Occupatie van het poldergebied voor de recreatie is niet nodig Fraktie-kommentaar op „kleuterschool Zonnemaire" SCHOUWEN-DUIVELANDSE VOORLICHTING AAN DE TEXELAARS Tong en schol kunnen gauw op zijn 4 STREEKNIEUWS Structuurplan Westerschouwen V ESTERSC.HOUWEN, 2-1-3. „Occupatie van het pol dergebied ten behoeve van de recreatie is niet nodig, liet is ook niet gewenst uil oogpunt van de ruimtelijke werking van het open poldergebied en gezien de agra rische funktie ervan". Aldus een conclusie uit liet laatste deel van het struktuurplan Wester schouwen. Een uitzondering zou volgens het plan gevormd worden, door het - ook visueel - afgesloten poldertje bij Burghsluis. ..Zodra nadere gegevens bekend zijn over de uitvoering van de af sluiting vun de Oosierschelde is et n verblijfsrekrealieve ontwikke ling hier mogelijk, volledig gekop peld aan de watersportmogelijkhe den van het haventje van Burgh sluis. Hetzelfde geldt ook voor een recreatieve ontwikkeling in de Schelphoek, ook gekoppeld aan de watersport", aldus luidt het struk tuurplan. Indien deze ontwikkeling een re delijke ontwikkeling zou krijgen, komt het wenselijk voor. de kern Serooskerke hierbij te betrekken. Dit zal dan in verband met de ver betering van de aansluiting Seroos- kerkseweg-Stoofweg Dammenweg, met zich mee kunnen brengen dat het wegenpatroon rond Serooskerke aangepast zal moeten w.orden. Dit zal echter pas aan de orde komen nadat de definitieve beslissing om trent de wijze van afsluiting van de Oosterschelde genomen is. Volgens het struktuurplan zou slechts voor één bijzonder gevolg van de verblijfsrecreatic het polder land wèl een funktie kunnen ver vullen, namelijk de winterberging van caravans. In een aantal gevallen zal het om landschappelijke redenen gewenst zijn dat in de winter geen caravans mogen blijven staan op hun zomer- standplaats. Voorzieningen voor overdekte winterberging in het agrarisch gebied met name op de erven lijkt dan ook landschappelijk aanvaardbaar, gezien de beperkte benodigde oppervlakte. Conclusies Samenvattend komt het struk tuurplan tot de volgende conclusies op de korte termijn: geen (verdere) occupatie van de duinen; geen zwaardere belasting van het strand vanaf Renesse tot en met Westen- schouwen, derhalve geen uitbrei ding van bereikbaarheid van dit strand per auto, uitgezonderd de eventuele nieuwe strandontslui- tingsxveg door het Domaniale Bos, indien deze door de wijze van af sluiting van de Oosterschelde nood zakelijk blijkt; een beperkte uitbrei ding van het aantal parkeex-plaat- sen; verbetering verbinding Hoo- genboomlaan-Stoofweg aanleg wan del-, fiets- en ruiterpaden, waarbij dient te worden voorkomen dat de draagkracht van de natuurgebieden als rekreatief ui (loopgebied wordt overbelast; waterfiltratie in de dui nen plaats laten vinden in de Do maniale bossen; geen uitbreiding meer van verblijfsgebieden in de duinvlakte; Bescherming van do aan ver blijfsgebieden grenzende randen van de natuurgebieden; daar waar mo gelijk, verlaging van de bezetting van deze verblijfsgebieden aan de ze randen nastreven; eventuele ver plaatsing van het kampeerbcdrijf de Prinsenhoeve, nieuwe ontwik keling van het gebied Hogezoom- Lagezoom on het gebied ten noor den van Slot Moermond als groten deels vervangende verblijfsgebieden; stopzetting van de sluipende ver- v e rblij f srekrea t ieve on l w i kkeli n g in het overige zoomgebied. Beslis sing over verdere ontwikkeling aan het eind van de korte termijnpo- riode. t Geen verblijfsrekreatieve ont wikkelingen in het poldergebied eventueel met uitzondering van het poldertje bij Burghsluis en in de Schelphoek. Hier is een recreatie ve ontwikkeling mogelijk direkt ge koppeld aan de watersport, wan neer nadere gegevens bekend zijn omtrent de gevolgen van de afslui ting" van de Oosterschelde. Verder: mogelijkheden openen voor winter berging van caravans in het agra rische gebied en aanpassing van de bestemmingsplannen* aan de geno men struktuurplanbeslissing. Voor op lange termijn voorziet het struktuurplan: indien noodza