Een bescheiden maar vrolijk strafeest te Serooskerke Nieuwe L.T.S. te Zierikzee op ministeriële lijst voor 1977 Rode Kruis afdeling Bruinisse bestaat twintig jaar Schouwen-Duivelandse Kringvoorzitter gaf zijn visie op Brusselse prijsbesluiten STREEKNIEUWS een huis vol aanbiedingen toegang vrij Jaarvergadering van Vereniging Kleuterschool te Bruinisse d e u r I o o NUTSSPAARBANK.. INGEZONDEN STUKKEN „Aktie Olifant" Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 maart 1976 Nr. 21861 De „kwaliteit" was er wel SEROOSKERKE, 15-3. Zaterdag heeft Serooskerke een bescheiden bijdrage geleverd aan het streek-Stra- rijden. Wat het aan kwantiteit te kort kwam, werd goedgemaakt door de kwaliteit. Er was sfeer op het dorp, de mensen (vooral de kinderen) waren vrolijk en er was het gebruikelijke ringsteken. Niet veel paarden dus, maar Serooskerke gaf zyn charmes gemakkelijk prijs aan het publiek, ook wel van elders, om te bewijzen dat Stra nog altijd springlevend is. Hooggewaardeerde medewerking werd verleend door de Kon. Muziekvereniging „Witte van Ilaemstede". In de avonduren werd in het Dorpshuis het blijspel in drie be drijven „De tweede tree van onde ren" van P. Joh. Zonruiter opge voerd. Het blijspel viel bij de aan wezigen zeer in de smaak. In de pauze werd een verloting gehouden. De avond werd met een bal besloten. De afd. Bruinisse van het Ned. Rode Kruis is G maart 1956 opge richt Het bestuur werd samenge steld uit vertegenwoordigers van verschillende verenigingen te Brui nisse. Het Rode Kruis heeft internatio naal vele taken. Een belangrijke taak kreeg de afdeling Bruinisse toen het voormalige kamp Stoofpol- der bewoond werd door Hongaarse vluchtelingen. Voor deze mensen werd door het Bruse Rode Kruis veel werk verzet. Hoewel het niet altijd in de publiciteit is gekomen moet men wel zeggen dat er velerlei taken door de afd. zijn verricht in de 20 jaren van haar bestaan. Het bestuur heeft daarom ook gemeend een buitengewone ledenvergadering te moeten beleggen. Omvangryk De taken in het Rode Kruis zijn en worden steeds omvangrijker. Men denkt hier aan het Welfarewerk, ko- lonnewerkzaamheden, hulpve le ning in de rekreatieve sektor als mede hulpverlening bij verkeerson gevallen. Dit werk wordt gedaan door vrijwilligers. Gelukkig zijn er mensen die dit willen doen. Het is echter jammer dat velen nog niet altijd weten wat er gedaan wordt daarom is het dat het bestuur deze ledenvergadering belegd, een te rugblik op de 20 jaar die achter ons liggen en een blik in de toekomst. Vergadering Z.L.M. ZIERIKZEE, 16-3. Op de jongste vergadering heeft het hoofdbestuur van de Z.L.M. zich bezich gehouden met de Brusselse prijsbesluiten. Blijkens het vrijdag-nummer van het Z.L.M.-blad gaf de Kringvoorzitter Schouwen-Dui- veland de heer A. J. G. Doeleman, onderstaande visie op deze prysbesluiten. Advertentie de ideale gezinsbank Ver- zekeringen op elk gebied h BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 uur. Andere funktie drs. J. G. Spelier Drs. J. G. Spelier, vertegenwoordi ger van het ministerie van c.r.m. is nauw betrokken bij het Rekrea- tieplan Grevelingenbekken, in onze regio bekend onder meer door de talrijke .haerings"' die werden ge houden over de toekomstige inrich ting van de Grevelingen, gaat deze tak van dienst verlaten. Hij zal bij het ministerie van c.r.m. zich in an dere problemen gaan verdiepen. Zijn opvolger is de heer Mellema. Aanleg transportleiding W.M.Z. Zierikzee-Bruinisse De N.V. Watermaatschappij Zuid- West-Nederland (WMZ) deelt mee, dat het in verband met veelvuldig ontvangen drukklachten uit het oos- telijk