Kwestie opklassifikatie gemeente Zierikzee in het slop Uitreikingen onderscheidingen en diploma's op feestelijke avond Rode Kruis te Bruinisse Geleerden voorspellen grote vulkaan uitbarsting Amerika overweegt aktie tegen Cuba Rijk en arm Geruchten over staatsgreep in Argentinië •„Aardappels blijven duur" vindt Konsumenten Kontakt DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA Mededeling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 maart 1976 132ste jaargang Nr. 21865 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagjna 2 onder de rubriek „Agenda". Redaktèur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: 'Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. m au nummer: Sportpark Banninkin gemeenteraad Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 WASHINGTON, 23-3. Geologen van de Amerikaanse regering heb ben zaterdag voorspeld dat de vul kaan Mauna Loa op Hawaii binnen 27 maanden tot een geweldige uit barsting zal komen, waardoor de on geveer 50 km verder gelegen stad IIIlo gedeeltelijk kan worden ver woest. De geleerden van de geologische dienst van de V.S. baseren hun voorspelling op een reeds eerder bij de vulkaan waargenomen cyclus van verscheidene kleine erupties, die een grotere uitbarsting aankondigen. Bij de Mauna Loa, een van de grootste vulkanen ter wereld, waren sinds een eruptie in juli vorig jaar boven dien duizenden kleine erupties gere gistreerd. CAIRO. President Sadat van Egypte heeft de Sowjet-Unie er van beschuldigd, een as te willen sme den binnen de Arabische wereld, zo meldt dinsdag het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram. De prille schaakjeugd krijgt het di ploma uit handeji van de burgemees ter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Als gevolg van een lijnstoring, bracht de telex heden (dinsdag)- morgen niet tjjjdig: weeroverzicht en -bericht, die derhalve - tot onze spijt - in dit nummer ontbreken. RED. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. HET WEEKOVERZICHT 24 maart. Zon op 6.33, onder 19.00 Maan op 3.29, onder 12.44 25 maart. Zon op 6.31, onder 19.02 Maan op 4.03, onder 13.50 Laatste kwartier: 22 maart (19.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 maart 9.51 22.35 3.19 15.58 25 maart 11.23 4.48 17.30 Doodtij: 25 maart. G.S. blijven „nee" zeggen ZIERIKZEE, 22-3. Het feit (lat blijkbaar de kwestie van de gemeentelijke opklassifikatie geheel in het slop is geraakt, was belangrijk diskussiepiint op de maan dagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. Wat betreft het afwijzend advies van het college van G.S., gebruikte de voorzitter het woord „onbegrijpelijk". De zaak werd aangekaart door de heer De Boer, die herinnerde aan een recentelijk door het G.S.-lid rar. J. Boers- ma gedane uitspraak op de Streekfederatievergadering van de P.v.d.A. te Zierikzee. WASHINGTON, 23-3. De Ameri kaanse regering overweegt een „snelle en krachtige" militaire aktie tegen Cubaans gebied als antwoord op eventuele verdere Cubaanse in grepen in Afrika, zo heeft de Ame rikaanse krant „Washington Star" maandag gemeld. De diplomatiek redakteur van het blad, Jeremy Oleary, die de naam heeft gewoonlijk goed op de hoogte te zijn van staatszaken schrijft dat de Verenigde Staten de keus hebben tussen beperkte luchtaanvallen tegen Cuba, conventionele aanvallen vanaf de Amerikaanse basis Guantanamo op het eiland, een blokkade of zelfs een invasie van Cuba. Oleary haalt „funktionarissen" en „met de strate gie vertrouwde zegslieden" aan. DURBAN. Bij overstromingen die zaterdag en zondag de kuststreken van Natal, in het oosten van Zuid- Afrika, hebben geteisterd, zijn ten minste 22 mensen om het leven ge komen. Dit onthullen schattingen, die maandag in Durban zijn gepubli ceerd. Mr. Boersma zei op die vergade ring: „er is hard genoeg achter ge sjouwd, maar het zit er niet in voor Zierikzee". De heer Den Boer wilde wel weten of het laatste - zeer uitvoerig en rijk gedokumenteerde - schrijven van het kollege van b. en w. aan G.S. wel in de I.P.O.