LEERLINGEN „J. L. DE JONGE SCHOOL" EN „MALTARAKKERS" IN KOMBI-PROGRAMMA Muzikanten „Kunst en Eer" wonnen mooie prijzen in het K.N.F. solisteneoncours PRAATJE OVER ONDER WIJSINTEGRATIE OP OPENBARE SCHOOLAVOND BRUINISSE NUTSSPAARBANK STREEKNIEUWS ZIERIKZEESE RODE KRUIS KOMT IN „VAN GEWEST TOT GEWEST" Vergiftigde buizerds „Van kleuter geen lagere schoolkind maken" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 maait 1979 Nr. 21868 3 Opgewekte Ouderavond ZIERIKZEE, 26-3. een typisch opgewekt seliool- sfeerlje hielden vrijdag de „Johan Louis de Jonge- seliool", samen niet de kleuterschool „De Mallarak- kers", de ouderavond in een stampvol Hervormd vere- 11 igi ngsgehou w. De bedoeling was op speelse wijze iets aan het publiek over te brengen van hetgeen de scholen ook kreatief bedoelen. De „grote vertedering" hing uiteraard vooral ook rond de prestaties van de kleintjes, die op dikwijls ontwapenende wijze hun programma afwerkten, met als resul taat fotograferende pa's en stralende ma's. De ouderavond werd - bij ont stentcnis van de voorzitter de heer C. A. van Oord - geopend door ds. F. Spoelstra, die een gedeelte las van ps 78 en een welkom toeriep aan het publiek, inzonderheid de leden van het schoolbestuur en de vertegenwoordigers van andere scholen. Kleuters kunnen „dus" nog niet lezen en de teksten moeten er werkelijk ingestampt. Dat weten maakt het allemaal extra lollig, ook als er eens wat tekstzwakke kindertjes bij zijn. Advertentie ile ideale gezinsbank! Het accent viel uiteraard op be weging', terwijl de kostumering een massa voorbereiding verried. Voor al in kleine scenetjes toonde het jongvolk zijn charme. Een gevisiua- liseerde spekdrager won aller har ten. „Doornroosje'' was een gaaf cn vrolijk sprookje. „De wanhopige koning'" „De wanhopige koning'' was het stuk van de basisschoolleerlingen. De onderwerpelijke koning weet zich omringd door een schare glad de vleiers, wier „nee majesteit", „ja majesteit" hen konslant van de lip pen vlceit. De koning is daar vloe- dend over en gaat zich uit balorig heid grotelijks misdragen, maar ie der blijft in de plooi. Een vrouw moet uitkomst brengen en onder vele huwelijks kandidaten is er één die eindelijk de vorst de waarheid durft te zeggen en hem berispt om zijn schandelijk gedrag. Die vrouw werdt koningin en de koning betert aan haar zijde zijn leven. Een wild stuk met een snufje pedagogie, ge schreven door de onderwijzeres mej. T. Balk, die elk jaar voor zo'n tone- listische verrassing zorgt. Vermelden wij nog redelijke zang van het schoolkoortje met o.m. de canon „Ambrosio" en een nummer volksdansen, ook aan deze school ontdekt als bijzonder nuttig en ont spannend. Een slotwoord werd ge sproken door drs. J. C.Erbrink, voorzitter van de ouderkommissie van de Maltarakkers. Aankoop, verkoop en bewaarneming effecten ZONNEMAIRE I. M. v. d. Bijlstraat - donder dag 2.00-3.00 uur. ZIERIKZEE Onderling solistenconcours Kon. Harmonie Kunst en Eer De koninklijke harmonie „Kunst en Eer" organiseert a.s. vrijdag avond 2 april een onderling solisten concours, dat gehouden wordt in het repetitielokaal in de school (Nieuwe Boogerdstraat). Aan dit concours werken 23 mu zikanten mee. De toegang is voor belangstellenden geheel gratis. De muzikanten zullen naar hun pres taties beoordeeld worden door het jurylid, de heer v. d. Velde, le flui tist bij het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Aanrijding Zaterdag om kwart voor tién vond op de T-kruising Balie-Kerkhof een aanrijding plaats. De auto bestuurd ZIERIKZEE, 27-3. Een twaalftal muzikanten van de Kon. harmonie „Kunst en Eer" heeft deelgenomen aan het K.N.F.