deel van Schouwen-Duiveland noodzakelijk is om nog voor de zo mer van 1976, de transportmogelijk heden te vergroten. Daarvoor is tussen Zierikzee en Bruinisse een nieuwe leiding geprojekteerd. Voor het eerste deel van deze lei ding heeft de raad van kommissa- rissen van de W.M.Z. een krediet beschikbaar gesteld. Het gaat om een leiding met een doorsnee van 400 millimeter en een lengte van 4000 meter, die loopt van Zierikzee naar Schuddebeurs. De rest van de leiding zal na" 1976 gelegd worden. Verwacht wordt dat, als de eerste fase voor de zomer '76 gereed is, de druk in het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland zal verbeteren. BRUINISSE, 15-3. In één van de lokalen van de school vond de alge mene jaarvergadering plaats van de Vereniging Kleuterschool. Voorzitter de heer B. de Groot opende de ver gadering met een woord van welkom tot de 37 aanwezige ouders. Hij sprak de wens uit dat de nieuw in- Adverlentie Terwijl de ruiters werden opge wacht vermaakte de jeugd zich op het Dorpsplein met het ringsteken op de fiets. De kinderen hadden hun fiets voor deze gelegenheid mooi versierd. De eerste prijs voor de versierde fietsen werd in groep 1 toegekend aan Harry Boekesteijn terwijl in groep 2 Karin van Splun- ter de eerste prijs werd toegekend. De eerste prijs bij het ringsteken werd behaald door Corina Hart. Omsti-eeks 14.30 uur arriveerden de ruiters, vooraf gegaan door de harmonie op het Dorpsplein waar een talrijk publiek was verzameld. De ruiters en de aanwezigen wer den welkom geheten door de voor zitter van het Stracomité de heer M. Geluk. Officiële belangstelling Namens de gemeente Wester- schouwen sprak burgemeester H. P. Everwijn een welkomswoord. Het speet hem dat zo weinig ruiters aan het feest in Serooskerke deelnamen. Bij het ringsteken te paard wist Alfred Bakker uit Renesse voor de derde achtereenvolgende maal de eerste prijs te behalen, zodat hij de finitief in het bezit is van de wissel beker. Geen subsidie meer voor Ver. Milieuhygiëne In antwoord op vragen van zes leden van provinciale staten heb ben gedeputeerde staten van Zee land medegedeeld inderdaad kennis te hebben genomen van het artikel „Oudejaarssprookje" in het num mer 5-6 december 1875, van „De Gouden Delta", de tweemaandelijk se uitgave van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, welke ver eniging mede met subsidie van de provincie Zeeland in stand wordt gehouden. Het college deelt de vragenstel lers verder mee van mening te zijn, dat in het bewuste artikel op mo reel verwerpelijke wijze een uiterst tendentieus beeld van een van de leden van G.S. is gegeven. Het col lege deelt de vraagstellers verder mee, dat een delegatie uit het col lege naar aanleiding van publika- ties in „De Gouden Deltd" een be spreking heeft gevoerd met het be stuur van de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. Het bestuur betreur de tijdens dit gesprek de publika- ties en wijzigingen die in het redak- tionele beleid in het vooruitzicht werden gesteld. „Dit standpunt is voor ons aanleiding geweest de ver eniging nog een jaar respijt te ge ven en het subsidie voor 1975 op de gekomenen zich in Bruinisse thuis zullen voelen. Op de kleuterschool zijn kinderen van alle gezindten; het bestuur is - evenals de leidsters - „fifty-fifty" wat betreft openbaar- byzonder onderwys. De hoofdleidster mej. D. Steketee gaf een overzicht van de aktiviteiten van het afgelopen schooljaar. Vooral de gehouden open dagen waren een succes. Een vijftigtal kleuters nam het afgelopen jaar afscheid om naar de basisscholen te gaan. Het school feest dat gehouden