DE DUIVEL KENT GEEN GENADE TE BRUINISSE (TWEEDE PLANTGEMEENTE) duurder GINGEN BOMEN DE GROND IN SSS Nederland en de Minder doden Lockheed-zaak op de weg Geheimzinnigheid rond gasboringen in Oosterschelde FEDERATIE T.H.D.'S NIET EENS MET ARGUMENTEN ZEEUWSE ZENUWARTSEN TERENCE HILL BUD SPENCER AGENDA 2 Groen onontbeerlijk voor leefgemeenschap SupCrbcilziflC zine 106 cent per liter. Dit is het ge volg van de goedkeuring door de Eerste Kamer van de verhoging van de benzineaccijns met 2,3 cent per liter. De verhoging van de benzineac cijns is 2 cent, maar vermeerdert met 16 procent b.t.w. komt dit uit op 2,3 cent. Het telmechanisme in de pompen rondt deze verhoging naar boven tot 2,4 cent. De prijs van superbenzine is het laatst ver hoogd op 3 maart en bedraagt nut 107.2 cent, die van de normale ben zine is 103,6 cent. Waarschuwing- defensie-minister BREÜKELEN, 17-3. „We moeten in de huidige omstandigheden op passen dat we niet het vermoeden wekken het met onze defensie te licht te nomen. Dal is de slechtste dienst die we onszelf als PvdA na tionaal en zeker ook internationaal kunnen bewijzen". Dit heeft woens dagavond minister Vredeling var. defensie verklaard op een PvdA- vergadering in Brenkelon. Advertentie 99 BRUINISSE, 17-3. De leerlingen uil de hoogste klas sen van de heide basisscholen ivaren woensdagmorgen naar 't Dorpshuis gekomen om daadwerkelijk deel te nemen aan de Nationale Boomplantdag. Wethouder van openbare werken, de heer W. van Gilst verwelkomde de jongens en meisjes en de beide hoofdonderwijzers van de scliolén. Het was voor de vierde maal dat Bruinisse deel nam aan deze boomplantdag. Brui- nissc is één van de veertien gemeenten in Zeeland - die in a kt ie kwam - en één van de twee gemeenten op Schouwen-Duiveland. Het verheugde de heer Van Gilst dat de gemeente Bruinisse nog.wat- aan boomplantdag wilde doen, en hoopte dat deze dag nog vele jaren gevierd zal woi'den. Volgend jaar is het voor de vijfde keer dat Bru deelneemt. „We lopen op Bruinisse Toch telefonische hulpdienst in Zeeland? MIDDELBURG. 17-3. Zeeland zal ondanks A de bezwaren van de zes Zeeuwse zenuwartsen waarschijnlijk toch een telefonische hulpdienst krijgen. Aanstaande vrijdag zullen de staten van Zeeland zich buigen ever een subsidieverzoek van de stichting; waardoor het mogelijk wordt nog in september te starten. De zes Zeeuwse zenuwartsen noem den in een brief aan gedeputéerde staten de oprichting van een telefo nische hulpdienst ongewenst. Ze vinden dat Zeeland zo kleinschalig is, dat hulpzoekers en hulpverleners elkaar zonder moeite kunnen vinden. De zenuwartsen vrezen bovendien, dat de vrijwillige hulpverlening via de telefonische hulpdienst (THD) de professionele begeleiding zal door kruisen. toch achter als ik de krant lees, want in. Goes is het dif jaar. de 20ste keer" zo zei de heer Van Gilst tot de jeugd. Hij hoopte dat er'volgend jaar een .feestelijk tintje wordt ge geven aan het eerste lustrum. Bo men kunnen niet gemist worden in onze gemeenschap want zij zorgen voor zuurstof in het leefklimaat. De heer Van Gilst hoopte dat de jongelui de bomen die ze vandaag planten, morgen niet zullen ver trappen. Het is niet alleen de jeugd die vernield, er zijn ook ouderen die door struiken en beplanting lo pen en daarmee de boel kapot ma- kén. „Voor een goede leefbaarheid zullen we gezamenlijk moeten trachten het groen op Bruinisse te handhaven". De heer Van Gilst dankte het onderwijzend personeel en de centrale dienst voor de mëde- Burgemeester T. C. Hekman trots op het eerste boompje en ivethoude)\ tv. van Gilst gereed voor de grond- (ian val. (Foto: Zierikzeèsche Nieuwsbode) werking, en was blij dat Bruinisse tot de 14 plantgemeenten behóórde. Door het meewerken van de leer lingen aan déze boomplantdag hóópte de heer Van Wïtsenbüï'g (hoofd openbare basisschool) datdè jeugd liefde voor de n'attiur zal krij gen. Hij sprak namens de 'beide scholen zijn dank uit dat zij aan deze boomplantdag rhochten mee werken. Eerste boompje Het. eerste boompje werd door burgemeester T. C. Hekman en wet houder Van Gilst geplant in de groenstrook' tussen het ..béj aarden- tehuis „In 'tOpper" en ,.'t, Diirps'- uus". Vervolgens ging de jeugd: met spaden en schóppen aan 't werk en plantte o.ngeveer vijftien boompjes langs de Dr. dè Kockstraat-én ach ter dé burgemeesterswoning. Deze nationale -boómplaritdctg werd bijgewoonddoor de heèr. L. Goedhart uit K.apelle,. lid van' hét Nationaal Comité Boomplantdag. De scholieren-w.erden na afloop ge trakteerd op een flesje limonade, dat er ondanks.de' kou goed inging. De maan HOUSTON, 17-3. Een geo loog van de Australische na tionale universiteit, A. Ring- xoood, heeft dinsdag gezegd, dat nieuwe gegevens over de chemische samenstelling van de maan erop wijzen dat de maan „genetisch verwant" is aan de aarde en misschien eens deel heeft uitgemaakt van dezelfde planeet. Diepgaand onderzoek van de stukken maanbodem die zijn meegebracht door de ruimte vaarders van het Apollo-pro- jekt heeft tot gevolg gehad dat de theorieën over de sa menstelling van de maan moe ten worden herzien. HILVERSUM, 17-3. De Lockheed- affaire heeft weinig invloed op het Nederlandse denken in verband met het koningshuis en de monar chie. Dit blijkt uit een enquête die voor het NOS-telcvsieprogramma Panoramiek is gemaakt door de af deling luister- en kijkonderzoek van de NOS. De enquête werd gehouden on der 408 personen. Vrijwel alle on dervraagden waren op de hoogte van de affaire en van het noemen van de naam van prins Bernhard in verband daarmee. Ook bijna ie dereen was het eens met de instel ling van de commissie-Donner. Van de ondervraagden wilde 70 procent volledige openbaarmaking van de onderzoeksbevindingen, 80 procent vindt het juist dat de media aandacht besteden aan een mogelij ke rol van prins Bernhard in deze kwestie, maar slechts 27 procbnt vindt deze berichtgeving goed. UTRECHT, fï-3. Veilig Verkeer Nederland heeft „verheugd'' gerear geerd op de daling van het aantal doden en gewonden in het verkeer in 1975 met respektievelijk 186 en 6.372 ten opzichte van 1974. VVN becijfert, dat het dodental op de weg in drie jaar is afgenomen met in totaal 904, maar ze vindt het nog te vroeg om nu al te spreken over een definitieve neergaande lijn. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Aanstaande zaterdag en zondagavond Na „slang" en „worm DEN HAAG, 17-3. Nu Frankrijk zich uil de „monetaire slangheeft teruggetrokken en de Benelux-uf- spraak (de zogenoemde „worm") op gehouden heeft te bestaan, blijkt weer dat de Europese landen steeds minder bereid zijn hun sociaal-eko- nomische en monetaire politiek op elkaar af te stemmen. Dit konklu- deert de Europese beweging in Den Haag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BEST. De bewoners van 142 flat- 1 woningen in het Brabantse Best heb- - ben vier jaar teveel huur betaald. Tot deze conclusie is de minister van volkshuisvesting gekomen na een herhaald verzoek van het gemeente bestuur om de huiirvaststelling te herzien. LEIDEN. In twee maanden tijd hebben vier studenten en twee we tenschappers uit Leiden en Londen het bovengrondse gèdeelte van het grafpaleis van generaal Horemheb in het Egyptische dorp Sakkara bloot gelegd. De tempel is in uitstekende staat en rechtvaardigt een spoedige restauratie. HILVERSUM. Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) acht de kans klein, dat de Unctad 4 (United Nations Conference on Trade and Development), die in mei in Nairobi wordt gehouden, zal slagen. DEN HAAG. Een kamermeerder heid staat op het standpunt dat win kelsluiting op zaterdagmiddag on verantwoord is. AMSTERDAM. Een werk van H. W. Mesdag, voorstellende een uitva rende vissersvloot, heeft op de vei ling door Sotheby Mak van Waay in Amsterdam de volgens de veiling houder zeer hoge prijs van 40.000 gulden opgebracht. Het werk werd gekocht door een Nederlandse verza melaar. DEN HAAG. De PTT heeft twee nieuwe alarmsystemen tegen over vallen e.d. ontwikkeld, het zgn. tweeling-alarm, een systeem voor telefonische burenhulp en een tien- in-een-alarmsysteem, waarop maxi maal tien winkeliers kunnen wor den aangesloten. DEN HAAG. De kleurenfilm „De Dollard", die Jan van de Kam in op dracht van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft gemaakt, beleeft zaterdag aanstaan de (20 maart) zijn première in Utrecht tijdens de jaarvergadering van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. Het „Trinity" tweetal in een keiharde Western [God forgives... I don't] UNIVERSAL FILM AGINCV N.V. Aanvang 8.00 uur Toegang 18 jaar WARSCHAU. De Poolse staatsraad heeft de overeenkomst geratificeerd tussen Polen en West-Duitsland op grond waarvan de zogenaamde volksduitsers diè in Polen wonen, naar de Bondsrepubliek kunnen emi greren. Zaterdag 21 febr. t/m 21 maart Middelburg Vleeshal, Expositie G. van der Ven, 10.00-17.00 uur. (Zo) 14.00-17.00 uur. Donderdag 18 maart Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, ver gadering Sportraad Zierikzee. Dorpshuis. Verg. Afd. Schouwen (Westhoek) Rode Kruis. 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Verg. Afd. Plat telandsvrouwenbond. 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", afd. Rode Kruis, 20.00 uur. Herv. verenigingsgebouw, N.C.V.B., 19.45 uur. Vrijdag 19 maart Zierikzee Cornelia-stichting, afscheidsfeest - avond, 20.00 uur. Pand Paternosterstraat, 20.00 uur. fraktievergadering P.v.d.A. Gebouw Chr. Mavo. Bazar Ierse kin deren, 19.00 uur. Haamstede Jeugd- en zendingsvereniging Ger. Gem., 19.30 uur. Burgh De Koebel, 19.30 uur, vergadering IT.S.V. „De Krabbe". Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Jaarverga dering Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Rencssc Dorpshuis, 20-jarig bestaan afd. Noordwelle e.o. Nod. Bond van Plat telandsvrouwen. Brouwershaven Herv. verenigingsgebouw A.S.V. „Brouwershaven", uitvoering. 20.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Vergadering Oran jevereniging, 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus" Uitreiking diploma's T.O.G., 19.30 uur. Zaterdag 20 maart Zierikzee R.K.-kerk. Concert Zierikzees ka merkoor, 20.30 uur. De Brauwstraal. Malta I. Opening Meester Breetvelt-speeltuin, 14.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. „De Zeeuwsche Herberghe". Schaak wedstrijd, 14.00 uur (ingang Vis- slraal). Kcrkwerve Bojaardonsoos naar Serooskerke. Vertrek vanaf het verenigingsge bouw om 13.00 uur. Westensehouwen Hoofdingang „Domeinen", half 3: „Pannekoekenloop" (15 kilometer) van s.v. „Delta Sport". v Zondag 21 maart Zierikzee Mondragon, 14.30 uur piano-recital Anna Vreede-Mees. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Gezellligheidsrit M.A.C. „Sparta", 14.00 uur. Maandag 22 maart Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur. vergadering ge meenteraad. Herv. Verenigingsgebouw. Voorlich tingsavond „De Zonnebloem 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur. vergade ring gemeenteraad. Dinsdag 23 maart Zierikzee „Mondrègon". Werkgroep Verstede- lijkingsnota. Stichting Zeeland, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, alg. ver gadering „Het Groene Kruis". Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur afd. C.P.B. Brouwershaven Jeugdgebouw afd. Plattelandsvrou wen, 20.00 uur. Persoonlijke motivatie hulpverleners belangrijk Gevaar voor milieu MIDDELBURG, 17-3. Gas- en olieboringen in Nederland worden altijd met dc grootst mogelijke geheimzinnigheid omgeven. Dit zei dr. D. Kisma, mede werker van het Nederlands Instituut voor onderzoek van de zee woensdag avond in Middelburg tijdens een bijeenkomst van dc Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. ZIERIKZEE, 16-3. Het bestuur van de Federatie van Telefonische Hulpdiensten in Nederland is tot de eon- clnsie gekomen dat de argumenten van de Werkgroep Zeeuwse zenuwartsen, die - zoals gemeld - een aantal bezwaren hebben tegen bet opriehten van een T.II.l). in Zeeland, gebaseerd zijn op een onvoldoende en of onjuiste voorstelling van liet werk van een T.H.D. Zelfs de produkitecijfcrs en de schattingen over gas en olie die het ministerie van ekonomische zaken openbaar maakt liggen altijd veel lager dan do hoeveelheden die in werkelijkheid geproduceerd worden. Vorig jaar werd in Nederland 82.5 miljard kubieke meter1 gas gewon nen. De sombere voorspellingen van het ministerie van ekonomische za ken over dc nog