GIEPS GOUDEN VIJFJE nieuwe meubelen op onze lenteshow toegang vrij deurloo Maximumprijs aardappelen DRUK BEZOCHTE GESLAAGDE RECEPTIE EN FEESTAVOND JUBILEREND STELLA BOYS Vlam in de pan ladderwagen Vroege Rembrandt ontdekt FINANCIËN EN ECONOMIE Minder winst en dividend bij Philips EINDHOVEN, 27-3. Do geconsoli deerde omzet van Philips heeft vo rig jaar een stijging te zien gegeven van 7 proeent van f 25.288 min. tot f27.115 min. Het bedrijfsresultaat ging omlaag van f 2.285 min. naar f 1247 min. De nettowinst daalde van f 734 min tot f 384 min of per gewoon aandeel van f 10 nominaal van f 3,99 naar f 2,04. Aan de op 29 april te houden jaar vergadering zal worden voorgesteld, het dividend over 1975 vast te stel len op f 1,40 per aandeel (1974: fl.30). Het slotdividend komt daar mee uit op f 1 per aandeel. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe techniek onkruidbestrijding in suikerbieten Tot voor kort werd onkruid voor al bestreden met behulp van mid delen toegepast vóór opkomst van het onkruid. Op een later tijdstip werd Betanal samen met een bo- dcmhcrbicidc toegepast om over gebleven onkruid en late kicmers te bestrijden. Een jarenlange ervaring heeft echter aangetoond dat een dubbeil gebruik van grote hoeveelheden van een bodemherbicide - alhoewel doelmatig in beide gevallen, zowel in hot vroege als in het late stadium - soms tot beschadiging van de bie teplantjes en daardoor tot oogst- derving aanleiding kan geven. Landbouwspecialisten begonnen te zoelven naar het verminderen van de aan de suikerbiet toegebrachte beschadiging zonder de doelmatig heid van de bestrijding te vermin deren. De jongste technische wenken zijn gebaseerd op een vermindering van de dosering van het bodemher bicide bij toepassng vóór opkomst. Verder is hierbij nieuw dat na op komst een mengsel van 6 liter Beta nal per 'ha. en 750-1000 gram Ven- zar per ha wordt aangeraden voor de bestrijding van reeds gekiemd onkruid. Proefnemingen hebben aangetoond dat de onkruidbestrijding uitste kend blijft en dat er veèl minder risico bestaat voor beschadiging van de bieten door deze gesplitste toe passing van bodemherbicide in ver houding tot de gevolgde methodes. Bovendien zijn de kosten- van de boer lager door het verminderd ge bruik van herbicides. De reden waarom Venzar wordt gebruikt in het mengsel met Betanal is dat dit produkt bijzonder effek- tief is bij onkruidsoorten zoals: straatgras, meldeachtigen en muur. Deze onkruiden zijn een steeds gro ter probleem in de suikerbieten teelt in ons land. Qnkruidbestrijding is dus verze kerd van vroeg tot laat in het sei zoen, 'mét óen maximum veiligheids- faktor voor de oogst en tevens van groot -belang voor de ekonomie. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepën te Doetinchem: W. B. van de Woord. Waarde (Zld.); te Schoonebeek: C. van Wijngaarden, Makkum c.a.; te Capelle aan de IJs- sel: A. Vlietstra. Doornspijk. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Ouder kerk a/d IJssel (wijk Lageweg): W. van Tuyl, a.s. emeritius predikant te Rijssen. Bedankt voor Nunspeet: J. M. de Raad, Stolwijk; voor Strijen: P. van de Heuvel, Driesum. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rijswijk: drs. J. D. B. van der Meulen, Sneek; te Wou denberg: J. M. G. Sijtsma, Ayereest-' Balkburg; te Zandvoort: P. van Hall, Zevenhuizen-Moerkapelle; te Mid delburg: L. Zwaan, Enkhuizen. Aangenomen naar Nieuwlcusen: P. II. Stcenhuis, Enschede. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te HardJnxveJci-G essen- dam: P. Busstra, kand., Luinjeberd. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Vmcland (Ontario. Canada): J. Westerink, Nunspeet. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Weslkapelle: Chr. v. d. Poel, Yerseke; te Sint Annaland: J. Koster, Barneveld. Bedankt voor Brakel: J. Karens, Opheusden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor De Beek-Uddel: A. Wink, Veenendaal. Oud Gereformeerde Gemeente Beroepen te Rhenen: J. van Prooijen, Stavcnisse. Hervormde Gemeente Bruinisse Een. gehouden kollekte t.b.v. het noodzakelijk onderhoudswerk aan het Hervormd Verenigingsgebouw, bracht f 1305,65 op. Geref. Gemeente in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 1 april, 19.30 uur, ('s avonds half acht), ds. A. v. d. Berg. rn. aa MARKTBERICHTEN de SOep' Veemarkt Leiden LEIDEN, 29-3. Totaalaanvoer 2004 dieren, waarvan 1252 slachtrunderen, 198 varkens en 554 schapen of lam meren. Prijzen per kg: Stieren, le f 7,15-7,55 en 2e f 6,65-7,00; vaarzen le f 7,15-7,55, 2e f 6,40-6,95; koeien le f 6,75-7,40, 2e f 5,95-6,45, 3e f 5,55- 5,85; worstkoeien f 4,95-5,55; slacht- varkens extra kwal. boven notering, le f 3,63-3,65, 2e f 3,61-3,63, 3e f 3,50- 3,61; slachtzeugen f 2,90-3,00 en zwa re varkens f 3,15-3,45. Prijzen per stuk: Schapen f 175-240 en lammeren f 210-310. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): Slachtrunderen: redelijk - vlot - stij ver: Varkens: iets ruimer - redelijk - stabiel; Schapen en lammeren: re delijk - vlot - stijver. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Indonesië en Neder land hebben in Jakarta overeen stemming bereikt over de Neder landse ontwikkelingshulp in 1976 aan Indonesië, zo heeft het ministe rie van ontwikkelingssamenwerking bekend gemaakt. Besproken is de besteding van het bedrag van 150 miljoen gulden dat voor Indonesië in 1976 beschikbaar is. FRANKFURT, 27-3. Een paur karbonaatjes die vlam hadden gevat zijn de brandweer van Frankfurt sa terdag op 300.000 mark schade ko men te staan. Na een melding „grote brand rukte de onlangs aangeschafte hoogwerker uit. Hel 19 ton zware gevaarte met zijn telescopische lad der van (uitgeschoven) 50 meter kwam echter in botsing met een auto en kon gelijk als total loss wor den afgeschreven. De vleespan werd met wal water uit de kraan geblust. UTRECHT, 29-3. De ko)iservator van het aartsbisschoppelijk museum in Utrecht, drs. H. L. M. Defour, heeft twee jaar geleden „per onge lukeen vroeg schilderij van Rem brandt ontdekt, zo heeft een woord voerder van het museum maandag desgevraagd meegedeeld. Het werk stelt „de doop van de kramerling" voor - een Bijbelse voorstelling - en is gesigneerd „R.F. 1626", wat zou betekenen: Rembrandt heeft het gemaakt (Rem brandt Faecit). DEN HAAG, 27-3. Vanaf morgen (dinsdag) mag een kilo verpakte aardappelen niet meer kosten dan f 1,05 en een kilo onverpakte niet meer dan f 1,00. De ministerraad heeft hiertoe vrijdag besloten, zo heeft premier Den Uyl op zijn weke lijkse persconferentie meegedeeld. Iri sommige plaatsen ligt de hui dige prijs onder deze maximumprijs. Daar zal de prijs op dat lagere ni veau worden bevroren. Het kabinet heeft dit besluit genomen na de te genvallende prijsstijging in februari. Toen stegen de prijzen met 0.9 pro cent. Met het pioduktschap voor aard appelen heeft de regering een rege ling getroffen, waardoor een redelijk aanbod verzekerd blijft. Het gevaar zou immers bestaan, dat producenten de aardappelen niet op de markt