Noodvoorzieningen maken totale schoolsituatie nijpender Burgemeester A. I\ SchouwenaaA voorzitter Algemene Nederlandese Schippersvereniging Griep slaat toe in steden Bloedbad na bomaanslag in Londen KOOPJES HALEN „WICO" Amerikaanse bron over de prins Op veegdagen steeds minder auto's in de Bruse straten BRUSE BESTUURDERS KEKEN BIJ ZEGWAARD (VEEGMACHINES) Jaarverslag 1975 L.T.S. „Nachtwacht" schoner dan ooit KUNSTZINNIG RAAM Indianen als slaven AGENDA 2 ZIERIKZEE, 26-3. In liet jaarverslag over 1975 van de Vereniging Technische School voor Schouwen-Dui veland staal vermeld, dal de oude gehouwen (depen dance van plm. 1625 en hoofdgehonw van 1904 heel wat onderhond vergden. Van de voormalige kolenkelder werd een natuurkunde-praktikuin ge maakt, waar de definitieve opzet van een dergelijk lokaal in de komende nieuwbouw wordt uitgeprobeerd. De huur van drie theorielokalen van de voormalige landbouwschool is per 1 april 1976 opgezegd. Een aantal nood voorzieningen is gepland, waarbij de totale situatie steeds nijpender wordt. Van de geneeskundige inspekteur volksgezondheid voor Zeeland kwam een verklaring binnen, dat het huidige schoolgebouw niet aan de eisen van deze tijd voldoet. De verhuur van het laslokaal, ge durende twee avonden per week aan het Nederlands Genootschap voor Opleiding Leerkrachten bij het Be roepsonderwijs, werd gecontinueerd. De nieuw te bouwen L.T.S. staat op de officiële lijst van het ministerie gepland voor het jaar 1977. De Ver eniging is teleurgesteld over de tra ge gang van zaken. Goedkeuringen werden verkregen voor een totaal bedrag van ruim 1' 47.000,- voor de aanschaf van o.a. een diepvrieskast en diverse klein inventaris konsump- AMSTERDAM, 27-3. Luitsen Kui per, hoofdresiaurateur van het Rijksmuseum, heeft mei zijn mensen de op 14 september van het vorig jaar op Rembrandls nachtwacht aangebrachte sneden en krassen her steld. Het wereldberoemde doek moet nu nog alleen maar van een nieuwe lijst en van een nieu.we eind vernis laag worden voorzien. Intussen is het schilderij al fraai opgelicht door het wegnemen van de oude minder transparant geworden vernislaag. Die dateerde van 1947. Aldus is Rembrandts meesterwerk schoner dan ooit herrezen. tieve afdeling, demonstratiemodellen beveiligingsapparatuur, houtbewer kingsmachines, inrichting lokalen algemene techniek en natuurkunde- praktieum, montagemateriaal en zonwering. De loopafstand tussen de huidige vier gebouwen bedraagt veelal vijftien minuten. Hierdoor gaat on toelaatbaar veel tijd verloren. Het gehele onderwijs is nu vier jarig: een brugperiode van twee jaar wordt gevolgd door een voor bereidende beroepsopleiding van twee jaar, waarbij in de hoogste ja ren steeds meer gedifferentieërd wordt in de gewenste vakrichting. Experiment bouwtechniek Het experiment bouwtechniek le verde zijn eerste eindexemenkandi- daten af. In de afdeling mechanische techniek werden, de differentiaties konstruktiebanjcwerken - en machine- bankwerken doorgevoerd; overeen komstig de enige, jaren geledenge plande lessentabellen. Het nieuwe eindexamenbesluit dat examinering op drie niveau's mogelijk maakt, wordt in 1977 verplicht, maar zal reeds in 1976 op deze school vigeren. Het lesgeven op drie niveau's is on derwerp van studie en uitproberen. De laskursussen verliepen met UTRECHT. 