Aanvullende gelden zijn nodig voor vakantie van Noordierse jeugd Vijf en twintig jaar Chr. Besturenbond te Bruinisse Aronson terechtgesteld Ontploffing in Londen De zaak-Aruba Links heeft een meerderheid in Frankrijk Syriërs in Libanon DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA NIEUWSBODE Dinsdag 16 maart 1976 132ste jaargang Nr. 2186'! WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. ia au nummer: Geen Zeeuwse telefonische hulpdienst Een jubileum van 25 jaar vond de heer Van Nieuwenhuyse een bijzon derheid. Meestal komt men jubi leums van 50 jaar tegen. De oprich ting van een bond geschiedt meestal op een hoogtepunt en niet in een dieptepunt. De heer Van Nieuwenhuyse sprak verder over een distrlktcentrum dat In Goes gaat komen. Problemen die nu, via - via behandeld worden en waarmede veel tijd gemoeid Is, be horen dan tot het verleden. Het laatste jaar is er een sterke stijging van het ledental, aldus de Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Na zacht gevley van goede da gen, is 't juck van rampspoên zwaer te draegen. Vondel. Bazar op Zierikzeese school FEESTELIJK DELTA SPORT nodige attrakties zjjn te vinden, als: rommelmarkt, bingospel, konsump- tietent en wat verder des bazars is. Inzameling ZIERIKZEE. Een „verzamelplaat" van het feestvierende Deltasport, waarvan de atletiekafdeling het vierde lustrum herdacht. Centraal de oprichter en stimulator ir. J. M. Knaap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 16-3. De ellende in Ierland is lioog ge stegen; de onderlinge strijd tussen de groeperingen duurt onverminderd voort en het aantal slachtoffers is veel hoger dan doorgaans wordt gepubliceerd. Er is een desintegratieproces aan de gang, waarvan vooral de jeugd de dupe dreigt te worden. De vrijdag trouwens staat geheel in het teken van een inzameling 1 voor dit bijzonder doel. Leerlingen trekken de stad in om te koliekteren en zij krijgen daarbij muzikale on dersteuning van het draaiorgel. Ook zaterdag zullen de leerlingen - voorzien van een kontrolekaart - trachten geld te verdienen voor hun leeftijdgenoten in N.-Ierland, die leven in een wereld van bruut ge weld en haat. Om althans een deel van deze jeugd een kans te geven een poosje weg te zijn uit deze verschrikkelijke omgeving, heeft de Werkgroep Zierikzee van de Stichting Hulp Noord-Ierland weer het initiatief genomen tot het inza melen van gelden en het voorbereiden van een programma voor Noord-Ierse jongeren, die dit jaar naar Scbouwen-Duiveland komen. DEN HAAG. De Nederlander Leendert Aronson (40), die in maart vorig jaar in Noord-Iran werd ge- arresteei'd, is drie maanden geleden terechtgesteld. De secretaresse van de Iraakse ambassade in Den Haag heeft dit maandagmiddag aan de fa- •milie meegedeeld. LONDEN, 15-3. De machinist van een Londense metro-trein is maan dagavond doodgeschoten toen hij een man achtervolgde die aan boord van zijn trein een bomontploffing had veroorzaakt. De explosie verwondde zeven passagiers min of meer ern stig. ORANJESTAD, Aruba, 15-3. Ne derland is niet bereid en mag dat ook niet zijn krachtens het statuut om afzonderlijk te gaan praten met de eilandbesturen van de Nederland se Antillen buiten de landsregering om. Dit zei minister De Gaay Fort man van Nederlands-Antilliaanse zaken op een persconferentie na af loop van zijn bezoek aan Aruba, een onderdeel van zijn reis door de An tillen. AMSTERDAM. De filmsterren Mo nique van der Ven en Rutger Hauer zijn maandagavond in het City-the ater in Amsterdam tijdens de eerste Nederlandse filmliga onderscheidon met de „Gouden Storyster". Als bekend heeft de gemeente Zierikzee - om een enkel voorbeeld te noemen - reeds f 0,10 per inwoner voor dit goede doel beschikbaar ge steld. Andere gemeenten bleven niet achter; het is echter duidelijk dat veel geld nodig is en daarom worden ook