HEÏ GEBIED TEN NOORDEN VAN HET SLOT MOERMOND EN IIET STRUCTUURPLAN WESTERSCHOUWEN STREEKNIEUWS AANPASSING LEIDINGNET BRUINISSE INSTALLATIE OVERKOEPELEND ORGAAN BEJAARDENWERK „SCHOUWEN-DUIVELAND" ANWB VERLICHTINGSACTIE HAAMSTEDE 4 Begeleiding „mtdiinningsbeleiif" Bijdrage leveren aan ontwikkeling bejaardenbeleid WESTERSCHOUWEN, 23-3 - In het structuurplan wordt ook hel gebied ten noorden van slot Moerpiopd genoemd, begrensd dtjor Laone, Kampweg en Helle- weg. Hier ligt de noordoostelijke begrenzing van hef recreatief verblijTsgebied van' Westers^boïtweO. De Helleweg fungeert hierbij als grens, uit oogpunt van een duidelij ke scheiding met de dagrecreatie aan de Brouwcrsdam, het niet ver der aantasten van het open agra risch gebied en de capaciteit van het strand bij de Kampweg. Voor dit gebied kan een keuze mogelijkheid gelaten worden tussen kamperen, zomerwoningen en ap partementen c.q. moteleenheden of een mengvorm hiervan in een nor male dichtheid, hetgeen mogelijk is ondanks de nabijheid van de Zoeten Haard. Dit deels omdat de hoger gelegen Rampweg een duidelijke scheiding vormt, deels vanwege de nabijheid van het nieuwe strand bij de Brouwersdam. Het is moeilijk te berekenen hoe veel slaapplaatsen er in het zoom- gebied nog kunnen worden gerea liseerd. In het kader van het struk- tuurplan Westersehouwen wordt daartoe ook geen poging gedaan. Wat wel aandacht krijgt is dit: eerder werd berekend dat gelet op de strandkapacitett het aantal slaap plaatsen 61.500 zou kunnen bedragen Aan de hand van de situatie van dit moment geeft een vrij nauwkeurige berekening van het aantal beschik bare slaapplaatsen het volgende beeld: op campings: 34.592; op zo merhuisterreinen: 3.870; in logeer- gebouwen 609; in hotels en pensions: 813; in tweede woningen: 4.800; in caravans (met onth. ex art. 14a APV): 3.416; in andere vorm: 1.200. Dat wil zeggen samen: 49.300. Enkele campings beginnen uit ei gen vrije wil ar aan het uitdunnen, dus verlaging van de bezetting. Door overheidsmaatregelen zal dié uitdunning nog verder moeten gaan. Begeleiding uitduimingsgehied In het structuurplan wordt ge zegd dat het beleid van de gemeente gericht zal dienen te worden op het begeleiden van dat uitdunningsbc- leid (een vorm van kwaliteitsverbe tering) en op het verder ibesche'rmén van de natuurgebieden. Daartoe dient er voor te worden gewaakt, dat op korte termijn niet alle voor recreatieve voorzieningen beschik bare grond wordt geoccupeerd. Met andere woorden: er moet een fase ring worden aangebracht. Volgens het structuurplan klemt dit te meer omdat er enkele vraagtekens blij ven bestaan op dit moment met be trekking tot de toekomstverwach tingen. Met name worden als vraag tekens genoemd: meer of minder strand ais gevolg van de wijze van afsluiting van de Oosterschelde; meer of minder geschiktheid van de straks afgesloten Oosterschelde ten opzichte van de kleine watersport; het tempo waarin de kwaliteitsver betering van de toeristische slaap plaatsen zich gaat voltrekken; de druk op dit gebied in verband met de ontwikkeling van de diverse toe- ristische attracties in het Grevelin- genmeer. Voor een fasering worden in het structuurplan gehanteerd: de te verwachten relatie tussen verblijf plaats en het te bezoeken •strandge- dcelte; de landschappelijke beteke nis van nog niet geoccupeerde ge bieden; aanbod van logiesvormen op .nieuwe terreinen die gelijksoortig .zijn met de logiesvormen in uit te dunnen gebieden. Realisatie "öp korte termijn Rekening houdend met de voorbe reiding van bestemmingsplannen in de afgelopen jaren en tevens de ge noemde criteria in acht nemend ko men volgens het structuurplan op korte termijn achtereenvolgens