Culturele Vereniging Ouwerkerk kreeg nieuw bestuur Met Isabel zijn Argentinie's problemen niet verdwenen Groot aantal doden bij brand op veerboot Politie arresteert studenten in Jeruzalem Onderwijs en bezuinigingen Verdere bezuinigingen op onderwijs onaanvaardbaar Halfboter komt na Pasen 4 BLIK DOOR HET WERELD „EIWORST" VOOR HORECA Wat biedt de BEELDBUIS Intermeubel Wie mag Argentinië uit cle puin hoop laten herrijzen is de vraag die rgst nu eindelijk de militairen een eind hebben gemaakt aan het regime van Isabella Peron. Dat er weinigen zijn die zo'n taak vol animo op zien nemen kan niet duidelijker gede monstreerd worden dan door de in flatie van elfhonderdprocent per jaar. Dat wil zeggen dat een gulden in een jaar tijds nog maar de koop kracht van acht cent heeft overge houden Geen wonder ook dat de loonsverhoging met twintig procent die minister Mondelli in zijn ekomi misch plan had opgenomen eigenlijk nergens meer op sloeg. Want dat is het euvel van deze tweede net als van de eerste Peronistisehe periode: het land is door wanbeheer volsla gen verarmd. Met als akelig aspekt dit keer dat niet zoals in Juan Pe rons eerste glorietijd de arbeiders klasse althans nog enige tijd de duurbekoehte illusie kon koesteren dat alles beter was geworden. Een ander beeld van de volkomen verwording van de Peronistisehe staat was de steeds feller oplaaiende straatterreur, ditmaal voornamelijk van rechts. Een aantal stakingen en langzaamaanakti"s die 't bedrijfsle ven nagenoeg verlammen, zgn ant woord op moorden waarvan vak bondsleiders het slachtoffer zijn ge worden. Dit wil zeggen: die vakbondsleiders die nog energie besteedden aan ak- ties ter verbetering van arbeidsvoor waarden en dergelijke. Daarnaast zijn er de vakbondsfunktionarissen die zo langzamerhand in geen enkel opzicht meer de werknemers verte genwoordigen, maar die door de overheid op posten in de vakbonden waren gemanoeuvreerd - de band tussen de vakbeweging en het Pero- nisme heet tenslotte altijd zeer nauw te zijn geweest: dat dit intussen niets meer voorstelde deed er minder toe dan dat er goed gehonoreerde funk- ties te vervullen waren. Mogelyk weer burgcrpolitici De opperofficieren van leger, luchtmacht en marine die nu als driemanschap het bewind overge nomen hebben, waren al enige tijd druk aan het vergaderen en hun troepen aan het verplaatsen. Zo op vallend dat dit niet anders uitgelegd kan worden dan als een uitnodiging aan mevrouw Peron om eigener be weging heen te gaan. Dan zou de parlementsvoorzitter automatisch plaatsvervangend president zijn ge worden met als enige opdracht nieu we verkiezingen te organiseren. On- PORT AU PRINCE, 27-3. Bij een brand die uitbrak op een te zwaar beladen veerpont in Haiïti zijn meer dan 120 mensen cm het leven geko men. De boot werd door de brand totaal vernield. Het ongeluk gebeurde volgens overheidyfiAnktiona risten vorige week in de buurt van de plaats Je- remie, aan de zuidkust van Haiïti, woensdag vertrok de boot vanuit Port Dame Marie, overbeladen met passagiers en vracht. Er waren slechts drie overlevenden. getwijfeld hadden de opperofficieren dit liever gezien dan dat ze zelf in de aktieve politiek moesten duiken. Hun voorgangers is dit immers ook niet zo best bekomen. Onder militair bewind bleef het gisten door een in tens heimwee naar de gouden tijden van Peron, waarvan de bevolking zich voornamelijk bleef herinneren dat deze veel had gedaan voor de arbeidersklasse, te/wijl vergeten werd dat de onbetaalde rekening hiervoor later werd gepresenteerd. