d Orange Meningen over sluiten of niet sluiten in Kamer doorgelicht Frontale botsing te Oosterland eist twee mensenlevens ÏUS 98 Blinden in India Vier doden bij ongeval Heroïnevondst in Amsterdam fles 0,68 liter zóóó'n idee Ongeluk op Rijksweg 18 BANKSTEL MEUBELRAMA De Oosterschelde ONTDEK JE PLEKJE DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEN HAAG, 7-4. De kamermeerderheid wil de in no vember 1974 gemaakte afspraak met minister Wester terp over de kwestie van de Oosterschelde handhaven. Mocht in mei aanstaande één der zogenaamde ontbin dende voorwaarden in werking treden, dan zullen de progressieve partijen zich ten sterkste verzetten tegen volledige afsluiting. Wat er dan zal gebeuren (moge lijk een kabinetscrisis) is nu nog niet te overzien. Dit is één van de conclusies, die getrokken is uit een opiniepeiling onder de frakties in de Tweede Kamer over het al dan niet volledig afsluiten van de Oosterschelde. De opiniepeiling is gehouden door het gezelschap „Praktische Studie", studievereniging van studenten aan de afdeling der civiel techniek van de Technische Hogeschool in Delft. Advertentie f? W Het gezelschap Praktische Studie heeft de mening van de frakties ge vraagd in verband met haar 82ste Dies Natalis, die woensdag 7 april werd gevierd. De konklusies komen voor rekening van de vragenstellers. De progressieve partijen hebben hun eigen bewindslieden reeds te verstaan g'ègéven, dat zij volledige afsluiting niet kunnen accepteren. De pogingen alsnog een open Oos terschelde te bepleiten heeft minis ter Westerterp veroordeeld. Vanuit de regeringspartijen wordt aldus oppositie gevoerd tegen de beslui ten van het kabinet, memoreren de vragenstellers van het gezelschap „Praktische Studie". Andere conclusies van de vragen stellers zijn, dat het destijds (1 no vember 1974) genomen besluit om nog anderhalf jaar uitstel te verle nen voor een nader onderzoek naar de mogelijkheden van een storm- stuwcaissondam is genomen tegen de feitelijke wil van de Tweede Ka mer. Enkele partijen hebben in ant woord op de vragen hierbij aangete kend, dat de „veiligheid van het ka binet" blijkbaar prevaleerde boven de veiligheid van de inwoners van Zeeland en Noord-Brabant. Het extra bedrag De partijen, die voor afsluiting conform de Deltawet pleitten, acht ten vrijwel alle het extra te beste den bedrag voor een stormkering niet gerechtvaardigd. De „open houders'' daarentegen wel, hoewel zij zich niet aan het in de ontbin dende voorwaarden genoemde maxi mum gebonden achten. Ter herinnering: cp het ogenblik is de situatie zo, dat Rijkswaterstaat onderzoekt wat de mogelijkheden zijn voor het bouwen van een storm - stuw caisson dam. Minister Westerterp hpeft drie ontbindende voorwaarden gesteld De extra uitgaven als gevolg van een slormstuwcaissondam mogen niet meer bedragen dan f 2,1 mil jard; de stormstuwcaissondam moet technisch mogelijk zijn en de veilig heid in de zin van de Deltawet moet bereikt zijn vóór 1985. Volgende maand Als aan een van deze drie voor waarden niet voldaan wordt, aldus de afspraak van november 1974, zal de afsüuiting volgens het Deltaplan doorgang vinden. De uitslag van de onderzoekingen van Rijkswaterstaat is volgende maand te verwachten. Op het ogenblik bestaat er gerede twijfel over of 'de ontbindende voorwaarden inzake de extra kosten (niet meer dan f 2,1 miljard extra uitgaven) haalbaar is. Alle partijen op D'66, PSP, PPR, PvdA en CPN na, zijn van mening, dat als de ex tra kosten hoger zijn dan f 2,1 mil jard de in november 1974 genomen beslissing moet worden nagekomen: dus afsluiting van de Oosterschelde. Zijn medepassagier J. P. uit Zie- rikzee werd met zware verwondin gen in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. De doktoren Richard uit Nieuwer- kerk en Buitendijk uit Bruinisse verleenden eerste hulp. Ook de Dui- velandse brandweer verleende me dewerking na dit tragische ongeval. De zwaar beschadigde auto's werden door garage Ista weggesleept. Onderzoek De rijkspolitie, die onmiddellijk het. verkeer omleidde over het dorp stelde een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeval. De hond van de heer Hartskeerl werd tijdens het ongeluk uit de au to geslingerd en vluchtte. Omstreeks half twee 's nachts werd het d'er aangetroffen voor het pand „Rijks weg 16" te Oosterland. De hond werd naar het politiebureau te Zie- rikzee gebracht, waar men ervoor zal zorgen dat het dier naar de fa milie wordt overgebracht. Advertentie Heelt u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 HONG KONG. Dc Chinese vicc- premier Teng Hsiao-Ping is van al zyn funktics in regering en party ontheven. Dit meldde maandag Ra dio Peking in een te Hong Kong beluisterd bulletin. Teng was al maandenlang het voorwerp van een felle partystrjjd. REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer Exnkt werkloosheidscijfer Sch.