andere bronnen aange boord. Zo zullen vrijdag 19 maart de leerlingen van de Chr. Mavo te Zie rikzee pogen hun steentje bij te dragen aan het verblijf van de (40) Noord-Ierse kinderen in deze regio. Per week sneuvelen in Ulster tientallen mensen en wederzijds is het zogenaamde knieschieten in zwang. Volkomen onschuldige men sen worden door beide knieën ge schoten, waardoor niet' aleen ondra gelijke pijnen ontstaan, maar be trokkenen voor het leven worden verminkt. Veel kinderen groeien op voor galg en rad. De vaders zitten in de weerstandsgroepen, de moe ders vaak in het café en veel jeugd valt tussen kaai en schip. Als er ooit sprake is van een goed hulpdoel, dan wel in dit geval. En masse dus op naar de bazar en gul geschonken, om althans - zij het een klein deel van deze bedreigde jeugd - de helpende hand te kunnen rei ken. Tweemaal twintig De V.A.D. Voor de tweede keer zullen twee maal twintig kinderen - twintig R.K.-kinderen en twintig protestant se kinderen - naar hier komen en een beroep op de regio-bewoners wordt gedaan alle zeilen bij te zetten om het benodigde bedrag van f 30.000 bijeen te brengen. De genoemde Mavo-school organi seert vrijdag 19 maart a.s. in het schoolgebouw een bazar, waarop de UTRECHT, 15-3.' De Federatie Ne derlandse Vakbeweging ziet weinig heil in centraal overleg met het ka binet en de werkgevers over het ver der sociaal-economisch gebeuren zo lang de regering niet met de lang verwachte wetsontwerpen over de vermogensaanwasdeling (VAD), de ondernemingsraden en met de struc tuurnota over de Nederlandse econo mie op de proppen komt. PARIJS, 15-3. Voor het eerst in de geschiedenis van de vijfde republiek hebben de linkse partijen in Frank rijk bij verkiezingen de absolute meerderheid behaald. Dit gebeurde bij de tweede en laatste ronde van de kantonnale verkiezingen op zon dag. Bij een record-opkomst van 67,7 procent voor een dergelijke volks raadpleging waren de socialisten van Francois Mitterrand de grote over winnaars. In vergelijking met de eerste stemronde op 7 maart zagen zij hun stemmenpercentage van 26,6 procent tot 30,9 procent stijgen. Sa men met de communisten en links radicalen behaalden de linkse oppo sitiepartijen 56 procent van de stem men, terwijl de kandidaten die presi dent Valery Gïscard d'Estaing steu nen, samen niet meer dan 44 procent op zich verenigden. PARIJS. Zware buien met wind stoten van 140 km/uur hebben in het Kanaal en aan de.Bretonse kust aan zeker negen Franse vissers het leven gekost. In t.v.-berichten werd zelfs van 15 doden gesproken. Feestelijke viering BRUINISSE, 12-3. Ter gelegheid van het 85-jarig be staan van de Oir. Besturenbond was er vrijdagavond een feestelijke bijeenkomst in 't Durps'uus. De leden waren uitgenodigd met echtgenotes en verloofden dit jubileum te herdenken. Gezien de geweldige opkomst hadden velen aan de uitnodiging gehoor gegeven. In zijn openingswoord liet voorzit ter, de heer W. van Gilst een beetje Op de HlSWA-tentoonstellng vond maandag j.l. de oficiële introduktie plaats van de herdenkingszegels Eendracht '76, die gestempeld zullen zijn: Eerste dag van uitgifte, Amsterdam 15-3-1976. De zegels worden uitgegeven onder auspiciën van de Aktie Eendracht '76, die zich - zoals bekend - het behoud en exploitatie ten doel stelt van het nationale zeilend zeeschip de gaffeltopzeilschoener Eendracht en de deel neming van dit schip aan de Tall Ships' Race '76 Plymouth-New York.