Tinoccfuo ZOEKEN NAAR „BUFFERZONES," TUSSEN NATUUR- EN VERBLIJFSGEBIED Nieuwe huisnummering aan het Slabberswerf Nieuwe drug smokkelroute Nederland en Irak OUDE PRENTBRIEFKAARTEN VERKISTING ADMIRAAL DE RUYTER DECEMBER 1881 Poot van Liberty STREEKNIEUWS AAN BIEDING Verton's Schoenen „Kleuren" in „Dikke van Dale" I Struktuurplan Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 15-3. „In de duinvlakte liggen belangrijke recrea tieverblijf sgebiedei}. Deze zü« omringd door (grotendeels jong) natuurgebied. Dit houdt in, gezien ook de doelstelling betreffende het landsehap, dat gezocht moet worden naar middelen om bufferzones aan te brengen tussen natuurgebied en vcrbiyfsgcbieden. Dit dient gepaard te gaan met het in gang zetten van het verlagen van de dichtheden mede als onderdeel van een kwa liteitsverhoging van de vcrblyfsaccomodatie." Dit wordt opgemerkt in het hoofdstuk „De duinvlakte'* van het structuurplan van de gemeente Westerschouwen. Hierbij staat voor de korte termijn in het structuur plan de volgende overlegprocedure voor ogen: 1. Omdat in vele gevallen geëi gende maatregelen vooralsnog ont breken zal in overleg moeten wor den getreden met de belanghebben den. Uiteindelijk is het ook in hun belang dat de recreatiekwaliteit van Westerschouwen gehandhaafd blijft c.q. verhoogd wordt. 2. Vastleggen van de grenzen van de» natuurgebieden en daarmee dus ook van de verblijfsgebieden. Voorzover deze grenzen reeds vast liggen doch overschreden zijn, kan corrigerend optreden overwogen worden. 3. Versterking van de randen van de natuurgebieden grenzend aan de verblijfsgebieden zonodig ondoor dringbaar maken door middel van beplanting. 4. In overleg met betrokkenen opnieuw bezien van inlichting en bezetting van de verblijfsterreinen; de hoogste dichtheden op de terrei nen zo ver mogelijk van de natuur gebieden concentreren. Versterking kwetsbare plaatsen Indien blijkt, dat op deze wijze de natuurgebieden nog niet voldoen de beschermd worden, zullen de kwetsbare plaatsen versterkt moe ten worden, hetzij middels beplan ting, hetzij middels verdere verla ging van de bezetting van de ver blijfsgebieden. De hierboven be schreven procedure en problematiek hebben onder andere betrekking op de gebieden voor recreatief wo nen, Nieuw Haamstede en omge ving, op de kampeer- en zomerhui- zencomplexen langs de Hogeweg, de J. J. Boeijesweg, de Hoogenboom- laan en de Scholderlaan. Wat de bezetting betreft zijn- er de minste problemen in het recrea tief wonen-gebied Nieuw Haamste- Advertentie Voor 40 jaar NOORDWELLE. Bij landbouwer v. W. icerd een big geboren met drie oren. Het boventallige óor verheft zich aan de rugzijde van het dier tje, dat zich in blakende gezond heid verheugd. De veelorigheid ech ter, stelt de blikmerker wel voor de puzzle waar het vereiste merk aan te brengen. ZIER1KZEE. Het schijnt dat de kippen van de Noordgroep van Zee land een geheime conferentie heb ben gehad, waarin is besloten min der te kakelen, maar meer en beier eieren te produceren. Zo werd hier hedenmorgen door de heer J. d. J. een ei getoond van 110 gram, door 'n Red Island in 't nest gedeponeerd. SEROOSKERKE. B. en W. hebben hel baggerwerk in de haven Schelp- hoek aanbesteed. Het aantal ingele verde briefjes bedroeg vijf, waar van bij opening bleek dat de laag ste prijs 22,5 cent per kubieke meter was. Z1ER1KZEE. Bakker C. heeft zyit bedrijf aan deze veeleisende tijd aangepast, om zijn klanten nog be ter te kunnen bedienen heeft hij na- menlijk een heetwateroven aange schaft. De installatie mag er zijn. Het zuivere leidingwater wordt door grote