DC Natuur- en Vogelwacht onderschrijft de doelstellingen 1 structuurplan Westerschouwen Geen verdere uitbreiding van gebied ten noorden Hogeweg NIEUWE BAH CAFEZAAL HOTEL VAN OPPEN nieuwe meubelen op onze lenteshow toegang vrij Rode Kruis-vergadering Bruinisse STREEKNIEUWS Christelijke basisschool „Bru" in aktie voor Noordierse kinderen d e u r I o SPECIAALZAAK HANDGEKNOOPTE PERZISCHE TAPIJTEN Bakker heeft centen 4 „Op sommige punten zien eens te worden' HAAMSTEDE, 20-3. In de rekreatiezaul van de Gere formeerde kerk te Haamstede hield de Natuur- en Vo gelwacht Schouw en-Duivel and vrijdagavond haar jaar vergadering. De voorzitter de heer F. Jansen vestigde in zijn openingswoord de aandacht op het zware accent dat de laatste tijd door de vereniging wordt gelegd op de planologische aktivitcitcn. Deze tijd zouden wij liever aan onze liefhebberij besteden, aldus de heer Jansen. Maar om deze liefheb berij ook in de toekomst mogelijk te laten blijven zullen wij op de bres moeten staan voor het behoud van natuur- en landschapsschoon. Er is juist nu veel in beweging zoals in- richtingsschets Grevelingenbekken. enige grote rekreatie proj'éktem En juist deze-weken in de gemeente Westerschouwen het nieuwe struk- tuurplan. Dc Natuur, en Vogelwacht heeft hiervoor waardering, waarbij het zeker de doelstellingen kan onder schrijven. Toch meent het ter zijner- tijd het gemeentebestuur een aantal aspektcn kenbaar te moeten maken, zoals b.v. een parkeerplaats in de dominiale bossen. Verplaatsing van de camping Prinsenhoeve naar een nog ongerept stuk natuurgebied kan men zeker niet zomaar aksepteren. De voorzit ter vroeg zich verder af wat er gaat gebeuren met het gebied tussen de Hoge- en Lagezoom. Wij zullen dit plan nog nauwgezet moeten bestu deren zei de voorzitter. Hij ver wachtte dat ook van de zijde van de leden op- en aanmerkingen zouden worden gegeven. Graag zou hij het plan met een speciaal werkgroepje doorspreken. Vevblijfsrekreatie De centrale vraag in dit plan is volgens de heer Jansen of de ver- blij fsrekreatie kan worden uitge breid tot 61,500 overnachtingsplaat sen, zonder ernstige aantasting van natuurgebieden en landschaps schoon. Bij de behandeling van de struktuurschets enige jaren geleden was men 'eensgezind van mening „Er mag geen meter natuurgebied meer verloren gaan*'. Als we de grote ruimte op de kaart zien die thans reeds door de rekreatie wordt ingenomen ljjkt mjj, zo zei de heer Jansen, een zo grote toename van het ruimtebeslag haast onmogelijk. We zien hoe op vele plaatsen in de wereld woestijnen zijn ontstaan en nog ontstaan of uitbreiden, om dat de mens juist iets meer vee wil de weiden dan het gebied kon ver- diagen. Op andere plaatsen ging men de akkerbouw zodanig uitbrei den dat men de laatste bosresten wegkapte, met als gevolg een steeds verder gaande erosie van de bodem .zodat uiteindelijk niets anders over bleef dan onvruchtbare grond. La ten wij er voor waken dat hier geen toeristenwoestijnen ontstaan en dat het gebied, onleefbaar wordt-v-oor de eigen bewoners en tenslotte ook voor de toeristen, zei de heer Jan- Hjj wilde hier niet mee" zeggen dat er beslist niets meer kan ge beuren, maar men zal snel tot een afronding moeten komen. Wel gaf hij toe dat 60.000 verblijfsplaatsen heel iets anders is dan dc 90.000 uit het streekplan. Uitdrukkelijk wilde hij de dank aan het gemeentebestuur van Wes terschouwen lot uitdrukking bren gen voor de vele positieve bijdragen in het afgelopen jaar aan de na tuurbescherming waarbij werd ge dacht aan de bestemming als na tuurgebied van de duinpolders, hel wegenplan Westhoek, dat geheel overeenkomt met de visie van de vereniging en het orde op