de Stad Parijs VOEDING DRAMMEN GESLAAGDE FEESTAVOND VOOR DONATELRS VAN JELGDSOCIETEIT „BIG S" Overtocht gaat Amelanders vijftien gulden per jaar kosten E.T.I. en arbeidsmarkt Winkelsluiting zaterdag om vijf uur Geen derde Indiërtje JONGENS- KLEDING LAATSTE NIEUWS AGENDA 2 Jeugdsoos volop aktief Mede door toedoen van de Hart stichting, wordt steeds duidelijker de aandacht gevestigd op de voeding. Feitelijk zou deze in een - in verge lijking met vroeger - in ieder geval toch royalere tijd - geen probleem moeten zijn, maar het tegendeel blijkt het geval. De grotere keus aan voedsel veroorzaakt op zijn beurt problemen, die duidelijk nadelig zijn voor de menselijke gezondheid. Relevant in dit verband is natuur lijk vooral de „vette hap", die - de naam zegt het - best vet* mag zijn, maar niet té vet. Door de bank geno men is de noodzaak tot extreme li chamelijke inspanning voor de mens weggevallen en een té vet dieet is derhalve gewoon slecht voor de ge zondheid. Het is een medisch volko men duidelijke zaak, dat over-vet eten alles te maken heeft met de vorming van chlosterol, veroorzaker van hart- en vaatziekten. De Hartstichting adviseert derhal ve het inlassen van verantwoorde rauwkost in het voedselpakket. Dat is doorgaans beter dan een lange reeks van kroketten en frikandellen. Natuurlijk is er niets tegen deze smakelijke produkten. maar - zo er gens - is hier een teveel beslist on juist. Er doen zich trouwens toch wijzi gingen voor in het voedingspatroon, die zorgelijk stemmen. Met name vele jeugdigen zien af van een goed ontbijt en dat is wel ongeveer het slechtste voor de gezondheid dat be staat. Een bekend spreekwoord zegt: ,,'s morgens eten als een vorst, 's middags als een burger, 's avonds als een bedelaar". De voedselbodem moet duidelijk aan het begin van de dag worden gelegd, maar ook al om „angst voor het figuur", wordt hier veel van afgeweken. Daar de honger zich bij het verstrijken van de tijd, toch doet gevoelen, wordt gemakke lijk gegrepen naar etenswaren, die doorgaans weinig voedingsstoffen bevatten. Er is trouwens aan het eet- (en drink-jfront nog meer aan de hand. Maaltijden overslaan in het week einde begint tot de „bon ton" te be horen. Vaak wordt dan ook heel wat alkohol gekonsumeerd en een heel apart hoofdstuk vormen - wat in het vakjargon wordt genoemd - de „ge zelligheidscalorieën", allerlei snipjes en snapjes, lekker en honger verdrij vend, maar niet plaatsvervangend voor een goed en kalorisch even wichtig gedoseerde maaltijd. Er is aan het voedselfront dus heel wat aan de hand, dat rechtstreeks verband houdt met de menselijke gezondheid. Goede, evenwichtige en verantwoord samengesteld maaltij den bereiden, zal een kunst blijven, de be-oefening waarvan hoge rente oplevert. Het is gewoon niet anders. Drammen schijnt in Nederland toch te helpen. Men kan nog zo tegen buitenparlementaire akties zijn, soms helpt het kennelijk. Ameland is er een voorbeeld van. De minister wilde vrij drastische verhoging van de veertarieven van en naar dit eiland en toen ging het veer plat. Een dele gatie trok naar Den Haag, praatte met de minister en nu gaat het f 15,- per jaar worden voor de „modale" veergebruiker. De toeristen betalen straks het tekort komend bedrag. Wat men er ook van moge denken, als vanzelf komt in de herinnering het Zeeuwse flegma, dat (in Noord- Zeeland) er toe leidde dat altijd vroom duur veergeld en nu duur bruggeld wordt betaald. Van A naar B reizen in het bin nenland kost niets extra's; van A naar B reizen ten onzent kost f 6, een extra belasting vooral zwaar voor degenen die frekwent van de brugverbinding gebruik maken. Niemand wil een blokkade of iets dergelijks, maar soms blijkt het nut tig te zijn toch eens aan de ketting te rukken. Wij willen nog altijd een pasje voor bewoners van Schouwen - Duivcland. op grond waarvan een reduktie mogelijk wordt op het bruggeld. Wie weet komt het ooit of nooit. Ameland is in ieder geval een soort les. NIEUW DELHI. 