briketten verwarmd en in bui zen die boven de oven zijn aange bracht, gevoerd. Vernuftige en praktische regulateurs maken dat de bakker de warmte van zijn oven „in de hand" houdt. SCHOUW EN-DU IV ELAND. De vereniging voor steunverlening bij Ziekenhuisvcrpleging voor Schou- wen-Duiv eland, gevestigd te Zie- rikzee betaalde in haar korte be staan voor ruim 500 harer leden meer dan f 30.000,aan operateurs en ziekenhuizen. De contributie be draagt: voor personen boven 15 jaar G cent per week: voor personen van 10 tot 15 jaar 2 cent per week: voor personen tot 10 jaar 1 cent per week. ELLEMEET. Het jaarlijkse strd- fcest zal deze keer niet volgens het gewone programma verlopen. Na het rjjdcn naar de naburige dorpen, zal het feest worden voortgezet met een ringrijderij. Hoewel het Strdrijden en ringrijden twee verschillende uitingen van paardensport rpu, is het toch 'toe te juichen, dat men ze samenvoegt, omdat de lust om aan het strdrijden deel te nemen erdoor wordt bevorderd. REN ESSE. Maandag speelde de heer J. v. d. E. legen een tiental schakers uit Renesse en omgeving. Na om acht uur te zijn aangevangen, vielen omstreeks tien uur de eerste slachtoffers. De simultaanspeler be haalde een mooi succes: zeven par tijen gewonnen, twee verloren en één remise. de en omgeving. De bebouwings dichtheid is dermate laag dat hier vrijwel gesproken kan worden van een compromisgebied. Dit betekent overigens niet dat dit gebied verder uitgebreid kan worden. Incidenteel is versterking of betere bescherming van de natuurgebieden hier gewenst Dit geldt met name voor het wes telijke deel van Nieuw Haamstede waar zich steeds meer caravans in het natuurgebied hebben gevestigd en voor de strook direkt ten noor den van de Strandweg waar zich eveneens perceclvorming voordoet als voorloper voor recreatief ge bruik. Kampcerbcdrijvcn Uitbreiding van de kampeerbe- drijven Duinhoeve (J. J. Boeijes weg), Julianahoeve, Wilhelminahoe- ve en Duinhoeve (Scholderlaan) dient te worden gestopt. Verder zal de boven omschreven overlegproce dure in werking dienen te worden gesteld. Ook de uitbreiding van de zomerhuisterreinen aan de Hoogen- boomlaan dient te worden tegenge gaan. In elk geval zullen voor zover hier bestemmingsplanmatig nog uit breidingen mogelijk zijn, wegen gevonden moeten worden om de be scherming van de omliggende vroongronden te verkrijgen door beplanting te realisei'en op de nieu we recreatieterreinen. Het kam peerterrein Prinsenhoeve, gesitu eerd midden in het natuurgebied, vormt een direkle bedreiging voor de nog open verbinding tussen de vroon en het overig duin duinvlak- tegebied. Om deze reden zal, zo wordt in het struktuurplan gesteld, dit kampeerbedrijf geen pitbreiding meer mogen hebben, c.q. zal tot ver plaatsing moeten worden overge gaan. Het aantal slaapplaatsen op de to taliteit van campings in de duin vlakte gelegen is te groot aangezien de bezetting te dicht is. Zowel voor kwaliteitsverbetering als om te vol doen aan nieuwe normen die in de toekomst zullen worden gesteld, dient het aantal gereduceerd te worden. Deze verbetering van de verblijfs- aecomodalie door betere inrichting en- derhalve vertraging van de be zetting op de kampeerbedrijven zal tot gevolg hebben, dat/ de *e:gen ruimte bij tent of caravan groter wordt en dat ook de speelmogelijk- heden op het verblijfsterrëin meer aandacht kunnen verkrijgen. Verbeteringen in deze richting wor den onderstreept door de bevinding uit het provinciale recreatie-onder zoek, dat op complexen als Duin hoeve (J. J. Boeijesweg) en Hqogen- boomlaan op een topdag als 11 juli 1971 