zaken stellen voor wat betreft de niet le gale caravanplaatsen. Een pluim had hij ook voor het gemeentebestuur van Brouwersha ven voor zijn roaktie op de schets Grevelingenbekken. Een positie! geluid noemde de heer Jansen ook de enthousiaste boomplantdag voor de jeugd te Zierikzee en Bruinisse. Ook wilde hij de prettige en vrucht bare kontakten met de landbouw organisaties niet onvermeld laten. Hun leden beheren een belangrijk deel van het landschap. Op ver schillende punten zijn wij het eens, op andere punten zullen wij trach ten het eens te worden, besloot de heer Jansen zijn openingswoord. De jubileumuitgave Naar aanleiding van een desbe treffende vraag deelde de voorzit ter mee dat de jubileum uitgave „Grevelingcn" naar gekonkludeerd mag worden positief is ontvangen. Naar de inspekteur voor natuurbe scherming heeft medegedeeld zal het boekje bij de gezameüjke nota's van een aantal natuurbeschermingsver enigingen worden bijgesloten. Hel financieel jaarverslag van de penningmeester de heer F. Schoon- akker, dat over 1975 een nadelig saldo te zien gaf wérd onveranderd goedgekeurd.. Besloten werd de mi nimale kontribulie le verhogen en te brengen van f 4,50 op i' 7,50 per jaar. Hoewel er voorstellen uit de vergadering kwamen cm dit op f 10 te brengen zei de voorzitter clit niel raadzaam te achten, daar de kon- tributie geen drempel mag vormen om lid van de vereniging te worden. De aftredende bestuursleden de heren H. E. Bocke, F. Jansen en J. Viergever werden allen herbenoemd. Niet minder dan vierentwintig di- ploma'swc rden uitgereikt aan hun die regelmatig hebben deelgenomen aan de cursus en onder supervisie van een gediplomeerde gids een rondleiding hebben gehouden. Ook de deelnemers aan de cursus die nog geen rondleiding hebben ge houden kunnen alsnog in het bezil komen van een diploma. Na de pauze gaf de heer J. P. Vaane uit Haamstede een praatje met dia's over zijn éénjarig verblijf in Noord-West Amerika. (Vervolg van pag. 1) Vervolgens reikte dc heer A Lock aan 27 cursisten het EIIBO-diploma uit. Deze cursus bestond uit 18 lessen Mevrouw Veldhoven en de heer Morcus boden namens de kursisten i dc heer Lock een grote EHBO koffer aan, die gevuld was met zaagsel en enkele flesjes rosé als dank voor de fijne kursus. Mevrouw Lock en me vrouw Van Roon kregen beiden na mens de kursisten bloemen aange boden. De heren L. Koster en C. Hoogerwerf, die hadden geassisteerd bij de kursus, kregen beide een pre sentje aangeboden door het bestuur van het Rode Kruis. Bloedtransfusie Voor het geven van vijf maal bloed kreeg de heer A. Wiebrens een oor konde met gesp overhandigd dooi de Kring-kommissaris, de heer Bolle. Er lagen nog twee oorkondes ge reed t.w. voor mej. A. Verspoor en mevrouw L. de Koning-Jumelet die ook beiden vijf maal bloed hebben gegeven, maar die niet aanwezig wa ren deze in ontvangst te nemen. De rampenregeling die in diverse gemeenten is aangenomen, is van groot belang aldus de heer Bolle. „De gemeenten die dit nog niet hebben gedaan zou ik willen aansporen haast te maken". Onderscheidingen De heer-Bolle-reikte .aan een vier tal colonneleden de medaille in brons uit voor trouw en toewijding aan het Rode Kruis. Deze onder scheiding kregen: mevrouw C. v. d. Berg-Pape, mevrouw J. Bout-Manni, mej. E. de Waal en de heer H. J. Smit. De colonnecommandant, de heer A. Lock bood de drie dames een bloemetje aan en de heer Smit een attentie. De heer W. v. d. Ouden kreeg een medaille in het zilver op gespeld voor trouw en toewijding aan het Rode Kruis: Hij kreeg deze hoge onderscheiding, omdat hij van af de oprichting sekretaris van de afdeling in Bruinisse is geweest. Dat Bruinisse zo'n voorbeeldige af