GIEPS GOUDEN VIJFJE De kwestie Rhodesië VERHELDERENDE TE ZIERIKZEE VOORLICHTINGSAVOND Jaarvergadering L.T.-vereniging „De Bru-tèn" KWIEK" MARCHEERDE GOED IN 1975 Amerika heeft nog steeds problemen in Achter-lndië JL nieuwe meubelen op onze lenteshow toegang vrij d e u r I o o BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i>ond erdag 25 maart 1976 Mr. 21866 7 Amerika heejt nog steeds zijn problemen in Achter-lndië, ook al is de affaire-Vietnam al lang en breed achter de rug. Het gaat om een aantal bases in Thailand, voor namelijk bekend als het uitgangs punt van vliegtuigen die ingrepen in de strijd in Vietnam en in Cam bodja. Lange tijd was Thailand de grote steunpilaar van de VS in dit gebied. De regering in Bangkok liep doorgaans keurig in de pas met Washington - in de eerste plaats om dat de militaire bases voor een aar dig inkomen zorgden en ook natuur lijk omdat Thailand dacht zich wat veiliger te mogen voelen door de Amerikaanse militaire aanwezig heid. In die laatste opvatting kwam uiteraard geleidelijk een ommekeer naarmate het duidelijker werd dat de VS bezig waren zich van Vietnam (en Cambodjalos te maken eri al leen maar onderhandelden over een manier om dit met zo min mogelijk prestigeverlies te doen. Dit onder mijnde in niet geringe mate het ge loof in de bescherming waarin men zich had gekoesterd. En zowaar, aan het eind van de gevechten in Laos, Cambodja en Vietnam protes teerde zelfs een Thailandse regering ertegen dat de Amerikanen vanuit het „neutrale" Thailand akties on dernamen. En niet alleen de regering werd argwanend dat de betekenis van de Amerikaanse bases misschien niet zo'n goed ding was. In de eerste plaats kon men nu weten dat de VS zeker niet ten behoeve van Thailand al te sterk op de bres konden staan. En in de tweede plaats kon men vrezen dat die bases de relaties met de kommunistisch geworden büren, speciaal de verre buur Vietnam, vij andig konden stemmen. Het sukses van links op zijn beurt stimuleerde vooral de Thaise studenten tot grootste anti-Amerikaanse demon straties. De stemming was zo dat premier Koekrit Pramoj slechts erin slaagde om een regering te vormen door plechtig te beloven dat alle Amerikanen het land uit moesten. Spionage en politiek Bij nader inzien vindt hij dit toch wat te kras. Vooral i?a?i rechts is er bezwaar tegen om de Yankees eruit te bonjouren. Zij geloven er niet in dat daardoor alleen de goede relaties met de buren automatisch tot stand komen. En verder zijn ze niet zo ge sticht bij de gedachte dat de linkse studenten de dienst gaan xiiimaken. Koekrit heeft een kompromis be dacht: er mogen wat meer Amerika nen blijven, maar de bases worden helemaal Thais. Een voorwaarde die voor de VS niet acceptabel is. Want de bases zijn voor de bommenwer pers en straaljagers niet meer zo in teressant als ze ten tijde van de Vietnamese oorlog waren. Maar wel weet Washington graag wat er al zo omgaat in het luchtruim boven Ach ter-lndië. Daarvoor is allerlei appa ratuur op de bodem gestationeerd waarvan de VS de geheimen willen bewaren zodat ze niet kunnen toe- meelstraat 31 zierikzee staan dat een Thaise militair (wie weet met relaties in Siagon of Pe king) er zijn neus in steekt. Ook schijnt er af en toe nog wel een spionagevlucht gemaakt te worden op grote hoogte en daarin wil men zeker ook de Thais niet betrekken. De spionagebetekenis van de bases is vooral zo groot omdat dit nog zo ongeveer het beste punt is om ook diep in het luchtruim van China te gluren. Dat is wel geen