V.V.V. „Renesse Vooruit" herdacht het 65-jarig bestaan Zeeuwse van f 75 landbouw leed verlies miljoen door regen Nog steeds terreur in Argentinië RAI vindt de benzineprijs te hoog TffiOMP HONG KONG School levert „onbruikbare" jongeren af Geen olie uit Rwanda sterk verlaagd in prijs LAATSTE NIEUWS Rampenregeling bepleit THE MAN FROM AFRIKA 2 Vergadering in historisch perspektief KEINESSE, 6-4, „Voor delse vergaderng is mei opzei 6 april gekozen, omdat het op deze datum op de kop af 65 jaar geleden is dat enkele inwoners van Renesse het initiatief namen „Renesse Vooruit" op te richten. Aan het woord: de lieer A. C, W. van der Vet, op de gehou den V.V.V.-voorjaarsvergadering. De vergadering» gehouden in „Het Wapen van Renesse" was matig be zocht, deelde de voorzitter mede dat een opvolger is gevonden voor me vrouw Borgmevjcr. Afscheid werd genomen van de heer D. v. d. Hoeven, die 12 jaar be stuurslid is geweest. Hij werd m.a.s. benoemd tot ere-lid: Uitgebreid werd gesproken over de mogelijkheden en moeilijkheden rond een nieuwe kan toorruimte. De evenementenlijst voor de komende zomer, werd gepresen teerd. De voorzitter stond stil bij de tijd van oprichting. De toen nagestreefde doelstelling; „verhooging van den bloei der «gemeente Renesse" is dui delijk bereikt, uiteraard niet alleen door de aktiviteiten van V.V.V., maar die heeft toch een belangrijk steentje bijgedragen. Verwelkomd werd wethouder Hoo- gerhuis, die de burgemeester ver ving, mej. Hubregtse van de pro vinciale V.V.V. de heer Holm van de Streek-V.V.V., de vertegenwoordi gers van de zustervereniging Bui'gh/ Haamstede en de heren Kristeiijn en Hulsker. BUENOS AIRES, 7-4. In de voor stad San Fernando van Buenos Aires zijn woensdag op straat de vermink te lijken gevonden van drie mensen die het slachtoffer van een terreur daad waren geworden. In de provincie Cordoba zijn drie mensen gedood die zich verzetten te gen een huiszoeking door militairen. De militaire Junta heeft de toe stand, in het land nog niet echt in de hand. Sinds de machtswisseling op 24 maart j.l. stierven minstens 56 mensen een gewelddadige dood.' AMSTERDAM, 7-4. De RAI in Amsterdam vindt dat de benzineprij zen in ons land zo langzamerhand te hoog worden. „Het is de taak van de overheid.de inflatie zo veel moge lijk te beperken, doch wie in deze situatie de benzineprijs nog eens, op drijft door verhoging van de accijns (nu al 60 procent van de prijs) ver dient het verwijt dat hij de inflatie bevordert in plaats van beteugelt", zo zegt deze organisatie in RAI- actueel. ROTTERDAM. Prins Bernhard heeft in Rotterdam het symposium „Zaken doen in Mexico" geopend. Op de foto de prins tijdens een informeel mo ment in gesprek met o.a. Francisco ■Javier Alejo, de Mexicaanse minister, van cultuur en wetenschappen. Veel veranderd De voorzitter schetste sfeer en eenvoud van het Renesse in 1911; stil, ingetogen en met een ongerep te natuur. De mensen leefden er eenvoudig en zonder veel eisen. De rekreatie-golf van de zestiger jaren heeft wel het een en ander veran derd. Er kw.amen mogelijkheden, die er vroeger niet waren, maar 'ieder Advertentie 'E/ectronische' fprecisie heeft eerfc eigen geluid: het zoemt. ETERNfl .SONIC ETERNA-dealer: (MOURER) Havenplein 1 - Zierikzee naast 's-Gravensteen Telefoon (01110) 2443 worstelt wel met de uitwassen van de rekreatie; Het struktuurplan van Wester- schouwen schrijft, dat de uitwassen een gevolg zijn van onzorgvuldige planning in het verleden. Bij de bepaling van het toekomstig beleid, moet hiermede terdege rekening worden gehouden en V.V.V. wil meedenken met het in de toekomst te voeren beleid. De voorzitter noemde de 65-jarige V.V.V. springlevend en aan pensioen wordt niet gedacht. De vereniging wil er toe bijdragen een evenwicht te vinden tussen (massa)-rekreatie en behoud natuurschoon, om de aan trekkelijkheid van de plaats voor de toekpmst veilig te