27-3. De giiepcijfers hebben de afgelopen weken een plotselinge stijging te zien gegeven. Daarbü valt het op. dat de ziekte vooral in de grote steden toeslaat. Volgens voorlopige gegevens van het ministerie van volksgezondheid hadden deze week 65 van de 10.000 Nederlanders griep. De week ervoor waren het er 50 en de week daar voor 39 per 10.000. In 1975 deed de grieppiek zich al veel eerder voor. Het griepcijfers was toen in de elfde en twaalfde week van het jaar al weer gedaald tot 9, respectievelijk 6. goed gevolg. Van de dertien kursis- ten voor beginners slaagden er ne gen en de dertien kursisten voor ge vorderden slaagden allen. In okto ber jl. zijn de nieuwe kursussen ge start met achttien leerlingen voor beginners en achttien voor gevorder den. Door de moeilijkheden bij Smit- Bolnes trok een aantal kandidaten zich terug, waardoor de kursus gronddiploma geen doorgang kon vinden. Gebouwen- en lokalensituatie Van de heer A. P. Moelands, in spekteur Technisch Onderwijs werd zeer veel medewerking ondervon den bij het zooken naar oplossingen voor de huidige gebouwen- en loka- lénsituatie, de nieuwbouw en het aanschaffen van inventaris. Met de inspekteur van het. Leerlingwezen, de heer H. Nijhuis was enkele malen kontakt over de laskursussen. Diverse hospitanten liepen stage op school, daarbij begeleid door een aantal van de leraren als mentoren. De school deed mee aan o.a. het paasvoetbal-, een zaalvoetbal- en zaalhandbaltournooi en behaalde daarbij weer een aantal trofeeën. De schooi is administratiekantoor voor het Caso (CentriÜe Administra tie Salariëring Onderwijs) hetgeen betekent dat de salarissen van di verse scholen bij de administratie worden gereedgemaakt voor com puterverwerking. Hiermee is het nodige overleg gemoeid. De 65 per 10.000 van nu is een gemiddelde. Voor hel platteland ligt het cijfer op 43, in de stedelijke ge bieden op 58 en in gemeenten met meer dein 100.000 inwoners 100 a. 110 patiënten zijn. Volgens de viroloog prof. R. Ma- surel lag het verschil tussen platte land en grote steden vorig jaar pre cies andersom. Toen was het aantal griepgevallen op het platteland twee keer zo groot als in de steden. De patiënten van toen hebben nu meer anti-stoffen tegen het influenzavirus zodat het zeei' verklaarbaar is dat dit jaar in de grote steden de mees te griepslachloffers vallen. BROUWERSHAVEN, 27-3. Op de algemene vergadering van de Alge mene Ned. Schippersvereniging, jl. zaterdag te Rotterdam gehouden, werd burgemeester A. p. Schouwe- naar van Brouwershaven, gekozen tot algemeen voorzitter. De heer Schouwenaar, zelf schip persoon, heeft inmiddels bericht zijn benoeming te aanvaarden. Hij is hier mede de opvolger van burgemeester Huber te Goes. Op deze vergadering kwamen de problemen van de evenredige vracht verdeling en de blokkades van vorig jaar ter sprake. Er werd gepleit voor een nog gro tere eenheid in de Nederlandse schip perswereld, zodat op een breder front de belangen van de partikuliere schippers zullen kunnen worden be hartigd. LONDEN, 28-3. B(j een ontploffing in liet tentoonstellingscentrum van de Britse hoofdstad Londen zijn za terdag 85 mensen gewond, van wie vier zeer ernstig. Volgens de politie is de explosie veroorzaakt door een bom van minstens een kilo. Dc bom ontplofle bij een dicht opeengepakte menigte, bij een wendol waar gratis glazen wijn uitgedeeld werden. De bom was verborgen in een vuilnisbak. De IRA, het Ierse republikeinse leger heeft bekendgemaakt verant woordelijk te zijn voor de bomaan slag. Een man met een lei's accent belde een krant Manchester op en zei dat „dit een waarschuwing voor RIO DE JANEIRO24-3. In het Amazonegebied van West-Brazilië worden Indianen door houtkappers, boeren en rubberplanters als slaven behandeld en uitgebuit. Tot deze konklusie kwam