vijand, maar weten wat de Chinese luchtmacht etc. vermag is toch wel interessant voor de VS. Maar wat voor de VS niet aan trekkelijk is dat gebeurt nu op de straten van Bangkok en vele andere Thaise steden. De kwestie x>an de bases - en daardoor de VS zelf - speelt een grote rol in een uiterst venijnige verkiezingsstrijd waarbij de nodige moorden al weer zijn ge pleegd. En dit fungeren als element in de verkiezingen van een Aziatisch laxid is voor Washington een grote tegenslag in propagandistisch op zicht - in de andere Aziatische lan den hoort men er niet graag over, omdat er toch altijd een beetje de indruk van'uit gaat dut de VS nog wel degelijk bezig zijn in de binnen landse politiek van sommige Azia tische landen. Dit effekt is waar schijnlijk erg genoeg voor Washing ton om dan maar af te zien van de bases in Thailand en zelfs niet meer te onderhandelen met Bangkok. En voor de spionage zal men dan wel weer iets nieuws bedenken. SALISBURY, 24-3. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de voor waarden waarop Engeland wil mee werken aan de oplossing van het grondwettelijk geschil in Rhodesië, verworpen. Hij is van mening dat zij geen kans bieden op voortgang bie den en acht ze „niet minder extreem dan die van de Afrikaanse nationale raad". De Britse voorwaarde dat er geen onafhankelijkheid aan Rhodesië kan worden verleend voordat de meer derheid er regeert, noemt Smith „even onrealistisch en onaanvaard baar als in het verleden". Man vermoord AMSTERDAM, 23-3. In zijn wo ning in de Simon Stevinstraat in Amsterdam-oost is dinsdagmiddag de 55-jarige H. Konings levenloos aangetroffen. Hij bleek door slagen met een nog onbekend voorwerp op hoofd en hals om het leven te zijn gebracht. Gas, water, licht DEN HAAG, 24-3. Gas, water en elektriciteit samen kosten een ge zin gemiddeld 230,meer dit jaar dan in 1975. Dit heeft het Konsu- mentenhontakt uitgerekend aan de hand van tarieven van 41 Neder landse gemeenten tezamen vijf mil joen inwoners) vorig jaar kostten gas, water en licht een gezin ge middeld ruim 1.200,en nu in 1976 is een gezin daarvoor bijna 1.430,kwijt. In een aantal gemeenten is de ta riefstijging aanmerkelijk groter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Marianne Haitsma, de Utrechtse studente Spaans die twee weken geleden in Uruguay gevangen heeft gezeten en tegen wie later een arrestatiebevel werd uitgevaardigd, is sinds enkele dagen terug in Ne derland, zo liet ze weten. VEENDAM. Een brand in een wo ning in de buurtschap Korte-Akkers (gem. Veendam) die omstreeks één uur dinsdagmiddag woedde, heeft het leven gekost van de 33-jarige mevrouw G. Weitmans-van Straten. UTRECHT. De Biltse en de Utrechtse politie hebben een twintig man sterke dievenbende opgerold die heeft bekend in Utrecht en omge ving in vier maanden tijd 179 dief stallen te hebben gepleegd. DEN HAAG. Met de stemmen van de fracties van CPN en BP tegen heeft de tweede kamer uitgesproken, dat er een wettelijke regeling inoet komen voor het bevorderen van het welzijn van de landbouwhuisdieren DEN HAAG. In 1974 en 1975 zijn er vrijwel geen nieuwe Amerikaanse bedrijven in ons land gesticht, aldus het jaarverslag van de Amerikaanse kamer van' koophandel (American Chamber of Commerce in the Ne therlands). UTRECHT. „Als Philip Morries binnenkort overgaat tot de concen tratie van haar twee bedrijven in Nederland in Bergen op Zoom dan zal meer dan de helft van de 500 werknemers fcjij de Eindhovense ves tiging werkloos worden". ROTTERDAM. De bedragen aan steekpenningen, die de scheepvaart maatschappijen moeten betalen in Afrikaanse en Aziatische havens, zijn onaanvaardbaar geworden. Dit zegt Per Hendriksen, president-di recteur van de Deense rederij Mer- candia. UTRECHT. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft in een brief aan de hoofddirectie van de Nederlandse spoorwegen gewaar schuwd, dat de exploitatie-tekorten de komende jaren bepaalde bedragen niet mogen overschrijden. AMSTERDAM. De 55-jarige H. Konings, die dood werd aangetrof fen in zijn woning in de Simon Ste vinstraat in Amsterdam-oost, moet in de nacht van maandag op dins dag om het leven zijn gebracht. Bu ren hebben toen rumoer in het huis gehoord. DEN HAAG. Mogelijk nog dit jaar zou de derde serie standaard-fregat ten voor de marine worden aanbe steed. Volgens staatssecretais Ste- merdink (defensie) zal daarmee een bijdrage worden geleverd aan het oplossen van de problemen die zich voordoen bij de scheepsnieuwbouw in ons land. ROTTERDAM. Een van de drie Zuidmolukkers, die de Rotterdamse politie maandagnacht bij het cen traal station in de Maasstad arres teerde blijkt de 21-jarige Nathaniël T. te zijn, die vorig jaar betrokken was bij een overval op een geld transport in Breda. Bij deze overval kwam een bewaker om het leven. DEN HAAG. Het staatsbezoek dat de Zweedse koning Karei XIV Gustaaf aan Nederland zou brengen is voorlopig uitgesteld, aldus ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag in Den Haag. Het CDA DEN HAAG, 24-3. Voor prof. dr. P. Steenkamp, de voorzitter van het christen-democratisch appel (CDA), is het op dit moment nog niet duide lijk, hoe de oppositiepartij CHU en Vereniging „De Zonnebloem" ZIERIKZEE, 22-3. De Vereniging „De Zonnebloem" hield maandagavond een propaganda- en informatie avond in het Hervormd verenigingsgebouw. De heer H. J. de Klerk, hoofd buitendienst van de Nationale Vereniging ..De Zonnebloem" heette de weinige aanwezigen hartelijk welkom. De heer De Klerk zei teleurgesteld te zijn over de geringe opkomst, maar toch blij te zijn met een gemotiveerd publick. Doel van de avond was duidelijk te maken: wat is de Zonnebloem en wat doet de Zonnebloem? In 1946 is Alex van Wayenburg gestart met het werk ten behoeve van chronisch zieken, gehandikapten en hulpbe hoevende bejaarden. In de loop dei- jaren is vanuit deze start een lan delijke organisatie gegroeid. „De Zonnebloem" werkt thans in Nederland met ruim 1000 plaatse lijke afdelingen aan de welzijnsbe vordering van de zeer grote groep medemensen, die door hun ziekte of handicap dreigen in een isolement te geraken. Het gevoel niet meer by de ge- theenschap te behoren, is vaak een veel pgniyker gedachte dan de ziekte of de handecap zelf. De gees- teiyke pijn weegt vaak zwaarder dan de lichameiyke. De Zonnebloem is er nu om die geestelijke pijn te bestrijden. Het herstelden van het sociaal kontakt stelt de vereniging primair. Ziekenbezoek De kern van „De Zonnebloem" is het regelmatig ziekenbezoek. Vanuit die kern komen een aantal aktivi teiten naar voren. Deze aktiviteiten zijn echter niet het doel maar het middel om aan die primaire doel stelling van de vereniging te vol doen. Vervolgens vertoonde de heer De Klerk de film „25 jaar Zonnebloem'' van Fred Bredschneyder. Deze in teressante rolprent gaf een duidelijk beeld van de vele aktiviteiten van de vereniging, die georganiseerd worden door het landelijk-, provin ciaal-, regionaal- en plaatselijk be stuur. Mooie beelden werden ge toond van een défilé