-kommissie is geweest (Inter Provinciaal Overleg). Wat moet er nu verder gebeuren: de zaak laten rusten of andere pogingen onderne men? De voorzitter zei bijzonder ver baasd te zijn over de gang van zaken. ..Hoe kan het kollege van G.S. daar nu hard genoeg achter hebben ge sjouwd? De gemeente Zierikzee heeft er hard aan gesjouwd en G.S. hebben niet meer te doen dan te besluiten. Als het I.P.O. ge-adviseerd heeft, moest dour G.S. alleen maar een be sluit worden genomen. Excessieve taken „Uitvoerig is het kollege van G.S. duidelijk gemaakt, dat Zierikzee zit met excessieve taken, die ver uit steken boven de norm van 9000 in woners. „Zonder argumentatie is de aanvraag afgewezen en alles staat of valt juist met een positief advies van G.S. De voorzitter zei steun uit de raad zeer op prijs te stellen, maar geloofde niet dat een advies van de Commissie G.O. in dit stadium veel zin had. De heer Groen was sterk ge porteerd voor de op-klassifikatie, maar geloofde niet dato p deze weg voortgaande iets kan worden bereikt. Hij wilde niet naar G.S.; de heer Den Boer wilde dat wel. De zaak moet opnieuw aanhangig gemaakt. De burgemeester zei nog dat de af wijzing onder het gemeentepersbneel zeer ernstige ontstemming heeft ge wekt; men is uiterst teleurgesteld. De heer Asma dacht nog iets te kunnen doen via Provinciale Staten, maar de voorzitter wees er op dat de materie tot de kompetentie van G.S. behoort. De heer Verschelling informeerde naar de op de hier gehouden V.A.C.- bijeenkomst door de voorzitter uit gesproken vrees, dat in het renova- tiegebied „Havenkwartier" er van overheidswege een tendens is, te mo dern te gaan bouwen. De aangepaste bouwstijl kost meer en bij* intern overleg is gebleken, dat CRM daar om neigt in de richting van een mo dernere bouw, d.w.z. nieuwbouw in het betrokken gebeid en dus geen restauratie. Kwestie van subsidie Zierikzee echter geeft verre de voorkeur aan aangepaste bouw. Wat elders - naar mening van de voorzit ter - misschien nog zou kunnen, kan in het betrekkelijk kleine Zierikzee beslist niet. Natuurlijk is het een kwestie van subsidie, die eventueel wél wordt verleend bij eigentijdse, maar dan niet bij aangepaste bouw. „Er is nog geen absoluut „nee" maai er zijn toch aanwijzirigen", aldus de voorzitter. WASHINGTON. De inwoners van tien landen die bij elkaar acht pro cent van de wereldbevolking vor men verdienen gemiddeld meer dan 13.500 gulden per jaar. Dit is geble ken uit een in 1973 gedaan onder zoek in opdracht van de Wereldbank dat afgelopen zondag is gepubli ceerd. De andere kant van de medaille toont dat 61 procent van de wereld bevolking in landen leeft waar bet gemiddelde jaarinkomen niet boven de 1350 gulden uitkomt. Dertig pro cent in Vijftien landen verdient min der dan 550 gulden per jaar. Afscheid van secretaris de heer W. van den Ouden handen van de waarnemend voorzit ter een presentje aangeboden. De heer v. d. Ouden had op zyn beurt een afscheidspresentjc: htf bood de kring-commissaris, de heer Bolle een cheque aan (er waarde van f 2220,29. Dit bedrag was door zijn bemiddeling bijeen gekollektecrd in de plaatselijke kerken en is be stemd voor het Rode Kruiswerk in Guatemala. De heer Bolle deelde mee dat voor deze aktie al ruim vier miljoen gul den is binnengekomen. Nieuwe voorzitter Mevr. C. de Jonge-Haeck bracht verslag uit van het Wellfarewerk op Bruinisse. Elke week wordt er een handenarbcidmiddag gehouden in het bejaardentehuis „In 't Opper". Deze middagen verlopen succesvol en wor den ook bezocht door