de Indianenstich- ting „Funai", opgericht door de Braziliaanse overheid, die een ver slag over de levensomstandigheden van de autochtone Indiaanse bevol king. heeft opgesteld, Funai is van plan grote reservaten te stichten in de oerwoudgebieden. Vooral in het deel van het Ama zonegebied dat aan Peru en Colom bia grenst, zijn talrijke Indianen door de invloed van blanken van hun stamtra:diïies beroofd. Ze worden tot werk gedwongen en in plaats van geld met sterke drank betaald. Velen gelden als ontworteld en asociaal. Volgens een schatting van Funai is hun aantal alleen in de deel staat Acre al meer dan 2.000. Door hun kontakt met blanken lopen de Indianen tbc en geslachts ziekten op. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DRONTEN. Minister Beorsma wil de jaarlijkse kostenstijging van de collectieve voorzieningen niet onder dc één procent laten zakken. Een stijging van niet meer dan 0,7 pro cent, zoals het CDA voorstelt, ver werpt hij vooralsnog. ROTTERDAM. B. en w. van Rot terdam willen meer greep krijgen op de vele sexklubs en -bioscopen in de stad. Zij stellen daarom aan de gemeenteraad voor om een verorde ning aan te nemen, waarbij het ver boden wordt om zonder vergunning een sex-inrichting te exploiteren Het kriteruim voor het verlenen van een vergunning - door b. en w. - zal zijn: de nadelige beïnvloeding van leef- en woonsituatie. DEN HAAG. De militairen van de koninklijke landmacht zullen de oefenterreinen in ons land gaan schoonmaken. Dat gaat gebeuren tussen 29 maart en 10 april onder het motto „Actie voorjaar", aldus dinsdag del egervoorlichtingsdienst. BIJ de Britse regering is, haar troepen uit Noord-Ierland terug te trekken. Er komen nog meer bommen wan neer aan die eis niet wo.-dt voldaan". Flitsen uit het buitenland RUACANA, Namibië. Zaterdag ochtend zjjn de laatste Zuidafri- kaanse militairen uit Zuid-Angola teruggetrokken. De minister van de fensie, Piet Botha, en militaire auto riteiten hebben de laatste fase van de terugtrekking in Ruacana in Na mibië (zuid-west-Al'rika) gadcgesla- WASIÏÏNGTON. Amerika en Tur kije hebben een akkoord bereikt over heropening van de Amerikaanse mi litaire bases in Turkije. Het akkoord heeft een looptijd van vier jaar en maakt deel uit van een omvangrijk pakket van Amerikaanse militaire hulp aan Ankara. NEW YORK, 29-3. Het Ameri kaanse weekblad Newsweek, ver wacht dat het onderzoek naar de steekpenningen-affaire van Lock heed in Nederland uit zal lopen op een „formele berisping" van prins Berahard, Waarschijnlijk zal hij afstand moeten doen van zijn bestuurs- funkties in het bedrijfsleven, en mogelijk zelfs van zijn positie als inspekteur-geheraal van de strijd krachten, zo meent Newsweek. Het blad, dat zich beroept op niet nader aangeduide bronnen in Ne derland, schrijft dat de secretaris van de prins, de heer Edwin Ver- nede, waarschijnlijk gebruikt za& worden als zondebok „omdat hij de prins niet beter heeft beschermd le gen infiltranten". Voorlopige indruk v „De voorlopige indryk in Neder land is dat er oyerivugend bewijs materiaal tegen Bemhard is, maar dat ei- geen schriftelijke ontvangst* bewijzen zijn voor de 1,1 miljoen dollar die hij volgens de beschuldi ging van Lockheed zou hebben ont vangen. Tot dusver hebben de Ne derlandse onderzoekers geen door slaggevend bewijsstuk tegen Bern- hard gevonden, maar de opeenho ping van materiaal is indrukwek kend genoeg, zodat de regering naar verluidt niet meer kan overwegen hem van alle blaam te zuiveren", aldus Newsweek. Toch kan het nog beter, BRUINISSE. 