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat een dergelijk hiemwee nog zal voortleven want Peron zelf is dood en zijn weduwe en haar kliek van soms vrij dubieuze figuren die zijn werk zou voortzetten heeft geen kans gezien ook maar ten naaste bij de aanhankelijkheid en verknocht heid te erven die Peron nog in zijn ballingschap al die jaren bleef ver gezellen. Wat Isabel wel bereikt heeft is dat da tegenstelling links- rechts die het Peronisme beoogde te overbruggen, scherper dan ooit is geworden. Wat de kiem van een re gelrechte burgeroorlog in zich draagt - de wapens zijn dermate overvloe dig voorhanden. Kortom: het is een zo ondankbare taak om het Argentinië van nu te regeren op een manier die bereikt dat wat normaler verhoudingen te rugkeren, dat de militairen er geens zins naar snakten. Ze zullen onge twijfeld proberen het zo te arrange ren dat zo spoedig mogelijk burger politici weer hun kans krijgen. Maar de kans is groot dat deze, voorzover van enige bekwaamheid en betrouw baarheid, feestelijk voor de eer zul len bedanken. Waarna een militaire junta tegen wil en dank wel weer aan de slag moet op een terrein waarop ze zicfr onvoldoende be kwaam voelt. Isabel Peron is dan eindelijk verdwenen maar de toe komst is voor Argentinië nog verre van rooskleurig. JERUZALEM, 28-3. Arabische stu denten hebben zondag met de politie gevochten tijdens een anti-Israëli- sclic betoging op een middelbare school in het oostelijk gedeelte van Jeruzalem. Vijftig vrouwelijke leer lingen en drie leraren werden aan gehouden nadat de politie de school was binnengegaan. Het was de eerste maal dat de po litie in een schoolgebouw in Oost- Jeruzalem in alctie kwam. Dit feit werd gehekeld door burgemeester Teddy Kolleck, die zei dat er een af spraak met de politie is dat zij geen arrestaties in gebouwen van de ge meente zou verrichten. Het politie-optreden volgde nadat een groep Arabische studenten de straat voor hun school hadden ge barricadeerd en oude banden en an der materiaal in brand staken. AMERSFOORT, 27-3. De voorzit ter van de Algemene Bond van On derwijzend personeel, dc heer J. van den Bosch, heeft (ydens het congres van dc sectie kleuteronderwijs van deze organisatie in het Evert Ku- persoord in Amersfoort gezegd, dat de grenzen van het aanvaardbare zijn bereikt b« het bezuinigen op on derwas. Hij noemde bezuinigingen op hel onderwijs tijdens de leerplichtige leeftijd onaanvaardbaar „omdat dit onderwijs len goede komt aan alle kinderen". Hij zei voorts, dat het ook op an dere onderdelen van de onderwijsbe groting nauwelijks mogelijk zul zijn bezuinigingen door te voeren zonder onaanvaardbare schade toe te bren gen aan het onderwijs. De ABOP is, zo kondigde van Den Boseh aan, al leen bereid konstruktief aan het on derwijsbeleid mee te werken als daar tegenover een wezenlijke in vloed op de te nemen maatregelen wordt geboden. AMERSFOORT, 27-3. De grenzen van het aanvaardbare zijn bereikt bij het bezuinigen op het onderwijs. De algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) zal alleen bereid zijn constructief aan het onderwijs beleid mee te werken als daar tegen over een Wezenlijke invloed wordt geboden op de maatregelen, die ge nomen moeten worden. ABOP-voorzitter Jan van den Bosch heeft dit gezegd op het con gres van de sectie kleuteronderwijs van de bond, dat in Amersfoort wordt gehouden. DEN HAAG, 27-3. Enige dagen na Pasen zal halfboter in de winkels verkrijgbaar zyn. Dit