stellen. Om kantoorruimte Na financieel moeilijke jaren is - dank zij een goede subsidie - de vereniging thans uit de ergste pro blemen. Als. opvolgster'van mevrouw A. Borgmeijer-Mater werd gekozen mevrouw M. Dalebout-v. d. Sloot, die reeds vorig jaar tot volle tevre denheid assisteerde. Mevrouw Borgmeijer had altijd kantoor aan huis. Dat kan even nog zo blijven, maar naar andere ruimte dient te worden uitgezien. Bouw is duur en zo maar een nieuw kantoor neerzetten, is" financieel niet haal baar. Het bestuur zou voor een beperkt aantal.jaren, genoegen willen nemen met het oude politieburootje, dat vrij komt, als het nieuwe gereed is. De gemeente echter schijnt niet zo ge lukkig te zijn met deze oplossing. Als tweede mogelijkheid noemde dé voorzitter traditionele bouw. Verschillende stukjes grond zijn beschikbaar; één ervan ligt in het dienstverlenend centrum van Renes se en daarop zou men graag bouwen. Een vraag in dit verband is of een renteloze lening onder de -bevolking een kans zou maken. Ook „pre-fabricated" bouw is - zij het goedkoper - toch duur en binnen het bestuur is men over het vraag stuk nog niet uitgedacht. Tentoonstelling De evenementenkommissie heeft een groot aantal plannen voor het komend seizoen. Hoogtepunt wordt een tentoonstelling die - evenals vo rig jaar - weer in slot „Moermorid" wordt gehouden. In de kaskommissie werd.benoemd de heer St. v. d. Hoek, in de vakature M. Moelker. De jaarstukken werden goedge keurd, na Uitgebracht gunstig advies bij monde van de heer S.' van den Hoek. Tot reservelid van dekas kommissie werd benoemd de heer W. Hulsker. Bij dc bestuursverkiezing werd dc heer D. v. d. Hoeven vervangen door de heer E. Hop; de heer J. W. de Jonge werd herkozen. Op een en ander komen wij nog nader terug. Burgemeester en twee wethouders kregen klappen GORINCHEM, 6-4. Twee wethou ders van de gemeente Asperen heb ben dinsdagavond flinke klappen opgelopen toen na afloop van de raadsvergadering hun 32-jarige dorpsgenoot C. L. met een stuk hout burgemeester Scheenstra te lijf wil de gaan. Dc man was boos geworden toen zijn vrouw, kunstenares, hem vertelde dat b. en w. haar niet wil den opnemen in de contra-prestatie regeling voor beeldende kunstenaars. Zij had dit gehoord van de gemeen tesecretaris. Kort daarop stormde haar man het dorpshuis binnen waar Asperens raad vergadert, zwaaiend met het stuk hout. De wethouders Meijdam en de Swart beschermden burgemeester Scheenstra en vingen daarbij de klappen op. Kort hierop werd L. overmeesterd. L. is in Meer kerk opgesloten. Zuidmolukse bezetters veroordeeld tot zes jaar met aftrek AMSTERDAM, 8-4. Dc rechtbank in Amsterdam heeft donderdagoch tend de zeven Zuid-Molukse bezet ters van het Indonesisch consulaat in Amsterdam ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met af trek van het voorarrest. Dc officier van justitie had twee weken geleden bij de behandeling van dc zaak iV-i jaar geëist. De rechtbank achtte ten aanzien van alle zeven Zuidmolukkers (af komstig uit Smilde) bewezen het me- deplegen van- opzettelijke, weder rechtelijke vrijheidsberoving (de gij zeling die 361 uur duurde) en bedrei ging met enig misdrijf tegen het leven gericht, beide delicten meer malen gepleegd. Voorts verboden vuurwapenbezit. Filippijnse kapers wisselen gijzelaars uit MANILLA, 9-4. De drie Moham medaanse kapers 'die woensdag een lijnioestel van de Filippijnse lucht vaartmaatschappij kaapten, hebben heden (donderdag) de 69 passagiers vrijgelaten, in ruil voor de plaats vervangend president-directeur van de maatschappij en drie piloten die dienst doen op internationale lijnen. Ook de zes bemanningsleden van het toestel, een BAC-111, blijven in han den van de kapers. Het plaatsvervangend hoofd van de „Philippines Air Lines" (PAL), de 60-jarige Rafael lgoa, had, naar ver luidt, lcfegeld bij -zich. Hoeveel werd niet gezegd. De kapers hadden 300.000 dollar