-solistenconcours, dat gehouden werd in de Stads- en Ge hoorzaal te Middelburg. Er werd een viertal eerste prijzen in de wacht gesleept, waarbij vooral do jeugdige leden, die voor het eerst deelnamen aan een dergelijk con cours, met goede resultaten uit de bus kwamen. In de derde afdeling behaalde Joke Verspeek op fluit met 45V2 p. een tweede prijs; Ad Hagestein (cornet) verwierf eveneens een tweede prijs met 42% p. Een fraaie prestatie le verde het duo (klarinet) Margret Veldhoven en Natalie Lokker, door een eerste prijs te behalen met 48 p. In de eerste afdeling kreeg Wim Schot (saxofoon), een tweede prijs met 43 - p. -Eveneens, in deze afdeling speelde het kwartet bestaande uit de leden Jan Loubert (fagot), Piet Du- son, Cees v. d. Berge en Cees Konij nenburg (klarinet) een tweede prijs bij elkaar met 43 p. In de eerste af deling kreeg Bram v. d. Berge met 48 p. op klarinet een eerste prijs. Aart de Looff speelde in de vaan delafdeling op bariton 48% p. bijeen, wat hem een eerste prijs opleverde; dirigent Eduard dé Looff (fluit) kreeg - eveneens in de vaandelafdeling - een eerste prijs met 48 punten. door G. de J. te Z. nam de bocht te ruim en kwam in aanrijding met de auto van J. A. d. H. te S., waarbij aan beide voertuigen lichte schade ontstond. Vernielingen in busstation Zondagmiddag werd door de po litie ontdekt dat er in de rijwielstal ling van de R.T.M.-busstation aan de Grachtweg grote vernielingen waren aangebracht aan een tiental fietsen die op slot in de rekken ston den. De fietsen lagen met rek en al overhoop. De wielen waren verbo gen en de ventielen uit banden ge- t rok ken, terwijl verschillende fietsen in de struiken waren geworpen. Deze vernielingen zijn in de nacht van za terdag op zondag toegebracht. Ongewenste spelletjes Een vijftal kinderen in de leeftijd van 10-12 jaar wisten zondag klaar blijkelijk mét hun tijd geenjaad en probeerden zich te vermaken bij de VéGé supermarkt in Plan West, ze gebruikten hiervoor de containers, en klommen verder op geparkeerde auto's in de buurt. Aanrijding Heden(maandag)morgen om half acht vond in de Mulockstraat, ter hoogte van de Teelinclcstraat een botsing plaats tussen een bromfiets en een automobilist. De bx'omfietser passeerde een geparkeerde auto en verzuimde terug naar rechts te gaan, waardoor hij op uit tegenovergestel de richting naderende auto reed. De bromfietser moest zich met een knie blessure onder dokters behandeling stellen. KERKWERVE Christelijke Nationale School organiseert rommelmarkt en bazar In oktober van dit jaar zal er een bazar en rommelmarkt gehouden worden ten behoeve van de Christe lijke Nationale School te Kerkwer- ve. De werkgroep van de school ver- Aantal leerlingen wijst richting aan voor vijfde leerkracht BRUINISSE, 27-3. De ouderavond van de openbare basisschool in 't Durps'uus" werd met een niuziek- denionstratie geopend. Een groepje leerlingen dat onge veer anderhalf jaar muzieklessen krijgt onder leiding van de heer P. Meulpolder bracht een drietal melo dietjes op de blokfluit ten gehore. Een aantal leerlingen zorgde voor de begeleiding van de blokfluiters. On danks het prille begin, was de pre sentatie prima. Over het onderwerp „Integratie kleuter-basisonderwijs" werd een le zing gehouden door mej. L. Wonder- gem, medewerkster van het Regio naal Pedagogisch centrum Zeeland te Middelburg. De bedoeling van de integratie is het stichten van een ba sisschool voor de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Wanneer een kind van de kleuterschool overgaat naar de ba sisschool is dat een grote overgang waaraan sommige kinderen zelfs niet toe zijn. Op de kleuterschodl wordt het kind niet opgeleid,' maar ontwik kelt het zich. Tot het zesde jaar leeft het in die omgeving, om dan ineèns overgezet te worden naar een lagere school die opleidt tot vaardigheid. Bepaalde zaken mogen niet stop pen mot het zesde jaar. maar sommi ge aktiviteiten moeten doorlopen binnen de eerste klas van de lagere school. Met do integratie kleuter- school-basisonderwijs moet men niet denken dat er een kleuterschool bij de basisschool wordt gevoegd. Hot is een nieuw leersysteem dat vanaf het vierde jaar begint en waarin het kind met eigen tempo, ontwikkeling cn belangstelling werkt. Wanneer een kleuter voor zijn zes de jaar toe is aan lezen, moet hij nu nog wachten tot' hij zes jaar is. Vol- gens het nieiiwe leersysteem wijst een leesvoorwaardentoets uit of het kind al aan lezen toe is, al is het nog geen zes jaar. Daar tegenover is het kind dat nog niet aan lezen toe is thans verplicht daar op zijn zesde mee te beginnen. Bij