Horeca Schouwen-Duiveland verweert zich tegen de „beunhazerij" in het vak Waterschap verontrust over uitkomsten peilingen wateren rond Schouwen-Duiveland Jaarlijkse kijkavond kleuterschool Brouwershaven werd succes STREEKNIEUWS mode voor sportievelingen ZÏEÏUKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 april 1976 Np, 2187Ü Afscheid consulent voor Zeeland in „De Blauwe Keet" te Oosterland Personeel Waterschap Schouwen-Duiveland Dezer dagen vond in het „Huis van Nassau" de jaarlijkse bijeenkomst plaats van het dagelijks bestuur met het personeel van het waterschap Schouwen-Duiveland. In die bijeen komst werd officieel afscheid geno men van de heren C. J. van der Bijl, machinist van het gemaal Den Osse en C. Meerman, kantonnier te Oos terland. De beide heren hadden eer der de dienst van het waterschap we gens pensionering verlaten. In het personeelsbestand van het Waterschap hebben zich verder enige bevorderingen en mutaties voorgedaan. Per 1 januari j.l. werden bevorderd: de heren A. C. Feij- tel te Kerkwerve tot tweede machi nist; D. A. Feljtel te Bruinisse tot tweede machinist; J. C. R. Staal te Renesse tot tweede machinist; J. PI. van Vossen tot adj.-commies; L. A. Verdoorn, tot technisch hoofdambte naar le kl. en D. P. Schiettekatte tol commies. De praktikant S. L. Krekelberg te Goes verliet de dienst van Water schap na een stage van een half jaar. De heer M. C. van Oudenaarde te Renesse trad m.i.v. 1 maart in dienst van het Waterschap als twee de machinist op arbeidsovereen komst, met anderen belast met de bediening van de zuiveringsinstalla ties. In tijdelijke dienst werd per 1 maart aangesteld mej. C. de Bil. Kerkwerve, typiste. Advertentie s'ngse boulevard. Mevrouw Bouma kreeg eveneens bloemen aangebo den. Verder werden nog waarderende woorden gericht namens de afd. Zeeuws-Vlaandercn en de afd. Z.- Beveland door resp. de heren Stan derd en De Regt. De heer Standerd overhandigde de heer Verstralen daarbij een gouden penning van De Yiiegt.iae Hollander, symbool van de gemeente Ternetizen. Wandeltocht S.V.O.W.K. op zaterdag 5 juni De jaarlijkse wandeltocht van SVOWK zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 5 juni aanstaande. ZIERIKZEE Nieuw klubhuis Mr. Bakkergroep Op zaterdag 10 april zal het nieuwe klubhuis van de P.V.-groep „Mr. Bakker', aan het Groene VVeegje in gebruik worden gesteld. De opening wordt verricht door dr. J. C. Röhner. Geslaagden cursus ambulance-vervoer Woensdagavond werden in hel Rode Kruisgebouw alhier examens afgenomen als afsluiting van de ge houden cursus ambulancevervoer. De cursus stond onder leiding van de heer N. ten Wolde, hoofd o.k. Rode Kruisziekenhuis. die ook als 'exami nator optrad. Als afgevaardigde van het bestuur van de Rode Kruis-afde- ling Zierikzee was aanwezig mej. M. de Vlieger; de kolonne was verte genwoordigd door de hoofdleidster mevrouw Kuy per-Vijverberg. De ge slaagden zijn: de dames W. de Vries- Bij de Vaate; C. H. v. d. Berg-Harpe; J. L. Dieleman-de Box; A. Hoekman- Jumelel; J. G. Jongschaap-Anker; A. J. Kooman-den Boer, allen te Zierik zee; A. T. C. Brevè-van Zei ten. Oud dorp; en de heren S. Bil. M. C. van Liere, G. de Meulmeester en J. Kloet, allen te Zierikzee. U.V.V.-ontspanningsavond Op maandag 5 april wordt in het hervormd verenigingsgebouw een ontspanningsavond voor bejaarden gehouden, georganiseerd door de U.V.V.