Echte ouderwetse sfeer was er weer na drie jaar Vermoord meisje geïdentificeerd DEFENSIE-ORDER IETS VOOR SMIT BOLNES? IN HET ZOOMGEBIED N0Q MOGELIJKHEID VOOR TERREINEN VERBLIJFS-REKREATIE Bespreking over Rhodesië DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Zonodig geld uit de provinciekas voor Smit-Bolnes" AKTIE NOORDIERSE KINDEREN BANKSTEL MEUBELRAMA NIEUWSBODE w Maandag 22 maart 1976 132ste jaargang Nr. 21864 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3.70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Tweetal concerten te Zierikzee Stra'o te Scharendijke SCHARENDIJKE, 20-3. Bij fris maar stralend voor jaarsweer heeft Scharendijke afgelopen zaterdag op grootse wijze de wedergeboorte gevierd van liet drie jaar geleden in alle stilte ten grave gedragen Strao. Na een periode van veel heimelijk gemopper over het zomaar verdwijnen van een mooi folkloristisch gebeuren als de stra, was dan plotseling die ouderwetse sfeer weer helemaal terug. De gehele dag heerste er in Scharen dijke weer de van ouds bekende gezellige drukte en reeds lang voordat dc ruiterstoet in het dorp arriveerde stonden vele belangstellenden ongeduldig te wachten by de opgewekt uit de luidsprekers schetterende muziek. Precies zoals dat bij dergelijke evenementen hoort, klepperde ruim een half uur later dan gedacht het kleurig uitgedoste gezelschap de Dorpsstraat binnen. Toen was het weer echt strao in Scharendijke! Terwijl een daartoe aangestelde ju ry ijverig begon met het „keuren" van de maar liefst 23 versierde paraden en pony's, werden de rui ters, amazones en alle andere' aan wezigen met enkele woorden ver welkomd. C.D.A. en C.H.U. DEN HAAG, 20-3. ARP-voorzitter De Boer heeft zaterdag, op de jaar vergadering van de Arjos( de jon gerenorganisatie van zijn partij) een dringend beroep op de CHU ge daan om mee te werken aan het echt-geloofwaardig aflossen van de politieke hypotheek met het oog op de christen-democratische eenwor ding. AMSTERDAM, 20-3. Het Chinese meisje, dat maandagochtend ge wurgd in de berm van de weg by Akersloot werd aangetroffen, blijkt de 19-jarige Sau-Fan Cheung uit Hongkong te zyn. Het slachtoffer kon door de Hong- kongse politie worden geïdentificeerd met behulp van de persoonsgegevens die de rijkspolitie verstrekte. Vast staat, dat de Chinese al diverse ma len in Amsterdam is geweest. In ok tober 1975 vertrok zij voor het laatst naar ons land. Zij woonde bij Chine se kennissen in de Lange Niezel in de binnenstad. Het is niet bekend waar zij heeft gewerkt. Het wordt niet uitgesloten geacht, dal het meis je als heroïnckoerierster fungeerde. Buitenronde Daarna vertrokken de dampende paarden snel voor de traditionele buitenronde. Te Looperskapelle werd door de familie B os een ste vige borrel aangeboden, hetgeen de stemming zichtbaar ten goede kwam Vervolgens reed men naar Eiker zee, waar by café restaurant „Mo len de Lelie"' de in keurige unifor men gestoken Zierikzeese harmonie „Kunst en Eer" stond opgesteld ten einde de vrolyke stoet te begeleiden naar Scharendyke. Hier hadden de kinderen intussen volop kunnen genieten van een rit je per pony of ponywagen van de heren H. Bevelander uit Kerk- werve en A. Peute uit Zierikzee. Aan de glunderende gezichten van de jeugd te zien was dit een groot sukses. In de daarna volgende pauze hield burgemeester E. Baerends een korte toespraak, waarin bij zei het bijzon der aardig te vinden dat de strao weer nieuw leven was ingeblazen. Ook bracht hij hulde aan de gebroe ders Rein, Peter en Hans Coomans en echtgenotes, die er met mede werking van de oud-straokommis- sieleden A. Hubregtse, A. van der Maas, A. van Bloois en L. van den Berge voor zorgden dat de Scharen- dijkse strao op zo'n geweldige ma nier is teruggekomen. Financiële steun Tenslotte sprak de burgemeester zijn waardering uit voor de grote fi nanciële steun die