenland Stookolie in Rotterdamse haven Rampontploffing in Finland Arabisch vliegtuig vrijgegeven Specerijen taboe" Respijt voor Patricia Hearst AGENDA TWEE-EENHEID 2 NABLOES, 13-4. Palestijnse nationalisten hebben maandag verkiezingen voor gemeenteraden in belang rijke steden gewonnen en daarmee een nieuw pro bleem geschapen voor de bezettingsmacht Israël, dat al door toenemende Arabische onrust bezocht wordt. Israëlische minister bezocht Nederland DEN HAAG, 12-4. Shlomo Millet, minister van politie in Israël, is van plan Nederlandse deskundigen voor behandeling van patiënten die lijden aan het post-coheentratiekampsyn- droom in contact te brengen met hun Israëlische collega's. Hij maakte dit maandag aan het slot van een bezoek aan ons land bekend. De heer Hillel was hier op uitno diging van minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk- Hij voerde besprekingen en legde werkbezoeken af als voor zitter van de raad van ministers voor welzijnszaken in Israël. CAIRO, 13-4. Volgens MENA, het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo, staat Egypte op het punt vjjf Russische deskundigen de deur te wijzen, die werkzaam zijn in een ijzer- en staalfabriek. De directeur van de fabriek heeft geklaagd dat de vijf Russen zich niet regelmatig meer laten zien, sinds Egypte besloot het Russisch-Egypti- sche vriendschapsverdrag op te zeg gen. Begin april al berichtte het dag blad „Al-Gomhoeria" in Cairo, dat de Egyptische regering de akkoorden aan het herzien was, die de tewerk stelling van Russische experts in de Egyptische industrie regelen. Kandidaten die pleitten voor de oprichting van een Palestijnse staat, hebben zich meesier gemaakt van de gemeenteraden van Nabloes, He bron en Ramallah, eerste, tweede en vierde grootste stad op de westelij ke Jordaanoever. De enige christelijke burgemees ter op de westelijke oever, de tradi tionalist Elias Freij van Bethlehem, heeft zien weten ie handhaven, maar een strijdbare communist heeft een zetel in de gemeenteraad van de plaats van Jezus' geboorte weten te veroveren. Bethlehem is derde stad in grootte op de weste lijke Jordaanoever. Palestijnse militanten hebben ook gewonnen in Tcelkarm, vijfde stad op de oever, maar traditionalisten die zijn voor terugkeer naar bestuur door Jordanië, hebben gewonnen i:i .Tenin. stad nummer /.cs in grootte. Voorzover dat nu te bekijken is. hebben de militanten de verkiezin gen beheerst in steden en de tradi tionalisten die in kleinere plaatsen. Flitsen uit het buitenland LONDEN. De Britse Raad van Ker ken is tot de conclusie gekomen dat dé blanke samenleving van Groot- Brittannië op starre en zelfgenoeg zame wijze de negerbevolking in het land discrimineert. Voor de negers, die zich met duizenden hebben ge vestigd in Groot-Brittannië, is maar één plaats-in de samenleving beschik baar: aan de onderste trap van de maatschappelijke ladder. In de strijd um de gemeenteraden van 22 plaatsen op de oever hebben 62.998 van de 88.462 ingeschreven kiezers hun stem uitgebracht zo verklaarden Israëlische autoriteiten. BONN. De vijl' belangrijkste .in stellingen voor economisch onderzoek in West-Duitsland verwachten dat de reële economische groei van de Bondsrepubliek dit jaar 5,5 procent /al bedragen. In het afgelopen jaar is hel Westduitse nationaal produkt (de marktwaarde van alle goederen mi diensten) reëel met 3.5 procent ver minderd. In 1974 was er sprake van stilstand in de economische ontwik keling. AMSTERDAM. Hoewel Marti nair blijkens hei jaarverslag opti mistisch is ever de totale omzet van het lopende boekjaar, heeft direc teur Martin Schroeder maandag middag in Amsterdam voorspeld dat het ITE-vakantievervcer de ko mende zomer een sterke terugslag te zien zal geven. Die terugslag treft niet alleen Martinair. zo zei hij, de tegenslag treft evenzeer de KLM en Transa- via en mag zelfs een probleem voor heel West-Europa worden genoemd. Vorig jaar werden in de vloot van Martiniair door het vakantievervoer 246.000 stoelen bezet, hetgeen een omzet betekende van f 55 min. Voof de komende zomer rekent Martinair op een bezetting van 227.500 stoelen door ITE-vakantiegangers. die sa men voor een omzet van f 47 min zullen zorgen. LUIK, 12-4. De Patat-kramen en de restaurants in de Belgische pro vincie Luik hebben er maandag het bijltje bij