op Koninginne dag, waarbij het gehandicapte mede-mensen mogelijk was gemaakt dit kleurrijke festijn bij te wonen. „De Zonnebloem" verzorgt elk jaar een St. Nikolaasaktie, waardoor ruim 50.000 zieken blij gemaakt kunnen worden met een presentje. Vooral in het zuiden van het land werd het gehandicapten mogelijk gemaakt een carnavelsfeest en -op tocht bij te wonen. Veel enthousiasme bestond er ook voor de z.g. winkeldagen. Vrywil- ligers geven mensen, die aan een rolstoel gekluisterd ziyn, de kans om eens fyn te winkelen. Verder werden beelden getoond van enkele ontspanningsmiddagen, de grote feestavond ter ere van het 25-jarig jubileum van „De Zonne bloem" en van de aangepaste va kantiebungalows en vakantiehuizén. Vooral voor de plaatselijke afdelin gen bleek het weilfare-werk zeer belangrijk te zijn. Dit werk kan aan zieken of gehandicapten heel wat ontspanning bezorgen. Dag-boot toch ten Een belangrijke aktiviteit van de vereniging is ook het verzorgen van dagboottochten. Per jaar worden zo'n 250 a 300 dagtochten gemaakt. Tot slot van de avond was er ge legenheid tot het stellen van vra gen. Naar aanleiding van een vraag of de vereniging overwegend katho liek gericht is, antwoordde de heer De Klerk, dat de signatuur van „De Zonnebloem" wel katholiek is, maar dat gestreefd wordt te werken van uit een zo breed mogelijke christe lijke basis. Vele besturen van de vereniging bestaan uit personen van verschillende religie. Wat de afdeling Zierikzee van „De Zonnebloem'' betreft, moet helaas gekoristateerd worden, dat er zeer weinig groei in zit. De heer De Klerk was van me ning dat meer gestalte aan de afde ling zou kunnen worden gegeven, als men in samenwerking met an dere bestaande organisaties te werk zou gaan. „De beperkte omvang van de af deling, werkt nu in feite als een rem'', aldus de heer De Klerk. Tot slot uitte de spreker de wens dat deze propaganda-avond zal bij dragen aan de groei van de afdeling Zierikzee van „De Zonnebloem". sitieve aspekten van het ouder wor den. NED. 11: De AVRO stelt in de vooravond de kijkers op de hoogte van de ontwikkelingen in de natio nale hitparade. Welke zijn deze week de best verkochte singles? Na het journaal is ruim anderhalf uur in geruimd voor Een van de acht, het vrolijke spelletjesprogramma met Mies Bouwman. In haar show be steedt Mies o.m, aandacht aan de 25 jaar oude Luchtmachtkapel van de Koninklijke luchtmacht. Klokke tien begint een nieuwe aflevering van De gebroeders Hammond. Riley onder vindt moeilijkheden in zijn nieuwe baan. Edward en Jennifer zouden best eens aan het stichten van een gezin kunnen gaan denken. David, de regeringspartijen KVP en ARP^~fc«apt aardig op; koopt een nieuwe Tennis lukt te Bruinisse BRUINISSE, 22-3. De L.T.-vereniging „De Bru-tèn" hield de jaarvergade ring in hotel Storm. De voorzitter kon een kleine dertig leden welkom heten. Hy liet in zyn openingswoord het voorbye tennisseizoen de revue passeren. Daarin viel als hoogtepunt de onderlinge kompetitie. als partners in het CDA op een lijn moeten komen. Op een persconfe rentie in Den Haag ter toelichting van het CDA-programma zei prof. Steenkamp dinsdag, dat de partners hierover in de komende maanden gaan praten. VRIJDAG 26 MAART NED. I: De NCRV begint met het informatieve programma Van na ture. Presentatrice Tanja Koen heeft een reportage over de Hortus Bota nicus in Leiden, een film over Fo rest Pony's en een gesprek met een dierenarts op stapel staan. Na ge stoei met de aktualiteit door het team van Farce