zuivelprodukt heeft een lager vetgehalte dan room boter, namelijk 40 procent in plaats van 82 procent. Bovendien is half boter beter smeerbaar. De dx-ie leveranciers van de half boter, die onder de naam „Zuivëi- land" op de markt wordt gebracht, hebben tot dit tijdstip van aflevering besloten om met een voldoende gro te voorraad aan de vraag te kunnen voldoen. De drie zuivelondernemin gen, D.M.V. in Breda, Frico in Leeuwarden en de N.C.Z. in Am sterdam, hebben voor de produktie van halfboter een vennootschap op gericht onder de naam firma Na- boco in Raalte. Ten gevolge van de maatregelen van de raad van EEG-landbouwmi- nisters, 6 maart in Brussel, is de grondstoffenprijs van halfboter ver hoogd. De advies-winkelprijs was onlangs voor een kuipje van 200 gram op ongeveer f 1,46 gesteld, maar wordt nu f 1,49. Toch nog toekomst OUWERKERK, 26-3. De voor woensdagavond jl. aan gekondigde vergadering van de Culturele vereniging had dit keer een behoorlijke opkomst, omdat het voortbestaan op het spel stond. HAMBURG. Het ei van dc toe komst? Op een internationale voe- dingsbeurs te Hamburg is gedemon streerd met „eieren" van .7.7 cm lengte, gemaakt van echt eiwit en eigeel, dat gecentrifugeerd is tot het stijf geworden is. In de rol eiwit wordt dan een „tunnel" geboord, waarin het geel wordt geperst. Voor iedere „eiworst" worden 12 eieren gebruikt. Men zag het in horecakrin- gen als een probleem, dat van een normaal ei slechts vier a vijf plak- jesc als garnering te gebruiken zijn. Uit de „worst" haalt men 73 beeld schone plakjes. liet gehele bestuur (voorzitter C. P. Kuyper wegens gevorderde leeftyd, secretaris M. K. Romeyn wegens drukke bezigheden, mevrouw Smits- Boogerd en dc heer J. J. Smits) trad namelijk af. De voorzitter vond het wenselijk dat er jongeren in het nieuwe be stuur zullen vertegenwoordigd zijn. Een werkgroep heeft reeds enige ak- tiviteiten achter de rug en er staat ook weer al een bingo-avond op het programma. Er moet meer leven in de brouwerij komen en nieuw bloed kan tot de leefbaarheid bijdragen. Dc namen van eventuele nieuwe bestuursleden werden naar voren ge bracht. Het waren de dames Gr. de Rijke, mevrouw Kenters, mevrouw Hendrikse en mevrouw Harinck en dc heren ds. E. P. Kuin, R. Hage en J. S. Koppcrt. Na de eerste vrije stemming werden genoemde personen gekozen; slechts enkele stemmen vie len aan anderen ten deel. Kontrole stukken De nieuw-gekozenen namen plaats aan de bestuurstafel, samen met het KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Met het aanwijzen door de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening van veertien woningbouwprojecten, die het predikaat goed en goedkoop heb ben gekregen, is een einde gekomen aan dit programma, dat half 1974 is begonnen. AMSTERDAM. Onder de gewelven van een der kelders van het histo rische museum te Amsterdam is een van de meest volledige vlaggenboe- ken die ooit op onze aardbol is ver schenen ten doop gehouden. OSS. De gemeentepolitie in Oss heelt de 15-jarige J. V. uit dezelfde gemeente aangehouden. De jonge man wordt verdacht van een drie tal aanrandingen dit jaar en een verkrachting in november vorig jaar ROTTERDAM. Aan IHC Holland N.V. Is een overheidsgarantie voor de financiering van de afbouw van het borschip Staubo II verleend. Dit schip, oorspronkelijk bestemd voor dc Noorse rèdery Staubo, zal door IHC voor eigen rekening wor den gebouwd. IHC gaat er vanuit, dat men te zijner tijd een koper voor het schip zal vinden. Het pro- jekt