ca. 40 procent van de verblijl's- recreanten niet naar het strand ging. Het >s gewenst deze verbetering of uitdunning te laten samengaan, met de verbeterde bescherming van de natuurgebieden, ondermeer door de laagste bezetting op een ver blijfsterrëin te stimuleren aan de randen grenzend aan een natuurge bied. ZIERIKZEE, 18-3. Inzake een nieu we huisnummering aan het Slab- bèrswerf, heeft het kollege van b. en w. zich met onderstaand schreven gericht tot de gemeenteraad. In verband met het feit dat aan het Slabberswerf op plaatsen waar eens oude panden stonden nieuwe gebouwd zijn of worden gebouwd, dient de linkerzijde, gerekend vanaf de Minderbroederstraat, vernum merd te worden. Dit klemt temeer nu aldaar binnen niet al te lange tijd vijf nieuwe woningen gereed zullen komen. De nummering komt er nu als volgt uit te zien Garage M. Moerland blijft 1; gara ge J. J. A. van Velthoven wordt 3; garage J. van der Klooster wordt 5; garage J. van der Klooster wordt 7. Achter deze garages ligt een plein waarop nog een tiental garages zijn gebouwd, die om praktische redenen in de huisnummering worden opge nomen en van een bisnummer zijn voorzien, t.w.: Slabberswerf 7a, 7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g, 7h, 7i, 7j. MEXICO-STAD, 18-3. De Mexi caanse narcoticabrigade heeft don derdag bekendgemaakt dat zij voor 6,4 miljoen dollar marihuana heeft geconfisqueerd en een nieuwe drugs smokkelroute over zee naar de Ver enigde Staten heeft ontdekt. De 20 ton marihuana werden noordwaarts vervoerd aan boord van schepen voor de garnalenvangst.. Volgens de narcoticabrigade is de zeeroute er een waarvan zij tot nu toe onkundig was. WASHINGTON, 18-3. Liberty, de hond van het Golden-Rctrieverras van president Gerald Ford, krijgt laatstelijk zoveel „fanmail", dat Su san, Fords dochter die deze post be handelt, de beschikking heeft ge kregen over een rubberstempel waarmee een pootafdruk van Liber ty kan worden gereproduceerd. De brieven die Liberty krijgt zijn dikwijls „door andere honden" ge schreven, waarbij in de eerste per soon wordt meegedeeld wat men van het doen en laten van het baasje in het Witte Huis vindt. Advertentie Schuur G. C. de Jonge nr. 3 wordt 9; woning idem nr. 5 wordt 11; win kel idem nr. 5 wordt 13; vijf wo ningen in aanbouw door W. Mooijaart krijgen de nrs. 15, 17, 19, 21, 23; wo ning G. D. Klippel nr. 15 wordt 25; idem M. W. Catshoek nr. 17 wordt 27; idem mevr. J. Dieleman-Pardoen nr. 19 wordt 29; idem J. Scherpenisse nr. 21 wordt 31; idem M. Klippel nr 23 wordt 33; idem D. A. de Hooge nr. 25 wordt 35; idem T. Heikamp nr. 27 wordt 37; idem J. C. Krello nr. 29 wordt 39; idem L. Kloet nr. 31 wordt 41; idem A. J. Hendrikse nr. 33 wprdt 43; idem A. J. Stoutjesdijk nr! 35 wordt 45. De nummering c.q. vernummering wordt met ingang van 1 april a.s. van kracht. BRUINISSE Ouderavond openbare basisschool De openbare basisschool te Brui- nisse houdt dinsdag 23 maart een ouderavond in ,,'t Durps'uus" aan de Grevelingenstraat. Op het program ma staat: muziekdemonstratie door enkele leerlingen onder leiding van de heer P. Mculpolder. Vervolgens zal een lezing worden gehouden door mej. L. Wondergem, medewerkster van het Rijks Peda gogisch centrum te Middelburg over „.Integratie kleuter-basisonderwijs". Tijderis de pauze zal een verloting worden gehouden, waarna het hoofd cler school een praatje zal houden .over het afgelopen jaar en andere schoolzaken. 