Belangrijk waterschapswet op Schouwen-Duiveland in volle gang GEVAREN Henry Kissinger wil geen Chamberlain zijn 2 G.S. op de fiets Pak me nog een keertje AGENDA Tot de wellicht minst prettige on derwerpen, behoort momenteel de groeiende militaire kracht van de Sovjet-Unie en de reakties daarop van allerlei zyden in de gehele we reld. Ministers waarschuwen, parle menten houden er zich mee bezig en vooral militaire deskundigen treden voortdurend aan, om te waarschu wen tegen de zeer krachtig gewor den vuist, die Moskou tegen de vrye wereld, kan ballen. Het kan niet an ders, dan dat ook de pers dit weinig opwekkende feit, tot één der belang rijkste diskussiepunten maakt. Zon der al te gedetailleerde informatie voelt intussen ook het publiek wel aan, te leven in een wereld met grote gevaren. Vooral de generatie die Wereldoor log II bewust heeft meegemaakt, zal stil staan bij machtsverschuivingen, die zich op onze aardbol voordoen en die persé niet in het voordeel zyn van „de demokratie", de „slechtste regeringsvorm, maar er is geen be tere". Er zyn - anders dan destyds met Hitler-Duitsland - geen aanwijzin gen, dat de Sovjet-Unie zich op korte of zelfs langere termijn in een groot en kolossaal, wereldomvattend, avon tuur zal. storten, maar de grote mili taire superioriteit zal wél worden ge bruikt om hier en ginds en overal pressie uit te oefenen, die bedoeld is stilaan een hechtere greep op de wereld te krygen en de diplomatieke vinger diep in de pap te houden. Niemand kan voorspellen hoe dat uiteindelijk afloopt, maar in ieder geval niet gunstig voor de leef- en denkwijze, die impliciet vrijheid in houdt voor een zo groot mogelijk aantal mensen in deze wereld. Het gegeven als diskussiepunt intussen ligt zo moeilijk, omdat al te gespier de taal onmiddellijk herinneringen wakker roept aan de periode van de „koude oorlog" en wie wil daar pleit bezorger van zyn? Toch Ijkt het een goede zaak dat de kwestie meervoudig en meerom vattend ter sprake komt. De aanwij zingen zyn te duidelijk en niet louter verzinsels van de „kapitalistische pers". In eigen land snoert de Sovjet- Unie zeer hooggekwalificeerde kunstenaars en wetenschapsmensen 3c moncj, zodra zj kanttekeningen plaatsen by de beleidslijnen van staat en partj. De sterkte van de oostblok-grondtroepeii is uitgespro ken superieur aan hetgeen er in de wereld militair te koop is. Divisies worden steeds sterker op gevoerd, zowel getalsmatig en - om npg één ding te noemen - er is geen zee zo groot of klein, of de Sovjet- marine kan er komen, met heel mo dern materieel. Natuurlijk heeft in dit tijdsbestek ook de Sovjet-Unie de nodige ekono- mische moeilijkheden om dit ver schrikkelijke apparaat in stand te houden, maar het Kremlin maakt al les ondergeschikt aan dit machts streven en in een demokratie gaat dat veel moeilijker of helemaal niet, gesteld al dat men het zou willen. By dit alles voegt zich het feit dat Amerika, als andere supermogend heid, zich - na Watergate - in een soort langgerekte onzekerheid be vindt, terwijl er allerlei brandhaar den in de wereld zijn te signaleren, als Nabye-Oosten en Afrika. Ten slotte zyn daar de nood van de Derde Wereld en krisis- en werkloosheids- spook, dat de vrye naties verzwakt. Een sombere optelsom bij elkaar, die tevens een gigantische uitdaging be tekent voor de wereld tot - om de gedachten vast te houden - het ma gische" jaar 2000. Ieder land en alle landen gezamenlijk zullen orde op zaken moeten