niet-bewoners van het bejaardentehuis. Minder succesvol verlopen de huisbezoeken. Door het vertrek van burgemeester Hokken als voorzitter en de heer v. d. Ouden als secretaris moesten er twee nieuwe leden aan het bestuur toegevoegd worden. De vergadering ging akkoord met de voordracht van het bestuur en zo werd burgemeester T. C. Hekman voorzitter en de heer M. v. d. Woude secretaris. (Vervolg pag. 4) Dit nummer bestaat uit 10 pagina'! De ergste aanstellerij is ge maakte eenvoud. Chauvilliers DEN HAAG, 22-3. De maatregelen aan het aardappelfront hebben tot nu toe weinig of niets uitgehaald, concludeert het maandblad Koop kracht naar de prijsontwikkelingen in de winkels. Half februari moest de konsument f 1,10 betalen voor een kilo bintjes, in de tweede week van maart wa ren de prijzen althans bij de zelf standige groentewinkels nog steeds op datzelfde niveau, aldus Koop kracht, alleen de grootwinkelbedrij ven verlaagden in deze periode hun aardappelprijzen van f 1,10 naar ruim f 0,90 pér kilo. Ook de ontwikkeling van de groothandelsnoteringen geeft vol gens Konsumenten Kontakt aller minst reden voor optimisme. Het vreest dat zonder verdere maatrege len de konsument niet voor augus tus/september hoeft te rekenen op beduidend goedkopere aardappelen dan nu. Inmiddels heeft het Konsumenten Kontakt bij minister Lubbers aan gedrongen op instellen van een maximumprijs voor aardappelen, welke gekoppeld zal moeten worden aan een leveringsplicht. BUENOS AIRES, 22-3. Troepen bewegingen in verscheidene delen van Argentinië, een geheime verga dering van de militaire bevelhebbers en een spoedbijeenkomst van het ka binet hebben dinsdag voedsel gege ven aan geruchten dat een staats greep tegen president Maria Peron ophanden is. President Peron beraadslaagde maandagavond bijna vier uur lang met haar ministers, prominente le den van de Peironïstische beweging, Peronistische vakbondsleiders en de voorzitters van beide huizen van het parlement. BRUINISSE, 22-3. Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van het Rode Kruis afdeling Bruinisse, werd vorige week een buitengewone ledenvergadering gehouden in ,t Durps'uus. gezinnen geen lid van het Rode Kruis, er zal een ledenwerfaklie worden gehouden. Afscheid secretaris De twintig Rode Kruis jaren te Bruinisse werden door de heer W. v. d. Ouden als secretaris in dicht vorm voorgelezen. De heer v. d. Ou den die vanaf de oprichting als se cretaris zitting heeft gehad in het bestuur, nam deze avond als be stuurslid afscheid. Hem werd uit Advertentie Wrnd.-voorzitter, de heer J. v. d. Have sprak een woord van welkom in het bijzonder tot burgemeester Hekman en zijn echtgenote, de heer Bolle Kring-commissaris en de heer Mattijn kring-districtssecretaris. De heer P. Krepel, ere-voorzittcr was ook op deze feestelijke avond aan wezig. De heer Krepel heeft de plaatse lijke afdeling helpen oprichten, en zeer aktief gewerkt voor het Rode Kruis. Op 6 maart 1956 richtte een groep mensen de afdeling Bruinisse op. De hulpverlening door het Rede Kruis tijdens en na de ramp 1953 ligt nog vers in het geheugen. De plaatselijke afdeling had spoedig handen vol werk. want een groep Hongaarse vluchtelingen werd on- derg-, bracht in het kamp „Stoofpol- der". Verder was het bestuur aktief om chronische zieken uit hun dage lijkse sleur te halen en een reis met de ..Henri Dunant'" mee te laten ma ken. Na de oprichting werd begon nen met het geven van EHBO-lesscn en een kolonne in het leven geroe pen. Voor de toekomst zag hij bet recreatiegebied bij Bruinisse als BRUINISSE. Hier wordt mevrouw C. v. d. Berg-Pape onderscheiden. Ernst werkterrein liggen. In de nieuwe bij de „opspelder"; vreugde bij de begiftigde. wijken van Bruinisse zijn nog vele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1