1 Er zullen drie nieuwe leden in de oqdercommissie moeten woi'den ge- kdzen vanwege de aftredende en niet herkiesbare leden: mevr. G. J. Kre- pel, mevr. J. B. v/d Velde en de voor zitter, de heer H. Kok. Voor de ver kiezing, zullen nieuwe kandidaten worden gesteld. Ongelukkige val Mevrouw' v/d B. kwam met haar fiets ojj de Oudestraat zo ongeluk kig ten val dat zij hierbij haar heup brak. Zij. is óp eigen gelegenheid nog thuis wei;eii te komen, maar later op de dag 'per ambulance naar het Zweedse liode Kruis ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. Subsidie-aanvragen Verenigingen, werkzaam op het terrein van'jeugd en jongerenwerk, kunnen vpor 1976 wederom subsidie aanvragenN ingevolge de Interim Rijksbijdrageregeling plaatselijk vrijwilligers\jeugd en jongerenwerk. De aanvraagformulieren zijn op het gemeentehuis^vei-krijgbaar bij de af deling sociale zaken. Loopsteiger aangevaren Vorige week heeft de mosselkotter „Bru 62" de lange loopsteiger in de vissershaven aangevaren. Hierbij is een langsligger met enkele dwars liggers vernield: De schade wordt ge taxeerd op vijfduizend! gulden, waar voor betrokkene aansprakelijk zal worden gesteld. J WASHINGTON. De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Northrop heeft tussen 1969 en 1975 in' Italië, Grie kenland, Portugal, Somalië en Tur kije door bemiddeling van een vesti ging in Italië, 361.000 dollar betaald aan steekpenningen. DEN HAAG, 18-3. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft de tweede kamer meegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen met Irak niet zullen worden verbroken. De Iraakse regering is evenwel „in alle duidelijkheid" het afwijzend stand punt van de Nederlandse regering in de zaak-Aronson onder ogen ge bracht. DEN HAAG. In het vervolg krijgt iemand van wie een rijbewijs is ingetrokken een schriftelijke moti vatie met de reden. De Tweede Ka mer heeft daartoe donderdag een wetsontwerp vorderingsprocedure onderzoek rijvaardigheid met alge mene stemmen aangenomen. Grote partij Irisette dekbed overtrekken 1- en 2 persoons 30% KORTING I deurloo 1 Z. .JM "«Uotti (CUllli I TAPIJTSERVICE CENTER 0l« I. ZiliitJH Iilifili I0III0) 2I?S I de muil" Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 ZIERIKZEE, 4-3. Mede naar aan leiding van de herdenking van dc driehonderdste sterfdag van dc Vlissingsc zeeheld Michicl Adri- acnsz. de Ruyter werden wy in het bezit gesteld van twee unieke brief kaarten van byna een eeuw oud die getekende voorstellingen geven van de opening van de doodskist van de zeeheld, wat plaatsvond op |28 de cember 1881. Een kaart geeft een afbeelding van het deksel van de hieu^e kist met inscriptieplaat. Op d^e inscrip tieplaat staat het volgende.te'^lezen Michiel Adriaenszoon de \Ruyter, luitenant-admiraal-generaal van Holland en West-Vriesland; gebo ren te Vlissngen 24 maarl 1607; overleden 29 april 1676 aan de won den ontvangen voor Messina; be graven 16 maart 1677 en door d^ zorg der Nederlandsche regering in deze kist gelegd 38 december 1881/ Dc tweede kaait geeft dc toestand weer van het gebeente van De Ru.v ter zoals aangetroffen bij de ope ning en waarbij duidelijk te zien valt dat de zeeheld eerder in de strijd een been had verloren. De derde, ongetwijfeld meest aanspre kende kaart toont de toestand van het hoofd van de admiranl. even eens Zoals aangetroffen bij dc ver kisting in 1881. (Hierbij niet afge drukt). „Bcstcvacr" Nederlands groots!e zeeheld, bij genaamd „Bestevaer" ging op elf jarige leeftijd naar zee. aanvanke lijk bij de koopvaardij en in 1652 voorgoed bij dc oorlogsmarine. Een stukje vaderlandse geschiedenis leert verder o.a. dat Dc Ruyter zich onderscheidde in de eerste Engelse oorlog (1653 overwinning bij Ply mouth) en in de