stellen, om de „strijd om te overleven", tot een redelijk einde te brengen. Het laatste kwart van deze eeuw. zal iri ieder geval niet het gemakkelijkst zyn. Zaak abortus in kamer DEN HAAG. 31-3. Dc standpunten inzake de nieuwe abortuswetgeving van enerzijds de PvdA-fraktic en anderzijds van de VVD-fraktie zijn elkaar dicht genaderd. Aldus is woensdagavond van dc zijde van de beide frakties meegedeeld, nadat dc kamerleden Lamberts en Roethof (beiden PvdA) en mevrouw Veder- Smit en Geurtsen (beiden VVD) voor dc tweede maal met elkaar hadden gesproken over dc initiatief-wets ontwerpen van PvdA en VVD in zake dc abortus. ASSEN, 31-3. Het kollege van ge deputeerde staten van Drenthe heeft besloten om op dinsdag 6 juli de wekelijkse vergadering in te rui len voor een gezamenlijke fietstocht van veertig kilometer door mee te doen op de eerste dag van de Drentse rijwiel vierdaagse. Deze zul dit junr van. 0 tot cii mcL 'J juli wor den gehouden. Dijkverzwaring Borrendamme thans voor tachtig procent gereed Advertentie ZIERllvZEE, 31-3. De verhoging en verzwaring van de zeedijk Borrendamme is tlians voor ongeveer 80 procent gereed en volgens plan gevorderd. Dat bete kent dat waarschijnlijk op de gewenste datum - om streeks juni aanslaande - de oplevering van dit belang rijke dijkverzwaringswerk zal kunnen plaatsvinden. Dit was één van de mededelingen uit de flinke reeks over belangrijke werken op Schouwen-Duiveland, die dinsdagmiddag door dijkgraaf A. M. Geluk werden gedaan in de algemene vergadering van het wa terschapsbestuur in 's Landskanier. Een „half" gereedgekomen groot karwei is. hot aanbrengen van de bestorting v?n 50.000 ton fosfor- slakken aan de rechteroever van de Hammen, ter plaatse van het dijk- dtótrikt Flaauwers. Met dit werk, dat naar verwachting in mei vol tooid zal zijn, is een bedrag' ge moeid .van f 818.000,De bestor ting v.indt plaats in het kader van de partiële dijksverbetering en dat wil zeggen, dat de kosten komen voor rekening van het Rijk. Met grote zorg wordt thans voor bereid-de verhoging en verzwaring van de zeedijken van de calamiteu- Adoerlentie 4 s. ze polder Bruinisse lussen dp. 42 i 28 m en dp. 99 51 m, en van de polder Öösterland. tussen dp. 38 57 m en dp. 0. lussen Bruinisse en Oosterlandi met bijkomende wer ken. De aanbesteding van het werk. dat zich naar verwachting zal uil- strekken over een periode van minstens twee jaar, kan over enige maanden tegemoet worden gezien. In het kader van de voorbereiding vindt -thans overleg plaats met dc eigenaren en gebruikers van perce len. Naar aanleiding van vragen over dit grote werk van de heer L. J. van Gastel en burgemeester J. de Kam van DuiveSand, deelde de dijkgraaf mee, dat de aanbesteding waarschijnlijk in de maand 'juni van dit jaar zal kunnen plaatsvin den. De dijkgraaf deelde de heer De Kam mee, geen tendenzen te zien die een aanwijzing zouden kunnen geven, dat heitRijk het be treffende bestek niet zou willen goedkeuren. Ged. Staten van Zeeland hebben goedkeuring verleend aan het plan tot verbetering van het kruispunt Zwaardweg - Delingsdijk - Elker- zeèseweg. Het wérk wordt riog dit jaar - na het a.s. toeristenseizoen - uitgevoerd; wat' de financiering be treft rékent het waterschap op een bijdrage krachtens de wet uitkering wegen. Bij Ged. Staten is. ter. goed keuring aangeboden het plan tot verbetering van de Westerseweg te Haamstede. Persleiding Westerschouwen Een uitvoerige toelichting gaf de dijkgraaf op