zouden brengen in afwachting van hogere prijzen. Er bestaat een mogelijkheid van beperkte subsidiëring van de aard appelprijzen, aldus de premier. Familieroman door HENK VAN HEESWIJK Giep ongerust achterlatend, want wat bedoelde zijn dochter met deze laatste woorden: ik ken je immers? Zou ze iets weten? Maar deze ver onderstelling verwierp hij. Niemand kon iets weten over zijn korte ver houding met Rietje Scheivcen. En zeker Fokje, die al enige tijd in Amersfoort woonde, niet. Maar de volgende morgen vroeg, toen hij niet meer kon slapen, zag hij opeens een mogelijkheid onthe ven te worden uit zijn ambt. Hij overdacht het goed en na het ontbijt, toen Tonnie de tafel had wegge ruimd en in de keuken met de afwas begon, zat Hielkje, gewoontegetrouw in kimono de krant te lezen, toen Gicp zei: „Ik bedank als diaken. Als de kerkcraad te weten komt, wat Evert en onze dochter gaan doen. word ik op het matje geroepen. Dan kan ik beter de eer aan mezelf hou den. ais je nog van „eer" kunt spre ken Hielkje keek op van de krant. Ze knipperde een paar keer met haar ogen. „Is het menens? Gaan ze sa men wonen? Heb jij 't haar niet uit hel hoofd kunnen praten? Mij dunkt, ze is nog lang genoeg thuis gebleven gisteravond". Zo. dus je hcbl toch wel geluis terd. begreep hij. maar antwoordde er kei: „Hielk, ze is de kleindochter van je moeder en heeft io mciv.g opzicht de onverzettelijkheid van de Westras geërfd. Of niet soms?" De vrouw zuchtte. „De kinderen brengen ons wel in opspraak. Eerst Rinskc. die het uit maakte met Rob. Zoiets is niet bepaald bevordelijk voor de rust en eenheid in ons gezin. Toen de arrestatie van Jan van Za- lingcr, terwijl iedereen weet, dat Tonnie met zijn broer verfoofd is. En nu dit. Ja. al woont ze in Amers foort, zoiets komt aMIjd uit. Tja. als jc cr zo over denkt, kan ik je feite lijk geen ongelijk geven, Gicp. Maar ik laat je er helemaal vrij in. hoor! Je moet dit zelf goed overwegen en dan je beslissing nemen. Als Fokje hoort, dat jc door haar schuld geen diaken meer bent, komt ze mis schien nog terug op haar onzalige besluit". Dominee Dorksema, geboren en gelagen Fries, pas twee jaar in dc gemeente Sch-alenveld predikanl. zei door de telefoon, dat hij om elf uur ruimschoots gelegenheid had voor een gesprek. „Mijn vrouw is tot een uur of vier niet thuis, dus dé-t komt goed uit." Om half elf was Giep even thuis en dronk koffie met zijn vrouw cn Tonnie. Giep zei: „Ik rijd straks even naar de dominee. Als men op kantoor mij nodig heeft, weet jc waar je mij kuni bereiken." Hielkje knikte enkel, maar be greep. met welke missie haar man de rit naar de pastorie ging maken. In hel korf ze'te GIcd Geugies uiteen, waarom hij ontheven wilde worden uil zijn diakenamb;eerst het feil, dat Pioske omgang had met een katholieke jongen; daarna de narigheid met de ze n van Van Za linger en tenslotte het bes'uil van zijn oudste dochter om zonder huwelijk met een man samen te gaan wonen. „Dit alles wordt me teveel, dominee", besloot hij. Maar intussen realiseerde hij zich. dat het maar een halve waarheid was. Tol zijn verwondering bagatelli seerde dominee Darksema al d«re feiten. „Kom, kom. Geugies. dat moet je niet al tc zwaar opvatten. Tenslotte kun jij het niet helpen, dat dc moderne jeugd bepaalde za ken anders gaal zien dan dc oude ren. Niet dat ik het goedkeur, in tegendeel. Ergens zijn er normen. die onaangetast moeten blijven. Ze ker in oen behoorlijk geordende maatschappij. Ze is toch belijdend lid, die oudste dochter?" „Ja zeker, dominee." „En ze woont momer.lcel in Amersfoort? Kan ik dc kerkerauJ daar wel eens op dit geval atten deren. Al zie ik persoonlijk weinig heil in een gesprek. A's twee jonge mensen lot dit besluit zijn gekomen krijg je ze er niet gemakkelijk cf. Het komi de lanis e jaren veelvul dig voor, dat men rei si ten poosje wil samenwonen cn leven, voer men overgaat tol eer. wettig huwelijk. Dc geest van deze nv.dorre tijd wat wil jc? Ga;tl er veis met ge weld tegen in. w.