in het zoomgebicd voor realisatie in aanmerking: 1. Een gedeelte van het gebied tussen Hoge- en Lagezoom,, (een be stemmingsplan voor dit gebied is al enkele jaren in voorbereiding); 2. Het gebied ten noorden van Slot Moermond, begrensd door Laone, Rampweg en Helleweg. Als argumentatie voor deze. volg orde wordt in het structuurplan voor het eerste gebied gegévèn dat al vanaf 1967 een bestemmingsplan voor het gebied Hoge- en Lagezoom in voorbereiding is. Een ontwerp- ZIERIKZEE Presentatieboek Op woensdag 31 maart a..s zal ten stadhuize, de direktie van de „Zuid- Hollandse Uitgevers Mij B.V." te Baarn, het - inmiddels hier reeds voor besproken boek: „De smid van Schouwen" door Frank Visser, pre senteren en een eerste exemplaar aanbieden aan burgemeester Th .H. de Meester. ZIERIKZEE/PRUINISSE Politie vindt zendapparatuur De Rijkspolitie te Zierikzee en ambtenaren van de P.T.T. Opspo ringsdienst in Bruinisse hebben don derdag bij diverse woningen en ge bouwen een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van verboden zendapparatuur. In totaal werden 18 stuks apparatuur in bëslag genomen, bestaande uit zenders, ontvangers, golfmeters, portofoons en dergelijke. Tevens werd in een woning een vuurwapen in beslag genomen. De actie fwerd uitgevoerd na herhaalde klachten over radio- en t.v.-storïn- gen door de bevolking van Bruinisse. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 30 maart wordt in het gemeentehuis te Scharendijke, een vergadering van de gemeenteraad gehouden. SEROOSKERKE Verkoop woonhuizen Dinsdag werd in het dorpshuis te Serooskerke t.o.v. nötaris Klaassen te Zierikzee, ten verzoeke van de ge meente Westersehouwen, publiek verkocht het woonhuis Lange Reke 12 te Rénesse en het woonhuis Dorpsweg 2 te Serooskerke. Beide te Serooskerke. Beide woningen mo- woningen mogen uitsluitend dienen voor huisvesting van ingezetenen der gemeente Westersehouwen. Koper van perceel Lange Reke 12 te Renesse werd de heer J. J. Berk hout te Renesse voor een bedrag van f 100.000,terwijl perceel Dorpsweg 2 te Serooskerke werd gekocht door W.M.Z.: „Spoedige verbetering situatie gewenst'' BRUINISSE, 23-3. De N.V. watermaalsehappij Zuid west Nederland (WMZ) heeft het kollege van b. en w. van Bruinisse nader geïnformeerd over de plannen voor verzwaring v.111 liet water-voedingsnet naar Brui nisse. De mogelijkheden voor verbetering zijn inmid dels uitgewerkt. Uit de toelichting van dè W.M.Z. blijkt dat onlangs uitgevoerde com puterberekeningen hebben aange toond. dat als er géén maatregelen genomen worden, in de zomer van 1976 te Bruinisse een druk mag worden verwacht van zes meter boven maaiveld op het moment van liet hoogste verbruik. Dit is aanzienlijk minder don de normen die W.M.Z. (en ook de lan delijke vereniging van waterleiding- exploitanten) hanteert. „Het is dui delijk dat een spoedige verbetering van de situatie gewenst is", aldus W.M.Z.-direkteur ir. P. Stoter. De W.M.Z. deelt mee dat op een zo kort mogelijke termijn begonnen zal worden met dè aanleg van het eerste deel van de nieuwe tran sportleiding Zierikzee-Drelsehor- SirjanslanU-Bruinisse. Dit. eerste deel betreft een leiding vim Zierikzee naar Dreischor, met een doorsnee van 400 millimeter. In vergelijking met de huidige situatie (druk thans circa 20 motor op het ,,piek"-momcnt), heeft de aanleg van deze leiding tot resultaat dat de druk de komende zomer bij het hoogste verbruik in Bruinisse niet G maar 18 meter zal zijn. Vtrvolg Hoewel de druk door de nieu\vc bestemmingsplan voor dit gebied is bijna gereed. Voor wat betreft het onder 2 ge noemde gebied wqrdt aangevoerd dat zowel voor het gedeelte van het gebied tussen Hoge- en Lagezoom (onder 1 genoemd), als voor het. ge bied in de omgeving van de Ramp weg er van wordt uitgegaan, dat de aldaar te creëren slaapplaatsen mede nodig zullen zijn als compen satie voor de teruggelopen accomo- datie voor het toeristisch kamperen op de bestaande terreinen, en als vervanging voor slaapplaatsen die door sanering van bestaande toe standen verloren gaan. Landschappelijk karakter versterken In hét. onder één genoemde gebied komen reeds vrij veel verspreide mobielé kampeermiddelen voor. De ze vormen een onderdeel van een sluipend occupatiepatroon, verklaar baar mede door de moeilijke be- drijfseconomis'ehe situatie in deze gebieden en zijn in feite een voorlo per van een volledige verblijfsre- creatieve occupatie. Dit proces dient op korte termijn afgeremd en gere glementeerd' te worden. Volgens het structuurplan is het echter juist vanwege de economi sche situatie en eventueel ook reeds bestaande afspraken gewenst, dat dit gebied op korte termijn ver- bljjfsrecreatief geoccupeerd wordt. Aan het desbetreffende bestem mingsplan zullen zware landschap pelijke eisen gesteld moeten worden (dit geldt overigens in alle gevallen), zodat het landschappelijk karakter van het zoomgebied niet alleen zo veel mogelijk gehandhaafd blijft doch nog zal worden versterkt. ZIERIKZEE, 24-3. Tijdens een korte bijeenkomst, dinsdagmiddag in liet stadhuis te Zierikzee, werd liet „Overkoepelend orgaan Bejaardenwerk Seliouwen- Dniveland" geïnstalleerd dooi* burgemeester Th. H. de Meester. In zijn installaticrcde schetste de heer De Meester een stukje geschiedenis van wat vooraf ging aan deze plechtigheid. In mei 1974 verscheen een nota „Voorzieningen voor bejaarden op Schouwen-Duivcland" samengesteld door de Protestantse Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. Deze nota beoogde een gedetail leerd overzicht te geven van de to tale woon- en verzorgingssituatie van de bejaarden in de regio. Met als doel een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling' van het bejaarden beleid in deze streek. Naar aanlei ding hiervan benoemde de Ver. van B. W. en S. een sludiekommissie om de gegeven situatie nader te bestu deren. De studiekommissie, bestaande uit mevr. P .J. C. M. Lieshout, bejaar- denconsulente Opbouworgaan Stich ting' Zeeland; de heer E. Baerends, burgemeester van Middenschouwen en de heer J. H. Stoutjesdijk, direk teur Prol. Stichting voor Maat schappelijk werk en Gezinsverz., maakte een overzicht van bestaande voorzieningen, leemtes en knelpun ten. Tevens werden voorstellen be treffende overleg en samenwerking toegevoegd, die mogelijk een oplos sing konden vormen voor de gesig naleerde problemen. Hoorzittingen Deze vooi'stellen werden bespro ken in een drietal hoorzittingen. Vanuit deze hoorzittingen werd een aantal mensen gevraagd om aan de studiecommissie deel te nemen, ten einde een zo breed mogelijk terrein van hët bejaardenwerk te kunnen bestrijken. Aan de orde kwamen: het opnemingsbeleid in bejaarden tehuizen en toewijzing van bejaar den woningen; het gevraagd en on gevraagd adviseren aan de gemeen- Makelaarskantoor P. Kostenbroek te Zierikzee voor een bedrag van f 47:000,—. WESTERSCHOUWEN Afd. Wed. Ver. v. Huisvrouwen Onder leiding van mevr. Timmer mans uit' Zierikzeè maakten 46 le den een uitstapje met als doel: een corisufnentenvoórlichtingsdag in het nieuwé complex van dè fa. Bau- knécht te Oosterhout. Naast veel informatie over huis houdelijke apparaten en diepvries- produkten kregen alle aanwezigen een zeer goéd verzorgde en complete maaltijd aangeboden. BROUWERSHAVEN Toneel voor bejaarden Voor een tachtigtal bejaarden, trad de toneelgroep van de sportvereni ging „Brouwershaven" op