kelijk verdere verblijfsrecreatieve occupatie mede afhankelijk van nadere gegevens over de recreatie mogelijkheden rond de Oostcr- scheldedam; voorzover nog nodig verdere versterking van bedreigde randen van de natuurgebieden; be zien of aanleg van een rekreatie- verzamelweg noodzakelijk is. Radsvergadering Middelharnis De gemeenteraad van Middelhar nis komt in openbare vergadering bijeen op donderdagavond 1 anril aanstaande. In deze vergadering komt o.a. aan de orde verhoging huur van gemeentelijke panden met ingang van 1 april. Op de agenda staat ook verkoop van grond voor garage-bouw in bestemmingsplan ZIERIKZEE Benoeming De kolonel van de Kon. Lucht macht W. van Gastel (51), afkomstig uit Zierikzee, is benoemd tot kom- mandant van de vliegbasis Soester- berg. BROUWERSHAVEN „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie don derdag beschuldigd van opzettelijke organisatie van een campagne tegen Amerikaanse diplomaten in Moskou. WASHINGTON. president Ford en zijn voornaamste militaii'e en veiligheidsheidsadviseurs bespreken mogelijke militaire maatregelen bij een verdere overzeese militaire akti- viteit door Cuba. WASHINGTON. De Amerikaan se senaat heeft donderdag een po ging voorkomen de Brits-Franse su- persone Concorde te weren van de Amerikaanse luchthavens. AMSTERDAM. De zeven Zuidmo- lukse jongeren, die vanaf 4 december vorig jaar gedurende twee weken het Indonesisch consulaat-generaal in Amsterdam bezetten, hebben don derdagmorgen ieder 7,5 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich horen eisen. Voor 45 jaar ROTTERDAM. H.K.H. prinses Beatrix, hier in een stralende bui, met een paar echte werkhandschoenen aan, voordat zij de eerste steen ging leggen voor de gekombineerde nieuwbouw van het kinder-revalidatiecentrum „Adriaanstichting" en de gemeentelijke Mytylschool te Rotterdam, ELKERZEE. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer der openbare lagere school le Duivendijke hebb°n zich vier sollicitanten aangemeld. NOORDWELLE. Alhier werden do laatste aanfluitingen door de water leidingmaatschappij verricht. ZIERIKZEE. De bekende P. S. Pluimvee- en vogelvoede-fabriek liet in de Concertzaal een film verto nen waardoor ten duidelijkste is ge bleken wal deze firma op haar ge bied vermag. De enorme silo's waar in graven en zaden teerden opges'a- gen, gingen aan ons oog voorbij. BRUINISSE. Tijdens een sneeuw- slorm ts r-rieden week hef inoioi- schip „Alfa", beladen met cement, in het Zij pc gezonken. De opra'•en den konden zich per boot redder i zijn te A.J.Polder geland. To: im toe heelt men hel gezonken rr.triu. n et terug kunnen vinden ZIERIKZEE. Aan de Leidsrh» Universiteit is tot arts bevorderd onze plaatsgenoot C. J. S. Advertentie. Kunsttanden 2, per stuk. Boven of onderpebif 25,— Volledig gebit f 50,Vijf jaar ga rantie. Behandeling pijnloos. NIEUWERKERK. Het comité der in de maand October van het vorige jaar alhier gehouden hazar ten be hoeve der restauratie van „Reho- both" heeft nnn het kerkbestuur der Ned. Ilerv, Gem. als netto-opbrengst 109S,95 afgedragen. Afd. Bond van Platelandsvrouwen De Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brouwershaven hield haar maandelijkse bijeenkomst in het ver enigingsgebouw. De presidente, me vrouw Veerman-de Boer heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw Heringa uit Schuddebeurs, die dez eavond verzorgde met een lezing over haar reis door Indonesië. De presidente vroeg of er nog le den meewilden met de driegaagse reis naar Groningen, daar er nog enkele plaatsen vrij zijn. Ook ves tigde zij.de aandacht op de ideeën bus, waarin steeds ideeën kunnen worden gedeponeerd. Hierna was het woord aan mevr. Heringa, die prachtige dia's ver toonde over haar gecombineerde werk- en vakantiebezoek aan Indo nesië. Zij bezocht daar ook ver schillende vrouwengroepen. „Wan neer men daar bij aangesloten is. is men ook verplicht een bijeen komst. te bezoeken wat 'hier wel eens te wensen overlaat". Vele fraaie dia's werden vertoond over o.a. rijst-, nootmuskaat- en sago- kuMuur. Mevrouw Heringa gaf ook een boeiende toelichting bij de dia's en legde steeds de nadruk op de uitbundige natuur. Ook de oude bouwcultuur op Bali kwam prach tig tot uiting. Na deze geslaagde avond over handigde mevr. Veerman een boe- kenbon aan mevr. Heringa en dankte haar hartelijk voor de le zing. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte De vorige week gehouden kollekte voor het Rheuma-fonds, verzorgd door 13 padvindsters van Duiveland, onder leiding van mevrouw Von Eu- gen. bracht het mooie bedrag op van f 475,Aan alle gevers veel dank! BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse komt vrijdagavond 2 april bijeen in een openbare vergadering welke ge houden wordt in het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. „Zegje" over toerisme ZIERIKZEE, 23-3. Tijdens het bezoek van een groep Texelse ondernemers, hebben verschillende sprekers hun zegje gedaan over typische Seliou wen-Duivelandse zaken, die betrekking hebben op de rekreatie. Betreffende de heffing van toeris ten- en forensenbelasting deelde de heer Holm mee dat in de Westhoek toeristenbelasting geheven wordt en dat de middelen hieruit volledig worden aangewend voor rekreatieve voorzieningen. De forensenbelas ting, die in andere gemeenten wordt geheven, komt ten gunste van de algemene middelen en heeft geen speciale bestemming. De heer Doeleman vulde hierbij aan dat Zierikzee geen toeristen- of forensenbelasting heft, daar 'men hier weinig te maken heeft met ver- blij fsgasten. Op de vraag of in deze regio iets aan kwaliteitsverbetering wordt gedaan, antwoordde de heer Van Geesbergen: „Er wordt naar gestreefd maar het is niet gemak kelijk. V'. elal heeft men te maken met historisch. gegroeide bedrijven, waaraan nauwelijks zeer hoge eisen kunnen worden gesteld. Deze be drijven moeten de kans krijgen om te gi'oeien voordat zij aan dex-gelijke eisen kunnen voldoen. -Een andere mogelijkheid zou zijn het uitkopen van deze bedrijven, maar wie zou dat dan moeten betalen?", aldus de gedeputeerde. Tweede-woning-heleid Een toelichting op het tweede woningbeleid we 'd gegeven door de heer Doeleman. De heer Van Gees bergen vulde aan dat omtrent hel begrip tweede woning veel spraak- vei-waiTing bestaat. Het is een ver- zamelnaam geworden voor kamp huisjes, zomei'huisjes, enorme villa's en pemanemte weningen, die niet meer pennanent bewoond worden. Beti'effende de samenwex-king tus sen de middenstand in diverse ker nen merkte de heer De Jager op, dat deze helaas niet bestaat. „Wel is er een uitstekend kontakt tussen de Zierikzeese middenstand en het gemeentebestuur. Enkele jaren ge leden werd door de ondernemex-s- centrale met succes een struktuur- ondei'zoek igedaan. Thans bestaan plannen om nog dit jaar te starten met een ondezoek naar de reki-e- alieve ontwikkeling. Dit plan werd bespx*oken met het gemeentebestuur dat een positieve reaktie liet horen", aldus de heer De Jager. Op de vraag of in dit gebied iets gedaan wordt aan „slecht weer voorzieningen", wees de heer Van Geesbex-gen op de plannen van de pr-ojektontwikkelingsmij. „Wilma" te Bruinisse. Tot slot was het woord aan de heer C. de Wit, die de On dernemers-centrale en de V.V.V. hartelijk dankte voor deze avond en de gaslhex-en uitnodigde voor een bezoek aan Texel. Z1ERIKKZEE. Een groot succes wa ren twee akties ten bate van de Noordierse kindergroep, die dit jaar naar Schouwen-Duiveland. komt. Te Bruinisse was men uktief en de Zierikzeese Chr. Mavo-school bracht ruim f 5000 bijeen. De foto geeft een beeld van een bazar-hoekje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Foto's De heer De Wit bocd daarna wei houder Doeleman twee mooie foto's aan: Een kotter tijdens een mistige dag en het unieke natuurgebied op Texel „De Slufter". De heer Doele man zei zeer vei-rast te zijn met dit geschenk en verzekerde de gasten dat deze foto's een mooie plaats in het stadhuis zullen krijgen. Het pi-ogramma voor de tweede dag van dit Texelse bezoek zag er als volgt uit: Ontvangst door bur gemeester Everwijn van Wester schouwen, die