wordt in plaats van een schoolreisje, was de laatste keer gelijk gevallen met de trouwdag van de hoofdleidster mej. Blom. De kinderen vierden die dag een echt trouwfeest. Verder een geslaagde dierendag met dieren op school, St. Nicolaas en kerstfeest en afscheids feest hoofdleidster mevr. Mauwe- Blom. Suggesties voor het komende jaar zijn van harte welkom. Bruik baar speelgoed wordt op de school in dank aangenomen. Het periodiek aftredende bestuurs lid de heer L. de Jonge werd bij ak- klamatie herkozen. In plaats van mevr. Kik-Boudeling, die zich niet herkiesbaar had gesteld werd als pennlngmeesteresse-secretaresse ge kozen mevrouw Hanse-van Gamme- ren uit de Lange Weg. Voor het werk voor de schooi werd mevrouw Kik dank gebracht, wat vergezeld ging van een bloemetje. De in de pauze gehouden verloting bracht f 100, voor de ..pretjespol" op. De prijzen die werden verloot - waarbij een ge haakte sprei - waren gratis aange boden. Voor de in deze bijeenkomst gehouden inleiding door mevr. Dor- ieijn uit Middelburg verwijzen we naar het volgende nummer. begroting te handhaven", aldus G.S. Gezien het artikel „Oudejaars sprookje'* is het college echter van mening dat het bestuur het gestel de vertrouwen heeft beschaamd. „Op grond daarvan hebben wy de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland er van iu kennis gesteld, haar na 1976 niet meer voor subsidiëring voor te dragen", aldus delen G.S. tenslotte de vragenstellers mee. Biesboschleiding Als onderdeel van de Biesbosch leiding naar Zeeland zal nabij de ri vier de Amer binnenkort een dub bele leiding met een doorsnee van 1100 milimeter worden gelegd. De W.M.Z. heeft er een krediet voor be schikbaar gesteld. De leiding wordt door W.M.Z. gelegd in samenwer king met de N.V. Waterleidingmaat schappij Noord-West-Brabant, die ook twee buizen moet leggen. De buizen moeten later aansluiten op 4 zinkerbuizen door de Amer. Ophokperiode postduiven De ophokperiode voor postduiven is van 29 maart tot en met 8 mei a.s. ZIERIKZEE Opening speeltuin Op zaterdag 20 maart a.s. zal de meester Breetvelt speeltuin gelegen aan de De Brauwstraat in Malta I worden opengesteld. De opening zal zoals gebruikelijk weer een feestelijk karakter dragen door de aanwezigheid van het draai orgel en het uitreiken van versna peringen. Bovendien zal vanwege het sukses van voorgaande jaren weer een ballonnenwedstrijd worden gehouden. De ballonnen worden gra tis aan de kinderen uitgereikt. Men hoopt dan ook dat veel kinderen bij de opening aanwezig zullen zijn en de ouders van de gelegenheid ge bruik zullen maken om weer eens van hun belangstelling blijk te ge ven. Ver. Technische School De Vereniging Technische School voor Schouwen-Duiveland, houdt de algemene ledenvergadering in de kantine van het schoolgebouw op donderdag 25 maart a.s. Op deze vergadering vindt, een bestuursver kiezing plaats i.v.m. het aftreden van ir. J. L. van Sloten (niet her kiesbaar), M. Doeleman HPJzn (niet herkiesbaar) en de heren mr. K. A. Keuning en J. v. d. Klooster (beiden wel herkiesbaar). Ter vervulling van de vakatures worden de vol gende kandidaten voorgesteld: H. J. Doeleman en ir. A. R. Vos, beiden te Zierikzee. Open huis kledingzaak Bij gelegenheid van de opening van de nieuwe kledingzaak van de heer Paul van Geesbergen (Haven plein 16) op woensdag 24 maart aan staande zal in de avonduren „open huis" worden gehouden. Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 30 maart wordt de al gemene vergadering gehouden van het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland in 's Landska- mer te Zierikzee. Aldus wordt meegedeeld in het verschenen jaarverslag over 1975 van de Vereniging Technische School voor Schouwen-Duiveland. Tussen de huidige vier gebouwen bedraagt de loopafstand veelal 15 minuten, daardoor gaat ontoelaatbaar veel tyd verloren, aldus wordt in het verslag opgemerkt. Het gehele onderwijs is nu vier jarig: een brugperiode van twee jaar, wordt gevolgd door een voorberei dende beroepsopleiding van twee jaar, waarbij in de hoogste jaren steeds meer gedifferentieerd wordt in de gewenste vakrichting. Het experiment Bouwtechniek le verde zijn eerste eindexamenkandi daten af. Het nieuwe eindexamenbe- Cursus gerontologie In het vrijdagnummer van dit blad stond vermeld dat op woensdag 24 maart a.s. de heer Vleugel-Schutter deel uit zou maken van een gast- panel tijdens de openingsavond van de cursus gerontologie in de „Corne- liastichting". Uit nadere inlichting is echter gebleken dat niet de heer Vleugel-Schutter, maar mevrouw Vleugel-Sehutter-Spit deel uit zal maken van het panel. BURGH HAAMSTEDE Pompstation Haamstede Uit door de Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) ver strekte gegevens blijkt dat door het pompstation Haamstede gedurende de periode van 31 december 1975-3 maart 1976 werd geproduceerd 275.550 m3. In de periode van 31 de cember 1974 tot 2 maart 1975 was het produktiecijfer van Haamstede 256.669 m8. WESTERSCHOUWEN Opbrengst coiecte De kollekte ten bate van het Rheu- inafonds heeft in de kern Burgh f 447,en in de kern Haamstede f 772,opgebracht. Zowel kollektan- ten als de milde gevers worden dank gebracht voor dit fraaie resultaat. NOORDWELLE Inzameling kleding Ten bate van de stichting „Mensen in nood" is er (tot woensdag) gele genheid kleding af te geven op het adres: A. C. Dalebout, Dr. Wortman- straat, Noordgouwe. OOSTERLAND Loten „De Zonnestraaltjes" Door jongedames-leden van de meisjesclub „De Zonnestraaltjes" al hier worden huis-aan-huis' loten verkocht, waarvan de opbrengst ge deeltelijk ten goede komt aan het provinciaal werk van het C.J.V. en het andere deel voor het vluchte lingenwerk in Ethiopië. Er zijn bij deze verloting mooie prijzen te win nen, waaronder een draagbare kleu- ten-t.v. en nog tal van andere prij zen, terwijl men er tevens een goed werk mee doet. Zodoende behoeft deze aktie nauwelijks aanbeveling. Bejaarden-„soos": 17 maart OOSTERLAND. In verband met het niet beschikbaar zijn van de zaal van het Ned. Herv. Verenigingsge bouw aan de Sint Joostdijk op don derdag 18 maart a.s., wegens het houden van een rouwdienst, zal de bejaardenbijeenkomst in plaats van op donderdag 18 maart een dag vroeger plaats hebben en wel op woensdag 17 maart, op de gewone tijd en plaats. T BRUINISSE Bomen op boomfeestdag In het kader van de nationale boomfeestdag 1976 wordt woensdag 17 maart door de leerlingen vén de hoogste klasseh van beide basisscho len een aantal nieuwe bómeh ge plant. Deze inplanting van bomen zal plaats vinden langs de Dr. de Kockstraat tussen het bejaardente huis „In 't Opper" en „'t Durps'uus" en achter de woning van de burge meester. Bruinisse is een van de veertien gemeenten in Zeeland waar aan de jaarlijkse nationale boom- plantdag wordt deelgenomen. Hervormde Vrouwenvereniging De hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" houdt heden (dins- dag)-avond een feestelijke jaarver gadering in het Nederlands her vormd verenigingsgebouw aan de D eestraat. sluit dat examinering op drie niveaus mogelijk maakt, wordt in 1977 ver plicht, maar zal reeds in 1976 op de Zierikzeese L.T.S. vigeren. Het les geven op drie niveau's is onderwerp van studie en uitproberen. Cursussen