-t is dan hei re sultaat? Dat cc jonge cn ven leem den van dc kerk. God en Zijn ge boden. En d. t is dan geen pos'.tf resultaat. Dergelijke mederniteiten moeien door ors op delicate wijze benaderd worden. En vooral tact vol. Maar dit alles is voor jou no,, geen reden om onlhcffirg te vag: van je ambl. Hoe lang heb jc nog voor dc boeg?" „Nog bijna drie jaren." „Ik zie geen enkel bezwaar. tegendeel is juist wear, want 1 enkele feit, dat je me) een be zwaard gemoed hier kom!, bewijst je adel. Geugies." Dc p -edikant be gon tc lachen. „Ik wilde wel, dat ik meer van zulke consciëntieuze mannen in de kerkcraad had zitten Al wil ik van niemand een kwaad woord zeggen. Gicp voelde zirh hor langer hoe meer ongelukkiger. Mo; ik het allemaal opbiechten? Mijn zonden tegen het zevende gebod? En wat dan? Komt misschien de hele ker kcraad het 1c welen. •wordt vervolgd Zierikzeese voetbalvereniging tien jaar ZIERIKZEE, 27-3. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan hield de Zierikzeese voetbalvereniging Stella Boys, uitkomende in de zomeravond- en zaalvoetbal- kompetitie van het rayon Zierikzee, vrijdagavond in hel restaurant „De Zeeuwse Herberghe" een druk be zochte receptie. De voorzitter van de kommissie zomeravondvoetbal van het rayon Zierikzee, de heer C. I. Jumelet, wees op de verdiensten van Stella Boys in dc achterliggende tien jaar. Hij sprak in het bijzonder een woord van waardering voor de door Stella Boys betoonde sportiviteit, mede waardoor er steeds een prettig kon- takt is geweest tussen de vereniging en de kommissie. De voorzitter van de kommissie liet de in de afgelopen tien jaar door Stella Boys in de zomeravondkompe titie geleverde prestaties de revue passeren. Werd er in 1966 gestart met een voorlaatste plaats op de ranglijst, in 1971 wist men dé kroon op het werk te zetten, door in dat seizoen naast het kampioenschap ook nog beslag te leggen op de sportivi- teitsprijs. De heer Jumelet. die ook namens het voetbalteam van de P.Z.E.M. sprak, liet zijn felicitaties gepaard gaan met een tweetal enveloppen on der couvert. Naast een groot aantal voetbalverenigingen op Schouwen- Duiveland, bood namens het ge meentebestuur van Zierikzee wet houder van sportzaken M. C. Doele- man gelukwensen aan. Stella Boys viel naast een aantal cadeau's ook een groot aantal bloem stukken ten deel. Door de jubilerende vereniging werden bloemetjes uitgedeeld. Als eerste kwam hiervoor in aanmerking de heer P. J. L. Gast, de man die dc eerste stoot heeft gegeven tot het op richten van Stella Boys, en veel voor dc vereniging heeft gedaan. Dc voorzitter van Stella Boys de heer M. v. d. Schee bracht de heer Gast dank voor de medewerking die de vereniging steeds heeft mogen on dervinden. Voor de medewerking aan de voorbereidingen aan dit jubileum overhandigde de heer v. d. Schee bloemen aan de heren D. en J. van 't Leven, J. Kleppe, J. Oosterboer, A. Bakker en D. van Hekezen. ZIERIKZEE. Spelmoment uit de wedstrijd tussen Old City Boys «n Brogum, welke zaterdagmiddag