gevraagd. Het Filip pijnse staatshoofd, Ferdinand Mar cos, had woensdag laten weten dat er geen losgeld mocht worden be taald. Na de uitwisseling van de gijze laars vertrok het vliegtuig met on bekende bestemming. Advertentie MIDDELBURG, 7-4. De Zeeuwse landbouw heelt in 1974 een verlies van vijfenzeventig miljoen gulden ge leden door liet gedeeltelijk mislukken vau de oogst door de aanhoudende regen. Het ministerie van landbouw heeft f 14 miljoen oogsthulp ver strekt, zodat het uiteindelijke ver lies f 61 miljoen was, verdeeld over ruim 5000 Zeeuwse bedrijven. Dit blijkt uit het rapport (na de regen) dat op verzoek van staatssecretaris Meijer van c.r.m. door een Zeeuwse commissie van deskundigen is op gesteld. De meeste schadeuitkeringen kwamen terecht bij boeren in West Zceuws-VJaanderen en Zuid-Bevc- land, de gebieden die het zwaarst door de oogstmalaise waren getrof fen. Uit het onderzoek dat de com missie heeft ingesteld blijkt, dat de landbouwers niet veidoende op de hoogte waren van dc mogelijkheid een beroep te doen op de rijks groepsregeling zelfstandigen. Vc'en hebben er dan ook geen gebruik van gemaakt er. zijn zo in gvotc finan ciële moeilijkheden gekomen. De commissie heeft slnatsccrctaris Meijer geadviseerd een aparte finan ciële hulprcgcling in het leven te roepen voor rampsituaties in de landbouw, zoals die zich in 1971 hebben voorgedaan. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoond aanstaande zaterdag 10 april ;.j en zondag 11 april JIMMY GEORGE LflZENBY Produklio RAYMOND CHOW en JOHN FRASER scenario en regio BRIAN TRENCHARD-SMITH Tuschinski Film Distribution Aanvang 20.00 uur i Toegang 18 jaar DEN HAAG. 7-1. Dc veralgemening van het ondcrwjjs is cr oorzaak van. dat „onbruikbare" jongeren op de arbeidsmarkt verschenen, waar het bedrijfsleven niets aan heeft. I)it stelde nir. F. Krusc, topambtenaar van het ministerie van sociale zaken in een vraaggesprek met het weekblad van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (N.C.W.). Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Haamstede Zaal. Ger. Kerk, 19.30 uur, jaarfeest C.J.V. Dreischor 20.00 uur, dansavond „Band zonder Naam". Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, filmavond C.J.V. 20.00 uur. Zondag 11 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 12 april Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afd. Fhilatelica. Nieuwerkerk „De Meebaal", 19.30 uur, Coöp. Werktuigenvereniging. Dinsdag 13 aprjl Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Plat telandsvrouwenbond. Woensdag 14 april Zierikzee Herv. Ver-gebouw, bejaarden-Paas- middag, 14.30 uur. Concertzaal. Filmprogramma Minis terie van Sociale Zaken, 20.00 uur. Zondag 18 april Scharcndijke Dorpshuis. Prijsuitreiking Osprey- zeilwedstrijden, 20.00 uur. Zaterdag 24 april Renesse Vogelwacht. Excursie „Walergat", 14.00 uur. Donderdag 6 mei Goes „Prins van Oranje'', 10.30 uur afd. Zeeland Ned. Plattelandsvrouwen- bond. AGENDA Donderdag 8 april Zierikzee Balie, 09.00-19.30 uur, verlichtings controle A.N.W.B. Noordgouwe Hotel „Van der Weijde", Afd. Platte landsvrouwenbond, 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, afd. Duive- land Plattelandsvrquweribond. Vrijdag 9 april Zierikzee Balie, 09.00-19.30 uur, verlichtings controle. A.N.W.B. Scharendijke Soosgebouw Baken, 20.00 uur, bin go-avond P.J.Z. Haamstede Gebouw Ger. Gem. Jaarvergadering jeugdvereniging, 19.30 uur. Noordgouwe Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, Passie zangavond, m.m.v. zangkoren, decla matie. Ouwerkerk „Auberge La Butte", 21.00 uur, op treden groep Plus Four. Zaterdag 10 april Goes „Prins van Oranje", 10.30 uur. voor jaarsvergadering distrikt Zeeland NVV. Herv. Ver.