^Deze oceaanrace staat in het teken van de 200-jarige onafhankelijkheidsviering van de Verenigde Staten van Amerika. historie de revue passeren. Met het oprichten van de Christelijke vakbe weging. Vóór de oorlog in 1940 was er reeds een afdeling van de Neder landse Christelijke landarbeiders- bond in Bruinisse. Deze bond was onderleiding van weilen de heer Leen Bal. „Het ver heugd ons zeer dat mevr. Bal on danks haar hoge leeftijd deze avond in ons midden is" aldus de heer Van Gilst. Tot mevr. Bal zei de voorzitter: „Uw man heeft mij de ogen geopend voor de Christelijke vakbeweging, U stond altijd klaar met koffie, nu staat er voor U een bloemetje klaar; wel bedankt mevr. Bal voor alles." Noodwoningen Na de oorlog 1940-45 en Bruinisse plat gebombardeerd was, werden in 1946-48 noodwoningen gebouwd. Deze zijn nu inmiddels verbouwd tot zomerwoningen. In 1947 werden er'105 woningen gebouwd in de zo genaamde oude nieuwbouw. Hier voor moesten vele volkstuinen wor den onteigend, wat voor velen geen gemakkelijke zaak was. De Christe lijke besturenbond werd 12 maart 1951 opgericht met als voorzitter de heer W. van Gilst, secretaris de heer L, J. v. d. Bos en penningmeester de heer A. Verwijs. In diezelfde tijd werd ook de Christelijke woning bouw vereniging opgericht. Deze is na ngedut te zijn wakker geworden en nu ontwaakt, zeer akitef bezig aldus de heer Van Gilst. Een serie fraaie dia's over de afsluiting van de Brouwersdam werd vertoond door de heer H. v. d. Bos. Deze feestelijke bijeenkomst werd bijge woond door de heer P. van Nieu- wenhuyge, disfriktbestuurder van Zeeland en West-Brabant. Bijzonderheid heer Van Nieuwenhuyse. Burge meester Hekman had ondanks de verhuisdrukte tijd vrij kunnen ma ken om deze feestelijke avond mee te maken. Enkele voordrachten werden ten tonelen gebracht door de heren A. Kik, W. de Bil en W. van Gilst. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden ter verster king van de kas. BEIROET. In Beiroet wordt ge meld dat president Soeleiman Fran- jieh bereid is af te treden. Htf stelt als voorwaarde dat een formule wordt uitgewerkt die de schyn op houdt dat hij uit eigen beweging af treedt, en zich niet onder druk te rugtrekt. BEIROET, 16-3. Tenminste 1.000 Syrische troepen zijn maandag Liba non binnengetrokken, zo is uit Ara bische diplomatieke bron vernomen. De troepen zouden vermomd zijn als leden van het Palestijnse bevrij dingsleger (PLA). De Syrische troe penmacht bestaat uit drie eenheden van elk 350 a 400 man, aldus de zegs lieden. JOHANNESBURG. Gatsha Boe- thelezi, de leider van het thuisland (Bantoestan) Kwazoeloe, heeft ver klaard dat de zwarte bevolking van Zuid-Afrika geen „kanonnenvlees" zal worden in een confrontatie tus sen Pretoria en zwart Afrika. Dit schrijft de Johannesburg Rand Daily Mail maandag. Verwachting tot woensdagavond: Vrij koud Op de meeste plaatsen droog; in het zuiden vannacht plaatselijk mist en minima omstreeks 3 graden; matige oostelijke wind en maxima circa 8 graden, in het noorden minima van om het vriespunt; matige tot krach tige wind uit noordoost tot oost; over dag opklaringen en maxima ongeveer 4 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 maart. Zon op 6.49, onder 18.48 Maan op 21.10, onder 7.04 18 maart. Zon op 6.47, onder 18.50 Maan op 22.33. onder 7.35 Volle maan: 16 maart (3.53) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 17 maart 4.01 16.30 9.34 21.41 18 maart 4.42 17.11 10.16 22.23 Springtij: 18 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met hogebarome- terstanden boven Scandinavië heeft een uilioper over de Oostzee naar noord-Duitsland. Met een oostelijke stroming wordt koude lucht naar het noorden van het land gevoerd. Bo ven de Britse eilanden handhaaft zich een langgerekt lagedrukgebied. Deze voert zachtere en vochtige lucht naar noord-Frankrijk. België en het zuiden van ons land. Nederland blijft het overgangsgebied tussen twee luchtsoorten, waardoor er in het weerbeeld bij ons maar weinig ver andering komt. Een sneeuwgebied boven noord- west-Duitsland drong gistermorgen nog juist tot het noordoosten van ons land door en bracht in de Groninger veenkoloniën plaatselijke 10 cm sneeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1