Verdeeld ontwerp-advies raad arbeidsmarkt over werkgelegenheidsbeleid Alles-moet- maatschappii Grote alarmoefening bij de Schelde-Rijnverbinding THUMP Vors Ier in Te! Aviv De Filippijnse vliegtuigkaping dierenarts 2 Twee doden op de weg „Laat 'm nakijken" CASSETTES zilver juwelierspleet edelstaal Man neergestoken weekeinde- artsendienst ZO'N ENGELSE GEIT apotheek AGENDA VOGELS Hoewel wy - soms lykt het zo - toegroeien naar een alles-mag, alles- kan en alles-moet-maatschappij, ko men er toch wel wonderlijke kronke lingen voor in de hetgeen wy de delen van het bestel zouden willen noemen, de instituten bijvoorbeeld die een eigen signatuur dragen. Een frappant recent voorbeeld is of de Vrye Universiteit te Amsterdam, een onversneden kommunist als lid in de bestuursorganen van de hogeschool moet/mag hebben. Een eerste vraag is dan toch eigenlijk altyd wel wat zo'n man van zulk markant rode signatuur aan moet in een - wal nog altyd genoemd wordt - reformato risch wetenschappelijk milieu. Aan te uemen valt dat zo'n man voortdurend struikelt over dc ideo logie c« over principiële obstakels en het is de vraag of men zo zyn brood verdienend, zich wel prettig voelt. Aangenomen echter dat 's mans geestelijke elasticiteit zo groot is, dat hy dat allemaal opvangen ca nemen kan, blijft toch de vraag of hy in die toch typisch gekleurde ambiance, wel volledig tot persoonlijke ontplooiing kan komen. Om het even met een zoemlens wat dichterbij te balen; wy zien bij voorbeeld ten onzent geen oud-ge reformeerd kerklid deel uitmaken van een R.K.-schoolbestuur. Noem het geen dwaas voorbeeld, want ver taald in hoofdstedelijke termen, is het niet onvergelijkbaar. Niettemin heeft de medische fakul- leit van de V.U. een protest laten horen, tegen het bestuur van dc Ver eniging voor wetenschappelijk on derwijs op Gereformeerde Grond slag om een communistische funk- tionaris te weigeren, omdat betrok kene zijnerzijds weigert de doelstel lingen van de universiteit te onder tekenen. Nu gaat het dus - zoals ge bruikelijk - drammen worden en on gerust zijn en soebatten om dispen satie en dat soort zaken. De angst voor vermeende diskrimi- natie is blijkbaar zo groot geworden, dat de alles-moet-theorie in de prak tijk wordt toegepast. Natuurlijk gaat het helemaal niet om de persoon van zo'n funktionaris, maar sommige dingen aan elkaar geplakt gaan nu eenmaal wringen. Een aktief VVD-man in de regio nale politiek - nog een voorbeeld - wil als betaalde funktionaris bij het N.V.V. Onmogelijk? Niets is onmo gelijk, maar het is toch geen diskri- minatie als in casu het N.V.V.-be- stuur zou vragen of betrokkene wel kan instemmen mèf de principiële doelstellingen van dié vakbondsor ganisatie. Als hy daar volmondig „nee" op antwoordt, zal het betref fende bestuur daar vanuit eigen identiteit op reageren en zo'n man onbenoemd laten. Als dat niet meer zo is, moet het woord principieel maar uit alle statuten worden ge schrapt. Dan wordt het maar wat aanrom melen en is nergens meer een vast punt of lijn in te ontdekken. Als die vaagheid en onbestemdheid dan de maatschappij van morgen moet gaan schragen, valt een wankel kaarten huis te verwachten. LELYSTAD. 8-6. Twee inwoners van Lelystad zijn donderdag bij een verkeersongeluk in de IJssclmeerpol- ders om hel leven gekomen. Zij za ten in een auto, die door een voor- rangsfout op een kruising tegen een andere wagen bctste. De slachtoffers zijn dc 64-jarige H. M. Bontekoc en de 63-jarige B. Proem. UTRECHT. 8-6. l)c landclykc verkeerscontrole „Laat 'ni nakij ken" is donderdag in Utrecht ge start mct rcn bliksemactie, waarbij in vyf kwartier 128 voertuigen werden gecontroleerd. Tegen 1!