De lascursussen verliepen met goed gevolg. Van de 13 cursisten voor beginners slaagden er 9, de 13 cursisten voor gevorderden slaagden allen. In oktober zjjn nieuwe cur sussen gestart met 18 leerlingen voor beginners en 18 voor gevorderden. Door de moeilijkheden bij Smit-Bol nes trok een aantal kandidaten zich terug, waardoor de cursus gronddi- ploma geen doorgang kon vinden. De heer A. J. G. Doeleman wees er in zijn akkerbouwoverzicht op dat de werkzaamheden op het lapd onder gunstge omstandgheden een aanvang hadden kunnen nemen. Wel waarschuwde hij voor een (overmatig) gebruik van kunstmest tarwe. De tarwe staat er overigens goed voor. Ook het zaaigraan is nu gedeeltelijk aan de grond toever trouwd. JDe bietentelers hadden het moeilijker: menigeen liep onrustig over zijn land en je zag ze denken „moet ik wel, moet ik niet", aldus de heer Doeleman. De vorst van de laatste dagen zou wel eens een na delige invloed kunnen hebben op het (ingebrachte) pootgoed. Spre kend over de prijzen vertelde de heer Doeleman dat erwten en peul vruchten, weer verder „onderuit" zijn, dat de tarwe „onzeker en on rustig is en het graszaad door de grote voorraden „zorgwekkend". Suikerbieten In zijn eerste reaktie op de Bruse- selse prijsbesluiten. zei de heer Doe leman over de suikerbieten „het on juist te vinden dat wij gekort wor den alhoewel we wel blij zijn met de 125 ö/o-marge in; plaats van 117,5 (gevraagd 135 De diskussie over het al dan niet handhaven vgn het mengprijssysteèm zag de heer Doeleman graag voorafgegaan aan een nadere studie. De progno ses voor het Europese bietenareaal laten geen. sterke uitbreiding zien. De meeste landen blijven óp het- zëlfde peil mët als uitschieter naar beneden België 18,7°/o); voor Ne derlandwordt een toename met 5 °/o verwacht. Tarwe Wat dè tarwe betreft bleef de heer Doeleman „onverkort van mening dat het onverantwoord en onjuist is voor dit jaar over kwaliteitstarwe te spreken omdat voor ons er geen weg terug is, ook al zou deze kwali teitsbepaling nu wel mogelijk zyn". Hoewel de exportbeperking voor aardappelen „principieel volstrekt onjuist" is hebben wij daar toch loyaal aan meegewerkt. Wij mogen dan ook datzelfde begrip van de consument verwachten als er weer andere tijden zijn aangebroken. Ik hoop dat ze het dan niet vergeten zijn!, aldus de heer Doeleman. Uit de yergad^ring werd er nog op gewezen dat een overigens lichte aardappelteeltregeling toch nog ui- Op 14 april van het verslagjaar vond de installatie plaats van de eer ste oudercommissie. Diverse voor lichtingsbijeenkomsten werden ver zorgd veelal aan leerlingen en ou ders. Verder waren er de kontaktdagen voor de klassen 1, 2 en 3 en de eind- klassen. Aan de leerlingen en oudera van de brugklasleerlingen werd oriënterende voorlichting gegeven. Excursies werden gemaakt, o.a. naar de Beroepenmanifestatie, de N.D.S. M., R.A.I., Evoluon en bakkersten- toonstelling in Brussel. Een gezelschap bestaande uit per sonen uit ontwikkelingslanden bracht een bezoek aan de school en kreeg van de direkteur uitleg over het Ne derlandse onderwijssysteem en het technisch onderwijs in het bijzonder. De exploitatiekosten van de school zijn in 1975 ten opzichte van 1974 toegenomen met een bedrag van f 271.464,82. De totale uitgaven zijn f2.013.812,20, de ontvangsten bedrag f 102.376,86. Dé stijging van de 'ex ploitatiekosten wordt toegeschreven aan salariskosten, kosten bouwzaken, inrichtingskosten en exploitatiekos ten. termate gevaarlijke elementen kan bevatten. Ook uit de vergadering werd gesteld dat de N.A.K.