de gehele bevol king aan de organisatoren verleen de. Na nog een rondrit door alle stiaten ging men over tot het ring steken. Bij dit dol-komische onder deel van de strao ging het af en toe spannend toe. Veel mensen genoten intens van het prachtige schouw spel dat de voorbij dravende vier voeters opleverden en voor velen was het eigenlijk allemaal véél te gauw afgelopen. Als afronding van dit zo geslaagde strao-feest werden de prijzen uit gereikt, beschikbaar gesteld door middenstanders uit Scharendijke en Zierikzee. Het best versierde paard bleek dat van Riet Damen uit Scha rendijke te zijn, terwijl de heer Jachtman uit Renesse de meeste ringen uit de blokken „plukte". Hierna verdwenen mensen en paaiden een voor een weer van het toneel en keerde de rust weer in de Dorpsstraat. Scharendijke kon te rugzien op een uitstekend geslaagd strao-feest dat men nu waarschijn lijk niet weer zo snel zal laten ver dwijnen. ZIERIKZEE, 22-3. Om de machine fabriek Smit en Bolnes te Zierikzee te behouden, als werkgelegenheid voor meer dan 200 mannelyke en 10 vrouwelyke arbeidskrachten op Schouwen-Duvjeland, kan volgens gedeputeerde A. J. Kaland de pro vincie Zeeland een beperkt deel van de kapitaalsbehoefte dekken. Ook de vakbonden zouden in dat geval met hun kapitaal kunnen hel pen als het nodig was om nieuw ka pitaal te verschaffen voor het geval dat de IHC Holland het bedrijf van Smit en Bolnes zou afstoten, het ka pitaal terugtrekken en er geen koper voor het bedrijf zou kunnen worden gevonden. Een eerste voorwaarde is echter wel dat het bedrijf rendabel zou moeten produceren. Het heeft geen nut een noodlijdend bedrijf Zeeuwse Staten MIDDELBURG, 19-3. „Zweeft er nog een opdracht van zestig scheeps- dieselmotoren, bestemd voor de Ne- kunstmatig boven water te houden. derlandse marine, boven "de"Neder- aldus de gedeputeerde Kaland in de statenvei'gadering van Zeeland. LONDEN. Prinses Margaret en haar echtgenoot, lord Sncwdon, zyn overeengekomen van tafel en bed te scheiden. Dit is vrydag officieel in Londen bekendgemaakt. landse bedrijven?", zo vroeg P.v.d.A.- fractieleider in de Zeeuwse staten, de heer W. Don, tijdens de behandeling van de werkgelegenheidsnota over Smit en Bolnes te Zierikzee in de Zeeuwse staten. „Zo ja, zijn gedeputeerden dan be reid om alle pogingen in het werk te stellen om deze order voor de in ernstige moeilijkheden verkerende Structuurplan Westerschouwen WESTERSCHQUWEN, 19-3. In het structuurplan gemeente Wester schouwen wordt er op gewezen - zo als ook al in de structuurstudie staat aangegeven - dat in het zoomgebied nog de enige mogelijkheid ligt om terreinen voor vcrblijfsrecreatie te ZfE'RlfCZKE. Vrijdagavond cv nter dag organiseerde dc Chr. Mavo- srhool te Zierikzee een aktic om geld b'jecn tc brengen voor dc vakantie an Noord'tersr kinderen. Dc vrij' dag-bazar werd een groot succes. Za terdag kollckteerdcn de leerlingen, krachtig gestimuleerd door het Zic- rikzeese draaiorgelhier in aktie Op de Nieuwe Haven. Een voorlopig cij fer van de totale aktie: 4.0(1(1, (Foto: Zicrikzceschc Nieuwsbode) bestemmen. De motivering daartoe is het behoud van de aanwezige be planting, namelijk windsingels, boomgaarden, enz.' Er zijn al veel boomgaarden ge rooid én het gevaar wordt groot ge acht dat de nog aanwezige land schappelijke aankleding totaal zal verdwijnen als deze terreinen een agrarische bestemming blijven be houden. Overigens zijn de mogelijk heden voor rekreatieve okkupatie van het zoomgebied niet onbeperkt, indien men althans wil voorkomen dat één aaneengesloten bebouwings lint gaat ontstaan vanaf Westen- schouwen tot de Ra nip weg. In het structuurplan wordt opge merkt dat deze zones uit ecologische overwegingen van redelijke omvang dienen te blijven als verbindingen tussen duinvlakte en polder, welke zones bij voorkeur zouden moeten samenvallen met landschappelijk