Krat Pils De auteur Frank Visser introduceerde het boek De smid van Schouwen 1 I Heel wat diskussie over vrachtwagen en motormaaier De A.A.W. gaat op 1 oktober aanstaande in werking Treinoverval in Ierland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeu wse boer wil meer voor kleibiet TWEEMAAL VLAGGEN v\ 12 flesjes van 0,3 liter mits afgehaald £40 BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 april 1976 132ste jaargang Nr. 21870 WAARIN OPGENOMEN (1707 - 1880) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek .Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijda'g - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Plechtigheid in stadhuis ZIERIKZEE, 31-3. De „nobele entourage" van de trouwzaal van het stadhuis, leende zich woensdagmid dag uitstekend voor een kulturele plechtigheid in de vorm van de presentatie van het nieuwe hoek „De smid van Schouwen" door Frank Visser, een roman met een sterk Schouws element, een uitgave van de Zuidhol landse Uitgevers Maatschappij. Het hier al eerder besproken werk, werd gepousseerd door de auteur zelf, nadat burgemeester Th. H. de Meester de aanwezigen had verwelkomd en benadrukt dat de gemeente alleen de ruimte van het stadhuis voor deze plechtigheid beschikbaar stelde, maar het verder een zaak was van „de Zuid- hollandse". Als bijzondere gasten onder de aanwezigen bevonden zich de beide dochters van de overleden heer M. Polderman, hoofdfiguur in het boek. De oudste dochter, mevrouw M. Bom-Polderman te Burgh mocht een eerste exemplaar van het boek in ontvangst nemen. Frank Visser herinnerde er aan, dat zonder de heer Ad Stok, de in middels overleden direkteur van de Uitgeversmy het boek niet tot stand zou zijn gekomen. „Smid Marien" onderhield bijzon der vriendschappelijke betrekkingen met hem en ook diens genegenheid voor Schouwen - het liefst verbleef hij op „Repard" te Scharendijke - is van invloed geweest. De lieer Stok was ook sekretaris van het Genoot- ZIERIKZEE. Woensdag was voor de bouwers van de Stichting gezinsver vangend tehuis Schouwen-Duiveland, de dag van het „pannebier". Voor Schouwenoordwerd het hoogste punt bereikt en de vlag ging in top. J. schap „Kor en Bot" en stond altijd op de bres voor het behoud van het streekeigene. „Dat ging zelfs zo ver, dat hij tegen de Zeelandbrug was". Dialekt De auteur maakte exkuses voor enkele in het boek voorkomende on juistheden. Het hanteren van het dialekt was uiterst moeilijk, temeer daar de smid een soort taaimengsel sprak en hij de verduidelijking kreeg uit de mond van de heer Stok, die uiteraard ook geen Zeeuw was. Hij dacht zijn hoofdfiguur de eigenschap toe, moeilijk op dreef te komen, maar eenmaal bezig, werd hij tot een verteller met een felle betrokkenheid. De gesprekken met hem waren geen interviews, maar droegen 't karakter van een vriend schappelijke vertelling, die vaak in anekdotes overkwam. Bandopname De schrijver had de gesprekken met zijn hoofdfiguur drie jaar gele den gevoerd en bijzonder punt in het programma van woensdagmiddag, was het ten gehore brengen van één der gesprekken, die op een bandre corder zijn vastgelegd; „ook al om die stem voor de toekomst te kun nen vasthouden. De heer Visser geloofde niet dat het verhaal van „Marien" op zichzelf staat: er leven meer verhaleh onder de mensen. „Laten ze die vertellen aan jour nalisten en schrijvers", zo drong hij aan, waarna „eerste" exemplaren werden uitgereikt aan de naaste fa milieleden, aan de leden van het kol lege van B. W., aan vertegenwoor- De schrijiier overhandigt de oudste dochter van „Marien de Smid" een digers van de Natuur- en Vogel wacht, het Zeeuws Coördinatieor gaan, de-heer J. Schot,' de heer J. W. de Jonge, gemeentesekretaris van Westerschouwen, de Studiegroep „Oosterschelde open" en