-tarie- ven nogal hoog zijn. „Mogelijk zit daar een stuk lastenverlichting in". Geachte redaktie, Graag wil ik nog eenmaal terug komen op de „Aktie Olifant" en reacties die daarop kwamen. Een ge sprek met de heer Does wijk, hoofd van de plantsoenendienst te Zierik zee, heeft me ervan overtuigd dat ik mijn vreselijke visioen van plastic beplantingen ten onrechte in Zierik zee gezien heb. Hij strijdt in het voorste gelid tegen elk onnodig en onoordeelkundig gebruik van bestrij dingsmiddelen en heeft in het eerste jaar dat hij in functie was al heel wat gedaan voor het totstandkomen van goede en smaakvolle beplantin gen. Mijn excuses aan hem en de genen die hem terzijde staan. Wat niet wegneemt dat er op ons eiland - en ook elders - nog heel wat node loos vergif wordt verspreid. Geluk kig zijn de boeren al grotendeels te ruggekomen van het gebruik van de gewraakte onkruidbestrijdingsmid delen. Blijkbaar geven ze meer scha de dan gemak. Het staken van de toepassing ervan, b.v. langs de sloot kanten, leidt vrijwel direkt tot een herstel van flora en fauna. Waarom zién we ze dan nog steéds gebruiken door overheidsinstanties die op dit punt juist voorbeeldig tewerk zou den kunnen gaan? Mijn rijmpje in het stuk had beter kunnen luiden: spuit het groen niet langer plat. Zierikzee voorbeeldstad, J. C. T. M. TONI. Kapelle is met een „K" Zeer geachte redactie, In setpember 1975 hebben wij ons gewend tot burgemeester en wethou ders van Duiveland met het verzoek om onder meer bij het gehucht Ka pelle plaatsnaamborden aan te bren gen, voornamelijk om he.t verdwij nen van de naam van dit gehucht te gen te gaan. Burgemeester en wet houders van Duiveland reageerden positief op ons verzoek, waarna de borden kort daarop zijn geplaatst. Iu uw blad van 18 november 1975 verscheen een berichtje over deze borden waarin u onder meer op merkte: „Van verschillende zijden „intussen wordt geattendeerd op de „blijkbaar gewijzigde schrijfwijze. „Vroeger was het Capelle en dat is „ook juist". Wij hebben over de schrijfwijze van Kapelle "het oordeel gevraagd van de Rijksarchivaris in Zeeland te Middelburg. Dr. P. Scherft schrijft ons: „Het lijdt geen twijfel - en het wordt door de bronnen bevestigd - „dat de naam van het door u bedoel- „de gehucht afgeleid van het Latijn- „se „Capella", in de oudste Neder- „landse teksten met een c geschre- „ven is. Maar dat betekent niet, dat „die spelling nu nog niet gehandhaafd „moet worden. De spelling evolueert, „ook die van plaatsnamen. Middel burg, Zierikzee en Duiveland wor- „den nu ook anders gespeld dan in „de middeleeuwen. „De namen der gemeenten, die in Duiveland zijn opgegaan, zijn te vin- ben in de staat, behorend bij het „Kon. Besluit van 24 november „1815, nr. 80. Daarin komt voor „Nieuwerkerk, Kapelle en Botland". M.i. moet de hier gevolgde schrijf wijze worden aangehouden. Wij slui ten ons volledig aan bij de mening van dr. Scherft en menen dat Ka pelle met een K de meest correcte schrijfwijze is. Ook op deze plaats nogmaals hul de aan burgemeester en wethouders van Duiveland voor het aanbrengen van plaatsnaamborden bij Kapelle. Met vriendelijke groeten en hoog achting, het Bestuur van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland J. L. BRABER, voorzitter. H. UIL, secretaris. Fundamentele voorbereiding op basisonderwijs Jaarverslag Vereniging Technische School ZIERIKZEE, 15-3. De nieuw te bouwen L.T.S. staat op de officiële lijst van het ministerie gepland voor het jaar 1977. De koopakte voor 15.000 m2 grond voor de nieuw te houwen school, werd ten stadhuize gepasseerd op 28 januari. meelstraat 31 zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3