deling is, hebben wc grotendeels te danken aan de heer v. d. Ouden, al dus dc heer Bolle die dc onderschei ding uitreikte. Een van de meest voorbeeldige af delingen in Zeeland is Bruinisse, die 652 Rode Kruis leden telt. een levendige colonne heeft en bij de jaarlijkse inzameling altijd erg goed uit de bus komt. De heer v. d. Ouden is zeer aktief geweest voor de „J. Henri Dunant" reizen, en heeft zich zeer ingespannen met de op vang van de Hongaarse vluchtelin gen. De scheidende sekretaris dankte voor de blijken van waardering. Het nu oudste bestuurslid, de heer L. van Popcring die dit jaar ook twintig jaar in het bestuur zit. sprak een woord tot dc scheidende sekre taris. Ere-voorzitter, dc heer P. Kre- pel vond het werk wat het Rode Kruis doet prachtig. Burgemeester Hekman feliciteer de de afdeling met het twintigjarig jubileum, in het bijzonder de heer v. d. Ouden. U heeft het op een bijna onnavolgbare manier gedaan, aldus burgemeester Hekman. De nieuwe voorzitter zegde toe zich ten volle aan zijn nieuwe funk- tie te zullen geven. Waarnemend voorzitter, de heer J. v. cl. Have sprak zijn spijt er over uit dat er zo weinig belangstelling was voor de ze feestelijke avond, terwijl Bruinis se een zo groot ledental heeft. EHBO-diploma'a De volgende dames en heien na men deze avond hun EHBO-dipioma in ontvangst: de dames J. Bout- Manni, C. Haeck-de Kuypèr, A. van Galen. P. Roggeband-Baay, W. van Wolferen-de Ruytér, A. van Veld- hoven-Gucjde, H. Stam-van Ruiven. M. JBiercns, L. v. d. Wekken-Flik- weert, A. yan Popering-Wiebrens, J. Deurloo-Saman, G. Vermaas-de Kie vit, M. de Loof-Passenier, D. Jon- gebreur-Folmer, C. van Dommelen, J. Antheunisse, C. van Schaik-van Dijk, J. Bal-Okkerse, J. Yzelenberg- Okkerse, C. de Koning-Bolijn. De heren: L. van Galen, W. Jumelet, B. Schaap, J. Morcus, A. Kostense, N, v. d. Wekken, J. Reurich. Eén kandidaat moest worden af gewezen. OOSTERLAND Bejaardensociëteit: woensdag Doordat op donderdagavond 25 maart e.k. onder auspiciën van het bestuur der Oranjevereniging alhier een avond voor de bejaarden zal ge houden worden onder het motto „Breng eens een zonnetj e"in de gro te zaal van de ..conferentiekamer", zal de bejaardensoos ook deze week weer op woensdag 24 maart a.s. plaats vinden in Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Sint Joosdijk, in plaats van, zoajs gewoonlijk op don derdag. BRUINISSE Jaarvergadering Chr. Basisschool Dc chr. basisschool te Bruinisse houdt dc leden - en tevens jaarver gadering op vrijdag 26 maart a.s. Voor de pauze zullen leerlingen van de school hun beste beentje voorzetten en iets aan de ouders la ten zien van hun doen en laten op school. Het ligt in de bedoeling dat zij hun ouders en iedere belangstel lende iets zullen laten zien van projektwerk-op school. De leerlingefi uit lagere klassen hebben onlangs op school zich bezig gehouden met het onderwerp „Bij de. dokter" en leerlingen van de hoogste klassen kozen als onderwerp „reklame". Na de pauze wordt het huishoude lijk gedeelte afgewerkt, w.o. be stuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar is de heer J. G. de Waal- Otte. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren B. de Groot en A. Mol. Vergadering V.V.V. Dc Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer afdeling Bruinisse •"houdt donderdag 25 maart a.s. een algemene ledenvergadering in res taurant „Bru" aan de Noordijk. Aan de orde komen: verslag over 1975, vaststelling- jaarrekening 1975 en begroting 1976. De periodiek aftre dende bestuursleden de heer J. J. Dengerink, de heer J. W. Kleppe en mevrouw I. de Ronde-Hoek stellen zich allen weer herkiesbaar. Verder zal ter tafel komen de eve nementen