-afdeling. De toneelvereniging „Platogo" te Goes brengt het stuk: ..Een aap op visite". Dat wordt dus een grappig avondje, waarop alle be jaarden welkom zijn. NOORDGOUWE Passiezangavond in herv. kerk Op vrijdag 9 april aanstaande wordt in de Ned. Hervormde kerk te Noordgouwe een Passiezangavond gehouden, met medewerking van twee koren. De koren zijn: Chr. Geref. koor De Lofstem, Zierikzee en het Chr. geref. kinderkoor ..De Sjo- far" le Zierikzee. Medewerking wordt verder verleend door Patty de Bruine, viool, Zierikzee en Anton den Boer, orgel, Zierikzee. Declama tie: ds. J. Geers en mevrouw Dale bout. Noordgouwe. OOSTERLAND, 30-3. „Mijn ideaal was alijd de ver banning van het para-eommersionalisme: de „beun hazerij''' in ons vak. Ik heli daar meer dan dertig jaar dagelijks mee te maken gehad. Bij mijn afscheid moet ik nu echter helaas vaststellen dat dit ideaal bepaald geen werkelijkheid is geworden". Op deze wijze gaf dinsdagavond de heer H. J. Z. Verstralen uit Rot terdam, temidden van vele Horeca ondernemers van Schouwen-Dui veland en uit allle delen van Zee land by zijn afscheid als consul voor Zeeland en westelijk N.-Bra- bant uiting aan zyn gevoelens met betrekking tot het para-commer- sicnalisme. „P.-C" is in horeca- kringen een berucht begrip. Er wordt zoveel mee bedoeld als het rijkelijk vloeien van de pils in de nïet-horecabedrijven: kantines, wijkhuizen. verenigingsgebouwen, culturele centra, maneges, om enige „p.-c"-bedryven te noemen. Er Werd dinsdagavond in café-res taurant „De Blauwe Keet" te Oos- terland een hartig woordje gespro ken over de „beunhazerij" op het térrein van de horeca. Dat gebeurde tijripn-ï een goed bezochte jaarver- galtrülg van de afdeling Schouwen- .Lyuiveiuiiü van lioreca-Nederiand, onder voorzitterschap van de heer Joh. de Looze, die met name de op komst van de leden van buiten de NUTSSPAARBANK <le ideale gezinsbank hypotheken ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur. Malta: De Cranestraal. woens dag 15.30-16.30 uur. West: Scheldestraat. 9.00-10.30 uur. dinsdag eigen afdeling uniek noemde. Deze goede belangstelling was ongetwij feld mede een gevolg van het af scheid van konsulent Verstralen die in het belang van de horeca-onder- nemers heel wat tochtjes naar Zee land heeft gemaakt. Vandaar ook dat de jaarvergadering werd gehouden in aanwezigheid van de dames en nog een extra accent kreeg met een door „De Blauwe Keet" voortreffe lijk verzorgd etentje. „Niet rooskleurig" De heer Verstralen, oud-horeca ondernemer en oud vice-voorzitter van de Ver. van Katholieke Café houders, gaf bij zijn afscheid als consul van de nationale bond een te rugblik op zijn aktieve jaren. Hij schetste de situatie in het horeca bedrijf als bepaald niet rooskleurig. Het vrij laten van de prijzen was al leen ee,n „zoethoudertje"; de gevol gen van de zgn. 1-novemberwet zijn tot op de dag van vandaag nog merkbaar. De miljoenennota is een schrikbeeld voor de horeca, aldus de heer Verstralen, die verder wees op de aktiviteffen van de bond om de „p.-c" zo effektief mogelijk te be strijden. „Vrijwel dagelijks zijn et- kontakten vanuit de bond met mi nisteries en kamerleden; maar on danks hard werken is sukses nog ver te zoeken. Er komt nog te wei nig uit de bus", aldus de scheidende consul, pleitend voor de rechten van de bonafide ondernemer. „Het zit ons behoorlijk dwars dat bijvoor beeld de kantines buiten alle regels vallen, ik hoop dat daar een eind aankomt". Voorzint er Jolt de Looze waar schuwde in zyn openingswoord de endernemers voor het optreden van een groot bedryf (KOSMOS), dat bemiddeling wil verlenen bij de aan- en verkoop van horeca-bedrij- ven. Bij aan. of verkoop kunnen de leden zich voor hun eigen belang en voorlichting het beste wenden tot het consulentschap. In eigen gebied konden door het „Dieren in en om huis" BROUWERSHAVEN, 31-3. De ge meentelijke kleuterschool „De Blok kendoos" te Brouwershaven hield dinsdagavond haar jaarlijkse kijk avond in het schoolgebouw, waar voor van de zijde der ouders en an deren een grote belangstelling be stond. Met veel interesse wcicl het werk van de kleuters bekeken. Als onder werp was ditmaal gekozen „dieren in en om het huis". De jongste kleu