-Duiveland ZIERIKZEESCHE Donderdag 8 april 1976 132ste jaargang Nr. 21874 NIEUWSBODE DAARIN OPGENOMEN (1797 - 188») De CPN is van mening dat een gro ter bedrag dan het gestelde mag worden besteed. D'66, PSP en PPR blijven bij hun standpunt, dat de oplossing van het probleem Ligt in integrale dijkverhoging. De PvdA is voor het besteden van een groter bedrag voor de storm vloedkering. Met als tweede voor keur, mits technisch mogelijk en vóór 1985 te. verwezenlijken, het al ternatief van integrale dijkverho ging. De CHU wijst daarnaast op het grote belang, dat er een besluit wordt genomen, dit in verband met de rechtszekerheid van de inwoners van Zeeland. De PvdA heeft haar standpunt duidelijk gewijzigd. Was zij in 1974 nog tegen integrale dijkvei-hoging, het feit, dat onder politieke druk technisch veel meer mogelijk is ge bleken dan men altijd heeft gedacht, heeft voor de PvdA aanleiding ge geven de minister bij herhaling te verzoeken een onderzoek naar dit alternatief te starten, opdat voor de definitieve beslissing voldoende be kend is over de mogelijkheid of on mogelijkheid van dit alternatief. BODEGRAVEN, 7-4. Op Rijks weg 12 ter hoogte van Bodegraven zyn woensdagmorgen vier personen by een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De vier mensen zaten volgens de rijkspolitie in een busje met zes wegarbeiders, dat op de vlucht strook stond om de mensen voor hun werk af te zetten. Een vracht wagen reed ,op het busje in en sleurde het rnee. Vier wegarbeiders kwamen daarbij om het leven, één werd zwaar gewond en één bleef ongedeerd. Bij het ongeval zijn om het le ven gekomen de 19-jarige A. de Lange uit Kerkwijk, de 54-jarige J. Groeneveld uit Well, de 47-jarige M. de Jongh uit Hedel en de 56-jarige J. Oomen uit Well. AMSTERDAM. 8-4. By een inval in de woning aan de Oude Waal heeft dc Amsterdamse politic in de nacht voor een waarde van ongeveer 150.000 gulden aan zuivere heroïne gevonden. De heroïne, 1600 gram verpakt in 116 pakjes was verstopt achter een gecamoufleerde deur. Ook vond de politie drie vuurwapens, honderd patronen en smokkelschoenen met uitgeboorde hakken. Drie Hong-Kong-Chinezen, die in het pand woonden, werden aange houden. Twee mannen: de 21-jarige Y. P. W. en de 32-jarige W. W. K. en de 25-jarige vrouw S. K. W. Vol gens de politie waren zij nog niet eerder gesignaleerd. SCHOUW EN-DUIVELAND. Het weer begint uit te lokken - zij het nog niet altijd - tot wandelen en het ontdekken van „mooie plekjes". Iedereen „ontdekt zijn plekje" zo als hier in de duinen, waar het in de luwte met wat zon al heel goed toe ven is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* De God der metajysica is een voorstelling; de God der gods diensten een kracht. Joubert Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk nachtvorst Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog; matige tot vrij krachtige naar west draaiende wind. 'minimum temperaturen van 4 gra den aan zee tot min 2 graden in het binnenland; maxima omstreeks 11 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturenomstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 april. Zon op 5.57, onder 19.27 Maan op 13.13, onder 3.09 Volle maan: 14 april (12.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 april 9.58 22.34 3.29 16.10 Doodtij: 10 april HET WEEROVERZICHT DE BILT, 8-4. Een krachtig hogc- drukgebied boven het midden van de oceaan krijgt een uitloper via Ierland en Engeland naar onze omgeving. Tussen Groenland en Noorwegen handhaaft zich een langgerekt gebied met lage barometerstanden. Frontale storingen van deze lagedrukgebieden trekken over Schotland en de Noord zee naar onze omgeving. Door het naderbij komen van de rug van hoge- Iuchtdruk nemen de fronten bij ons in activiteit af. Ze zullen ons vrijdag wolkenvelden brengen, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Een storing die vannacht van het noorden naar het zuiden over ons land trok, veroorzaakte plaatselijk regen of natte sneeuwbuien. Na het voorbijtrekken ervan kwamen er flinke opklaringen voor, waardoor er in het binnenland plaatselijk lichte nachtvorst kon voorkomen. BOMBAY, 7-4. India zal in het jaar 2.000 twintig miljoen blinden tellen volgens Rajendra Vyas, een Indiase deskundige op het gebied van de blindheidbestrijding. Hij zei dat er in India jaarlijks 30.000 kinderen blind worden. OOSTERLAND, 7-4. Woensdagavond rond half zes zijn op Rijksweg 18 bij Oosterland twee mannen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde doordat de 29-jarige C. A. Klink uit Zierikzee foutief inhaalde. De situatie na de ramp; op de voor grond de DAF van het Rotterdamse slachtoffer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hy kwam frontaal in botsing met de chef-kraanmachinist W. Hartskeerl (45) uit Rotterdam. De heer Hartskeerl overleed ter plaatse. Met drie ambu lances werden de slachtoffers naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee vervoerd, waar ook in de loop van de avond de Zierikzeese bestuur der C. A. Klink overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1