het werk dat voorziet in het maken van een tijdelijke persleiding - bestaande uit twee leidingen - ten behoeve van de rfcolwatentransportleiding te Wes terschouwen. In verband met de verwachte nadelige gevolgen voor de mosselpercelen werd - zoals be kend - besloten de uitmonding van de riolering - eerst gedacht bij de Rlompètoren - meer in westelijke richting te verplaatsen. Dat bete kende dat de leidingen door de Koudekerkse inlagen moesten. Het eerste deel van het werk is thans gereed. Verder moet een tijdelijke dijikskruising worden gemaakt, met uiitmondingskonstruktie in de Oos- terschelde. Daarvoor zal o.a. in de weg een oprit moeten worden ge maakt, met een brugkonstruktie welke aan vele eisen zal moeien voldoen. Na voltooiing zal dan ein delijk het rioolwater weggeperst kunnen worden. Volop in aanbouw is de rioolwa terzuiveringsinstallatie aan het Mastgat te Bruinisse. Hel werk vordert volgens plan. Dc kosten bedragen totaal twoe-en-cen-hall miljoen gulden. Deze zomer nog zal de installatie gereed kunnen zijn, waarna in de na-zemer de volledi ge inwerMingsteUing zal kunnen plaatsvinden. Een groot werk is verder hel ma ken van de afvalwaterleiding van Nicuwerkerk en Oosterland. naar de rioblwter zu i v ev ings-.'nsL.Italië aan het Mastgat. Binnen dc D.A.C.W.-regeling wordt het ma ken van deze leiding voorgesteld voor een subsidiëring van 75 pro cent. Het ziet er naar ui-t dat hel werk nog dit jaar zal kunnen be ginnen. zodat de ingebruikneming kan plaats vinden in 1977. Dat betekent clan dat zewei Brui nisse, Nieuwerkerk en Oosierland op de zuiveringsinstallatie' zullen zijn aangesloten; daarna komen de aftakkingen naar Sirjansland en Ouwerkerk aan de beurt. De kosten zullen naar verwachting uitgaan boven de één miljoen gulden. Automatisering gemalen De bestaande gemalen op Schou wen-Duiveland zullen in de toe komst worden geautomatiseerd. Dijkgraaf Geluk deelde mee, dat voor de automatisering van het ge maal Den Osse opdracht werd ver leend. De geraamde kosten zijn f 90.000,In antwoord op een vraag van wethouder Steur van Westerschouwen verklaarde de dijkgraaf, dat de automatisering mede samenhangt met pensionering van machinisten en bedienend per soneel. Als in de toekomst de ge malen van Dreischor, het Sas en Ouwerkerk eveneens geautomati seerd zullen zijn; zal er echter toch altijd nog één machinist voor de bediening en verzorging van alle gemalen nodig zijn. Flitsen uit het buitenland MADRID. Een 42-jarige Spaanse arbeider is in Placencia de Las Ar mas in Baskenland door twee onbe kenden met zes kogels gedood. Hij stierf op weg naar het ziekenhuis in het 50 km verder gelegen San Sebas tian. WASHINGTON. De begrotings commissies van huis en senaat heb ben zodanig over de defensiebegro ting voor volgend jaar gestemd, dat president Ford vrijwel krijgt wat hij heeft gevraagd. BARRANQUILLA, Columbia. Ra- mes Saade, consul van Libanon in de Columbiaanse stad Barranquilla, is door een onbekende doodgescho ten met een revolver, zo heeft dc Columbiaanse politie bekendgemaak. WASHINGTON. Amerikaanse en So'wjelrüssische onderhandelaars nemen te ver van elkaar afstaande standpunten in om nog vóór 1 april overeenstemming te kunnen berei ken over een verdrag dat dc om vang van nucleaire explosies vooi vreedzame doeleinden beperkt, zo is dinsdag in Washington bekendge maakt. BRUSSEL. België begon woensdag de viering van het 25-jarig rege ringsjubileum van koning Boude- wijn met als hoogtepunt