met de klucht: „Een zoen van miss Urk". En welkomstwoord werd gesproken door mevrouw Schouwenaar-Lin- denbergh, inzonderheid tot de be jaarden uit Dreischor en Noord- gouwe en de exekut anten. Het kluchtig stuk viel uitstekend iri de smaak, gelet op de talrijke reakties uit de zaal. De tonelisten kregen een hartelijk dankwoord van de presi dente, onder aanbieding van een at tentie. Namens de bejaarden van Dreischor/Noordgouwe, dankte me vrouw Van der Werve-van der Have en de heer W. J. Jansen namens de Bejaardenbond. Opening boetiek Op vrijdag 2 april wordt de nieuwe boetiek „Lieselotte", geves tigd in het pand Markt 33, geopend met een receptie. De boetiek wordt geëxploiteerd door Jan en Adri de Maat. DREISCHOR Opbrengst kollekte De te Dreischor gehouden kollek te ten bate van de rheumabestrijding heeft opgebracht de mooie som van i" 300,03. Aan allen die aan dit resul taat hebben meegewerkt wordt dank gebracht. Geslaagd uitstapje cursisten Duits De leerlingen van de Duitse cur sus van mevrouw Neubacher hebben dinsdag een gezellig reisje gemaakt waarbij de gemaakte vorderingen in de praktijk konden wórden gebracht. Dat kon gebeuren o.a. in Aken: in die grote Westduitse stad werd on der deskundige leiding de beroemde Dom bezichtigd. Verder werd een bezoek gebracht aan het welbekende witte stadje Thqrn, aan het drielandenpunt en aan' hel oorlogskerkhof Margraten. Het uitstapje was een geslaagde af sluiting van de gehouden cursus. Een niéuwe cursus Duits gaat in Drei schor van start in oktober aanstaan de. Getracht wordt dan de lessen te doen plaatsvinden in hei Dorpshuis. Man dood na vechtpartij ARNHEM, 22-3.Maandagmiddag is de 61-jarige N. W. van Beek uit Velp overleden na een vechtpartij met zijn 38-jarige zwager. De laat ste meldde de politie dat hij ruzie had gemaakt met zijn zwager en hem met een schop enkele slagen had toegebracht. Bij de komst van de politie bleek Van Beek te zijn overleden. Bij de maandagavond uitgevoerde sectie is komen vast te staan dat de doodsoorzaak moet worden gezocht in een hartafwijking. tebesluren over zaken die van be lang zijn voor hel bejaardenwerk; alarmeringssysteem voor zelfstan dig wonende ouderen; het opzetten van en daarna begeleiden en coör dineren van de in de drie rayons (samenvallend mei de verzorgings gebieden van de bejaardentehuizen) te vormen overleggroepen. De werk groep achtte het echter zinvol voor eerst te beginnen met het regionale overleg. Dit resulteerde in de totstand- Orgaan", waarin voor alle op koming van het „Overkoepelend Schouwen-Duiveland werkzame in stellingen en organisaties in de bejaardensektor vertegenwoordigers zijn aangewezen. Dit zijn: Protestantse Slichting voor Maatsch. Werk en Gezisverz.: de heer L. v. d. Ouden, Bruinisse en de heer C. Westerink, Oosterland tevens sekretaris. Het Groene Kruis de heer W. L. Blindenbach, Haam stede, tevens voorzitter en mevr. M. P. A. Kunst, Scharendijke. Wo- ningb. ver. Beter Wonen: de heer Ph. H. van Doorne, Zierikzee. Be- jaardencenl. Borrendamme mevr. L. de Kok, Zierikzee; Herv. Rust huis Irene: de heer W. G. F. Blok- poel, Zierikzee;St Prot. Bej. zorg Bruinisse: de heer J. v. d. Berg; Rusthuis Duinoord Haamstede: de heer L. P. T. Groenendal; Verpleeg huis Cornelastichting; zr. A. H. M. van Paradijs; Interkerkelijk Pasto resconvent: ds. K. Schaap, Zierikzee; Bestuur afd. Schouwen Landelijke Huisartsenver. nog geen aanwijzing Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis: nog geen aanwijzing; Ver. b. w. en s. Het Overkoepelend Orgaan heeft onder meer tot doel de werkzaam heden op het gebied van hel bejaar denwerk op elkaar af le stemmen, hiaten in de dienstverlening op te sporen en zoveel