en visserijdagen 1976. De schade aan de loopsteiger De schade die is ontstaan aan de lange loopsteiger in de vissershaven te Bruinisse is veroorzaakt doordat ..Bru 62" bij vloed onder de steiger vast kwam te zitten. Een snelvaren de mossèlkotter. uit de sluis was de oorzaak dat er "een land vast van „Bru 62" brak, en deze daardoor onder de steiger vloeiden. Een mos- ZIERIKZEE, 21-3. Het vanouds bekende Zierikzecse hotel Van Op pen heeft bij het begin van dc lente een „nieuw gezicht" willen presen teren in de café-biljartzaal. In de ze zaal werd namelijk een geheel nieuwe gezellige bar gebouwd en ook het verdere interieur van dit gedeelte van het hotel-restaurant kreeg een opknapper. De nieuwe royale bar werd gein- stalleerd door de firma Roggeband, en voor de passende bekleding werd gezorgd door vloerenbedrijf De Spirt Een nieuwtje is wellicht dat de bar - behalve uiteraard het bovenge deelte - „warm'' werd aangekleed met een goed ogend tapijt, dat weer uitstekend combineert met de nieu we vloerbedekking." Het gaat er tenslotte om de mensen gezellig te kunnen ontvangen" zo zegt hotel eigenaar Paul Klos. En hij hoopt dal vooral waar te maken op de aan staande Koninginnedag: dan is er een ouderwets bal in de grote zaal van „Van Oppen''. BRUINISSE, 22-3. Ook de leer lingen van dc Chr. basisschool te Bruinisse kregen een half jaar ge leden een oproep van dc werkgroep die zich beijvert om 40 Noordierse kinderen naar Schouwcn-Duiveland te halen om daadwerkelijk mee te helpen. De afgelopen week hebben de leerlingen onder leiding van het personeel deze roep op een fantasti sche manier beantwoord. De leerlingen van de hoogste klassen hebben een week lang aller lei karweitjes verricht, waarvoor ze een kleinigheidje mochten vragen vóór hun leeftijdgenoten uit Noord- Ierland. Het zou te ver voeren om alles op te noemen wat ze zoal „moesten" doen. selkotler uit Yerseke de ,,Ye 50" heeft de „Bru 62" losgetrokken. „Bru 62" lag goed afgemeerd in de haven, en dat deze zelf met het stei ger in aanvaring zou zijn geweest berust volkomen op een misver stand. Structuurplan Westerschouwen Op school stond een grote bus waarin ze hun giften konden depo neren. Toen vrijdagmiddag de bus werd geopend en geteld konden de jongens en meisjes hun oren en ogen niet geloven met centen, stuivers, dubbeltjes, kwartjes, guldens en rijksdaalders was het kapitale be drag binnengestroomd van f 1001.03. Oliebollen Maardat was nog niet alles. Immers de volgende dag zouden oliebollen worden gebakken en door dezelfde kinderen aan de man wor den gebracht. Zaterdagmorgen vier uur waren de heren Schot. Knop. Vleugel en Groeneveld present 'in de loods van de heer Schot aan de Dorpsweg om alles in gereedheid te brengen. Vanaf zes uur stroomden bestuursleden en leden van de ouderkommissie de loods binnen om een aanvang te maken met het bak ken. Een prachtige oliebollenbakap- paraat van de C.J.V. uit Zierikzee zorgde ervoor dat om half negen de eerste twee duizend oliebollen de deur uilgingen. Om kwart voor elf werd het laat ste bolletje deeg in dc oven gewor pen en om half twaalf kwamen de laatste kinderen reeds terug leeg. Alles verkocht. 