bevindt zich thans nog in een voorbereidend stadium, aldus IIIC, AMSTERDAM. De 50-jarige Chi nees L., die in Rotterdam werd aan gehouden in verband met de wurg- moord op de Chinese vrouw Fan Sau Cheung, wier stoffelijk over schot bij Akersloot werd gevonden, heeft volgens de rijkspolitie in Am sterdam een gedeeltelijke bekente nis afgelegd. UTRECHT. De scheidende rec tor magnificus van de Utrechtse universiteit prof. dr. S. Groenman. Heeft vrijdag in zijn diesrede ge pleit voor een jaarlijkse studenten- top voor alle studierichtingen. DEN HAAG. Betaalcheques cn gi robetaalkaarten zijn juridisch gezien geen geldswaardige papieren. Dief stal van deze papieren en van pas jes en dc daaruit voortvloeiende fi nanciële schaden worden daardoor niet gedekt door de doorsnee inboe delverzekering, zo merkt het Kon- sumcntenkonlakt in zijn maandblad op. ROTTERDAM. De Eyptische ha venautoriteiten hebben het Neder lands maritiem instituut laten we ten belangstelling te hebben voor een onderzoek naar de optimale or- ganisatiestruktuur van de Eygpti- sche zeescheepvaart. UTRECHT. De werkende jeugd CNV eist van staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) dat dc bene den loongrens voor het verkrijgen van huursubsidie wordt verlaagd lot f 918.- zodat ook jongeren van 16 jaar en ouder voor huursubsidie in aanmerking komen. SCHIPHOL. Boven dc wateren rondom IJsland zal volgend jaar als primeur een nieuwe versie van Fok kers F 27 patrouillcdicnstcn uitvoe ren: de F 27 Maritime. AMSTERDAM. De Amsterdamse wethouder voor publieke werken, drs. C. dc Cloe. heeft tijdens de feestelijke opening van het nieuwe, gekombineerde NS-metrostation Amsterdam-Bijlmermeer, scherpe kritiek geleverd op het regeringsbe leid ten aanzien van de railverbin dingen in en rond dc hoofdstad. UTRECHT. De vervoersfedcratie NVV-NKV is kwaad op de Rijksver- keersinspektic, omdat die geen ge gevens wil verstrekken die nodig zijn om zogenaamde nep-faillissc- menten ni het bcroepsgoederenver- vocr op te sporen, cn bovendien om dat de verkeersinspekite heeft ont kend dat dc vervoersbonden om die informatie gevraagd zou hebben, zo heeft een woordvoerder van dc fede ratie meegedeeld. nog „zittende" bestuur en zij kon- troleerden de stukken die mevrouw Smits-Boogcrd hen voorlegde. Een en ander werd in orde bevonden, overgedragen en door partijen onder tekend. De werkgroepen zijn hierbij opgeheven en in het nieuwe bestuur opgegaan. Dc heeft Kuypcr deelde mede dat in februari by het gemeentebestuur subsidie is aangevraagd ten behoeve van de bejaardengymnastiek. De gemeente heeft dit doorgezon den naar de Groene Kruisvereniging, die daarop heeft geantwoord onder bepaalde voorwaarden medewerking te willen verlenen. Op het subsidie verzoek is lot heden echter nog geen antwoord ingekomen. Dankwoorden Aan het slot van de vergadering be dankte de heer M. K. Romeyn voor zitter Kuyper voor het vele door hem in het belang van de vereniging ver richte werk. Na de watersnoodramp bestond er veel behoefte aan kultu- rele aktiviteiten. Er hebben nader hand veel veranderingen plaatsge vonden en u was gedurende vele ja ren de grote stimulator. Mevrouw Hendrikse richtte na mens het nieuw gekozen bestuur dankwoorden aan het adres van de thans aftredenden. Zij hoopte dat de kulturele vereniging nog vele jaren zal kunnen voortbestaan. Hierop antwoordende zei dc beer Kuyper dat men in het begin bc- boorlyk „uit de weg" heeft gekund. Na de komst van de t.v. is de be langstelling echter zeer