neergegooid. Zij vertik ken het voorlopig cm de bij de Bel gen zo geliefde frites te *everen nu het tekort aan betaalbare aardap pelen zo njjpend is geworden. Aan aardappelen tegen de vast gestelde prijs van 14 franc (plusmi nus 95 cent) is niet te komen. De in kopers kunnen wel aan aardappe len komen die zijn ingevoerd uit Amerika, Marokko en Mexico, maar die kosten 28 tot 35 franc (1,75 tol 2,30 gulden) per kilo. De prijs van een zakje frites zou 1,70 tot 2.05 moeten bedragen en dat vinden de leveranciers van de grootste fri!tes-consumenten ter wereld te gortig. DUSSELDORF. Precies op tijd be gon men in Dusseldorf met het ver plaatsen van de nieuwe Rijnbrug Dusseldorf-Oberkassél. Het 2100 ton gevaarte moest 47,5 meter stroomaf waarts verplaatst worden. De gigan tische operatie werd in 13 uren, ge spreid over twee dagen, voltooid. Vier hydraulische persen verplaat sten het 590 meter lange brugdeel met een snelheid van 1 mm/sec. Op de foto is het brugdeel reeds 6' me ier haar links verschoven. BEIROET, 13-4. President Hafez Al-Assad van Syrië heeft maandag avond verklaard dat zijn land klaar staat Libanon binnen te trekken om de onderdrukten daar te helpen, on geacht hun godsdienstige overtuiging. In een toespraak op het tweede congres van de revolutionaire jonge ren in Damascus, die door de Syri sche radio werd uitgezonden, zei As sad: „Zowel de moslims als de chris tenen (in Syrië) staan klaar om Li banon binnen te trekken en de on derdrukten te hulp te komen. Zij staan ook klaar om Libanon VIENTIANE, 12-4. Het temmen van de „contra-revolutie", die de laatste maanden een zekere omvang heeft gekregen, is op het ogenblik de voornaamste zorg van de Laoti- aanse regering. Deze heeft dan ook besloten, al dus minister van voorlichting Sisana Sisane, over te gaan tot een uitge breide „reinigimgsoperatiein het land, met name in het Zuidlaotiaanse district Savannaketh. Dit district wordt door de autoriteiten be- DEN HAAG, 13-4. De vertraging, die is opgetreden bü de afronding van het ontwerp algemene wet ep- zondheidsverzekering is te wijten aan buitengewoon ingewikkelde fi nanciële vraagstukken", die hierbij komen kijken. Dit heeft minister-president Deri Uyl, mede namens de staatssecreta rissen van volksgezondheid en so ciale zaken, geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Coppes (PPR). De moeilijkheden bij .het op stellen van het ontwerp betreft vooral de invoering van één uni form systeem ter vervanging van zeer uiteenlopende verzekeringen met zeer verschillende premies. Daarbij moet de vraag onder ogen gezien worden, aldus het antwoord, of en zo ja waar kompensaties gege ven moeten worden. De vraagstuk ken klemmen nog meer .in het licht van de door de regering aanvaarde richtlijn tot beperking van de druk- stijging van de collectieve sector tot rond één procent per jaar. Minister-president Den Uyl ont kent in zijn antwoord, dat de wet een opwaartse druk in de ziektekos ten te weeg zal brengen. binnen te trekken om het op te ne men tegen alle agressors en onder drukkers, welke religieuze aanspra ken zij ook maken. Ik wil dat de bloeddorstigen begrij pen dat wij ons nergens van zullen laten afhouden. Wij zijn voor beëin diging' van de gevechten en tegen es calatie of aanmoediging ervan, door wie dan ook". Assad viel degenen in Libanon aan „die persé willen vechten en een zaak maken van religie, vooruitgang en reactie". schouwd als de enige belangrijke brandhaard. Sinds enige dagen kammen pa- riottische troepen Savannaketh uit, op zoek naar de „reactionairen" die de streek onveilig maken, zo meldde Sisane. Om te voorkomen dat deze vijanden van het volk" zich ver plaatsen zijn een avondklok en iden titeitscontroles ingesteld. Ander zijds doen de strijdkrachten, de Pa- thet Lao, aanvallen op steunpunten van de contra-revolutinairen, geïn stalleerd op een aantal eilanden in de Mekong, stroomafwaarts van de stad Savannaketh. TEL AVIV, 12-4. Een Saoedi- Arabisch militair transportvliegtuig is maandag door Israëlische jagers onderschept en tot landen gedwongen op de luchthaven Ben Goerion. Onder de bemanning van het aan gehouden toestel, een C-130 Hercules, bevonden zich drie Amerikanen. De Israëlische Autoriteiten hebben dit drietal overgedragen aan de Ameri kaanse ambassade. Een zegsman daar vertelde dat het naar