> automobilisten werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl vier auto's uit het verkeer werden gchomen. f Ontvoering' was vergissing 4 ROME. 8-4. Dc 51-jarige Belgische makelaar in onroe rend goed, Alphon.se Eisen, die zondag j.l. bij de Sardijnse stad Olbia was ontvoerd, is donder dag door zijn kidnappers vrij gelaten. De ontvoering was een ver gissing. De bandieten hadden Eisen aangezien voor zijn landgenoot Louis Philipsen, die op Sardinië een aantal hotels exploiteert. Komend beleidsoverleg DEN HAAG, 8-4. De Ruud voor <le Arbeidsmarkt heelt zich donderdagmiddag bezig gehouden met hel hespre ken van een verdeeld ontwerp-advies over de doelein den en strategie van een structureel werkgelegenheids beleid. Dat ontwerp is voorbereid door zyn commissie van advies voor het werkgelegenheidsbeleid. Dc raad stelde voor deze behandeling het verslag vast van zyn vorige verga dering die op 19 augustus van het vorige jaar werd gehouden. Binnen d e commissie van voor bereiding leven verschillende ge dachten over de mate waarin de raad moet ingaan op de wegen tot bevordering van de werkgelegen heid, zo wordt in het ontwerp-ad vies opgemerkt.. Egn deel der com missie meent onder meer dat het be leid van kostenbeheersing en hand-' having van de koopkracht moet worden voorbijgegaan aan de in vesteringsbeslissingen van de onder nemers. Dit deel der commissie staal voor mede-beïnvloeding c.q. richting geven door de gemeenschap van de investeringsbeslissingen door de ondernemingen. De S.E.R. Een ander deel der commissie meent dat het investeringsbeleid in de SER zelf moet worden besproken (De raad voor de arbeidsmarkt is een commissie van de SER). Dit deel van de commissie meent dal de aan dacht niet in de eerste plaats dient te gaan naar beheersing, toetsing of controle van investeringsbeslissin gen, omdat op geen enkele wijze wordt aangegeven dat hierdoor de strukturek' werkgelegenheid zaJ verbeteren. Veeleer is hel gevaar grool, aldus dit deel, dat de bemoeienis van vele niet ter zake deskundigen een rem mende faktor voor dc ontwikkeling van de investeringen zul zijn. Daar om moet JVllc aandacht worden ge richt op onder nicer het bevorderen van investeringen. Weer een ander deel van de com missie acht het onvermijdelijk om bij het werkgelegenheidsbeleid de relatie met het investeringsgedrag van overheid en ondernemingen in de beschouwingen te betrekken. Dit deel der commissie vindt het uit het oogpunt van cie wens tol toenemen de controle cn toetsing van het „on- dernemersgedrag begrijpelijk dat sommigen een gerichte beïnvloeding door de overheid van de investerin gen nastreven. Vooral in verband met dc vele externe effekten van hef ondernemers-handelen vindt dit deel der commissie dat te verdedi gen. Daarbij wordt, volgens dit deel der commissie, gedacht aan „inves- terings-overeenkomsten"' en „plan- ningsGverccnkemsfcn". Beide gaan uit van het toetsen en richting ge ven aan de investeringen op basis van tal van „maatschappelijke doel einden". De bevordering van de werkgelegenheid is daar slechts één van. tÖD in ook los verkrijgbaar vanaf 169,00 6-pers. - 42-delig (MOURER) Havenplein 1 - Zierikzee naast 's-Gravensteen Telefoon (01110) 2443 MIDDELBURG, 8-4. Dinsdag 13 april a.s. zal een Alarmoefening wor den gehouden by de Schelde-Rijn verbinding. Deze oefening is in dc eerste plaats bedoeld om gegevens te verzamelen over het verloop en de tijdsduur van melding en alarme ring van brandweer en andere hulp- verleningseenhedcn. Ook zullen de vaartijden worden opgenomen van schepen die bij de hulpverlening zijn betrokken en worden lijn- en radiografische ver bindingen beproefd. Verondersteld wordt, dat er om twee uur 's middags een aanvaring plaatsvindt op de vaarweg^ tussen Kreekraksluizen en Tholen, waarbij een aental complicaties optreedt (brand, explosie etc.). Voor hef publiek zal'deze (eerste) Schëlde-Rijnoefening weinig specta culair zijn, omdat de brandweer korpsen niet met blusmaterieel zul len uitrukken. Wel zullen ter plaat se zijn verbindings- en commando- wagens van de brandweer, een' meetwagen van de BB en schepen van rijkswaterstaat en rijkspolitie te water. LEEUWARDEN, 9-4. Bij een vechtpartij in de nacht van donder dag op vrijdag is de 30-jarige klub- exploitant Donald Warrington uit Leeuwarden met een mes