27-3. Naar informa ties van de chauffeur van de vecg- autou heeft de circulaire onder het motto „Morgen worden de straten geveegd" terdege effekt. Het valt op dat in Bruinisse tijdens het straat vegen minder auto's op de weg ge parkeerd staan. Toch zijn er nog altijd mensen die zich er weinig van aantrekken. Jammer. Mogelijk door eens met hen te praten, met een vriendelijk woord en met wat zachte aandrang KERKWERVE. De heer F. H. Koppenjan - Rengerskerkcwcg 4 le Kerkwerve - bracht in zijn woning een fraai ranmmozaiek aan. Het fraai uitgevallen kunstwerk betekent een aanwinst en mag specimen genoemd van een waar devolle vrije-tijdsbesteding. Foto: De heer Koppenjan b\) „z\jn raam". (Foto; Zierikzecschc Nieuwsbode) BRUINISSE, In 1936 zag dc heer ZegwaRrt Sr, tot dan toe tuinder In de omgeving van Delft het echt niet meer. Midden in de ergste ekonomi- schc krisis van de laatste honderd jaar zei hij het tuindersvak, waarin hij tot dan toe, een armoe bestaan had gevonden, vaarwel, zoals zo vele van zijn vakgenoten, omdat immers voor dc tuinbouwprodukten, in bin nen noch buitenland een afzet tegen redelijke prijzen werd gevonden. Omdat hij zich altijd al had aan getrokken tot de auto-branche zocht hij daarin emplooi. Dat lukte, of schoon men al spoedig ook in dit be drijf lot de konclusie kwam, dat er een moordende konkurrentie bestond. Wilde men wat bereiken, dan was specialisatie nodig, die natuurlijk na de oorlog zijn kansen kreeg. Kansen die in het verhuurbedrijf, want dat was het tot en met werden uitgebuit. Het succes, want één der gevolgen van dat succes is het periodiek ook over Schouwen-Duiveland rijdende veegmachine. Maar niet alleen op Schouwen- Duiveland rijden veegmachines van de firma Zegwaard, zoals ze door de Reinigingsdienst Schouwen-Duive land worden gehuurd. In vele tien tallen plaatsen van Nederland rijden ze en het zijn niet alleen de veeg machines, want dit Delftse verhuur bedrijf is niet voor één gat gevan gen. Men verhuurt ook hogedruk reinigingswagens. vakuumwagens voor het rioolreinigen en het tran sport van vloeibare stoffen, kolken- zuigers, t.v. inspectie-apparaluur. riool injectie-apparatuur. (voor het injacteren met kunsthars van lekke rioolbuizen via kontroleputten, bulk vuiltransport. overlaad perrons, huisvuilauto's. vuilverdichters hoog kerkers (van 12 tot 26 meter) wiel- laadschoppen. rupskranen, ruwter- reinkranen van 14 ton. voor hijs- werkzaamheden op terreinen waar nauwelijks of geen terreinverhar ding aanwezig is verhuis containers enz. Nieuw Met dit alles, werden een aantal gemeentebestuurders en of direktie of teamleden van gemeentelijke technische diensten gekonfronteerd cn het was ook voor hen allemaal Maandag 29 maart Nieuwerkerk Schoolgebouw. Aangifte leerlingen Chr. School, 19.00-22.00 uur Dinsdag 30 maart Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schapsbestuur, 13 30 uur. Parkeerterrein Ring. 12.00-10.30 uur, verlichtingscontrole-aktie ANWB. Serooskerlce Dorpshuis. Kursus Kadertraining, 20.00 uur. Brouwershaven Schoolgebouw. Kijkavond „De Blok kendoos", 18.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen, 19.30 uur. Kerkwerve 20.00 uur: ouderavond openbare kleuterschool „Piggelmee" in de kleuterschool. Woensdag 3! maart Zierikzee „Huis vjan Nassau". Vrouwenkontnkt P.v.d.A.\ 20.00 uur. Haamstede Parkeerterrein Ring, 9.00-19.30 uur, verlichtingscontrole-aktie ANWB. Herv. Ver.-gebouw. Ouderavond „Peuterspeelzaal". 