alle waar schijnlijkheid om drie burgers gaat. Het Israëlische opperbevel deelde mee dal de Hercules werd onder schept binnen het Israëlische lucht ruim, vlakbij de Libanese grens ter Hoogte van Rosh Hanikra aan do Middellandse zee. MADRID, 12-4. De Spaanse poli tie heeft de afgelopen dagen 87 Bas- ken gearresteerd, op beschuldiging van het lidmaatschap van de ETA, de organisatie van Baskische natio nalisten. Onder de arrestanten zijn drie Bas- ken, die verantwoordelijk worden ge steld voor de ontvoering van en de moord op dè Baskische industrieel Angel Berazadi. Een vierde lid van het ontvoeringscommando is ontko men. De drie mannen zouden de moord op Berazadi bekend hebben, evenals de ontvoering van José Luis Arra- sate, de zoon van een Baskische indu- trieel, dié in februari tegen een flinke losprijs werd vrijgelaten. ROTTERDAM, 13-4. Circa 30.000 liter stookolie is er in de nacht van maandag op dinsdag terecht geko men in het water van de St. Lau- renshaven in Rotterdam. Deze morsing ontstond tijdens het overpompen van brandstof uit het tankschip „Vlissingen" in het Noorse zeeschip „Holthov", dat lag afge meerd bij Frans Swarttouws Haven bedrijf. De oorzaak was vermoedelijk een verkeerde aansluiting van een slang. De gemeentereinigingsdienst bestrijdt de reusachtige olievlek met behulp van een speciaal hiervoor uit geruste boot. LAATSTE NIEUWS HELSINKI, 13-4. Inde Finse plaats Lapua is dinsdagochtend een muni tiefabriek in de lucht gevlogen. Vol gens de eerste berichten zijn er zeker 34 doden en 30 ernstig gewonden. TEL AVIV, 13-4. Het vliegtuig van dc Saoedi-Arabische luchtmacht dal door Israël tot landen werd ge dwongen nadat het boven Israëlisch gebied had gevlogen, is heden dins dagochtend met alle passagiers cn bemanning van het vliegveld Ben Goerion bij Tol Aviv vertrokken. JERUZALEM. Israël en Zuid-Afri- ka zullen een ministerieel comité vor men ter versterking van de econo mische en commerciële betrekkingen tussen beide landen, aldus is maan dag in Jeruzalem vernomen, na af loop van het bezoek van vier dagen dat premier Vorster van Zuid-Afrika aan Israël heeft gebracht. Donderdag 15 april Zierikzee ,,'t Lange Uus", 20.00 uur, expositie. Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur. Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Bruinisse Gemeentewerkplaats, 09.00-19.30 uur, verlichtingsaktie A.N.W.B. Zaterdag 17 april Zierikzee Concertzaal, 20,00 uur, film Wood stock. Bruinisse 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Zondag 18 april Bronnen op de luchthaven Ben Goerion zeiden echter dat de inter ceptie plaatsvond bij Hadera, 70 ki lometer ten' zuiden van de grens en 45 kilometer ten noorden van Tel Aviv. De Amerikanen zijn bekend ge maakt als Larry Chandler, Charles Smith en Arthur Philips. Misbruik mobilofoon moet onmogelijk worden ROTTERDAM, 12-4. Omdat dc vei ligheid van een taxichauffeur voor een groot deel afhangt van zijn mo bilofoon, moet het onmogelijk ge maakt worden dit communicatiemid del te misbruiken. Tot deze conclusie komt de taxi- struktuurkommissie in Rotterdam die in opdracht van burgemeester en wet houders heeft onderzocht hoe het taxibestel zou kunnen worden ver beterd. De commissie meent dat Rotterdam samen met de drie andere grote ste den de mihister van verkeer en wa terstaat moet verzoeken het zgn. du- plex-möbilofoonsysteem in te vperen. Bij dit systeem kan de taxichauffeur wel met de centrale spreken, maar hij kan niet meeluisteren naar ge sprekken met anderen. Concertzaal, 14.30 uur, Pipo en de piraten van loon; 20.00 uur Wood stock. Scharend ijke Dorpshuis. Prijsuitreiking Osprey- zeilwedstrijden, 20.00 uur. Maandag 19 april Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, Pipo cn de piraten van toen; 20.00 uur Wood stock. Chr. Ger. Kerk. Paaszangdiensl, 10.00 uur. Dinsdag 10 april Zierikzee Pand Paternosterstraat, 20.00 uur. P.v.d.A-fraklievergadering. Woensdag 21 april Stadhuis. 