een causexne hield over de i-ekreatie in de Westhoek. Vervolgens bezoek aan het bunga- lowpax-k Burghsfede, maaltijd en rondleiding in Zierikzee en tenslot te via Stellendam terugtocht naar Texel. AMSTERDAM. Het Centraal dans- bei-aad, de kring van Nederlandse theaterkritici en uitgeverij De Wal- burgpex-s te Zuthpen hebben in de Amstei'damse stadsschouwburg de eerste exemplaren uitgexreikt van het boek „Sonia Gaskell in Neder land", een door Conx-ad van de Wee tering en drs. Luc Utrecht geschre ven dokumentaii'e over het leven van de ruim één jaar geleden over leden „moeder vna de Nedei'landse danskunst". DEN HAAG, 25-3. De porties te vangen tong en schol, waar de Ne derlandse visserij het dit hele jaar mee moet doen, kunnen over een paar maanden al op zijn, als de vis sers blijven vissen zoals ze het dit eerste kwartaal gedaan hebben. Deze waarschuwing was donder dag te horen in de bestuursvex-gade- ring van het Produktschap voor vis en visprodukten. Het bestuurslid W. N. Gouda zag aankomen dat het in augustus zover zal zijn. Tot en met 20 maart - vertelde voorzitter B. A. de Jonge - is 2.210 ton tong en 12.357 ton schol op de afslagen aangevoerd, te x'wijl de aan voer dit hele jaar 9.200 ton tong en 35.600 ton schol mag zijn. Raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN. 21-3. Op de jongste raadsverga dering onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Seliouwenaar, werd - als eerder gemeld - de zaak van de „kleuterschool Zonnemaire" van kommenlaar voor zien door de lieer C. .1. de Munnik. woordvoerder van de P.y.d.A.- en de V.D.-frakties. De heer De Munnik zei dat de in uitzicht gestelde sluiting van de kleuter school bij de bevolking hard is aangekomen; Het kollege in het algemeen en de wethouder van onderwijs in het bijzonder hebben echter al het mogelijke gedaan, om de school voor Zonnemaire te behouden. Twee dager, eerder - zo betoogde de heer De Munnik - zijn dé oude s van de dreigende sluiting op de hoogte gesteld cn de woordvoerder vond de tijd tussen de modedeling cn het te nemen besluit ie kort. De ouders moeten z.i. zelf nog de kans hebben iets te ordernemen. Een ondexzoek heeft tijd ncdig en ge sprekken zullen neg moeten wordn gevoerd. Voorstel De heer De Munnik deed hierna namens de twee partijen (De P.C.G.- fraktie had al een eigen standpunt ingenomen) het voorste! de zaak kleuterschool voorlopig van de :.gi xda af ;e voeren, verwijzend r.a: r dc nood2aak tof samenwerking met provincies, die m.b.t. kleine -holen voor dezelfde problemen aan. Onmisbaar vcor de leefbaar heid zijn kleuter- en basisscholen en alles moet gedaan om die in c -d ze houden. P.C.G.-fraktic Namens dp P.C.G.-frakiie zei de heer J A. v. d. Bijl zich wel in grote lijnen achter het standpunt van de andere frakties te kunnen plaatsen. De sluiting zal echter een verarming betekenen voor Zonne- maie. Wat dc blief betreft kan ge steld worden dat deze op zeer korte termijn is opgesteld na een emotio neel verlopen vergadering. Wellicht ren „slip of the pen". „Onze frak tie I ar niet beoordelen of er veel on waarheden instaan en stelt het daarom op prijs, wanneer het kli maat wat. is opgehelderd om alsnog met de betrokken ouders te gaan 1 raten". De voorzitter dankte de heer v. d. Bijl voor het kompliment da; er veel binnenkamers aan is gedaan. ..We hebben ook de indruk, a.'dus dc voorzitter dat de brief op korte termijn s opgesteld maar de onzorgvuldigheid liegt er niet om. Fen schrijven van 3 pagina's kun nen we geen slip of the pen noe men. Het blijft een stuk vol on waarheden on zolang men het te genovergestelde niet kan bewijzen zou het college graag vernemen hoever de fraklies bereid zijn zich vm deze brief ie distancieren.'* De heer De Munnik zei er van over tuigd te zijn dat het college alle moeite heeft gedaan om de school te redden. ..Gezien de brief een haastige zaak is geweest zouden we die maar in de prullebak moeten laten verdwijnen en de betrokkenen met een ander schrijven laten ko men".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4