het nieuwe sy steem werkt het kind op zijn eigen ontwikkelingsniveau. Aan de hand van een filmpje liet mej. Wondergem zien hoe een kleuterklas en de eerste klas van de lagere school gezamen lijk aan een projekt werkten. Als dank voor de interessante cau serie werd mej. Van Wondergem een bloemetje aangeboden en een enve loppe met inhoud. Verloting Tijdens de pauze werd er een ver loting gehouden waarvan de op brengst f 146,50 bestemd was voor de aktie vakantie Ierse kinderen. Dc penningmeesteresse, mevrouw J. B. v. d. Velde gaf het financieel jaar overzicht dat zij met een batig saldo kon afsluiten. Het afgelopen kalenderjaar heeft de openbare basisschool aan ver schillende aktiviteiten deelgenomen, zo bleek uit het verslag van het hoofd der school, de heer M. A. van Witzenburg. Zeventien leerlingen hebben de school verlaten, maar er zijn er dertig voor in de plaats geko men. Dit jaar zullen veertien leer lingen de school verlaten en komen er eveneens dertig voor terüg, de school telt dan in totaal honderd veertig leerlingen. Vijfde leerkacht Wat het aantal leerlingen betreft is het tijd te trachten een vijfde leer kracht aan te trekken., Omdat de re alisering van een nieuw scholencom plex wat vastere vormen begint aan te nemen, zal naar een provisorische oplossing gezocht moeten worden om de vijfde leerkracht onder te bren gen. Het plaatsen van een tijdelijk klasgebouw brengt zeer hoge kosten met zich mee. De jongens zijn dit jaar begonnen met handvaardigheid, en zijn er nieuwe methodes in lezen, aardrijks kunde en geschiedenis ingevoerd. Het personeel heeft een nieuw rap port ontworpen dat een totaal over zicht geeft van de gedragingen en prestaties van de leerlingen. Tot slot zei de heer Van Witzenburg: „mo dern onderwijs kan niet zonder de hulp van de ouders." Omdat zij geen kinderen meer op school hebben verlieten drie leden de oudercommissie, mevrouw G. J- Krepel, mevrouw J. B. v. d. Velde en dc heer H. Kok. Voor hun in de plaats werden gekozen: mevrouw Kik-Okkerse, mevrouw v. d. Velde- v. d. Velde en de heer De Bruijn. De vergadering werd ook bijgewoond door burgemeester T. C. Hekman, de beide wethouders, de heer B. de Groot en het personeel van do kleu terschool. zoekt de burgerij om alle artikelen die nog enige waarde hebben maar die niet meer gebruikt worden, af te staan voo.r de rommelmarkt. Deze spullen zullen bij u worden opge haald, door leden van de werk groep, in de week van 5 t/m 9 april a.s. In september hopen deze mensen nogmaals bij u Hangs te komen. Wanneer u tussentijds iets hebt waar u van af wilt kunt u de pre sidente van de werkgroep bellen nl. mew. A. P. Landman~v. d. Werf, tel. 01110-2850. etH zal dan worden afgehaald. U kunt zelf ook altijd spullen brengen aan. het adres van mevr. Landman, Ring 12 te Kerk- werve. De werkgroep hoopt op vol le medewerking van de burgerij zo dat de bazar-rommelmarkt in okto ber een groot sukses kan wórden. Aanplant bomen In de afgelopen week werd aan de Vloedstraat, langs de Deense wo ningen een 33-tal jonge lijsterbessen geplant. De wilgen, die dateren uit 1956, en die nu nog' her en der tus sen de jonge bomen staan, zullen in het najaar worden gerooid. De struiken voor de Zweedse woningen zijn vorige week al gerooid. Op de nu lege strook zullen nog bomen worden geplant. BROUWERSHAVEN Nota Bewoningspatroon De tweeledige mogelijkheid ten aanzien de Nota Bewoningspatroon, de kern waaiwan wij publiceerden in het vrijdagnummer, betrof de visie van het kollege van b. w. op dil stuk. Brouwershaven opteert - als bekend werd - voor een spreidings patroon ten aanzien van de kleine kernen cn dus niet voor bevriezing. RED. NIEUWERKERK Ger. Bijbel Stichting Dc Gereformeerde Bijbel Stichting tot handhaving van dc Statenverta ling. houdt op 3 april in het kerkge bouw der Gereformeerde Gemeente (synodaal) een toogdag. Als sprekers treden op de predikanten: ds. P. Blok (Dirksland). ds. W. J. op 't Hof (Hcdol) en ds. .1. v. d. Poel (Ede). Voor tijd: zie agenda. „Mensen in nood" Van de Stichting „Mensen in nood" kwam dezer dageneen bericht van dank. Het blijkt dat er op Schouwen- Duiveland 