Majeure, begint een nieuwe aflevering van de politie serie Kojak. De stad, waarin Kojak en getuige moet ophalen, blijkt on der kontrole van een bende .te staan. Kojak wordt opgepakt en in de gevangenis gesmeten. In de ru briek Luister van het orgel wórdt de schijnwerper gericht op het orgel van de Grote Kerk te Vlaardingen. Het journaal wordt gevolgd door het wekelijks gesprek jnet minister-pre sident Den Uyl, waarna genoten kan worden van een aflevering van de komedieserie Nee eerlijk niet. Een uitnodiging voor een dinertje leidt tot enige moeilijkheden tussen C.D. en zijn lieftallige echtgenote. De NCRV brengt vervolgens een inte ressante dokumentaire over Rem- brandts Nachtwacht. Deze doku mentaire is opgehangen aan de res tauratie van dit beroemde schilderij, dat september vorig jaar in het Rijksmuseum te Amsterdam met messteken ernstig werd beschadigd.. De IKON doet om kwart over elf pas van zich spreken. Het half uur zendtijd wordt besteed aan de vijfde aflevering van de serie over de po- auto en neemt Clare en 'zijn moeder een dagje mee uit. Helemaal op de hoogte van de laatste ontwikkelin gen in de Hammond-familie, kan de kijker zich tenslotte bij Televizier- magazine laten informeren over be langrijke en opmerkelijke zaken in het wereldgebeuren. VRIJDAG 26 MAART NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.50 Nieuws; 19.05 Van nature; 19.55 Farce Ma jeure; 20.20 Kojak; 21.10 Luister van het orgel; 21.35 Journaal; 21.50 Pra ten met de minister-president; 22.00 Nee, eerlijk niet; 22.25 Nachtwacht onder 't mes; 23.10 Tot besluit; 23.15 Oud en wijs genoeg; 23.40 Journaal. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.25 Een mens wil22.00 De gebroeders Ham mond; 22.50 Televizier; 23.35 Jour naal. Als blijik van waardering voor de enthousiaste manier waarop de le den hun wedstrijden hadden ge speeld, krëgen de ledén met de meeste wedstrijdpunten een pre sentje; bij de dames was dat mevr. C. de Waal-Deurloo en bij de heren de heer Mous. Na de gebruikelijke voortzetting, zoals het financieel verslag van de penningmeesteresse volgde een be stuursverkiezing. Aftredend was de heer Groeneveld die opnieuw werd gekozen. Als nieuw bestuurslid werd Advertentie welkom geheten de heer Mous. Verschillende belangrijke punten kwamen daarna nog aan de orde. Het bestuur verkreeg medewerking van een flink aantal leden die wil den assisteren bij het gereedmaken van de tennisbaan en het opknap pen van het „Kotje" bij de baan. Jeugdleden Enkele leden gaven zich op om sa men met het bestuur meer aan dacht te besteden aan de jeugdleden een kleine kommissie werd gevormd om ook de jeugd die nog geen lid is te aktiveren. Het bestuur werd gemachtigd een keus te doen uit de „sollicitanten" die zich gemeld hadden om het on derhoud in het komende seizoen m.b.t. de baan te verrichten. Enkele suggesties werden gedaan m.b.t. het organiseren van zgn. toernooidagen. Het bestuur zegde toe deze dagen te zullen organiseren omdat dit het vorig jaar een groot succes bleek te zijn. 58 BRUINISSE, 22-3. De gymnastiek- en volleybalvereniging „Kwiek" hield de jaarvergadering. De presidente, mevrouw J. van Duivendyk-de Graaf sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en betreurde het dat er zo'n slechte opkomst was voor deze vergadering. De sportvereniging „Kwiek" is ht-t afgelopen jaar slcrk in ledental gestegen en telt nu ongeveer 177 le den. Voor het eerst sinds de oprich ting waren er d t jaar enkele leden van de volleybal die de vergadering