mogelijk een aan eengesloten voorzieningenpakket na te streven. Aan het eind wenste burgemeester De Meester het Overkoepelend Or gaan sukses met deze zeker niet ge makkelijke taak en sprak de hoop uit dat er een goede samen werking met de gemeèntebesturen mag groeien. De heer Blindenbach, voorzitter sprak deze hoop eveneens uit. Het orgaan streeft ernaar ad viezen te geven wanneer de gemeen tebesturen dit vragen en zal daar naast zelfstandige onderzoeken hou den om rechtstreeks te kunnen ad viseren. We zullen ons best doen om de samenwerking in het bejaar denwerk te coördineren en we ho pen héél Schouwen-Duiveland van dienst ,en tot hulp te kunnen zijn'',' aldus de heer Blindenbach. Goed licht is zichtbare veiligheid WESTERSCHOUWEN, 21-3. De Kon. Ned. Toeristenbond ANWB or ganiseert ook dit jaar een verlich- tingsaktie in Haamstede. De verlich- tingsaktie zal plaatsvinden van 30 maart tot en met 2 april aanstaande en wordt gehouden op het parkeer terrein aan de Ring. Iedere automo bilist kan geheel gratis de verlich ting van zijn of haar auto laten controleren, en zonodig laten afstel len. Het doel van de aktie is automo bilisten te overtuigen van het grote belang van een goede autoverlich ting, zowel voor hun eigen veilig heid als voor die van anderen. Vooral in de herfst en in de winter is het extra belangrijk goed te kun nen en .duidelijk gezien te worden. Gebleken is namelijk dat vele aan rijdingen en met name kettingsbot singen, le wijten zijn aan onjuist gebruik van de autoverlichting of aan gebreken van de autoverlich ting. Openstelling Het mobiele verlichtingscontrole- station zal te Haamstede geopend zijn op de volgende dagen en uren: dinsdag 30 maart van 12.00 tot 19.30 uur.op woensdag 31 maaii. van 09.00 tot 19.30 uur; op donderdag 1 april van 09.00 tot 19.30 uur en op vrijdag 2 april van 09.00 tot 19.30 uur. Vorig seizoen controleerden twee equipes van de ANWB ruim 28.000 voertuigen. De resultaten daarvan spreken voor zichzelf. Namelijk: bij 91 moest één of twee koplampen worden afgesteldbij 51 °/o stonden één of twee koplampen le hoog: bij 36 °/o werden mankementen gecon stateerd en bij 44 "n moesten eerst de duplolampen op de juiste wijze worden gemonteerd. Naar aanleiding van deze gege vens - en mede door de vele aan vragen van automobilisten - is de ANWB van mening dat, in het be lang van de verkeersveiligheid, de ze verlichtingsakties ook dit jaar herhaald moeten worden. De nieuwe ANWB-vcrlichtings- aktie wordt gehouden onder het motto: Goed licht zichbare veilig heid. „Zichtbare veiligheid" na vakkundi ge afstelling van de antoverliehting. leiding dus aanzienlijk zal verbete ren, zal voor de toekomst nog geen aanvaardbaar drukniveau bereikt zijn. Daarom heeft de W.M.Z. het voornemen om in 1977 het vervolg op de leiding, namelijk het trajekt Dreischor-Sirjansland-Bruinisse aan te leggen. Dit gedeelte zal met een doorsnede van 300 mm worden ge legd vanaf Dreischor lot aan Sir- jansland en vanaf Sirjansland tot aan Bruinisse met een diameter van 200 mm. Dan zal er volledig sprake zijn van eeh konstenle en goede druk op de waterleiding in de ge meente Bruinisse. itet streven is erop gericht om dc eerste verbetering (naar een druk van 18 meter) vóór de zomer van 197G te realiseren, wat betekent dat dc leiding Uiterlijk half juni in ge bruik moet zijn. Of dit lukt zal in belangrijke mate afhangen van de srtèlhcld ivaarmee de feakelükc rech ten kunnen worden gevestigd en vergunningen worden verleend, al dus de W.M.Z. Over de komende veranderingen zullen de verbruikers in hef oos telijk deel van Schouwen-Duiveland tijdig geïnformeerd worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4