7800 kg kleding is ge schonken. Alleen te Niemvorkerk werd 500 kg bijeengebracht. Namens de stichting voornoemd veel dank aan alle gevers'geefsters. er volop aktiviteit voor de Zierik- zeese Rode Kruis-kolonne, toen een NOS-televisieploeg opnamen kwam maken voor Van gewest tot gewest. Er werden opnamen gemaakt tijdens een „brand" in het jeugd soos gebouw Brogum, in het Rode Kruis zieken huis, terwijl ook de ambulancedienst werd, ingeschakeld. In Brogum ontfermde de kolonne zich over twee zwaar gewonde patiënten, die mei de ambulance naar het zieken- hiLis werden overgebracht. In de operatiekamer stond het team van chirurg Loubert, operationeel ver sterkt met Rode Kruis-lielpsters, al gereed voor de verzorging en be handeling van de binnengebrachte gewonden. (Uitzending van de film vindt plaats in Van gewest tot ge west, woensdagavond 31 maart a.s., 19.03 uur.) (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROERMOND. 27-3. In Midden- Limburg is de afgelopen dagen een aantal buizerds door vergiftiging omgekomen. De oorzaak ligt ver moedelijk bij landbouwers, die hun zomergraan met een landbouwgif bespuiten om de schade die hout duiven aanbrengen tegen te gaan. De buizerd consumeert de vergiftigde dede houtduiven, waardoor zij op hun beurt weer het leven laten. In Thorn en Echt zijn kadavers gevon den. Ook een zeldzame kiekendief is reeds het slachtoffer geworden van het eten van giftige houtduiven. AMERSFOORT. 27-3. Wc tullen altijd ons onderwas moeten aanpas sen aan de mogelijkheden van hel kind en niet het kind aa;t de leer stof. Dit heeft mevrouw Ruud Wag ner, voorzitster van dc scktie kleu teronderwijs van de Algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP), vrijdag het kongres van de sektie in Amersfoort bij de opening voorge houden. Laten we van de kleuter geen lagere-schooikind maken, zo- latig hel nog een kleuter is. Deze ivaarschuwnig geldt nolpens haar een geïntegreerd kleuter- en lager onderwijs, het nieuwe basisonder wijs. Gezien de risie van minister Van Kemenade op de onderwijsvernieu wing meende zij, dat juist vanuit de kleuterscholen een stimulerende kracht kan en moet uitgaan. Ze kon- siateerde, dat hel zover nog niet is. Nieuwe zendingsbussen in de Herv. kerk In de Hervormde kerk zijn naast de trappen naar de galerij twee nieuwe zondingsbussén aangebracht. Deze zijn aangeboden door dc heer H. L. Kestelocr, die deze zeir vervaar digd heeft. DEN HAAG. Het fort Rijn au wen in Bunnik is op de aanvullende onl- wcrplijst van beseehrmdc monumen ten geplaatst. Het werd tussen 1869 en 1872 gebouwd cn rond 1880 ge wijzigd. Hierbij werd meteen een bomvrije kazerne gebouwd. Het ge heel is van belang voor de bijzon dere oudheidkundige cn vesting bouwkundige waarde. Aanrijding Op zaterdag kwart voor negen reed W. K. te S. met een vrachtwa gen plus aanhanger vanuit de Irene- straat de Wilhelminalaan op, nam hierbij de bocht enigszins te ruim en beschadigded aarbij de geparkeerde auto van J. J. V. te T. aan de linker achterzijde. Belangstelling voor bouw eigen woningen Er hebben zich in Bruinisse 13 in woners aangemeld voor de bouw van een eigen woning in de be schutte sfeer. Omdat helaas voor deze gemeente geen bouwvolume be schikbaar is gesteld heeft het, naar het oordeel van de h.i.d. van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in deze provincie, nu geen zin om de plannen verder met de be lang hebbenden voor te bereiden. Vergadering gemeenteraad Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van vrijdag 2 april a.s. komen de volgende punten aan de orde: Nota bewoningspatroon; veertiende wijziging bouwverordening; voorlo pige vaststelling uitgaven openbaar onderwijs over 1974; krediet voorbe reiding bestemmingsplan industrie terrein; eerste wijziging lozingsver ordening riolering; voorbereidingsbe- sluiten Deltastraat en tweede herzie ning plan-West; verhoging krediet herstel weg naar het industricha- ventje; bezoldigingsverordening ge- mcentepersoneel 1971-1; verordening winkelsluitingswet en verder voor komende zaken. BRUINISSE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3