aantrekkelijke terreinen. Onderverdeling Het zoomgebied is voor wat betreft de verblijfsrecreatieve mogelijkhe den onderverdeeld in: het gebied rond de Hogeweg ten zuidwesten van Burgh; het gebied rond de Kloosterweg; het gebied tussen Hoge- en Lage- y.ooin het gebied ten noorden van Slot Moermond, begrensd door Laone. Rampweg en Helleweg. Dit laatste gebied behoort gedeeltelijk bij het poldergebied. In een volgend artikel zullen de mogelijkheden per gebied - zoals ge noemd in het struktuurplan - wor den weergegeven. Opgemerkt wordt overigens dat niet alle aangegeven mogelijkheden op korte termijn moe ten worden aangegrepen: een fase ring is gewenst, samenhangend on dermeer met het beleid ten opzichte van strandcapacileit .landschap cn intern wcgcnstelscl. Samenhangend met het bedrijfs economische probleem van de boom gaarden in dit gebied doet zich als complicerende factor voor. dat voor verschillende terreinen toezeggingen. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 E.uiiers en amazones verzameld op het dorpsplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een volk dat onophoudelijk f om gelijkheid roept, is toe aan J f de slavernij. G. Ie Bon. scheepsdieselmotorenfabriek binnen te halen", zo vroeg de heer Don. De gedeputeerde A. J. Kajanji bleek daar zeker toe bereid. Hij zei zelfs in principe niet tegen experimenten te zijn, waarbij het voor Smit en Bolnes tot een zekere vorm van arbeiders zelfbestuur zou kunnen komen, zoals de heer Don voorstelde. Door het personeel van Smit en Bolnes, dat met een grote delegatie naar de Zeeuwse statenvergadering was gekomen, werd deze mededeling met instemming ontvangen. afspraken en onderhandelingen lo pen voor wat betreft gebruikswijzi ging in de richting van verblijfs- recreatie c.q. repreatief wonen. Deze worden niet a priori als vaststaand gegeven aanvaard doch kunnen wel van invloed zijn op de fasering, aan te brengen in de realisatie van nieu we verblijf sgebieden. SALISBURY, 20-3. De besprekin gen tussen de regering van Ian Smith en de nationalistische leider Joshua Nkomo over een nieuwe grondwet voor Rhodesic zijn afge broken. In een gemeenschappelijk com muniqué, na een bijeenkomst van een uur, zeggen beide partijen: „We hebben langdurige diskus- sies gevoerd en een aanzienlijke hoeveelheid work verzet in een tijdvak van enkele maanden. Wc zijn nu in een impasse beland en breken daarom dc besprekingen af. Dat zal gelegenheid bieden voor overleg en bezinning". Verwachting tot dinsdagavond: Schraal Droog en zonnig weer; minimum temperaturen van min 1 tot min 6 graden, maxima omstreeks 5 graden; matige tot krachtige noordoostelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 maart. Zon op 6.35, onder 18.58 Maan op 2.49, onder 11.38 Laatste kwartier: 22 maart (19.54) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 23 maart 8.34 21.09 2.02 14.38 Doodtij: 25 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 22-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven Skandinavië dat ons het afgelopen weekend droog, zonnig maar schraal weer bracht, trekt langzaam naar het noordoosten. Een depressie boven Bretagne kroest over Frankrijk naar het zuidoosten. Tussen beicje syste men handhaaft zich een oostelijke tot noordoostelijke stroming, waar mee ook dinsdag koude kontinentale lucht wordt aangevoerd. Boven Po len bevindt zich een storing, die langzaam naar het westen trekt, het blijft droog weer, maar wolkenvel den die samenhangen met het lage drukgebied boven Polen, zullen vart het noordoosten uit ons land binnen drijven. De koude en droge lucht is over vrijwel geheel Europa uitge stroomd. Alleen in hel westelijk deel van de Middellandse Zee lopen de maxima tol omstreeks 13 graden op. Een Oceaanfront zal daar tijdelijk een weersverslechtering brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1