voorhanden zijnde voorraden gas in de Nederlandse en Noordzee bodem zijn volgens de geologische dienst ook niet terecht. Reserves Onderzoekingen hebben namelijk aangetoond dat de totnlo reserves gas nog in de buurt van de 2200 mil jard kubieke meter liggen. Op dit moment zijn seismische on derzoekingen aan de gang naar de aanwezigheid van gas en olie in de Oosterschelde. Gasboringen daar zouden het landschap ernstig versto ren. Terwijl olieboringen een ramp voor het milieu van de Oosterschel de zouden kunnen betekenem zo zei dr. Eisma. Als men met deze fak- toren rekening houdt dan moet men van. tevoren uitmaken of deze gas- en olieboringen in dc Oosterschelde werkelijk van zo groot belang zijn dat men deze risiko's wenst te dra gen. De Federatie van T.H.D.'s kan zich dan ook niet met dc conclusie van de Zeeuwse zenuwartsen vere nigen. De Werkgroep Zelfstandige Zenuwartsen heeft de staten inmid dels zoals bekend geadviseerd geen subsidie aan de T.H.D. Zeeland i.o. te verlenen. Op 19 maart aanstaan de zullen de staten de beslissing ne men over subsidietoekenning. De bezwaren die de zenuwartsen in hun brief aan de staten opsom men berusten naar de mening van dc Federatie van T.H.D.'s voor een niet onbelangrijk deel. op onvol doende inzicht in de opzet en het funktioneren van een T.H.D. Volgens het bestuur speelt het al of niet kennen van de weg naar de gespecialiseerde hulpverlening nau welijks oen rol. gezien de aard cn het karakter van de gesprekken welke de omliggende T.H.D.'s met Zeeuwse hulpzoekenden voeren. Juist omdat Zeeland „kleinscha lig" is. waardoor ook de sociale con trole van de omgeving cn van de hulpverleners vrjj groot is. spelen motieven als: geheimhouding, ano nimiteit, schaamte, angst voor de konsckwenties enz. een belangrijke rol. Volgens het Federatie-bestuur is het duidelük dat de gespeciali seerde hulpverlening hiep geen al ternatief kan zijn. Persoonlijke motivatie „De vraag naar het nut van een T.H.D. en het wijzen op de gevaren welke er volgens het schrijven van de zenuwartsen verbonden zijn aan het inschakelen van leken (ondes- kundigen) is in de afgelopen 20 jaar zowel op nationaal- als op interna tionaal niveau dermate genuanceerd aan de orde geweest, dat het ons niet nuttig voorkomt om er nu uit gebreid op in te gaan". 7.o. schrijft de Federatie. Kort samengevat wordt echter geconcludeerd dat de eventuele be zwaren welke aan ondeskundigheid zouden kleven, ruimschoots gekom- penseerd worden door de persoon lijke motivatie van dc medewerkers waarvan tijd. beschikbaarheid en betrokkenheid wel de belangrijkste faktoren zijn. Aan samenwerking met andere (professionele) hulpverleners wordt zoveel waarde gehecht dat deze zelfs in de internationale richtlijnen verankerd is. De financiële argumenten acht dc Federatie niet relevant. „De verge lijking tussen de kosten per hulp zoekende en een huisartsenconsult is bovendien misleidend omdat fakto ren als continuiteit en beschikbaar heid geheel buiten beschouwing zijn gelaten*'. Woensdag 24 maart Zierikzee Cornelia Stichting. 20.00 uur. cursus Gerontologie. Hervormd verenigingsgebouw, 14.30 uur n.m., bejaardenmiddag N.C.V.B. Schoolgebouw. Kijk/kontaktavond J. W. v. d. Doelschool, 19.00-21.30 uur. Donderdag 25 maart Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, jaarver gadering VAR A-afdeling Schouwen- Duiveland. Kantine school. Ver. Technische School, 20.00 uur. Oosterland Conferentiekamer, avond Voor de bejaarden. Vrijdag 26 maart Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe" jubileum „fjtella Boys", 18:30-20.00^ uur. - Hervormd Ver.-gebouw, 19.30 uur. ouderavond Maltarakkers en J. L. de Jongeschool. Dinsdag 30 maart Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schapsbestuur, 13.30 uur. Zaterdag 3 april Wcstcrschouwcn Opening tennisseizoen tennisclub W'schouwen. Woensdag 7 april Zierikzee Schoolgebouw, 19.00-22.00 uur, kijk- avond J. L. dc Jongeschool. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall res Redaktle: M. J. Bij do Vatte (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2418 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2