verminderd en op het laatst werden de avonden bijzonder slecht bezocht. Zijn grote dank ging uit naar me vrouw Smits-Boogerd, die hem vanaf het eerste uur zeer trouw terzijde gestaan heeft. Hij hoopte dat het nieuwe bestuur vol moed haar taak zal aanpakken, teneinde de leefbaar heid van het dorp op peil te houden DINSDAG 30 MAART NED. I: De AVRO begint om ze ven uur met een aflevering van het satirische Mash. Er is weer heel wat gaande in het veldhospitaal. Zo heb ben de manschappen kritiek op het voedsel dat hen dagelijks wordt voortgezet. Fascinerend is de afleve ring uit de serie Geheimen der zee, waarin een Corsicaanse koraaldui ker wordt gevolgd op zijn speur tocht naar de schatten der zee. Dal dit werk vol risiko's, blijkt wanneer zich een ongeluk voordoet. Zing je moeders taal is de titel van het programma dat de AVRO maakte ter gelegenheid van de Boekenweek 1976. Literatuur en muziek gaan in dit programma hand in handwant bekende Nederlandse artiesten heb ben teksten van bekende Neder landse schrijvers op muziek gezet. Ad Visser en Leontien Ceulemans presenteren dit gebeuren, waaraan wordt meegewerkt door o.a. de groep Lucifer, Robert Long, Boude- wijn de Groot. Peter Koelewijn, de groep Focus, Maggie McNeal, de groep Fungus en drs. P. Geput werd uit teksten van o.a. Nico Scheepma- ker, Simon Carmigyelt, Bert Schier- beek, Gerrit Komrij en Cees Bud- dingh. Na het journaal begint dc nieuwe serie McCoy, waarin de ak- leur Tony Curtis de hoofdfiguur speelt: een gokgrage levensgenieter die af en toe mei speurwerk wat geld verdient. De AVRO verlaat om elf uur het scherm mei vijf minuten beelden van Neerlands schoonheid in dc rubriek ontdek je plekje. NED. II: De vooravond heeft dc NCRV gereserveerd voor dc eerste aflevering van de nieuwe avonlu- renserie De geheime schatten van de Rode Zee en de schol ie re nkw is Tweekamp. De serie De geheime schatten der Rode Zee beschrijft de avontuurlijke belevenissen van de Franse avonturier Henry dc Mon- freld. De eerste aflevering speelt in mei 1915, wanneer de Monfreid zijn geluk wil gaan beproeven in de pa relvisserij. In de kwis Tweekamp beproeven hel Christelijk Lyceum uit Arnhem en het Bisschoppelijk College uit Roermond hun geluk, on der aanvoering van Judith Bosch en Dich Passchicr. Na het NOS-jour naal staat dc kijkers hel afscheid van de serie Sam te wachten. In de slotaflevering blijkt dat de omge ving van Sam zich stoort onn zijn verhouding met Sarah, want die ver houding zou 15eel verder gaan dan men in die tijd voor mogelijk houdt. De verhouding krijgt een ander einde dan men bij Sam zou hebben verwacht. In de tweede halve finale van de Mini-voctbalkompetitie tre den de Domstad Utrecht en het mi litaire Minivoetbalteam tegen el kaar aan. Joop Niezen geeft kom- mentaar bij de beelden. Voor aklun- lileiten is de kijker aangewezen op de mensen van Hier en Nu. No dc dagsluiting van ds. Hof vit Amster dam volgt nog dc rubriek Den Haag Vandaag. en indien mogelijk nog te vergroten. Met een ledental van 160 kan er ze ker hoop op een goede toekomst be staan. Vermelden wij nog dal op de ver gadering twee verlangens naar voren kwamen: aanleg geluidsinstallatie (de heer Gilijamse) en aanleg telefoon (de heer W. A. Kuyper). DINSDAG 30 MAART NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; IS.15 Teleac; IS.45 Informatie Spanjuarden; 18.55 Nieuws: 19.05 Mash; 19.30 Geheimen der zee; 20.20 Zing je moers laai; 21.35 Jour naal; 21.50 McCoy; 23.00 Ontdek je