tij dens het jubileumtoernooi in sport hal Onderdak werd gespeeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Feestavond en toernooi Na de receptie werd de avond af gesloten met een uitstekend geslaag de feestavond voor de leden en hun dames, waarbij de inmiddels gearri veerde Duitse gasten van Rot Weiss Müllerbaum ook vertegenwoordigd waren. Zaterdagmiddag werd door Stella Boys ter gelegenheid van dit jubi leum in de sporthal „Onderdak" een zaalvoetbaltoernooi georganiseerd, waaraan door een achttal teams werd deelgenomen. Winnaar van het toernooi werd de Zierikzeese zaalvoetbalvereniging Old City Boys door in de finale tegen RAP '73, nadat de wedstrijd onbeslist in een 1-1 gelijkspel was geëindigd, de strafschoppen net iets beter te ne men. Het. uitstekend geslaagde toernooi heeft een aantal spannende wedstrij den te zien gegeven waarin op spor tieve wijze met volle inzet voor de puntjes werd gestreden. Namens het bestuur sprak de heer D. van 't Le ven een bijzonder woord van dank tot de scheidsrechters de heren L. Juffermans en A. Bolle voor de door hen verleende medewerking. Dank bracht hij ook aan de vere nigingen die er hetzijne toe hadden bijgedragen om het geheel te doen slagen. Met een toepasselijk woord overhandigde de heer Van 't Leven aan. de aanvoerders de door hun team gewonnen prijs. Uitslagen De resultaten: Poule I: SVOWK- Stella Boys II 0-0; R.W. Müller- baum-RAP '73 1-1; RAP '73-SVOWK 3-0; Stella Boys II-R.W. Müllerbaum 0-0; R.W. Müllerbaum-SVOWK 2-1; RAP '73-Stella Boys II 4-1. RAP '73 R.W. Müllerbaum Stella Boys II SVOWK Poule II: Old Cily Boys-Brogum 1-0; Stella Boys-R.W. Müllerbaum II 2-0; R.W Müllerbaum II- Old City Boys 0-7; Brogum-Stclla Boys 1-1; R.W. Müllerbaum-Brogum 1-0; Old City Boys-Stella Boys 1-L Het bestuur van de jubilerende ver eniging, vlnr.: de heren A. Bakker, J. Kleppe, M. v. d. Schee, J. Öoster boer en D. van Hekezen. Old City Boys 3 2 1 0 9-1 5 Stella Boys 3 1 2 0 4-2 4 R.W. Müllerbaum II 3 10 2 1-92 Brogum 3 0 12 1-31 Finale: RAP '73-Old City Boys 1-1 (Old City Boys w.n.s.); 3e en 4e plaats: R.W. Müllerbaum-Stella Boys 0-1; 5e en 6e plaats: Stella Boys II- R.W. Müllerbaum II 0-0 (R.W. Mül lerbaum II w.n.s.); 7e en 8e plaats: SVOWK-Brogum 1-1 (SVOWK w.n.s.). Sportiviteitsprijs: 1. RAP '73, 35 pnt;. 2. Old City Boys 34 pnt.; 3. Stella Boys II 33 pnt. HENGELSPORT Kompetitie wedstr ij d h.s.v. „Oosterschelde" Aanstaande zaterdag 3 april vindt voor de leden van de H.S.V. „Ooster schelde" de tweede competitiewed strijd plaats. Om 13.30 uur vertrekt men vanaf de Balie naar de vis- plaats. Tijdens de internationale hengel- wedstrijd van de „Glijmesvissers wist Leo Bolier beslag te leggen óp de 21ste prijs met 607 pnt. terwijl A. Bouman met 365 pnt. als 66 ste eindigde. SCHAKEN T.O.G.-Vlissingen III De leden van schaakvereniging T.O.G. zijn deze week naar Vlissin- gen geweest en hebben daar een wedstrijd gespeeld tegen Vlissingen III. De gedetailleerde uitslag ziet er als volgt uit: P. Brenski sr.-J. M. C. Zwarts 0-1; M. de Bock-C. J. van Bommel '/s-'/s; A. Vijfhuizcn-J. Bal 0-1; W. Keur-I. Deurloo 0-1; L. de Vin-A. Versendaal 1-0; A. v. d. Jagt- J. de Jonge '/s-1/-; K. Adriaanse-J. Reurich 1-0; Z. Vitkoczi-M. van DricI 1-0. De totale uilslag is 4-4, waar door Bruinisse zijn degradatiewed strijd moet spelen tegen de degra dant uit dc klasse twee noord. Dé degradatiewedstrijd zal gespeeld worden iii de week van 5-10 april a.s. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5