bijwoonden. De bede trainers, de heer G. H. van Weelden van de vol leybal en de heer J. Kosters van de gymnastiek waren op deze jaarverga dering aanwezig. In een kort ope ningswoord zei do presidente dat „Kwiek" een fijn jaar achter de rug heeft met weinig of geen proble men. Het ledental van de volleybal is ook In stygende lyn. Het aantal da mes bij deze groep neemt toe. maar de heren hebben nog wel de over hand. De volleybal speelt mee in de be drijf skompetltte te Zierikzee en daar behaalde het mooie successen. De .'•ekretarese, mevr. E. Duinhouwer gaf een kort overzicht van het „Kwiek"-janr 1975. Met enkele groepen werd het afgelopen jaar weer deelgenomen aan wedstrijden, en aan de jeugddag welke gehouden werd in de bossen bij Bergen op Zoom. Met de kleutergroep trok „Kwiek" er weer op uit en bracht een fijne middag door in de doma nial© bossen ie Westenschouwen. Financieel overzicht De penningmeesteresse, mevr. J. v. d. Berge gaf een financieel over zicht van het afgelopen jaar dat met een batig saldo kon worden afge sloten. Om financieel rond te blij ven is het noodzakelijk de kontribu- tie aan te passen. Voor volwassenen zal de kontri- butie worden verhoogd met 1 gul den en voor de overige leeftijden met 50 cent per maand. De periodiek aftredende dames: mevr. Duinhouwer en mevr. v. d. Berge wei-den bij akklamatie herko zen. Voor mevr. P. IJzelenborg-Ol- ree die zich niet herkiesbaar stelde werd mevr. Schoonhoven met ruime meerderheid gekozen. Mevr. Schoonhoven is lid van de beter- bowegen groep en woont sinds een paar jaar in de Boeierstraat. Dia's Na het officiële gedeelte vertoon de de heer J. Kosters een serie fraaie dia's met beelden van op en rond Schouwen-Duiveland. Mevr. IJzelenberg-Olree organiseerde een ringen werpspel waarmee aardige prijsjes te winnen waren. Een ge zellig samenzijn was het slot van deze jaarvergadering, welke gehou den werd in café „*t Centrum". En dat verbeeldt zich wat in dat vieze spijkerpak, dat nog nooit een wasmachine heeft gezien! Het is al erg genoeg, dat zulke mensen hier mogen wonen. Dat wij er niets aan kunnen doen!" Giep besloot er maar niet verder op in te gaan. Maar hij werd pas goed kwaad, ten hij 's avonds laat in de slaapkamer aan zijn vrouw vertelde, wat er met Jan van Za- linger was gebeurd. Omdat Hielkje nuchter en droog reageerde: „Ik heb dit al lang zien aankomen. Maar goed ook, hij met z'n gekke liefheb berij. Dat is toch niet normaal meer?" In bed, toen Hielkje al lang sliep, lag Giep er nog over na te denken en opeens schoot hem het Bijbel woord te binnen: Zalig zijn de ar men van geest, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. Wat is onze Vader in de hemel dan toch veel barmhartiger dan wij, mensen. Met die gedachte sliep ook hij ein delijk in. De moeilijkheden met de slechte meubelverkoop bleven. Nog altijd daalde de omzet. De eerste serie goedkope meubelen, voornamelijk bankstellen, waren door de fabriek in Leeuwarden afgeleverd. De ver koopprijs zou vrij door de detaillist vastgesteld mogen worden. Ook een n:euwigheid, want vertikale prijs binding was in deze tijd geen haal bare kaart meer. Die had Maarten Stroet al kort na de dood van Pom- stra los gelaten. Giep maakte op nieuw veel reklamc met de met skai bekleedde bankstellen en wees op de bijzonder lage prijs: nog geen vierhonderd gulden, zonder de b.t.w. uiteraard. In de hoop. dat er op deze wijze nieuwe afzetmogelijk heden zouden zijn geschapen. Aan vankelijk waren er tamelyk veel be langstellenden. die