20.00 uur. Donderdag 1 april Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling Le charme discrèt. Herv. verenigingsgebouw Hervormde Vrouwengroep, 20.00 uur. Haamstede Parkeerterrein Ring, 9.00-19.30 uur, verlichtingscontrole-aktie ANWB. Rekreatiezaal Geref. Kerk, 14.30 uur. ontspanningsmiddag bejaardensocië teit. Vrijdag 2 april Zierikzee „Huis .van Nassau", 20.00 uur alg, ledenvergadering Zierikzeese Oran jevereniging. "Receptielokaal school N. Boogerd- straat, 19.00 uur, onderling solisten concours Kon. Harm. Kunst en Eer. Haamstede Parkeerterrein Ring, 9.00-19.30 uur, verlichtingscontrole-aktie ANWB. Herv. kerk (Winterkerk), 19.30 uur. kerkkoor Haamstede. Nieuwerkerk Start kursus Algemene Basis Oplei ding 20.00 uur. Zaterdag 3 april Zierikzee Vinotheek. Dansklub Zierikzee. 21.00 uur: YVesterschouwen Opening tennisseizoen tennisclub W'schouwen. Ouwerkerk Dorpshuis, bingo-avond Culturele Vereniging. Nieuwerkerk Kerkgebouw Geref. Gem., (Syn.), 14.15 uur, toogmiddag Geref. Bijbel Stichting tot Handh. van de Staten vertaling. is hun sluimerende burgerzin mis schien toch nog tot leven te wekken Met de plaatselijke korrespondentc van de Nieuwsbode is de afspraak gemaakt, dat de tijdstippen waarop geveegd wordt telkens een dag van te voren onder het plaatselijke nieuws zullen worden opgenomen, waardoor de circulaire van liever lede zou kunnen komen le vervallen. Onze zuiderbuien hebben het pro bleem opgelost met parkeerverboden gedurende bepaalde tijdvakken waarin oen buurt of wijk geveegd wordt. Dinsdag 5 april Haamstede Meeldijk 3. Koffie-uur Afd. Ned. Ver. v. Pluisvrouwen, 10.00 uur. Woensdag 7 april Zierikzee Schoolgebouw, 19.00-22.00 uur. kijk avond J. L. de J ongeschool. ZIERIKZEESCNE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na haH zes Redaktle: M. J. BIJ de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 600 Bezorging: (01119) 660 nieuw, want de relatie met de firma Zegwaard is nog niet zoveel jaren oud. Uitgenodigd door do direktie van hel bedrijf, aan de buitenkant van Delft gelegen, werden zij om vangen door de bedrijfstop in de kantine van het bedrijf. Een specialiteit van do firma, die erg in opmars is. is de riool-inspec tie door middel van een t.v.-camera, geplaatst in een „onderwaterhuis". Deze kamera wordt door het riool getrokken. Voor de verlichting zor gen twee op deze kamera gemon teerde jodiumkwartslampcn. De ge maakte beelden worden in de kon- troJewagen op monitors gevolgd en door middel van een video recorder op tape vastgelegd. Alle naden goed of slecht, worden aangetekend op een dagrapport t.v.-inspectic. Om dit alles nog eens te onder strepen werd een gedeelte van di verse „banden 'c.q. eventuele gedeel ten van stadsriolen in diverse plaat sen van ons land. Alleen de gemeen te Bruinisse heeft al eens kennis ge maakt met dit nieuwe systeem, maar voor de andere plaatsen aangesloten bij de gemeenschappelijke regeling ligt nier mogelijk nog wel terrein. Kleinste baby van Nederland AMERSFOORT. 27-3. Ui! hel Amersfoortse St. Elisabethzieken- huis is vrijdag de kleinste baby van Nederland ontslapen. Het is de nu drie en een halve maand oude Davc Dapper Stormbroek. Zijn ouders wo nen in Ngkerk. Bij de geboorte woog hel jonpetje f>2.r>. gram. Hoewel ver- pleegsters en kinderarts er niet gp rekenden dat Dave zou blijven leren is hij nu zover dat hij evenreel overlevingskansen heeft als iedere normale baby van die leeftijd, en dat is uniek in Nederland. In de akademische ziekenhuizen van Utrecht en Groningen zijn onlangs baby's met een geboortegewicht van 700 gram geboren. Eén ervan is in middels overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2