ters o.l.v. mej. v. d. Rassel namen vooral de dieren in huis voor hun rekening en de oudste kleuters o.l.v. de hoofdléidster mej. Quant de die ren buitenshuis. Op vaak verbluffende wijze heb ben de kinderen hun kreativitcit uit geleefd. Zo zag men een prachtig huls met veel dieren, tot aan de kleine slakjes in de moestuin en de goudvissen in de vijver toe. Er werd veel aandacht besteed aan dc vel schillen van dieren onderling, zoals dieren met een vacht, met veren, met 2 of vier poten enz. Een scala van tekeningen sierde het schoolgebouw welke allen het motto „dier" luid den. Steeds stond de bezoeker weer versteld hoe met praktisch waarde loos materiaal, zoals kurken, fles- doppen. w.c.-rollen. jampotten en::, de kleuters in staat zijn onder des kundige leiding voorwerpen te erg eren. Hoewel de kinderen pas 15 maart aan het project zijn begonnen, zodat er maar een korte tijd aan werd gewerkt hebben zowel dc leer lingen als het onderwijzend perso neel veel eer ingelegd. Zo kan de school ook ditmaal weer op een ge slaagd experiment terugzien. De voorzitter Joh. de Looze spreekt de scheidende Horeca-consul de heer Verstralen (r.) toe, tijdens de jaarvergadering van de afdeling Schouwen-Duiveland in „De Blau we Keet". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) afdelingsbestuur nog enige mensen voor verkeerde praktijken tijdig worden gewaarschuwd. „Toch is er in onze omgeving een treurig voor beeld te vinden van het optreden van die gladde jongens", aldus de heer De Looze. De voorzitter verdedigde verder met klem de aktiviteiten van het afdelingsbestuur. Er is immers al heel wat bereikt; het bestuur doet wat het kan, maar kan niet altijd pleiten voor „de man zonder papie ren". Toch kon in een geval uitstel worden bereikt. Van groot belang is dat de horeca op Schouwen-Duiveland thans en tree heeft gekregen „in de burge meesterskamer'', zo^Is de voorzitter zei. „Er kan nu gepraat worden over de problemen en dat is wel eens anders geweest". Bij de bestuursverkiezing trad de heer J. van de Putten wegens druk ke werkzaamheden af als sekretaris. In zijn plaats werd benoemd de heer J. H. Hoeneveld te Westenschouwen. Verder kwam in deze vergadering ook de c.a.o. personeel ter sprake. Gewezen werd op het belang van een juist gebruik van de werkboek jes en het op de voorgeschreven plaatsen aanbrengen van prijslijsten. Paarden en pils De voorzitter luchtte zijn veront waardiging over de „p.-c" op Schou wen-Duiveland. Hij noemde als voorbeeld een manege („er hoeft maar een paard en een geit in een stal te staan") waar liters bier wor den geschonken. De horeca wordt echter scherp gekontroleerd en moet voldoen aan vele strenge eisen en richtlijnen; de „beunhazen" betalen zelfs geen b.t.w. of omzetbelasting. „Eigenlijk is 't verschrikkelijk dat in een schuur met een bok en een paard pils te krijgen is. terwijl wij zoveel hebben moeten doen om aan alle eisen te kunnen voldoen", aldus voorzitter De Looze. Om wat tegen de „p.-c." te onder nemen denkt de afdeling er over te komen tot een waarschuwingskom missie op Schouwen-Duiveland. De voorzitter was er overigens van overtuigd dat ook „Utrecht" de beunhazerij grootscheeps zal gaan aanpakken; van belang is dat de bond de beschikking krijgt over een goede dokumentatie van gesignaleer de gevallen van „beunhazerij". Ter sprake kwam ook dc (lande lijke) drankwet, de (plaatselijke) in- lerpretaties van die wet en de A.P.V.'s. De voorzitter waarschuwe e verder voor alle mogelijke telefoni sche aanbiedingen en verzoeken die tot de horeca worden gericht. In dc meeste gevallen gaat het om an ■- biedingen van financieel bedenke lijke aard. Na de vergadering volgde onder leiding van de eigenaar dc heer V.'