zijn ver schijning in het parlement om for meel het geschenk van de natie - een „braintrust", genaamd de ko ning Boudewijn Stichting te aan vaarden. BEIROET. Bij de strijd in Libanon zeggen de rechtse Falangisten een munitie-opslagplaats van hun te genstanders in de bergen ten noor den van Beiroet te hebben opgebla- PAIilJS. EEG-commissaris Pierre Lardinois heeft 'n ccn in Parys ge publiceerd vraaggesprek gewaar schuwd dat de landbouwpolitiek van de gemeenschappelijke markt na dit- jaar niet meer zal bestaan tenzij er meer harmonie komt in de monetaire aangelegenheden van dc EEG. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond (Bohr weiter, Kumpel) Elisabeth Volkmann Alexander Grill Reyie Siggi Götz Aanvang 8.00 uur Toegang 18 jaar BEIROET. Jasser Arafat, voorzit ter van het bestuur van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) en Georges Habasj, de leider van het volksfront voor de bevrijding van Palestina, hebben in het openbaar hun verzoening bezegeld. MOSKOU. Het hoofdgebouw van de Amerikaanse ambassade in Mos kou is ontruimd na een anonieme telefonische waarschuwing voor een bom, de tweede in vijf dagen tijd, al dus personeel van de ambassade. BRUSSEL. De Belgische minister van defensie, Paul van den Boey- nants, heeft in Brussel bevestigd dat de Verenigde Staten in België een groot aantal machinegeweren be steld hebben voor Amerikaanse tanks. BRUSSEL. Georges Spenalc, de voorzitter van het^ Europese parle ment, acht het absoluut noodzakelijk dat op de komende Europese top- konferentie (1 en 2 april in Luxem burg) een besluit genomen wordt over de Europese verkiezingen. PARIJS. Volgens het in Parijs verschijnende tijdschrift „La Pensee Russe" liggen er in de Russische re publiek Letland twaalf concentratie kampen die men daar „inrichtingen voor verbetering door arbeid" noemt. Twee kampen zijn bestemd voor vrouwen en er is ook een kamp voor minderjarigen tot 18 jaar. WASHINGTON. Koning Hoessein van Jordanië die voor overleg in Washington is, heeft president Ford laten weten dat het Midden-Oosten ..weer op de tweesprong tussen oor log en vrede staat". Hij deed een beroep op de V.S. te helpen bij de pogingen een oplossing van de pro- islejnen in het Midden-Oosten te vinden. C. van Geelkerken overleden t DEN HAAG, 31-3. Vrijdag a.s. wordt op de algemene begraafplaats in Lunlercn het stoffelijk overschot begraven van Cornelis van Geelker ken die maandag j.l„ tien dagen na zijn vijfenzeventigste verjaardag, is overleden. Van Geelkerken, geboren in St. Jans Molenbeek bij Brussel, was, sedert de oprichting van de nationaal socialistische beweging in Nederland in 1931 als plaatsvervanger de be langrijkste man naast de leider van die beweging ir. A. Mussert. Jongetje onder trein EDE. 30-3. Dinsdagmiddag tegen vijf uur is de achtjarige Lorenzo Frederico di Pictro uit Ede bij het spelen op de spoorbaan langs het in dustrieterrein in Ede onder de trein Utrecht Arnhem gekomen en daarbij om het leven gekomen. Met een vriendje stak hij herhaaldelijk de spoorbaan over. Dc trein liep door het ongeval enige vertraging op. al dus de politie van Ede. DEN HAAG. Een Icnte-tajcreeltjc op het Binnenhof: hef moet gezegd dat dit plezieriger aandoet, dan de aanblik van tientallen geparkeerde auto's. WASHINGTON. 