18-3. De Noord- indiase bondsstaat Poendjaab fjaat in de toekomst vaders die een derde kind op de wereld zetten met een geldboete of een gevangenisstraf be straffen. De Poendjaabse minister van gezondheid, Balbir Singh, heeft verklaard dat een desbetreffend wetsontwerp in de komende zittings periode aan het parlement van de deelstaat wordt voorgelegd, aldus berichten in de Indiase pers. BURGH, 18-3. In de i'ckic;itic/;i;il v;m <lc camping „Duinrand", aan de Hogeweg le Burgh, werd dezer dagen door de jeugdsociëteit „Big S" te Burgh-Haam- stede, voor donateurs de jaarlijkse gezellige avond ge houden. In zijn openingswoord liet de voorzitter, de heer L. de Feiter, nog eens in het kort de door de jeugd- sociëteit ontwikkelde aktivileiten de revue passeren. De jeugdsoos aan de Sluispad te Haamstede onderging een belangrijke gedaante verwisse ling. Doordat men nu ook de beschik king heeft gekregen over de aan de soos gebouwde woning is het moge lijk geworden de aktiviteiten nog uit te breiden. Zo heeft men voor de amateur-fotografen een doka-kamer kunnen inrichten, terwijl er verder een aantal aktiviteiten voor de jeugd in kunnen worden ontwik keld. De Zuid-Limburger Pierre Cnoops zorgde met zijn op de bekende wij ze gebrachte voordrachten voor de komische noot op deze avond. Als blijk van erkentelijkheid voor de door de leden van Big S in het afgelopen jaar ontwikkelde ak tiviteiten, die een bedrag van f 1000 opbrachten voor de afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederland se Rode Kruis, bood de sekrelaris van de afdeling, de heer P. Zoon, de jeug'dsociëteit een fraaie vlag aan. Door de heer J. Slager werd een dia-serie vertoond die een kijkje gaf op het scosleven het kommen- taar werd verzorgd door de heer M. Roon. Het verdere gedeelte van de avond werd afgesloten met een ge zellig samenzijn. „Little S" Aulorallye Onder minder gunstige weersom standigheden (onafgebroken regen) hebben zaterdagavond ruim 50 deel nemers deelgenomen aan de door „Big S" georganiseerde autorally. Het te rijden parcours was uitgezet door de heer C. Schaap te Zierikzee Mede door de weersomstandigheden was het voor vele deelnemers be slist geen gemakkelijke opgaaf om in het „goede spoor" te blijven. Een groot aantal was dan ook al vroeg tijdig genoodzaakt om „de pijp aan Maarten" te geven. Winnaar werd P. Tangeman met 440 strafpunten voor A. Quaars met 480 strafpunten en M. O. Dijkman met eveneens 480 strafpunten, maar met minder gereden kilometers. De poedelprijs ging naar de heer A. van Beveren, die onder Serooskerke met zün auto in een sloot terecht kwam. Hierna trad „Little S" (de junior leden) vcor het voetlicht, een op treden dat bij de aanwezigen bijzon der in de smaak viel en veel waar dering en bijval oogstte. Verder was er een quiz, de voorzitter van de „oudere soos'' de heer C. J. Boot fungeerde als quizmaster, bij gestaan door de juryleden mevr. Everwijn-v. d. Bout en de heer P. J. Landegent. Dit sluitstuk van het programma leverde als winnares op mevr. Dijk man, met een tweede prijs voor mevrouw Hage en de derde prijs voor de heer Scheffers die als prij zen kamerplanten in ontvangst mochten nemen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Studenten van dc subfakulteit van de pedagogische en andragogische wetenschappen van de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben het pand van de fakulteit in de Lairessestraat bezet. Oorzaak van de bezetting is een reeds langer slo pend konflikt over het in het onder wijsprogramma opgenomen vak ethiek voor derdejaars studenten. SCHIPHOL. Het totaal aantal jjassagiers dat in 1975 van, naar of via Schiphol reisde, heeft ten op zichte van het jaar 1974 een stij ging van 4 procent te zien gegeven. Het vrachtvervoer daalde in 1975 met 4 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Deze cijfers heeft de N.V. Luchthaven Schiphol donder dag bekend gemaakt in een beknopt jaaroverzicht. DEN HAAG. De toetreding van Griekenland tot de Europese ge meenschap lijkt de Tweede Kamer- fraktie van de Partij van de Arbeid op dit moment niet mogelijk en niet gewenst. Dit staat in een woensdag uitgegeven standpuntbepaling van de Tweede Kamerfraktie van de Partij van de Arbeid ten aanzien van de Europese Unie. (Vervolg van pag. 1) veland zal ongeveer gelijk blijven (excl. waterstaatkundige projek- tcn). Na confrontatie met de geraamde natuurlijke groei van de beroepsbe volking blijkt dat een toenemend uitgaand pcndelsaldo kan worden verwacht en een betrekkelijk hoge werkloosheid. Hierbij komt dan nog de mogelijke sluiting van Smit en Bolnes. Het E.T.I. wijst er verder op dal de sinds 1971 optredende vesti gingsoverschotten los staan van de arbeidsmarktsituatie op Schouwen- Duiveland. Het gaat hier nl. om te rugkerende bejaarden en mensen die elders werkzaam blijven, (foren sisme). Het genoemde E.T.I.