burgemees ter E. Baerends (niet aanwezig). DEN HAAG, 31-3. Staatssecreta ris P. J. J. Mertens van sociafte za ken heeft op een persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag de voor lichtingscampagne ingeleid voor die algemene arbeidsongeschiktheids wet (a.a.w.) die, blijkens de agkondi- ging in het staatsblad, op 1 oktober a.s. in werking moet treden. De heer Mertens herinnerde aan die afkondiging, aan de daaraan voorafgaande behandeling door het parlement. Gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 30-3. De openbare raadsvergade ring van Middenschouwen, die dinsdagavond werd ge houden, stond onder voorzitterschap van wethouder J. Boot, waarnemend burgemeester. Burgemeester Baerends en het raadslid A. J. Bij de Vaate waren we gens ziekte afwezig. Burgemeester en wethouders hadden voorgesteld in verband met reorgani satie van gemeentewerken tot aanschaffing over te gaan van een vrachtauto, raming f 22.000,een motormaaier, raming f 16.000,Verder was een krediet gevraagd voor uitbreiding van de gemcentewerkplaats te Scharcn- dtfke. fiRUlNISSE. Een andere vlag irnei van het hoogste punt van de Amro-bank in nonbouu' te Bruinisse. Ook hier mogelijk een pilsje" voor de werkers, maar dat weten we niet zeker. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer L. C. Hart dacht dat er een behoorlijke motormaaier aanwe zig was; de huidigge maai-eenheid blijkt nu niet meer geschikt te zijn. Spreker kon geen aftrekpost voor inruil van de huidige motormaaier ontdekken. De heer C. J. van Burg was van mening, dat de vrachtauto, die bur gemeester en wethouders willen aanschaffen een goede keus is. Wat de motermanier betreft, ligt dit vol gens spreker anders. Gelet op het aankoopbeleid in het verleden zou er m sschien weer van een m skoop sprake kunnen zijn. In het voorstel ontbreekt mededeling van ervaring met een type motormaaier zoals aan te kopen van een dienst gemc-ntc- \vp ken elders. Spreker hoopte niet, dal de raad zich met bel annkoopbeled :al moe ten bez.'g houden, hij drong er op aan goed uit te kijken bij aankoop. Gemeentewerkplaats Wat de u'tbreiding van de ge meentewerkplaats betreft, zou de vraag gesteld kunnen worden of dit niet een te grote stap is. Geiet op de toekomst kon spreker wel met de uitbreiding instemmen al had hij zich nog wel afgevraagd of een der gelijke grote ruimte wel nodig is nu er geen man is, die zich bez.ighoudt met reparatie van werktuigen en machines. In het voorstel was ook nog opgenomen machtiging tot aan stelling van een tuinman-gemeente werkman. De heer Van Burg had ontdekt, dat er onder de sollicitanten een ge schikte kandidaat uit Kerkwerve was, zodat hij verzocht hiermee ern stig rekening te houden. De woon- rarr'JKjJfi<fcen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De genotzucht verslindt alles; J het liefst het geluk. Ebner-Eschenbach. f eerste exemplaar van het boek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De burgemeester sprak een slot en dankwoord, inzonderheid tot au teur en direktie van de Uitgevers- mij, de hoop uitsprekend op een her druk van het boek in de toekomst. Nadien werd een feestelijk glaasje genuttigd. De a.a.w., de vijfde zogenaamde volksverzekering in ons land (de andere vier zijn: de algemene ou derdomswet, de algemene wedu wen- en wezenwet, df algemene wet bijzondere ziektekosten, en de algemene kinderbijslagwet), garan deert met ingang van 1 oktober aan alle ingezetenen van 18 jaar tot 65 jaar een •welvaar'tsvas.'te uitkering als men voor 1 oktober 1975 (een jaar eerder dus) arbeidsongeschikt is geworden door ziekte, ongeval of gebrek (nog) niet in staat om te werken. (Met uitzondering van be paalde groepen). plaats Kerkwerve van deze sollici tant zou geen bezwaar mogen ople veren. De heer L. den Boer haakte daar op in met de opmerking, dat toch niet alle medewerkers van gemeen tewerken naar Scharendijke zullen moeten verhuizen. 