31-3. Er is Hen ry Kisingcr kennelijk veel aan ge legen niet dc geschiedenis in Ie gaan -als dc Chamberlain van de jaren 70. De Amerikaanse minister van buitenlandse zeken, al wekenlang verbaal in het geweer tegen Cuba. trek tenminste maandag een paral lel tussen do Cubaanse aklivitcit in Angola en het jaar 1938, toen een weerloos en door Engeland in dc sleek gelaten Tsjech o Slowakije door Hitier onder de voet werd ge lopen. Donderdag 1 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, speciale don derdagavond-filmvoorstelling, (Le charme discret de la Bourgeoisie). Hery. verenigingsgebouw Hervormde Vrouwengroep, 20.00 uur. Haamstede Parkeerterrein Ring, 9.00-19.30 uur, verlichtingscontrole-aktie ANWB. Rekreatiezaal Geref. Kerk, 14-30 uur, ontspanningsmiddag bejaardensocië- teil. Bruinisse Ver.-gebouw. Ruilbeurs „Philateli- ea". Jeugd'. 19.00-20.00 uur; senioren 20.00-21.00 uur. Vrijdag 2 april Zierikzee Openb. basisschool 't Kofschip, 16.00 -17.30 uur en 19.00-21.30 uur, bazar. ..Huis van Nassau". 20.00 uur alg. ledenvergadering Zierikzeese Oran jevereniging. Receptielokaal school N. Boogerd- straat, 19.00 uur, onderling solisten concours Kon. Harm. Kunst en Eer. Bovenzaal kerkgebouw, 19.30 uur, jaarfeest Ger. jeugdklubs. Burgh-Haamstede Camping „Duinrand" (Hogeweg), 19.30 uur. feestavond DFS-jeugd. Parkeerterrein Ring, 9.00-19.30 uur, verlichtingscontrole-aktic ANWB. Herv. kerk (Winterkerk), 19.30 uur, kerkkoor Haamstede. Dorpshuis. Solistenconcours „L. et E.", 19.00 uur. Nieuwerkerk Start kursus Algemene Basis Oplei ding 20.00 uur. Zaterdag 3 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Vinotheek. Dansklub Zierikzee. 21.00 uur. Westerschouwen Opening tennisseizoen tennisclub W'schouwen. Ouwerkerk Dorpshuis, bingo-avond Culturele Vereniging. Nieuwerkerk Kerkgebouw Geref. Gem., (Syn.), 14.15 uur, toogmiddag Geref. Bijbel Stichting tot Handh. van de Staten vertaling. Zondag 4 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur samenzangavond met gospelgroep, (CJV). Dinsdag 5 april Zierikzee Herv/ Ver.-gebouw, 19.30 uur, UW- onlspanningsavond voor bejaarden. Haamstede Meeldijk 3. Koffie-uur Afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 10.00 uur. Dinsdag 6 april Rcnéssc Zaal Broekhoven, VVV „Renesse Vooruit", 20.00 uur. Scharendyke Herv. Ver^gebouw, 19.30 uur, afd". Besturenbond. Woensdag 7 april Zierikzee Schoolgebouw, 19.00-22.00 uur, kijk- avond J. L. de Jongeschool. Cornelia Stichting, 20.00 uur, cursus gerontologie. Donderdag 8 april Noordgouwe Hotel „Van der Weijde", Afd. Platte lands vrouwenbond, 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, afd. Duive- land Plattelandsvrouwenbond. Vrijdag 9 april Noordgouwe Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, Passie- zangavond, m.m.v. zangkoren, decla matie. „Aubergo La Buttc", 21.00 uur, op treden groep Plus Four. Woensdag 14 april Zierikzee Concertzaal. Filmprogramma Minis terie van Sociale Zaken. 20.00 uur. In oen verklaring tot een com missie van het Huis van Algevaar digden vergdleek Kissinger de hou ding van Groot-Brittannië toen. met die welke de volksvertegen woordiging vis-a-vis Cuba thans inneemt. Zowel in het huis als in de se naat zijn Kissingers dreigementen aan Cuba met enige wrevel begroet. De democratische frakticleiders van bride hui/.cn hebben Kissinger cn president Ford uilgenodigd hun dreigende uitspraken nader toe te lichten of andere in to slikken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zat Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ot (01119) 660 Bezorging: (01119) 6G0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2