plekje; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus dc bosku- boulre; 18.55 Nieuws; 19.05 De ge heime schatten van de Rode Zee, 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal 20.25 Sam; 21.15 Minivoetbalshow; 22.05 Hier en Nu; 22.45 Tot besluit; 22.50 Den Haag vandaag; 23.05 Journaal. WOENSDAG 31 MAART NED. I: Vanmiddag brengt de VA RA een drietal programma's om de jeugd le amuseren. Op de eerste plaats een avontuur van de teken filmheld Yogi de Beer. In hel pro gramma Sparen worden enige we tenswaardigheden verteld over geld, sparen en 't bestaan van bunken. De laatste 25 min. kunnen de kinderen doorbrengen in gezelschap van ome Willem. In De film van ome Willem wordt vanmiddag een huis gebouwd, tenminste als Teunt e, Toontje en August willen meewerken. Hel Eindhovense PSV is nog slechts eni ge Ned. troef in hel Europese voel- balgebeuren. Daarom is het vrijwel zeker dal de NOS vanavond een rechtstreekse uilzending zal verzor gen van de eerste finale-wedstrijd, die PSV vanavond moet spelen in de strijd om de Europa Cup voor Landskampioenen. De rubriek Van gewest tot gewest, met interessant nieuws uit de regio is normaal om zeven uur op de buis te verwachten. Als het voetbalgebeuren achter de rug is, wordt de resterende zendtijd besteed aan parlementair nieuws in Den Haag Vandaag, achtergrondin formatie uil binnen- en buitenland in Panoramiek, aktueel sportnieuws in Studio Sport en tenslotte aan de Ned. Ver. voor Spierdystrofie in de rubriek Sprekershoek. NED. II: De IKON besluit deze avond haar informatieve reeks met een bezoek aan het vakinternaat Val kenheide uxaarin moeilijk op voedbare jongens na een jarenlang verblijf in de inrichting worden voorbereid op hun terugkeer naar het volle leven. De IKON koml voorts mei de rubriek Kenmerk. Na 't NOS-journaal en een filmpje van de Hartstichting in hel kader van de Hart week komt de VARA aan bod. De beroemde akteur David Niven was best bereid zich als spook te verkleden en dus kreeg hij de hoofdrol in hel tv-spel Het spook van Canterville. David Niven is prachtig op dreef als een gekwetste spook. Gekwetst, omdat de schrijver van hel stuk. Oscar Wilde 1854-1900, op een vreselijk aardige manier de draak steekt met de spoken-romans die in zijn lijd zo veelvuldig versche nen. In hei programma Bij Ischa in terviewt Ischa Meijer ditmaal zijn broodheer, namelijk VARA-voorzit- ter André Kloos. Een man die mo menteel moeilijke maanden door maakt o.a. door het steeds afnemen de ledental van zijn omroep. Met een halfuurtje amusement, dal opge diend wordt door de sukscsvolle zanger Robert Long, verlaat de VA RA de buis. Voordat het laatsiv nieuws eruit gaat ivordt het gedicht Aan de winter, van Leo Vroman, voorgedragen. WOENSDAG 31 MAART NED. I: 9.30 Schooltelevisie15.00 Teleac; 15.30 Yogi de beer is er weer; 16.55 Sparen; 17.05 De film van ome Willem; 18.15 Teleac; 18.45 Ver keer s(p)licht; 18.55 Nieuws: 19.05 Vnn gewest tot gewest: 19.50 Politie ke partijen: 20.00 Het elfde uur; 21-35 Journaal: 21.50 Den Haag van daag: 22.05 Panoramiek; 22.35 Stu dio Sport; 23.00 Sprekershoek: 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus dc boska bouter: IS.55 Nieuws; 19.05 Help; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutrra: 20.30 Het spook van Can terville: 21.30 Bij Ischa: 22.15 Vroe ger of later; 22.45 Gedicht; 22.46 Journaal. Advertentie Win een gratis huwelijksreis Deelnemerskaarten verkrijgbaar bij Meelstraat 31 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4