-rapport pleit voor enige kleine impulsen in dc stuwende diensten en kleinere in dustrieën. De ligging t.o.v. de rand stad zou hiertoe enige mogelijkhe den kunnen bieden. Een zekere be drijvigheid is niet strijdig met do doelstelling van dc instandhouding van dc open rumte in hel Deltamid dengebied. „Voorkomen moet wor den dat de sociaal-economische funktie van het gebied wordt uitge hold'". aldus liet E.T.I DEN HAAG, 18-3. De overtocht van Ameland naar het vasteland en terug gaat de eilandbewoners vijftien gulden per jaar kosten. Voor dit be drag kunnen zij zo vaak zij willen op en neer. Dit heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat beloofd tij dens een gesprek dat hij donderdag had met leden van het aktiekomité veerdiensten Ameland en het ge meentebestuur van het eiland. Bij het gesprek waren ook ambtenaren van de ministeries van ekonomische zaken en financiën aanwezig. Kostendekkend De minister maakte het de Ame landers duidelijk dat de exploitatie van de veren kostendekkend moet zijn. Hij beloofde te zullen bekijken of het mogelijk is voor het vervoer van de auto's-van de eilanders een meerrittenkaart in te voeren. Even eens wil hij bestuderen of het mo gelijk is de kosten van vrachtver voer van en naar Ameland met 20 a 25 procent te verlagen. Anti-rookcampagne in Oostburg OOSTBURG, 18-3. - De Zeeuws- vlaamse gemeente Oostburg heeft donderdagavond f 1.000,uitgetrok ken voor een anti-rookcampagne oft- der de sport- en jeugdverenigingen in de gemeente. Vooruitlopend op verdere acties heeft de gemeenteraad van Oostburg besloten dat de gemeente geen ro kertjes meer zal verstrekken tijdens raads- en commissievergaderingen. Mavo wordt vierjarig* APELDOORN. 18-3. Het MAVO- projekt is geen verlengstuk van de middenschool-experimenten. Het is een poging om zo goed mogelijk ge stalte te geven aan het MAVO, dat op korte termijn geheel vierjarig moet worden. Staatssekretaris drs. K. de Jong Ozn. van onderwijs en wetenschappen heeft dit donderdag verklaard bij de opening van de nieuwe katholieke MAVO-school in Apeldoorn. In één adem verbond hij er aan :Als de financiën het toelaten. Voorlopig geen fluoridering- DEN HAAG, 18-3. Er komt voorlo pig geen wettelijke regeling voor het fluorideren van drinkwater. De tweede kamer heeft donder dagmiddag, op voorstel van minister Vorrink van volksgezondheid en haar staatssecretaris Hendriks, be sloten de behandeling van het wets ontwerp over de fluoridering voor onbepaalde tijd uit te stellen. Die behandeling willen de be windslieden eerst laten voortzetten, als het onderzoek voltooid is naar de bruikbaarheid van het defluoride- ringsfilter. dat aan de waterkraan bevestigd kan worden. Voor dat on derzoek koml nu geld beschikbaar. Minder runderlapjes RIJSWIJK, 18-3. Dit jaar zullen Nederland en de hele EEG heel wat minder rund- en kalfsvlees produce ren dan in 1975. In ons land zal het aantal slachtingen van volwassen runderen en kalveren met 9 procent teruglopen, de hoeveelheid vlees die daarbij geproduceerd wordt met 13 procent. In de EEG inklusief Neder land zal het aantal slachtingen met 7 procent, de hoeveelheid vlees mot procent vermindoren. Dit alles zou echter volgens de be windsman wel betekenen dat de overzetkosten voor toeristen fors omhoog moeten. Een eerste prijsver hoging voor deze groep vindt al over vier weken plaats. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 20 en zondag 21 maart Dokter Lodicrs, Noordgouwe, tel. (01112J-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. '01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weelceinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nicuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster C. R. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nicuwerkerk. Tele foon (01114) 1228, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts Buth, tel. (01115)-2254 heeft dienst voor Schouwen-Duive- land. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. Advertentie middenin depoststraat-zierikzee Nog altijd hebben wij leuke o.a.: Dombo - Azet Dinsdag 23 maar! Zierikzee „Mondragon". Werkgroep Verstede- lijkingsnota. Stichting Zeeland, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, alg. ver gadering „Het Groene Kruis". Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur afd. C.P.B. Brouwershaven Jeugdgebouw afd. Plattelandsvrou wen, 20.00 uur. Bruinisse Durps'uus, 20.00 uur, ouderavond openbare basisschool. Woensdag 24 maart Zierikzee Cornelia Stichting, 20.00 uur, cursus Gerontologie. Hervormd verenigingsgebouw, 14.30 uur n.m., bejaardenmiddag N.C.V.B. Schoolgebouw. Kijk/konlaktavond J. W. v. d. Doelschool, 19.00-21.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Meisje vermoordde tante AMSTERDAM, 18-3. De 22-jarige verpleegster R. H. heeft tegenover de Amsterdamse recherche bekend op 17 november vorig jaar haar 85- jarige tante E. H. te hebben ver moord door de vrouw tijdens een wandeling in het water van de Sta dionkade in Amsterdam te duwen. Het slachtoffer werd een dag later levenloos uit het water opgehaald. De doodsoorzaak was verdrinking. Flitsen uit het buitenland MILAAN. Voor het eerst heeft de Italiaanse justitie een bedrag in be slag laten nemen, dat bedoeld was cm een ontvoerde vrij te kopen. Het ging om een bedrag van 400 miljoen lire (f 1,2 miljoen), bijeengebracht door de familie van de fabrikant Carlo Alberghini (51), die 4 februari is ontvoerd. NEW YORK. Afgevaardigden van Islamleden van de Verenigde Naties hebben donderdagavond be sloten te vragen om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad over de situatie in Jeruzalem en op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. WASHINGTON. De situatie van de rechten van de mens in Chili is „catastrofaal" en zal dat ook blijven zolang de Verenigde Staten dit land hulp blijven geven tot die conclusie komen drie leden van het Ameri kaanse congres, Tom Harkin, George Miller en Toby Moffett, na een be zoek van zes dagen aan Chili. BANGKOK. In Thailand zijn sinds donderdagochtend vroeg verschei dene onderdelen van het leger in alarmtoestand gebracht. De bevol king is opgeroepen bepaalde wijken van Bangkok te mijden. De laatste zich nog in Thailand bevindende Amerikaanse militairen hebben een uitgaansverbod. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 18-3. De Tweede Ka mer heeft donderdagmiddag met overgrote meerderheid uitgesproken dat de winkels des zaterdags om v(jf uur moeien sluiten. Tegen slemden de fracties van V.V.D., B.IV en P.P.R. Hoteleigenaar bij brand omgekomen GRONINGEN, 20-3. Bij een brand in hotel Wiersema in het Groningse Feerwerd is de eigenaar, de heer K. Wiersema. vrijdagochtend om het le- \en gekomen. Het hotel is door het vuur verwoest. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Dorpshuis, alg. ledenvergadering Culturele Vereniging. Donderdag 25 maart Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, jaarver gadering VARA-afdeling Schouwen- Duiveland. Kantine school. Ver. Technische School, 20.00 uur. Oosterland Conferentiekamer, avond voor de bejaarden. Vrijdag 26 maart Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe" jubileum „Stella Boys", 18.30-20.00 uur. Hervormd Ver.-gebouw, 19.30 uur, ouderavond Maltarakkers en J. L. de Jongeschool. Zaterdag 21 febr. t/m 21 maarl Middelburg Vleeshal, Expositie G. van der Ven, 10.00-17.00 uur. (Zo) 14.00-17.00 uur. Vrijdag 19 maart Zierikzee Cornelia-stichting, afscheidsfeest avond, 20.00 uur. Pand Paternosterstraat, 20.00 uur, fraktievergadering P.v.d.A. Gebouw Chr. Mavo. Bazar Ierse kin deren. 19.00 uur. Concertzaal, Concert A.Ph.'O., 20.00 uur. Haamstede Jeugd- en zendingsvereniging Ger. Gem„ 19.30 uur. Burgh De Koebel, 19.30 uur, vergadering H.S.V. „De Krabbe". Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Jaarverga dering Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Renesse Dorpshuis, 20-jarig bestaan afd. Noordwelle e.o. Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Brouwershaven Herv. verenigingsgebouw A.S.V. „Brouwershaven", uitvoering. 20.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Vergadering Oran jevereniging, 20.00 uur. ,,'t Durps'uus" Uitreiking diploma's T.O.G., 19.30 uur. Zaterdag 20 maart Zierikzee R.K.-kerk. Concert Zierikzees ka merkoor, 20.30 uur. De Brauwstraat. Malta I. Opening Meester Breetvelt-speelluin, 14.00 uur. Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. „De Zeeuwsche Herberghe". Schaak wedstrijd. 14.00 uur (ingang Vis- straat). Vinotheek. 21.00 uur, dansavond dansclub Zierikzee. Kcrkwerve Bejaardensoos naar Serooskerke. Vertrek vanaf het verenigingsge bouw om 13.00 uur. Wcstensehouwen Hoofdingang „Domeinen", half 3: „Pannekoekenloop" (15 kilometer) van s.\'. „Delta Sport". Zondag 21 maart Zierikzee Mondragon, 14.30 uur piano-recital Anna Vreede-Mees. Concertzaal. 20,00 uur, filmvoorstel ling. Nicuwerkerk Ons Dorpshuis. Gozellligheidsrit M.A.C. Sparta". 14.00 uur. Maandag 22 maart Zierikzee Stadhuis. 20.00 uur. vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw. Voorlich tingsavond „De Zonnebloem". 20.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur. vergade ring gemeenteraad. 2IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 600 Bezorging: (01119) 660 KIES Nou, heel simpel eigenlijk. De man had een gewoon gezicht en op een dag ziet hij - zich spiegelend - dal zijn aangelaat dikker wordt. De mensen zeiden het trouwens ook. zo van: „jo, je hebt een dik gezicht". Ach, in het begin laat je dal zo, maar als die toestand aanhoudt, ga je toch wat dieper nadenken. Zo ook de gezichtsdikkerd. Hij ging aan zijn kiezen denken, met na me aan de verstandskies. Ditmaal een gevulde verstandskies. Zou die soms? Ja, die zal het wel zijn. Onder de vulling gebeurt natuurlijk aller lei afgrijselijks. Er zijn allerlei krie- zelingen aan de gang en die mani festeert zich alvast met een opzwel- len van het gezicht. Zo logisch eigenlijk. Op dal moment komt de lande- dokter in het beeld. Die troont daar temidden van zijn glanzende appa raten, de boren, de watten en hel glaasje voor: „spoelt u maar". De dikkerd spoedt zich herwaarts; leest vluchtig een verhaaltje in een oud tijdschrift en dan is hij „de volgende patiënt". Tandedoklers zijn voorzichtige en scherpkijkende leden van hel me disch gilde en de dokter had natuur lijk geen bril nodig, om te zien dat zijn klant in het gezicht wal gc- deproportioneerd icas. Fluks plaats genomen in de stoel en het mondje open en ja hoor, daar zal de verstandskies. „Is clat de boosdoener wel?", wil de dokter weten. Hij tikte er eens tegen met een tangetje en hij be voelde dc belendende landpercelen. Ik treed intussen niet in beoorde- Inigen van een :o netige situatie. Dc dokter moet hebben gedacht: dat is de boosdoener en hoewel trekken met een dik gezicht, niet tot de spe- cifieke lifhebberijen van tandedok- ters behoort, kón dat in dit geval wel. De spuit dus en het dikke tand- vleesgevoel en dan de langen; eerst de grote voor hel wrikken en dan de kleinere voor het trekwerk. Enkele minuten later zweefde de verstandskies als een visje aan een hengel naar het verzamelbak je van getrokken tanden en was de man be zig met uitgebreide spoelerljcn. Even nadien stond hij enkele gram men lichter op straat en nn maar wachten op het slinken van het ge zichtje, op het herstel - zo gezegd van de normale verhoudingen. Met dit blij vooruitzicht slapt h. s' avonds ter kooi, om te ontwaken met een ditmaal echt geweldig op gezet gezicht. „Maar dat is niet goed hoor'', zei zijn echtvriendin. (Alweer) fluks dit maal de huisdokter gebeld e>i pa al vast mooi in bed blijven. Dc dokter komt met zijn geheimzinnige tas. bevoelt het gezicht van de man, uii een toverspreuk en zegt: U hebt de bol en moet in bed blijven". Enfin, dacht de mair gelaten „mijn t verstandskies zal irel nooit meer opspelen". SCHIER EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2