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Zaterdag 24 april Ren esse Vogelwacht. Excursie „Watergat", 14.00 uur. Bruinisse 10.00 Uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Donderdag 6 mei Goes „Prins van Oranje'', 10.30 uur afd. Zeeland Ned. Plattelandsvrouwen bond. 99 SYDNEY^Australië), 13-4. Volgens twee Australische dokters zouden specerijen, zoals kerrie, schadelijk zijn voor de nieren. Dr. J. R. Johnson uit Sydney en dl*. G. Helmes uit Fidzji, berichtten in de Australische „Medical Journal" dat zij na bestudering van kerrie- etende Indiërs op Fidzji, tot de con clusie kwamen dat deze gewoonte verantwoordelijk moet worden ge acht voor de grote mate van nier steen die onder dit volk voorkomt. „Iedereen die regelmatig bovenma tig specerijen gebruikt, kan het risico lopen dat hij nierklachten krijgt", al dus Johnson en Helmes. SAN FRANCISCO, 13-4. De rech ter in het proces tegen Patricia Hearst, die onlangs door de jury werd schuldig bevonden aan bank roof, heeft maandag geen definitieve strafmaat vastgesteld, maar miss Hearst op verzoek van haar verde digers doorverwezen naar een psy chiatrische kliniek waar zij in eerste instantie 90 dagen zal worden onder zocht. Om dit te kunnen doen moest rechter Oliver Carter Patty echter, zuiver technisch-juridisch, een voor lopig vonnis geven van 35 jaar. de maximumstraf voor bankroof. Dit voorlopige vonnis zal echter op basis van het psychiatrische rapport wor den herzien. Dinsdag 13 april Renesse „Dc Wig", 20.00 uur, vergadering Westhoek-ondernemers. Ellemeet Dorpshuis, 20.00 uur, Bond van Plat telandsvrouwen. afd. Noord wel le e.o. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Plat telandsvrouwenbond. Bruinisse Gemeentewerkplaats. 12.00-19.30 uur, verlichtingsaktie A.N.W.B. Woensdag 14 april Zierikzee Herv. Ver-gebouw, bojaardon-Paas- middag, 14.30 uur. Concertzaal. Filmprogramma Minis terie van Sociale Zaken, 20.00 uur. Cornelia Stichting. 20.00 uur. cursus Gerontologie. Kerkwcrve Vergadering N.C.V.B. afdeling Kerk- werve om 19.45 uur in het Vereni gingsgebouw. Bruinisse Gemeentewerkplaats. 09.00-19.30 uur, verlichtingsaktie A N W B. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktïe: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Iedereen denkt bij de hoge en toch diepstekende besprekingen tussen Heineken en Bols aan geld en aan deeltjes en dat soort zaken, maar ik denk aan de levensgevaarlijke lcom- binatie van „een pilsje" en „een jon kie". Die kombinalie wil hier en daar nogal eens (te) populair worden, al lemaal in die wat sophisticated sfeer: van: „een pilsje graag en zet er maar een jongetje bij". Nu de twee giganten elkaar dicht naderen, is de potentiële mogelijk heid aanwezig dat die twee-eenheid naar de basis gaat uitwaaieren en dan zitten we allemaal in de kortste keren met een klein glaasje naast een groot glas. Zeg niet: „het loopt wel los", want ik heb hier het laatste nieuws voor u:" de raad van bestuur van de ko ninklijke distilleerderijen Erven Lu cas Bols, wenst gebruik te maken van de geboden gelegenheid tot hei plegen van overleg met Heineken", zo heeft de Raad van Bestuur be kend gemaakt. Nou, wat willen we dan nog. Als iets of iemand gebruik wil maken van een geboden gelegen heid, dan is er al een duidelijke be reidheid tot hel slagen der onder handelingen en de grote en de kleine glazen zijn in opmars. Natuurlijk ga ik hier niet op de moralistische toer, maar wie - op een feestje - enkele malen een. glas gerstenat lot zich heeft genomen, groeit, om een voorbeeld te noemen, na 12 uur toe naar de lichtzinnigheid van „het jonkie" en kijk vrienden voordal het dan echt nog later ge worden is. komt er te rap en te fluks een soort flui'ide sfeer rond een mens. waardoor het oppassen gebla zen is. Iedereen heeft wel eens zo'n Lree- ócn-slachtoffcr in huis gehad. Na een laaiend enthousiasme, dat overigens kort van duur is. komt de grote ver stilling, voerend tot de slotsom dat een mens een zwak wezen is, noch- thans sterk, maar daarom heb ik - maar wie ben ik - bedenkingen te gen dat direktioneel smoezen, van de twee giganten, want laten we wel wezen, we moeten fris blijven om de problemen aan te kunnen. Om wat ingedekt te zijn tegen de zich voordoende problemen heeft een vriend van mij deze schokkende spreuk aan de muur: „Alle leuke dingen zijn onwettig, onzedelijk of maken dik". Er is natuurlijk van al les tegen in te brengen, maar wc wilden „dus" eens even niet op de moralistische toer gaan. Rest alleen le vraag: hoe komt hij aan zo'n spreuk? Weet niet, gewoon een spits mannetje, die tegenspraak wil uit lokken. schiereilandman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2