. M. Bouma een rondleiding door het gemoderniseerde café-rest. „De Blau we Koot", waarbij speciaal dc zeer bedrijfszekerc grote keuken grote kollegiale belangstelling ondervond. Afscheid Tijdens het welverzorgde diner dat de afsluiting vormde van dc/e jaarvergadering sprak dc heer De Looze nog waarderende woorden tot de scheidende heer Verstralen en zijn echtgenote.Namens de Zeeuw e horeca mocht mevrouw Verstralen een fraai bloemstuk In ontvangst nemen in dc vorm van de H van ho reca. De scheidende consul werd bedacht met een sapcentrifuge cn een fraaie wandfoto van de Vlis- Zeebodem hevig- in beroering ZIERIKZEE, 30-3. De thans nog in uitvoering zijnde voorjaarspeilingen van het waterschap in de wateren rond Schouwen-Duiveland, hebben uitgewezen dat de zeebodem steeds meer aan zeer sterke veranderingen, in de vorm van zogenaamde verdiepingen en verzan dingen, onderhevig is. Deze „bewegingen" van de bodem zyn nog nooit eerder in een dermate hevige mate waargenomen als de laatste weken. Voor het waterschapsbestuur is al die onderzeese beroering aanleiding geweest om in een brief aan gede puteerde staten van Zeeland en aan de minister van verkeer en waterstaat, de geconstateerde enorme veranderingen onder de aandacht te brengen en op een onderzoek naar de oorzaken aan te dringen. Na een door ir. G. D. Klooster boer, hoofd van de technische dienst, in de in 's Landskamer gehou den algemene vergadering gegeven overzicht van de resultaten van de peilingen, constateerde dijkgraaf A. M, Geluk dat de zeebodem rond om Schouwen-Duiveland danig in beroering ïs. Beweging van de bo dem vindt bijvoorbeeld plaats, wanneer gedeelten van zandplaten de verdiepte geulen instortén; een dergelijke „beweging" is wellicht ook de aanleiding geweest tol de oeverval bij Weverssluis. Als by een plaaiafschuiving het water een uitweg zoekt naar de kant van de dyk, kan een gevaar lijke situatie ontstaan, met aantas ting van de vooroevers. De dijk graaf sprak in dit verband van een verontrustende situatie. Oorzaken Burgemeester J. de Kam (Duive- land) vroeg of de wijzigingen wor den veroorzaakt door stormen of veranderingen in de stromingen. De dijkgraaf zei in dit verband dat in de brief aan ged. staten en de mi nister wordt aangedrongen op een onderzoek naar de oorzaken. Hij herinnerde ook aan een uitspraak in een oude studie van de Delta commissie: „ingrijpen in een regime blijft niet ongestraft''. De „oude commissie'' had trou wens liefst eex-st de Oosterschelde willen afsluiten, en daarna het Brouwershavense Gat. Om echter werkend van „klein naar groot" technische ervaring op te doen werd daar weer vanaf gezien. Dat betekent dat men de „gevaarlijkste arm tot 't laatst heeft laten liggen' en dat stromingen' -ebstromen soms tot 20 u/o - zijn toegenomen. De moeilijkheden in het Zype kon den wel worden beteugeld maar schijnen zich thans opnieuw aan te dienen. De heer A. J. G. Doeleman sprak zijn verontrusting uit over het feit dat mensen veranderen van visie m.bJ. de Oosterschelde afsluiting. „Zelfs kamerleden houden zich niet^ aan een parlementaire beslis sing''. aldus de heer Doeleman. In antwoord op een vraag van ir. Ter- wogt deelde de heer Geluk mee dat de resultaten van de peilingen in de wateren bij Tholen cn N.-Beve land evenzeer tot verontrusting aanleiding,hebben gegeven. „Vooral op Beveland worden de peilingen met angst en vreze gevolgd". De heer Krepel wees op het ge vaar om dijkverzwaring toe te pas sen op slechte vooroevers. Uitgaande van de recente pei lingsuitkomsten zei dijkgraaf Ge luk: „Een oeverval of zelfs een dijk val in de huidige situatie zou me bepaald niet verbazen". WESTERSCHOtVWEN. Aan de Kou- dekerkse inlaag zijn de noodleidin- gen te zien, waardoor over ongeveer zes weken, de rioolwaterzuwerings- iristallatie te Burgh gaat lozen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3