-gebouw. Z.V.U. - Miel Cools, 20.00 uur. NAIROBI, 7-4. President Idi Amin van Oeganda heeft het economische leven in het aangrenzende Rwanda lot stilstand gebracht door te weige ren. dal dit land via Oeganda olio ontvangt. Dit is woensdag in Afri kaanse diplomatieke kringen in Nai robi vernomen. Presidenl Juvenal Habyarimana van Rwanda is er niet in geslaagd zijn collega tot andere gedachten te brengen. Als gevolg van de blokkade zijn in Rwanda alle benzinestations gesloten, terwijl dc industrie vrijwel geheel stilligt. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktle: M. J. Bij de Vaale (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertentie*: (01110) 2118 ol (01119) 600 Bezorging: (01119) 660 Jeugdwerkloosheid wordt voor een flink deel veroorzaakt door dc autochtone doelstelling els persoon lijke ontplooiing en externe demo- crotisf in:. dv Ivf onderwijs steeds Jive! Ivofl rkn.TII Uirtïli hij. Ml Kin h< jilaat vervangend dtrvl. teur-gcneracfl voor de arbeidsvoor ziening is. vindt een radicale koers wijziging in ons onderwijssysteem ncdig om de steeds grotere kloof tussen vraag en aanbod op de ar beidsmarkt te overbruggen. Hij wil, dal de jongeren na het middelbaar onderwijs om oanlol i.i -. o '....iii werken /.o kunnen daarna nu: vliicii weer hyec jaar aanvullend onderwijs krijgen. Dit proces van repeterend onderwijs zou zich ook daarna kunnen ïviTvIcn Koken, bouwen en trouwen is in Afrika gebruikte stamtalen, zo on geveer hetzelfde en de huwelijksbe lofte is daarop afgestemd. De vrouw belooft „ik, zal voor deze man koken" en de man van zijn kant: „ik zal voor deze vrouw een huis bou wen." Daarmede is de trouwerij praktisch beklonken. Wie kookt voor hem en icie bouiüt uoor haar is ge trouwd. Nu herhaalt zich dat koken en bouwen nogal eens, want - als 't effe kan - heeft een beetje Afrikaan se man een kleiner of groter rijtje vrouwen, maar voor elk van hen bouwt hij een eigen kraal. Wie op een bepaalde dag voor hem kookt, is zijn vrouw voor de dag en nacht, naar valt aan te nemen en de vol gende dag, gaat hij dan weer een kraaltje verder. Dat is dus heel andere koek dan in het géindustrialseerde Westen. Wie een ander hier op een feestje een wat al te nadrukkelijk welkomst kusje geeft, wordt mei diep arg waan geobserveerd, om van „een kraaltje verder" uiteraard te zwij gen. Maar goed, dat zijn grappen. Geen grap is dat door de bank genomen de mensen in typische agrarische Afri- kaanse leefgemeenschappen, blijer dat is het woord) zijn dan hier. Ze zijn goedlachs, vooral de dames, die echter nog altijd zo'n zeventig werk uren per week, maken, tegenover dc heren een kleine twintig. Hel eten is een heel gemier. Dat is walerhalen op soms grote afstand in de rivier. De kruik op het hoofd en lang stappen om in dc kraal te ko men. Dan hout sprokkelen, een vuur maken cn maispap koken en twee maal in dc maand een stukje ulees. De vrouwen zijn kaarsrecht (Massai), want //.ie krom loopt laat zijn wa terkruikje vallen en dat is dc be doeling niet. Wie als westerling zijn werk be ging (missionaris, zendeling, ontwik kelingswerker) zit volstrekt onthand door dc cultural shock", dc botsing van kullurevt. die voert naar dc vraag: wie heeft nou gelijk, wij of zij? Hoofdprobleem is de taal (alleen in Kenia al 88 stammentalen), waar van weinig of niets op schrift staat. De blanke moet bi? de kinderjes be- ginnen en woord voor ivoord leren na zeggen, moeizaam, maar als die barrière gneomen is, opent zich de Afrikaanse ziel gemakkelijker. Ik loop hier intussen ontzettend met andermans kalf te ploegen, want al die bijzonderheden - en nog veel meer - zijn opgetekend uil de mond van een in Afrika werkzaam zijnde pater, die gisteravond te Zierikzee over zijn werk op de missiestatie in r-.n'a kwam vertellen. Doel van dc werkers daar is - zo begrepen wij xliZClf op den duur overbodig ma- l.-'W. waul t Ir Afrlkoiiisrrivg pao* tjifin o?» i(r wnftc men- herinnert zich steeds markanter ogen l. ui tv reel erfdeel en is er trots op. sriurnriT, 'SN dm an r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2