682 zakken waren aan de man gebracht. Hel bruto-re- sultaal bedroeg f 1045.16. In zes dagen tijd hadden leerlin gen van de Chr. basisschool het ka pitale bedrag bijeen gebracht van f 2.046,19. Iedereen was erg blij en dankbaar. Advertentie WESTERSCHOUWEN, 22-3. Bij rle besprekingen van de mogelijkheden voor de verblijfsreereatie van bet zoonigebied, wordt in bet structuurplan gemeente Westerschouwen in de eerste plaats genoemd bel ge bied rond dc Hogeweg, ten zuidwesten van Burgh. Dit gebied valt in twee delen uit een, ten noorden en ten zuiden van de Hogeweg. Het gebied ten noor den van dc Hogeweg is reeds geheel bcstcmmingsplanmatig geregeld en kan geen verdere uitbreiding on dergaan. Het gebied ten zuiden van dc Hogeweg. in hoofdzaak begrensd door Dalcboutswcg, Krajjjcstcin- weg en Lage weg. heeft in het be stemmingsplan zjjn bestemming ge kregen. Slechts in incidentele gevallen zal in dit gebied uitbreiding aan dc be stemming recreatie kunnen worden gegeven. Uitbreiding van het ver- blij fsgebied over dc Lageweg of zijn verlengde dient vooralsnog te worden tegengegaan, omdat dc re creatie dan het open gebied van de Burgh- en Westlandpolder indringt\ Gebied Kloosterweg Wat betreft hetgebied rond de Klooslcrwcg wordt opgemerkt, dat. in eerste aanleg rekening gehouden moet worden met bufferzones ten opzichln van dc aanliggende naluiii gebieden. Voorzover d.bufferzo nes reel:- door verepretde rekreatieve erbliifcccnhcden bezet worden, dienen deze te worden bevroren c/q teruggedrongen. De ill dit gebied aanwezige kampeerterreinen zullen geen drastische uitbreiding meer kunnen verkrijgen. Door grenscor recties moet daar wat die betreft naar een definitieve begrenzing worden gestreefd. Gebruikmakend van dc aanwezi ge beplanting en natuurlijke gege vens kunnen verder twee stroken opengehouden worden dwars op de Kloosterwet, welke vorbindingszo- ues kunnen vormen tussen de na tuurgebieden, levens uitloopmoge lijkheden kunnen bieden en als scheiding kuilncn fungeren tussen verblij fsgcbicdcn. Er- resteren drie gebieden waar voor door hun situering in boom gaarden in eerste aanleg occupatie met zomerhuizen c q recreatief wo nen (in beide gevallen met lage dichtheid) in aanmerking lijkt te komen. De keuze tussen beide typen dient afhankelijk te zijn van de vraag. Tiisncii lloire- en agezoom In het gebied tussen Hoge- en La gezoom u de relatie tin en duin vlakte en polder nog het hi ,l« 1» - waard. Inatandhoudrig van deze re latie betekent het handhaven van Hoge- en Lagezoom, zones «waarvan de wenselijkheid bovendien nog on dersteund wordt door het streven om te voorkomen dat zich tussen Renesse en Haamstede een lintbe bouwing gaat ontwikkelen. Het gebied ten noorden van de Hogezoom vervult de rol van com- promisgebied en dient slechts zeer beperkt te worden geokkupeerd. (la ge tot zeer lage dichtheden). Het in dit gebied reeds vele jaren aanwe zige kampeerterrein „Berkenhof" dient bcstcmmingsplanmatig gelega liseerd te worden op normale dicht heid terwijl de terreinen ..Elzen- hof' en ..De Toekomst", een kam- peerexploi talie mogelijk dient te worden gemankt met een lage dichtheid (20 per hectare). Inzake hel gebicd'lussen Hogezoom en Lagezoom. wordt in het struktuur- plan gezegd, dat handhaving van de rol van overgangsgebied tussen pol der en duinvlakte betekent, dat de dichtheid of mate van occupatie het laagst moet zijn naarmate men verder van de kern Renesse verwij derd is. Dit betekent dat bet gebied tussen Koclandswcg cn Kooijmanswcg ge deeltelijk geoccupeerd kan worden door kampeerterreinen met een normale -dichtheid. Vanaf de Kooijmansweg kan dan in zuidwestelijke richting een gebied komen met zomerhuizen in een af lopende dichtheid. Omdat dit gebied landschappelijk belangrijk is. ver dient het overweging oni zeker i) lage dichlheul v n - Nu óók in Zierikzee De grootste van originele in Zeeland Reeds vanaf 9.50 ST. DOMUSSTRAAT 40 ZIERIKZEE, (01110) 3884 ENSCHEDE, Inikker Minister O De En scheden I afgelopen zn met geringe n chroiti (feu loof de bied minstens kon blijven. visueel onaangetast. ?f' He derd ta heeft bakker Mur rlopig ■selgeld. Hij rneelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4