'De reorganisatie van gemeentewerken vond spreker nog al groots opgezet. Aanschaffing van een motormaaier voor f 16.000, zonder een inruilbedrag voor de huidige maaier vond spreker een te grote uitgaaf. Nuttig gebruik De voorzitter antwoordde, dat van de aangeschafte trekker steeds een nuttig gebruik gemaakt is voor allerlei doeleinden. De motormaaier heeft dit tegen, dat de maaieenheid achter de trekker gekoppeld is zodat eerst over het gras gereden wordt. Wat voor inruil in aanmerking kan komen, zal inderdaad van de hand gedaan worden. Een konkrete gedachte is hierover nog niet ge vormd. Er is nog geen keus gedaan welke motormaalicr precies zal wor den aangeschaft. De gemeentewerkplaats moet wor den uitgebrp'd omdat de vrachtauto stalling behoeft. Verder is de schafl- ruimte voor het personeel onvol doende. Veel reparaties worden bij Ge meentewerken in eigen beheer uit gevoerd, waardoor heel wat kosten worden uitgespaard. Eén medewer ker is op dit gebied nogal gespeciali seerd. De te bouwen ruimte lijkt nrsschien wat groot. Het nu bouwen van een wat grotere ruimte maakt n et zo veel verschil in bouwkosten uit met een wat kleinere ruimte. Wat de sollicitanten voor tuin man-gemeentewerkman betreft kon de voorzitter mededelen, dat de kan didaat uit Kerkwerve voor benoe ming in aanmerking komt. De heer L. C. Hart zou voor aan schaffing van een motormaaier gaar ne een afgerond voorstel zien met vermelding van een inruilbedrag. (Vervolg op pag. 5) Verwachting tot vrijdagavond: Vrij veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen, maar morgen vanuit het noordwesten ook enkele opklaringen; vannacht weinig wind, morgen matige wind uit westelijke richtingen; minimum temperaturen ongeveer 6 graden, ma xima circa 10 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 april. Zon óp 6.12, onder 19.15 Maan op 7.08, onder 22.25 Eerste kwartier: 7 april (20.02) HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Laagwater Eerste kwartier: 7 april (20.02) 2 april 4.54 17.14 10.34 22.39 Springtij: 2 april. HET WEEROVEKZICHT DE BILT, 1-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front van een depressie, die snel over Zuid-Zweden naar het oosten wegtrekt, kwam boven Ne derland vrijwel tot stilstand. Omdat de aktiviteit van het front gering was bleef het op de meeste plaatsen droog. Verwacht wordt dat het front langzaam naar het zuidoosten zal wegtrekken waarbij hier en daar wat regen niet uitgesloten is. Daarna kan wat koelere Oceaanlucht ons land binnendringen. In Spanje, waar het woensdag overwegend zonnig was, kon de temperatuur flink oplopen. Madrid b.v. meldde een maximum temperatuur van 26 graden. DUBLIN, 31-3. Ongeveer twaalf gewapende mannen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag de posttrein tussen Cork en Dublin tot stoppen gedwongen en zijn er met een bedrag tussen 500.000 pond (on geveer f 2,7 miljoen) en 750.000 pond (circa f 4 miljoen) vandoor ge gaan. De politie gelooft dat de overvallers leden van het verboden Ierse republikeinse leger waren en dat het geld bestemd is om de kas van de organisatie te spekken voor de aankoop van wapens en munitie. Bommelding op school NIJKERK, 31-3. Woensdag is de Christelijke MAVO in het Gelderse Nijkerk opgeschrikt door een bom melding. Een leraar kreeg tijdens de lesuren een telefoontje waarin een explosie werd aangekondigd. De póli tie ontruimde het gebouw, door zocht het, maar vond geen helse machines. Men poogt nu uit te vin den wie verantwoordelijk was voor het telefoontje. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 O

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1