Noordse (1658-1660) Grote roem behaalde hij in dc tweede Engelse zee-oorlog 1665- 1667): vierdaagse zeeslag 1666. tocht naar Chattam 1667. Verhinderde in 1672 door de overwinning bij Sole- bav de Engels-Franse landingspo gingen en in 1673 door de zeeslagen bii Schoonveld en Kijkduin. Sneu velde in 1676 tegen de Fransen bij Stromboli. Voor de PTT is dc herdenking van dc driehonderdste sterfdag van De Ruyter aanleiding om een bij zondere postzegel uit te geven. DEN HAAG. In hél miniatuurstad je Madurodam wordt op het ogenblik hard gewerkt om alles weer keurig in orde te krijgen, voordat op 1 april a.s. de poorten weer voor het publiek geopend worden. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Als waarschu wing aan de Sowjet-Unie dat de Ver enigde Staten niet meer dan één Angola zullen dulden, heeft de Ame rikaanse regering abrupt een bijeen komst van de Russisch-Amerikaanse gemengde commissie voor energie- samenwerking, afgezegd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag be kendgemaakt. EAST LANSING, Michigan. Vol gens professor John E. Cantlon van de universiteit van de staat Michi gan in East Lansing, zijn de Verenig de Staten ook hun eerste internatio nale positie op het terrein van de wetenschap aan het verspelen. MANILLA, Filippijnen. Zeventien gemeenteraden van de conglomera tie Manilla hebben aan president Ferdinand Marcos van de Filippij nen gevraagd een decreet over de presidentiële opvolging uit te geven en daarbij in eerste instantie te den ken aan zijn vrouw, Imelda R. Mar cos. LE HAVRE. Ongeveer 150 druk kers van het populaire Franse dag blad Le Parisien Libre hebben don derdag de grote, luxueuze oceaan stomer France bezet om aandacht te trekken voor hun geschil met de di rectie. De 66.343 ton metende France is twee jaar geleden uit de vaart ge nomen omdat de exploitatie verlies gevend was. en ligt nog steeds bij Le Havre. BUENOS AIRES. Miguel Ragone. oud-gouverneur van de Argentijnse provincie Salta en vorige week ont voerd, is hoogstwaarschijnlijk niet meer in leven. Dit zou blijken uit berichten die de linkse guerilla-groe- pering de „Montoneros" de pers woensdag heeft toegespeeld. ORANJESTAD, Aruba heeft een officiële vlag en volkslied. In de openbare vergadering van dc Aru baanse eilandraad in Oranjestad werd het volkslied „Aruba Dushi Te- ra" met 14 stemmen voor en 5 tegen aangenomen. DEN HAAG, 18-3. Opvallend uicuw verschijnsel in de nieuwe druk van het „groot uoordenboek der Ne derlandse taal" is de vermelding daarin van enkele nieuwe, gekleurde begrippen voor al bestaande woor den: een bruin café, de gele kaart, de blauwe zone. liet groene licht, witte benzine en zwart rijden. Deze nieuwe locvoegingen maken deel uit van een uitbreiding die de „dikke Van Dale" in de vrijdag ver schenen tiende drnk heeft ondergaan. De toeneming bedraagt 20 procent, het aantal pagina's steeg met 400 tot 3230 bladzijden en hel aantal tref woorden bedraagt ruim 220.000. MARKTBERICHTEN 18-3. Aunvuet 320 Paardenmarkt DEN BOSCH, stuks. Prijzen: Luxe paarden f 1400- r 3100 vol jarige f 1500-f 2100; jaar lingen (trekpaard) f 1550-f 1900: jaarlingen, luxe (hengsten) f 900- f 1250; jaarlingen; luxe (merries) f 1400-f 2Hg). luxe veulens (merries) f 950-f 1525; luxe veulens (hengsten) f 675-f 850; veulens (trekpaard) f 1100-f 1500: hitten f 725-f 1175. Shetlandse ponnies (ruins) f 200- f 350: Shetlandse ponnies (merries) f 350-f 725. Jonge slachtpaardcn f 4.35-T 5,25; oude slachtpaardcn f 4.10-f 5.30. De handel had over dc gehele li nie oen kalm verloop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4