neergesto ken. Hij was betrokken bij een vechtpartij in zijn woonplaats waar ongeveer 15 man aan deelnamen. Tijdens het gevecht werd hij met een mes of dolk in de halsslagader ge troffen. De man werd met een auto naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het is de bedoeling, dat deze oefe ning op een later tijdstip een' ver volg zal krijgen waarbij daadwerke lijk een hoeveelheid materieelzal worden ingezel. TEL AVIV, 8-4. Premier Vorstel* van Zuid-Afrika is donderdagavond voor een bezoek van vier dagen in Israël aangenomen. Hij is de gast van premier Rabin. Het laatst dat een Zuidafrikaanse premier Israël bezocht was in 1952. Toen was het premier Malan. DEN HAAG, 9-4. In liet komende overleg tussen overheid, werknemers en werkgevers over het beleid in het tweede halfjaar van 1976 en voor de jaren tot 1980 hoort alles thuis. Dit heeft de voorzitter van hel Nederlands Christelijk Werkgevers verbond, ir. J. dc Wit, donderdag middag gezegd bij de presentatie van het jaarverslag van hel verbond over 1975. Dikbil vaars algemeen kampioen 1976 DEN BOSCH, 8-4. Een dikbil vaars met vier brede tanden van de firma Sneep uit. Willemstad is don derdagmorgen uitgeroepen tot al gemeen kampioen 1976. Dal ge beurde in de Brabanthallen in Den Bosch tijdens de 41sle Paasveeten- toonstelling. Deze tentoonstelling is het sluitstuk van alle in 1976 in Ne derland gehouden Paasveelenloon- slellingen. De algemeen kampioen werd ge kozen ui| kampioenen der ossen, slieren, dikbillen. vaarsen en koei en. Voor de Bossche Paasveeten- loonstelling werden in totaal 379 dieren ingeschreven. De jury werd gevormd door 40 deskundigen op het gebied van vlees cn vecbehan- deling uit. België en Nederland. Zaterdag 10 en zondag 11 april Dokter Lodiers, Noordgouvve, lel. (01112)—480, neemt waar voor dokter Bonlkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. '01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 lot 12.00 uur en van 16.30 lot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster C. R. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nieuwerkerk. Tele foon (01114) 1228, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Kerkwerve Chr. Nat. School, 19.30 uur. Nieuwerkerk „De Meebaal", 19.30 uur, Coüp. Werk tuigen vereniging. Dinsdag 13 april KOTA KINABALU, 9-4. De drie kapers van een F^lippijns vliegtuig zijn met twaalf gijzelaars en de be manning uit Kota Kinabaloc, in Ocst-MaIe?:Sie, naar Koeala Loem- poer vertrokken. De kapers hebben Benghazi, in Libië, als eindbestemming gekozen. Dit blijkt uit het vluchtplan dat de piloot van het gekaapte toestel aan de verkeerstoren van het vliegveld van Koeala Loempoer heeft ver strekt. Tijdens de vlucht naar Benghazi zullen tussenlandingen worden ge maakt, in Bangkok, Calcutta, Nieuw Delhi, Teheran en Cairo. Het is nog niet bekend wanneer het Filippijnse vliegtuig uit Koeala Loempoer zal vertrekken. DUDLEY. Engeland. Aan melk geen gebrek in huize Stewart in het Engelse plaatsje Dudlcy. Dr geit Daisy, die onlangs enkele kleintjes ter wereld bracht, die kort daarop stierven, wordt iedere dag gemolken door mevrouw Krystyna Stewart, die zegt dat de produktie voldoende is Voor alle acht gezinsleden. Daisy overigens is niet de hele dag in huis: drie stoere geilen, twee paarden, drie honden. 15 katten en een paar kippen zijn buitenshuis Iwar speel kameraden. Zaterdag 10 april „Prins van Oranje", 10.30 uur, voor jaarsvergadering distrikl Zeeland NVV. Herv. Ver.-gcbouw. Z.V.U. - Miel Cools, 20.00 uur. Haamstede Concertzaal. 20.00 uur. filmvoorstel ling. Zaal. Ger. Kerk, 19.30 uur, jaarfeest C.J.V. Dreischor 20.00 uur, dansavond ..Band /.onder Naam". Bruinisse Herv. Vcr.-gebouw, filmavond C.J.V. 20.00 uur. 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Zondag 11 april Zierlk zee Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling. Maandag 12 april Zicrikr.rr llm van N.t -JU. '0 Oil UU1 Philateiica. Renesse „De Wig", 20.00 uur, vergadering Westhoek-ondernemers. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.100 uur, afd. Plat- tela nds vrouwenbond Woensdag 14 april Zierikzee Herv. Ver-gebouw, bejaarden-Paas- middag, 14.30 uur. Concertzaal. Filmprogramma Minis terie van Sociale Zaken, 20.00 uur. Donderdag IJ april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". ,,'t Lange Uus", 20.00 uur, expositie. Zaterdag 17 april Bruinisse 10.00 uur. Ophalen materialen Rom- mdlmarkt. Zondag 18 april Scharendijke Dorpshuis. Prijsuitreiking Osprey- zeilwedstrijden, 20.00 uur. Zaterdag 24 april Renesse Vogelwacht. Excursie „Watergat", 14.00 uur. 10.00 uur. Ophalen materialen Rom melmarkt. Donderdag 6 mei Goes „Prins van Oranje'', 10.30 uur afd. Zeeland Ned. Plattelandsvrouwen bond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P, Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110>—2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Of. zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Vrijdag 9 april Zierikzee Balie, 09.00-19.30 uur, verlichtings controle A.N.W.B. Scharendijke Soosgebouw Baken, 20.00 uur, bin go-avond P.J.Z. Gebouw Ger. Gem. Jaarvergadering jeugdvereniging, 19.30 uur. Noordgouwc Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, Passie- zangavond. m.m.v. zangkoren, decla matie. „Auberge La Butle", 21.00 uur, op treden groep Plus Four. BUENOS AIRES. Donderdag zijn in Argentinië de eerste vonnissen geveld door een van de speciale mi litaire rechtbanken die sinds de mi litaire staatsgreep van 24 maart zijn gevormd. Een idylle vlak bij de achterdeur; dat gebeurt niet vaak, maar het is nu het geval. Hoofdrolspelers zijn een merelechtpaar, dat zich welis waar dicht bij huis veilig vóelt, maar voor alle zekerheid het nestje toch maar heeft gebouwd in een moeilijk doordringbare vuurdoorn. Een hele winter heeft die de nodige bessen geleverd aan een hongerige vogelschaar, maar biedt nu gastvrij- hied aan een nest, dat met onver flauwde ijver door pa en ma merel in elkaar wordt geflanst. De werkverdeling is vrij redelijk, hoewel de geelsnavelige pa toch de grootste bouwstenen aansleept. Dat gaat zo: komen aanvliegen van ver, rusten op een tak, rusten op een waslijn, rusten op een daklijst en dan de sprong wagen. Een beetje ritselen in de vuurdoorn en het bouwmateriaal tegen hel nest aan metselen. Ma doel ook haar best, maar zal straks - als de eitjes er zijn - natuurlijk hel duidelijkst in aktie komen. Kenners zeggen dat je niet iets speciaals laten moet uil angst de vogels te verdrijven. Gewoon doen en re laten wennen aan de geluiden. Alleen dc poes is - hoe gek gezegd ook - 'liet bokje, want zij moet of binnen blijven of begeleid worden, ivanl hoewel deze lieve A.O.W.- treksters uiterlijk de lijnen heeft aangenomen van een zachte, oude dame beginnen bij hel zien van vo gels haar ogen toch nog te twinke len. Ook een oude poes verliest haar glans, maar niet haar streken. Maar die kompllkatie komen we wel te boven. Erger is het mei de eveneens A.O.W.-trekkende duif, die geheel overstuur is van hel merclse metselwerk. Vooral pa merel kan hel beest niet uitstaan. Bij het aanvliegen krijgt de merel de duif in zijn hokje in het vizier en dat wordt dadelijk nijdig pikken tegen het gaas cn heel woe dende schreeuwen geven. Na die ontlading verdwijnt de merel in de vuurdoorn. om verder aan zijn bouwwerk te knutselen. Merclse inkonsekwenlie is dat de korrels die de duif altijd zo dapper nm zich heen strooit en omlaag val len, door de merel wél gretig worden weggepikt. In dit opzicht vertoont dc vogelsamenleving menselijke trekjes. Men kan - politiek bij voor beeld - nog zover van elkaar afstaan, maar als er te verdienen valt komen andere regels in het geding. Intussen valt deze opmerking in hef niet tegenover dc achtergrond van de tere idylle bij de achterdeur. In het nest wordt hef straks een ge kwetter van jewelste, één van de miljoenen bewijzen dat het toch tncer lente is geworden ECU IhRElLANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2