het wel met en kele stellen wilden proberen. Maar al heel gauw zakte ook dit als een pudding ineen. Giep voorzag, dat 1967 een bijzonder slecht jaar zou worden. Met een relatief groot ver- liessaldo. Terwijl de vaste lasten en arbeidslonen bleven stijgen. Het was nu vier en veertig jaar, in de kracht van zijn leven. Maar ondanks hij nog altijd goed gezond was voorzag hij, dat hij dit licha melijk niet lang zou kunnen volhou den. Daar was, behalve de zakelijke zorgen, in de eerste plaats zijn mis stap, die hij steeds dieper betreurde. Geen dag kwam hij er los van. Na de terugkeer van vakantie van zijn vrouw was hij nooit meer in de wo ning van Rietje Scheiveen geweest. Ik zou het niet meer kunnen, wist hij. Daarom stuurde hij iedere maand een cheque. Blijkbaar dacht Hielkje helemaal niet meer aan de affaire-Scheiveen. Maar vooral in de kerk, als hij kollektecrde en de bank passeerde, waarin Rietje zat. vermeed hij haar aan te kijken en had een schuldig gevoel. Soms zat hij 's avonds een poos in zijn kantoor naast de ontvangsthal. Dat kon hij doen zonder bij Hielkje argwaan te wekken, omdat zij ver onderstelde, dat het zijn zorgen voor de zaak betroffen. Maar in werkelijkheid zocht hij naar een uit komst uit dit dilemma, maar zag het n-'et. Ik kan ontheffing vragen uit mijn ambt, maar ik weet zeker, dat Hielkje op haar achterste benen gaat staan, want zij is en blijft de dochter van een grote Friese boer, met haar trots en standbewustzijn. Ze zou het niet begrijpen. Maar toch zal ik er aan moeten. Over een week of vier is het weer avondmaal, wat moet ik dan doen? Ik kan niet elke keer ziekte als voorwendsel aanvoe ren om weg te blijven. Nota bene heb ik op de komende avondmaals- zondag ook nog tafeldienst En dan waren er de zorgen over Familieroman door HENK VAN HEESWIJK zijn dochters. Was het de een niet, dan wel een ander. Want ter elfder ure hadden Fokje en Evert besloten toch niet te trouwen, maar voorlo pig te gaan samenwonen. Op een zaterdagavond, toen de andere meis jes uit waren, streek ze neer in het ouderlijk huis en zei het rustig. „Evert studeert nog; hij wil wat meer bereiken dan enkel gemeente ambtenaar. al is hij dan nu chef van een groep. En dat duurt zeker nog twee tot drie jaren. Zelf wil ik doorgaan voor akte M.O. Dan neem ik van tijd lot tijd een school aan als tijdelijk onderwijzeres; die wor den er vaak gevraagd. Of invallen voor een zieke bijvoorbeeld. Of ty- delijk een vakature opvullen, be grijpt u? Als je dan getrouwd bent, zit je eigenlijk veel meer gebonden. Trouwensze hebben niet zo graag een gehuwde onderwijzeres. Evert en ik hebben het goed doorge praat en voor ons beiden lijkt dit de meest ideale oplossing: voorlopig zonder meer samenwonen." Hielkje en Giep hadden beiden met stijgende ontzetting geluisterd. Fokje's moeder was doodsbleek ge worden. Langzaam kwam ze over eind, minachtend neerkijkend op haar oudste dochter: „Jullie doen maarnet als de varkens. Is dat de vrucht van onze opvoeding? Waar is je geloof gebleven? Schaam je je niet om a'ls gedoopte jonge vrouw, die voor God en de mensen belijde nis van je geloof hebt afgelegd, zonder blikken of blozen ons een dergelijk plan voor te leggen. Als fait accompli? Wees alsjeblieft dan zo vriendelijk om niet meer hier te komen, wil je? Datzelfde geldt uiter aard ook voor Evert. Dat een doch ter van een diaken van onze kerk met zoiets bij ons durft aan te ko men! Het is gewoon het toppunt!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7